IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Срамот-акт на слаба самодоверба..или??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Срамот-акт на слаба самодоверба..или??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Andrea_Gail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andrea_Gail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Срамот-акт на слаба самодоверба..или??
    Испратена: 23.Април.2008 во 10:03
МИСЛИТЕ ЛИ ДЕКА СТРАМЕЖЛИВИТЕ ЛУЃЕ СЕ НЕСИГУРНИ И СО НЕПОДДРЖАНА САМОДОВЕРБА???ВИСТИНА Е ДЕКА СТРАМОТ Е ГОЛЕМА КОЧНИЦА ВО ЖИВОТОТ,НО СЕ ПОВИКУВА НА СКРОМНОСТА... МНОГУ ПОВЛЕЧЕНИТЕ И СТРАМЕЖЛИВИТЕ ТРЕБА ДА ГИ ОХРАБРИМЕ,ЗАРЕМ НЕ!

Изменето од mamma - 23.Април.2008 во 10:41
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 10:17
Sramezlivite treba da odat vo manastir i da ne smetaat po svetot
Кон врв
OCEAN441 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OCEAN441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 10:39
STRAMOT=BLOKADA,gi blokira vistinskite izrazi na licnosta,licno sum videl mnogu intelegenti luge koi od stram isklucuvaat i voopsto ne doaga do izraz nivniot potencijal!Odredena doza na stramezlivost e onaa obzirnost koja site treba da ja imame,no siguren sum deka protiv prenaglaseniot stram MORA da postoi borba na psiholoska osnova...Mislam deka ne e akt na lugeto so slaba samodoverba tuku na onie koi premnogu razmisluvaat za svoite postapki i reakcii!Postojat i vezbi "KAKO PROTIV STRAMOT" ama sum gi izumil i steta sto nemozam sega da doprinesam preku niv,zatoa napisete ako znaete nekoja vezba ili sovet dokolku ste go sretnale istoto....
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 10:42
Па преголемата срамежливост е лоша работа. Кога ќе се сетам мене ми беше срам да одам по улица, да можев најлон на глава ќе си ставев за да не ме гледаат, секогаш мислев дека има нешто чкљ на мене, ми беше срам да се јавам по телефон, ми беше срам од секој дел од мене, а сето тоа очигледно затоа што не се прифаќав себеси, самокритиката беше преголема, се осеќав како ѓубре а затоа што јас се осеќав како таква и се гледав со такви очи мислев дека цел свет ме гледа таква, но повеќе не ми е до толку срам.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 10:46
Ja zatoa samo na forum se k*rcam oti u zivo sum epten zbunet
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 11:01
"Ekszi88" moram da kazam deka mi si mnogu POZITIVNA,od sekoja recenica se gleda toa!
I za mene stramot bese golema bariera i vo edno sum sigurna deka mnogu raboti propustiv zaradi toj stram!Sega sum nekako prepolovena,vo smisla nesto nadminav od koe se stramam a nesto uste prodlabociv!Mislam deka mala e vrskata megu stramot i samodoverbata...Primer koga sum na fakultet i treba da vlezam na ispit istoto macenje go osekam i koga go znam 100% materijalot i koga go znam 0%.Vo prviot slucaj bi trebalo da imam prenaglasena samodoverba a ne neviden stram.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 11:18

Е јас малце имам дилема околу срамот...јас ептен сум сигурна во себе ама за некои работи навистина поцрвенувам што дури не ни личам на себе што се вика,...дури изгледа како да глумам...изненадувањезбунетост

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 11:29
јас не се срамам,.... можам слободно да комуницирам со луѓе што ги гледам прв пат во животот,.... и да си направам муабет како да сме се знаеле сто години,... секогаш си одам со крената глава,..... бидејќи не гледам причина да се срамам од тоа што сум,....  исто и со професори, постари лица, и др... на пример кога одам во продавница, на фризер, секогаш си кажувам без да се срамам трепкање

е сега,.... има моменти кога посакувам да се отвори земјата,.... ама тоа вообичаено е некоја од моите глупости,.... т.е последиците од моите глупости,...... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка ( за среќа ретко правам глупости ох)


а срамежливите лица,... па хмм,... секогаш можам да забележам кога некој се срами,... и се обидувам да го опуштам барем малце,.... трепкање а колку и да сакате да ги промените, не можете тие се такви,.... и треба да ги прифатиме како такви трепкање
трепкање
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 11:31
Originally posted by Clara Clara напиша:

"Ekszi88" moram da kazam deka mi si mnogu POZITIVNA,od sekoja recenica se gleda toa!
I za mene stramot bese golema bariera i vo edno sum sigurna deka mnogu raboti propustiv zaradi toj stram!Sega sum nekako prepolovena,vo smisla nesto nadminav od koe se stramam a nesto uste prodlabociv!Mislam deka mala e vrskata megu stramot i samodoverbata...Primer koga sum na fakultet i treba da vlezam na ispit istoto macenje go osekam i koga go znam 100% materijalot i koga go znam 0%.Vo prviot slucaj bi trebalo da imam prenaglasena samodoverba a ne neviden stram.


Знам како е, не дека нема некогаш можеби да ми се врати истото чувство но јас работам на себе. Да и ја пропуштив скоро се, се кочев... Срамот е јака кочница... Не дека сега не се срамам ич, ама далеку од порано
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Andrea_Gail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andrea_Gail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 12:50
Sram-povlekuvanje od "sudiri"!Sekoj "sudir" ne e neprijaten,mozebi zaradi stramot ste pobegnale od Vashata zivotna sreka.Sukob megu sopstvenata cena(samodoverbata) i potcenuvanjeto!
Vezba protiv STRAM!
----------------------
So zatvoreni oci...zamislete pred Vas e ogromna zatvorena vrata,ja otvorate pretpazlivo i vnatre eden do eden se lugeto pred koi najmnogu ste pocustvuvale stram:profesori,nedostizna osoba,licnost golema vo vash*te oci........site oci se vpereni vo vas,probajte da odrzite balnas megu razumot vas i ona sto izgovarate....sekoj od niv neka dobie prasanje prasano od vas,vie veke ste go zamislile nivniot odgovor i ocekuvate takov,no faktickiot e tolku razlicen i oskuden od ocekuvaniot sto si pomisluvate deka do togas ste ja preuvecuvale nivnata genijalnost ili drzenje.
Znaci STRAMOT od nekoi licnosti e analogna na Vashata prestava za niv,Vie imate pretstava za lugeto deka poseduvaat mnogu posovrseni osobini od Vas-tie se "golemite" a vie "malite".
Mora da go razgranicite nivoto na potcenetost i natcenetost,nikoj ne e SOVRSEN I NE POSTOI BRILIJANTEN UM I BRILIJANTNA DUSA....Usmerete ja Vashata ljubov kon sebe i drugiot del raspredelete go megu lugeto...EDNAKVOSTA megu nas zemnite e iskonska vistina,toa sto imame razlicni uslovi na ziveenje ne ne pravi besmrtni.Bidete GORDI na zivotot sto vi e daden!POGLEDNI JA TVOJATA DOBLEST,DENOT E PREKRATOK ZA SEBICNOST VRZ SEBE I STRAM!

Izvadok od Cline Rostov
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 14:21
ne biva chovek epten da e bez sram, na shto lichi toa, mora malku nekoja moralna kochnica da se ima

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 14:41
....nemam sram,ili potoçno kazano pokusavam da gi kontroliram moite akti,za da ne se dovedam vo situacija na stramenje!
.....i ako napravam nesto sto nekoj drug ,bi se sramel za toa,gi snosam posledicite na mojot akt.........bez sramголема%20насмевка
 
 p.s    a da ima sramezlivi ,imaголема%20насмевкаimam edna poznaniçka sto i e sram da reçe"gaki",a neznam zostoсмеење
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 14:45
Sramot po mene e nagovestuvanje na seksualen akt
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 15:30
..I SRAMENJETO ponekogas znae da bide ubava emocija...kako znak na poseduvanje na nekoi MORALNI VREDNOSTI (koi stanuvaat sé poretki)...PRETERANOTO sramuvanje pak koe najcesto proizleguva od nedostatok na samodoverba, od prestrogo domasno vospituvanje.. sekako deka moze da bide kocnica i blokiranje na licnosta vo najrazlicni situacii... edno neprijatno cuvstvo koe tesko se nadminuva! Takvite luge treba da se ohrabrat da go sovladeat preteranoto sramenje.. no ne treba da se forsiraat sosila da go storat toa za da ne se povlecat uste poveke vo sebe, kako zelkata vo svojot oklop, pa posle da ne mozes nikako da gi izvadis ottamu!.
Mene mi e ubavo koga ke vidam deka ima seuste luge koi znaat da se ZASRAMAT od svoite postapki ili koga ke se najdat vo nekoja neprijatna situacija! Koga ke sretnam takov covek znam deka si imam rabota so nekoj koj znae kade mu e CRVENATA LINIJA!..црвенеење 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.