IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kupuvanje oprema nadvor od MK
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kupuvanje oprema nadvor od MK

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
Автор
Порака Обратен редослед
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 23:52
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Carinicite veke se zapoznaeni so novinite i promenite, od niv mi e informacijata.



ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЗГОЛЕМЕН ИЗНОС НА ОСЛОБОДУВАЊЕ ОД ПЛАЌАЊЕ НА ЦАРИНА ЗА ПРЕДМЕТИ КОИ ДОМАШНИ ПАТНИЦИ ГИ ВНЕСУВААТ ОД СТРАНСТВО


Информираме дека, од 30 мај 2008 година (петок) домашните патници при враќање од странство ќе бидат ослободени од плаќање на царина за предмети од некомерцијална природа во вредност од 175 евра, наместо од 45 евра како што беше досега.
Оваа поволност е овозможена со измена во „Уредбата за поблиските критериуми и начинот на спроведување на ослободувањето од плаќање на увозни давачки, како и вредноста, количината и видот или намената на стоката која може да се ослободи од плаќање на увозни давачки“ објавена во Службен весник на Република Македонија бр. 64/2008 од 22 мај 2008 година, а ќе почне да се применува од 30 мај 2008 година

E ZARADI OVA AKO DOBRO GO PROCITATE SUM SKEPTIK SO NARACKITE .... домашните патници при враќање од странство ќе бидат ослободени од плаќање на царина за предмети од некомерцијална природа во вредност од 175 евра, наместо од 45 евра како што беше досега.
NIKADE NE SE SPOMENUVAAT NARACKI I PRATKI PREKU POSTI I k*rIRSKI SLUZBI :(( ali aj da vidime .... eve go kaj e 30 maj :))

http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 12:14
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Carinicite veke se zapoznaeni so novinite i promenite, od niv mi e informacijata.


xexexexexxe , se razbira deka se informirani , samo uste ne znaat za kogo ke vazi i kako ke se primenuva dali samo za fizicki lica ili i za firmi , dali ke mora da bide naznaceno na fakturata "FREE OF CHARGE" " NO COMMERCIAL VALUE " " FOR CUSTOMS ONLY " " GIFT NOT FOR RESALE " itd itd ..... , iskreno uste go cekame ukazot od carina kako ke bide i kako ke se primenuva da se nadevame deka ke se liberalizira malku i ke imaat obzir za internet narackite

pozdrav

http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 00:42
Carinicite veke se zapoznaeni so novinite i promenite, od niv mi e informacijata.
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 00:35
spolajvi za informaciive!! ke cekam do 01.06.08
i taftabit gledaj izvesti ne so ke bidi!!!
Blagodaram
голема%20насмевка
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 00:19
Originally posted by itan14 itan14 напиша:


Novina vo zakonot za carinenje e deka sumata se zgolemuva od 50 na 175 evra среќа. Taka da se sto e do 175 Evra so transport ima samo DDV. Na sila od 30 Maj.



" neumri magare na zelena treva " ...... da taa novina bi trebalo da vazi od 01.06.2008 , daj boze da vazi samo da vidime kako ke bide vo praksa , a za oprema ne se nadevaj druze ke te teraat da carinis i ako e 100 EUR ke si najde carina izgovor

a bas me interesira i go cekam ukazot od niv da vidam za sto ke vazi sloboden uvoz do 175 EUR i kakvi ke bidat kriteriumeite
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 22:16
Novina vo zakonot za carinenje e deka sumata se zgolemuva od 50 na 175 evra среќа. Taka da se sto e do 175 Evra so transport ima samo DDV. Na sila od 30 Maj.


Изменето од itan14 - 26.Мај.2008 во 22:17
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 22:09
thantos

procitaj od tretata strana na istava tema ....


kratko objasnuvanje

znaci deka sekoja pratka nad 50 eur mora da carini

pratka i koja ne e 50 EUR a e tehnicka roba mora da se carini , za privatni lica zakonot dozvoluva 100Eur vo slucaj da ne e tehnicka roba . ako naracuvas od B&H imas opcija po UPS koja kosta 112 USD za prevoz , stiga za 3 dena no tuka te ceka carinenje na Aerodrom .
Da skratam , samo aerodromskata lezarina za vlez vo magacin kosta 1200 denari + spedicija najevtina ti e 1500 den plus carina i ddv

Jas rabotam vo UPS veruvaj znam kako ide procedurata
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 18:09
 а дали има некој нешто нарачано од ибеј? ако да како е процедурата за царини, ддв и сл.
благодарам

http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2008 во 13:56
ок договорено ако има нешто ке се читаме
провери ја http://www.adorama.com/

позз
Кон врв
Младеновски Филип Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Младеновски Филип Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 22:56
Originally posted by driver_off driver_off напиша:

ке треба да си го порачаш апаратото до нет оти од продавница се доста скапи за разлика од цените на нает шо ги има. и ке ти треба гредитна картица ако не можзш да извадеш види тамо со некој амариканец договори работата и така ... д40 ти се околу 450$ 350Д не би ти препорачал за ако имаш пари за 400Д ок е.
најубава комбинација шо најдех беше за 600$ д40 со 18-55 и 55-200 VR леки тава ти е топ за секоја прогода кит.
пиши пред да одеш мош ке ти порачаме ние нешто да ни донесеш :)

поззз

ке порачам , лесно се зима таму картица , за некои 400 долари кит има.
и јас го гледав на нет . од www.ritzcameras.com или нешто слично е понудата за 600 долари , д40 со 18-55 и 55-200 VR леки , плус торбица , меморија и гратис подарок.
пишете ако треба нешто , ке се обидам да средам , ама не ветувам. знам сигурно дека ке донесам многу китови за чистење леки. пишете ми на filip_mladenovski@hotmail.com
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2008 во 17:50
ке треба да си го порачаш апаратото до нет оти од продавница се доста скапи за разлика од цените на нает шо ги има. и ке ти треба гредитна картица ако не можзш да извадеш види тамо со некој амариканец договори работата и така ... д40 ти се околу 450$ 350Д не би ти препорачал за ако имаш пари за 400Д ок е.
најубава комбинација шо најдех беше за 600$ д40 со 18-55 и 55-200 VR леки тава ти е топ за секоја прогода кит.
пиши пред да одеш мош ке ти порачаме ние нешто да ни донесеш :)

поззз
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 17:58
Filip. pakuvanjeto ne ti treba, frli go pred da se vrakjash nazad vo Makedonija (ne si stavaj trn vo zdrava noga). Zemi si gi samo upatstvata za rakuvaje, garancijata, kabelchijnata i polnachot na baterii (kupi si ushte edna rezervna baterija za kamerata i edna-dve kartichki). Kakao sto veke ti rekoa, slikaj si vo Amerika i pred da se kachish vo avion stavi go aparatot vo lichniot bagazh sto ke go nosish so sebe vo avionot.

Na izlaganje od avionot obesi ja kamerata okolu vrat i teraj bez gajle. So kamera si poshol vo Amerika i so kamera se vrakjash. Istoto vazhi i za walkmen, iPod, laptop, mobilen ...
Кон врв
Младеновски Филип Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Младеновски Филип Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 16:29
идам на размена на ученици , и за месец ипол таму мислам со д40 да се подновам.
ама ке видам како ке стојам со финансии (17 г. сум и кај ги натерав моите пат да ми платат па уште и ребел да им побарам) , ама му се мислев да си земам канон ребел , или евентуално 400д .
се зависи од кешот.
фала за советот за на граница. таму ке го истестирам крвнички , паковањето поскриено што може , и на врат , па да се надевам дека нема да прашаат..
Кон врв
driver_off Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај driver_off Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 14:10
филип јас лани бево во уса и го донесов истиот апарат на едно друграче бес проблеми и сл. ама финтата е ако се врќаш преку скопскио аеродром може да наебеш гадно оти тамо си и на цариниците у раците и шо сакат ке ти прават. јас си довбаѓах преку белград и граница минах на табановце кај куманово со најнормален автобус кој оде белград - скопје секој ден, и тогаш не ни го претересеја автобусот воопшто а јас со мене у ранец носев Nikon D40 и Sony H9 и двата не са мали апарати :) ама секако бес кутија и сл.
е сега за скопскиот аеродром да ти кажувам, на мене ми ги изгубија торбите и ми стигнаа директно у ск на аредором не со мене на белград. и кога отидов ад си ги подигнам ми иде цариник и ми вика ај дечко да видме шо имаш, и нас се усрав викам сега ми пиша цариме на еба, имаах 2 канон апарати у торбите А640 и 850 ка и кутијата од еденио ми беше најгоре на торбата и кога отвара право се фаќа за кутијата и вика ОПАААА АПАРАТА А !!! и јас му викам ... ааа не јас си го донесех чера оти кутијата беше пуна со процесори и рам мемории и кабли од апаратите и не ми пиша царина иначе беех готово среќа шо ми текна да ги скирајм апаратит у кондурите па не ги виде иначе ако ги најдеше ке имаше оро по дворо....
сепа со среќа у уса и јас ти предлагам да останеш тамо барем уште 1 година + па после да си дојдеш со некоја пара повеќе и со поубав апарат....
поззз
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.