IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Дали и колку слушате метал?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали и колку слушате метал?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 14>
Автор
Порака
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 18:02
Originally posted by angelmk angelmk напиша:

Originally posted by Black_girl Black_girl напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

инаку за тие што не го сакаат металот никој не ги тера да го слушаат, но сепак тоа што сакам да им го објаснам на луѓето е дека тие се плашат од тоа колку е тежок металот за слушањесепак има разни „метали“, еве на пример металика нити се дерат, нити има бластови или некои тешки рифови, па можат да бидат и пријатни за слушањејас имам разбирање за секоја музика што постои на светов, дури и за тие што не ми се допаѓаат, не знам зашто никој нма разбирање за металот збунетост


Металика сепак се треш, може нешто помеко за оние кои не се обожаватели на металот. Ок освен nothing else matters i the unforgiven, fade to black..Мада секој кремац ги слуша нив.. На пример готик метал, Epica имаат убави песни, Nightwish...песни со уметност, од содржина до музиката. Оперска пејалка во метал група, може да се замисли колку убаво тоа звучи.


epica се закон ја тука би ги додадел The Gathering - ногу добар бенд, goth/progressive ,Theatre of Tragedy ,After Forever,Silentium,Xandria,The 3rd and the mortal - имаат готски елементи ,а се иначе тие се надвор од секаква класификација. бендовите шо ги спомнав имаат сите женски вокал и баш звучи пријатно и моќно у истовреме


Омилени ми се скоро сите бендови каде што има женски вокал, нормално готик, и звучи толку моќно. Инаку, сум се прашувала зошто сите женски пеат скоро во готик бендови, и на крај сфатив дека токму заради нив музиката и песните се толку моќни. Пример добри се и тајп о негатив, машки вокал, но сепак не е тоа тоа како женски вокал во готик бенд.
Кон врв
cafe Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cafe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 09:53
slusam samo od postarite hitovi
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 15:52
PORANO SLUSAV ...SEGA NE
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 21:44
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

PORANO SLUSAV ...SEGA NE

штета
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 04:22
Слушам повремено, особено фински и шведски метал. Но повеќе поради мелодијата отколку ради текстот или вокалот кој понекогаш знае да биде очаен како на пр. тука - музиката одлична, текстот сјаен(пее за пејсажите на Финска) ама вокалот е катастрофален дури и за метал.

Омилен фински бенд ми е KORPIKLAANI - етно метал бенд, особено песната „Орел дојде„ = Tuli Kokko(фин.)




FINNTROLL е black-metal бенд од Шведска и имаат две добри песни, Тролхаммарен и Јактенс Тид, еве музичка илустрација на јутјуб:



TROLLHAMMAREN - FINNTROLL (Визбата на тролот)
за оние што не поднесуваат метал - ПИЈАНИНО ВЕРЗИЈА (многу е мелодична)

JAKTENS TID - Време на ловот(швед.) - Финтрол




Изменето од Majkl - 07.Март.2009 во 04:34
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 14:27
зошто толку многу ги сакате скандинавците? мене не ми се допаѓаат многу, ама тоа е веќе вкус
јас сум повеќе по Thrash, Death од осумдесетите и т.н.
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 14:46
Да се надоврзам на Мајкл и неговата „љубов„ спрема етно металот делиме сличен вкус кога станува збор за тој жанр посебно го обожавам. Покрај скандинавската етно метал сцена и источно европските земји како Полска, Русија имаат одлични бендови од ваков тип. Музика созададена со вметнување на елементи и звуци од старословенската митологија, времето на големите воини и чудесни суштества, Прекрасно! Добри бендови од овој калибар се Аркона и Темнозор. Има многу други ама мене овие ми имаат запнато за увце така


п.с Овие Финтрол баш се супер, ги ислушав, интересни се, живи, брзи и вокалот баш одговара
Ги бендисувам и дечките се секси

Изменето од GlenKlouz - 07.Март.2009 во 14:54
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 01:28
Еве уште неколку музички илустрации:

КОРПИКЛААНИ Финска:
KORPIKLAANI - Running with Wolves (instrumental) од албумот Tervaskanto(фин.=старец)



ФИНТРОЛ од Шведска:
FINNTROLL - Rivfader - песната всушност и не ми се допаѓа, но мелодијата од 1:41 до 2:41 е многу супер

за оние со слаб стомак..овај...уши де, ја препорачувам пијанино верзијата(инструменталка)

Ривфадер - ПИЈАНИНО ВЕРЗИЈА - вака изведена, целата ми се допаѓа

Изменето од Majkl - 08.Март.2009 во 01:30
Кон врв
angelmk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 04:11
слушам ги доста често фолк металите ,Falkenbach ми се меѓу поомилените ,свират folk/black одлична комбинација,Empyrium се ненормално добри, еден од мојте омилени бендови, музиката им е комбинација од doom/folk/black/neofolk, wintersunet, Songs of Moors & Misty Fields се чудо од албуми, Skyclad se добри, Мооnsorrow ги обожавам, финци праат страшно добра folk/progressive комбинација, Ensiferum ludilo, Eluveitie се супер, Finntroll ...
"BEAUTY IS TRUTH, TRUTH BEAUTY."
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 14:28
и јас слушам турбо метал газење%20од%20смеење

http://www.youtube.com/watch?v=ahk4zVB2-c0
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 17:25
vau....smrt za usi i oci голема%20насмевка
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 18:06
А што мислите за Chuck Schuldiner - "The Father of Death Metal"   ?    
И општо, дали ги слушате Death?
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 21:59
Originally posted by Black_girl Black_girl напиша:

А што мислите за Chuck Schuldiner - "The Father of Death Metal"   ?    
И општо, дали ги слушате Death?
порано ги слушав Death и многу си го почитувам Чак, одличен гитарист и композитор,  меѓу првите скримачи, луѓето кои не слуѓаат метал воопшто не би им се допаднал, ама јас за разлика од нив сакам scream ама скримот на Чак е најмилозвучен и мек на некој начин, едноставно сеуште се чудам од кај го вадел збунетост
инаку прва слушната песна ми е Misanthrope а инаку целиот Simbolic e одличен
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Black_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Beauty in Darkness

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Black_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2009 во 00:10
Дефинитивно еден од најдобрите метал бендови, а Чак е извонреден!! За жал умре предвреме, оставајќи зад себе преубави песни!
    * 1987: Scream Bloody Gore
    * 1988: Leprosy
    * 1990: Spiritual Healing
    * 1991: Human
    * 1993: Individual Thought Patterns
    * 1995: Symbolic
    * 1998: The Sound of Perseverance

Најдобри албуми ми се Human и Spiritual Healing, а најзакон песна Flattening of Emotions!!
Рест ин пис легендо!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.