IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИСКОТО МАТЕМАТИЧКО ЧУДО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИСКОТО МАТЕМАТИЧКО ЧУДО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака Обратен редослед
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:59
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

претпоставувам дека ти ја имаш Библијата на хебрејски па преброја  голема%20насмевка
е зашто да не е можно калифа..кога аллах можел да се ‘појави‘ на јајце, па и вие во тоа верувате


Eve da  ti kazam iskreno jas ne sum musliman radi niedno naucno
cudo vo Quranot nitu vo Sunnetot na pejgamberot. Islamot ima mnogu
mnogu poveke raboti da ponudi i e totalno nezavisen od tie stvari.

Ednas kako mal se sekavam mu vikav na tatko mi : Bambi vidi kakvo cudo
vo Quranot ,vidi ova vidi ona.... I dobro se sekavam koga mi rece:
Sine ne go svakaj Quranot kako enciklopedia na naucni otkritija.
Quranot ima stvari koi se mnogu pogolemi od tie naucni cuda.

Ova tek posle nekolku godini mi stana jasno,koga nauciv arapski i koga  vistinski ja otkriv ubavinata na Quranot.

E sega samo koga bi go komparirale matematickoto cudo vo Quranot
i ova sega vo Biblijata bi bilo isto kako da praveme komparacija
megu BMW X5 i Zastava fico голема%20насмевка


Изменето од khaleefah - 28.Август.2007 во 19:00
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:53
Абе фактот што во Библијата е дадено Пи и Е, уште пред 2-3 милениуми, и тоа на таков начин што НИТУ ТИЕ ШТО ГИ ПИШУВАЛЕ тогаш не можеле да видат дека ги има, туку денес нас ни требаат компјутери за да ја откриеме во целина Божјата мудрост и промисла, за мене е ПОГОЛЕМО ЧУДО, отколку да ни напишеле 1. Мој. 1:1: Пи=3.14

А за тебе не знам. намигнување
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:51
претпоставувам дека ти ја имаш Библијата на хебрејски па преброја  голема%20насмевка
е зашто да не е можно калифа..кога аллах можел да се ‘појави‘ на јајце, па и вие во тоа верувате
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:47
O adzo ,o slepecu zanesen! Koja ziva budala ke ti poveruva vo ovaa
glupost bre ?Zbirot na bukvite pomnozen so mnozenjeto na bukvite???
Aloooo ne mi se  veruva газење%20од%20смеење

Pa ti na vakov nacin mozes sekoja glupost  da ja pretvores vo matematicko cudo газење%20од%20смеење

Stom veruvate vo vakvi "cuda" togas sosema mi e jasno i zasto ste hristijani голема%20насмевка
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 18:35
Верувале или не, 1 Мојсеева 1:1 и Јован 1:1 (двете генезични книги во Библијата, едната во стариот другата во новиот завет) содржат едно неверојатно математичко чудо. (1 Moj. напишана минимум 10 века п.н.е., а Ев. по Јован во 1 век).

Имено, како што знаете, во хебрејскиот и во грчкиот (слично како и во латинскиот и други јазици), буквите исто така означувале и бројки (така на пример LXII во латинскиот е 62, но исто така е и лхии).

Каде е чудото?

Кога ќе се видат буквите од овие два стиха, и ќе се прочитаат како бројки по следнава формула
(збирот на буквите помножен со множењето на буквите/
збирот на зборовите помножен со множењето на зборовите)

до 4 децимална точност се доаѓа до бројот Pi=3.1416 (1 Мој.) и до бројот е=2.7183. Двата фундаментални константи броеви во математиката.

Уште едно ЧУДО на Господа вградено за сомневачите и критичарите уште еднаш да ги затнат муцките.


п.с. Еве што велат овие стихови на македонски:
1 Мој. 1:1:
1 Во почеток Бог ги создаде небото и земјата.
Јован 1:1   1 Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог.

Изменето од аџија - 28.Август.2007 во 18:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.