IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Бременост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бременост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака Обратен редослед
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 10:27
Хммм,сериозна си или се зезаш со членовиве?

Како може да си бремена кога после последниот секс си имала менструација 2 пати?

Ај земи препрочитај како оди месечен циклус и бременост за да не се засрамиш некаде со сличен муабет.

Поздрав
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
kiki218 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiki218 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 10:15
Pominaa dva meseci otkako imav odnos so decko mi i imam dobieno dva pati normalna menstruacija.. koristevme zastita .. dali e mozno da sum ostanata trudna i dali da pravam test?i kolku meseci e mozno da ti imas menstruacija i da si bremena?
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2011 во 11:29

Првите 1000 дена го одредуваат здравјето на детето

 
 

За време на бременоста лошата исхрана, пушењето, алкохолот, лековите и стресот, освен што влијаат на мајчиното здравје, можат да имаат погубни последици на долгорочното здравје на детето.

Девет месеци во мајчината утроба и првите две години од животот се пресудни за долгорочното здравје на вашето дете, открија научниците од Универзитетот Southampton. Овој период може трајно да влијае на сè, од шансите за развој на дијабетес или срцев удар во постарата доба, зголемена телесната тежина  како и намалување на очекуваното траење на животниот век.

Многу опасности демнат уште бебето дури е во матката. Лошата исхрана на мајката влијае на тежината на нероденото дете и работата на плацентата.

- Пушењето, стресот, лековите и алкохолот можат да го земат својот данок. Колку бебињата имаат помала тежина при породувањето, толку е поголема  веројатноста за срцеви болести покасно во животот, истакнува водичот на студијата, професор Дејвид Бекер.

Клучот за здравјето лежи во здравиот начин на живот на мајката. Целта е да се изгради здраво женско тело од кое детето покасно може да живее. Имено, детето живее од мајчиното тело, а не од грицките кои мајката ќе ги изеде во текот на бременоста, напомнува Бекер

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2011 во 06:42

Ако сакате женско бебе, јадете повеќе зелени зеленчуци

 

Жените можат да си ги зголемат шансите да имаат девојче ако консумираат повеќе зеленчуци и овошје, покажале најновите истражувања.

Истражувачите откриле дека консумирањето на храна богата со калциум и магнезиум (како што се зелените зеленчуци) во периодот пред зачнувањето ја зголемува веројатноста за добивање на ќерка.

Високото ниво на магнезиум и калциум ги зголемува шансите за зачнување на ќерка

Холандски научници работеле со 172 парови кои сакале да добијат девојче. До моментот на истражувањето сите тие имале вкупно 358 сина, а само 2 ќерки.

Во периодот од 9 седмици пред зачнувањето сите консумирале многу овошје, зеленчуци и ориз за да си го зголемат нивото на калциум и магнезиум. Дополнително примале и таблети од тие два минерали и учеле како точно да си ги определат плодните денови.

Исто така, паровите биле советувани да имаат секс 3-4 дена пред овулацијата за да ги зголемат шансите за девојче, бидејќи се смета дека спермата со женски хромозоми се движи побавно и ѝ е потребно повеќе време да стигне до јајце-клетката.

Од 32 парови кои го завршиле истражувањето, 26 добиле девојче, а само 6 повторно момче.

Научниците веруваат дека нивото на минералите во телото на идната мајка ја прави посклона или кон сперма со хромозоми ХХ (која води до зачнување на девојче) или кон сперма со хромозоми ХY (која води до зачнување на момче).

Сепак, научниците сметаат дека треба да бидат направени уште истражувања пред да започнат ова да им го препорачуваат на оние кои сакаат женско.

Се верува дека консумирањето на храна богата со натриум и калиум, како што се бананите и компирите, ги зголемува шансите за добивање на син. Но, ова допрва треба да биде докажано.

Кон врв
muharem adlan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muharem adlan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2010 во 10:25
moja zena e bremena veke 5 meseci i vo ehoto ni kazale deka na deteo mu se krivi stapalata.sakam da mi objasnite imali sansa dodeka se porodi da si ispravi stapalata na deteto vo stomak ili da mi dadete nekakov odgovo kako da se resi vi blagodaram odnapret
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 19:58
tocno strii se stvaraat, nozete ti otekuvaat i podobro e togas da te preskoknat otkolku da te zaobikolat i red drugi raboti ali pokazi malku blagodarnost za toa sto si denes tuka i sto postois tiggy.

so sigurnost mozam da kazam deka 90 posto od zenskiot pol se raduvaat koa ke slusnat deka se trudni
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 15:59
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Бременост... бременост... “блажена состојба“. Како да не!

Ти се прават стрии по стомакот, може и глуждови да ти отечат, изгледаш како камионџија, мочаш се почесто, па лажни контрации... а тек кога се отвараш ко крава за од тебе да излезе цело човечко суштество...
газење%20од%20смеењеtiggy maплазење
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 14:20
...за 104-те тури секс...


...тоа таму,за кај нас ова не важи...или од прва ке остане или како бремена ќе ти дојде...а ти мавај ко луд...демек вршиш божја мисија...
Македонија и се е можно...

Изменето од zagor - 15.Септември.2010 во 14:22
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Beluvce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Beluvce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 14:16
Jas obicno imam napnati i bolni gradi 3-4 dena pred da dobijam menstruacija.Ama dosega nikogas ne mi se slucilo da me bolat gradite 4-5 dena posle menstruacija. Zatoa mi e malku cudno, a i tie mali bolki vo stomakot ne sum gi pocuvstvuvala 5-6 dena posle menstruacija tuku 4-5 pred.

sepak vi blagodaram za mislenjeto
poz
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 01:42
во периодот на овулација често има исти симптоми како при циклус,така да ништо страшно,може да е тоа....обично тестовите се точни
следниот месец правец -гинеколог(ако дотогаш не се среди)намигнување
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 01:27
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 01:22
Мислам дека тестовите се доста веродостојни....но најсигурно те е да си направиш проверка во лабораторија...да
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Beluvce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Beluvce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 00:40
ZDRAVO NA SITE JAS SUM NOV CLEN I
BI SAKALA DA SLUSNAM NEKOLKU MISLENJA VO VRSKA SO MOJOT PROBLEM:
POSLEDNO IMAV CIKLUS OD 25 DO 30 AVGUST. OKOLU 5 SEPTEMVRI ZABELEZAV DEKA CUVSTVUVAM BOLKA I ZGOLEMENI I TVRDI GRADI, POTOA CESTO ODENJE VO WC; A I MI SE ZGOLEMI APETITOT... VEDNAS SLEDNIOT DEN NA 6 SEPTEMVRI NAPRAVIV TEST MEGUTOA IZLEZE DEKE E NEGATIVEN. SI POMISLIV DEKA E RANO, PA POCEKEV DA POMINI USTE EDNA NEDELA, I VO TAA NEDELA GI IMAV ISTITE SIMPTOMI I MI SE POJAVI USTE NEKOJA TAPA BOLKA VO DOLNIOT DEL NA STOMAKOT KAKO PRED DA DOBIVAM CIKLUS MEGUTOA NE TOLKU JAKA. DENES 14 SEPTEMVRI NAPRAVIV POVTORNO TEST I POVTORNO NEGATIVEN, A SIMPTOMITE SE POVTORNO ISTITE.

STO MISLITE ZA MOJOT PROBLEM DALI E RANO ILI?
SLEDNIOT CIKLUS TREBA DA GO DOBIJAM PO PRAVILO OKOLU 20, 21 SEPTEMVRI, BIDEJKI DO SEGA IMAM MNOGU REDOVNI CIKLUSI NA SEKOI 25 DO 28 DENA

ODNAPRED BLAGODARAM NA SEKOE VASE MISLENJE
POZDRAV
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 02:08

ЖЕНИТЕ ЗАБРЕМЕНУВААТ ПО 104-ТИОТ СЕКС..........голема%20насмевка

Според едно британско истражување секоја девојка има секс 104 пати пред да забремени. Британските сексолози открија дека на една жена во просек и се потребни 6 месеци секс околу 4 пати неделно, за зачнување на првото дете. Покрај тоа, научниците утврдиле дека една од десет жени имаат толку силна желба да забременат што ги викаат сопрузите од работа дома, кога се во овулација.
 
 
70% од жените пак, сакаат нивните бебиња да им бидат зачнети додека спонтано и страсно водат љубов. Резултатите од истражувањето се добиени од мислењата на 3000 жени, кои што учествувале доброволно во анкетата.

"Да имате секс 104 пати пред да забременете звучи премногу, но верувајте ми не е", рече доктор Мајк Смит.
"И покрај тоа, оние што не сакате да забременеете, не заборавајте да ги употребите потребните заштитни мерки. Обидите за зачнување на бебе се возбудлив период за секоја жена и многу луѓе обидуваат на сите начини, за да имаат дете ", додаде британскиот научник. 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.