IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христородица V.S Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христородица V.S Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:33
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

КингДавид, Светото Предание е клучот за тие работи!



Aham, razbiram sto sakas da kazes. OK, znaci ona sto go nema vo Biblijata go ima vo Predanijata, taka?



P.S. Tetratka brate, neli znaes deka Hristijanite ne treba da bidat del od ovoj svet,taka rece ISUS?


Pozdrav do vas
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:29
КингДавид, Светото Предание е клучот за тие работи!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:28
Абе царе Давид - ај турниго ѕидот со глава... или ТИ НЕ СИ ОД ОВОЈ СВЕТизненадувањеизненадувањеизненадување
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:27
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata



Da, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?


А според тебе, зошто во сето Свето Писмо, и во Стар и во Нов Завет, не постои називот Света Троица?



Da, i toa go nema. Zosto e toa taka? Malku e cudno neli? .


P.S. Samo nemoj pak da me proglasis za eretik, samo baram mislenje, OK? Bas me interesira kakov e vasiot stav po ova prasanje. Pozdrav!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata



Da, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?


А според тебе, зошто во сето Свето Писмо, и во Стар и во Нов Завет, не постои називот Света Троица?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:17
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Значи пак се замараме со Библијата...



Библијата не е SOLA SCRIPTURA ЗА ИСТОРИЈАТА И животот во Црквата.Ако се повикуваме само на Библијата - тогаш светот не треба да постои - а треба да се ограничи САМО на БИБЛИЈАТА. Крајна сметка ХРИСТОС СОЗДАДЕ ЦРКВА - А НЕ БИБЛИЈА!!!  Библијата ја СОЗДАДОА ОТЦИТЕ НА ЦРКВАТА ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЦРКВАТА!!!Бидејќи човекот (онтолошки) е разумно - словесно битие и има душа и разум па може да мисли и расудува... значи ако Богородица во својата утроба го смести Христос - Синот Божји, Кој стана Човек, за човекот да го избави од смртта и гревот и човекот да стане Бог по благодат, од таа причина таквите луѓе Марија избраната од Бога на нарекуваат Богородица ... бидејќи таа се удостои во својата утроба да го прими Христос и прекунеа Христос да стане човек.Во црквата на богослужбата за РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО има прекрасни стихири (тоа е поетска композиција предназначена за пеење)парафразирам: Земјата Ти принесе пештера, а родот човечки Богородица Приснодева... значи тоа е стилска фигура (метафора) за да се воспее и пофали онаа што го роди Бога - (Марија) и до таму Богородица...п.с.ова е еден глупав пример како човекот “со други зборови“ може да ги изрази чуствата за една иста работа... но за тие sola scriptura тоа е неразбирливо... како тие да не се луѓе... како тие да немата чуства ... како тие да не дишат... па да прашам : вие sola scriptura РОБОТИ ли сте или КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ, штом имате закоравени срца?работава не е плукни залепи... Треба да имаш живот во Црквата и вера во Бога за да ги разбереш овие работи... и затоа православните не сме агресивни и не ја наметнуваме нашата вера на сила ...(секако на секаде има исклучоци)





Brate Tetratka, ako mislis deka Biblijata ne e Bozja Rec, slobodno ispisi se od Hristijanstvoto ...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 00:02
Значи пак се замараме со Библијата...



Библијата не е SOLA SCRIPTURA ЗА ИСТОРИЈАТА И животот во Црквата.

Ако се повикуваме само на Библијата - тогаш светот не треба да постои - а треба да се ограничи САМО на БИБЛИЈАТА. Крајна сметка ХРИСТОС СОЗДАДЕ ЦРКВА - А НЕ БИБЛИЈА!!!  Библијата ја СОЗДАДОА ОТЦИТЕ НА ЦРКВАТА ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ЦРКВАТА!!!

Бидејќи човекот (онтолошки) е разумно - словесно битие и има душа и разум па може да мисли и расудува... значи ако Богородица во својата утроба го смести Христос - Синот Божји, Кој стана Човек, за човекот да го избави од смртта и гревот и човекот да стане Бог по благодат, од таа причина таквите луѓе Марија избраната од Бога на нарекуваат Богородица ... бидејќи таа се удостои во својата утроба да го прими Христос и прекунеа Христос да стане човек.

Во црквата на богослужбата за РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО има прекрасни стихири (тоа е поетска композиција предназначена за пеење)

парафразирам: Земјата Ти принесе пештера, а родот човечки Богородица Приснодева... значи тоа е стилска фигура (метафора) за да се воспее и пофали онаа што го роди Бога - (Марија) и до таму Богородица...

п.с.
ова е еден глупав пример како човекот “со други зборови“ може да ги изрази чуствата за една иста работа... но за тие sola scriptura тоа е неразбирливо... како тие да не се луѓе... како тие да немата чуства ... како тие да не дишат... па да прашам : вие sola scriptura РОБОТИ ли сте или КНИЖНИЦИ И ФАРИСЕИ, штом имате закоравени срца?

работава не е плукни залепи... Треба да имаш живот во Црквата и вера во Бога за да ги разбереш овие работи... и затоа православните не сме агресивни и не ја наметнуваме нашата вера на сила ...

(секако на секаде има исклучоци)




Изменето од Tetratka - 10.Ноември.2009 во 00:03
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:25
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata



Da, ama vo Biblijata nema ni Hristorodica ni Bogorodica.

Zatoa sakam da slusnam mislenje na ovaa tema, pred se od Hristijanite. Zosto gi nema tie nazivi vo Biblijata?
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 23:21
Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen naziv
zasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.
a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 19:42
Ebu Muaz i ostanatite muslimanski chlenovi:

Mozheme li ednash da mineme preku muabetot dali Isus e Bog ili ne?

Imame edna tema za toa i bi ve zamolil da ne ja ufrluvate istata vo site drugi mozhni temi.

Ednash rekovme deka Hristijanstvoto se temeli na taa dogma i toa e dovolen odgovor. Koj saka da veruva - neka veruva, koj ne saka - ne mora.

Rekovme deka Hristijanstvoto ne mozhe da postoi bez Isus kako Bozhji sin i Bog, isto onaka kako sto Islamot ne mozhe da postoi bez Muhamed kako posleden Bozhji profet.

I sega sto treba da pravime? Da se raspravame do nedogled deka Muhamed ne e Bozhji profet i ushte pomalu deka e posleden?

Od sega, pa natamu kje gi brisham site ovie komentari i prashanja koi ne se sovpagjaat 100% so postavenite temi. Imajte malu razbiranje za redot na forumov, kako i respekt za veruvanjeto na ostanatite chlenovi.


Изменето од Messenger - 09.Ноември.2009 во 21:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ebu Muaz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu Muaz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 17:33
Moze li da citame poveke na ovaa tema da pisuva nekoj?eve sto me interesira
Ako Marija go rodila Isus a toj e Bog (spored vas) togas znaci Bog ima majka, a neli Bog ne e roden i ne rodil?
Ako se kaze deka Marija ne rodila Bog znaci Isus e obicen covek = ne e Bog
znaci tuka ima 2 resenija za vas  a i dvete ne vi se vo korist
ili Isus ne e Bog
ili ispagja deka Bog e roden od zena?

p.s. kako ne ve boli glavata od vakvi nelogicnosti
doagjaJte vo cistata vera ISLAM
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:45
Евангелос не се замарам да читам: Знаеш ли што е ХИМНОГРАФИЈА И ПОЕЗИЈАА?

Размисли за ова... како ти понекогаш (или секогаш) користиш вонбиблиски термини кога сакаш нешто за кажеш...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:38
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ni edniot ni drugiot termin ne se spomnati vo Biblijata.
Kade ima Hristorodica, ili Bogorodica? Zosto ne se spomnati, sto mislite?


ајде сега и со тебе ајде кажи првин ти зашто не се спомнуваат тие термини,чисто да знам на која теолошка основа ти е верувањето.Зашто јас претходно мислам дека го кажав мојот став(кој усвари и не е мој став туку став на Светата Црква).
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 13:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ок, еве ќе одговорам прв на прашањето, ама прво ветете ми дека конечно ќе одговорите едно мое прашање на форумов? среќа

п.с. Морам вака да ве условам, инаку до утре сабајле ќе треба да ве бркам по темиве да ми одговорите едно прашање хи,%20хи...


Демек сезнајкото ЕвАнгелос сите ги руши како пиончиња, само тој одговара и тој е врвен теолог, а другите немаат поим што зборуваат. Ајмоооо...

Ако имаш одговор, одговарај. Маченик се прогласи, сега и сезнајко ли?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.