IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Сети се на мене, кога нема никој друг
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сети се на мене, кога нема никој друг

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Сети се на мене, кога нема никој друг
    Испратена: 19.Јануари.2010 во 01:43
Има една песна од Брејк и оди вака:

Сети се

Заминуваш, а некој стар блуз во глава ми свири,
Готово е, само чудо може да не смири.
Престани ова стварно нигде не не води,
Земи го твојот куфер слатки лаги и оди.

Но штом ќе пројде малку време ти ќе сватиш
Колку вредам јас и ќе се вратиш!

И штом ќе ти свртат грб сети се...
И кога ќе нема друг сети се...
Ти ќе знаеш кој те чекал цело време
И останал до крај твој!

Прашањето ми е кога некоја драга личност од вашиот живот ќе замине, која не ги ценела работите кои ги имате правено за неа и вас како личност, па после некое време се враќа пак кај вас и кажува дека и е жал и дека многу згрешила...дали се уште би имало место во вашиот живот за една таква личност? И дали би можело да се вратат сите работи по старо и да продолжите со истиот, стар однос кон неа? Дали вашите чувства би се промениле кон неа? Ако ништо не се промени и ако ја примите повторно во вашиот живот и и дадете втора шанса, дали тоа е знак дека вие сте личност која лесно може да биде изманипулирана или...?

Мој став е дека секој заслужува втора шанса, сите грешиме, но и дека некои работи не се забораваат.


Изменето од bounty_hunter - 19.Јануари.2010 во 02:32
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 01:47
Znaes...bounty...koga se raboti za nasite emocii oskata ne se pomestuva.Standardite ostanuvaat isti,cuvstvata povredeni....slugi na naseto sekojdnevie.Probaj barem ednas da se prasas...DALI TOA NAVISTINA MI TREBA I DALI KE ME NAPRAVI SREKEN!
Veruvaj nema da zgresis!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 01:49
btw...ubava tema...ke napisam poveke utre...pozdrav!!!да
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 01:55
Имаше интересна случка во еден филм (не ми текнува кој беше). Богат младич му дава автомобил на друг човек кој слабо го познава, за да се трка на улици со автомобилот. Тој што се тркаше, го направи партал, го искрши цел автомобил. На крајот ќе се раздолжат и овај што го имаше позајмено автомобилот, го праша како може на непознат човек да му даде толку скап автомобил и да има доверба во него. Одговорот на другиот беше дека забележал нешто во неговиот карактер и дека во него видел добар човек и ако цената за да го процени што човек е само еден автомобил, тоа е цена со која може да живее.

Но, која е емотивната цена која би ја платиле за да процените некого?


Изменето од bounty_hunter - 19.Јануари.2010 во 01:57
Кон врв
MaRgRini Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MaRgRini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 02:33
Sekoj bi prostil se so edna edinstvena cel - srekja.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 02:35
Originally posted by MaRgRini MaRgRini напиша:

Sekoj bi prostil se so edna edinstvena cel - srekja.

Ако еднаш те повреди некој, ти би простил бидејќи ќе бидеш сигурен дека ќе си среќен со неа? А, не мислиш дека пак ќе бидеш повреден?


Изменето од bounty_hunter - 19.Јануари.2010 во 02:40
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 02:41
мозоков ми е тапа..едвај сама си помагам а не па тебе Боко.........ама мислам
Не мора да значи дека ако еднаш згрешила,секогаш ќе биде така.и без да ја прашаш дали се покајала,таа сама ти го признала тоа...значи има нешто не и е сеедно
А тоа дека кај тебе ќе постпи сомнеж за други нејзини грешки,тоа секогаш ќе ти остане...нема да преминеш преку тоа
Не е нож до коска,ако пробаш можеби ќе вреди,не давај премногу овој пат остави малку на неа...........



сакав уште нешто.....ама црпкава моја заборави
уффф
утре ќе ти кажам
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 03:41
...и да простам и да се врати мал дел од мене ќе биде претпазлив за да не се повтори она што е еднаш сторено
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 09:45
особа сум која умеет да простит, НО само до некој степен.... секогаш треба да се размисли убаво, да се процени, дали вреди, дали ти била или сеуште ти е важна таа особа итн... ако и простам тогас простено и е, не се враќам назад, гледам напред... НО ако не и простам, тогаш сум нај отровната змија, се додека таа особа не капират дека нема шанси да и простам, тогаш таа особа е одпишувам за секогаш
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 10:05
Prostuvajkji  mu na onoj shto pogreshil ,se izdugnuvame poviskoko od nego.
Znachi vredi da se dade vtora shansa ako navistina ja zalsuzuva  i ako tolku mnogu ni znachi taa lichnost,znachi prostuvanje edinstveno vo ime na obostrana ljubov ,a nikako zaradi lichna satisfakcija ili da mu /i pokazeme kolku e podolu od nas.
Na krajot na kraishtata site mozeme da pogreshime,koj svesno koj nesveno i so toa  go povreduvame onoj drugiot.
Ama kako shto kaza bounty pogore,za zal postojat i neprostlivi greshki.....
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 13:46
Prosti,izvini,ne bese namerno,ne sakav...zborovi izmisleni od zapadnite civilizacii da ni ja zamatat slikata na ona sto sme nie i sto sakame da bideme!
Postapkite se ubavi....
Izgovorite se slabost!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 14:04
Но, ако дадеш втора шанса, дали го задржуваш и ставот Forgive but don't forget?  И дали со давањето втора шанса, нема нему/нејзе низ нос да му/и го извадиш тоа го има направено?
Не велам дека тој/таа не заслужува втора шанса. Но дали вреди да се навраќаш на нешто што те повредило? И дали си спремен повторно да поминуваш низ истото страдање низ кое си поминал и првиот пат? Дали после втората грешка ќе дадеш и трета шанса? Колку шанси си спремен да дадеш?
Јас, искрено, не знам колку шанси би дала...Понекогаш не дозволувам ни втора шанса. Но, зависи од личноста.
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 14:05
Slabost .... citanje na veke procitana kniga .... na koja i se znae krajot ama sepak pusta nadez deka mozeme da go smenime .....
Koj moze da ja zaboravi sodrzinata? .....
Koj moze da ja pisuva odnovo? ....
Koj moze da bide sreken nosejki tovar ? ......
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 14:20
vaznata ako se skrshi ........sluchajno mi se sliznala
a mi znachi........
vednash ke zemam lepak i ke ja zalepam.......
i gledaj chudo isto kako nova e !!!

NO !! губитник
ako vaznata namerno ja skrsham frlajki ja kako rezultat na moja momentalna ljutina......
jas nema nema da zemam vednash lepak da ja zalepam.....
ke ja ostavam na strana......
i ako po nekoe vreme se setam na nea i ajjj ke resham da ja zalepam.....
nitu ke se zalepat parchinjata ..........nitu taa ke bide kako nova.....
vremeto si go napravi svoeto....не%20знам
ja nema veke dobrata vazna..............i ke moram nova da si kupam.....да

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.