IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Денот на АШУРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Денот на АШУРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Денот на АШУРА
    Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:09
Бидејќи не сум многу запознаета со Исламот и неговите обичаи, мене ме интересира некој ако може да ми каже нешто повеќе за овој обичај

поздрав

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:15
ајде бе дечки, пишете нешто пак да не напишам нов лапсуз голема%20насмевка
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:16
Jas so zadovolstvo bi ti pisal,ama ne razbiras bosanski.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:16
па преведи ми или дај ми линк голема%20насмевка
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mozhebi chlenovite ne se sigurni vo tvoite nameri. Dali prashuvash bidejki ne znaesh ili prashuvash za da im "dokazhesh" neshto?


незнам навистина
а и несакам да трачарам, сепак не го знам доволно исламот и неговите обичаи
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:21
Denot na Ashura  e 10tiot  den od prviot mesec vo Muslimanskiot Kalendar.
Inace  zborot Ashura'  znaci 10ti,a  za toa kako doslo do negovoto ime ima poveke tvrdenja.
Najgolem broj na islamski teolozi tvrdat  deka  denot se vika Ashura zatoa sto toj navistina
e  10tiot  den  vo Mesecot Muharrem,dodeka drugi tvrdat  deka toa e desettiot najvazen den  koj Allah im go dodelel na Muslimanite.

Inace na ovoj den se sluceni mnogu golemi svetski nastani i e biten kaj mnogu narodi i religii.
Poznato e deka Mnoguboshcite od k*rejs na ovoj den postele,dodeka za Evreite  ovoj den bil golem praznik,a isto i Hristijanite mu davale golemo znacenje.Muhammed a.s  za ovoj den rekol"Postot na denot na Ashura gi pokriva site (mali) grevovi od godinata koja izminala"


Se prenesuva od Aisha (zenata na pejgamberot) deka Muhammed a.s naredel da  se posti na ovoj den  pred  da bide propisan mesecot Ramazan za post.Togas ostavel sekoj da izbira dali ke posti na ovoj
den ili ne no sekogas mu daval golema vaznost.

Kako sto rekov na ovoj den se sluceni golemi nastani megu koi:

-Allah mu oprostuva na Adem(a.s)  za  grevot.

-Musa (a.s)   cuka so stapot vo moreto i gi izbavuva Evreite preku nego a Faraonot se davi vonego

-Ibrahim(a.s) bese spasen od oginot

-Na Jakub (a.s)mu bese povraten  vidot koj go izgubel od zal prema sinot

-Isa bese dignat vo Neboto otkako sakaa da go fatat i raspnat na krsrt

-Ubien e Husejn sinot na 4tiot Halifa i zetot na Pejgamberot Ali ibn Ebi Talib

Inace  deneska ovoj den e najpoznat poradi ogromnite manifestacii na Shiitskite muslimani  poradi ubistvoto na Imamot HUsejn. Ovoj den vo nivnoto veruvanje  e  proglasen za "Den na Oplakuvanje"
inekoi se  zbiraat  vo dzamiite kade se pee i oplakuva Husejn,drugi se  vo posebni prostorii kade  se pee a lugeto se udiraat silno po gradite,a potoa posle utrinskata molitva gi zasekuvaat glavite
posle so sabji,nozevi ili sindziri se udiraat po niv dodeka im rece krv (Matam).

-----------------------------------------------------------


Изменето од khaleefah - 19.Јануари.2008 во 20:04
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 20:13
Se nadevam tolku e dovolno zasega. Ako ima nekoe prasanje bujrum голема%20насмевка
Iako mislam deka temava ne e  samo za muslimanite намигнување
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 20:20
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Iako mislam deka temava ne e  samo za muslimanite намигнување


Е кој друг да коментира? среќа

Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 20:25
A Junus a..s. kade tie brate Halifa?
A Nuh a.s.?.....sakam da te prasam dali i ovie pejgamberi se povrzani za ovoj den,mislam na nivnoto spasuvanje,konkretno Junusovo izleguvanje od utrobata na kitot,i zapiranjeto na Nuh a.s. na brdoto DZudijj,za koi nekoi pretpostavuvaat deka e planinata Ararat vo Turcija.
Dali ovie nastani se slucile na ovoj den?

Allah da te nagradi!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 20:33
Brate  se izvinuvam sto nekoi raboti  gi izostaviv no ubavo imam
pisano gore deka ke navedam samo nekoi

Inace od tie sto ne gi pisav  bese i lekuvanjeto na Ejjub od bolesta,Spasot na Nuh a.s od poplavata a iskreno za toa dali Junus bil izbaven od kitot
bas na ovoj den nemam argumenti iako sum slusnal nesto.

Samo fakt e deka poveketo muslimanski teolozi se  slozeni deka site
Allahovi pratenici se povrzani so ovoj den среќа
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 20:38
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Brate  se izvinuvam sto nekoi raboti  gi izostaviv no ubavo imam pisano gore deka ke navedam samo nekoiInace od tie sto ne gi pisav  bese i lekuvanjeto na Ejjub od bolesta,Spasot na Nuh a.s od poplavata a iskreno za toa dali Junus bil izbaven od kitotbas na ovoj den nemam argumenti iako sum slusnal nesto.Samo fakt e deka poveketo muslimanski teolozi se  slozeni deka siteAllahovi pratenici se povrzani so ovoj den среќа



Allah da te nagradi altan,toa e toa!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 23:03
а дали е рекла-казала информацијата која ја прочитав на интернет дека некој настан поврзан за овој празник е причина поради која се разделени сунитите и шиитите?

Изменето од connected - 19.Јануари.2008 во 23:04
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 23:04
п.с.
фала на одговорот среќа
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 23:15
Originally posted by connected connected напиша:

а дали е рекла-казала информацијата која ја прочитав на интернет дека некој настан поврзан за овој празник е причина поради која се разделени сунитите и шиитите?


Ne bas.Inace toa sto si procitala e Ubistvoto na Husejn i 72  clena od negovata familija. Shiite se udiraat vo gradi zatoa sto go ostavele Husejn sam koga vojskata na Jezid dosla da se bori protiv nego i negovata familija.Pricinata sto shiite se odvoile od izvornoto ucenje na Islamot ne
e ubistvoto na Husejn nego zabluda vo veruvanjeto (Aqida)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.