IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СУШТИНАТА НА ХРИСТИЈАНСТВОТО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СУШТИНАТА НА ХРИСТИЈАНСТВОТО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Safe_Haven Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Safe_Haven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 18:52
Абе ај....како се сврти сеа за 180 ступњева....?! А даки?
Даскале,тоа се мои принципи,ако не ти се свиѓаат имам ја и други!
Поштувам квалитет у секој облик и давам подршка на на она што вреди.
"...To give children a good education in manners, arts and science, is important; to give them a religious education is indispensable..."
Noah Webster's dictionary
definition of "education"
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 10:55
Originally posted by Стевче Стевче напиша:


Даскалот- ти во твојот коментар велиш дека ние сме црквата, но ние крстените.


Потребно е да секој преку молитва го прими Исус, зашто ти можеш да бидеш како бе*е крстен, дали си тогаш христијанин? Не! Зашто прифаќањето на Исус е свесна одлука. Не треба да е нешто наметнато. Луѓето затоа ја имаме нашата слободна волја да го прифатиме или одбиеме Исус.


.




Чинот на крштевање се случува во најраното детство, ние самите не одлучуваме дали или не да бидеме крстени, тоа е одлука која ја носат родителите. Јас сум крстена, па не сум верник, маж ми и золва не се крстени, па се многу повеќе посветени на тоа.

Се сложувам со Стевче дека прифаќањето треба да е свесна одлука, а не нешто наметнато.

Честото одење или не одење во Црква не е мерило за силата на верата која човек ја има.
Кон врв
daskalot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daskalot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 12:52
Saaaaaafeeee, se obiduvam da bidam pristoen, nemoj da provocirash. Ne sum bil, nitu kje bidam vejka na vetrot. Chitaj za da razberesh shto e napishano a ne subjektivnoto da go ispukuvash vo javnost.
Krale odlichno go sfati mojot stav za chovekovata nemozhnost kon vospriemanjeto na Sevishnata sila. Da, chovekot mozhe da ima samo pretstava, no i za da si pravi idoli so toa ili da si gi crta kako kje mu tekne.
Otkako go zgasnav smetachot vchera, razmisluvav: Shto baraat ateisti na ova mesto? Postojat dve opcii: da n`e ubedat nas da staneme ateisti (no ova ne e nivnata cel) ili se prisutni za da bidat ubedeni vo sprotivnoto.
Kje prodolzham posle, mi iskrsna rabota...
Do podocna,
Site Ve gledam!
Кон врв
Safe_Haven Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Safe_Haven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 13:43
Како другачије да го разберам" ... poltronot Safe_Haven!"?

"...To give children a good education in manners, arts and science, is important; to give them a religious education is indispensable..."
Noah Webster's dictionary
definition of "education"
Кон врв
daskalot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daskalot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 16:10
Hahaha... prvo ja prochitav tvojata lichna poraka do mene a potoa go vidov tvojot komentar.
No koment!
Teraj i ponatamu so tvoite poddrshki kon drugite bez iznesuvanje na licni stavovi.
Pozdrav,
Site Ve gledam!
Кон врв
Safe_Haven Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Safe_Haven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 17:24
Денес реагирам на глупи постови,само многу ги има па затоа одговарам на најглупите...
Зашто морам да контрирам ако со некоја работа се сложувам.
Очигледно си јако искомплексиран тип штом  уште во првите 3 поста  вреѓаш.
Да те прифатам онаков каков си или да те сакам :)


"...To give children a good education in manners, arts and science, is important; to give them a religious education is indispensable..."
Noah Webster's dictionary
definition of "education"
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2006 во 09:06
тема е: ’Суштината на Христијанството’. Пишувајте во контекст на темата
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
daskalot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daskalot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2006 во 14:41
ZA TEMATA: Sushtinata na Hristijanstvoto e Voskresenieto.
Zoshto?
Se dava na znaenje za postoenje na zadgroben zhivot.
Nachin - kako do nego.
Ovozemniot zhivot e privremen. - Pazi shto pravish!
Eden e bog i negovata sila e demonstrirana so Voskresenie Hristovo.
Zoshto voskresnal - bidejkji Bil osuden.
Zoshto osuden - za postojnite grevovi na choveshtvoto (izraz na milosrdie, rabiranje i ljubov)
Koj Go osudil a ne kogo ne mu bilo prosteno?
Voskresenieto Hristovo gi sodrzhi site potrebni elementi za da se dolovi sushtinata na Hristijanstvoto.
Zoshto i kako bilo prifateno Hristijanstvoto od Rimskata Imperija, mislam deka se bazira vrz zborovite :"Slugi, pochituvajte gi svoite gospodari". Na "vladetelite" toa im odgovaralo nanormalno, otkolku da se pojavel nekoj drug mesija koj kje go podbucnuval narodor protiv Rimskata Imperija.
Pozdrav,
Site Ve gledam!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2006 во 21:43
Originally posted by daskalot daskalot напиша:


Otkako go zgasnav smetachot vchera, razmisluvav: Shto baraat ateisti na ova mesto? Postojat dve opcii: da n`e ubedat nas da staneme ateisti (no ova ne e nivnata cel) ili se prisutni za da bidat ubedeni vo sprotivnoto.
Kje prodolzham posle, mi iskrsna rabota...
Do podocna,


Каде пишува дека не смеат да доаѓаат овде и зарем на те*е тоа ти смета?
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2006 во 11:32

Случка на еден пастор.

- По избор на Стевче со извадоци од книгата ,,Исус наша судбина,, од Вилхем Буш

Еден ден седнав наспроти еден човек. Тоа беше тип голем како орман со три врати. Го нареков Фанелко бидејќи носеше де*ела блуза. Неговата жена загина. Загинаа и неговите двајца синови. Жал да те изеде! Човекот ми дофрли: „Господине пасторе, не стегајте ми го вратот со вашето христијанство! ТОлку многу пропратив, што во ништо веќе не верувам. Премногу имам преживеано!

Се насмевнав и му реков: „Кажи ми дали патуваш со воз?“ Ми одговори потврдно. Па дали кога патуваш со воз одиш кај машиновозачот и му бараш да ти ја покаже возачката дозвола. Фанелко ми одговори не! Па како, го запрашав? Се качуваш во воз, а не проверуваш дали машиновозачот знае да управува со возот? Значи им веруваш на секакви луѓе без да ти дадат некакви докази. Ете тоа се вика вера. Значи твојот живот си го доверил на машиновозачот. Затоа немој да ми викаш повеќе: „Јас не верувам, јас не верувам“.

Потоа го запрашав: „Дали купуваш во аптека?“ Ми одговори потврдно. Ми кажа дека си купувал прашок против главоболка скоро секој ден. Па добро му велам: „Што ако аптекарката наместо прашок против главоболка ти даде прашок- отров за глувци. Зар не го проверуваш прашокот. Значи веруваш во аптекарката и нејзе и го доверуваш животот. Затоа немој повеќе да велиш: „Јас не верувам, јас не верувам“ Кога твојот живот го доверуваш на машиновозач и на аптекарка.

Па драги Фанелко, му реков. Ти веруваш на секој друг и во сешто, а на Оној на Кој навистина треба да му се верува, ти не му веруваш.
Јас познавам стотина луѓе што се покајуваат поради тоа што не верувале во Исус, а сеуште не познавам некој кој се кае поради вербата во него.

Јас не сум му на Бог министер за внатрешни работи, ниту личен адвока. Но со помош на Библијата сум дошол до извесни сознанија и одговори на многу прашања.

Многумина луѓе раскажувајѓи ги своите животни истории прашуваат: Каде е Бог? Зошто Бог молчи? Некогаш кога ќе ги нападнат страшни работи веројатно доаѓаат и до точка кога велат: „па можеби нема Бог“!? Можеби небото е празно!? Можеби атеизмот сепак е во право!?

Драги пријателе оној на кого му доаѓаат вакви мисли треба да се уплаши. Кога би било вистина дека нема Бог, тоа би било страшно. Тогаш ние лѓето би биле сами и напуштени- како диви животни! Би биле како загубени деца што не знаат да се вратат дома.

Некој што кажува: „Јас сум атеист.“ Нема поим што изразува со тоа. Тоа значи дека не постои ништо над нас! Да сме напуштени! Да сме препуштени сами на се*е. Јас верувам дека има пекол Тоа е место каде Бог нема што да им каже на луѓето. Таму можете да се молите, можете да го проколнувате колку што сакате, да викате по Него- но тој нема да одговори! Пеколот е место каде што Бог не погледнува- тоа е место каде што конечно сме оставени, наполно напуштени од Бог. Можеш да правиш што сакаш, да се молиш, да пцуеш- но тој нема да одговори. Божјото молчење е најтешка казна од Бог. Бог нема што да ви каже ако вие не го прифатите Исус. Затоа отфрлете ја својата малечка религија и најдете ја верата во Исус.

Исус вели: „Јас те откупив, ти треба да бидеш мој.“ Прашајте го Исус: „Зошто висиш на крстот? А тој одговара: „Заради твојата вина пред Бог, или ти ќе ја платиш во пеколот, или ќе дозволиш јас да платам за те*е. Еден мора да плати. Јас те сакам и го сторив тоа за те*е. Само верувај во Мене!“

Решавачко прашање на сечиј живот е дали ќе го примите Исус.

Зошто Бог молчи? Бог воопшто не молчи, драги мои. Тој зборува. Неговиот збор се вика „Исус“! Тоа значи љубов, милост и милосрдие. Тие што нема да го прифатат Исус нема да го чујат ни Бог.

За дополнување Читајте од Библијата од Прво послание до Римјаните од глава 10 стих 9- 17

СТЕФАН
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2006 во 12:07
Originally posted by Стевче Стевче напиша:

Решавачко прашање на сечиј живот е дали ќе го примите Исус.


Ај те молам Стевче да ми посочиш каде во Светото Писмо тоа пишува дека Исус треба да се „прими“?
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
daskalot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daskalot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2006 во 13:07
"Primanje na Isus"
>Тој зборува. Неговиот збор се вика „Исус“! Тоа значи љубов, милост и милосрдие.<
- Sekoj shto e milstiv, milosrden i poln so ljubov kje go primi Isus (iako, na primer, toj e pripadnik na druga vera koja Hristos go prifakja SAMO kako Bozhji pratenik)?

> Затоа отфрлете ја својата малечка религија и најдете ја верата во Исус.<
- Nekoja konkretna religija, makar i politeistichka od pred 2000 godini, ili pak nekoja deneshna, (duri i ateistichkata) koja poprima forma i sodrzhina na religija=pari, religija=droga, religija=*.*?

> Божјото молчење е најтешка казна од Бог<
- Onoj shto pee zlo ne misli,
- Kuche shto lae ne kasa,
...
Shto postignuva Bog so svoeto molchenje?
Odnosno, shto saka da kazhe Bog so svoeto molchenje?

Shto postignuva chovek koga mu molchi na chovek?
Shto treba da "podrazbere" toj na koj shto mu se molchi?
Site Ve gledam!
Кон врв
Стевче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Стевче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 12:29

ИСУС Е БОГ!

1. Исус за себе тврди дека е божество:

- Јован 10:30 Јас и Татко Ми едно сме... и познајте дека Татко ми е во Мене и Јас во Него!
- Јован 8: 58 Јас сум пред да се роди Авраам.
- Јован 14:8- 11 Филип Му рече: ,,Господи покажи ни Го Таткото и доста ни е. Исус му рече: ,,Толку време Сум со вас и не Ме позна Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото, тогаш како велиш ти: Покажи ни Го Таткото! Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам , не ги зборувам од Се*е. Таткото Кој е во Мене, Тој ги прави делата. Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене.

- Матеј: 28:18 Исус им се приближи и им рече: ,,Дадена Ми е сета власт на небото и на земјата.,,
- Матеј: 28:20 И еве Јас Сум со вас во сите дни до свршетокот на светот. Амин! (Кој ако не е Бог би го тврдел ова)

2. Исус прифаќа да го слават како Бог.
    И другите тврдат дека е Бог.

- Јован 20: 25 Затоа и другите ученици му рекоа: ,,Го видовме Господа!
- Јован 20:28 Тома одговори и Му рече Мој Господ и мој Бог! Исус му рече: ,,Поверува зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.

3. Исус опростува гревови

- Марко 2: 5-7 А Исус, кога ја виде нивната вера му рече на фатениот: ,,Синко, ти се опростуваат гревовите. А некои од книжниците седеа таму и размислуваа во своите срца   ... Кој може да опростува гревови освен Еден Бог?

*Никој не може да опрости грев направен против Бог, освен самиот Бог. А Исус го направи тоа.

4. Исусовите чудотворни знаци и дела биле несекојдневни.

- Марко: 1:28 ...Им заповеда и на нечистите духови и тие Му се покоруваат.
- Марко 3: 39 И стана, му се закани на ветерот и му рече на морето: ,,Стивни! Молкни!   3:41 И ги опфати голем страв и говореа еден на друг. Кој е овој што и ветерот и морето му се покорауваат?
- Марко 5:41 (за мртвото девојче) ,,Јас ти велам стани!,, И девојчето стана... И се зачудија многу.

5. Исус исполни повеќе од 300 Старозаветни пророштва, од кои 48 се многу специфични во однос на Месијата.

- Веројатноста еден обичен човек да исполни само 8 пророштва е 1 од 10 на 17.

6. Исусовото воскреснување беше последниот доказ на Неговите тврдења.

* Буда, Мухамед или Конфучие не тврделе дека се Бог, а Исус го тврдел токму тоа.

* Исус Христос е име и титула. Името Исус доаѓа од грчки облик на еврејското име Јошуа, што значи Јахве- Спасител или Господ спасува.

7. На Исус не му се суди за делата што ги правел туку за тоа што тој тврдел дека е. На денот на погубувањето неговите судии и неговите непријатели потврдиле дека Бог преку Исус дошол во човечки облик.

8. Бог имал неограничена способност на себе да ги прими гревовите на целото човештво преку распнувањето негово на крстот.

9. Затоа и Христијанството не е религија. Религијата е збир на човечки настојувања за себе си да си создадат пат до Бога. Христијанството е кога Бог им се приближи на луѓето преку Исуса Христа.

 

СТЕФАН
Кон врв
red_army Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Јануари.2006
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај red_army Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 13:19

ej site sto pisuvate ovde imam nesto novo ili mozebi i se objavil i ovde no jas resif da go napravam ova. Pred nekoja vreme e najdeno nesto novo sto moze da go smeni se sto e govoreno za kristianstvoto niz vremeto i na ovie fozumi na idividi.com.mk ne znam kako ke go primite no kako i da e jas sum resen ova da go ostavam na vasite komenti ovde vo forumot. pred nekoe vreme e najdeno nesto sto nekoi od vatikan ne bi sakal da bide objaveno no nekako dosol do nekoi race koi vednas po desifriranieto sfatile za sto se raboti. jas ke go davam na Angliski bidejki ne znam na makedonski da go brevedam. kolku sto zanm jas oficialno postojat Gospel of Mark,Gospel of Peter i taka na tamu vo posledno vreme e otkrieno i Gospel of Judas pisano nekade 130-170 C.E za poveke citajte na ovie sajtovi i posle od vreme na vreme jas ke se vklucam so novi fakti

http://www9.nationalgeographic.com/ngm/gospel/

http://www.earlychristianwritings.com/gospeljudas.html

http://www.sogamed.com/index.php?s=forum&sub=viewthread& amp;thread_id=9298&page=0#lastpost

ako ova sto e napisano ovde se potverdi mnogu nesta mozat da se promenat i mnogu steta moze da mu se naprae na kristianstvoto

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.