IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - „Чуму“ и „Еднооки“ се симнуваат од А1
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

„Чуму“ и „Еднооки“ се симнуваат од А1

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: „Чуму“ и „Еднооки“ се симнуваат од А1
    Испратена: 18.Декември.2007 во 12:13
„Чуму“ и „Еднооки“ се симнуваат од А1


Додека над Македонија се раѓаше новото с'нце на слободата, партиските војничиња си уредуваа сопствени тв програми...
Резил, слобода на медиуми. Што беше тоа?


„Чуму“ не се вклопува во новата програмска шема на А1, со која ќе се емитуваат многу покомерцијални проекти Телевизијата е заинтересирана за покомерцијални проекти, а Александар Чомовски се враќа во Вестите Емисијата „Чуму“, чиј водител и главен уредник е Александар Чомовски, по пет години емитување, од Нова година се симнува од програмата на А1 телевизија. Со одлука на Велија Рамковски, сопственик на оваа ТВ-куќа, истата судбина ќе ја има и проектот „Еднооки“ на продуцентот и режисер Борис Дамовски. Официјално, основната причина за нивното тргнување од програмската шема на А1 е нискиот процент на гледаност кој го покажале пиплметрите на некоја странска агенција што ја мери гледаноста на телевизиите во Скопје. Во А1 вчера никој, па ни сопственикот Рамковски, не ни појасни кој и како го врши мерењето на гледаноста ниту, пак, која е агенцијата, но во изјавата за „Утрински весник“ вели: „’Чуму‘ и ’Еднооки‘ не се вклопуваат во новата програмска шема на А1 телевизија. Заинтересирани сме за покомерцијални проекти кои подобро ќе ги продаваме, бидејќи како на приватна телевизија важен ни е и финансискиот ефект. Познато е дека емисиите со поголем рејтинг носат и повеќе реклами“. На прашањето дали во симнувањата на двете емисии има и политичка заднина, Велија Рамковски одговори дека ние „тоа можеме и така да го толкуваме, но мотивите се комерцијални“. Познатиот новинар Александар Чомовски, кој е автор на емисијата „Чуму“, исто така, одби да ги коментира евентуалните политички влијанија врз одлуката на првиот човек на телевизијата. „Од сопственикот Рамковски добив барање да се вратам на Вестите и да го кренам нивото на оваа информативна програма“, објаснува Чомовски. „Се договоривме да осмислам проект со целосна слобода на темите и изразувањето. Верувам дека ’Чуму‘ е бренд што остава траги и дека во изминатите пет години, во кои имав 200 емисии, ја водев како работилница на демократското и граѓанското јавно мислење. Моето лично убедување е дека Телевизија А1 беше и треба да остане медиумски промотор на граѓанска и демократска Македонија. Се' уште не можам да верувам дека неопходното комерцијално работење на А1 во иднина ќе се потпира само на телевизиски шоуа во чиј центар е примитивизмот на Лилјана Петровиќ или српскиот турбофолк и кич, преку водители кои се на границата на своевидни квазимода“, вели Чомовски. Истовремено, авторот на „Чуму“ нагласува дека во секоја работа наоѓа провокација, вклучувајќи ја и новата задача да го зајакне влијанието на телевизиските Вести. „На овој план“, тврди тој, „со Велија Рамковски не сум имал судир. Можам да му оддадам признание што ја зачува програмската автономија на ’Чуму‘, но лично мислам дека оваа емисија и натаму ќе биде провокација и бренд што може да се рестартира кога било и каде било“. Неофицијално, според мерењата на гледаноста, „Чуму“ имала почетна гледаност меѓу 8 и 12 проценти, додека последните две емисии забележале мал пад и се спуштиле на 7-9 проценти. Но, дали недоволната гледаност е вистинската причина за последните потези на Рамковски - допрва ќе се види. Во почетокот на годината сопственикот на А1 направи низа смени на новинари и уредници во телевизијата, меѓу кои беше и тргнувањето на Чомовски од местото главен и одговорен уредник. Тогашното образложение на Рамковски беше дека на „екранот треба да се појавуваат млади и нови лица“
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 12:47
NIkad od ova drzava ne ke bide, ova e karantin za retardirani
Кон врв
kicaan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kicaan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 11:47
среќа Za cumu ,mozebi treba malku odmor ,no toa da ne bide za stalno. Ne mi e jasno za ednooki ,moze bi ne odgovarase terminot inaku emisijata e kul .големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 11:59
не им одговара содржината на некои кои се препознаа во еднооки.
а за Чуму, па чуму ни е Чуму?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 23:35
Ednooki nemala gledanost?
e ova e premnogu
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 23:47
 
 
 
   i zatoa sega Velija ke ni go ovozmozi
   zadovolstvoto da go gledame poveke nego...
   i reklami...тага
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 01:25
единствените емиисии кои ги гледав на а1.....
Кон врв
Antiqua Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1790
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antiqua Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 08:35
За Чуми ич нема да ми е жал...ама, за Еднооки навистина ШТЕТА!
Veni Vidi Vici
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 09:12
ednooki ke se prefrlat na druga televizija.....deneska ke se odlucilo toa!

imalo i emailovi so onlajn peticija no kaj mene do sega nema takvo nesto stignato...
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 13:35
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ednooki ke se prefrlat na druga televizija.....deneska ke se odlucilo toa!

imalo i emailovi so onlajn peticija no kaj mene do sega nema takvo nesto stignato...


Аха, еве ја, само не знам како да ја внесам како линк... Нека измени модераторот, а патем и ако може да ми каже како се внесува линк:)

http://www.petitiononline.com/edno432/petition.html


Изменето од Dogi - 22.Декември.2007 во 00:57
Кон врв
xmidpoe Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xmidpoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 15:13
Ма каква А1 телевизија. Искрено има одредени серии каде што А1 беше пионер и постави одредени стандарди. Но луѓе не гледам А1 телевизија од една едоставна причина УЖАСНО ПРЕМНОГУ ПРЕМНОГУ РЕКЛАМИ НА СРЕД ФИЛМ.Еднашка дури мерев дека во една серија (тогаш беше Пријатели) која траеше 45 минути, 20 минути беа реклами, а истото се повторува и со филмовите. Тоа ептен ептен предизвикува одбивност кај граѓаните, посебно кај мене.

А за „Чуму“ мислам дека е добро народот да одмори малце, додека пак за еднооки мислам дека од порано требаа да менуваат телевизија.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 15:18
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ednooki ke se prefrlat na druga televizija.....deneska ke se odlucilo toa!

imalo i emailovi so onlajn peticija no kaj mene do sega nema takvo nesto stignato...
Аха, еве ја, само не знам како да ја внесам како линк... Нека измени модераторот, а патем и ако може да ми каже како се внесува линк:)http://www.petitiononline.com/edno432/petition.html


http://www.petitiononline.com/edno432/petition.html

vo menito imas strelka, koga ke ides so curserot na nego pisuva HYPERLINK...prvo se vnesuva naslovot, ili kako ja sega adresata, a potoa se vnesuva adresata....
Кон врв
DenizC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DenizC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 21:40

Баш ме интересира што ќе стават на нивно место. Нови термини за Боки 13... По мое чувство мислам дека он има ниска гледаност а не Еднооки и Чуму

Кон врв
skyrider Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skyrider Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 11:16
Za Ednooki na mislenje sum deka dobro i dosta se gleada i treba da prodolzi so emituvanjeto.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.