IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Уапсен Љубе Бошковски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Уапсен Љубе Бошковски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 16:43
[/QUOTE]Ti blagoddaram n pochitta i kamo site koi bar malku ja poznavaat politichko- ekonomskata sostoba vo drzjavata da diskitiraat ovaka javno kako nas dvajca.Lichno jas imamadosta diskutirano na ovakvi i slichni temi na DEBATI za koi postoi i arhivska dokumentacija.No, da ne se oddalecuvam od toa koe treba kako replika da ti go kazjam a so koe veruvam deka kje se soglasish.Nikade nema spomnato deka Ljube go cinkarel Johan, naprotiv vo postot stoi deka: ,,koga e izrechana osloboditelnata presuda na Ljube a Johan ostanuva vo zatvorot...........trebashe da proraboti patriotskoto chuvastvo na Ljube i da barashe od govornicata DOKOLKLU I JOHAN  so nego ne si odi (shto bi znachelo deka treba da bide primeneta istata odredba od zakonot ) i toj ostanuva i ponatamu vo zatvorot so nego od prichina shto toj mu beshe predpostaven na Johan. Taka da ko ljube beshe osloboden po osnov na k_dna odgovornost togash tebashe i dvajcata da bidat istovremeno oslobodeni. Postapkata na Ljube go pokazju tipichniot makedonski sindrom. Lichno ne go obvinuvam no i ne gi opravduvam postapkite na Ljube. Neznam kako mu e na dushata koga pomisluva (ako voopshto pomisluva) deka Johan nevin lezji vo zatvorot a chetirite Hashki sluchai od teroristite Hag povtorno gji vrati nazad. Togash Ljube trebashe, nezavisno kade E da najde nachin da ja organizira masata protiv megjunarodno vlijatelniot Ahmeti koj sedi vo senka i so nasata drzja pravi shto saka.  Zoshto ednash narodot ne svati deka posle vrakjanjeto na tie sluchai Makedonija ne postoi. Vo prashanje e samo vreme koga totalno kje ja snema od kartata, od prichina shto islamizacijata e neminovna, a bugarizacijata preku nekolkute stotici iljadi bugarski pasohi dlaboko navlezena i stihijno makedoncite dobrovolno stanuvaat bugari. A na oficijalna Atina toa i e karta plus vo raka i e debelo podrrzjana od megunarodniot faktor.Sega mislam deka dobro me razbra i deka lichno nemam nishto prov Ljube a samo gi kritikuvam negovite postapki, zatoa shto vo Makedonija ne e problemot Ljube..............Makedonija ima mnogu Ljubevci no za zjal poloshi i beskupolozni koi gazat vrz sopstveniot narod samo da si gi ostvarat svoite lichni celi. Ova se odnesuva site politichki opcii, i onie vo opzicijz i ovie vo pozicija od prichina shto i ednite i drugite shuruvaat o Ahmeti.   [/QUOTE]

Кога веќе се согласуваме дека нема никаде доказ дека некој некого цинкарел, зошто беше потребна сета онаа хистерија против Љубе кога пукна тиквата меѓу него и Грујо.
Не знам баш кој ќе се согласеше да остане во затвор од морални причини поради некој друг, поради нечија друга кривица. До сега не сум слушнал за случај да некој сака доброволно да остане во затвор за нечии туѓи гревови.
Најголемата кривица на Јохан е што воопшто барал таму, кога неговиот формациски распоред во тоа време не соодвествувал со реалноста за тој да присуствува во Љуботен, односно во неговата одбрана стои дека добил усна наредба за да замине таму.
Тоа нормално не беше прифатливо за судиите во Хаг, сепак тие не пијат нафта.
Сосем спротивно е моето мислење, дали Јохан таму лежи праведно или не. Ако беа фер судиите во Хаг, на шиптарските бандити кои беа обвинети требаше да им се досудат десет пати поголеми казни од онаа на Јохан за сите зла што ги имаа направено во МК.
Ама како што сите чесни луѓе во светот досега имаат видено дека хаг е една институција која за кривци ги наоѓа само поединци, во главном од едната ( православна )страна, тогаш и не можеше да се очекува друго решение од нив.
А со твоите црни прогнози за иднината на МК, се согласувам дека не чекаат тешки времиња по нас, православниот дел од населението во МК, а најголеми кривци сме самите ние.
Оваа власт во соработка со мнозинството народ последнните неколку години малку го забави разградувањето на општеството ( македонското ), се трудат да се запре тој процес, но со оглед на големиот број непријатели од надвор помогнати со петоколонашите од внатре кои секојдневно изникнуваат ко печурки по дожд, кои за шака евра и родена мајка би продале, тешко ќе ни оди.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 16:45
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:



Кога сум кажал за пасоши какви имам, ти нешто си ги побркал лончињата. И денеска си у некој фазон.
А од рошавиот бандит сум оштетен и тоа како, еве нека каже некој ама искрено кој не е оштетен.
А дека имаш против бугарската нација, имаш и тоа колку, само си голем лицемер па тоа и не го признаваш, ама тоа си е пак твој проблем.
На крај на памет не би ми паднало да навредувам некого на национална основа,зашто човек не може да бира каков ќе се роди, ама пак ќе речам дека тоа е сврзано со домашното воспитување, а поради кое ти ама баш ич не си крив.



Лани во октомври месец на тема: Двојното државјанство-потреба или спас . Ете тогаш кажа !
Анастеа ги избриша коментарите во кои признавате ти и Мунгос дека поседувате бугарски пасоши.
Имаш МКД пасош и канадски и кои кој се другите два ?
Е сеа за Бугарската нација стврано немам ништо против како шо реков и против нитуедна друга . Може не ги сакам бугарите ама па ич не ги мразам како шо не мразам никого и ништо на овој свет , јас сум дечко кој строго ги контролира емоциите така да во тој поглед стварно не сум лицемерен. И ако ги мразев ќе си кажев јасно и гласно ич не се стегам за такви работи и никој ништо нема може да ми направи. Ама те разбирам и тебе , за останеш у игра со зборови мораш да најдеш било каква навреда .
Многу убаво објаснив за кого кажувам дека е чергар бугарски....еве уште еднаш...МАкедонец кој во потрага и глад за финансиски или други материјални добра ќе отиде во Бугарија и ќе им каже дека се чувствува како Бугарин за да земе пасош .

Е сеа за тебе нај битно е ова да го прочиташ !
Два пати ми кажуваш дека немам домашна култура и дека за тоа не сум јас виновен !
Кој е виновен , мајка ми и татко ми ?
Нив ли сакаш да ги замешаш во муабетов ?
Само да ти кажам една работа , за фамилијата моја воопшто не ми е битно дали сум во затвор или две метра подземја !

[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 17:29
Брза,

за твоите постови со јак набој на фрустрации, навредувања и што се нема друго да ти текне немам коментар.
Ама се надевам дека со твоите лични навреди кон мене и кон другите ќе се позанимаваат админите на форумов.
Па јас дваесети дел од твоите навреди да ги искажев овдека кон некого досега ќе бев трајно суспендиран.

Зен,

За пасошите ти кажав многу пати, не ме замарај више со тоа.
Ти си тој што употребува игра на зборови, ама не ти поминуваат. Не сме више во едноумието разбери.
Секој има право да си го искаже мислењето, јас не сум крив што имам спротивно размислување од 5-6 луѓе овдека, кои го бранат рошавиот бандит.

А што се однесува до домашната култура, сам преиспитај се.
Да му кажам на некого чергар, ваков, онаков, не ми доликува на најголемиот душман да му го речам. Ни на тебе ни на било кој друг нема да му дозволам да ме навредува по било кој основ, нити пак ке му дозволам на некого да ми забранува да зборам она што го мислам.




"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 17:45
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Зен,

За пасошите ти кажав многу пати, не ме замарај више со тоа.
Ти си тој што употребува игра на зборови, ама не ти поминуваат. Не сме више во едноумието разбери.
Секој има право да си го искаже мислењето, јас не сум крив што имам спротивно размислување од 5-6 луѓе овдека, кои го бранат рошавиот бандит.

А што се однесува до домашната култура, сам преиспитај се.
Да му кажам на некого чергар, ваков, онаков, не ми доликува на најголемиот душман да му го речам. Ни на тебе ни на било кој друг нема да му дозволам да ме навредува по било кој основ, нити пак ке му дозволам на некого да ми забранува да зборам она што го мислам.



Zoshto da ne zamaram ?
Treba li da gi ostavime tie takvite kako tebe da ni kazuvaat deka sme predavnici samo poradi toa sho ne gi poddrzuvame neproduktivnite proekti i fashistichko vladeenje na dpmne .
Ne sum siguren koj tochno i konkrektno ima problem so tugjo mislenje ili razmilsuvanje .

A ti kazi koj 4 pasoshi gi imash ?
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 19:52
Абе од ова имам аверзија за нашето иселеништво,а може не е аверзија туку вистинаразмислување

Нејсе,преку глава ми сте дојдени(а верувам и на сите што не се вмроиди)господа иселеници,толку сте далеку од земјава,толку вашите животи и нивниот тек не зависат од земјава,толку немате нзс со Македонија а најголеми патриоти се правите,по големи католици од папата.

Пошле тиит(цензура) како што рече Зен па од баџа ура ќе викаат.
Жекси имал бугарски пасош а овде во 10 дискусии има нарекувано членови предавници вклучуваќи ме и мене.Да знаев дека имаш бугарски пасош немаше воопшто да ти реплицирам.

Ти ќе зборуваш за предавство,има поголемо предавство од колку да се пишиш бугарин,кажи кој се те тераа да го пишиш бугарин во изјавата за државјанство,кажи како ги пиша бабати и дедоти бугари(оти запознат сум со процесов кај нас од прилеп еден куп се пишаа бугари и процесов ко на шега го објаснуваат и се смеатне)што му се запна на зен дека ги мрази бугарите,па и да ги мрази бе ти кај си тука засегнат,како е тоа твој проблем?Или и ти се пронајде во бугарскава нација-един народ?смеењеЕх бе и ваквите се комисијата предавници што прогласуваох

Ми се смачи бре,во секоја дискусија за некое безпотребно трошење пари влетуваат двајца-тројца тролови и баш по некоја случајност се или иселеници или административци(на народен грб се гојат)и почнуваат да тиииит(цензура) како ние сме предавници,шпиуни на ,,рошавиот,, и т.н.

И нормално е дека ќе биде така,си седат тие во Канада,Швицарска,Германија,си лапаат плати по 3.000еур,децата им учат,фриждерите полни,кола си имаат,не се секираат дали ќе можат кирија да платат месецов или не-убавини бе!Колку било лесно патриот да си кога не се зема од твои пари!
Да дојдете овде,да треба да го помините месецо со 200еур,кога ќе ти настини детето да се тресиш дали имаш картони,да не спиеш мирно еден ден,секој ден де во фирма де во кола по некоја казна да ти лепат пошо нели го полниме буџетот-треба од негде коњи магарина да се градат,да не знаете дали ќе можете да го запишете детето на факултет дали ако не дај боже се поболи некој посериозно(повторувам бог да чува)ќе треба куќата да ја продадете и милостиња по телевизии да збирате за да се излечи епа ќе ве видам дали ќе бидете патриоти!

Што се 300.000.000евра за споменици!Важно да се гради! Епа ништо не се господа,посебно кога не се од ваш чеб земени.
Ништо не е страшно пошо нели вие не сте директно засегнати од одлуките на власта и од случувањата овде,што е до вас може и да пропадне земјава вас влакно од глава нема да ви фали и така имате по 10 државјанства на 10 држави сте граѓани,сегде леб има за вас.Ама ако пропадне земјава јас нема да бидам во канада или германија јас овде ќе бидам и јас(и сите како мене што се овде) ќе го кркам стапот додека вашите деца ќе играат на playstation и ќе пушат pot на журки.
Секогаш така се силите,ама ние ,,овдешниве,,после ги вадиме и ќе ги вадиме жешките костени.

Затоа господа иселеници наместо бурек(цензура) да јадете по форуми,штедете ,соберете ја сета ваша заштеда,продадете го имотот таму и со тие пари доселете се овде,отворете бизнис или како што рече груевски ,,invest in Macedonia,,дојдете овде седете покрај нас,трпете го тоа што го трпиме,јадете го тоа што го јадиме.
Е тогаш ќе бидете рамноправни со нас и ќе имате исто право на одлуки носење за иднината на земјава како нас!Се додека сте таму нема што да се мешате во внатрешната по,литика на земјава-седете си во Canada санкајте се на snow и не му ја мислете многу.И правото на глас што ви го дадовме многу ви е....


Изменето од Zajcef - 19.Септември.2011 во 20:21
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 20:15
Мислам дали се читате што си зборите еден на друг?

Тоа што некој е во странство а некој тука никому не дава право да го навредува другиот и да се прикаже како поголем од него.

Ве молам да се прекине со ова,оти покрај тоа што е глупаво и мизерно не доликува никому.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 20:44
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

[/QUOTE
Ti blagoddaram n pochitta i kamo site koi bar malku ja poznavaat politichko- ekonomskata sostoba vo drzjavata da diskitiraat ovaka javno kako nas dvajca.Lichno jas imamadosta diskutirano na ovakvi i slichni temi na DEBATI za koi postoi i arhivska dokumentacija.No, da ne se oddalecuvam od toa koe treba kako replika da ti go kazjam a so koe veruvam deka kje se soglasish.Nikade nema spomnato deka Ljube go cinkarel Johan, naprotiv vo postot stoi deka: ,,koga e izrechana osloboditelnata presuda na Ljube a Johan ostanuva vo zatvorot...........trebashe da proraboti patriotskoto chuvastvo na Ljube i da barashe od govornicata DOKOLKLU I JOHAN  so nego ne si odi (shto bi znachelo deka treba da bide primeneta istata odredba od zakonot ) i toj ostanuva i ponatamu vo zatvorot so nego od prichina shto toj mu beshe predpostaven na Johan. Taka da ko ljube beshe osloboden po osnov na k_dna odgovornost togash tebashe i dvajcata da bidat istovremeno oslobodeni. Postapkata na Ljube go pokazju tipichniot makedonski sindrom. Lichno ne go obvinuvam no i ne gi opravduvam postapkite na Ljube. Neznam kako mu e na dushata koga pomisluva (ako voopshto pomisluva) deka Johan nevin lezji vo zatvorot a chetirite Hashki sluchai od teroristite Hag povtorno gji vrati nazad. Togash Ljube trebashe, nezavisno kade E da najde nachin da ja organizira masata protiv megjunarodno vlijatelniot Ahmeti koj sedi vo senka i so nasata drzja pravi shto saka.  Zoshto ednash narodot ne svati deka posle vrakjanjeto na tie sluchai Makedonija ne postoi. Vo prashanje e samo vreme koga totalno kje ja snema od kartata, od prichina shto islamizacijata e neminovna, a bugarizacijata preku nekolkute stotici iljadi bugarski pasohi dlaboko navlezena i stihijno makedoncite dobrovolno stanuvaat bugari. A na oficijalna Atina toa i e karta plus vo raka i e debelo podrrzjana od megunarodniot faktor.Sega mislam deka dobro me razbra i deka lichno nemam nishto prov Ljube a samo gi kritikuvam negovite postapki, zatoa shto vo Makedonija ne e problemot Ljube..............Makedonija ima mnogu Ljubevci no za zjal poloshi i beskupolozni koi gazat vrz sopstveniot narod samo da si gi ostvarat svoite lichni celi. Ova se odnesuva site politichki opcii, i onie vo opzicijz i ovie vo pozicija od prichina shto i ednite i drugite shuruvaat o Ahmeti.   [/QUOTE]

Кога веќе се согласуваме дека нема никаде доказ дека некој некого цинкарел, зошто беше потребна сета онаа хистерија против Љубе кога пукна тиквата меѓу него и Грујо.
Не знам баш кој ќе се согласеше да остане во затвор од морални причини поради некој друг, поради нечија друга кривица. До сега не сум слушнал за случај да некој сака доброволно да остане во затвор за нечии туѓи гревови.
Најголемата кривица на Јохан е што воопшто барал таму, кога неговиот формациски распоред во тоа време не соодвествувал со реалноста за тој да присуствува во Љуботен, односно во неговата одбрана стои дека добил усна наредба за да замине таму.
Тоа нормално не беше прифатливо за судиите во Хаг, сепак тие не пијат нафта.
Сосем спротивно е моето мислење, дали Јохан таму лежи праведно или не. Ако беа фер судиите во Хаг, на шиптарските бандити кои беа обвинети требаше да им се досудат десет пати поголеми казни од онаа на Јохан за сите зла што ги имаа направено во МК.
Ама како што сите чесни луѓе во светот досега имаат видено дека хаг е една институција која за кривци ги наоѓа само поединци, во главном од едната ( православна )страна, тогаш и не можеше да се очекува друго решение од нив.
А со твоите црни прогнози за иднината на МК, се согласувам дека не чекаат тешки времиња по нас, православниот дел од населението во МК, а најголеми кривци сме самите ние.
Оваа власт во соработка со мнозинството народ последнните неколку години малку го забави разградувањето на општеството ( македонското ), се трудат да се запре тој процес, но со оглед на големиот број непријатели од надвор помогнати со петоколонашите од внатре кои секојдневно изникнуваат ко печурки по дожд, кои за шака евра и родена мајка би продале, тешко ќе ни оди. [/QUOTE]



Zeksi,
dobro e shto poleka se usoglasuvame. Tvoeto razmisluvanje/viduvanje mnogu blizu do ona koe jas go rabotam.
Zatoa kje pochnam po red:


..........зошто беше потребна сета онаа хистерија против Љубе кога пукна тиквата меѓу него и Грујо. ??????
Za zjal histerijata ne ja stvorivme Jas i Ti. Sosema e jasno koj i zoshto usahte na nezavrsheni izbori go stori toa. No, shto stori narodot kontra na toa? Nishto. A zoshto? Zatoa  shto so mileniumi ne prati makedonskiot sindrom.


...........Најголемата кривица на Јохан е што воопшто барал таму, кога неговиот формациски распоред во тоа време не соодвествувал со реалноста за тој да присуствува во Љуботен, односно во неговата одбрана стои дека добил усна наредба за да замине таму.
Vo redovni, a pogotovo vo voeni uslovi pokraj dolzjnostite koi se dadeni so opisot i popisot na formaciskata dolzjnost koja treba da ja obavuva sekoe uniformisano lice pripadnik na OS nezavisno dami e to MO ili MVR vo zavrshna ODREBA stoi: ,,...gi izvrshuva i site vonredni zadachi od hiten karakter koi kje mu bidat nalozjeni nezavisno po pismen ili usmen pat,,. Toa ne samo kaj nas, toa e del od Megjunarodnoto Ratno Pravo. E, tokmu ova Ljube trebashe da go potvrdi deka navistina izdal usmena NAREDBA i da se povika na odredbitte od Zakonot za Sluzjba vo Bezbednosnite Strukturi potochno na Zakonot za sluzjba vo MVR i sporedbeno vo ARM i togash se kje beshe vo red.

.............Ако беа фер судиите во Хаг, на шиптарските бандити кои беа обвинети требаше да им се досудат десет пати поголеми казни од онаа на Јохан за сите зла што ги имаа направено во МК.
Tribunalot/sudiite mozjebi i kje bea fer ako za ovie sluchai ne vlijaeshe megjunarodniot faktor ako ne postoeshe komandantot na teroristichkata ONA, kade toj- Ahmeti kako chovek na tajnite sluzjbi na CIA ima golemo vlijanie. Vprochem i svetata vojna i golemiot son za Golema Albanija vo Makedonija od Prizrenskata k_da se preseli na edno dobro izrezjirano scenario i toa so sozadavanje na dobra rezjija na begalskata kriza vo 1999 godina, za da potoa sleduva i nashata vojna vo 2001 godina.
Shto e najtragichno site postvenosti na strukturite na vlasta Ahmeti go zemaat za koalicionen partner. Znachi i ednata i drugata politichka elita koga dovagja na vlast vo koalicija go zema crniot gjavol. Taka da i ova e tolku prozirno i jasno shto ne treba mnogu polemika i debatiranje po nego.


 
.............А со твоите црни прогнози за иднината на МК, се согласувам дека не чекаат тешки времиња по нас, православниот дел од населението во МК, а најголеми кривци сме самите ние.

...hm,
toa ne se moi crni prognozi,, toa E realnost. Prisusten sum na site DEBATI so svoi temi/izlaganja za Bezbednosta na Makedonija, sosedite, Regionot i poshiroko. Toa mi zanaet. A za da bidam vo toj krug mora i da sum dobro pokovan/informiran i sekojdnevno preku kontakti so kolegite doma, so onie od ex YU republikite sega vekje drzjavi i kolegite od regionot i poshiroko.
Samo kolku a tvoja informacija nie vo drzjavata nemame nikakva partiska boja i gaime simpatii nitu sprema bilo koja politichka opcija.
Vo site tie sekojdnevni kontakti se gledaat site onie crnila za koi pogore vo predhoniot post napishav.

Na kraj ti blagodaram shto navistina si eden od redkite koi imaat hrabrost da postavat ovakvi prashanja a kamoli da debatiraat. A mene na narednata DEBATA dobar del od setoova mi e tema koja treba da ja izlagam, pa so tebe eve malku i se pripremam.

Interesno bi bilo da vo ovaa tema se vkljuchat i drugi forumdzjii. So задоволство bi debatiral a i mozje i jas nesho novo kje naucham.

 





,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2011 во 23:52
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Zoshto da ne zamaram ?
Treba li da gi ostavime tie takvite kako tebe da ni kazuvaat deka sme predavnici samo poradi toa sho ne gi poddrzuvame neproduktivnite proekti i fashistichko vladeenje na dpmne .
Ne sum siguren koj tochno i konkrektno ima problem so tugjo mislenje ili razmilsuvanje .

A ti kazi koj 4 pasoshi gi imash ?


Кај и кога сум те нарекол предавник, само немој да ти биде доказот дека Анастеа ги избришала моите постови кај што те нарекувам така, исто како со моето наводно признание за бугарски пасоши.

Ти си мислиш дека проектите на владата се непродуктивни, и дека дпмне владее фашистички, ама мнозинството народ не мисли како тебе на неколку изборни циклуси по ред, а ти со тоа не се согласуваш и имаш проблем.
И сега според тебе кој има проблеми со туѓо размислување , јас или ти.

А за моите пасоши, кога ќе бидеш иследник во некоја власт, а јас да се нацртам пред тебе по некоја случајност тогаш ќе ти кажам.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2011 во 01:00
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:


Абе од ова имам аверзија за нашето иселеништво,а може не е аверзија туку вистинаразмислувањеНејсе,преку глава ми сте дојдени(а верувам и на сите што не се вмроиди)господа иселеници,толку сте далеку од земјава,толку вашите животи и нивниот тек не зависат од земјава,толку немате нзс со Македонија а најголеми патриоти се правите,по големи католици од папата.Пошле тиит(цензура) како што рече Зен па од баџа ура ќе викаат.Жекси имал бугарски пасош а овде во 10 дискусии има нарекувано членови предавници вклучуваќи ме и мене.Да знаев дека имаш бугарски пасош немаше воопшто да ти реплицирам.Ти ќе зборуваш за предавство,има поголемо предавство од колку да се пишиш бугарин,кажи кој се те тераа да го пишиш бугарин во изјавата за државјанство,кажи како ги пиша бабати и дедоти бугари(оти запознат сум со процесов кај нас од прилеп еден куп се пишаа бугари и процесов ко на шега го објаснуваат и се смеатне)што му се запна на зен дека ги мрази бугарите,па и да ги мрази бе ти кај си тука засегнат,како е тоа твој проблем?Или и ти се пронајде во бугарскава нација-един народ?смеењеЕх бе и ваквите се комисијата предавници што прогласуваохМи се смачи бре,во секоја дискусија за некое безпотребно трошење пари влетуваат двајца-тројца тролови и баш по некоја случајност се или иселеници или административци(на народен грб се гојат)и почнуваат да тиииит(цензура) како ние сме предавници,шпиуни на ,,рошавиот,, и т.н.И нормално е дека ќе биде така,си седат тие во Канада,Швицарска,Германија,си лапаат плати по 3.000еур,децата им учат,фриждерите полни,кола си имаат,не се секираат дали ќе можат кирија да платат месецов или не-убавини бе!Колку било лесно патриот да си кога не се зема од твои пари!Да дојдете овде,да треба да го помините месецо со 200еур,кога ќе ти настини детето да се тресиш дали имаш картони,да не спиеш мирно еден ден,секој ден де во фирма де во кола по некоја казна да ти лепат пошо нели го полниме буџетот-треба од негде коњи магарина да се градат,да не знаете дали ќе можете да го запишете детето на факултет дали ако не дај боже се поболи некој посериозно(повторувам бог да чува)ќе треба куќата да ја продадете и милостиња по телевизии да збирате за да се излечи епа ќе ве видам дали ќе бидете патриоти!Што се 300.000.000евра за споменици!Важно да се гради! Епа ништо не се господа,посебно кога не се од ваш чеб земени.Ништо не е страшно пошо нели вие не сте директно засегнати од одлуките на власта и од случувањата овде,што е до вас може и да пропадне земјава вас влакно од глава нема да ви фали и така имате по 10 државјанства на 10 држави сте граѓани,сегде леб има за вас.Ама ако пропадне земјава јас нема да бидам во канада или германија јас овде ќе бидам и јас(и сите како мене што се овде) ќе го кркам стапот додека вашите деца ќе играат на playstation и ќе пушат pot на журки.Секогаш така се силите,ама ние ,,овдешниве,,после ги вадиме и ќе ги вадиме жешките костени.Затоа господа иселеници наместо бурек(цензура) да јадете по форуми,штедете ,соберете ја сета ваша заштеда,продадете го имотот таму и со тие пари доселете се овде,отворете бизнис или како што рече груевски ,,invest in Macedonia,,дојдете овде седете покрај нас,трпете го тоа што го трпиме,јадете го тоа што го јадиме.Е тогаш ќе бидете рамноправни со нас и ќе имате исто право на одлуки носење за иднината на земјава како нас!Се додека сте таму нема што да се мешате во внатрешната по,литика на земјава-седете си во Canada санкајте се на snow и не му ја мислете многу.И правото на глас што ви го дадовме многу ви е....

Дали имаш аверзија од и кон нашите луѓе кои не живеат во МК, дали сме ти преку глава дојдени, тоа е твој личен проблем.
Дали имаме или не НЗС со Македонија, дали сме патриоти или не тоа пак си е наш проблем кој што тебе не те тангира.
И за тебе важи да кажеш кога и како сум те нарекол предавник, односно каде јас тоа сум признал дека сум имал БГ пасош.
Оваа дискусија не е за трошење пари тука за Љубе Бошковски. И кој е сега трол во случајот.
Нема ни потреба од патетика како на вас ви е лошо во МК, а на нас по белиот свет ни било лесно, тоа се глупости кои не се такви кои како такви ти ги опишуваш. Како пример ќе ти кажам дека казни овдека повеќе плаќам него додека бев во МК.
А тоа дали некој од нашиве ќе инвестира во МК, тоа е лично право на секого, неможеш на некого да му наложиш што да прави.
А дека сум рамноправен со секој еден граѓанин на МК сум, и тоа како, се додека го имам државјанството на МК, се до тогаш ќе бидам рамноправен со сите кои го носат истото и имам и право и должност да се мешам во секаква политика на матичната држава, а ако се прашуваше ти и таквите као тебе да ни се даде право на глас немаше да го добиеме тоа никад.
Ама ете гледаш не се прашува више бандата на оној со бразди по образите на кој да му се даде право да гласа а на кој не.
Јас знам дека за СДСМ дијаспората е рак рана, ама таков им бил хороскопот.   
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2011 во 01:24
Орлов,

Хистеријата против Љубе ја створи власта кога веќе овој пројави намера сам да оди на претседателски избори, стравот на владеачката партија беше оправдан, тој сам без никаква партиска инфраструктура однесе 150 илјади гласови во првиот круг. И од тогаш почнаа фабрикувањата против Љубе. А и народот подлегна на тие фабрикувања бидејќи власта има константно голема подршка кај населението.

Тоа што го кажуваш за Јохан, како е според правата, си потполно во право, ама нашето мислење не го делат и судиите во Хаг. Нели се согласивме дека во Хаг владеат некои други, чудни правила, а секогаш на штета на едните.

Али Ахмети и неговите бандити, и терористите од Коосово моментално ја уживаат наклонетоста на САД, но тоа е само моментално, во време кое и ние ќе го доживееме верувам дека работите ќе бидат дрстично сменети, и тогаш работите ќе си дојдат на свое место. Трпение е потребно малку повеќе.

Според мене решение за излагање на земјава од криза е малку повеќе да се свртиме кон самите себе, а не сме се фатиле само ЕУ и НАТО, а од нив досега само уцени, уцени и само уцени. Грујо тоа го увиде, почна малку да се трга на страна, вероватно и ќе почне да ги јакне пред се економските врски со земјите како Кина, Русија, Индија. Поради нашата заслепеност со НАТО и ЕУ ги испуштивме двата најстратегиски гасни и нафтени коридора кои што тек треба да се градат.
Дали приметуваш дека во последно време САД се повеќе го смета Балканот за помал приоритет во нивните интереси, па постепено почнаа да им ги препуштаат проблемите на ЕУ, а шиптарите тоа и го осетија на Косово, па веднаш започнаа со проблеми.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2011 во 22:32
Neznam kolku si involviran vo milytaristickiot del ma Makedonija i opshtestveno politichki sostojbi vo nea za vreme na Zalivskata kriza vo 1990 godina koja beshe priprema za raspadot na ex YU a setotoa kako rezultat na Gorbachovoto rushenje na berlinskiot zid koe sleduvash pole 69-tata sednica na prezidiumot na Polit biroto na togash SSSR.
Na ovaa tema imam edno izlagnje na edna DEBATA vo vrska Bezbednosta na Makedonija i regionot, no vo toa izlaganje prichionata ja opfakjam (iako taa ima podlaboki koreni so raistichka ideologija) 1878 godina i so iskrivenit Allahov zavet ili povik za sveta vojna a kaj nas poznato kako DZIHAD.
No, potoa prodolzjuvam so Brionskiot Plenum vo 1966 godina, pa Znameto na albancite vo 1968 godina, potoa 1972 kade albancite se platenici vo teroristichkata grupa na Ambroz Andric koj togashnite sluzjbi uspeshno ja sprechija taa akcija, potoa sleduvashe tajnata sredba na grupa generali vo VA vo Zagreb prdvodeni od Jovanka Broz koi se obiduvaa da  napravat drzjaven udar vo togash SFRJ koe isto taka ne uspea. Pose e na red 1989 godina i nemirite vo Kosovo, koi rapidno dobija zamav vo 1981 godina iskoristuvajkija sostojbata vo Istochniot Blok potochno nastanite vo Polska, pa ona poe pogore go napishav za zalivskata vojna koja zapochna vo noemvri 1990 godina za da po nekolku meseci kaj nas - SFRJ se sluchi AFERATA ,,SHPEGELJ,, potoa neuspehot Mesic da stane presedatel na Rabotno Pretsedalstvo na SFRJ, neuspehot na KONGRESOT kade Tugjman beshe direkno involviran i gupa politichari od Slovenija, za 06 Maj 1991 godina ni se sluchi predavanjeto na VPO ,,LORA,, vo Split so koe neshto padna i prvata zjrtva za zjal makedonskiot vonik Sahko Geshovski i ponatamu hronoloshki mislam deka znaesh kako techea rabotite.

ne e losho da go pogledash linkovite:


http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100002612138304


http://www.facebook.com/#!/pages/%D0%90%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%92%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/123744527724399

i

http://www.zarekom.org/Koalicijata-za-REKOM.mk.htmlhttp://www.zarekom.org/Koalicijata-za-REKOM.mk.html


Tuka ima dobar del od aktivnostite nashi i zalozjbi.
Ovie linkovi ti gi posochuvam za dda od niv izvlechesh dodatni informacii.

Tochno E deka site nie odime za da bide podobro, realnosta vo momentov e takva kako ti ja kazjav.
Dosta tragichna, no nie kje se borime do kraj za da se sozdade kjima politikata i edna i druga da dojde pri sebe.
Iako nekoi raboti se oddalechuvanje od temata vazjni se i vredni da  se prochitaat i vidata site raboti.




,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2011 во 08:59
Lele FIks!!!лутина
Daj Be dosta so opomeni.
Aj da bea 1-2 posta so prepukuvanje ... i taka i taka. Ama ovie epten zabegaa!
Nemora da gi banirash (barem zasega), no daj brishi gi ovie (blago recheno) gluposti na temava.
Vkluchuvajki go i mojov post.
Ako ne, togash otvori im druga tema i tamu neka ja "pukaat" do mila voljaнамигнување.

P.S. Izvini shto ti sugeriram kako da rabotish, no moe mislenje e deka navistina ovojpat se pretera.да
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2011 во 19:36
Ете ви пример како работи УДБАШКАТА власт,за денешното судење(ФЕР И ОД НЕЗВИСНОТО МАКЕДОНСКО СУДСТВО)

Отстранети дел од новинарските екипи и само на МЕРАК од судијката повикани одредени новинари,а списите кои НАВОДНО и друг материјал СЕУШТЕ НЕ СЕ ДОСТАВЕНИ НА УВИД.

Погледнете во дел Историја,можете и за Ченто ,како го суделе, со МЕСТЕЊЕ,па споредете со денешните ПОСТАПКИ и ЌЕ го ВИДИТЕ СУДСТВОТО И ВЛАСТА

СПОРЕДУВАЈТЕ
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 13:39
 

Затворска казна во времетраење од седум години му пресуди Основниот суд Скопје 1 на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски.

Седум години затвор за Бошкоски

Лидерот на Обединети за Македонија е прогласен за виновен поради злоупотреба на службената положба и нелегално финансирање на изборната кампања на партијата на годинешните предвремени парламентарни избори.

Судот одлучи дека Бошкоски е виновен и за  зло­у­пот­ре­ба на службената положба го осуди на две години, а за не­ле­гал­но фи­нан­си­ра­ње на из­бор­на­та кам­па­ња на шест години затвор или единствена казна од седум години затвор.

Во образложението на пресудата, Судот напомена дека во текот на доказната постапка недвосмилесно се покажало дека Бошкоски три пати по ред примал пари од заштитениот сведок што ги користел на финансирање на изборната кампања.

Семејството на Бошкоски бурно реагираше на пресудата, велат, ќе се кажат во судот во Хаг.

Бошкоски беше уапсен на 6-ти јуни со 100.000 евра, пари за кои постоеше сомнение дека ја финансира предизборната кампања на нелегален начин

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.