IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Григор Прличев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Григор Прличев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
Автор
Порака Обратен редослед
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 20:01
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Мунгос дали ги имаш и другите 11 страни, оти сега се зачудив дали не грешам.

За што тоа да грешиш,некако не ми си јасен???


Za prvata strana sto ja pokaza. Daj da ja vidime taa 11 stranicna gramatika na slavjanskiot jazik.

Dali gresam za toa sto mu znaci slavjanski jazik. Dali misli na bugarski ili na opstoslovenski.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:59
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:55
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто омаловажување? Не си многу јасен.


Ааааа, да ти препорачам и творештвото на Влахов-Мицов.
Таму пишува дека Бугаринот Ботев му се заканувал со физичка расправа.
Тоа се пишувања за крајно неосведомени луѓе. На една од темите тука се расправавме за ваквите измислици.


Сигурен си дека тој муабет прв го запишал Влахов???


Муабетот не знам кој го измислил, јас го читав кај Влахов-Мицов.
Работата е сосема друга, а не е тоа што сака да го наметне толкувателот.
Се работи за

„Зашто не сам“

Од срам.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:54
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Мунгос дали ги имаш и другите 11 страни, оти сега се зачудив дали не грешам.

За што тоа да грешиш,некако не ми си јасен???
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:54
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто омаловажување? Не си многу јасен.


Ааааа, да ти препорачам и творештвото на Влахов-Мицов.
Таму пишува дека Бугаринот Ботев му се заканувал со физичка расправа.
Тоа се пишувања за крајно неосведомени луѓе. На една од темите тука се расправавме за ваквите измислици.


Сигурен си дека тој муабет прв го запишал Влахов???


Муабетот не знам кој го измислил, јас го читав кај Влахов-Мицов.
Работата е сосема друга, а не е тоа што сака да го наметне толкувателот.
Се работи за

„Зашто не сам“
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:54
Originally posted by чоли чоли напиша:

Мунгосе, прво види во животописот на Прличев што е сторил во 1868 година:

Во маj 1868, ако добро се сеќавам, поканив првенците у дома.
- Сакате ли да воведеме болгарскиj јазик во црквите и училиштата?
- Сакаме.
- Ке ми дозволите значи да одам во Цариград да се учам на славянскиj.
- Дозволено ти е ...
Во Цариград се учих на славjанский кај г-н Иван Најденов (добар му час) даром. Досега можев да бидам краток; се срдех дури на перото си, каде што не пишува побрзо - од сега краткостта е невозможна; ќе раскажувам страдање.
---
Значи за Прличев славаjнскиj = болгарскиj

Автобиографиjа на Гр. Прличев

А забележа ли годината на "Граматиката" - истата 1868 и исто во Цариград. Значи таа "Граматика" е пишувана кога Прличев се е учил бесплатно во Цариград при Иван Наjденов.
---
Инаку Прличев е правил опит да направи една всесловенса граматика (и език) како спомена колегата Каснакоски, ама тоj опит е предизвикал само насмех.
---
Вопрос: дали успе да си преведеш последната реченица на заглавниот лист?


Како бре тоа да предизвика мајтап,а истите обиди на некој пред него да се докази за бугарштините нивни,а со Прличев да предизвикува мајтап.

Ајде еден вопрос за тебе зошто никој не бил заинтересиран да ги објави сите работи на Глигор Прличев иако неговиот син повикува на тоа,патем синот бил бугароман?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:51
Мунгос дали ги имаш и другите 11 страни, оти сега се зачудив дали не грешам.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:51
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто омаловажување? Не си многу јасен.


Ааааа, да ти препорачам и творештвото на Влахов-Мицов.
Таму пишува дека Бугаринот Ботев му се заканувал со физичка расправа.
Тоа се пишувања за крајно неосведомени луѓе. На една од темите тука се расправавме за ваквите измислици.


Сигурен си дека тој муабет прв го запишал Влахов???
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:50
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:



ПОВОДОТ ЗА ОТВОРАЊЕ НА ТЕМАТА Е НОВООТКРИЕНАТА ГРАМАТИКА НА ГЛИГОР ПРЛИЧЕВ.ОВА Е ПРВАТА СТРАНА ОД ТАА ГРАМАТИКА КОЈА ИМАЛА 12 СТРАНИ,И СЕ НАОЃА ВО АРХИВОТ НА ОХРИД.


Мунгосе, еден вопорс кон тебе:

Дали разбираш напишаното на корицата на таа граматика(освен заглавието). Оти е напишано на бугарски език... jас си го читам без проблеми... ама на тебе - ти е нужен проводач може би?

Како бре на бугарски јазик ,кога Прличев нели не знаел бугарски.
А за годината да не пиши 18..... + 86 г.????


Да ти одговорам на твојето прашање(вопорс) ако не знам да читам што мислиш како ги наоѓам книгите???
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:46
Originally posted by чоли чоли напиша:


Значи за Прличев славаjнскиj = болгарскиj

Дали? Да не е црковнославјански?

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:29
Мунгосе, прво види во животописот на Прличев што е сторил во 1868 година:

Во маj 1868, ако добро се сеќавам, поканив првенците у дома.
- Сакате ли да воведеме болгарскиj јазик во црквите и училиштата?
- Сакаме.
- Ке ми дозволите значи да одам во Цариград да се учам на славянскиj.
- Дозволено ти е ...
Во Цариград се учих на славjански кај г-н Иван Најденов (добар му час) даром. Досега можев да бидам краток; се срдех дури на перото си, каде што не пишува побрзо - од сега краткостта е невозможна; ќе раскажувам страдање.
---
Значи за Прличев славаjнскиj = болгарскиj

Автобиографиjа на Гр. Прличев

А забележа ли годината на "Граматиката" - истата 1868 и исто во Цариград. Значи таа "Граматика" е пишувана кога Прличев се е учил бесплатно во Цариград при Иван Наjденов.
---
Инаку Прличев е правил опит да направи една всесловенса граматика (и език) како спомена колегата Каснакоски, ама тоj опит е предизвикал само насмех.
---
Вопрос: дали успе да си преведеш последната реченица на заглавниот лист?

Изменето од Македон - 27.Август.2010 во 23:19
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:28
Зошто омаловажување? Не си многу јасен.


Ааааа, да ти препорачам и творештвото на Влахов-Мицов.
Таму пишува дека Бугаринот Ботев му се заканувал со физичка расправа.
Тоа се пишувања за крајно неосведомени луѓе. На една од темите тука се расправавме за ваквите измислици.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:22
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Каснаковски јас го префрлив ставот на авторот на википедија,затоа што е доста добро изработено,а сега некој одреден дел ако не чини има основ за полемика.

НО ОБЈАСНИ МИ ТИ МЕНЕ ЗОШТО ОВАА ГРАМАТИКА ШТО ЈА НАЈДОВ ДО СЕГА НЕ БЕШЕ ПОЗНАТА,И ЗОШТО Е „КРАТКА СЛОВЕНСКА ГРАМАТИКА„ А НЕ БУГАРСКА???


Сам си напишал. Сакал да создаде обштославјански јазик.

Не создавал бугарски, а општославјански.

Тоа му е некој експеримент. И јас напишав граматика на хасковскиот јазик, ама знам дека никој нема да зборува по мојата граматика.
Не верувам Прличев да фркал во небото и да верувал дека Русите или Полјаците ќе прозбореле по неговата граматика.
Тоа е сигурно некој негов експеримент.
А 14 стр. покажуваат дека набргу се откажал од идејата што го осенила.


ИСТО САМ ГО НАПИШАЛ СЕРДАРОТ ПА НЕ ВЕРУВАМ ДЕКА ПОЛЈАЦИТЕ,РУСИТЕ И ГРЦИТЕ НЕ МУ СЕ ПОКЛОНИЛЕ,ИЛИ ЗА НЕШТО Е ДОБАР А ЗА НЕШТО Е ЕКСПЕРИМЕНТАЛЕЦ.

СЕ СЕ АМА ВАКВО ОМАЛОВАЖУВАЊЕ НА ГЛИГОР ПРЛИЧЕВ НЕ СУМ СРЕТНАЛ ОСВЕН СЕ РАЗБИРА ОД БУГАРИ.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2010 во 19:21
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Каснаковски јас го префрлив ставот на авторот на википедија,затоа што е доста добро изработено,а сега некој одреден дел ако не чини има основ за полемика.

НО ОБЈАСНИ МИ ТИ МЕНЕ ЗОШТО ОВАА ГРАМАТИКА ШТО ЈА НАЈДОВ ДО СЕГА НЕ БЕШЕ ПОЗНАТА,И ЗОШТО Е „КРАТКА СЛОВЕНСКА ГРАМАТИКА„ А НЕ БУГАРСКА???

ако беше прочел автобиографиjата на Прличев ке стигнеше до отговорот...

„МОЖЕВТЕ САМО ДА РЕЧЕТЕ ДЕКА НЕ ЗНАМ БУГАРСКИ„
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.