IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 18>
Автор
Порака
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:29
Dobro si gi kolektiral moite zborovi ne veruvam deka ke ti trbaat uste no ke gi najdes ponatamu zdravje.Dobro ti kazav deka ke te sakam kako prijatel ako si dobar covek imam dobri prijateli nemuslimani.Ama da  sakam nekoj kako brat nemusliman toa nikogas, zatoa sto nema takov nemusliman sto zasluzuva i da  go dadam zivotot za nego.Ama ako misles deka muslimanite gi sakam samo zasto ke se vikaat Ahmed,Mustafa i tn.... togas  se lazes.Tatko mi sekogas mi vikase :"Sine podobro na dobar kaurin da pomognes nego na licemeren musliman" toa sekogas mi e vo glava i se  drzam na toa.Za "terorizmot" ti kazav koga go osekam kako gordost ama toa sto ne si me rzbral tvoj problem.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:32
pocnuvas da se vadis dobro ti odi
ovaka napisano nedeluva tolku loso
no sepak razmisli za brat nemusluman
mislam deka gresis
zasluzil samo ako e vernik
pa vo zivotot ne e verata se
ima neso i vo homosapiensot

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:35
Ima deneska covek od kade da nauci da bide dobar.Ne mora da  zeme Quran pa da znae deka ne e ubavo da krade tugi pari da pravi nasilstvo bez pricina.Ama jas  cvrsto veruvam deka samo dobar Musliman moze da postigne sovrsenstvo vo dobrocinstvo.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:36
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Ama da  sakam nekoj kako brat nemusliman toa nikogas, zatoa sto nema takov nemusliman sto zasluzuva i da  go dadam zivotot za nego.


Бог ја покажа својата љубов кон нас преку ова: Додека се уште бевме грешници, Христос умре за нас. Римјаните 5.8

Каде си ти кефала од ова? Каде е „божественоста“ на твоето учење? Каде е „божественоста“ на твојата книга? Па и човек од улица го сака оној што му е добар, оној што му е близок. Божественото е да го сакаш оној кој не ти е близок. Како што Бог не засака уште кога му вртевме грб!

Е затоа Библијата СЕКОГАШ ќе остане божествена, бидејќи е чекор напред во секој поглед од другите човечки измислици...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:36
aha
sk mi e jasno
a so go pravi toa k*ranot so
covek kje go dovede do sovrsenstvo
a ne negovoto srce?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:39
Zboruvav bas  za  toa.I sum ziveel so takvi luge.Eden den ako se sretneme bi ti raskazal
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:42
da ti kazam pravo neveruvam deka vo k*ranot ima mnogu razlicni zborovi od biblijata
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:48
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Zena mi ne ja primi Islamskata vera,barem zasega.Sto se odnesuva do mene nikogas nema da  se pomiram so toa da ostane pravoslavna.No,poznavajki go karakterot na zena mi i nejzinata intelektualnost siguren sum deka ke stane muslimanka i voopsto ne sum zagrizen za  toa.A okolinata, nikoj nemoze da poveruva deka  se ozenav so "kaurka".Na prasanjeto zasto e normalno  hristijanka da se omazi za  musliman? Zatoa sto ke bide epten poveke pocituvana i ke i se posvetuva golemo vnimanie za  razlika od Hristijanite kaj koi zenata mnogu brzo zdosaduva. Nasiot perjgamber ne ucel deka naomilena rabota kaj mazot od ovosvetskite e  zenata i nie go sledeme negoviot primer vo toa.Kako sto vo drug negov govor rekol deka :Najsreken maz e onoj koj ke ima dobra zena i poslusni deca.Ovie ovde neka raskazuvaat prikazni cela den kako e  zenata ugnetuvana vo Islam,kako e ponevredna od mazot,kako e predmet na mazot,no nema problem,na zenami i se gleda srekata sto e so musliman i od 10 kilometri.Zasto sme protiv muslimanka da e so hristijanin? Opsto e poznato deka zenata se  vrzuva za mazot i toj vo mnogu slucai stanuva se i sesto za nea,nekogas e dobro toa a vo mnogu slucai i katastorfalno.Togas kako taa  ke gi obavuva dolznostite prema Allah? Da ne zboruvame posle deka idat deca pa ke treba da raga deca koi najverojatno ke bidat nemuslimani.Vo mojov slucaj jas si se dogovoriv ubavo so zena mi za  decata i nema da imame problemi inshaellah(so allahova volja) osven ako ne se  drzi do dogovorot.Cesto na hristijankite im se polnat glavite deka ako e kaj musliman ke bide tepana.Jas se kolnam deka ne ja imam cepnato zena mi(nasilno)a znaes zasto? Zatoa sto pejgamberot ne ucel da bideme mnogu blagi so zenite.Jas gi sledam samo delata na Muhammeda s.a.v.s a ne nekakov Bon-Ton, a Muhammed (neka e mir i spas na nego) postapuval najubavo so svoite zeni.Zasto tepanjeto(blagi udari kako izraz na nezadovolstbo)?Zatoa sto veke na drugo mesto kazav ima zeni so koi tesko se razbiras osven so stap vo rakata.
Jas i zenami  si se  razbirame odlicno i nemam pricina da bidam nasilnik, a veruvajte i site dobri vernici ne gi tepaat svoite zeni nikogas.
Многу се радувам за тебе БРАТЕ Кефала зошто имаш зена КАУРКА,се надевам дека таа ке ти го покаже вистинскиот ПАТ
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:49

Vo  sustina se  razlikuva samo vo edna rabota (najbitnata) VERUVANJETO VO EDEN EDINSTVEN BOG. Inace i dvete knigi povikuvaat na dobro.Od biblijata moze da nauces da bides dobar covek ne go sporam toa nikogas,za  razlika od ovie ovde koi go sporat i toa vo Quranot zamisli.....Bi go citiral malce  adzija :Ja mrazam vistinata ja mrazaaaaaaaaaaaam Angry LOL

Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:50
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Sigurno  mislam deka ke stane.No toa ne e glavnata  pricina.Jas sakam so mene da  e i na ovoj i na drugiot svetTongue
Значи си ја сакаш жена ти ДВА ПАТИ еднаш овде девица еднаш во рајот................Wink
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:50
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Vo  sustina se  razlikuva samo vo edna rabota (najbitnata) VERUVANJETO VO EDEN EDINSTVEN BOG. Inace i dvete knigi povikuvaat na dobro.Od biblijata moze da nauces da bides dobar covek ne go sporam toa nikogas,za  razlika od ovie ovde koi go sporat i toa vo Quranot zamisli.....Bi go citiral malce  adzija :Ja mrazam vistinata ja mrazaaaaaaaaaaaam Angry LOL



znaci ako te razbrav
veruvanje vo edinstven bog kje te napravi idealen za brat?
uf kalife tezok e ovj muabet
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:51
Fala orto! Mnogu mi pomogna kaurkata da  se docuvam na praviot pat.Mnogu sum zadovolen moram da priznamBig%20smile
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:52
more kaurakata kje ti go ispravi umot
kako sto site zeni go pravat toa
si naebal brate mili

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:53
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Adzija moze da mi kazes od koj kraj poteknuva? Bi te zamolil samo.Nemoj da  se plases nema da go suredamBig%20smile. Samo posto rece bilo golem skandal bas da  vidam dali e tocno toa.Inace znam i jas  takvi muslimani za  zena sto si menale vera.Nikogas nema da bidat iskreni hristijani. Aj odgovori na prasanjeto te molam
Ти БРАТЕ Кефала викаш дека знаеш муслимани што си ја смениле верата и сега не се искрени Христијани ,А ТИ БРАТЕ Кефала искрен муслиманин ли си?(знаеме дека и ти сија сменил верата)
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.