IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Рецепти за солени јадења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рецепти за солени јадења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 30>
Автор
Порака Обратен редослед
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2013 во 12:52
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:


Originally posted by BIBI_G_3 BIBI_G_3 напиша:

Не да испадна убаво-превкусно беше... е сега,направив неколку отстапки од оригиналнава рецепта и не погрешив... значи, убаво мачкање со лук и путер,па троа оригано,троа рузмарин,троа копар,троа чубрица и врз сето тоа рендано сиренце...у рерна на потпекување до фаза на крцкање и после тоа јадење до пукнување



аааа....и не викна...збунетост изненадување
нареден пат кога ќе правиш мора и да се проба....голема насмевка


ајде бујрум...пак ќе ги правам...ептен ги избендисав (овој пат уште отстапки планирам...ќе нафрлам и троа саламче,троа патлиџанче и троа пиперче...туку, да ги направам како што мислам па да ги пласирам како нов рецепт???)
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2013 во 12:48
Originally posted by BIBI_G_3 BIBI_G_3 напиша:

Не да испадна убаво-превкусно беше... е сега,направив неколку отстапки од оригиналнава рецепта и не погрешив... значи, убаво мачкање со лук и путер,па троа оригано,троа рузмарин,троа копар,троа чубрица и врз сето тоа рендано сиренце...у рерна на потпекување до фаза на крцкање и после тоа јадење до пукнување


аааа....и не викна...збунетост изненадување
нареден пат кога ќе правиш мора и да се проба....голема насмевка
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2013 во 08:03
Не да испадна убаво-превкусно беше... е сега,направив неколку отстапки од оригиналнава рецепта и не погрешив... значи, убаво мачкање со лук и путер,па троа оригано,троа рузмарин,троа копар,троа чубрица и врз сето тоа рендано сиренце...у рерна на потпекување до фаза на крцкање и после тоа јадење до пукнување
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2013 во 15:30
Ова е убаво не само на тостер, туку и да се потпечат во шпорет.
И многу повеќе зачини, за подобар вкуссреќа
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2013 во 15:25
Бибуш.....уште ли да чекам реакција....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2013 во 08:56
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

<h2 ="entry-title" style="border: 0px; font-family: Georgia, serif; font-size: 25px; font-weight: inherit; margin: 0px 0px 2px; outline: 0px; padding: 0px; vertical-align: line; color: rgb245, 126, 32; line-height: 1.3em;">лепчиња со лук</h2>
лепчиња со лук

<h4 style="border: 0px; font-family: Arial, sans-serif; font-weight: inherit; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; vertical-align: line; line-height: 18px;">Состојки</h4><ul ="ingredients" style="border: 0px; font-family: Arial, sans-serif; margin: 0px 0px 18px 1.5em; outline: 0px; padding: 0px; vertical-align: line; list-style: square; line-height: 18px;"><li style="border: 0px; font-family: inherit; font-style: inherit; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; vertical-align: line;">6-8 парчиња стар леб<li style="border: 0px; font-family: inherit; font-style: inherit; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; vertical-align: line;">3-4 чешниња лук<li style="border: 0px; font-family: inherit; font-style: inherit; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; vertical-align: line;">1-2 лажици путер<h4 ="hPrep" style="border: 0px; font-family: Arial, sans-serif; font-weight: inherit; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; vertical-align: line; line-height: 18px;">Подготовка</h4><p style="border: 0px; font-family: Arial, sans-serif; margin: 0px 0px 24px; outline: 0px; padding: 0px; vertical-align: line; line-height: 18px;">1. Исечете го лебот на кришки, излупете го лукчето и пресечете го на половина, па премачкајте го лепчето со лукот. Најмногу задржете се на корката. Едно чешне лук е доволно за две лепчиња.
2. Намачкајте ги лепчињата со путер па испечете ги на тостер додека поруменат.
3. На растопениоет путер може да наросите оригано, магдонос, босилок и пармезан






(се полигавив)...ова сега за доручек ќе го пробам
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2013 во 14:04

лепчиња со лук

лепчиња со лук

Состојки

  • 6-8 парчиња стар леб
  • 3-4 чешниња лук
  • 1-2 лажици путер

Подготовка

1. Исечете го лебот на кришки, излупете го лукчето и пресечете го на половина, па премачкајте го лепчето со лукот. Најмногу задржете се на корката. Едно чешне лук е доволно за две лепчиња.
2. Намачкајте ги лепчињата со путер па испечете ги на тостер додека поруменат.
3. На растопениоет путер може да наросите оригано, магдонос, босилок и пармезан


Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2013 во 23:38

Пинџурот на мајка ми



Пинџурот на мајка ми

Состојки

  • 1кг. благи пиперки
  • 2 средни модри патлиџани
  • 3 домати
  • 2 чешниња лук
  • 100мл. зејтин
  • по вкус сол

Подготовка

Рецептот од мајка ми кој не го менувам за ништо. Лето не е лето ако не се подготви барем еднаш (а кај нас богами многу многу често).
1. На модрите патлиџани отстранете им ги краевите, пресечете ги на половина и заедно со доматите ставете ги во плех и во загреана рерна да се печат.
2. Пиперките по желба може да бидат и лути или мешани, кој како си јаде. И пиперките треба да се испечат. Јас тоа го правам на шпоретот, може во рерна или на оние големи ќумбиња за правење ајвар.
Кога се ќе се испече ставете ги посебно пиперките и модрите патлиџани во кеси да се задушат за полесно да ги излупите.
3. Во сад за толчење прво ставете го лукчето со малку сол и толчете додека се добие смеса налик на паста. Потоа ставете ги пиперките и продолжете со толчење додека добиете убава смеса, не е страшно и да остане некое покрупно парче. На истиот начин истолчете ги и модрите патлиџани и доматите. Потоа измешајте ги сите заедно и посолете по вкус. Зејтинот загрејте го убаво и прелијте го пинџурот. Префрлете во сад и ставете во фрижидер убаво да се излади и да се соединат вкусовите.
Послужете за ручек со домашно топло лепче и уживајте.
Добар апетит.

Дополнителни фотографии



Прочитај 
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2013 во 11:23

Тестенини со сланина и козјо сирење


СОСТОЈКИ (за 4 пор­ции)
• 1 мала лажица сол
• 1 шолја тесте­нини
• 6 пар­чиња сла­нина, сеч­кана
• 2 млади кро­мит­чиња, ситно сеч­кани
• 2 големи лажици оцет
• масли­ново масло
• ½ шолја козјо сирење, дро­бено
• 1 голема лажица магданос

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: во подла­бок сад ста­вете три шолја вода со една лажица сол и оста­вете да зоврие. Ста­вете ги тесте­ни­ните и варете додека не ста­нат „ал денте“, одно­сно 5–8 минути. Про­це­дете и измијте ги со сту­дена вода за да се спречи пона­та­мо­шното варење.

Чекор 2: во друг сад, про­пр­жете ја сла­ни­ната околу 8–10 минути. Дода­дете ги и сеч­ка­ните млади кро­мит­чиња и пржете уште три минути. Откако ќе бидат готови, пре­фрлете ги во садот со тестенини.

Чекор 3: дода­дете 2 лажици оцет и попр­скајте со масли­ново масло. Зачи­нете со маг­да­нос, сол и бибер. Пред серви­рање, на секоја пор­ција дода­дете ѝ дро­бено козјо сирење.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2013 во 18:36

Италијански шпагети со ќофтиња


Можеби, на прв поглед, ком­би­на­ци­јата од тесте­нини и ќоф­тиња ќе ви звучи непо­знато, но веру­вајте, овој спе­ци­ја­ли­тет е неве­ро­јатно вку­сен. Тесте­ни­ните доби­ваат пои­на­ков вкус, а вие ужи­вате со сите сетила.

СОСТОЈКИ

за ќоф­тиња
• 450 гр мелено говед­ско месо
• 1 шолја лебни тро­шки
• 1 лажица сув маг­до­нос
• 1 лажица „БИМИЛК Пеко­рино“, рен­дано (може и „Кај­мак­ча­лан“ овчи кашка­вал)
• 1/4 лажичка мелен црн бибер
• 1/8 лажичка лук во прав
• 1 јајце

за сос
• 3/4 шолја сеч­кан кро­мид
• 5 чешниња лук, мелен
• 1/4 шолја масли­ново масло
• 55 гр домати (од кон­зе­рва, цели и излу­пени)
• 2 лажички сол
• 1 лажичка бел шеќер
• 1 лово­ров лист
• 170 гр доматно пире
• 3/4 лажичка сув боси­лек
• 1/2 лажичка мелен црн бибер

ПРИГОТВУВАЊЕ
Првин, изма­тете го јајцето.

Во друг сад, изме­шајте ги јај­цето и сите други состојки наве­дени за при­го­тву­вање на ќоф­ти­њата. Од сме­сата напра­вете око­лку десе­тина топки, покријте ги и оста­вете ги во фрижидер.

Во пого­лем сад, про­пр­жете ги кро­ми­дот и лукот на средно загре­ано масли­ново масло. Дода­дете ги дома­тите, солта, шеќе­рот и лово­ро­виот лист и добро про­ме­шајте. Нама­лете ја темпе­ра­ту­рата на огнот, покријте ја тавата и оста­вете да се вари 90 минути.

Потоа, изме­шајте ги тесте­ни­ните, боси­ло­кот, бибе­рот и дода­дете ги ќоф­ти­њата. Оста­вете да врие уште 30 минути.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2013 во 06:24

Потпечен зеленчук


Со оглед дека сега е сезона во која може да ужи­ваме во нај­ра­злични видови зелен­чук, ви го пре­дла­гаме овој спе­ци­ја­ли­тет. Лесен за под­го­товка, овој оброк изо­би­лува со бои и ароми кои ќе ви доне­сат вистин­ско кули­нар­ско задоволство.

СОСТОЈКИ
• 2 тиквици
• 2 модри патли­џани
• 3 комири
• 4 домати
• 200 гр кашка­вал
• сол и бибер
• боси­лек
• рузма­рин
• масло

ПРИГОТВУВАЊЕ
Чекор 1: секое од пар­чи­њата зелен­чук добро да се изми­јат (може и да се излу­пат ако сакате) и потоа да се насеч­каат на тенки кругови.

Чекор 2: во под­мач­кан сад за печење, наре­дете кру­гови тиквици, модар патли­џан, компири, домати и тенки листови кашка­вал. Кога ќе ги потро­шите сите состојки, посо­лете и ста­вете бибер. На крај, поси­пете со боси­лек и рузма­рин. Ста­вете малку вода и рен­дан каша­ка­вал одо­згора. Печете 20-тина минути на 180℃.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2013 во 15:26

Мариниран говедски стек со сино сирење



Ова јадење е одли­чен избор за убав и вку­сен неде­лен ручек. За да под­го­твите 4 пор­ции, ќе ви бидат потребни само 20-тина минути. Ако се решите овој спе­ци­ја­ли­тет да ја краси вашата трпеза, тогаш ќе ви бидат потребни следниве

СОСТОЈКИ
• 500 гр говед­ско месо без коска, исе­чено со дебе­лина од 2.5 цм
• ¼ шолја масли­ново масло
• ¼ шолја црвено вино
• 3 чешниња лук, дро­бени
• 1 мала лажица бибер
• ½ мала лажица сол
• ½ мала лажица сенф
• 2 млади кро­мид­чиња, исеч­кани
• 40 гр сино сирење, изро­нето
• 2 големи лажици крем сирење

ПОДГОТОВКА
Отстра­нете ја маста од месото. Потоа, месото ста­вете го во пла­стична кеса (без да ја затво­рате) и во плитка чинија. За да ја под­го­твите мари­на­дата, изме­шајте ги масли­но­вото масло, бибе­рот, 2-те чешниња лук, црве­ното вино, солта и сен­фот. Исту­рете врз сте­кот. Затво­рете ја пла­стич­ната кеса или фолија. Оста­вете го во фри­жи­дер од 6 до 24 часа и при­тоа повре­мено вртете го стекот.

Исце­дете го сте­кот и отстра­нете ја мари­на­дата. Месото испе­чете го на скара. Во меѓу­време, во мал сад изме­шајте ги мла­диот кро­мид, синото сирење, крем сире­њето и едно чешне лук.

Ста­вете го месото во чинија и попр­скајте го со малку сино сирење. Серви­рајте со мик­сот со сино сирење.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2013 во 15:24

Пилешки крилца со кокос



Ова е рецепт кој е инспи­ри­ран од ази­ската кујна и е одли­чен и како пред­ја­дење и како гла­вен оброк. Сосот е сла­док и вку­сен и лесно се под­го­твува. Веру­ваме дека во овој рецепт ќе ужива целото семеј­ство поеднакво.

СОСТОЈКИ

• 3 големи лажици расти­те­лно или масли­ново масло
• 2 големи лажици соја сос
• 2 големи лажици шеќер
• 1 мала лажица кари во прав
• 1.2 мала лажица сол
• ¼ мала лажица бибер
• ½ мала лажица кора од лимон
• 1 шолја млеко од кокос
• 1.5 кг пиле­шки кри­лца
• 1 шолја кокос во прав

ПОДГОТОВКА

Во голем сад изме­шајте ги заедно маслото, соја сосот, шеќе­рот, кари, сол, бибер и кора од лимон. Потоа дода­дете го и мле­кото од кокос. Сме­сата поде­лете ја на два една­кви дела и ста­вете ја во фрижидер.

Отсе­чете ги врво­вите на кри­лцата, исе­чете ги на поло­вина и ста­вете ги во сад. Потоа пре­мач­кајте ги со мари­на­дата. Затво­рете го садот и оста­вете го во фри­жи­дер нај­ма­лку еден час (нај­до­бро цела ноќ).

Нај­до­бро е кри­лцата да ги пот­пе­чете на скара (8−10 минути од секоја страна). Пре­лијте го месото со мари­нада при секое вртење. Мари­на­дата од вто­риот сад загрејте ја на уме­рен оган.

Пиле­шките кри­лца наре­дете ги на чинија и полијте ги со зато­пле­ната мари­нада. Попр­скајте ги пар­чи­њата месо со кокос во прав. Се слу­жат веднаш.

Совет: Ако ова јадење го под­го­тву­вате како главно јадење тогаш овие состојки се дово­лни за 6 пор­ции. Доко­лку е само пред­ја­дење, тогаш имате 2 порции.

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 15:17

Вкусно и поинакво: Ролат омлет со свински врат

Многумина од нас обожаваат омлет, но едноставно ни има здосадено да го јадеме и во последно време се почесто го избегнуваме. Ние се потрудивме да ви претставиме интересен рецепт за поинаков. Но неверојатно вкусен омлет.

Потребни состојки:

3 јајца

3-4 парчиња свински врат

2 лажици рендан пармезан

Половина лажичка исечкан свеж магдонос

Неколку парчиња тенко сирење

Чајна колбасица исецкана на тенки кругови

Маслиново масло

Сол

Подготовка:

Изматете ги со виљушка јајцата, додадете го ренданиот пармезан, сецканиот магдонос и солта, па потоа сето тоа добро измешајте го.

Во големо тавче сипете малку маслиново масло, добро загрејте го и сипете ја целата количина на смесата со јајца. Испржете една голема кајгана. Префрлете ја на даска и оставете малку да се излади. Целата кајгана покријте ја со парчињата свински врат, сирењето и цајната. Завртете ја кајганата како ролат. Така добиената палачинка исечете ја на три дела и секој дел прицврстете го со чачкалица.

Пријатен апетит.



Изменето од Valerija - 20.Февруари.2013 во 15:18
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.