IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 16>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 22:39
газење%20од%20смеење,...znaesh li ti kolkavi turbini se potrebni za pravenje na struja?збунетост...teshko deka ,..tvoevo klopatarche ke ja ima taa sila za da proizvede i nekoj vat ,..a, kamoli milijardi vati,..

edinstveno ima idnina tvojov izum,..vo toa da se napravi neshto malechko,..za razbibriga,...kako onie "igrachki" so kugli na lostovi,..koishto mrdaat dolgo vreme,..ama ,..sepak ,..zastanuvaat...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 22:56
Па ако се користи дел од енергијата која се добива во првиот момент (после тоа нема веке да е прв момент) за испумпување на водата, тогаш нема да застане никогаш машинчево. Ке се користи дел од енергијата, а не целата енергија, така да ке се добива енергија од ништо.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 23:58
Originally posted by anakin anakin напиша:

so vikas namesto voda da stavis ziva?ti rekov i na skica pokazavgravitavija pomaga na edna tretina od vrtezniot krug a odmaga na dve tretini tuka lezi zajakot deka kje zastanit, duri ni ziva nepomagaголема%20насмевка
Грешка си,она че се тркала во секој случај но и само водата да ја сметам за контра снага јас сум задоволен со тоа сум расчистил.Ако е дупла со 8 полни стапала од спротива по 500литри да носи стапало се 4 тона против тежа тоа е еднакво на 4 волове или околу 8 коња босански или штаерски ама нон стоп ќе влечат и нема да им требе зоп и сено.А зафатнината нема да е голема на машината .Ќе заборавев,влечната сила или колата што ја влече машината нема да биде во хоризонтала се централната осовина на машината туку тркалата на таа влечна сила ќе бидат ниско или вкупниот дијаметар на едното тркало ќе достигнува до нај долниот дел од машината гледано кружно без стапалата ,и со тоа ќе добиеме во по голема снага на машината.Абе има триста варијанти само нека почне да гази напред.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 00:01
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:



slika.JPGвиди колку зелени има и колку црвени тука некаде по големинае тука лежи зајакотhttp://anakinsk.blog.com.mk/system/files?file=slika_10.JPG
Имам и ја таква ама не може да работи,и тоа по усовршена од оваа но се сомневам во неа како не реална.Студирај ги малку силите и ќе се увериш.
pa taa ne bese skica na moja nego na tvoja masinaголема%20насмевка
Ги мешаш работите или не можам да те разберам важно таа не ја прифаќам,сакам се лично мое да не вика никој по мене.
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 00:05
Originally posted by brza brza напиша:

газење%20од%20смеење,...znaesh li ti kolkavi turbini se potrebni za pravenje na struja?збунетост...teshko deka ,..tvoevo klopatarche ke ja ima taa sila za da proizvede i nekoj vat ,..a, kamoli milijardi vati,..edinstveno ima idnina tvojov izum,..vo toa da se napravi neshto malechko,..za razbibriga,...kako onie "igrachki" so kugli na lostovi,..koishto mrdaat dolgo vreme,..ama ,..sepak ,..zastanuvaat...

Како прво струјата не се произведува, туку се индуцира ЕМС (електромоторна сила), за која не се потребни толку големи турбини како што ти си замислуваш. И една жица (проводник) да ја протнеш низ магнет ке се индуцира ЕМС. Ветерницата да не е голема, па од неа се добива електрична енергија.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 00:16
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

газење%20од%20смеење,...znaesh li ti kolkavi turbini se potrebni za pravenje na struja?збунетост...teshko deka ,..tvoevo klopatarche ke ja ima taa sila za da proizvede i nekoj vat ,..a, kamoli milijardi vati,..edinstveno ima idnina tvojov izum,..vo toa da se napravi neshto malechko,..za razbibriga,...kako onie "igrachki" so kugli na lostovi,..koishto mrdaat dolgo vreme,..ama ,..sepak ,..zastanuvaat...

Како прво струјата не се произведува, туку се индуцира ЕМС (електромоторна сила), за која не се потребни толку големи турбини како што ти си замислуваш. И една жица (проводник) да ја протнеш низ магнет ке се индуцира ЕМС. Ветерницата да не е голема, па од неа се добива електрична енергија.
Јас со машината е битно да добијам и испуштам константен притисок и тоа многу голем а после се ќе се подредат другите работи,ќе се работи со професори и други стручнаци и резултатот е не избежен.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 10:05
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

газење%20од%20смеење,...znaesh li ti kolkavi turbini se potrebni za pravenje na struja?збунетост...teshko deka ,..tvoevo klopatarche ke ja ima taa sila za da proizvede i nekoj vat ,..a, kamoli milijardi vati,..edinstveno ima idnina tvojov izum,..vo toa da se napravi neshto malechko,..za razbibriga,...kako onie "igrachki" so kugli na lostovi,..koishto mrdaat dolgo vreme,..ama ,..sepak ,..zastanuvaat...

Како прво струјата не се произведува, туку се индуцира ЕМС (електромоторна сила), за која не се потребни толку големи турбини како што ти си замислуваш. И една жица (проводник) да ја протнеш низ магнет ке се индуцира ЕМС. Ветерницата да не е голема, па од неа се добива електрична енергија.
Јас со машината е битно да добијам и испуштам константен притисок и тоа многу голем а после се ќе се подредат другите работи,ќе се работи со професори и други стручнаци и резултатот е не избежен.


e vidis Vojo
jas za razlika od tebe imam napraveno 7 masini
a site rabotaat, oti od niv baram da napravat toa sto zakonite dozvoluvaat
ne zarabotiv na niv kako na perpetuum mobile, no sekogas znam na krajot deka kje si naplatam
tvoeto e samo kako nekoja bajka, se budis i zaspivas so neja
na kraj mozebi kje ispadne nekoja pumpa, no pumpi ima milion tipovi
taka da edna vise manje ne pravi razlika



Изменето од anakin - 28.Јуни.2009 во 10:05
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 13:09
Originally posted by anakin anakin напиша:



Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

газење%20од%20смеење,...znaesh li ti kolkavi turbini se potrebni za pravenje na struja?збунетост...teshko deka ,..tvoevo klopatarche ke ja ima taa sila za da proizvede i nekoj vat ,..a, kamoli milijardi vati,..edinstveno ima idnina tvojov izum,..vo toa da se napravi neshto malechko,..za razbibriga,...kako onie "igrachki" so kugli na lostovi,..koishto mrdaat dolgo vreme,..ama ,..sepak ,..zastanuvaat...

Како прво струјата не се произведува, туку се индуцира ЕМС (електромоторна сила), за која не се потребни толку големи турбини како што ти си замислуваш. И една жица (проводник) да ја протнеш низ магнет ке се индуцира ЕМС. Ветерницата да не е голема, па од неа се добива електрична енергија.
Јас со машината е битно да добијам и испуштам константен притисок и тоа многу голем а после се ќе се подредат другите работи,ќе се работи со професори и други стручнаци и резултатот е не избежен.
e vidis Vojojas za razlika od tebe imam napraveno 7 masinia site rabotaat, oti od niv baram da napravat toa sto zakonite dozvoluvaatne zarabotiv na niv kako na perpetuum mobile, no sekogas znam na krajot deka kje si naplatamtvoeto e samo kako nekoja bajka, se budis i zaspivas so nejana kraj mozebi kje ispadne nekoja pumpa, no pumpi ima milion tipovitaka da edna vise manje ne pravi razlika
Добро бе АНАКИНЕ јас зборувам јавно ,јасно и гласно,и стојам позади тоа што го зборувам бидејќи истото можам да го реализирам,а сега ти што имаш јас па верувам и другите не знаеме,но можеш да зборуваш за твоите работи кога поминат низ надлежните институции па за нив да добиеш документи барем да докажеш дека е тоа нешто ново во техниката и ти припаѓа на тебе како автор или да обезбедиш сопственост , а така ти приказни можеш да кажуваш до бес крај,но ако ти причинуваат задоволство на душата терај по свое.Од каде изброи колку пумпи има во светот и која е нивната продуктивност но да не ги мешаш пумпите на живите организми.Па нели гледаш за таквите пумпи што многу ги сакаш бидејки се по ФИЗИЧКИ пат направени и функционираат но за да го постигнат тој притисок ништо живо не им стига или се изгореа а кој е ефектот,или во сите области на животот -катастрофа-.Па прашај бре ТЕЦ-НЕГОТИНО колку Енергенс троши за 24 часа и тоа за да постигне притисок на пумпа,е сега ако стане збор за други проекти од други области имам и такви и тоа со документи за лична сопственост што може пари да се направи на брзина ама да ти кажам баш многу парите не ме влечат ако се потреба бр еден.А вашата желба е да се збогатите за два дена па било како.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 13:14
e vidis
jas naprimer izmisliv masina koja sere brbushki od vestacko vlakno za punenje na pernici
a nikade vo svetot nema takva masina koja gi sere ko zajak kontinuirano
bile tajvanci tuka da si ja prekopiraat
no ne me briga, jas si ja naplativ ednas...... nemoram da imam dokumenti
koga moite masini rabotaat i ne pisuju za niv vo vesnici radija ili forumi

koga sakas mozam da te odnesam da vidis nekoja od moite

dali ti mozes da me odnese da vidam nekoja od tvoite e prasanje

a koj da mi gi overi... profesori od masinski... hahahah.. pa tie mene me prasuvat cesto za sovet... so da mi overuvaat bre
tie se knigoteoreticari bashka malku smotani.. za soveti se arni.. no koga treba neso fizicko da se pojavi baraat drugi

pozdrav

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 14:14
Originally posted by anakin anakin напиша:



a koj da mi gi overi... profesori od masinski... hahahah.. pa tie mene me prasuvat cesto za sovet... so da mi overuvaat bre
tie se knigoteoreticari bashka malku smotani.. za soveti se arni.. no koga treba neso fizicko da se pojavi baraat drugi

pozdrav



ке те прочитат од машинскиот бе
и нема повеке да те прашат
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 14:50
смеење
i taka znaat moite prijateli so mislam za niv
hahahahhaha

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 15:32
Originally posted by anakin anakin напиша:

смеењеi taka znaat moite prijateli so mislam za nivhahahahhaha
Незнам стварно шо да кажам околу образованието,до душа нее се како требе ама потписот и печатот е кај нив.Јас знам дека е нај добро ,направи и јави се ама тоа е тоа со мене сега за сега па за понатаму здравје ќе видиме како ќе биде,а странство неме влече за реализација ако се моите проекти за сите,се надевам и тука малку дека ќе се подобрат работите,бидејќи има многу како мене со готови проекти,а башка еве гледаш како нон стоп притискаме во јавност и по институциите.Се надевам ќе се подобрат работите и во МАКЕДОНИЈА а нашите проекти да тргнат од тука, бидејќи секоја една држава и народ требе да се вреднува по идеите која ги исврла за доброто на човештвото.Мислам дека сега за сега МАКЕДОНИЈА и Македонскиот народ добро се држиме на меѓу народната сцена во новите работи и сме на десето место во светот и тоа од 211 земји,а од каде да знаеш може тоа да не одржувало и до сега нас Македонците а може тоа и да не спаси,нај битно е во друштвото да има што да кажеш но и да понудиш а ако само тропаш без везални работи може и да те исврлат од друштвото.Нај важно е во секое време на животот со нешто ново да се презентираш за да можеш да опстанеш и продолжиш напрет.А ако сме се определиле да газиме се што е наше верувај некој на тоа се сити и се радува оти тоа постепенно не влече во пропаст и секогаш ќе бараме само кој ни бил крив.
Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 16:01
Originally posted by anakin anakin напиша:

e vidisjas naprimer izmisliv masina koja sere brbushki od vestacko vlakno za punenje na pernicia nikade vo svetot nema takva masina koja gi sere ko zajak kontinuiranobile tajvanci tuka da si ja prekopiraatno ne me briga, jas si ja naplativ ednas...... nemoram da imam dokumentikoga moite masini rabotaat i ne pisuju za niv vo vesnici radija ili forumikoga sakas mozam da te odnesam da vidis nekoja od moitedali ti mozes da me odnese da vidam nekoja od tvoite e prasanjea koj da mi gi overi... profesori od masinski... hahahah.. pa tie mene me prasuvat cesto za sovet... so da mi overuvaat bretie se knigoteoreticari bashka malku smotani.. za soveti se arni.. no koga treba neso fizicko da se pojavi baraat drugipozdrav
Ама ти викаш ,јас НА ПРИМЕ ИЗМИСЛИВ МАШИНА .Тоа се глупости ти овдека што ги кажуваш,ти може да си научил колку се два и два и сега што требе.Ти реков ако имаш нешто нацртај ,објасни и некој требе да каже да ова може да излезе во реалност и ќе најде некаде примена,а тоа ќе се води како твое дело или твоја сопственост.А ти само кажуваш ,јас така -јас вака,и секој ти е крив.За иноваторите има регистар бре и кога на некој му затребе таква иновација ,ја бара и вложува во нејзина реализација и ти не можеш на сила на некој да даваш нешто кога тој не го сака тоа во моментот.Може јас реализацијата на моите проекти и да неја доживејам,но никој нема да ја избриша и секогаш ќе се споредува со нешто бидејќи таквите документи не застаруваат бидејќи еден ден може да дадат и поттик за друг.Тие се тешки но трајни работи ГН-АНАКИНЕ
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 16:53
e vojo vojo
zemav 1500 evra za nea
a taa na saem vo spanija cinela 45 OOO
HAHAHHAHAH
AKO MAKEDONEC NE NAPRAVI UPAD VO SISTEMOT ENE A

denes znaes so mi se sluci,, mi dojde tip koj prodava softver za 1000 evra
a jas takov go davam za 150 -200,, kje puknel od muka
no jas ne gledam kolkava mu e cenata nego kolku jas kje zarabotam

budaliov go prodal 10 komada za 4 godini

jas 16 za mesec i pol pa ti turi matematiku ,,,,hehehe.. se e do krajnata cifra

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,171 секунди.