IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - кадрирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

кадрирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
Parki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: New Zealand
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Parki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 06:54
Интересна дискусија !
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 10:57
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Welcome to the silly brave new world!

Jas so nego se sretnav pred edno 5-6 godini koga kako pechurki izniknaa videografi i fotografi, koi vooruzheni so eftini digitalni kameri pojdoa so triumfot na svoeto neznaenje da gi "rushat" "zakoravenite" umetnichki pravila, sozdavajki "nova umetnost". Se ugleduvaa na nekolku dobri majstori koi vsushnost gradea novi pravila rushejki gi nekoi od starite sto im bea dobro sovladani. Mladive, vo zanesot na svojata naivnost, ne mozhea da go razberat toa, istovremeno ubeduvajki se deka nema potreba da si gubat vreme i energija uchejki ja azbukata na umetnosta. Tie bea ubedeni deka vednash mozhat da stanat eden Ansel Adams ili Steven Spilberg.

I se ushte jurishaat, ubedeni vo izmisleniot postulat deka nema nikakvi pravila vo umetnosta.

Bi sakal da gi vidam taka nastroeni da jurishaat, na primer, na knizhevnost, muzika, balet ... pa duri i na igranje edno obichno, ednostavno makedonsko oro... onaka bez pravila.


Ubavo kazano Zoran.
I jas vo mojata rabota se srekjavam so quasi montazeri koi duri i ignorantski nastapuvale kon moeto steknato obrazovanie kako diplomiran filmski montazer. Duri i muabeti "Abe aj sho toa ve uchat na glupiot fakultet". Takvite montazeri sekogash ostanaa fintadzhii. Znaci prodavanje na finti so nekolku plagini. Losite gitar pleeri se krijat pozadi milion procesori i distorzii. Losite fotografi se krijat pozadi fotoshop manipulacii.
Dali mislite deka mozete da nacrtate nesto kako Pikaso? A, izgleda kako detska chkrabanica. Videte go negovoto portfolio i kje vi stane jasno sho zboram.

A, za prviot muabet za montazerite? Pa videte go nivnoto portfolio, a videte go moeto. DZHABE VEZAT koga pojma nemaat. (mislam na tie koi se ignorantni, zatoa visoko go potenciram moeto akademsko obrazovanie na mojot zanaet). Da ne bidam kriticen, imam i kolegi bez obrazovanie koi gi cenam kako vrvni majstori.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 11:13
Originally posted by Dimco Dimco напиша:

Decki,

Samo da Vi kazham deka malce zabegavte so diskusiive. Branko i Zoki, Nekoi od nas koga se slikashe so analogen, namaa bash pari da gi izvadat ni slikite od odmor koga kje se vratea, pa chekaa da dojde nova godina, za da se soberat pari za da se izvadat slikite od odmor. Toa beshe vremeto na analognite. Pomina, ili pominuva....


Zosto se mi se cini deka i Branko go kaza tokmu ova.

Pa i jas se naodjam sebe vo redot na onie koi imaa pari za printanje na 2 rolni film godisno. Moze imase pari i za povece, ama koj da me razbere deka sakam da printam povece, koga normalno bese da se imaat 2 Novi Godini na edna rolna film.

Цитирај
Se shto sakam da kazham e deka tehnologijata raste i poeftinuva i toa e super. Site treba da ja pratime, ova se odnesuva i na mene koga kje dojdam na vashi godini (ne se rugam)


Pa ja pratime Dimco. Kolku sto se moze od aspekt na pari.
Toa ne znaci deka denesnata "pisi-brisi" tehnika treba da se zloupotrebuva i da se straka bez vrska... ili ce propagirame fotografski marksizam deka kvatitetot so sigurnost radja kvalitet?


Цитирај
Pochituvam dobra fotka! Kraj! Dokolku si dobar fotograf ne znachi so sigurnost deka slednata kje ti bide dobra! Kraj!


Amen to that намигнување

Цитирај
Doprva gi ucham pravilata i gi pochituvam. Ama toa ne e se, se slozhuvam deka mozhat da bidat dosadni (slikite so pravila), ama toa ne e posledica nitu prichina za da bidat takvi. Ne e sve vo pravilata. Za mene slikata treba da kazhuva neshto. Ako ne go pravi toa, togash nema da potrosham povekje od sekunda-dve za da ja gledam i kje ja zaboravam do utre.


Tokmu taka. Istoto vazi i za onie kade ne se zapazeni pravilata. Mozat da bidat ekstremno dosadni. Nekakvo vrezano i mnogu logicno objasnuvanje e deka edna fotografija treba da gi zadovoluva slednive elementi za da bide zapametena i ubava:
-tehnicki kvalitet
-kompozicija
-ideja

Prvite dve imaat mnogu rabota so pravilata, poslednoto e kreativniot del na fotografijata.

Da ne ja razglabame do besvest. Ima pravila koi mozat da se krsat ima pravila koi ce ti ja upropastat fotkata ako gi prekrsis:
- Horizontot na fotografijata trebal da bide na 1/3 na primer ... OK, no dokolku e toa vo funkcija na fotografijata, OK e da bide i na sredina. Tipicen primer bi bile refleksiite, neli?
Epa znaes, ima i edno pravilo koe ja stava vo funkcija simetrijata. Refleksiite se tokmu eden takov slucaj ... koga ce vidis, povtorno si sledel nekoe pravilo.
- Velat deka e pravilo na portretite pobliskoto oko da bide vo fokus (ako ne se i dvete) ... emi odi prekrsi go i da vidis na sto ce ti lici portretot.

Ima kupista pravila koi se vo funkcija koga slikas vo razlicni situacii. Nekoi od niv deluvaat sprotistaveno duri, no toa e dokolku ne gi zemes predvid situaciite.
Mislis deka nemozes vo isto vreme da go iskoristis praviloto na tretini, simetrija, koristenje na dijagonala, ili S linija kako vodilka? Razmisli uste ednas! Vo dadenata situacija treba samo da znaes da gi vidis. Ako ne gi znaes, nema da gi vidis, odnosno sansite deka ce gi upotrebis site moznosti na scenata pred tebe ce stanat prilicno mali.

Tvrdenjeto deka ne treba da se poznavaat/znaat pravilata e bez malce kako nekoj da tvrdi deka ce poznae na ulica covek, bez prethodno da go videl makar i na slika.

Цитирај  
Aj bidete se i vie (so pogolemo iskustvo fotografi) iskreni. Kolku od slikite shto ste gi napravile vo poslednata godina ste gi otpechatile i ste gi obesile na sid? (ne zboram za svadbarski i ostanati shto ste morale da gi izvadite)


Dali se brojat slikite koi sme gi pecatele za na izlozbi? (Sto bi rekol ti: Kraj!)

Цитирај
Jas da vi kazham deka otpechativ i si uramiv 5 golemi printa od sin mi. Da Vi kazham ushte neshto, niedna slika na zamjava ne mi e pomila od tie 5. Ne se voopshto loshi (spored mene) iako ama bash pojma nemav za niedno pravilo koga bea slikani.


Dimco, doma imam okolu 15-20 golemi printa, ama na zid mi se samo printovite od decata. Nemam pari za ramki vo momentov za zal, a ako moram da biram, bez ogled na kvalitetot gi biram niv.

Цитирај
Umetnost! - hm,... da,.... ama nemam tolku dzidovi :) Koj e toj shto kje dade oficijalna kritika dali nekoja fotka ja biva ili ne? Ne e ova matematika, pa so sigurnost sekoj da oceni. Umetnost e, mozhesh da ocenish dali ti se dopagja ili ne. Tolku! Sledniot vo redot so 1 den iskustvo mozhebi kje mu se dopadne. Ako na povekje takvi im se dopadne, togash e uspeshna. Kraj!


Epa i ne e kraj.
Iako ne e egzaktna kako matematikata, estetikata si ima svoi pravila. Sepak e toa cela nauka i ne bi rekol deka ja sozdale ludje so 1dnevno iskustvo.
Na sajtov barem imas kup ludje koi komentiraat isklucivo na snap-shots. Ako nekoj takov (ili 10 takvi) ti rece deka mu se dopadja i tolku (odlicno, wow, bravo i sl), a potoa dojdat 2ca i ti obrazlozat sto e toa sto na slikata mozelo da se napravi poinaku i ti napisat komentar od 15tina reda so obrazlozuvanje sto i zosto im se/ne im se dopadja, civ komentar bi go zemal poseriozno?

Ajde da go pogledneme toa od druga strana ... nekoj odvoil 5sek za da ti pise bravo, a jas sum odvoil 10 minuti za da elaboriram i analiziram. Bidi siguren deka i povece, i podolgo i potemelno sum ja pogledal tvojata fotografija! Ako nisto drugo, sum i posvetil povece vnimanie i bidi siguren deka sum videl/zabelezal povece!

Цитирај
Imashe tuka vo forumov za edna fotka na breson dali trebala da se trgne od flickr ili ne kako vishok i mnogu se izjasnile da se trgne bidejki e bezveze. (taa so tochakot i skalite vo krug)
Prashanje do seniorite vo fotografija: kolku ste vo mozhnost da ocenite dali nekoja fotka e ok bez da znaete koj ja napravil? (bidete iskreni, bez da Ve navredam)


Da mozam da ocenam. Dali toa ce se sl*ga so vrezanoto opsto mislenje, ne e bitno. Toa e mojot pogled na nestata, no ne se sveduva na mi se dopadja/ne mi se dopadja. Gledam i go komentiram toa sto go gledam vo detal. Prviot i opst vpecatok sto ce go steknam e osnovata, no potoa se obiduvam da otkrijam i zosto e toa taka. Za da mozam da preminam na ova vtorovo, sepak moram da znam ponesto za fotografijata!


Цитирај
A inache za da se skrshi edno pravilo nemora da se poznava. Kako kje dokazhesh deka go poznaval i go skrshil ili ne go poznaval i nesakajki go skrshil?


Ti ne uspevas da prepoznaes dali praviloto e namerno prekrseno, ili ne e?
Ne samo toa, moze da znam (pa neka bide i po imeto na fotografot i mojata doverba vo negovoto znaenje) deka namerno go prekrsil praviloto, sepak ce si zemam za pravo da kazam dali smetam deka napravil dobro, ili ne. Ako na nestata gledam poinaku, toa i ce go kazam. Ne e ednas da sum idel sprotivno od tecenieto. Zamorno e, no ne e tolku strasno. treba samo da znaes zosto go pravis toa.
Ako ja poglednes poslednava recenica, ete ti go objasnuvanmjeto za potrebata od poznavanje na pravilata, za krsenje na pravilata намигнување

Цитирај
Ok, dechki, bez navreda, nemojte da se chustvuvate zagrozeni od novite vo zanaetot, i Vie ste bile nekogash takvi. Vsushnost, sekoj ima pravo da slika i da komentira, a sekoj komentar se ceni spored tezhinata na onoj koj go dava. Taka da se se vrti vo krug.


Bez nikakva navreda, no voopsto ne se cuvstvuvam zagrozen. Sto veli Branko, ne ziveam jas od fotografijata pa da mi bide toa problem. Nitu pak insistiram na poznavanjeto na pravilata za da gi "spustam" onie koi ne gi poznavaat.
Ona sto me interesira e sto povece ludje da pravat sto poubavi fotografii i toa od sosema sebicna pricina ... sakam potoa da uzivam vo niv големо%20гушкање

Deka sekoj ima pravo da komentira se soglasuvam. Deka tezinata zavisi od onoj sto go dava komentarot, NE, odnosno vo prenosna smisla DA. Imeno, smetam deka komentarot tezi onolku kolku sto e izdrzan.
Komentari od tipot "ne mi se dopadja" ne se bas korisni i izdrzani. Isto vazi i za "mi se dopadja", osven dokolku navistina nemate nikakvi
zabeleski.
Znam deka nemanjeto vreme e cest faktor koj uslovuva kratki komentari (i jas go imam istiot problem), no barem od vreme na vreme (pa neka bide i 1 od 10 fotki) komentirajte "vo full size" среќа.

Patem, edno prasanje:
Dokolku ne gi znaes pravilata i nekoj ti dade 2-3 zabeleski bas po osnova na nekoi od niv, kakov bi bil tvojot odgovor?
Ce reces "umetnicka sloboda", "ova e art, ama ti ne se razbiras" ili nesto vo toj stil?

Za 99% od moite fotografii sum vo sostojba da najdam povece zabeleski od bilo koj drug, ili, sto bi rekol Janus, da napisam esej za niv! Mora da e toa nesto loso? голема%20насмевка


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 11:56
Originally posted by Dimco Dimco напиша:

Nekoi od nas koga se slikashe so analogen, namaa bash pari da gi izvadat ni slikite od odmor koga kje se vratea, pa chekaa da dojde nova godina, za da se soberat pari za da se izvadat slikite od odmor. Toa beshe vremeto na analognite. Pomina, ili pominuva....



Dimco mislam deka si SO WRONG.
Toj sto nema pari da si izvadi 2-3 rolni film od odmor milam deka nema pari na iza digitalen+kompjuter. Tuku toa jas go vikam mrza. Teshka mrza. Znam takvi lugje, i samite si priznavaat deka gi mrzi, a ne deka nemaat 1000 denari. I drug e muabetot za toa sto nekoi nemale hrabrost da go zemat Zenitot od dedo im i da probaat, da experimentiraat, da ucat na greski. Site sega sakaat vednas da go vidat rezultatot i da bidat sigurni. OK, jas sum suguren i bez svelomer na totalno manuelna makina.
Deka vremeto na analognite pomina? TESKO kje se slozam so toa.

Originally posted by Dimco Dimco напиша:


Aj bidete se i vie (so pogolemo iskustvo fotografi) iskreni. Kolku od slikite shto ste gi napravile vo poslednata godina ste gi otpechatile i ste gi obesile na sid? (ne zboram za svadbarski i ostanati shto ste morale da gi izvadite)
Jas da vi kazham deka otpechativ i si uramiv 5 golemi printa od sin mi. Da Vi kazham ushte neshto, niedna slika na zamjava ne mi e pomila od tie 5. Ne se voopshto loshi (spored mene) iako ama bash pojma nemav za niedno pravilo koga bea slikani.


Za mene fotografijata poocnuva da zhivee odkoga kje se odpechati, bez razlika na koj medium e slikana.
Jas slikam na film najvekje zatoa sto site gi printam. Si pravam domasna istorija, isto kako dedo mi i tatko mi. Dodeka fotografijata ne se odpecati toa e samo parce negativ ili eden kup edinici i nuli koi so odreden algoritam sozdavaat prikaz na monitor. Dodeka e na celuloid edinstveno slajdot moze da ima primena. A digitalnite se za pustanje po forumi, idividi, flickr, mail na vujche od Amerika. Na koj mu treba doma 12 MP fajl za da go gleda na monitor. Non Sense. I, 2MP brkaat rabota za net, monitor. 12MP se dobri ako se pecati i toa pogolemo od A4.

A, za fotografiite od tvojot sin koi ti se najmili? Tuka sosema te razbiram. I da se najlosi za site drugi, za tebe kje bidat najubavite fotografii. Bidejki i jas poslednive dve godini najvekje ja fotografiram kjerka mi, znam kako e намигнување.


Originally posted by Dimco Dimco напиша:


Ok, dechki, bez navreda, nemojte da se chustvuvate zagrozeni od novite vo zanaetot, i Vie ste bile nekogash takvi. Vsushnost, sekoj ima pravo da slika i da komentira, a sekoj komentar se ceni spored tezhinata na onoj koj go dava. Taka da se se vrti vo krug.


Jas licno ne se osekjam zagrozen, zatoa sto moeto znaenje ne moze nikoj da mi go zeme. Ponekogas se rzocaruvam od izjavi deka "analognoto e tapa, zastareno, koj gi vrti starite, ova e novo vreme". Zatoa Jackass kje bide pogledan od nekoj majstorki napraven film, a jas kje prodolzam da pljukam i blujam na takva estetika. Se razocaruvam koga lugje zborat za "anarhija", a ne znaat sto znaci anarhizam vo umetnost, estetika, politika. BTW, site poznati anarhiti vo istorija bi majstori na svojot zanaet, vrvni oratori so vrvno obrazovanie i od bogati familii.
I vo analognata fotografija ima chudni raboti. Lugje kupuvaat MF Holga, i ne sakaat da probaat edna eftina Yashica MAT збунетост.

A, za toa deka digitalnata fotografija e poeftina od analognata? Spored mene greska, golema greska.
Dimco kolku sto znam od flickr ti imas D200, i sigurno uste 2-3 lekji. Toa sigurno e investicija od preku 1000 evra.
Jas kje nepravam druga matematika.
Dobar 35mm Canon ili Nikon so 3-4 lekji se naogja za 300 evra. Do 1000 evra ti ostanuvaat uste 700 evra i povekje za filmovi i razvivanje i skeniranje. Ako eden film so se razvivanje i skeniranje chini 5 evra togas imas 140 rolni film da islikas. Ako slikas po 4 rolni mesecno (sto e uzasno dovolno) imas slikanje 3 godini. I toa Full Frame.
Tuka ne se vkalkulirani cenite na printanje, bidejki od bilo koj medium cenite se isti na printanjeto.
Aj i druga matematika. Mamiya C330 so 3 lekji mozam da ja kupam vo perfektna sostojba za 500 evra. Eden film so razvivanje, skeniranje i pecatenje 20x20cm me cini okolu 12 evra. Bidejki ne se shtraka so nego kako kje ti tekne, do 500 evra isto imam 3 godini uzhivancija.
A, za razlikite vo kvalitet, rezolucija itn, itn, ne sakam muabet da pravam. Kolku za informacija, skenirav 6x6 slajd za Vardar Osiguruvanje i izleze 156MP.

Ne sakam da zapocnuvam flame war, ama nekako bev potegnat za jazik намигнување. I nesakam da treskam gluposti deka filmot e podobar ili obratno.
Generalno bilo koj medium e samo medium. Kejfot e individualen. No kazuvanje deka "analognoto pomina", "digitalnoto e poeftino", "nema pravila", ne drzi voda.

I za kraj, digitalnoto e poeftino za Zoran, Zatko i drugi profesionalci.
Digitalnoto e edinstvena opcija za Loser i Lukovic koi intenzivo se zanimavaat so prodavanje na stock fotografii. Iskreno prijatno se iznenadiv od nivnite fotografii koga prv pat gi vidov. Mnogu profesionalno i majstorski izvedeno, im posakuvam uste povekje prodazbi na stock sajtovite.

Slikajte so sto sakate. Bidete komotni so tehnikata. No chitajte knigi za fotografija, gledajte fotografii od vrvni majstori za inspiracija i gradete sopstven stil. Razmenuvajte iskustva, znaenja. Pokraj toa chitajte i za istorija na umetnost, istorija na film, malku filozofija, estetika.........
Samo taka kje mozete da go kontrolirate izrazot i da gradite prepoznatlivi dela koi se pamtat.

Na site vi posakuvam uspeh i uste podobri fotografii.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 13:12
Bas dobra diskusija se razvila, osobeno mi se dopagja sto ima nekolku ucesnici so razlicni gledista (a ne samo eden sto tura kapacina na sekoe otvoreno sise sto ke go vidi) голема%20насмевка

Inaku, da se vratam na mooeto repliciranje so Mire, bidejki gledam deka posle toa diskusijata se odvivala vo sosema druga nasoka, daleku od ona sto jas sakav da go kazam.

"I idelno komponiranata fotografija (spored pravila) moze da bide strasno sterilna i dosadna.
Vprocem, kako po neko nepisano pravilo, toa redovno se slucuva koga covek premnogu se grizi za pravilata (i samo za niv). "

Sakav samo da kazam deka mnogumina (vklucitelno mene) poradi presilnoto zalaganje da 'skrojat' fotografija spored site kompoziciski pravila, izgoruvaat vo samiot proces i propustaat mnogu povazni raboti: fakanje na moment, prenesuvanje na atmosfera, emocija, poraka i.t.n.

E tolku намигнување


Кон врв
zulu Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zulu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 15:18
17 godishen koj uchi na greshkite zatoa shto ne se plashi da gi skrshi pravilata:
 
Iskusen so site vodi izmien pro koj ima isto taka respektabilno portfolio (delumichno zatoa shto gi krshi pravilata)
 
bottom line is deka ne e vazsno iskustvoto, vozrasta, obrazovanieto, potekloto ili imeto.
 
samo portfolioto se broi.
 
mnogu mi se smeshni elitistichkite stavovi na nekoi zanaetchii, deka nemozshel sekoj so eftin DSLR da misli deka e fotograf. ili zamisli, ne slikal na film a se misli deka e fotograf, tuf tuf tuf.  sinkir fotografite se elitistichko drushtvo.
ta tie zanaetchii osven oversaturirani, oversharpenuvani i opshto overprocesirani forografii nemaat da pokazshat mnogu. se somnevam deka imaat formalno fotografsko obrazovanie (ne deka togash bi bile povekje vo pravo). nemam nishto protiv pravilata i obichaite na fotografskite zanaetchii, no imam protiv edna fotografija da e podobra od druga zaradi toa shto bila konformna so pravilata. imam mnogu protiv toa da pravilata se svatat ogranichuvachki.
jas barem fotografiite gi cenam spored vpechatokot shto go ostavaat i emociite shto gi budat a ne spored konformnosta so nekoi esnafski, zanaetchiski pa duri i estetski pravila. but then again, your mileage may vary.


Изменето од zulu - 25.Декември.2007 во 15:26
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 16:15
Daleku sum od elitisticki stavovi i iskreno se nadevam deka ne me vklucuvase mene toj del od komentarot.
Zanaetciskiot del na fotografijata go ostavam na profesionalcite, a zanaetot ne e za podcenuvanje kolku da se znae.

Oversaturirani i oversharpuvani fotografii povece gledam od ovie drugive, no neise. Site pominuvaat niz nekakvi periodi, pa valjda i toa e minliva rabota.

Tufkanjeto e dzabe muabet, da ne recam malku nevkusen nacin na komunikacija.

Sto se odnesuva do vpecatokot sto fotografiite go ostavaat: upati me na 2-3 portfolija na takvi fotografi koi ne znaat nisto za pravilata, ama pravat vdahnoveni fotografii.
Deckoto do koj dade link, od toa sto go vidov pravi fantasticni fotografii, no ne vidov nisto nasprotiv pravilata, barem vo onie fotki koi go protkajuvaa intervjuto. Ne vidov nikade vo negovoto intervju da ja poddrzuva idejata deka ne treba da se poznavaat osnovnite estetski pravila na kompozicijata.
Duri povece, covekot sto go intervjuirase insistira na toa deka greskite se ubava rabota, no deckoto ubavo si kaza koga sfatil deka ima oko za fotografija ... koga napravil dovolno greski!

Na krajot na kraistata, daj tvoj izbor na nesto sto smetas deka e tokmu takvo, nasprotiv pravilata, a ubavo i da go prodiskutirame. 8 od 10 ce imaat iskoristeno barem del od pravilata (normalno, pod uslov da ne izberes totalna "bljuzga" od fotografii).

Za ogranicuvanjata ... nikoj ne se zalaga za ogranicuvanja ... site tvrdime deka pravilata postojat da se krsat, no nemozes da skrsis nesto sto ne znaes ni deka postoi. Krienjeto na ignorantnosta i aljkavosta zad maskata na kreativnosta e prilicno "lame" pristap. Dusa dalo za sozdavanje na "nesfateni genijalci"


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 01:16
Originally posted by Mire Mire напиша:

Za ogranicuvanjata ... nikoj ne se zalaga za ogranicuvanja ... site tvrdime deka pravilata postojat da se krsat, no nemozes da skrsis nesto sto ne znaes ni deka postoi. Krienjeto na ignorantnosta i aljkavosta zad maskata na kreativnosta e prilicno "lame" pristap. Dusa dalo za sozdavanje na "nesfateni genijalci".


Amin.

P.S. Se sekjavam, koga bev vo osnovno uchilishte, uchev da sviram gitara, a kaj eden prijatel si igrav i na piano. Ja sakav muzikata, pa toa mi beshe zadovolstvo... Taka zanesen, chesto si svirev neshto bez vrska (kako pochetnik pojma nemav za bilo kakvi pravila vo muzikata), neshto sto ponekogash zalichuvashe na nekakva muzika so odreden ritam i ponekoja harmonija, no se-na-se beshe gjubre... moite zachudeno ke me zaprashaa "... a sto e ova shto go svirish"? Jas im velev, abe ova e jazz ama vie toa ne mozhete da go razberete.

P.P.S. Mnogu podocna, koga peev vo horot "Kocho Racin", na sekoe odenje na turnei i koncerti imavme obichaj so mojot prijatel Bube, koga se razonoduvavme pred ili posle koncertite so ostanatite chlenovi, da peeme ili da igrame oro zaedno so drugite, no od chista zafrkancija bez sledenje nikakvi pravila. Mozhete da si zamislite kakvi bea reakciite na lugjeto po sekoe nashe "slobodno umetnichko" disonantno rikanje i aritmichno skokanje i gazenje po tugji stapala... na krajot sekogash begavme od nivnite kloci!

Zatoa sega velam, ako mislish deka nema potreba od pravila vo umetnosta, igraj oro bez pravila, pa ke dobiesh konkreten i nedvosmislen zhivoten odgovor na taa pretpostavka.

Изменето од Zoran K - 26.Декември.2007 во 05:36
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 17:02
hahahahahaha

Zoran, dobra prikazna so oroto. I jas sum igral taka bez pravila, ama, imase kamera, i mislam deka "kamermanot" potrosi nekoja minuta extra da me slika. za kloci, ne jadov ni edna ... poso mozda nemase nekoj da pocni prv ...


vo vrska so diskusijava, koja malku zamina vo nasoka koja ne mi bese na um:
IMA PRAVILA !!!
i jas sum presreken so ima, zasto, sakam da fotografiram, ali, ednostavno NE SUM DOBAR :) si priznavam. podobar sum edno 500% od pred da pocnam da gi citam pravilata, ali, tamam ke napram nekoja fotka, ke ja isecam, doteram vo PS, picasa, ili gimp (za windows), i ke ja uploadiram, i 0 bodovi :). ne znam dali deka ne poznavam nikoj licno od forumot (po moja vina, nikako da najdam slobodna sreda za MS), ali, 99% od drugite vagjaat poarni fotki od mojata najdobra. (ovaa recenica ne e bas logicna ali mi e maka da ja prepisam).

e sea, za pravilata. ako ne znaev deka ima, ili pa, ako gi batalev, da ne pocnam da probuvam da gi primenuvam, moite fotki ke bea KATASTROFALNI.

svaka cast na talentiranite, koi, bez poznavanje na pravilata pravat fotografii koi veke gi "skrsile", i izlegla top fotka, ama za poketo smrtnici kako mene, arno so ima pravila, inace, nemase da kupam ni fotoaparat, ni da se zanimavam so fotografija.

toa so go kaza nina, nekako i mene ne mi se svigja, t.e. se soglasuvam so nina. moze nekoj da definira sho e toa FOTOGRAF? ima edna druga tema amateri vs profesionalci, ali to e podlaboko. znaci, toa so slr i dslr, mislam deka voopsto nema vrska. jas sum slikal ko mal so smena 8, so sum ja kupil so svoi pari od mojot 8mi rodenden. znaci ne sum gi potrosil parite na fliperi, ili po prostitutki, nego na smena (od srednata stokova bitola).

ali toas vrska nemav od pravila, i slikanje, i tie fotki gi pregazilo vremeto. eh, da znaev toas za pravilata, sea ke bev poaren od site vas :p

vo vrska so to, koj ima dslr e fotograf, delumno se sl*gam, delumno ne. spored mene fotograf e onoj koj chkrapa. dali e dobar, los, amater, profesionalec, inaetcija ili entuzijasta, negova rabota. kako so denes site koristite kompjuteri i internet a ne ste programeri, ne mozam da vi zameram.

za komentiranjeto (to so go kaza mire), jas sakam da dobivam poeni, samo izglea deka ne gi dobivam, gi sakam hehehe. ali 50 pati poke sakam nekoj kojke mi napisi referat, zosto ne mu se svigja slikata, ili poke, zosto mu se svigja, za da znam so pram gresno, a podednakvo vazno, da znam sho pram tocno.

hmmm ako prodolzam vaka, utre i kniga ke napisam

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 18:21
Sase , rastereti se od mislata deka ke ja napravis tvojata najdobra fotografija sekoj pat koga izleguvas da fotografiras . Prepusti se na momentot i bidi sam so sebe i svojata kamera . Fotografijata e meditacija , barem jas taka ja dozivuvam . Nema da bides ni svesen koga ke premines vo slednoto nivo na samopoznavanje .

Bodovite ne ti se merilo kolku si dobar ili ne , isto i komentarite . Tie samo te ucat na greskite , i nisto ne si dobil ako ne se potrudis sledniot pat da gi ispravis . Konstruktiven komentar vredi bogatstvo . Selektiraj komu ke mu veruvas i cii komentari ke bidat reper za tebe . Citaj gi komentarite i na drugite fotografii , i taka se uci намигнување .

Doaganjeto vo MS vo sreda nema da napravi da imas poveke bodovi , samo poveke prijateli so koi rastes i sozrevas kako fotograf . Od moite pocetoci do denes , ako treba da go izrazam mojot progres bi rekla samo deka proodev , i imam uste mnogu da stignam do nekoe oddelenie голема%20насмевка .

Za sajtot ... na pocetok  , ako ne objavev fotka kako da ne sum napravila nisto toj den тага . Imav fotka so 100 boda , pa prvata top fotografija , stignav i do 200 boda .... i ? Pocetnicki uspeh . Toa ne mi e dovolno . Sakam  poveke , no za toa treba vreme i rabota . Da bidam iskrena sajtot poveke ne mi e predizvik .
Se povlekuvam da se svrtam kon sebe i da gi potpolnam prazninite vo znaenjeto . I...imam namera da go poslusam Dalton среќа :
"Slikajte so sto sakate. Bidete komotni so tehnikata. No chitajte knigi za fotografija, gledajte fotografii od vrvni majstori za inspiracija i gradete sopstven stil. Razmenuvajte iskustva, znaenja. Pokraj toa chitajte i za istorija na umetnost, istorija na film, malku filozofija, estetika.........
Samo taka kje mozete da go kontrolirate izrazot i da gradite prepoznatlivi dela koi se pamtat."
 
Toa e mojata prikazna среќа .
Pozdrav , Nina





Изменето од NINA_SK - 26.Декември.2007 во 18:24
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 19:47
Bravo Nina! Prvin sakav da citirm del od tvojot post, pa potoa vidov deka ke treba da citiram se... i taka na krajot odluchuv samo da kazham bravo.

Da, toa e toa. Fotografijata e umetnost, estetika, filozofija, no pred se taa e meditacija koja pomaga vo nasheto samozapoznavanje...

Odlichno srocheno.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 21:55
Nina,
Bravo! аплауз
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 21:57
Sase, nikoj ne rece deka treba da imas SLR/DSLR za da bides fotograf ... vo nieden moment среќа.
Reakcijata na Nina bese za nesto drugo, iako i toa mislam deka bese misinterpretirano (auuu ko' ce go napises zborov ocajno izgleda голема%20насмевка)

Po prasanje na komentiranjeto:
Cinam deka imam prokomentirano nekolku tvoi fotografii, onaka, po obemno.

Mozebi ne ti se videle dovolni, ili korisni komentarite, ne znam.
Za zal i pokraj najdobra volja se slucuva komentarot da ne bide dovolno jasen, odnosno da ne bides vo sostojba od komentarot da ja izvleces esencijata ... ili prosto kazano da nemas korist od komentarot.

Jas licno imam obicaj, koga ce navratam povtorno vo portfolioto kade sto sum komentiral, da poglednam dali ima nekakov odgovor, ili prasanje. Dokolku smetas deka trebalo da se kaze nesto povece, pisi ... verojatnosta deka ce odgovoram e prilicno golema намигнување

Koga sme vece kaj komentarite i kadriranjeto. Bi kazal i deka nacinot i t.n. pravila na kadriranje imaat mnogu vlijanioe vrz sozadavanjeto na uslovi za davanje na kvaliteten i izdrzan komentar.

Ima fotografii na koi moze da se proanalizira situacijata. Mozebi e iskoristena linija vodilka, no nekoj ima malku poinakvo viduvanje kako toa mozelo da se napravi.
Imalo voveden element, no dali mozel da bide na drugo mesto, kako toa bi vlijaelo na sevkupnata kompozicija ... dali e mozebi predominanten, ili presiten ... a mozebi ce bilo podobro vo slucajot da go nema???

Pravilata se vazni, postojat, no se mnogu rasteglivi i prilagodlivi i najmalku od se' se ogranicuvacki. Onoj sto gi narekuva ogranicuvacki ne gi poznava dovolno. Bega od niv vo strav deka pravilata ce go ogranicat vo kreativnosta, namesto kreativno da gi iskoristi.

Od koga faktot deka horizontalite asociraat na smirenost, vertikalite na moc, a dijagonalite na dinamicnost, predstavuva ogranicuvanje? Pa toa e cista psihologija ... kakva vrska ima toa so bilo kakvo ogranicuvanje?

Ili pak faktot deka covekovoto oko (barem vo najgolemiot del od svetot) prikazot go skenira od dolu kon gore, i od levo kon desno? Povtorno cista psihologija!

Fotografiite koi imaat sodrzina, koi imaat nesto da pokazat, dozvoluvaat i da se razvie diskusija, ednostavno baraat komentar. Komantarot e eden vid na dozivuvanje, gledanje na nestata. Cesto pati e razlicen od osnovanata intencija na avtorot i toa e dobro. Dobro e da mu se najde konstruktivna zabeleska na avtorot (imalo za sto da se zboruva) i uste podobro toj da ima konstruktiven odgovor намигнување.

Nina nekolku pati mi ima receno deka saka da napravi fotografija na koja nema da imam vo komentarot "...,no ...". Emi i jas sakam da napravam fotografija na koja samiot ce nemam nekakvo "no".

Vo fotografiite go upotrebuvam seto ona sto go znam, situaciite cesto mi nalagaat i kompromisi, a ima mnogu i sto ne znam. Nekogas pravam kompromisi so pravilata (gi krsam) za da go pokazam tokmu ona sto sakam da go pokazam so taa fotografija. Za zal i da uspejam, povtorno imam edno "no".

Mozebi eden den ce napravam fotografija vo koja ce bide pokazano seto ona sto sum sakal da bide pokazano, a da nemam ni samiot zabeleski, no toj den doprva treba da dojde намигнување







Изменето од Mire - 26.Декември.2007 во 22:57
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2007 во 00:17
Originally posted by Mire Mire напиша:



... Mozebi eden den ce napravam fotografija vo koja ce bide pokazano seto ona sto sum sakal da bide pokazano, a da nemam ni samiot zabeleski, no toj den doprva treba da dojde намигнување



Daj bozhe Mire. Ja sti go pozheluvam toa od se srce.

Za mene znam deka nema nikogash da dojde... toa e onoa sto Nina go navede tolku dobro fotografijata e meditacija ... Nema da bides ni svesen koga ke premines vo slednoto nivo na samopoznavanje . I taka minuvash vo sledno, pa vo sledno i vo sledno... i taka sekogash otkrivash deka imalo i neshto drugo koe sto ne si go znael i deka sega ima edno novo "no"... i taka toa odi vo beskonechnost.

No toe e ubavinata, neli ? Beskrajna meditacija i vechno samozapoznavanje.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.