IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - HPV и HPV вакцина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HPV и HPV вакцина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
Автор
Порака
mamamija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Локација: Botswana
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 15:23
Да, токму така. Се капнува на лажичка шекерче или во чајот. Но избери темна шоља за да не те кара мама што ке ја исфарбаш . Пиши кога ке бидеш подобро !!!
(Кажи му на тато да ти купи од кај некој чичко пчелар тој е најубав)

Само знаењето го прави човекот слободен и голем. (Dmitrij Ivanović)
Кон врв
mamamija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Локација: Botswana
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 15:34
Fiks ПРАВДОЉУБЕЦ ti poklonuvam eden potpis:
· Pravdata ponekogas spie, no nikogas ne umira (Latinska pogovorka)   
Само знаењето го прави човекот слободен и голем. (Dmitrij Ivanović)
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 17:25
Propolisot e fantastichna rabota za jaknenje na imunoloshkiot sistem,obnovuvanje na sluzokozata na grloto i usnata shuplina i mislam deka e najdobar onoj propolis zbogaten so ehinacea,za chajot od magdonos mislam deka ima diuretichko dejstvo i pomaga za chistenje na organizmot od toksini i slobodni radikali i ne treba da se preteruva so nego zashto taka se gubat mineralite.Prekrasni soveti od mamamija...poslushajte ja
Кон врв
gushkalo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gushkalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 17:35
Blagodaram mamamija... ..se nadevam deka se ke bide dobro...
Кон врв
mamamija Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2009
Локација: Botswana
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 18:22
Renatax, Благодарам за подеталното надополнување !!!
Само знаењето го прави човекот слободен и голем. (Dmitrij Ivanović)
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 22:02
може ли некој да ми објасни,..... нешто повеќе околу лекувањето на оваа болест ???? ( колку трае, што содржи,... последици, компликации... ) ај ве молам ако можете.... итно ми е..... тага
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 19:31
Нема лек за вируси, па така нема лек ни за ХПВ-то. Ако одиш на доктор тој ќе ти каже само да немаш односи без заштита и да работиш на подигнување на имунитетот. Се разбира редовните контроли се задолжителни. Ова со имунитетот е со цел организмот самиот да се избори против ХПВ-то т.е. да го победи.....

Значи има неколку можности:

а) ХПВ-то само да се повлече и никому ништо
б) ХПВ-то да направи промени на грлото на матката (цервиксот) кои се предканцерогени (ЦИН 1, ЦИН2, ЦИН3 итн)
в) ХПВ-то да направи кондиломи (израстоци) кои треба да се отстранат (со горење, ласерски или на друг начин)


Значи се што може да се направи кога веќе имаш ХПВ е:
редовно да одиш на контрола, да имаш односи само со кондом, да си го подигнеш имунитетот како знаеш и умееш
МИР со сите
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2009 во 21:45

Во нашиот град пристигна GARDASIL (или како и да се вика), вакцината за HPV.

Не, не е грешка, вакцина за HPV. ФДА  Food Drug Administration уште пред 2003 година знае дека HPV вирусот не е одговорен за појава на рак на матка и дека тој е најчесто една многу блага инфекција која и не треба да се лекува, а може да исчезне со зголемување на имунитетот и со одбегнување на стресни ситуации.

Исто така е потврдено дека кај 44,6 % од жените кои примиле вакцина се појавува рак на матка.

Дека има најмалку 5 смртни случаи иако не е раширена употребата на вакцината како и преку 3500 несакани ефекти.

Дека ако се вакцинира девојка или жена која веќе има HPV опасноста да добие рак на матка е многу по голема.

Никој не кажува колкаво е дејството, дали е трајно или не, затоа што секоја вакцина има времетраење.

Не се знаат долгорочните позитивни и негативни ефекти затоа што не е користена подолго.

„ЗОШТО ТОЛКУ БРЗАТЕ ДА ЈА ПРИМЕНИТЕ КОГА И ПОНАПРЕДНИ, ПОБОГАТИ И ЗДРАВСТВА СО МНОГУ ПО НАПРЕДНО ЗДРАВСТВО ОД НАШЕТО ЈА НЕМААТ УСВОЕНО?“

Кој е најтемниот ноќен кошмар на фармацијата:

„Здрав и умрен човек“...Сите останати се нивни клиенти.

Колку повеќе клиенти, толку повеќе профит.

Дали на фармацијата и се исплати да најде лек на пример за реума? Ако го најде и ако го примени ништо од нивниот бизнис.

Во старо време лугето се жигосувале, во поново во конц. логорите им ставаа бројчиња, а денес ги вакацинираат или клонираат со разни животински форми несоодветни на луѓето. Така си обезбедуваат муштерија за цел живот.

Дали некој на земјинава топка може да го убие американскиот претседател и да не одговара за тоа дело. Тоа го може само неговиот лекар, а тоа што ќе се држи за процедурите ќе биде доволно да не одговара. Процедурите се направени да се симне одговорноста на лекарите за нивните грешки во лекувањето. Процедурите се грешки но прифатени од естаблишментот и тука нема мрдање. На докторите им е забрането со закон да лекуваат луѓе, тие може само да третираат органи или болести. Ако во државата Њу Јорк некој медицински доктор му препорача на пациентот да земе некој народен лек или лек од билки, лекарската комора веднаш го праќа на психијатар и голема е веројатноста дека ќе ја изгуби лиценцата. Ако пак тоа го направи во државата Калифорнија веднаш ја губи лиценцата.

Процедурите ги прави фармацијата и нив ги штити Codex Alimentarius. Тоа е закон со кој фармацијата се штити дури и тогаш кога во Африка ќе дава неколку години вакцина против СИДА, а после таа иста фирма и тоа калибар во фармацијата Мерк изјавува дека вакцината за СИДА не само што не е ефикасна туку предизвикува СИДА. Какво безобразие кога и малите деца знаат дека вирусот на СИДА не е изолиран по процедурите на вирусологијата па како тогаш може да се направи вакцина.

Тоа ме потсетува на грипот. Како може јас да знам како ќе мутира вирусот на грип за идната година, затоа што секоја година е со различен код. Не ја прашуваат баба Ванга затоа што не е меѓу живите, а и тие немаат потреба да спаднат на такви ненаучни гранки, само со сигурност знаат кој вирус ќе биде идната година, веројатно затоа што сами можеби го пуштаат.

Патем во вакцината за грип има:

....    Ембриони од јајца од кокошка ......    Жив вирус од грип (овогодишен се разбира Формалдехид(формалин) за да го козервира вирусот,     Етер,     Детергент,   Жива ,  Молитва следната година да биде овој вирус....Пропаганда на тв да се вакцинираат со ширење на лага колку луѓе умираат годишно од грип (бројката е зголемена за повеќе стотина пати и не се кажува дека 90% од нив се луѓе над 65 години, па тие најчесто и не умираат од грип туку од слабост на целиот организам или од некоја друга болест)

А, да поставам едно ептен глупаво прашање? Дали некој води евиденција на жртвите од вакцинацијата?

Да не се трудите веднаш ќе ви одговори Др Феда: Најн немат никакви последици од вакцинацијата, напротив, додатоците како жива, формалдехид, антифриз, СВ40 (вирус на рак) само го прават нашиот организам уште по снажен, па ако некој пукне тогаш тоа е од сила а не од труење.

Може уште едно глупаво прашање? Зошто се вакцинираат само децата а возрасните само за грип, при епидемии и кога одиме во ендемско место, т.е. место каде вообичаено ја има таа болест, а ниедна вакцина не е со трајна заштита?

Др. Феда одговара паметно: Ние бизнисмените сме хумани и затоа сакаме да ги заштитиме најмладите. Ние се потресуваме кога ке видиме некое дете болно од полио (детска парализа)

Драги Др. Феда. Вас ве интересираат само парите и тие сте ги издигнале во ранг на Божество и единствен Бог во кој верувате вие се парите. Единствена цел која ви е пред очи се пари и уште повеќе пари. Дали знаете дека проклет е оној кој се богати од маката на луѓето???

Вакцините се даваат на децата затоа што нивниот имун систем не е развиен и затоа што нема најчесто да одговори бурно кога се заразува, пардон вакцинира. Безобразието оди до таму што наеднаш се заразуваат децата со три болести како ДИТЕПЕР, дифтерија тетанус пертусис. Воопшто не е битно тоа дека детето нема шанса да се разболи од дифтерија затоа што таа болест се јавува во мизерни услови на живот, а одамна ја нема на Земјината топка, барем не таму каде што ги вакцинираат децата. Веројатноста бебето да се зарази со Тетанус исто така неверојатно мала, возрасните може повеќе да се заразат, затоа кај нив се дава во војската. Пертусис е црна кашлица, таа кај нас ја нема веќе можеби поради вакцината, но заштитата не е трајна и може да се разболи детето кога ќе стане возрасен. Значи ја нема а не е исчистена со вакцината. Еден детски лекар, светски признат онколог од Белград со име Петар Ивановски кажува дека прераното вакцинирање од ДИТЕПЕР може да предизвика леукемија кај децата.

Франција ја повлекува вакцинацијата на Хепатит Б во 1998 затоа што се поврзува со појава на имунолошки и невролошки пореметувања, а Македонија ја воведува 2005 или 2006, супер па ние сме многу по паметни и побогати од французите.

Во Германија вакцинацијата не е обврзана. Тие или помалку се грижат за своите блиски, или се многу по глупи од нас, а можеби е тоа затоа што се многу по сиромашни.

„Најголемата лага било кога искажана е дека вакцините се безбедни и ефектни“ Др Лен Хоровиц

„Една лага ако ја повторуваш доволно долго, луѓето ќе веруваат во неа“  Адоф Хитлер

„Ние не сме ја изгубиле вербата во Бог, туку само сме ја пренеле на медицинските професионалци“  Џорџ Бернард Шо

Тоа приказните за мали деца дека благодарение на вакцинацијата исчезнале некои болести е рамна на тоа дека заради загриженост за здравјето на нашите најблиски треба и мора да ги вакцинираме. Имено само некаде 10 % од светската популација се вакцинира.

Најголем број од болестите со кои се вакцинираат децата -се исчезнати,се појавиле некогаш и исчезнале,не се ендемски поткрепени,содржат многу поопасни вируси и состојки од болеста за која треба да ги заштитат ,се ставаат на сите без оглед на тоа што некои деца не би смееле да ги примат заради претходни болести кои може да направат уште поголема штета.

Дали некогаш се прашувате што прават со абортираните бебиња?

Вакцинацијата често го спречува развојот на имунитетот и како резултат имаме повторувачки болести

Вакцинацијата преку затапување на имунитетот и директно е основа за многу болести како:

Енкефалитис , менингит,тешки инфекции,повторувачки настинки ,алергии , проблеми со цревата ,аутизам,АДД и хиперактивност ,дислексија,проблеми со говорот и однесувањето (социјализацијата) ,слепило ,глувост!!!

И уште многу многу проблеми, а најголем е она кое го оставаат вакцинираните на следното поколение, затоа што некои проблеми се пренесуваат на следните поколенија и за нив се уште по страшни

Ова и уште кога видов дека на децата во градинките во млекото ќе им ставаат флуор.................пардон „флуорирање“

не%20знам ух   ај сегаааааа  глупчо



Изменето од bijonse1 - 20.Јуни.2009 во 21:54
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 06:27
trebaat takvi vakcini ali da ne ubivaat zeni
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 13:41
А ти Нина, се вакцинираше ли?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 14:25
Nina e protiv ubistvata
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 19:47
Значи целата Фармацевтска индустрија и докторите(море богати) се во заговор против човештвото


Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 16:07
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Нема лек за вируси, па така нема лек ни за ХПВ-то. Ако одиш на доктор тој ќе ти каже само да немаш односи без заштита и да работиш на подигнување на имунитетот. Се разбира редовните контроли се задолжителни. Ова со имунитетот е со цел организмот самиот да се избори против ХПВ-то т.е. да го победи.....

Значи има неколку можности:

а) ХПВ-то само да се повлече и никому ништо
б) ХПВ-то да направи промени на грлото на матката (цервиксот) кои се предканцерогени (ЦИН 1, ЦИН2, ЦИН3 итн)
в) ХПВ-то да направи кондиломи (израстоци) кои треба да се отстранат (со горење, ласерски или на друг начин)


Значи се што може да се направи кога веќе имаш ХПВ е:
редовно да одиш на контрола, да имаш односи само со кондом, да си го подигнеш имунитетот како знаеш и умееш


ооо полжавче, дури сега го гледам твојот пост.... камоли да бев јас во прашање,...

денеска ,,гуглав,, барав храна која помага во остранувањето на ХПВ и храна која го подига имунитетот... и стресот треба да биде под контрола....

препорачано е да се јаде многу, многу спанаќ, моркови, компир и семки од тиква
Кон врв
lenifrance Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lenifrance Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 14:27
Biserna,

Vo princip postojat lekovi za virusi i se vikaat antiviralni lekovi, repliciram na nekoj prethoden post.Farmakologija.
No, na temata:
Eve mnogu ubava kombinacija. Vag.Ravensara 30 dena i oralno pecurkata CORIOLUS MRL po tri tabletki dnevno. Ova e edno od resenijata za imunitetot i HPV-to, duri i remisija po konizacii.So uspeh kaj CIN I, CIN II, plakii..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.