IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали христијанството е монотеистичка рели
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали христијанството е монотеистичка рели

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 03:50
Ezan reshi se ednash: sakash da gi poduchuvash hristijanite na nivnata teologija ili sakash da im ja propovedash tvojata?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 04:21
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:


ZNAm deka ima TROJSTVO ... TATKO.SIN.i SVET DUX. Ali mene edno ne mi e jasno.... BOG E BOG EDEN.
 
Shaxito, ти си дух, душа и тело, а сепак не си три личности, туку една. Твоето тело се состои од повеќе органи, ама сепак ти не си повеќе тела, туку едно тело. Секој од твоите органи се состои од милиони клетки, а сепак сите тие се во совршена хармонија и функционираат како еден орган, едно тело, една личност - Shaxito среќа
Ако Создателот е плуралитет во сингуларитет, тогаш логично е тоа да се отслика во Неговото создание нели? А такви примери има многу. Самата природа, целото создание ни сведочи дека Создателот е хармоничен Бог, Бог кој ги прави созданијата зависни едни од други, Бог на љубов, кој ја вметнал љубовта во созданијата за и тие од повеќе да стануваат едно: еден брачен пар, едно семејство, еден народ итн.
Исус Христос во една прилика исто така рече дека и мажот и жената кога ќе стапуваат во брак стануваат едно тело. За нас тоа можеби е и несфатливо, но Исус категорички повтори дека тоа не се веќе две тела, туку ЕДНО и додаде: Тоа што Бог сврзал, човек да не разделува! (Марко 10:9)
Очигледно Исус тука издава една особина на Бог: Од повеќе да прави едно - и сето тоа во името на љубовта. Епа ако Бог, Кој е изворот на љубовта, со помош на неа совршено соединува повеќе (во случајов две) во едно, тогаш логично е да се очекува дека и Тој, во сржта на Своето битие ја содржи таа љубовна сила која од повеќе (три) совршено прави ЕДНО.
Ја сфаќам твојата потреба од едноставна и рационална природа на Бог, но да не се навраќам на предходната дискусија, доколку човекот умее да го ДЕФИНИРА Бог, тогаш тој бог не е бог, затоа што Неговата природа се нашла ограничена во човековиот мозок.
 
Јас верувам во Тој Бог, во библискиот Бог, затоа што целото искуство, целото знаење, се ме убедило и ме убедува дека Бог се објавил преку Библијата. И затоа верувам во таков "неедноставен" Бог. Но колку повеќе Го запознавам, толку повеќе и се восхитувам на таа божествена неедноставна природа на Бог.
 
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:


KAKo moze ISus istovremeno da bide. PRATENIK.SIN BOZJI i BOG
 
А како можеш ти во исто време да бидеш (на пример) студентка, ќерка и другарка?
Како може Фрчковски да биде истовремено професор, пратеник и сопруг?
Епа може среќа
Добра ноќ мило големо%20гушкање
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 01:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

ZNAm deka ima TROJSTVO ... TATKO.SIN.i SVET DUX. Ali mene edno ne mi e jasno.... BOG E BOG EDEN.


Shaxito, ти си дух, душа и тело, а сепак не си три личности, туку една. Твоето тело се состои од повеќе органи, ама сепак ти не си повеќе тела, туку едно тело. Секој од твоите органи се состои од милиони клетки, а сепак сите тие се во совршена хармонија и функционираат како еден орган, едно тело, една личност - Shaxito среќа

Ако Создателот е плуралитет во сингуларитет, тогаш логично е тоа да се отслика во Неговото создание нели? А такви примери има многу. Самата природа, целото создание ни сведочи дека Создателот е хармоничен Бог, Бог кој ги прави созданијата зависни едни од други, Бог на љубов, кој ја вметнал љубовта во созданијата за и тие од повеќе да стануваат едно: еден брачен пар, едно семејство, еден народ итн.

Исус Христос во една прилика исто така рече дека и мажот и жената кога ќе стапуваат во брак стануваат едно тело. За нас тоа можеби е и несфатливо, но Исус категорички повтори дека тоа не се веќе две тела, туку ЕДНО и додаде: Тоа што Бог сврзал, човек да не разделува! (Марко 10:9)

Очигледно Исус тука издава една особина на Бог: Од повеќе да прави едно - и сето тоа во името на љубовта. Епа ако Бог, Кој е изворот на љубовта, со помош на неа совршено соединува повеќе (во случајов две) во едно, тогаш логично е да се очекува дека и Тој, во сржта на Своето битие ја содржи таа љубовна сила која од повеќе (три) совршено прави ЕДНО.

Ја сфаќам твојата потреба од едноставна и рационална природа на Бог, но да не се навраќам на предходната дискусија, доколку човекот умее да го ДЕФИНИРА Бог, тогаш тој бог не е бог, затоа што Неговата природа се нашла ограничена во човековиот мозок.


Јас верувам во Тој Бог, во библискиот Бог, затоа што целото искуство, целото знаење, се ме убедило и ме убедува дека Бог се објавил преку Библијата. И затоа верувам во таков "неедноставен" Бог. Но колку повеќе Го запознавам, толку повеќе и се восхитувам на таа божествена неедноставна природа на Бог.


Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

KAKo moze ISus istovremeno da bide. PRATENIK.SIN BOZJI i BOG


А како можеш ти во исто време да бидеш (на пример) студентка, ќерка и другарка?

Како може Фрчковски да биде истовремено професор, пратеник и сопруг?

Епа може среќа

Добра ноќ мило големо%20гушкање



no Comments ... I fala sto LEpo fino MI Objasni .... A ne da se tepas KAko nekoi gore POSO mislam deka ne e LOSO da si dades svoe mislenje i ako nesto ne ti e jasno a te interesira ... da si prasas da ti objasnat ... Bez razlika dali si od druga vera. POZZ
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 01:39

А како можеш ти во исто време да бидеш (на пример) студентка, ќерка и другарка?

Како може Фрчковски да биде истовремено професор, пратеник и сопруг?

Епа може среќа

Добра ноќ мило големо%20гушкање

 
[/QUOTE](Evangelos)


Evangelose,me Interesira ova!

Shaxito,moze istovremeno da bide i Studentka,cerka i drugarka(izvini Sahito,sto te zemam za primer..no vie bevte spomnata)...No Evanggelose..Ako Shaxito..si pomisli neshto za vas..na pr:Da kaze Evangelos e dobar,miren,skromen..itn.itn...Taa,toa go znae i go pomisluva istoto i kako Studentka i kako Cerka i kako drugarka!!

Istoto,go misli..no,Evangelose..sto e so Trojstvoto...Zosto Isus i svetiot Duh ne znaele koga e Sudniot den???

Zarem ne se site tie edno??
Odam samo po tvojata logika...Pozdrav..Halid ibn Velid!


Изменето од Halid ibn Velid - 04.Септември.2008 во 01:39
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 01:47
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:


no Comments ... I fala sto LEpo fino MI Objasni .... A ne da se tepas KAko nekoi gore POSO mislam deka ne e LOSO da si dades svoe mislenje i ako nesto ne ti e jasno a te interesira ... da si prasas da ti objasnat ... Bez razlika dali si od druga vera. POZZ
 

Зарем е ова можно? Не ми се верува што читам (а сигурен и zidarski и messenger исто така).

Shaxito, ти си првата муслиманка на форумов што после даденото објаснување за Тројството, го сфатила одговорот и се заблагодарила за истиот големо%20гушкање Честитам! Јас ретко давам аплаузи, но на ова не можам да оддолеам  аплауз
Јас сум импресиониран од тебе. Се надевам дека немаш дечко, затоа што од сега па натаму ќе ти се додворувам трепкањебакнеж


Изменето од EvAngelos - 04.Септември.2008 во 01:48
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 02:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

no Comments ... I fala sto LEpo fino MI Objasni .... A ne da se tepas KAko nekoi gore POSO mislam deka ne e LOSO da si dades svoe mislenje i ako nesto ne ti e jasno a te interesira ... da si prasas da ti objasnat ... Bez razlika dali si od druga vera. POZZ



Зарем е ова можно? Не ми се верува што читам (а сигурен и zidarski и messenger исто така).


Shaxito, ти си првата муслиманка на форумов што после даденото објаснување за Тројството, го сфатила одговорот и се заблагодарила за истиот големо%20гушкање Честитам! Јас ретко давам аплаузи, но на ова не можам да оддолеам аплауз

Јас сум импресиониран од тебе. Се надевам дека немаш дечко, затоа што од сега па натаму ќе ти се додворувам трепкањебакнеж


xexexe Sum citala.... ZA toa ... Ali nikogas ne mi bilo jasno .... sekogas nesto me kopkalo....
Btw: imam decko :D) ..... xaxaa
tuka sum aktivna da NAucam i da davam mislenja :)
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 02:51
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:


Btw: imam decko :D) ..... xaxaa
 
Збогум љубов моја непреболена rrulet
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 03:24
И така приказната си заврши .ЕвАнгелос си го одзеде животот,а Shaxito си продолжи да живее мирно и среќно со својот дечко до крајот на животот.


THE END!

Изменето од deshad - 04.Септември.2008 во 03:25
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 03:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Btw: imam decko :D) ..... xaxaa

 

Збогум љубов моја непреболена rrulet



E duri sega za prv pat te gledam kako hristijanin vo srceto, a ne vo umot, koga kako hristijanin i CHOVEK se najde voodusheven i zaljuben vo mulsimanka.

Ajde Gospod Bog neka prireduva ushte vakvi prekrasni momenti !

P.S> AvAngelos ne se otkazhuvaj tolku brzo, ima ushte prekrasni muslimanski na sajtov na koj im treba tvoeto vnimanie i hristijansko poznavanje.

Изменето од Messenger - 04.Септември.2008 во 03:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 08:09
tofu, za da razgovaras na ovaa tema treba da procitas barem del od obemnata pravoslavna svetootecka literatura. ovaa eres koja tebe ti se vrti sega niz glava ne e nisto novo. vo 3 vek se pojavila eresta deka Bog ne e eden tuku deka se tri boga poznata kako Arieva eres. poradi toa nepravilno ucenje za pravata vera e svikan prviot vselenski sobor na svetieli vo Nikea kade se resaval ovoj problem. edno od najdobrite objasnuvanja se na sv Spiridon (cii mosti i cuda den deneska ja svedocat vistinitosta na Sv. Troica) velejki deka tulata e eden predmet, megutoa e dobiena od tri raboti: voda, zemja i ogan, i deka sonceto e edno, no se manifestira preku tri raboti: toplina svetlina i zraci - sto ne znaci deka imame 1000 sonca tuku edno sostaveno od tie tri raboti. i covekot e obraz na Sv. Troica, bidejki i toj e sostaven od tri raboti: duh dusa i telo- a sepak toa ne go pravi tri lugje tuku eden celovit covek. se nadevam deka ova ke ti razjasni mnogu raboti :)

Изменето од Maran Ata - 04.Септември.2008 во 08:12
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 09:31
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

tofu, za da razgovaras na ovaa tema treba da procitas barem del od obemnata pravoslavna svetootecka literatura. ovaa eres koja tebe ti se vrti sega niz glava ne e nisto novo. vo 3 vek se pojavila eresta deka Bog ne e eden tuku deka se tri boga poznata kako Arieva eres. poradi toa nepravilno ucenje za pravata vera e svikan prviot vselenski sobor na svetieli vo Nikea kade se resaval ovoj problem. edno od najdobrite objasnuvanja se na sv Spiridon (cii mosti i cuda den deneska ja svedocat vistinitosta na Sv. Troica) velejki deka tulata e eden predmet, megutoa e dobiena od tri raboti: voda, zemja i ogan, i deka sonceto e edno, no se manifestira preku tri raboti: toplina svetlina i zraci - sto ne znaci deka imame 1000 sonca tuku edno sostaveno od tie tri raboti. i covekot e obraz na Sv. Troica, bidejki i toj e sostaven od tri raboti: duh dusa i telo- a sepak toa ne go pravi tri lugje tuku eden celovit covek. se nadevam deka ova ke ti razjasni mnogu raboti :)


Arij ne tvrdel deka ima tri boga, tuku deka Bog e eden, a Hristos (odnosno Sinot) e prvoto Bozjo sozdanie.
I Vselenski sobor ne bil sobor na svetiteli, tuku na hristijanski episkopi, koi podocna (poveketo od niv) stanale svetiteli.
tre, tri, tra
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 18:03
Сум рекол неколку пати и пак ќе повторам:

-Не може за монотеистичка религија да се смета онаа која што верува во Тројца и нема расчистено со таа догма. Прашај двајца христијани за ова прашање ќе добиеш два различни одговори,значи колку христијани толку различни објаснувања за Тројството.

Понатаки, не може да биде монотеистичка религија онаа која е преполна со светци ,кипови и икони. Земете бе луѓе, читнете малце за паганските религии,за политеистичките религии, видете во што и како верувале тие,па ќе се уверете дека и тие не верувале ништо поразлично од вашиот концепт на верување, и тие велеле: " Ама ние веруваме во едно врховно божество, еден бог,идоливе само ни служат за побрзо приближување до него!"

Еве јас сум таков бабуш, што слободно предизвикувам било кого овде на форумов,поготово овие ПОПЕАНИВЕ, на јавна дебата и расправа околу Светото Тројство.

Има или нема м,ж кој ќе застане наспроти мене,јавно, очи во очи, пред очите на другите?
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 18:35
Originally posted by deshad deshad напиша:

Сум рекол неколку пати и пак ќе повторам:

-Не може за монотеистичка религија да се смета онаа која што верува во Тројца и нема расчистено со таа догма. Прашај двајца христијани за ова прашање ќе добиеш два различни одговори,значи колку христијани толку различни објаснувања за Тројството.

Понатаки, не може да биде монотеистичка религија онаа која е преполна со светци ,кипови и икони. Земете бе луѓе, читнете малце за паганските религии,за политеистичките религии, видете во што и како верувале тие,па ќе се уверете дека и тие не верувале ништо поразлично од вашиот концепт на верување, и тие велеле: " Ама ние веруваме во едно врховно божество, еден бог,идоливе само ни служат за побрзо приближување до него!"

Еве јас сум таков бабуш, што слободно предизвикувам било кого овде на форумов,поготово овие ПОПЕАНИВЕ, на јавна дебата и расправа околу Светото Тројство.

Има или нема м,ж кој ќе застане наспроти мене,јавно, очи во очи, пред очите на другите?




-Не може за монотеистичка религија да се смета онаа која што верува во Тројца и нема расчистено со таа догма. Прашај двајца христијани за ова прашање ќе добиеш два различни одговори,значи колку христијани толку различни објаснувања за Тројството.

Понатаки, не може да биде монотеистичка религија онаа која е преполна со светци ,кипови и икони.


...PA ako ne moze.... ZAsto togas e VBROENA vo MONOTEISTICKI RELIGII??? znaci sega po nase tvrdenje . TVOE MOE ili od nekoj drug NE E monoteisticka ... ALi zarem olku vreme OLku vekovii lugeto ziveele vo laz????
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 18:49
mnogu smesno?
objanuvas evangelos no popusto?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.