IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Бог е знаечки?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Бог е знаечки?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали Бог е знаечки?
    Испратена: 15.Јули.2008 во 23:44
Originally posted by GABRIEL_DESTROYER GABRIEL_DESTROYER напиша:

Како мислите дали е сезнаец кога не постои а човек кој знае се нема и не ма ни да постои.А ГОСПОД НЕ НИ ПОСТОИ НЕ НИ СЕ ПОЈАВИЛ НИ НЕМА

GABRIEL_DESTROYER, ти зборуваш за сезнаечки човек кој не постоел и нема да постои, ние зборуваме за БОГ, а НЕ за човек!!!
Кон врв
GABRIEL_DESTROYER Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GABRIEL_DESTROYER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 21:38
Како мислите дали е сезнаец кога не постои а човек кој знае се нема и не ма ни да постои.А ГОСПОД НЕ НИ ПОСТОИ НЕ НИ СЕ ПОЈАВИЛ НИ НЕМА
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:46
Vo red e se izvinuvam ako navrediv nekogo eve se vracam na temata - Dali gospod e seznaecki - DA ajde neka nekoj dokaze deka ne e....?
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:39
Темплариус - ајт назад на тема...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 00:34
Da bog za vernicite koi veruvaat vo nego e seznaecki a za onie koi ne veruvaat ne e... kako i da e abe ce mi kaze nekoj koga toa Kiril i Metodij ja menuvale azbukata pa cetvorkata 4 stanala bukva ??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 18:13
Anakin - тргаш од претпоставка дека Бог има човечки карактеристики и си го објаснуваш како да е човек (кој знае или не знае се). Тоа е дефиницијата за Бог според античкиот систем... Но - за да заклучиш дека Бог знае се (според тоа во кое јас верувам, не велам дека треба ти да го прифаќаш!) - треба да го сфатиш само моделот според кој Бог постои - односно, дека Тој е Се и е Сеприсутен. Тој не е денес на едно, утре на друго место. Додека е зафатен со молитвата на Перо, не може да го ислуша Стефан... Тој не е човечки мозок и човечко битие за да е ограничен. Неговото Сеприсуство, дава основа да се мисли дека е Сезнаечки, затоа што и просторот и времето се дел од Него.
Do what is right, come what may...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 18:03
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

А зошто би било тоа така?
Човекот може да заклучи дека Бог знае се, без самиот да поседува знаење за се...


ziv ti gospod a kako kje zakluci

ene mojot vnuk ima 6 godini- kako kje zakluci slusajki gledajki go Profesor deka toj e vo pravo koga objasnuva bernuievoto ravenstvo

imas nekoja idea?????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 17:59
А зошто би било тоа така?
Човекот може да заклучи дека Бог знае се, без самиот да поседува знаење за се...
Do what is right, come what may...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 17:45
ako bilo koj covek potvrdi seka BOG e se znaecki togas toj covek mora da e poseznaecki , za da tvrdi takvo neso


ne Pending aprpoval pLS

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 17:38
Не мислам дека е темата банална... Секое едно прашање кое ќе се постави во Вероисповед, има свој одговор и објаснување, но далеку од тоа дека се банални. Во конкретниов случај, иако може да се одговори на ова со - да или не - сепак, може на долго и на широко да се дискутира за принципите на тоа "знаење".
Ова е дебата која речиси 5 века постои, пред се во учењето на Калвин и неговото толкување на тоа знаење - односно, според него - предодреденоста. Тоа има силно влијание во доста од протестантските групи и ден денес (особено во оние во Америка, каде што Калвинизмот имал доста посилно влијание отколку во Европа).
Затоа - не би сакал темата да се затвори туку така...
Do what is right, come what may...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 17:10
Искрено само на насловот ке одговорам.
Дали Бог е сезнаечки-оди прашај го.
Мислам...темава е банална.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 17:09
Se Izvinuvam za temata BOG e se znae4ki 100%

ne diskutiram vekje na temaa ako sakate prajte muabet ama naj arnoo e da ja izbirisat moderatorite

Pozz
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 12:18
Прашањето е всушност дали постои предестинација на душата(предодреденост да се заврши во рај илипекол)? Ова учење постои кај дел од протестантските деноминации. Јас не верувам во тоа бидејќи верувам дека е Бог вечно струечка љубов и тој такво нешто не би дозволил. Напротив, на сите ни е предодредено дека порано или подоцна преку Христа ќе се вратиме во нашата пра-татковина, чистото Небо.

Следи извадок од книгата: КОЈ СЕДИ НА СТОЛОТ ПЕТРОВ? на хрватски јазик, во издание на Универзален Живот.




Protestantski nauk:
Bog je »unaprijed odredio« odnosno »predvidio«
tko ide u nebo, a tko u pakao

Razjasnili smo da su npr. protestanti po katoličkom nauku postali žrtve vječnog ognja ili vječnog prokletstva. Neki pripadnik Lutherove crkve bi sada mogao doći na pomisao da kaže: »Ne vjerujem u dogmu. Ne vjerujem u to što piše u Neuner-Roos-u, jer sam dakako protestant. Time sam na konju.« Možda analogno primjenjujući rečenicu: »Iziđite iz nje moj narode« – kao što je već zapisano u Bibliji – »da ne postanete sudionicima njezinih grijeha i da ne dijelite njezinih zala (muka)« (Otkr 18, 4) Ali to što protestant ne zna: On je s konja pao na magarca. Jer premda se danas doduše to više ne govori otvoreno, u nauku protestantske crkve se kaže da je čovjek unaprijed određen; jednom dijelu čovječanstva je po bezobzirnoj Božjoj volji obećano spasenje, dok drugi dio postaje žrtvom vječnog prokletstva, bez mogućnosti da učini nešto protiv toga. To je nauk koji je zapravo još perverzniji od nauka rimo-katoličke crkve. Protestantstvo sigurno nije izlaz iz dileme.

Ponovimo to jasno još jednom: Luther je dakle naučavao da Bog još prije rođenja čovjeka određuje kamo će on doći, ili na nebo ili u vječni pakao, znači dospjet će k vragu. Međutim evangelička crkva je u međuvremenu to nešto ublažila formulacijom: Bog to ne određuje, nego samo »predviđa« …*

* npr. Augsburger Konfession XVII u vezi s Konkordienformel, Epitome XI



U svakom slučaju tada nije potrebna ni crkva! Jer ako je to predviđeno i ako se to ionako događa, tada izgleda da je čovjek napušten od svih dobrih duhova, još kad mora zastupnicima te institucije nositi svoj novac.

Crkva koja poriče slobodnu volju čovjeka,
poriče temelje pravnog poretka.
Paradoks u praksi


Besmislenost tog nauka postaje naročito jasna ako se nauk primijeni na konkretan slučaj: Kako je u nekom sudskom postupku? Kada netko počini zločin može uvijek reći: »Bog je još prije mog rođenja odlučio da postanem zao čovjek ili da izvršim opak zločin. Stoga me se sada ne može za to osuditi!« što će sada na to reći sudac?

U ovom slučaju se sudac nalazi u istoj situaciji skoro kao i svi protestanti: On nema pojma o tome. Jer protestanti »vjeruju«, ali najčešće ne znaju u što uopće vjeruju. Sudac će vjerojatno jednostavno prijeći preko tog prigovora.

Po mišljenju crkve sudac je međutim također kandidat za vraga: On osuđuje nekoga koga je Bog još prije rođenja poslao u vječni pakao. Je li onda i sudac u vječnom paklu?

Vidimo da u nauku evangeličko-luteranske crkve postoji unaprijed programirani paradoks koji narušava svaki pravni poredak. Crkva koja u etičkim stvarima poriče slobodnu volju čovjeka, koja mu kaže: »Ne možeš se na temelju svoje slobode odlučiti za Dobro ili za Zlo, jer si unaprijed određen«, u biti poriče temelje našeg pravnog poretka, također i našeg ustava koji polazi od toga da je svatko slobodan da se razvija prema svojim odlukama, da svoj život uređuje prema etičkim mjerilima. Sve je to bezvrijedno ako se Lutherovo učenje shvati ozbiljno.

Čitav pravni poredak više neće funkcionirati ako se utemelji na luteranskome crkvenom nauku: Ne bi se više nitko smio osuditi za zločin, jer od samog početka mu nedostaje krivnja, a sudac koji ga unatoč tome osudi, naravno da postaje krivac.

Sudac zapravo završava isto tako u paklu, jer je učinio nepravdu. Možda bi međutim Luther spasio suca govoreći: »I ti si zapravo potpuno neslobodan; ne možeš učiniti ništa drugo.« U tom pogledu to je jedan besmisleni kružni tok neslobodnih »Božjih marioneta«. Premda je Bog, Bog slobode, Bog ljubavi, tu se postavlja čovjekova slika koja od Božjih stvorenja pravi marionete, koje Bog nikada nije stvorio.



Da li nam je onda uopće potreban pravni poredak ako smo svi marionete? Jedni su osuđeni na Zlo, drugi na Dobro, jedni na nebo, drugi na pakao; doista, prema Lutheru mi ne možemo uopće ništa. Je li nam onda potreban pravni poredak?

Prema Lutherovom načelu naša država ne bi uopće mogla funkcionirati, i stoga se jednostavno ignorira. Naime, ne smijemo zaboraviti jedno: Pretpostavimo da će sudac poreći slobodu volje optuženog, onako kako čini Luther, a također i svoju, onda bi se morao sam proglasiti neuračunljivim. Time bi čitav sustav bio ukinut. Kako optuženi tako i sudac morali bi biti pritvoreni kao opasni i skloni zločinu.

Misleći logički došli bismo do pitanja: Tre*amo li onda uopće suce? Tre*amo li uopće državni pravni poredak, jer po evangeličkom nauku čovjek je predodređen, a katolički crkveni nauk utvrđuje: Ako ne vjeruješ, vječno si proklet? – Ako je čovjek ionako vječno proklet, što će mu onda još presuda?

Katolički će teolozi ovdje prigovoriti da svjetovni pravni poredak mora brinuti za nekakav red. U zagradama bi se moglo dodati: dakle i za red među prokletima.



Изменето од Majkl - 13.Јули.2008 во 12:47
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2008 во 05:00
Deshad е муслиман и ти дава цитат од к*ранот.

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

aj da zeeme primer vaka

ako BOG ima zatvoreno 4ovek vo soba a go saka premnoguuu i znae deka ako go pusti niz vratata 100% odi vo pekol i gori za sekogas

Kade e togas ljubovta na BOG???


Ако го погледнеш примерот што ти го дадов, ќе видиш дека Бог на човекот му дава слободна воља, односно избор. Односно, кога Бог ќе ја отвори вратата, на човекот му дава избор - дали да се покае и да се промени или да продолжи по истиот пат и да заврши во пеколот.
Бог го љуби човекот, но не го ограничува со таа љубов. Ако го ограничува - тоа не е љубов, а љубомора...
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.