IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вранишковски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вранишковски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
Автор
Порака Обратен редослед
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 00:36
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Ќе го уапсат ли сега архиепископот Јован Вранишковски?збунетост Или сам ќе се пријави да оди во затвор?збунетост


Ќе видиме како ќе се одвиваат настаните, судот донесе правосилна пресуда со која Вранишковски е осуден на казна затвор и е должен да и го врати на МПЦ она кое судот утврдил дека тој го украл, а што не е мала вредност.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 00:33
Ќе го уапсат ли сега архиепископот Јован Вранишковски?збунетост Или сам ќе се пријави да оди во затвор?збунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:27
Nadvor ste od temata... a i ti ne stoeshe na cvrsti noze. Ako dozvolev natamoshna diskusija na Makedon nemashe da mu bide teshko so onie argumenti shto mu gi dade da te nivelira mnogu brzo.

Zatoa, vaka e najdobro za site - vratete se na temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:24
Ми го расипа муабетот. А таман го зедов под нозе на ришелје.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:22
Vratete se na temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 20:47
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

no koga covek ke svati deka nekoi pred se imaat za cel i samo za cel .....CRKVATA I HRISTOS......bez nacionalni i drzavni ovozemski interesi, jas licno ne bi bil tolku strog sprema niv(dokolku sum pravoslaven),bidejki vo osnova krajnata i najbitnata cel bi ni bila ista...............



Секако, кон таквите не треба да бидеме и не смееме да бидеме строги. Но, кога таквите ќе истапат со изјави дека македонскиот народ постои од 1944 година, жалам, но такви не покажуваат дека имаат само црковни интереси.
.
mislam deka takvo nesto ne moze da si dozvoli da izjavi .,covek so intelegencija koj ima zavrseno barem eden fakultet......no sekoj e podlozen na greski.....
 
jas velam bitno e da se svati....GRESKATA a potoa ,moze polesno....
 
koj znae mozebi bil isfrustriran od seto toa sto mu se sluci,..........no sekogas postoi popravka...samo covek treba da saka da se podobri.......
 


Повели, самиот прочитај кој што си дозволил и како.




Како влеговте во црквата во еден период кога Југославија беше под комунистичко управување?

Се родив 1966 год., во Битола, во религиозно семејство, коешто за тоа време, во Југославија, беше реткост. Дедо ми потекнуваше од семејство на клирици. Од него, уште како мало дете ги научив историите од Библијата. Дедо ми и баба ми ме запознаа со личноста Христова и ме воведоа во црквата. Тогаш малкумина во Југославија одеа во црква.

Дедо ми одби да стане комунист затоа што немаше да му дозволат да оди во црква. Не можеше да напредува и покрај своето образование. Но, од друга страна неговата непоколеблива вера му даде печат на мојот животен пат.

Од мал бев во црква, и тоа го сметам за еден посебен благослов. Многупати дедо ми велеше дека јас не сум схизматик, зашто сум крстен пред да се случи схизмата во 1967 година.

Кога ги слушаш ове нешта уште од малечок, како и многу други, на пр. дека до 1944 год., не постоела македонска националност, и дека луѓето се определувале како Срби, Бугари и Грци, тогаш и да застраниш во детството и младешката доба, кога ќе созрееш лесно ќе ја откриеш вистината. Така се случи и со мене.


Останатиот дел од интервјуто прочитај го овде.

Во интервјуто во грчкиот весник не се говори за Р. Македонија, туку за ПЈРМ ( на грчки ΠΓΔΜ ).


Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 19:41
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

no koga covek ke svati deka nekoi pred se imaat za cel i samo za cel .....CRKVATA I HRISTOS......bez nacionalni i drzavni ovozemski interesi, jas licno ne bi bil tolku strog sprema niv(dokolku sum pravoslaven),bidejki vo osnova krajnata i najbitnata cel bi ni bila ista...............



Секако, кон таквите не треба да бидеме и не смееме да бидеме строги. Но, кога таквите ќе истапат со изјави дека македонскиот народ постои од 1944 година, жалам, но такви не покажуваат дека имаат само црковни интереси.
.
mislam deka takvo nesto ne moze da si dozvoli da izjavi .,covek so intelegencija koj ima zavrseno barem eden fakultet......no sekoj e podlozen na greski.....
 
jas velam bitno e da se svati....GRESKATA a potoa ,moze polesno....
 
koj znae mozebi bil isfrustriran od seto toa sto mu se sluci,..........no sekogas postoi popravka...samo covek treba da saka da se podobri.......
 
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 18:34
Originally posted by aladin aladin напиша:

no koga covek ke svati deka nekoi pred se imaat za cel i samo za cel .....CRKVATA I HRISTOS......bez nacionalni i drzavni ovozemski interesi, jas licno ne bi bil tolku strog sprema niv(dokolku sum pravoslaven),bidejki vo osnova krajnata i najbitnata cel bi ni bila ista...............



Секако, кон таквите не треба да бидеме и не смееме да бидеме строги. Но, кога таквите ќе истапат со изјави дека македонскиот народ постои од 1944 година, жалам, но такви не покажуваат дека имаат само црковни интереси.
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 16:10
Ова се информациите кои Народното движење за Македонија денеска ги сподели со јавноста. Велат ги добиле од некои патриоти, вработени во ДБК. Според нив, во оваа куќа се договарало, да им се плаќаат дневници на сите кои ќе дојдат на службата на Јован, а за поголемите празници, организирано да се носат луѓе од соседните земји.
- На средбата бил договорен нов тактички приод во дејствувАето на паралелниот синод на Вранишковски, односно на неговата дружина дадени и се разузнавачки инструкции да започнат со масовна агитација за привлекување поедници на нивните богослужби за што слободно можат да ветуваат дека ќе исплажаат по 1000 денари дневница, а истовремено со возила од една соседна земја ќе бидат носени луѓе за да нивните служби изгледаат помасовни и на тој начин да ги остваруваат посакуваните психолошки ефекти на теренот во Македонија – рече Јанко Бачев – Претседател на НДМ.

Како што рече Бачев, куќата, на периферијата на Скопје била сопственост на државен функционер, вработен во министерството за култура.


http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/bachev-so-novo-obvinuvanje-do-vranishkovski
Кон врв
Мики_Бор Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мики_Бор Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 21:10



Волк во овчја кожа!


Боже, смилувај се над мене - грешниот!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 00:51
Ne, ovoj e eden obicen kriminalec ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 23:26
samo sto ,,pee,, na srpsko-grcki.........сршено%20срцеi nosi krst................
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 21:58
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

kakva vera propoveda vraniskovcki?
zarem nee istata vera pravoslavna ?


Не бе, и овој ќе да е некој Вехабија.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 21:22
kakva vera propoveda vraniskovcki?
zarem nee istata vera pravoslavna ?
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.