IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Медиуми
  Активни теми Активни теми RSS - A1 Teлевизија најгледана? Зошто?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

A1 Teлевизија најгледана? Зошто?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3637383940 41>
Автор
Порака
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2011 во 02:25
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by BisernA BisernA напиша:

добро бе,... имаат ли некој описменет да работи во телевизијата,.... срамота нели е.... три пати од вчера видов некои глупави печатни грешки.... прво,... даваа на ексклузив нешто за СКИАЊЕ ( помеѓу И и А секогаш оди Ј,.... тоа се учи некаде во 5то - 6то одделение ),.... потоа, кажуваа за People's SHOICE ( отворете гугл мајка му стара, се знае да напише ),.... и на крај, денеска,.... ќе покажувале best OFF,... - пак ќе речам.... ако не знаете,.... гугл знае....

бре бре


Isto taka se uci i deka posle zapirka ne se pisuvatt tri tocki, a posle tri tocki vo prasalna recenica se pisuva prasalnik, no toa ne te pravi nepismena, bidejkji istoto ti e poznato, kako sto i nim im e poznato, no se slucila greska preku koja vo nikoj slucaj ne smees da davas sud za rabotata na eden medium...   



мој избор, а и мое право е,... како јас одбирам да пишувам после запирката,.... НА ФОРУМ.... во реалноста, верувај,... си пишувам многу правилно бидејќи, како што реков,.... јас пишувам на форум, место каде што луѓето имаат шанса и креативно да се изразат... сметам дека текстот изгледа подобро разделен со запирки,... на секого му е познато дека трите точки означуваат пауза мала математика и проста логика кажуваат дека со тоа сакам да ги нагласам ПАУЗИТЕ во зборувањето...

јас сфаќам дека секој греши,.... но, дали е исто ако јас згрешам и ако згрешат тие кои што земаат плата... за да не грешат ?! секоја професионална телевизија си води сметка за правописот,... и да, можам да давам суд според овие ,,ситни,, грешки.... со тоа ми укажуваат дека се неписмени... иако го тврдат спротивното
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2011 во 14:32
Луѓево веќе забегава,слушам на многу телевизии...како главна грижа им е кој како збори,како пишува,дали е Скопски или литературно Македонски.Е демек се јавуваат гледачи и критикуваат,тие што се јавуваат во живо не зборувле литературно,туку Скопски...а што имаат против Скопскиот.Не гледаат тие што се дојдени од внатрешноста,они не си го забораваат дијалектот.И што е сега по нормално,ако јас сум родена во Скопје треба да зборам англиски?
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2011 во 15:02
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Врв ми е кога Натали Грубовиќ ќе каже: сега следува категоријАта...

Болдираново го акцентира.
Толку ме нервира, би ја акнала од земја.
 
И мене ме нервира, но не би ја акнал од земја... голема%20насмевка  ...културно би ја подучил како треба на приватни часови. трепкање
Кон врв
na oko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

koj sum jas koj sum jas

Регистриран: 25.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4866
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај na oko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 00:17
nemojte natali da mi ja karate ima koj da ja KARA
na kamen shto se trkala mov ne se nafaka
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 19:25
Кај смее да и се приближи некој на Натали...Во оо:оо ч. Чак Норис ја превзема А1 во свои раце...и сите ќе ги натера да се заколнат со завет за молчење
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 19:28
...ama i ''vremeto'' izgleda im e ''najgledano'',изненадување

preeska nikade go nemashe ,  a mi trebashe neshto deneshniot broj!


da ne go kupuva nekoj celiot tiraz?намигнување


Изменето од brza - 14.Јануари.2011 во 19:29
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 19:50


Ме нервира водењето на програмата, општо кај сите телевизии, само кај А1 во сегашно време најмногу ме нервира
еве на пример, јас сакам да си ги гледам вестите од релито Дакар на А1  кои ги има во одредено време
и така, вестите кои се предвидени за во 23:30 часот, ги даваат саат време порано или подоцна, па затоа јас, за воопшто да ги фатам, треба да го гледам и глупиот идол, безвезни реклами, вести на А1 и по некој филм...


Изменето од zabegan - 14.Јануари.2011 во 19:52
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 19:58
Еве добар преглед...без реклами...и со коментари кои имаат смисла
http://www.dakar.com/index_DAKus.html
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 20:07
Originally posted by Орка Орка напиша:

Еве добар преглед...без реклами...и со коментари кои имаат смисла
http://www.dakar.com/index_DAKus.html
ја знам страната, таму проверувам кога ќе пропуштам нешто, ама сепак, друго е кога го гледаш на твоја телевизија, а и самите снимки не се исти
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2011 во 23:18
Ovie ako se normalni so nivnite vestiнене

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2011 во 23:58
Најгледана е бидејќи даваат дури филмови меѓу рекламите.

Изменето од Tiggy Vicious - 15.Јануари.2011 во 23:58
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2011 во 00:20
ради тутунарите
Кон врв
VaZoLjIN Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
господ

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaZoLjIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2011 во 02:03
Не е точно дека А1 е најгледана тв во Македонија.Незнам од кај ги наоѓате овие информации.Можеби на Сајт метарот на А1.сом каде што дневно имаат 200 000 посети

А1 Сајт метар

Инаку кај нас колку што знам Тв рејтинзите ги мери Nielsen Media Research.И според оваа агенција А1 била најгледана (така викаат,иако нигде неможеш да најдеш резултати)впрочем не не ни има на нивниот официјален сајт.

Nielsen

И јас мислев дека се е ОК се додека не се запрашав - Мајката како мерат гледаност?Како знаат што гледам во моментов.Побарав на нет и најдов.Еве вака мереле:

Во цело скопје има 300-400 Set Meter апаратчиња кое се приклучени на ТВ и телефонската линија.Седнуваш пред Тв и чудото праќа сигнали кои на "експертите" во Ниелсен им кажува што гледаш сега.Во проценти тоа се некои 0.001 ако се рачуна по фамилија ама проблем е што денес секоја kуќа има барем 2-3 телевизора.Така да процентот паѓа на 0.0005 апарати во Скопје.На ниво на Држава процентот кај нас би бил негде 0.0001 со оглед дека прашање е дали има на друго место освен у СК.Еве да го оставиме процентот на страна.Јас се прашувам кои се тие луѓе што го имаат овој уред и кој тоа ги избрал нив да го имаат?Јас досега не сум сретнал вакво апаратче иако читам дека го има во скопје.Како и да е,многу се нерелевантни овие податоци околу Тв гледаноста.Впрочем иако е најпозната компанија во светот за мерење Тв рејтизи доста е критикувана поради начинот на кој што ги собира информациите.Еве и линк:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nielsen_ratings

Criticism of ratings systems
Another criticism of the measuring system itself is that it fails the most important criteria of a sample: it is not random in the statistical sense of the word. Only a small fraction of the population is selected and only those that actually accept are used as the sample size.

И пред да ми залепите вмровска лепенка ќе кажам.Добро е што има некој да ја критикува власта ама гомнариве од А1 го вреѓаат Македонскиот народ.Уствари за нив сме - "Граѓаните на оваа држава" тешко им е и Македонци да не наречат.

Изменето од VaZoLjIN - 20.Јануари.2011 во 02:08
Кон врв
Шмекерот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Шмекерот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2011 во 02:44
А1 е убедливо најгледана! Особено со последните дешавки шо се случуваа во и околу А1 и чика Вељо доби на уште поголема гледаност! Моментално ги имаат најгледаните серии како Кога лисјата паѓаат и Долина на Волците. Да не се лажеме, добро знаете дека секое второ домаќинство од 20.00 до 23.00 гледаат на А1. А од 23.00 часот почињаат вестите! Тннн Тнн тн тааан и ете ја мојата омилена и најубава спикерка Татјана Стојановска. Ахх како би ја шмекнал...
Нејсе. А1 води убедливо пред другите и тоа е факт.
Но ако ме прашувате мене која телевизија има најголем шмек кај нас тогаш ќе ви кажам дека тоа е АЛФА тв (според мене имаат најубава програма) како и Телма (секогаш умерени и без бомбасични ексклузивитети како што има на пример кај Латас или Кај Вељо)
Шмек
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3637383940 41>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.