IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата и чиста и нечиста храна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата и чиста и нечиста храна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
MAJA DIKOVA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAJA DIKOVA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Библијата и чиста и нечиста храна
    Испратена: 26.Јули.2008 во 15:50
Dali se drzime do Biblijata kade ne uci za cista i necista hrana? Mislam na svinskoto mesto,na zajakot i dr.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 15:56
Маја, дали знаеш за видувањето на Апостолот, со чаршавот...Знам дека знаеш. И? Од каде сега за чиста и нечиста храна? Она што го очистил Бог е чисто...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 18:29
Јас се држам до Библијата во однос на храната - според Библијата, нема нечиста храна, затоа што Исус целата храна ја прогласи за чиста... така што уживам во свинското месо, ретко кога во зајачкото.
Do what is right, come what may...
Кон врв
MAJA DIKOVA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAJA DIKOVA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 18:37
Dali ISUS jadel svinsko?
Кон врв
MAJA DIKOVA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAJA DIKOVA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 18:40
Mislis na stihot koga :ne seto ona sto vleguva vo ustata na covekot,go opoganuva tuku ona sto izleguva.?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 19:38
Првите христијански заедници јаделе месо и немале било какво ограничување во храната. Првите, изворните христијани немале забранета храна, немале нечиста храна. Тоа го гледаме од следниве библиски стихови...
 
"Тој им рече: „Така! Зар и вие не разбирате? Не сфаќате ли дека ништо не може да го направи човекот нечист, што влегува однадвор во него, зашто не влегува во неговото срце, туку во стомакот и оди на одредено место?” Така ги прогласи сите јадења за чисти."
(Исус во Марко 7:18-19)
 
"Јадете се што се продава на пазарот за месо, без какво и да било испитување на совеста; зашто Господова е земјата и она што ја исполнува"
(1 Коринтјаните 10:25-26)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 19:42
Сета храна која е добиена така што животното морало да умре поради тоа, не би требало да се јаде - секако, слободниот избор му е секому препуштен поединечно.

Во книгата Левитска од Стариот Завет наводно Бог животните ги поделил на чисти и нечисти. Така на пр.

„А се` што живее во морињата или реките, сите мали животинки на водите и сите живи битија што живеат во водата, а немаат перки или лушпи, нека бидат одвратни за вас.„ (Лев.11:10)

„Сите животни со расцепени папци, а кои не се двопапкари и не преживаат, треба да ги сметате за нечисти; секој кој ќе ги допре, станува нечист. Сите четвороношци кои одат на шепи, треба да ги сметате за нечисти; секој кој ќе допре нивна мрша станува нечист до вечерта„ (Лев.11:26,27)

Е сега ако навистина би имало нечисти животни и „одвратни„ животни, тогаш оправдано би можело да се постави прашањето: Зошто Бог создал такви животни, ако Тој, е апсолутна чистота?

Патем некој може да приговори дека тоа се цитати од Стариот Завет(т.е.стариот сојуз меѓу Бога и луѓето)но во Новиот Завет дошло до промена, нашиот господ Исус Христос прогласил дека нема нечиста храна. Тогаш се поставува прашањето зошто? Беа ли тогашните луѓе полоши од денешните? Или можеби Исус имаше некој свој поинаков Бог? Или Бог е променлив во своите ставови, па вчера мислел така, денес вака, а утре сосема поинаку?!

Но преку пророкот Малахија, Јахве(Бог) вели:
„Јас, Господ, не се менувам...„ (Малах 3:6)

Преку Мојсеј беше заповедано „Не Убиј!„ а Исус подучувше дека тоа што не сакаме нам да ни се прави и ние не треба да го правиме на другите. Сакаме ли да бидеме колени и јадени? Или можеби Мојсеј и Исус мислеа исклучиво на луѓето?

Преку пророкот Јеремија Бог подсети и опомена:

„Оти на вашите татковци кога ги изведов од земјата Мисирска(Египет), не им реков ништо и не им заповедав ништо што се однесува на жртви паленици и жртви со колење. Туку им ја дадов заповедта следна: Слушајте го Мојот глас, зашто Јас сакам да Сум ваш Бог и вие треба да сте Мој народ. Во се` врвете го патот што Јас ви го заповедам, за да ви биде добро. Но, тие не слушаа и не го вртеа увото кон Мене, туку ги следеа побудите и нагоните на своите зли срца. Тие Ми свртеа грб, а не лицето. ...„
(Јерем.7:22-27)



Изменето од Majkl - 26.Јули.2008 во 19:52
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:08
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Но преку пророкот Малахија, Јахве(Бог) вели:
„Јас, Господ, не се менувам...„ (Малах 3:6)


Gospod ne se menuva, no zavetot e promenet. Stariot Zavet bese zavet megju Bog i evreite. Toj zavet evreite go prekrshija i so toa si povlekoa smrttna osuda od Bog. No Bog ja pokaza svojata milost i ogromna ljubov kon covestvoto so toa sto napravi Nov Zavet, ovoj pat ne samo so evreite, tuku so sekoj covek na planetava - zavet vo krvta na Negoviot edinoroden Sin, Isus Hristos.

" Еве доаѓаат денови - говори Господ - кога ќе склучам Нов Завет со Израелевиот дом и со Јудиниот дом. Не Завет каков што склучив со нивните татковци во денот кога ги зедов за рака за да ги изведам од Египетската Земја, Завет што тие го раскинаа иако Јас Сум нивни господар - говори Господ."
(Еремија: 31:31-32)

"Ова е Мојата крв на Новиот Завет, која се пролева за мнозина."
(Isus Hristos vo Марко: 14:24)


Stariot zavet e pod Levitskoto sveshtenstvoto, a Noviot Zavet pod Hristovoto sveshtenstvo (po redot Melhisodekov).
Biblijata uci deka so promena na sveshtenstvoto po NEOPHODNOST sleduva i promena na zakonot..

"Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот."
(Евреите: 7:12)


Znaci ke povtoram, Bog ne se promenil, tuku Zavetot.
Pozdrav!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zakon sam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zakon sam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:10
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас се држам до Библијата во однос на храната - според Библијата, нема нечиста храна, затоа што Исус целата храна ја прогласи за чиста... така што уживам во свинското месо, ретко кога во зајачкото.



zosto odgovaras ti???
neli javno kaza deka si ateist???
kako toa se drzis do biblijata???
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:13
za mene ne postoi razlika .... dali e covek ateist ili ne pa dali spored toa treba da se izjasni dali jade ili ne hrana kako sto e opisano vo biblijata ..... svinskoto meso e blagosloveno za ishrana ... mrsno , kaloricno i pred se mirizlivo koga se przi ili pece ..... duri i moi prijateli muslimani neretko sednuvaat na porcija svinsko .... hranata e hrana .... sto toa ima vrska збунетост 
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:14
Јас сум кажал дека сум атеист?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!
Си ме смешал со некого... јас сум христијанин.
Do what is right, come what may...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:16
zosto svinskoto meso bi bilo isklucok ? ... osven vo zemjite kade vladeat pekolni gorestini i kade mesoto se prodava vo " kasapnici " koi se naodjaat na tezgi i kade e izlozeno na sekakvi insekti ... vo toj slucaj , i ovcoto meso e necisto ... zamislete i sami od koi pricini болен ....... 
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:17
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас сум кажал дека сум атеист?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!
Си ме смешал со некого... јас сум христијанин.


so anakin ... ama nema vrska ....
Кон врв
zakon sam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zakon sam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 20:17
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

za mene ne postoi razlika .... dali e covek ateist ili ne pa dali spored toa treba da se izjasni dali jade ili ne hrana kako sto e opisano vo biblijata ..... svinskoto meso e blagosloveno za ishrana ... mrsno , kaloricno i pred se mirizlivo koga se przi ili pece ..... duri i moi prijateli muslimani neretko sednuvaat na porcija svinsko .... hranata e hrana .... sto toa ima vrska збунетост 


sigurno mislis na tradicional muslimani koi go nosat samo imeto musliman a nemaat veza sto znaci toa a ti ako lazes tesko tebe!!!
Edinstvena priznata vera kaj Allah e verata ISLAM
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,105 секунди.