IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Четири сведоци дека Исус е син Божји“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Автор
Порака Обратен редослед
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 23:53
al_Islam, тората и евангелието се поврзани. Тората зборува за евангелието, евангелито зборува за Тората. Додека пак ниту тората, ниту евангелието не зборуваат за Кyранот.
Кyранот може колку сака да се повикува на "предходните Божји објави", но факт е дека Библијата (Тората, Зебурот, Инџилот) воопшто не го спомнуваат Кyранот, едноставно тој нема континуитет со овие објави.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А сега сакам и ти Муслима да ми одговориш на едно многу лесно и интересно прашање. Кажи ми, на кого се однесува следново библиско (старозаветно) пророштво:
 
"Беше презрен, отфрлен од луѓето, човек на болката, свикнат на страдањата, од Кого секој го отстранува лицето, беше презрен, и за ништо го сметавме. А Тој ги понесе нашите болести, ги зеде врз себе нашите болки, додека ние сметавме дека Бог Го бие и Го понижува. За нашите престапи беше прободен, сотрен, за нашите беззаконија. Казната за нашиот мир падна врз Него, преку Неговите рани ние се исцеливме. Сите скитавме како овци, и секој одеше по својот пат. А Господ ги возложи на Него беззаконијата на сите нас. Го измачуваа, а Тој оставаше, и не ја отвори Својата уста. Го одведоа како јагне на колење; како овца нема, пред оние што ја стрижат, не ја отвори Својата уста. Со сила и со суд се ослободија од Него, и кој ќе го искаже Неговиот род? Да, од земјата на живите го отстранија Него, за гревовите на Неговиот народ, го ранија на смрт. Му го одредија погребението меѓу злочинците, а Неговиот гроб беше при богатите, иако не направи неправда, ниту пак устата Му изусти лага. "
(Исаија 53:3-9, Библијата)
 
За кого зборува тука пророкот Исаија?
Препознаваш ли некој во ова пророштво?
 
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

vidi vaka evangelos ja so biblijata vrska nemam ti kazuvam iskreno ne mozam da kazam znam a ne znam
 
Тогаш зошто си земаш слобода да ја критикуваш Библијата кога и самата признаваш дека врска немаш од неа, дека не ја знаеш?
 
Дали можеби al_Islam може да одговори на горното прашање? трепкање
 
 
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

tuku kazi mi zasto gospod mu velese na isus ke dojde mesija i mojte zborovi ke mu gi stavam vo negovata usta toa se odnesuvase za muhammed a.s. znaci posle isus e muhammed dojden zasto ova mu go rekol gospod na isus /?
 
Ваква работа Господ не Му кажал на Исус. Ваква работа нема во Библијата. Доколку мислиш дека има, тогаш повели цитирај ни го тој дел во Библијата каде што Господ Му го вели тоа на Исус. среќа
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:15
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

i vo k*ranot pisuva isto deka za 6 dena e svetot sozdaden samo za 3 dena gospod gi dal zemjata neboto sonceto mesecinata posle toa uste tie 3 dena zivotnite morinjata rastenijata i red drug raboti


Тоа е така зашто к*ранот е плагијат на Библијата. Тие делови што им одговарале го оставиле, ги прошириле (зборувам за Мухамед и калифите), а она што не им се допаѓало било исфрлено. Како може нешто да има сличности со Библијата (за луѓето спомнати во неа), а да не биде изведено од неа? Освен тоа, к*ранот е напишан мнооогу подоцна од Библијата.


dobro rita da te prasam evagelieto e posle torata znaci spored tebe evagelietoe plagijat na torata kako moze da ima slicnosti evangelieto so torata ,
I ON GO POUCI I SO KNIGATA I SO MUDROSTA I SO TEVRATOT(TORATA) I SO INDZILOT(EVAGELETO),,,42,48, ALI IMRAN).
PO TRAGITE NIVNI GO ISPRATIVME ISA (ISUS) SINOT NA MERJEM POTVRDA ZA ONA STO BESE MEGU NIV OD TORATA I MU OBJAVIVME INDZIL (EVAGLELIE)
ako razbiras dobroa ko ne da sme zdravi i zivi
pozdrav
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 21:00
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

jas se molam posle namazot allah ni dozvolil i na makedonski da se molime i jas se molam i na arapski i na makedonski allah site jazici gi razbira na koj sakas jazik moli mu se toj ke te razbere sakas da kazes deka gospod e nemok pa ako e nemok kako si doshla ma ti na ovoj svet od duvni veter veterot te donel vo utrobata na majka ti misli malce kako si dojdena i zasto si dojdena na ovoj svet i k*ranot sestro zlatna go znam na pamet da go prevedam zatoa imame shkola i takvi raboti i koga se molam na arapski znam sto znaci vo prevod bukvalen prevod


Браво за тебе!

Јас не реков дека Господ Бог е немоќен. Мене ме создаде Јахве, Елохим, единствениот Бог-не аллах, а Исус Христос е Синот Божји, Спасителот ветен од Отецот Кој дојде на земјава да умре за нашите гревови.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 20:45
jas se molam posle namazot allah ni dozvolil i na makedonski da se molime i jas se molam i na arapski i na makedonski allah site jazici gi razbira na koj sakas jazik moli mu se toj ke te razbere sakas da kazes deka gospod e nemok pa ako e nemok kako si doshla ma ti na ovoj svet od duvni veter veterot te donel vo utrobata na majka ti misli malce kako si dojdena i zasto si dojdena na ovoj svet i k*ranot sestro zlatna go znam na pamet da go prevedam zatoa imame shkola i takvi raboti i koga se molam na arapski znam sto znaci vo prevod bukvalen prevod
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 20:13
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

so kakvi bukvi ja citash biblijata ma ti aj kazi? ni go citame k*ranot na arapski i toa so teshkoti i plus ne znaeme da go prevedeme ni treba k*ran so previd a biblijata kako ja citash ti ajde citaj ja starata biblija so latinski ako si tolku jaka ok i kazi mi sto znaes od taa latinska biblija so latinski bukivi a ne segashnata turli tava stoe jas veruvaam vo taa biblija pred 200 godini a ne vo ovaa iszopacenta sakas da ti doneam 5 verzi na biblija koj ja pecatele na razlini nacini i sto sve razlinso pisuva ke pisuvam mene kako mi odgovara a ne tebe ako znaes ako si so skolo citaj i bez tocki


Контролирај се малку.

Има различни преводи на Библијата, но тие во никој случај не се контрадикторни. Сето тоа е апсолутно прифатливо со оглед на тоа дека многу арамејски и грчки зборови се тешки за превод. Некаде се преведува според мисла, некаде буквално, некаде е парафразирано.

И шо ако го читаш к*ранот на арапски и се молиш на тој јазик? Ако е аллах толку семоќен зашто не те разбира и на македонски? Што ако го читаш на арапски ако не го разбираш? Пак се враќаш кај преводот.

Јас ти дадов само совет, дека полесно ќе биде да те разбереме со точки. Очигледно не си била на часот кога сте учеле интерпункција.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 20:00
so kakvi bukvi ja citash biblijata ma ti aj kazi? ni go citame k*ranot na arapski i toa so teshkoti i plus ne znaeme da go prevedeme ni treba k*ran so previd a biblijata kako ja citash ti ajde citaj ja starata biblija so latinski ako si tolku jaka ok i kazi mi sto znaes od taa latinska biblija so latinski bukivi a ne segashnata turli tava stoe jas veruvaam vo taa biblija pred 200 godini a ne vo ovaa iszopacenta sakas da ti doneam 5 verzi na biblija koj ja pecatele na razlini nacini i sto sve razlinso pisuva ke pisuvam mene kako mi odgovara a ne tebe ako znaes ako si so skolo citaj i bez tocki
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:55
Ај почни да користиш точки. Многу неразбирливо пишуваш.

Аха да, не е ич изменет. Ако земеш во превид дека бил прво усно пренеусван, нееее, ни случајно.
Дури после се договориле да состават една конечна пишана верзија, која за жал сепак има контрадикторности.

Кој ја менувал Библијата? Прв пат слушам нешто такво.
Има апокрифни книги кои се признати од католичката и православната црква, но останатите деноминации се ограничуваат од нив.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:40
allah go simnal k*ranot zasto site knigi bile izopaceni i allah ja simnal poslednata vistina k*ranot ajde eden neka go smeni k*ranot moze li nekoj ima li nekoj mok ???????? da vidime zasto k*ranot 1430 godini e ni edna bukva nema smeneto a biblijata e izmeneta 360 pati
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:39
k*rano ne e pisan k*ranot e simnat licno od gospod zborovite na gospod bile pisuvani po drva po zidovi po karpi po zemja po red drugi raboti taka prviot zbor mu bile na muhammed ikre uci vo ime na allah toagsh mu se simnal dzibril alejhi sellam i muhammed s,a,v,s bil nepismen ne znael ni da cita ni da pisuva taka tri pati mu rekol dibril gabriel a,s, na muhammed ,s,v,a, uci vo ime na tvojot gospodat i pisuvaj vo ime na tvojot gospodar znaci k*ranot taka bil simnat pa posle muhammed s,a,v, so pisuval so pere
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:25
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

i vo k*ranot pisuva isto deka za 6 dena e svetot sozdaden samo za 3 dena gospod gi dal zemjata neboto sonceto mesecinata posle toa uste tie 3 dena zivotnite morinjata rastenijata i red drug raboti


Тоа е така зашто к*ранот е плагијат на Библијата. Тие делови што им одговарале го оставиле, ги прошириле (зборувам за Мухамед и калифите), а она што не им се допаѓало било исфрлено. Како може нешто да има сличности со Библијата (за луѓето спомнати во неа), а да не биде изведено од неа? Освен тоа, к*ранот е напишан мнооогу подоцна од Библијата.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:07
i vo k*ranot pisuva isto deka za 6 dena e svetot sozdaden samo za 3 dena gospod gi dal zemjata neboto sonceto mesecinata posle toa uste tie 3 dena zivotnite morinjata rastenijata i red drug raboti
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 19:06
vidi vaka evangelos ja so biblijata vrska nemam ti kazuvam iskreno ne mozam da kazam znam a ne znam tuku kazi mi zasto gospod mu velese na isus ke dojde mesija i mojte zborovi ke mu gi stavam vo negovata usta toa se odnesuvase za muhammed a.s. znaci posle isus e muhammed dojden zasto ova mu go rekol gospod na isus /?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 02:46
Муслима, ќе ти одговорам на овие три прашања, но од тебе за возврат сакам ти да ми одговориш на едно прашање кое ќе ти го поставам подоле.
 
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

evangelos kazi mi koj go sozdal svetot za tri dena isus ?
 
Според Библијата, светот е создаден за 6 дена, а го создавал Бог, Таткото преку Синот.
 
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

koj go drzel svetot za site tie tri dena?
 
Веројатно под тоа "држел" прашуваш кој владеел со светот додека Исусовото тело бил мртво. Небесниот Татко владеел, но сепак потребно е да знаеш дека и духот на Исус не бил мртов. Исус пред да умре на крстот рекол: "Татко, во Твои раце го предавам Својот дух" (Исус во Лука 23:46)
 
Originally posted by IHLAS_MUSLIMA IHLAS_MUSLIMA напиша:

isus li go sozdal svetot bidejki isus e gospod vikas a isus bil uste ne roden koga postoel svetot
 
Исусовото постоење не започнува со Неговото доаѓање на земјата во човечко тело. Исус постоел пред создавањето на светот.
 
"Јудејците Му рекоа: „Уште немаш педесет години, и Авраама си го видел?” Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Уште пред да се роди Авраам, Јас Сум. (Јас постоев)”"
(Јован 8:57-58)
 
"Тој (Исус Христс) е образ на невидливиот Бог, Првороден на секое создание, зашто во Него е создадено сè што е во небесата и на земјата; видливо и невидливо, било престоли, или господства, или началства, или власти; сè е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред сè и сè во Него има свое сплотување."
(Колошаните 1:15-17)
 
 
А сега сакам и ти Муслима да ми одговориш на едно многу лесно и интересно прашање. Кажи ми, на кого се однесува следново библиско (старозаветно) пророштво:
 
"Беше презрен, отфрлен од луѓето, човек на болката, свикнат на страдањата, од Кого секој го отстранува лицето, беше презрен, и за ништо го сметавме. А Тој ги понесе нашите болести, ги зеде врз себе нашите болки, додека ние сметавме дека Бог Го бие и Го понижува. За нашите престапи беше прободен, сотрен, за нашите беззаконија. Казната за нашиот мир падна врз Него, преку Неговите рани ние се исцеливме. Сите скитавме како овци, и секој одеше по својот пат. А Господ ги возложи на Него беззаконијата на сите нас. Го измачуваа, а Тој оставаше, и не ја отвори Својата уста. Го одведоа како јагне на колење; како овца нема, пред оние што ја стрижат, не ја отвори Својата уста. Со сила и со суд се ослободија од Него, и кој ќе го искаже Неговиот род? Да, од земјата на живите го отстранија Него, за гревовите на Неговиот народ, го ранија на смрт. Му го одредија погребението меѓу злочинците, а Неговиот гроб беше при богатите, иако не направи неправда, ниту пак устата Му изусти лага. "
(Исаија 53:3-9, Библијата)
 
За кого зборува тука пророкот Исаија?
Препознаваш ли некој во ова пророштво?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
IHLAS_MUSLIMA Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 03.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IHLAS_MUSLIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2009 во 02:01
isus li go sozdal svetot bidejki isus e gospod vikas a isus bil uste ne roden koga postoel svetot
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.