IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?
    Испратена: 09.Април.2008 во 04:12


Dodeka te chitav (skoro me ubedi so tvojot komentar, neshto sto retko mi se sluchuva tuka na forumov), neshto mi svrte vnimanie... Pa si velam, ti si chovekot za prashuvanje...

Kolkava e merodavnosta na Pavlovite komentari i interpretacii vo respekt na Isusovata poraka? Imeno, chesto pati se citiraat negovi zborovi i se zemaat kako nekoja nepobitna hristijanska vrednost, nebare se recheni od Isus. Realno zemeno, kolkava e vistinskata tezhina na negoviot zbor? Sepak, najchesto toa se negovi razbiranja i negovi tolkuvanja, spored onoa sto nauchil od drugite. Kolkava e verodostojnosta na taa interpretacija?



Изменето од Messenger - 09.Април.2008 во 14:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 03:10
Доцна е, но секако ќе те удостојам и тебе zidarski со еден "краток" коментар среќа
 
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Spored mene ima pogreshno razbiranje na vtorata zapoved. Taa veli da ne se pravat sliki so cel da ni bidat idoli... no ne veli da ne se pravat sliki voopshto.
 
За жал, признале ние или не, иконите токму и тоа се, слики-идоли. Во спротивно не би се нарекувале икони, туку едноставно слики. Ако беа обични слики иконите, тогаш никој немаше да се поклонува пред нив, да се моли пред нив, да им пали свеќи, да остава пари до нив, да ги бакнува, да ги закачува на ретровизори, да ги носи со себе за да положи некој испит и сл. Да беа иконите обични слики, тогаш тие ќе си стоеа во албуми, или пак закачени на обични рамки како и сите други уметнички слики во нашиот дом. Сум видел доста слики со религиозна содржина кои не се икони.

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ednash so EvAngelos imavme diskusija na taa tema - toj veli - ako neshto gi predizvikuva ostanatite vernici da preminat vo idolopoklonstvo, nie treba da se otkazheme od toa.
Lichno ne smetam taka.
 
Најверојатно погрешно си ме разбрал zidarski. Јас не велам, туку Библијата вели дека доколку нешто ги предизвикува останатите верници да преминат во идолопоклонство, ние треба да се откажеме од тоа. Павле во контекстот збори за новообратените евреи кои сеуште не можеле да прифатат дека во Новиот Завет нема религиозно забранета храна и кога некој нивни брат јадел свинско месо, тие се соблазнувале.
 
"Така, грешејќи против браќата и ранувајќи ја нивната слаба совест, грешите против Христа. Затоа, ако јадењето го соблазнува мојот брат, нема воопшто да јадам месо довека, за да не го соблазнувам својот брат."
(1 Коринтјани 8:12-13)
 
Значи Павле го вели ова за еден брат, а замисли што би рекол Павле кога тоа би било случај со 99% од верниците - како што е случајот со иконопоклонството меѓу православните.
 
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

No - smetam deka treba da ima ikoni, zatoa shto tie se mnogu dobar izraz na verata i nachin na koj eden umetnik se posvetuva na Boga i ni go prenesuva nam toa chuvstvo.
 
Христијанската вера не е уметност. Верата не е чувство. Верата е убедување, верување дека нешто е вистина.
Зарем меѓу пророците немало ни еден уметник? Зарем меѓу Христос и апостолите и учениците исто така? Зарем во првите генерации немало ни еден кого го бивало за сликање? Зарем некој имал повеќе инспирација да го наслика Христос од оние што го виделе? Зарем првите уметници се јавуваат после 6-7 век?
И јас го почитувам твојот став zidarski, но јас не мислам така.

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ako ostaneme samo na postapkite na Apostolite, togash samite nie go ismevame Boga, zatoa shto ne odime napred, ne se razvivame, ne gradime.
 
zidarski, Бог не ни забранува ние да се развиваме во науката, уметноста, технологијата итн. Но ни забранува да ја развиваме т.е. менуваме Христовата наука. Христовата наука може да се развива до бескрај и да отиде до таму што нејзината најразвиена форма да нема скоро ни допирни точки со онаа основната, со изворната.
Добар пример за тоа ти е католичката црква која почнала да ја "развива" Христовата наука и за да не остане само на постапките на апостолите, си вовела и наука за чистилиштето, индулгенции, инквизиција и други новитети со кои ја молзеле рајата до тој степен што реформацијата во 16 век била неизбежна.
А знаеш ли што било критичен момент за реформацијата? Не, не бил тоа Лутер, ни неговите предходници, ни неговите следбеници. Тоа била печатницата на Гутенберг. среќа Откако Гутенберг ја конструирал првата печатница, првата книга што се испечатила била Библијата. Наскоро се испечатиле стотици, па и илјадници примероци на Библијата. Лутер ја превел Библијата на германски јазик и Библијата станала општо позната, општо достапна. Тука се случила реформацијата т.е. враќањето кон изворното христијанство - во моментот кога народот прочитал кои биле постапките на Христос и апостолите, кое било нивното изворно учење.
 
Можеби ќе речеш дека тоа било случај само со католичката црква и нејзините новотарии. Не избрзувај, православието воопшто не заостанува со таквите новотарии. Можеби православието немало толку моќно организирана инквизиција, но сепак таа се случувала во локално ниво (давењето на "вештерките").
Ако ги разгледаш сите развитоци т.е. новотарии во православната црква ќе видиш дека сите тие се поврзани со профит. Така иконите се продаваат по стотици евра (350, 500, 700, 800, 1200 евра - ова се цени од православната црква). Осветената водичка исто така се продава. Се продаваат и свеќите, бројаниците. Куќните слави исто така се добра и редовна заработувачка на поповите. Мешањето т.е. побратимувањето на црквата (православна, католичка) со власта исто така е заради меѓусебни интереси, пропаганда и профит. Итн, се надевам ми ја сфати поентата.
 
"Што чувте од почетокот тоа да остане во вас. Ако остане во вас она што го чувте од почетокот, и вие ќе останете во Синот и Таткото."
(1 Јованово 2:24)
 
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Shtom muzikata, arhitekturata, naukata, literaturata se smetaat za "dozvoleni", zoshto togash likovnata umetnost ne bi se smetala za dozvolena?

 
Ликовната уметност е дозволена, но иконографијата не е дозволена.
 
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Samo zatoa shto nekoj preminuva vo idolopoklonstvo, ne znachi deka jas treba da se otkazham od nachinot na koj jas veruvam, odnosno - kako shto rekov pogore - od mojata lichna vrska so Boga.
 
Ако ги љубиш тие браќа и сестри кои имаат слабост кон иконите, ќе се откажеш заради нив. Нејсе, ако веруваш во Христос, иконите воопшто не ти се ни потребни, а камо ли неопходни за верата.
 
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Toa shto jas mozham da storam e da go poucham, da mu posocham deka ne postapuva pravilno, no ne mozham da go nateram, zatoa shto verata doagja od vnatre, a ne odnadvor.
 
Иконите официјално се внесени во официјалната црква во 9век на седмиот вселенски собор. Од 9ти век до ден денес многумина како тебе се обидувале и се обидуваат да ги поучат другите да постапуваат правилно со иконите, но резултатите покажале дека иконопоклонството рапидно се зголемува, од век во век, од генерација во генерација. Тоа ќе го искористи антихристот еден ден и ќе си направи своја икона на која оние што имаат слабост кон икони т.е. мнозинството ќе бидат заведени и ќе и се поклонуваат на таа икона мислејќи дека таа е богоугодна. За жал проповедањето на христијаните против иконите нема да донесе плод и мнозинството во светот ќе отиде во таа насока. Тоа е проречено во книгата Откровение. Но ние, без оглед на резултатите, сме повикани да го проповедаме изворното христијанство, да укоруваме, да поправаме, да разобличуваме... а потоа секој си носи своја одговорност пред Христос.
Христос во една прилика рече:
 
"Словото, што го изговорив, ќе ви суди во последниот ден"
(Јован 12:48)
 
Затоа апелирам до тебе драг zidarski, а и до сите други кои се нарекуваат христијани: Да му се вратиме на Словото и на едноставната порака на Христос и апостолите. Да се учиме и напојуваме од Христос, а не од некои самопрогласени црковни авторитети. Христос е животодавната вода. Христос е животодавниот леб. Христос е лозата. Ако останете сврзани за Него ќе дадете плод, а ако се врзувате за други учења ќе станете исушени лозинки, кои потоа земјоделецот ги фрла во огнот.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 09.Април.2008 во 03:19
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 22:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dobro svemirski...

... ponekogash mi izgleda kako da se gledame eden sproti drug, govorime i se slushame, ama megju nas ima staklo koe ne odvojuva i ne ni dozvoliva da sedneme zedno...

E, toj staklen zid eden den ke go snema! Druga opcija nema!


Se nadevam... pa ke mi se priblizis.

Inaku,toa e brate... te razbiram,veruvaj deka te razbiram potpolno koja ti e mislata.
No veruvaj mi,Messenger,deka cesto i se lazeme samite sebesi deka sme prosvetleni,deka sme svesni... za toa naj mnogu e krivo naseto "jas" naseto ego....

Jas mislam deka bev sosema jasen,posto i prekina razgovorot tuka.
A se nadevam deka eden den ke se skrsi stakloto pa ke ni se pridruzis,insAllah. Navistina te gledam na linija...
Samo ne zaboravi,Sozdatelot ni dal propis,kako svesta da ja izgradime,pa da bideme od onie,pred koi sekoe zlo isceznuva.


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 22:31
Dobro svemirski...

... ponekogash mi izgleda kako da se gledame eden sproti drug, govorime i se slushame, ama megju nas ima staklo koe ne odvojuva i ne ni dozvoliva da sedneme zedno...

E, toj staklen zid eden den ke go snema! Druga opcija nema!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 21:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Svemirski, te razbiram sto sakash da kazhes i se slozhuvam za primerot so prijatelot, no ne se slozhuvam potpolno so ikonite.

Spored iskustvoto sto go imam so lugje (najbliska mi e majka mi) znam tochno deka toa im e samo pomoshna alatka, paterica, bastun, umstven shtrafciger, duhoven chekan, za da si pomognat vo svojot kontakt so Boga. Toa ne e za niv idolopoklonstvo na nekoja si slikichka kako sto izgleda od strana. Tie ne se poklonuvaat na slikata, taa im pomaga da go vizualiziraat Boga, im pomaga polesno i pobrzo da se stavat vo duhovna sostojba za molenje ili bilo sto drugo sto sakaat vo toj moment da ostvarat.

Istoto bi go navel, na primer, so tebe. Ti ne mora da odish vo dhzamija da se molish, ne mora da gi gledash site tie ornamenti za da go pochuvstvuvash Alah vo svoeto srce, ne mora da klechish i da se poklonuvash pri molenjeto, ne mora toa da go pravish 5 patio na den (ikako taka ti e kazhano vo k*ranot) i ne mora mnogu drugi raboti da se pravat za da bidesh vo duhoven kontakt so tvojot Tvorec.

No site tie raboti gi pravime za da si pomogneme dokolku ni e teshko da go storime samite, bez nikakva pomosh.

I tokmu zatoa se site tie pishani zakoni vo knigite. Toa se pomosh za da se osvestime, tie ne se tamu za da bidat slepo sledeni i da mislime deka esencijata na veruvanjeto se sveduva na toa.

Uff... tolku bi sakal da me razberesh, bidejki ubeden sum oti vo toj moment ke skoknesh na drugo skalilo koe ke te vosh*ti poveke od sega... ama ajde, sto ke dade Svevishniot, toa ke bide.


Messenger,ima razlika,brat.
Ako Allah rekol deka MORA da klanjame TOGAS MORA. I toa ne e za Allah. Sto moze nie da napravime a da Allah nemoze ? Toa e za nas samite ! Ako Allah rekol ikoni da ne pravime,togas NE ! Ona sto e so ikonite e SPROTIVNO od Bozjata zapoved. Me razbiras li ? Nemozam da baram sredba so Sozdatelot na mesto kade sto mi e zabraneto OD NEGO SAMIOT da sedam.
Ne e spomnato vo crkva da ne se odi...nema ni da zboruvam za toa.No ako e receno DA NE SE CRTAAT IKONI I DA NE SE PRAVAT IKONI I IDOLI,togas toa taka treba da bide. Jasno e kazano deka taka nemozes da mu se priblizis na sozdatelot.Ona sto go zabranil e pat koj e vo negova sprotiva. Toa ti e kako Istok i Zapad. Kolku god se priblizuvas kon ednoto tolku se oddalecuvas od drugoto.

Allah propisal 5 pati Namaz,kako hrana za nasite dusi i toa ke trae do sudniot den.

Se raboti za toa sto Ikonite se so zbor ZABRANETI OD SAMIOT GOSPODAR.
Za ibadet,kako ke mu se molis,,,, toa ne e bitno. Dova,dali vo dzamija ke napravis ili ne,,, ne igra tolkava uloga.Ili tespi....
Zikr(spomnuvanje na Allah)toa mozes sekade i na seke mesto... i toa ne bas sekade   

Eve eden zanimliv slucaj za tebe,da ti kazam samo deka potpolno te razbiram sto sakas da kazes,no ti mene ne me razbiras:

Videl Musa a.s na pat nekoj ovcar,kako mu se obrakja na Allaj dz.s: O moj Boze !

Kade si Boze,da ti bidam cirak,da ti gi oblekuvam cevlite,da ti sluzam vo se' i da ti ja ceslam kosata !

Da ti gi peram alistata,
da nosam mleko pred tebe,o Ti Velicestveni !

Da ti gi celuvam racete i nozete da ti gi masiram,
koga ke bide vreme za spienje,leziste da ti spremam.

Tebe ti gi zrvuvam site moi kozi,i neka e
vo tvoja cest koga vikam po kozite "hej hej"......

Na ovoj beznacaen,bezvreden,ovcarov govor,
Musa mu rece: Na komu ti toa,ovcaru,mu zboruvas ?

Na onoj sto ni sozdal
Na onoj od kogo se ova dojde na videlo.

Rece Musa: Pazi,ja izgubi glavata,propadna,
postana kafir,ne si poveke musliman.

Kakvi se tie beznacajni i nevernicki zborovi,
napolnija ustata so tava,da ne zboruvas,ovcaru !

Smradot od tvojot kufu ja zagadi nebesata,
tvojot kufur i neverstvo go kinat kadifeto na verata.

Tvoite cevli i corapi se samo za tebe,
kakvi corapi mu trebaat na sonceto ?

I taka... Musa a.s mu odrzal lekcija na ovcarot,posteno go izvregjal.

Odgovoril ovcarot: O Musa !
Ti mi ja zatvori mojata usta,ti so kaenje mi ja sprzi dusata.

Gi sobral ovcarot svoite alista i potegnal edna vozdiska
ja oboril glavata pred sebe i krenal kon pustinata.

Dosla vest do Musa a.s od Allah dz.s,koja veli:
Ozalosti eden nas dobar rob,zaradi Mene.

Dali si dojden da gi povrzuvas lugeto edni so drugi,
Ili da gi odvrzuvas edni od drugi ?

Nie na sekoj mu dadovme poseben nacin na izrazuvanje,
i na sekoj mu dadovme negov oblik.

Nekoj te fali vo svojot govor,
a ti mislis deka te grdi.

Jas ne sum vi dal naredba radi Moja korist,
tuku kroz neja da bidete nagradeni.

Indijci ili Kinezi,imaat zborovi na zahvalnost na svoj jazik.
Jas ne postanuvam cist od vaseto ucenje,
nego vie se cistite od zikr,koj postanuva biser.

Jas ne gledam vo jazikot sto izgovara,
gledam vo dusata i nejzinoto stanje........

Eh... da ne ti zboruvam ponataka,povtornoto srekjavanje na Ovcarot i Musa..... ne e pametno. Dovolno e ona da razberes.

Jas i vo Avtomobil koga sum,brojam tespi,pravam dova,mu se molam na sozdatelot.... onaka,na svoj nacin.
Da mu se obratam na Allah za mojata situacija,ne mi e potrebno da procitam nekade. No ako klanjam namaz,ZA TOA IMAM PROPIS.

A toa so ikonite,nema bas nikakva vrska. Zatoa sto od samiot SOZDATEL TOA E ZABRANETO.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:58
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Znaci,okolu namazaot e jasno!??
Mozeme i doma i vo Gamija da go Izvrsuvame,no vo Gamija imame pogolem Sevab(Dobrota)......


Isto e i so ikonite... ne morash da gi koristish, no mozhesh.Aman be zidarskii,od kaj sega ova!!!??
Ako go prasame na Evangelos,ke kazet 100%ova e Novotarija,i ne smeet da se pravet!!Vie sega vikate,ne morat da gi Koristish no mozesh ako sakash!!!

Interesno,zarem moze covekot da si gi menuvat Zakonite na Biblijata!??

Biblijata jasno vikat,Strogo vi zabranuvat da go pravete toa.T.e.Toa e ZABRANA,ili moze i NAREDBA ZA ZABRANA!(Otrgnuvanje od ikoni,sliki,idoli.itn.itn)!!

Zabranata se odnesuva dokolku gi tretirash kako bozhestvo i ako mislish deka treba da se molish na ikonata.Nikade,vo Vtorata zapoved na Biblijata ne pishuvat kako so vikate vie!!!Tuku tamu jasno kazuvat,da en se pravet ona sto pogore potencirav!!!

Ako bese kako sto vikate vie,Biblijata ke vi kazese,Pravite Ikoni i Sliki,no ne Obozavajtegi Niv!!!

No taa zapoved e jasna!!Vikat ednostavno,NE!!!!


A ako ja koristish ikonata kako sredstvo koe ti pomaga pri molitvata,

Zarem,morat da imat Posrednik pomegu Covekot i Boga!!???Najdobra Molitva e onaa Molitva koj se izvrshuvat pomegu covekot i Bog,bez posrednik!!Zosto morat da imat Posrednik!??

kako koga kje go slushnesh odzhata ili koga kje bidesh zaedno so brakjata tvoi na edno mesto, taka i ova...Ovde ne te razbiram,so skas da kazis!!(Ako moze da obrazlozis)??
ne gi sporeduvam dvete raboti, samo se obiduvam da najdam analogija shto bi mozhele da ja razberete.


Ne mozat da se sporeduvaat,poso Namazot vo Islamot e Naredba za Strogo Izvrsuvanje!!a dodeka Idolite,slikite i Ikonite vo Hristijanstvoto e Naredba za Strogo OtrgnuvanjeT.e.ZABRANA!!!


Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:12
ДА
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:06
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Znaci,okolu namazaot e jasno!??
Mozeme i doma i vo Gamija da go Izvrsuvame,no vo Gamija imame pogolem Sevab(Dobrota)......


Isto e i so ikonite... ne morash da gi koristish, no mozhesh.
Zabranata se odnesuva dokolku gi tretirash kako bozhestvo i ako mislish deka treba da se molish na ikonata. A ako ja koristish ikonata kako sredstvo koe ti pomaga pri molitvata, kako koga kje go slushnesh odzhata ili koga kje bidesh zaedno so brakjata tvoi na edno mesto, taka i ova... ne gi sporeduvam dvete raboti, samo se obiduvam da najdam analogija shto bi mozhele da ja razberete.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:02
Halid, jasno mi e deka sporedbata ne e 100% tochna, no tolku se moite mozhnosti vo momentov dodeka pishuvam i toa beshe onoa sto mi padna na um kako nekakov primer koj sepak ke mi pomogne kolku-tolku da objasnam sto mislam. Ne me drzhi taka cvrsto za zborot bidejki go koristam samo kako pomagalo, a ne kako zakon.

Ako ja razbirash poentata vo moite zborovi i bez primerot sto ne ti se dopagja - dobro. Ako ne ja razbirash poradi nekoja prichina, toa e dobro za mene isto taka. Ne mora da se soglasuvame vo site raboti. Ti si imash tvoi ubeduvanja, jas si imam svoi.

Inaku vtorata zapoved e zapoved - naredba. A taa naredba pretstavuva zabrana. Zabranata e dadena so cel da gi sprechi lugjeto da pravat sliki i idoli kako sto pravele dodeka bile pagani. Toa e celta na zabranata, toa e poentata. Koga chovek ke stane svesen za toa, togash toj nema da pravi idolopoklonichki sliki, tuku ke napravi onoa sto ke mu asocira na negoviot sakan Bog, na neshto sto e ekspresija od negovoto postoenje. A toa mozhe da bide slika, mozhe da bide ikona, mozhe da bide ornament, mozhe da bide parche drvo, cvet i t.n.



Vo momentot koga ke se osoznae svesta pozadi zakonot, naredbata i preporakata, vo toj ist mig taa stanuva del od chovekot i pishuvanite zakoni, preporaki i naredbi ischeznuvaat kako takvi. I tokmu toa e PROSVETLUVANJETO. I tokmu toa e SVEST !

Za takviot chovek povekje ne postojat pishani zakoni, za nego postoi samo SVESTA, a taa e onoa edinstevnoto sto postoi. Seto drugo e samo privremena iluzija, pomagalo, paterica, interpretacija koja imala nekakva uloga samo vo minatoto, do momentot na prosvetluvanjeto

Ako se razbere toa, ke se razberat mnogu drugi raboti i poveke nema da se zboruva za golemi i mali vernici, za vistinski i nevistinski vernici, za vernici i vernici-greshnici, za nevernici, ke gi snema podelbite, frakciite i histeriite sto proizleguvaat od seto toa. Oti nema potreba da se pati poradi skoloto i pomagalata vo nego. Ne e toa celta na naukuvanjeto. Ne se bitni molivchinjtata, gumichkite, tetratkite, sungjerot za brishenje, tablata i samoto uchilishte. Bitno e znaenjeto.

Vo nashiot muabet na forumov - bitna e SVESTA.

Изменето од Messenger - 08.Април.2008 во 20:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 18:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:




Istoto bi go navel, na primer, so tebe. Ti ne mora da odish vo dhzamija da se molish, ne mora da gi gledash site tie ornamenti za da go pochuvstvuvash Alah vo svoeto srce, ne mora da klechish i da se poklonuvash pri molenjeto, ne mora toa da go pravish 5 patio na den (ikako taka ti e kazhano vo k*ranot) i ne mora mnogu drugi raboti da se pravat za da bidesh vo duhoven kontakt so tvojot Tvorec.

.


Reshiv da ne repliciram na niedno tvoe prasanje,nitu da ti postavam pak prasanje tebe...No navistina ne mozam vakvi Apsurdi da citam od covek koj e "nacitan"

Kako samo si Kontradiktoren ne se li chitas!??
Vo Biblijata vtoriot zapoved vikat,Ne prai slika ili idol.itn.itn.Znaci ova e ZABRANA!!!

Dodeka Namazot e NAREDBA!!(i samiot kaza deka e naredeno vo Quran)!

Zarem ne mois da napravish,razlika izmegu zborot zabrana i naredba!!??

Namazot e Fars,i Namazot mozeme da go Izvrshuvame kade i da posakame,Za razlika od predhodnite peejgamberi,i nivnite narodi,nim im bilo naredeno da klanjaat samo vo Svetite mesta,a dodeka denes nas.t.e.Allah.xh.sh. mu ja napravi celata Zemja Mesdzid na Muhammed.a.s.i na negoviot Ummet!!!

Znaci,okolu namazaot e jasno!??
Mozeme i doma i vo Gamija da go Izvrsuvame,no vo Gamija imame pogolem Sevab(Dobrota)......

Znaci,kontradiktoren si Mess,mu vikas na bratot ne moral,a od druga strana si svesen deka toa e naredeno vo Quran!!

Okolu ona za Pregibuvanje za Poklonuvanjeto!!

Morat!!! A ne ti kako sto vikas, ne morat

Muhammed.a.s.rekol:Klanjajte kako sto me gledate mene!!

E sega Mesinger,nie tokmu taka pravime,Klanjame kako sto Pejgamber Muhammed.a.s. Klanjal!!!B]

Изменето од Halid ibn Velid - 08.Април.2008 во 18:45
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 18:14
Svemirski, te razbiram sto sakash da kazhes i se slozhuvam za primerot so prijatelot, no ne se slozhuvam potpolno so ikonite.

Spored iskustvoto sto go imam so lugje (najbliska mi e majka mi) znam tochno deka toa im e samo pomoshna alatka, paterica, bastun, umstven shtrafciger, duhoven chekan, za da si pomognat vo svojot kontakt so Boga. Toa ne e za niv idolopoklonstvo na nekoja si slikichka kako sto izgleda od strana. Tie ne se poklonuvaat na slikata, taa im pomaga da go vizualiziraat Boga, im pomaga polesno i pobrzo da se stavat vo duhovna sostojba za molenje ili bilo sto drugo sto sakaat vo toj moment da ostvarat.

Istoto bi go navel, na primer, so tebe. Ti ne mora da odish vo dhzamija da se molish, ne mora da gi gledash site tie ornamenti za da go pochuvstvuvash Alah vo svoeto srce, ne mora da klechish i da se poklonuvash pri molenjeto, ne mora toa da go pravish 5 patio na den (ikako taka ti e kazhano vo k*ranot) i ne mora mnogu drugi raboti da se pravat za da bidesh vo duhoven kontakt so tvojot Tvorec.

No site tie raboti gi pravime za da si pomogneme dokolku ni e teshko da go storime samite, bez nikakva pomosh.

I tokmu zatoa se site tie pishani zakoni vo knigite. Toa se pomosh za da se osvestime, tie ne se tamu za da bidat slepo sledeni i da mislime deka esencijata na veruvanjeto se sveduva na toa.

Uff... tolku bi sakal da me razberesh, bidejki ubeden sum oti vo toj moment ke skoknesh na drugo skalilo koe ke te vosh*ti poveke od sega... ama ajde, sto ke dade Svevishniot, toa ke bide.

Изменето од Messenger - 08.Април.2008 во 18:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 18:03
Messenger,
Znaes sto e problemot ?

Nie cestopati znaeme da se izoholime so nekoe napraveno dobro delo i da pomislime deka so toa sme prosvetleni.

Imam rodnina,koj e dobar komardzija i cesto se raspravame,onaka,domakinski. Nema covekot nekoi losi nameri,ne negira od ona sto e vo Islamot zapovedano... no znae da kaze :"bitno e sto na nikomu loso ne mislam"

Toj cesto na lugeto im izleguva vo susret im pomaga... no na ona,negovo drustvo,so koi znae do zori na karti da ostane. Ne e svesen deka familijata si ja upropastuva a se zapnal na ona sto na nekogo mu pomaga.
Muabetot mi e,edno dobro delo pravime a sto losi dela i mislime deka e dovolno samo toa.

Za Ikonite,toa ti e idolopoklonstvo. Jasno e zapisano deka ne treba duri sliki da se pravat a kamoli onie na slikite da se molat,da im se pali sveki,da se krstis pred niv itn itn. Mislis deka pravis nesto prosvetleno a toa istoto ne ti dava da go vidis svetot onaka,jasno.
Mislis deka toa e prosveteno a toa e samo vlakno na srcevoto oko.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 17:54
Ne e deka ne se slozhuvam so tebe, no ne e deka i se slozhuvam istovremeno. Ne sakam da se povtoruvam, pa zatoa prochitaj go mojot tekst objaven nekolku komentari pogore.

Изменето од Messenger - 08.Април.2008 во 18:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gazija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gazija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 17:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem grev e da napravish neshto so dobri nameri, ne pravejki losho nikomu i pomagajki si sebe si da vospostavish kontakt so svojot Kreator?


E kako ne e grev!!!! Zarem za vospostavuvanje na kontakt so Boga e potrebna ikona?-Jas bi rekol sovremeno idolopoklonstvo e toa.Zosto ednostavno ne mu se obracas na Boga direktno?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.