IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Домакински работи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Домакински работи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака Обратен редослед
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2007 во 00:36
Значи таа треба да ти биде слугинка.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2007 во 09:48
Zatoa nema da se zenam, sluga da i bidam na tamu nekoja i celo vreme da mi vika, kako ne
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2007 во 00:14
Маж ми помага по дома, мие садови и понекогаш уклучува правосмукалка.И мисли дека дека како тој што работи по дома никој маж не работи.На секоја препирка( не велам кавга) неговиот домаќински придонес обавезно ми го качува на глава.А ќерката од нејзината соба не излегува.Добро е што барем ја средува.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2007 во 08:43


Kako go docekuvaat zenite mazot ...

Vo ova vreme na intenzivna nega ....
mislam intenzivno ziveenje ...

mnogu e vazno kako zenata go docekuva mazot ...

eve kako go ceka zenata obicno ...
go ceka vo trenjerki ... (sukalo varijacija) ...

i obicno pocnuva razgovorot:
- sto se zadrza tolku pa ti na rabota ...
(asocira na tuuu ... nesposoben eden)

- pak tebe budala te najdoja da im rabotis ...

I ke trgni muabetot na raspravii ...

A kako treba:
- odi mazot doma ...
- vklucena klimata ...
- zenata napravila koh i mirisa na vanila...

i koga ke vleze mazot ...
da se oseti malku kako gospodin ...
cel den go drnkale navamo-natamo ...
koga ke vleze doma treba od corapi da izleze ...


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 15:17
jas doma se imam i masina za mienje sadovi, i masina naparea za cistenje ama ne da me mrzi ni peglam ko so treba (stalno kupuvam alista so netreba peglanje), se ce rabotam ce odam na rabota i dupla smena samo da ne sureduvam doma

osven gotvenje (obozavam) ama posle drug da mie

a se jas rabotam, sega da najdam nekoj maz se da sureduva doma jas samo na rabota ce odam i ako ne se premazam
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 00:13


Interesna tema ...

doma mazot lezi na kauc i gleda fudbal ...
i gleda na tepihot edno livche ...
i si misli ...
deka zenata ke go podigni ...

toa e "normalen" nacin na ziveenje ...

Dokolku "ne e normalen" ...
treba da stane da go zeme livcheto
i da go frli vo kanta za djubre ...

ama kantata obichno e prepolna ...
treba odma da ja zemi ...
i da go frli djubreto ...

potoa odi vo kuaptilo gi mie racete ...
i gleda na tavanot edna damka ...
odma zema var i varosuva ...

ete sto moze da napravi edno livche ....
samo zavisi sega koj prv ke reagira ...

takov ni e i zivotot...

zamislite site da reagiraat kako vo vtoriot slucaj ...
za eden mesec ...
ke sveti gradot ...

a isto taka i zenite ...

mnogu ke ne falat ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Mr.Trump Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mr.Trump Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 18:54

јас сум сељак и ја пуштам жена ми да води сметка за дома, а правам само ако нешто ми се каже

You are fired!
Кон врв
polikarp Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polikarp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2007 во 01:00
Moe mislenje e deka za  domakinskite  raboti ne treba da se gleda koj e maz a koj zena vo kukjata.Eve jas uzivam koga gotvam vo kujnata, no cesto vlkucuvam i masina za alista i gledame da ima eden balans vo rabotata. Nema nisto loso vo toa mazite da gi izvrsuvaat domakinskite dolznosti a uste pomalku da se sramat i da priznaat deka rabotat i domakinski raboti.
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.
Кон врв
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2007 во 23:34
хм, за ова морам да си кажам дека сум мрзлив...не сум ни по готвење, пре би седел гладен. а ни по чистење. работам цел ден и немам сила да се замарам ич
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2007 во 16:08
isto i kaj mene kako kaj Miriam  rabotite gi pravime zaedno.ama ni malku ne se srami mojot maz da kaze deka denes gotvel gi sprostral alistata itn..moze zatoa sto rastel vo poinakva sredina vo koja jas ziveev i na ova gledam sosem poinaku kako najnormalna rabota i ne i davame pregolemo znacenje,, ednostavno funkcionirame kako eden da sme.
 
od koga dojde sin mi na svet da ne bese toj (kako sto ima mazi, ne se pomestuva navecer od lezajot)prvite 4 meseci bidejki mu go davase nokniot obrog, na adaptirano mleko e maliot, jas preku denta ke bev "mrtva " i ne ke mozev toj den da go obavam ostanato.i ne samo ova tuku celosnoto negovo uzivanje e tokmu grizata okolu maliot.
 
 
 
 
 
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 00:38
Мамма, треба организација и дисциплина, се согласувам, ама не сакам само јас да бидам дисциплинирана. Сум се омажила за да споделувам се во животот со некој, а во тоа се се вклучени и обврските по дома.

Ни малку не ми е непријатно да готви во кујна. Зошто би ми било? На него му е попријатно да готви, мене ми е попријатно да плаќам сметки и средувам документи.  Скоро се правиме заедно, освен ако некој не е премногу изморен. Купуваме заедно, ако тој чисти кујна јас чистам WC, ако тој пере јас пеглам. На тој начин не само што се завршува работата заедно, туку е и поинтересно.

Кај вас сигурно си го имате фатено редот штом не се чувствуваш преморена. Но, има многу жени што на почетокот од бракот работат се низ дома за да се истакнат како добри домаќинки и не им претставува терет, а стануваат преморени кога ќе се појават деца и обврските се зголемуваат. И доаѓа до ситуација заради која е и поставена темата -  "dobro se prašuvam sekoj den dali ima kraj na rabotata vo kućata veće mi  e zdosadeno pa pravosmukalka pa džogerot ma krpata pa peglanje pa perenje aman i ušte edno malečko kako moeto pa eden krug i isto kako cunami da pominal vo kućata"




Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 18:34
Se e do organizacijata,redot i disciplinata.
Ako majkite koi imaat mali deca dodeka se uste mali gi naucat
da si gi vrakaat rabotite na mesto od kade sto gi zemale-toa ke go pravat
zasekogas-bilo  so igrackite,bilo so oblekata koja ja soblekuvaat...itn.
Nemozeme,a i za mene e malku neprijatno da go ostavime soprugot da se muva po kujna i da gotvi,ama moze treba da se podelat obvrskite,pa toj
bi odel po nabavki.Ili bi odele dvajcata ednas vo nedelata,ili pak koga decata ke porasnat da go pravat toa.
Licno mene nikogas ne mi prestavuvalo OBVRSKA grizata okolu domot i
decata.Samo so dobra organizacija(uste ednas potenciram) zenata nema da se cuvsvuva deka "se e na nejziniot grb".
 

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 00:22
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

[QUOTE=beleg]Sakam stvarno da peglamLOLama sadovi nesakam da vidamAngry


Исто и јас - немам место во кујната за машина за садови, ама следниот пат кога ќе се селам обавезно ќе гледам да има. Последните цимерки што ги имав ме научија да мијам со ракавици и сега мразам малку помалку ха ха.

Пеглање обожавам. Што не значи дека го правам премногу... Ја пеглам облеката за работа задолжително, ама разни други маички, фармерки, постелина - не.

За маж ми дури не можам да кажам "помага," затоа што доста често работи по дома повеќе и подобро од мене. Благодарна сум на свекрва ми што го има воспитано да не мисли дека пуштањето правосмукалка не го прави помалку маж.

Понекогаш се чудам колку работа има низ дома. Живееме сами и подзачистуваме преку викенд, ама некако за 2 дена кујната повторно станува за чистење а дневната е полна со прашина.

Навистина не е фер жените да носат на свој грб 90% од домаќинството. Таквата поделба на трудот е ОК ако мажот е единствениот што работи, ама во ситуација кога и двајцата работат на полно работно време, навистина не е во ред. И не ми е ни јасно како не им е срам на некои мажи да си седат на фотеља со весник во рака а жената претепана од работа да готви, пере, чисти, гледа деца итн сосема сама.

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 10:24
Domot ke ja izgubi toplinata ako vo nego se e preterano uredno, sekoj vo nego treba da se custvuva udobno.Ni najmalku ne bi mi precelo koga kaj mojata prijatelka bi naishla na kup igrachki nasekade, naprotiv bi poigrala i jas so niv so nejzinoto dete.

Rabotite koi se kupeni vo stanot se nameneti da ni sluzat tie nam, a ne nie na niv, taka sto foteljata ke e moj robot, a ne jas nejzin.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.