IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 23>
Автор
Порака Обратен редослед
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2013 во 15:52
-  e da, navistina!

...makedonskiot  ''naroden'' pravobranitel  pretstavuva  strav i trepet za nejzinata vlast!

..i toa, ...a mu se spomne samo i naslovot,..taa se poseruva vo gakji i  ushte toj  ne mrdnal so maliot prst za nekoj sluchaj ,...i ete ti,

...sluchajot e reshen na  ogromno    (ne) zadovolstvo na  tangiranite od  ...konkretniot sluchaj !

-naroden ''pravobranitel'' reche !

...k'o da go ebe nego nekoj.....vo ovaa zemjaма ајде........ !смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2013 во 12:28
Нека поведи претставка до народниот правобранител бидејки смета дека му се повредени законските права од органите на управата, но и нека се консултира со неколку адвокати за овој проблем.
Секаде каде што треба да извести за проблемот тоа и да го направи. Директор е менлива категорија.
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2013 во 03:55
Zdravo

Pred nekolku dena razgovarav so eden prijatel i sooceni se so slednava situacija.

Majkata na mojot prijatel e vrabotena vo komunalno pretprijatoe na edna od lokalnite samoupravi vo RM vo sektorot na finansii. Zenata e na vozrast od 59 godini i e pravena operacija pred 3 godini. Toa sto sega se slucuva so nea e slednoto, i davat izvestuvanje deka ke bide premestena od rabotnoto mesto vo glavnata zgrada i premestena vo kancelarija vo edno od okolnite sela.
Vo meguvreme prijatelot moj bil na razgovor kaj direktorot da pobara nekakvo logicno objasnuvanje zosto i go pravat ova na negovata majka i deka treba da go imat vo predvid gorenavedenoto, i dokolku ne otstapat od toj idiotski stav ke pobara pomos, citiram: "OD SITE MOZNI MESTA VO SVETOT STO SODRZAT TERMIN COVEKOVI PRAVA". Posle ova e povikan na razgovor vo MVR so obrazlozenie deka se zakanuval po zivotot na direktorot.

Jas ne sum pravnik, a bidejki sum premnogu isporovociran od ova i znam deka vo ovaa MODERNA PARTIZIRANA MAKEDONIJA ima edna kupa takvi luge so mozebi ne isti ama slicni situacii, sekoj sovet i mislenje bi bilo dobredojdeno.

Odnapred Blagodaram
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2013 во 01:19
Razgovaravme so nekolku advokati i site vikaat deka sudot mora da go najde toa resenie,ama ne se bara vo podrumite vo prasinite...so izgovor deka toa e dolga procedura
 i deka mnogu ke kostaтага Samo ne mi e jasno,zasto katastar insistira na toj dokument ako tesko moze da se izvadiтага
I posle premierot ke izleze i ke rece...e sega najlesno graganite mozat da dojdat do posakuvanite dokumenti....funkcionira ednosalterskiot sitem...тага
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2013 во 19:21
Како прво не сум правник...
Сличен проблем имавме со изгубен документ,за спроведување на
оставинска постапка.И знам дека ни бараа сведоци тогаш.
Како и да е правнициве збор за да им извадиш ќе треба да си платиш
И сигурно има решение.
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2013 во 01:35
Luge imame problem so edno sudsko resenie od 1976 god.koe e fotokopija,a ni treba original...sudot go nema,navodno vo nekoja poplava dokumentite gi nema,notar ne go zaveruva,gradsko sobranie kako takvo ne go zaveruva.
Se raboti za sudsko resenie od razvodot na roditelite na mojot soprug.Bez toj dokument nemoze da zeme imoten list od katastar.
Kazete mi kako,i upatemte me na pravo mesto.Vo arhiva go nema originalniot dokument...i sega neznaeme sto da pravime.
Mi treba itno odgovor....
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2013 во 16:02


Изменето од dejanpp - 03.Ноември.2013 во 13:37
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2013 во 15:21
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

Dolgo vreme sum na forumov I ne sum primetil deka ovde ima pravnici.jas imam problem so drzavata r makedo nij a.jas Po nacionalnost koloniziran srbin I makedonija seuste me drzi vo zarobenistvo so dzidovi od otrovna ruda preku nejzinite institucii sud policija opstina katastar I nevladini.jas sum pod strog nadzor.


Da ne si vo nekoja institucija za...zabegani? Sto te drzat...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2013 во 14:48
Dolgo vreme sum na forumov I ne sum primetil deka ovde ima pravnici.jas imam problem so drzavata r makedo nij a.jas Po nacionalnost koloniziran srbin I makedonija seuste me drzi vo zarobenistvo so dzidovi od otrovna ruda preku nejzinite institucii sud policija opstina katastar I nevladini.jas sum pod strog nadzor.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 19:37
Ми треба правна помош.
Имено на сопругата и е блокирана трансакционата сметка од страна на извршител. Таа трансакциона сметка е 100 % блокирана, и сега неможе да ги извади парите кои и доспеваат таму по основ на плата.
Јас колку што знам извршител може да ја блокира сметката и да подигне најмногу до 30 % од средствата кои се влезени на неа. Имено сопругата зема плата од 10 000 денари, а извршителот има земено 4600 денари од неа.
Дали е тоа согласно законот или извршителот прекршува некои закони? Или пак има некои нови измени во законот за извршители каде тие смеаат да подигаат и до 50 % од сумата.
Инаку се работи за тужба во износ од 30 000 денари за неплатена кирија за 3 месеци за локал. Сега со наградата за извршителот треба да платиме 40 000 денари.
10 000 извршителот бара како награда, ја блокира сметката да неможе да се врши никаква трансакција и повлекува скоро 50 % од средствата на сметката.
Ќе ве молам ако може некој да ми даде било каква правна помош.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
laki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2013 во 14:03
deloto e vozenje kola so tablicki od druga kola i osuden sum vo odsustvo
Кон врв
laki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2013 во 14:02
  nekoj da znae 
 vo 2010 maj mesec sum osuden na zatvorska kazna od edna godina i sega vo maj zastaruva izvrsuvanjeto na kazna spored clen 109 ili tri godini od koga sum osuden a pak drugata godina istekuvaat 10 god od koga deloto e napraveno
 suden sum pod clen 378 stavka 3 v.v stavka 1
prasanjeto e sto treba da se pravi sega i kako ide toj proces posto jas imam i poternica pa taka da uste na granicen premin ke me privedat тага
Кон врв
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2012 во 21:42
Заборавив да се пријавам (во рокот кој што го даваат кога се пријавував предходниот пат) во агенцијата за вработување. Како да ме вратат на листата? Да не одам до таму и да чекам ред само за да ми кажат што да правам.
Кон врв
zaremkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaremkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2012 во 23:56
IMAME TUZBA ZA PONISTUVAJNE NA TESTAMENT VRZ OSNOVA NA GRADBA.POSTAPKATA E VO TEK.VOEDNO DOBIVAME KRIVICNA TUZBA .DALI SUDIJATA TREBA DAJA OTVRLI KRIVICNATA TUZBA PORADI TOA STO SE VODI GRAKANSKI SPOR ZA PONISTUVANE NA TESTAMENT VRZ OSNOVA NA GRADBA.DALI E ZAKONSKI PARALELNO DA SE VODI GRAKANSKA SPOR I KRIVICNA TUZBA,A OSTAVINSKATA POSTAPKA E VO TEK A TUZENITE BARAAT PREKU KRIVICNA TUZBA DEKA IMAAT VLADENIE NA TRETIOT SPRAT A NEMAAT SOPSTVENOS PORADI TOA STO TESTAMENTOT E OSPOREN i POSTAPKATA E VO TEK. DALI MOZEME ZAKONSKI DA BARAME DA SE PREKINE KTIVICNATA TUZBA,ODNOSNO POSTAPKATA,OD PRICINA STO SE VODI GRAKANSKI SPOR PO TESTAMENT KOJ E OSPOREN I POSTAPKATA E VO TEK.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.