IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СУШТИНАТА НА ХРИСТИЈАНСТВОТО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СУШТИНАТА НА ХРИСТИЈАНСТВОТО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 14:23
Како што неколку пати реков, ова фалсификувано т.н. евангелие не е од апостолите, ниту од Јуда, туку од фалсификатор од 4 век. Читајте малце пред да верувате во се и сешто.

Во христијанството ова нема, и не може да промени ништо. Која е таа сила што ќе промени Божјото слово? Зарем не е самиот Господ доволно способен да го чува својот Збор?
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
red_army Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Јануари.2006
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај red_army Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 19:13

koga samiot "BOG" mozel da gi naredi da go spionirat i da go sopnat ova na krst toe ti e na nekoj vid samoubistvo (me gisht ne bith) znaete ova samo nekoj mentalno ne zrean covek moze da go primi a za toa deka e toa falsifikat toa ti ne mozes da go znas podobro od nekoi naucnici kristiani koi sami rekoa deka toa ti e direkno poverzano so toa sto pisuva vo laznata biblia koja vie samite ja koristite mene coveku mi e nogu zal kako ne mozel bog da spreci pojavuvanje na stotici razlicni bibli koga imal tolku sila.

 

navistina mi e zal no ste za placenie na vistina vasata vera e po primitivna i od tie sto veruvale vo nekoi kamenia ili na tie sto veruva na sonce i mesecina se gledame na drugiot svet

zatoa vi ostanuva samo uste nesto i toa e da priznaete deka NEMA DRUG BOG OSVEN ALLAH I MUHAMED E NEGOV PRATENIK

a ne "cedo bozje","samiot bog" toa stvarno gi pominuva site granici kako moze da se veruva vo ened maniak.

eve sega ke izleguva eden i ke kaze deka e sin bozi i deka e bog na zemjata i site drugi planeti ke napravi nekoi trikovi i ke mu veruvate pa vie ste tolku slabi sto ne znam i jas da znam da pravan ekzebici vo vazdu bi me veruvale na vistina ste za placenie no podobro kasno od nikogas imame nie luge koi se grizat za tie sto sakat da se vratat na vistinska vera jas bi ve pomagal samo izvolte

ova e vistinata

ESHEDU EN LA ILAHE ILALLA VE ESH-HEDU ENE MUHAMEDEN ABDUHU VE RESULUHU ova znaci NEMA BOG OSVEN ALLAH I MUHAMED E ALLAH-hova SLUGA

 

Кон врв
Nedim Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nedim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 19:33

da be krale ti se znajs od kaj znaes deka e falsifikat ili ti kaza toj sto go falsifikuvase a bre do prva ke se utvrduva kolku ste vo APSURD !!! ova hristijani go imaat pisuvano i otkrieno ti ke kazes so osnovno odellenie deka e falsifikat a be uste ve lazat be !!!

P.S. Go imas citano Kodot Na DA Vinci !!!doprva i ke go gledas na film !!!

Кон врв
Nedim Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nedim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 19:41
Vo postot od Stevce jas ne gledam nikade deka Isus rekol deka e BOG rekol deka toj i gospod se edno i deka toj moze da oprostuva hahah Ne gledam kade Isus rekol deka e gospod !!! Koga e krenal Isus kosnicata i koga molel za hrana na kogo toj se molel ako bil gospod toj togas ne moral da kreva kosnica na gore neka si recel ajde evo hrana i tolku ama toj ja krenal kosnicata i rekol Gospode daj ni hrana na site !!!!Znaci imalo nekoj gore sto Isus go molel da mu dade hrana !!!
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 21:13
Јас Недим не знам дали е фалсификат. Ама знаат научниците. НАЈДИ МИ ЕДЕН НАУЧНИК КОЈ ТВРДИ ДЕКА ТОА ЕВАНГЕЛИЕ ГО НАПИШАЛ ЈУДА И ДЕКА Е НАПИШАНО ВО ПРВИОТ ВЕК КОГА ЖИВЕЕЛ ХРИСТОС. ЕДЕН! ЕДЕН! ЕДЕН ЕДИНСТВЕН!

Немаш ни еден научник, а ти мене ќе ми зборуваш за наука. Смешен си.

Кодот на давинчи? Реков јас вие и во марсовци ќе поверувате ама во Вистината не! Ти си ја читал книгата „Елвис е жив“? Или „Марсовците напаѓаат?“ Или „Војна на ѕвездите“? Знаеш зошто те прашувам? Пошто на иста полица се со Кодот на да винчи Ехехеј, дечко, сакаш сериозни муабети со стрипчиња и романчиња да правиме. Прочитај нешто наука. И пази, лево-десно, да не те пратат марсовци
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
red_army Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Јануари.2006
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај red_army Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 22:47

e krale be smotan ni eden pa koj ja prevedil toj ne moze eden ofcar od pustina da preveduva edno takvo delo ne znam dali gi cita likovite sto gi dadov no kako sto vidam ne si cital nisto od toa no kako i da e so ovcar od Ovce Posle(krale) ne mozes da zboruvas nauka.

Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 23:32

Да не претеруваш одеднаш red_army.?

„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2006 во 12:26

Зошто Исус е единствениот пат за воспоставување однос со Бога?

Зарем не постои ни еден друг кој би можел да не поврзе со Бога? Буда, на пример. Или Мухамед. Зарем човек не може да живее чист морален живот? Ако Бог е таков Бог на љубовта, зошто не ги прифати луѓето онакви какви што се? Како Бог којшто е полн со љубов ќе прати човек во пеколот?

Еден куп вакви прашања ќе поставувате и вие и многумина други. И сите тие ќе се вртат околу едно, зошто човекот мора да има доверба во Исуса Христа како во Спасител и Господ. Одговорот е:- ЗА ДА МОЖЕ ДА СЕ ВОСПОСТАВИ ОДНОС СО БОГА И ЗА ДА ДОБИЕМЕ ОПРОСТУВАЊЕ НА ГРЕВОВИТЕ.

Зашто Бог е Бог на љубов, но Бог е и Праведен и Свет и нема да дозволи грешник да дојде пред него.

- Бог во вечното минато речил да направи човечко суштество, маж и жена. Бог го создал човекот за со него да ја подели својата љубов и слава. Но Адам и Ева се побуниле против Божјата замисла и тргнале по соспствен пат, и тогаш гревот влегол во човечката раса. Од тој момент секој поединец станува грешен и одвоен од Бога. Сите луѓе од тој момент па наваму се раѓаме грешни, зашто Адам и Ева имале слободна свест и тие го одбрале гревот.

Библиската вистина е дека платата за гревот е смрт (како што и за секое прекршување на законот следи казна, така и за гревот мора да се плати).

Факт е дека и муслиманите и христијаните ги имаат Адам и Ева. И факт е дека сите признаваме дека тие згрешија - направија грев. Тогаш кој ќе плати за гревот? Бог кој е Свет и Праведен нема да дозволи да дојде грешник пред него.

И бидејќи Господ толку ги засака луѓето, и бидејќи Бог е со неограничена способност, тој самиот реши гревовите да ги плати и со луѓето- неговите деца да има повторно заедништво. Зашто казната за гревот е смрт. Некој мора да плати. Бог слегол во форма на човек преку Исус Христос и плати за гревот- преку смртта на Христос на Крстот.

Но Христос - Бог ја победи смртта и воскресна. И токму поради тоа верувањето во Исус- Бог нуди спасение (опростување за гревовите и вечен живот). Никој друг не плати за гревот.

Знам проблем е кога велиме и кога треба да се прифати дека една е вратата за влез во Божјото царство. Убаво би било да се повеќе врати. Но една е таа врата тоа е Исус. Затоа и Исус вели: широка е вратата и простран е патот што води во пропаст, но тесна е вратата и еден е патот кој води кон вечен живот. Кој поверува во ова ќе биде спасен. Кој не поверува во ова ќе го нема вечниот живот и ќе оди во пеколот.

,,Многумина се повикани, но малкумина се одбрани,,

,,Ќе гледате, а нема да видите. Ќе слушате, а нема да разберете,,

Точно така се додека не го прифатите Исус нема да го разберете. Се додека не го прифатите Исус ќе го немате спасението. Ѓаволот секогаш ќе ви наоѓа изговор, нови оправдувања, нови верувања, нови месии, нови научни докази- кои секојдневно се побиваат.

Затоа и има дел во Библијата каде Исус вели: ,,Проклет да е тој што ќе ви нуди ново Евангелие, па дури и ангел да е, ако е поразлично од она што ви го кажувам јас,,.

Вие постојано ќе наоѓате човечки филозофии, но прашање е дали тие мочат да платат за вашиот грев, дали тие нудат живот вечен. Одговорот е не!

Една е вратата, еден е патот, едно е спасението- тоа е преку Бог, еден е Бог. Бог е Праведен и Свет.  И никој не доаѓа кај Бог преку Исус.

Ваше е да прифатите или одбиете. Колку и јас да ви докажувам, ако замижувате и понатаму нема да видите. Колку и јас да ве љубам ако вие не го прифатите Исус, залудно ви е се.

Ваше е да одберете по кој пат ќе чекорите. Или ќе одите во вечен живот и ќе поверувате во Исус и преку вера ќе му дозволите да плати и за вашите гревови или вие самите ќе платите за гревот. А казната за гревот е смрт. Со грев не може во вечен живот. Грешни луѓе не можат да влезат во Божјото царство.

СТЕФАН
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2006 во 00:54

Chestit VELIGDEN- ISUS VOSKRESNA ZA SITE DURI I ZA ONIE SHTO NEMA DA VERUVAAT VO NEGO.

NO SPASENI SE SAMO ONIE SHTO VERUVAAT I GO PRIFAKAAT NEGO.

СТЕФАН
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2006 во 01:08
ama ti, izgleda ke bidesh naj spasen!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2006 во 20:42
InteresnoWink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Kanon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kanon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 19:31
Originally posted by Стевче Стевче напиша:

Второто значење на поимот црква е ЧОВЕКОВОТО ТЕЛО. Секој верник кој го прифатил Исус се исполнува со Светиот Дух. Затоа и човековото тело е црква. Зашто секој човек треба да ја сочува чистотата и невиноста. Директна е комуникацијата помеѓу Бог и Човекот. Нема посредници. Единствен начин на разговор е молитвата кон Господ. 



Само кратко да те поправам. црквата не е човековото тело туку христовото тело. Ама во право си за тоа дека секој верник го има Светиот Дух и неговото тело е храм. Тоа е библиски. Tongue
Jas Sum Patot, Vistinata i Zivotot. Nikoj ne doaga kaj Tatkoto osven preku mene. - ISUS HRISTOS
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 20:27
За којхрам треба да се грижи и да го негува односно да не се дупчи со пирсиву да не се тетовира и др.
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2007 во 22:31
Originally posted by чаир чаир напиша:

За којхрам треба да се грижи и да го негува односно да не се дупчи со пирсиву да не се тетовира и др.
 
 
a na ush*te obetki?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.