IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Жените на Мухамед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Жените на Мухамед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Жените на Мухамед
    Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:49

Ali Dashti, исламски теолог ја составил оваа листа на жени со кој бил интимен пророкот Мухамед.

  1. Khadija
  2. Sawda
  3. Ayesha
  4. Omm Salama
  5. Hafsa
  6. Zainab (of Jahsh)
  7. Juwariya
  8. Omm Habiba
  9. Safia
  10. Maymuna (of Hareth)
  11. Fatima
  12. Hend
  13. Asma (of Saba)
  14. Zainab (of Khozayma)
  15. Habla
  16. Asma (of Noman)
  17. Maria
  18. Rayhana
  19. Omm Sharik
  20. Maymuna (not of Hareth)
  21. Zainab (third one)
  22. Khawla
  23. Duba
Не е лошо да ја разгледаме и да проучиме, во какви односи бил со секоја од нив...среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:52
Таа третата е Ајшето, таа деветгодишната нели? Цццц...

Поздрав Мариа, се надевам дека ќеима добра дискусија на темава.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 16:56
Да, третото е Ајшето, најмаленкото, најубавото, кое уште си играло со куклички (по еден хадис од Букхари)среќа
А дали ќе има убава дискусија-ќе зависи од тоа колку доблест ќе имаат муслиманите да дискутираат смирено на една ваква, одамна неопходна на подфорумов тема.

Во секој случај, на сите нас посакувам убава дискусија за да конечно научиме нешто повќе и за интимниот живот на Мухамед и како тој влијаел врз неговите Божествени окровенијаголемо%20гушкање



Изменето од maria_magdalena - 28.Февруари.2010 во 16:57
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 17:03
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:



Да, третото е Ајшето, најмаленкото, најубавото, кое уште си играло со куклички (по еден хадис од Букхари)среќаА дали ќе има убава дискусија-ќе зависи од тоа колку доблест ќе имаат муслиманите да дискутираат смирено на една ваква, одамна неопходна на подфорумов тема.Во секој случај, на сите нас посакувам убава дискусија за да конечно научиме нешто повќе и за интимниот живот на Мухамед и како тој влијаел врз неговите Божествени окровенијаголемо%20гушкање



Ако, ќе дискутираме, само патем да спомнам дека во "неговите" Божествени Откровенија (к*ранот) единствена жена која што се споменува по име и која зазема посебно место е МАРИЈА. НЕ ТИ ( СКРАЈА ДА Е) туку мајката Исусова. Во меѓу време погледни ја сурата МЕРЈЕМ и востанови ја разликата помеѓу Божјата Книга и Павловите мемоари.



Се читаме подоцна.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 17:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Да, третото е Ајшето, најмаленкото, најубавото, кое уште си играло со куклички (по еден хадис од Букхари)среќа


„Аиша рече: Алаховиот пратеник (нека е мир над него) ме ожени кога јас имав седум години. Пренесувачот Сулејман вели: или шест години. Тој имаше однос со мене кога јас имав девет години.“
(Abu Dawud 2:2116, p.569)

Едни хадиси велат 6 години, други 7, но да не ситничариме. Сепак не ми е јасно зошто Мухамед ја чекал да порасне 2-3 години Аиша за да има однос со неа?  Ако може некој нека ми објасни.

„Аиша рече: си играв со кукли. Понекогаш алаховиот пратеник (нека е мир над него) влегуваше во мене кога девојките беа со мене. Кога тој ќе влезеше, тие излегуваа, и кога тој ќе излезеше, тие влегуваа.“
(Sunan Abu Dawud 3:4913, p.1373)

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 17:18

Bez da go omalovazuvam prorokot Muhamed, no i mene me interesira ova okolu zenite , zosto tolku gi imal.

Bi sakal da razgovarame i da ni objasnat i clenovite na forumot muslimanite za ovaa tema, bidejki ne sum mnogu zapoznaen okolu ova.

Da razgovarame so pocit, no i so fakti.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 17:18
Аллах му одобрил на Мухаммед да се жени колку пати сака (другите до 4 пати) (Сура 33:50)

Мухаммедовите жени мораат посебно да го слушаат него (Сура 33:28-29)
 
Само жените на Мухаммед не смееле ни да ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА (Сура 33:32-33)

Аллах на Мухаммед му ја дал и жената на синот (Сура 33:37)

Аллах ги предупредил жените на Мухаммед дека не смеат ни да го КРИТИКУВААТ, инаку ќе ги замени со подобри (Сура 66:5)

Интересно е како Алах дал едни инструкции за обичните муслиманки, а посебни инструкции за жените на Мухамед среќа

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 17:23
Abe so zenite sto saka neka pravi, ama so devojchevo изненадувањеболентага

Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 19:48
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 20:23
Kolku shto se sekjavam tamu zidarski postavi relacija: ili Aisha ne bila 6 godini ili Bukhari pogreshil.

Shto mislish ti?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 20:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Bez da go omalovazuvam prorokot Muhamed, no i mene me interesira ova okolu zenite , zosto tolku gi imal.

Bi sakal da razgovarame i da ni objasnat i clenovite na forumot muslimanite za ovaa tema, bidejki ne sum mnogu zapoznaen okolu ova.

Da razgovarame so pocit, no i so fakti.

bideiki si dostoen za razgovor i ukazuvas pocit ke se potrudam da ti odgovoram za da gi razberes tie sustisnski raboti,
mnogumina pomisluvaat kako i tebe deka tolkav broj na soprugi mu bil potreben na muhamed biddiiki toj imal takva sila koja mozela da bide sovladana samo so tolkav broj na zeni.
NEE TOA NE DOAGA VO PREDVID,
postoele drugi celi mnogu poblagorodni i mnogu povelicestveni od onie koi se postignuvaat voopsto so zenidba,nee cel samo zenidbata,

muhamedovata odluka da go zajakne priatelstvoto so
1ebu beker
2 omer alija osman it.n bilo realizirano so silni zenidbeni vrski preku ajsa i hafsa a so alija preku mazenjeto na svojata kerka fatima , osmanovoto priatelstvo go vrzal za sebe so mazenjeto na dvete kerki rukija i umu-kulsum,
muhamed.a.s i ovie cetvorica mazi prestavuvale stolb i potpirac na site muslimani, od tie pricini   muhamed a.s preku poligamijata sakal da gi razbie bedemite na nepriatelstvoto pomegu pleminjata, a vo inters na islamot sakal da ja izbrese omrazata pomegu niv,,
dali me razbiras KINGDAVID.
umu selama bila od benu mahzum, toa bila vrskata so ebu dzehl i so halid bin el-velid, koga muhamed a.s se ozenil so nea halid bin el-valid nemal poveke nepriatelski stav kon muslimanite tuku naprotiv za kratko vreme dobrovolno go prifatil islamot,a halid bin el-velid bil golem nepritel na muhamed a.s i islamot i vojuval protiv nego,

isto taka i ebu sufjan poveke ne zapocnal nikakvo nepriatelstvo protiv muhamed a.s otkako negovata kerka,(umu habibab kerka na ebu sufjan) se omazila za muhamed.a.s , a ebu sufjn bil golem nepriatel na muhamed i islamot,

pleminjata benu mustalak i benu nadir ne prevzemalo poveke nikakvi provokacii i nepriatelstva otkako muhamed a.as se ozenil so dzuvejrija i so safija,,
ovie zenidbeni vrski pomognale okolu sreduvanjeto na sostojbata i okolu nepriatelstvoto na tie pleminja
so drugi zborovi ovi zenidbeni vrski pomognale okolu sreduvanjeto na sosstojbata i imalo golemo vlijanie vrs lugeto, mislam dek ke me svatis sto sakam da kazam,
pozdrav
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 20:33

Едни пријателки-муслиманки, ми имаат кажано дека Мухамед имал многу жени за да го шири исламот подобро. Колку што гледам, тоа се две различни објансувања.

А искрено, мислам дека може пријателство да се зајакне и на друг начин, посебно ако си божји пророк.

И дали е вистина за тоа дека смеел да спие и со снаата?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 20:36
imam objasnato i za toaa baraj nis forumot
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 22:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kolku shto se sekjavam tamu zidarski postavi relacija: ili Aisha ne bila 6 godini ili Bukhari pogreshil.

Shto mislish ti?



Бухари не погрешил туку пренел онака како што слушнал од Хишам Ибн Урве. Со истенчено проучување на исламската историја како и на пренесувачите на хадисите од Мухаммед а.с., денес е повеќе од јасно дека нарациите кои што говорат дека Ајша р.а. имала 6 години кога се омажила за Мухаммед а.с. а 9, кога имал однос со неа се апокрифни и неверодостојни. Иако можат да се најдат во многу хадиски збирки овие нарации од Хижам ибн Урве кој ги чул од неговиот татко, тие се дерогирани.

Не е лошо таа дерогација да се види во линкот кој го посочи Ел Кевсер.


Додека на прашањето, зошто Мухаммед а.с. имал повеќе жени, еве едно кратко видео околу тоа.



http://www.youtube.com/watch?v=wM4MF8S7Ro0&feature=related

Изменето од deshad - 28.Февруари.2010 во 22:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.