IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Масакр кај с.Смилковци ,убиени  пет Македонци
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масакр кај с.Смилковци ,убиени пет Македонци

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 29>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 23:30
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:


Никаде не пишува дека против сторителите на кривичното дело е поднесена кривична пријава по член 394-б, туку дека по претресот е поднесена криивична пријава по истиот тој член. Тоа може да биде против други уапсени а не баш против тие што пукале. Дај Македон стави го тој фамозен став 6, а не твојот став 1.
 
Баш во соопштението се вели дека против сторителите на убиството е поднесена к.п за кривично дело Тероризам, а за тоа дело стои многу убаво во член 313..

Тероризам

Член 313

Тој што со намера да го загрози уставниот поредок или безбедноста на

Република Македонија ќе предизвика или сериозно ќе се закани со

предизвикување експлозија, пожар, поплава или друго општоопасно

дејствие или акт на насилство, создавајќи чувство на несигурност или

страв кај граѓаните, ќе се казни со затвор најмалку четири години.

 
 
Е сега кој не разбрал не знам. Марија кажа дека кривичната пријава е за тероризам по член 313 за кое што следува казна затвор од најмалку 4 години. Јас фино прашав дали мислите дека е доволно 4 години за животот на 5 лица??? Доаѓа Македон и вели дека по друг основ е поднесена к.п?!? И сега излегува уствари дека Марија не го познава законот како адвокат, а не јаснамигнување
Со оглед на тоа што моето познавање на кривичниот закон не е такво како на правниците, ајде (идни) адвокати расчистете ја мистеријата.
 
Марија - минимум 4 години
Македон - минимум 10 години...
И што ќе биде сега????
 
Моја специјалност е фаќање на сторители на КД а не поднесување на кп или бранење на сторителите. среќа

BellaGrandma,  целта на напаѓачите била да се предизвика чувсто на несигурност, страв, паника и небезбедност кај населението. Така барем тврдат обвинителите и полицијата. Тоа значи дека не може воопшто да ги супсумираат фактите под член 313 на ниту еден начин. Впрочем, член 313 не го регулира кривичното дело тероризам, туку терористичко загрозување на устравниот поредок и безбедноста. Тој член кој си го постирала, најверојатно е стар и веќе е изменет. КЗМ е менуван повеќепати. Сега го има името кое го наведов.  Во член 313 не се споменува никаде убиство, туку предизвикување или сериозно заканување со експлозии, поажари и сл. Такво нешто не може значи да ги опфати активностите на осомничените.

Член 394 - б споменува убиство и слични активности, а како цел на таквото кривично дело споменува создавање чувство на несигурност и страв кај граѓаните. Патем, за да нема забуна јас говорам за убијците, а не за помагачите, или оние кај кои стоело оружјето. 
Убијците ќе бидат обвинети согласно член 394 - б, став 1. Она што BellaGrandma го постира се однесува на лицата кај кои е најдено оружјето, литературата и другите нешта.

Патем, ако целта на убијците била создавање несигурност и страв, кој разумен обвинител би ги обвинил за кривчно дело против државата, какво што е она од член 313, а не за кривично дело против јавниот ред, какво што е опишаното во член 394-б. 

Јас не знам што правело МВР и какви кривични пријави поднесувало, но Јавното обвинителство беше јасно дека  ќе поднесе обвинителни акти за тероризам, а не за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. 


Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 23:39
Originally posted by Македон Македон напиша:

.......
...........


Јасно ми е мене се златен Македонголемо гушкање
Не ми е јасно зошто еден вика вака а друг онака. Јас не сум таа што погрешно до карактеризира делото, Марија го напиша тоа а мене само ме интересираше..тоа што го напишав и претходно.


За другото што си пишал...
Тоа што го копирав е од страната на МВР, јас кажувам како тие велат т.е какви кп поднеле. Јас ниту можам да ги измислам ниту да ги поднесам. Пренесено е како што изјавила Госпоѓа Министерка. Тоа е тоа...нема нејасно мислам..нели?

Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Јас до уте можам да се гризам..ама тоа е...не зависи од нас...
не е коинциденција во исто време што има немири и тука и во Косово и во Јужна Србија...
како што мене ми мириса....ПОЧЕЛО ЈЕ ПОЧЕЛОООО.....танцување

Не слави бе...цццизненадувањеплазење
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 23:41
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

@ горан,
Со оглед на тоа што мојата дипломска работа е Појава на вахабизмот и радикалниот ислам во Македонија , мислам дека нема нешто ново што ти ќе ми кажеш, а што јас не го знам после 2 години истражување, работа на терен па дури и посета на едни "многу слатки" фаци во импровизирана скривница на Косово.

Албанците кои што живееле на територија на Македонија и оние што се дојденци после конфликтот на Косово, мислам дека не можеш да ги споредуваш. Дури и албанците со кои што правев муабет во Тирана ги мразат дојденците. Само македонците им се поклонуваат.

Како прво морам од старт да те корегирам,албанците во Тирана и воопшто Албанија се христијани како нас.Муслиманите сефтне добија муслиманска држава на балканот,Косово .
Како второ твоето познавање за исламот е она како студентите па макар и професори на факултети кои полагале испити за социологија каде се учи и за христијанство,ама немаат појма од библија ниту некогаш ја прочитале.А дискутираат она што доловиле од филозофија.
Такви се твоите знаења и такви испити имаш положено
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 23:43
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

 
Не слави бе...цццизненадувањеплазење

Да ти кажам најискрено...можеби 2001 размислував поидеалистички...летав со паметот, верував во нешто....(можеш и сама да видиш на профилотнамигнување)
Овој пат ако има нешто....ќе се скапам гледајќи телевизија дома и јадејќи гомна по форуми....а ништо чудно и да му ја летнам некаде на краците и од таму да ја сожалувам Македонија...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 23:46
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Како прво морам од старт да те корегирам,албанците во Тирана и воопшто Албанија се христијани како нас.Муслиманите сефтне добија муслиманска држава на балканот,Косово .
Како второ твоето познавање за исламот е она како студентите па макар и професори на факултети кои полагале испити за социологија каде се учи и за христијанство,ама немаат појма од библија ниту некогаш ја прочитале.А дискутираат она што доловиле од филозофија.
Такви се твоите знаења и такви испити имаш положено

Како прво, морам да те корегирам и јас. Статистистички гледано, ти сонуваш или си надвор од овој свет. 
Field info displayed for all countries in alpha order.
Muslim 70%, Albanian Orthodox 20%, Roman Catholic 10%
note: percentages are estimates; there are no available current statistics on religious affiliation; all mosques and churches were closed in 1967 and religious observances prohibited; in November 1990, Albania began allowing private religious practice








А за се останато што си пишал, ти можеш да ја прочиташ Библијата 101 пат и пак нема да го разбереш тоа што се случува на терен. Слободно можеш да останеш со своите ставови, воопшто не ме засега.

Се гледа колкаво познавање имаш од општа култура, христијани биле мнозинството во Албанија. Па за друго не ни мора да полемизирам со тебема ајде





Изменето од BellaGrandma - 05.Мај.2012 во 23:48
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 23:49
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

 
Не слави бе...цццизненадувањеплазење

Да ти кажам најискрено...можеби 2001 размислував поидеалистички...летав со паметот, верував во нешто....(можеш и сама да видиш на профилотнамигнување)
Овој пат ако има нешто....ќе се скапам гледајќи телевизија дома и јадејќи гомна по форуми....а ништо чудно и да му ја летнам некаде на краците и од таму да ја сожалувам Македонија...

Те чекам на Закинтос да гледаме вести на лаптоп додека пиеме коктелчињанамигнување Гарант ќе ни се придружат некои од тукаголема насмевка
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 23:50
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:


Те чекам на Закинтос да гледаме вести на лаптоп додека пиеме коктелчињанамигнување Гарант ќе ни се придружат некои од тукаголема насмевка


а неее...никако така...тука сите се патриоти...голема насмевка
рацете им се помодрени од мавање па маса во кафана....хи, хи...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2012 во 23:55
Патриотизам...знаеменамигнување
Гајле ти е...мислам..за мислењето на другитенамигнување


Туку...сега го слушам Латас. 
Коментар некој си негов...

Има и турци муслимани и роми муслимани итн итн итн, ама тие демек не пропагираат вакви работи..аааразмислување
Не бил тоа само мој коментар...сепакма ајде
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 00:02
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:


Овој пат ако има нешто....ќе се скапам гледајќи телевизија дома и јадејќи гомна по форуми....а ништо чудно и да му ја летнам некаде на краците и од таму да ја сожалувам Македонија...


А ако другата гарнитура беше на власт ... истово ли ќе го напишеше ??? збунетост



Патем во муабети повеќе со Албанци , обични граѓани кои лебот чесно си го заработуваат , поисплашени се од Македонците , зошто тие се оние кои ја плаќаат цената.Никој не го сака тоа освен оние екстремистите , вахабисти или како и да се нарекуваат , впрочем они и не се борат 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 00:06
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:


Овој пат ако има нешто....ќе се скапам гледајќи телевизија дома и јадејќи гомна по форуми....а ништо чудно и да му ја летнам некаде на краците и од таму да ја сожалувам Македонија...


А ако другата гарнитура беше на власт ... истово ли ќе го напишеше ??? збунетост



Патем во муабети повеќе со Албанци , обични граѓани кои лебот чесно си го заработуваат , поисплашени се од Македонците , зошто тие се оние кои ја плаќаат цената.Никој не го сака тоа освен оние екстремистите , вахабисти или како и да се нарекуваат , впрочем они и не се борат 


незнам...јас си имам проблем со оваа гарнитура...во моментов таа ја преставува Република Македонија и таа не го цени тоа што сум го допринел за Република Македонија....
а за чесните Албанци....и во 2001 беа исплашени па тоа не ги спречи да земат пушка во рака...да не мислиш дека сите тие што пукаа беа косовари???? ....се лажеш...
 


Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 00:10
Не, сликата е поинаква ... тие се приморани на логистичка поддршка и даваше голема сума на пари така речи се што имаат.Ако тоа не го направат нивни член го регрутираат против нивна волја , косоварите само даваат наредби.
Патем и од едните и од другите има незадоволни.Едните ќе го кажуваат тоа додека овие се на власт а други друго додека другите се на власт.
Има ли смисла во тоа ?


Изменето од Santijago - 06.Мај.2012 во 00:12
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 00:13
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Не, сликата е поинаква ... тие се приморани на логистичка поддршка и даваше голема сума на пари така речи се што имаат.Ако тоа не го направат нивни член го регрутираат против нивна волја , косоварите само даваат наредби.


 
 незнам на што се приморани...само знам дека тогаш по нас пукаа и косовари и наши домородци...стари, млади, секакви....
и пак ако загусти ќе биде исто...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 00:18
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:




[QUOTE=BellaGrandma]


Како прво, морам да те корегирам и јас. Статистистички гледано, ти сонуваш или си надвор од овој свет. 
<t></t><t></t><table width="638" align="left" cellpadding="0" cellspacing="0" style="font-size: 15px; color: rgb112, 112, 112; text-align: left; "><t><tr ="eur_light"="" style="-: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/graphics/eur_light.jpg; color: rgb102, 102, 102; -repeat: repeat no-repeat; "><td width="390" height="20"><div ="category"="" id="field" style="font-family: Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 11px; font-weight: bold; letter-spacing: 1px; vertical-align: middle; line-height: 16px; padding-left: 5px; ">Religions:
</td><td align="right">Field info displayed for all countries in alpha order.</td></tr><tr height="22"><td colspan="2" id="" style="line-height: 1.25em; letter-spacing: 1px; padding-top: 5px; padding-right: 50px; padding-bottom: 5px; padding-left: 20px; "><div ="category_"="" style="vertical-align: middle; line-height: 16px; font-family: Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif; ">Muslim 70%, <span style="font-size: 11px;">Albanian Orthodox 20%, Roman Catholic 10%</span><div ="category"="" style="font-family: Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 11px; color: rgb102, 102, 102; font-weight: bold; vertical-align: middle; line-height: 16px; padding-top: 2px; ">note: <span ="category_"="" style="vertical-align: top; font-weight: normal; ">percentages are estimates; there are no available current statistics on religious affiliation; all mosques and churches were closed in 1967 and religious observances prohibited; in November 1990, Albania began allowing private religious practice</span></td></tr></t></table>










ДА бе да во право си била,а јас па трескам глупости.

Мислам дека нема потреба од повеќе коментари,се повлекувам.

Но на суштината на тоа што го кажав цврсто стојам.

Нема ни чекор назад.


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2012 во 00:33

нема да има пукање бе,какво пукање...ма ајдеа камоли војна.Читај погоре,гледаш дека војна не сакаме,иако тоа не се кажува, се молчи...Македонија некои од овде по мое веќе ја подадоа....така,едноставно ќе им ја дадеме на тацна и ќе им кажеме фала,односно повели.Дотогаш,дај боже да грешам ,ќе упукаат уште некој невин или по грешка наивен, и во името на мирот и стабилноста...ќе произлезе политичко решение(институционално и на  мирен начин ќе се изнајде  политичко решение..така го именуваат скоро сите).Цел кон која се води целокупната политика.Слично како во 2001.

....а ние?Ние наместо да лежиме по ровови и изигруваме мета како во 2001,ќе си останеме овде покрај ПЦ и ќе делиме правда.....кој е издајникот за навек,кој бил поснаодлив,кој потпишал,кој згрешил,како САД и ЕУ сакаат така,како ние не сме смееле да рипаме...итн...и нема влакно да ни фали.

Одамна кажав дека сега веќе е доцна,мислејќи на нашава држава во овие граници и со ова име....

Готово е,отидовме  "бајбук".


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 29>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.