IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 48>
Автор
Порака Обратен редослед
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 12:54
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

bionsi ja udriv rakava vcid otecena mie a ne me boli kazimi dane e puknata so da pram



Лелеле водолијоизненадување
Има ли нешто здраво на тебе,абе мало си  уште ,а на Бијонсе треба хонорар да и да дадеш и тоа дупли...и за лекување и за тоа што успева да те разбере.изненадување
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2010 во 00:04
ете водолија све е ОК кога све ОК ќе се завршида
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 23:01
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

bionsi ja udriv rakava vcid otecena mie a ne me boli kazimi dane e puknata so da pram

udrena ..i otvorena rana?? ili udrena so modrinka?? na lakt?? nabiena??kako ja udri?? ti se svitka pri udarot?? puknata ili skrshena raka pri sekoe minimalno dvizhenje strashno boli se dodeka ne se fiksira....ajjj najverovatno nishto ne ti e....da recheme deka ti si se udril i nema otvorena rana-krv , ke si stavish oblozi od borova voda....ili ladna obloga.....pishi podetalno kako si se udril kakva e ranata-rakata??голема%20насмевка
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2010 во 22:16
bionsi ja udriv rakava vcid otecena mie a ne me boli kazimi dane e puknata so da pram
Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2010 во 12:32
,Што се однесува до алергии на лекови, како што е пеницилинот, тоа се алергии што се јавуваат на која било возраст, но не се јавуваат при првиот контакт со таа хемиска супстанција, туку се јавуваат по повеќе контакти, бидејќи е потребно време организмот да се сензибилизира, да создаде антитела од типот на ИГЕ против таа супстанција. Значи, никогаш не се добива пеницилински шок од првата инјекција пеницилин, туку се добива подоцна, кога пациентот ќе создаде доволно количество ИГЕ-антитела кои би реагирале со пеницилинот во некоја следна средба. Од друга страна, понекогаш има реакции кај пациенти при првиот контакт со пеницилин, а тоа се објаснува со тоа што, всушност, организмот на пациентот се сретнал со супстанцијата на пеницилинот преку исхраната, затоа што на домашните животни им бил даван пеницилин кој овозможил преку исхраната кај некои луѓе да се создадат ИГЕ-антитела против пеницилинот.............................намигнување
-----G O L D I------
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2010 во 00:01
BIONSO MI DADE APCINA ZABAORAV NA FF BESE KAKOS E VIKA SE NAPIV EDNO MALCE TAKA USIVE POCNA DA MI BUCA POSLE USEEDNO SE NAPIV PO JADEJNE TKA SE PIJALE ABE NEKAKO MI SE SNEARNI EVE SEGA NE PIJAM PA NEMAM GAJLE NI BOLKA NISO SI VELAM SUM ALERGICEN EHAHAH TE UMREV OD BOLESTIV ESAMO AJ SO DA PRAM POZDR
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 09:20
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

kakoi mda zna m dali sum alergicen na penicilin

paaaa.... ne samo na toa ...sekoj mozhe da e alergichen na mnogu raboti i se manifestira so polesni i poteshki aleriski reakci....toa e reakcija od momentalnata imunoloshka sostojba..
najverovatno ti se plashish od fatalnite rekcii da ne recham anafilaktichen shok od penicilinot...pa za da ne dodje do toa TI ednostavno koga ke go primish antibiotikot vo ordinacijata ke si izlezesh malku nadvor i vo chekalnata ke si posedish edno 10 min do pola chas i posle ke si odish....
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2010 во 00:55
kakoi mda zna m dali sum alergicen na penicilin
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2010 во 15:53
bionsi vo pravo bese mi dadoja antibiotik za vospalenije pozdr
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 23:40
Da me boli besikava.pijam cel den caj od uven more drugar so me najde sega utre ne rabota duri drugi den
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 22:29
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

So velis da odam da gi pregleduvan bubrezive

ако уште те боли .....да одиш.......да дајш мокрача во лабораторија...
може треба антибиотик да пиеш ако имаш воспаление....да
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 10:49
So velis da odam da gi pregleduvan bubrezive
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 10:41
Da se napgiv pred nekoj den a use imam maka ne mi e pominat i jas taka mislam deka e pesok ,neznaev vecerta mi se sluci to.aj ce pijam uven togas
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 10:33
некое песокче ти помина.....и си го измокрил....да не си пиел повеќе пиво деновиве??АЈЈ ПОМИНА ЕТЕ ПОАРНО ТИ Е....да
......не ти текна спазмекс таблети да се напиеш?? 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.