Испечати | Затвори го прозорот

Неверство во брак

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8762
Датум на принтање: 18.Јануари.2022 во 17:15
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Неверство во брак
Постирано од: tamitami
Наслов: Неверство во брак
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 15:16
Sto da pravis koga ke doznaes deka mazot to te izneveruva so druga zena.  Eve situacija:
Posle 6 godini dobar brak i dve deca soprugot se odlucuva da ja izneveri soprugata so devojka koja sto e 500 km oddalecena od mestoto na ziveenje a bile na nekolku sluzbeni patuvanja zaedno, i  namesto da ostane na toa toj se zaljubuva vo devojkata so koja sto pominal se vkupno dve nedeli zaedno do taa mera sto ne moze da ja zaboravi i e spremen da gi napusti zenata i decata. Zenata doznava za toa i se odlucuva da mu go prosti neverstvoto, no mazot od tolkav zanes kon svalerkata ( koja voedno e slobodna devojka bez obvrski) nemoze da se vrati vo normalen kolosek i da funkcionira  normalno vo ramkite na semejstvoto pa gi napusta pod izgovor da si gi preispita cuvstvata iako znae deka so drugata devojka nema nikakva idnina i deka toj za nea pretstavuval samo zabava i ona ne e spremna da stvara idnina so nego. Stoda pravi soprugata koja vo ime na minatoto, decata i idninate e spremna da go prifati seto toa megutoa od druga strana ne e sigurna dali soprugot go saka toa i dali vredi da se bori za brakot ako toj za dve nedeli gi zaboravil i e spremen da se otkaze od celiot svoj zivot?
Sovet nekoj?
Dali da go prekine brakot ili da se bori da go socuva iako nema pozitivni signali od drugata strana?сршено%20срцеКоментари:
Постирано од: ultra
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 16:13
odgovorot e tuka, samo uste hrabrost fali...


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 22:41
мажот да не се занаса, оти и да ја ожени швалерката, за година две ќе биде иста како и жена му, т.е. ќе изгуби интерес за секс, оти сите жени го губат откога ќе влезат во стабилна врска............. и тогаш ќе мора да бара друга швалерка...
 
а жената, нека се подсреди и ималку да му обрне внимание, ѓоа човекот треба да се потсети зошто ја оженил....
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Еееее, ко доктор Фил сум да го ебам!
 


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 05:45
tamitami, сигурна сум дека не ти е лесно.

Како прво, треба да си расчистиш сама со себе дали го сакаш или не. Ако не го сакаш а ти е само заради децата, не знам колку е разумно да се бориш за него.

Како второ, размисли убаво дали некогаш би можела да простиш или не. Ама искрено... мислејќи со разум а не со повредената суета во моментот и желбата да си го зачуваш своето. Ако си способна на евентуална прошка ако се покае (многу жени не се способни да простат  и  во тоа нема ништо ниту правилно ниту погрешно, едноставно различни карактери), вреди да се бориш за него. Ако си го  "враќаш" сопругот за после цел живот да се јадеш себе од љубомора и недоверба, не вреди да губиш нерви.

Трето - што и да решиш, не го губи достоинството. Колку и да е заљубен во некоја друга, многу ти се поголеми шансите ако види дека и ти можеш без него, дека имаш и други интереси и дека сакаш да бидете заедно не затоа што не можеш без него, туку затоа што сакаш со него.

Последно - дај му ја нему одговорноста да донесе решение. Седнете убаво на разговор  во ресторан или кафич (помали се шансите за плачење, навреди и сцени а поголеми за нормален разговор) и кажи му дека ќе го прифатиш неговото решение. Исто така и разговарајте за тоа при евентуален развод како ќе се грижите за децата, кој каде ќе живее. Ако навистина се разделите барем ќе ви бидат решени попрактичните работи, а ако е само занес со девојката ќе види што губи.

Што и да се случи и колку и да ти е тешко, нека е за добро. Знаеш, една врата се затвара, друга се отвора.
-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 09:08
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

мажот да не се занаса, оти и да ја ожени швалерката, за година две ќе биде иста како и жена му, т.е. ќе изгуби интерес за секс, оти сите жени го губат откога ќе влезат во стабилна врска............. и тогаш ќе мора да бара друга швалерка...
 
а жената, нека се подсреди и ималку да му обрне внимание, ѓоа човекот треба да се потсети зошто ја оженил....
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Еееее, ко доктор Фил сум да го ебам!
 


nema vrska ova смеење


Постирано од: Trilili
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 09:18
toa doagja so klimaxotнамигнување

-------------
LEFT SIDE OUT SIDE RIGHT SIDE HE SHOOT HE SCOREEEEEES!!!


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 09:52
Pa sega ako klimaxot dojde paralelno so stabilnata vrska... mozeтрепкање


Постирано од: trucker21
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 10:42
hehehe.....
 
najdobriot sex e sekogas so tuga zena....!!!
 
голема%20насмевка    голема%20насмевка     голема%20насмевка


-------------
sex, trucks & drinks!!!


Постирано од: tamitami
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 12:02
Miriam, blagodaram na sovetot.
Ova e mojata mentalna i emocionalna sostojba:
  1. I pokraj se sto napravi , mislam deka se uste go sakam. Mora da e taka bidejki sum spremna da prostam. Neznam kolku ke mozam da zaboravam. Verojatno nikogas nema da mozam da ja izbrisam luznava od moeto srce no od se srce sum spremna da probam. Celava golgota trae nekolu meseci. Jas se obidov so se za da mu stavam do znaenje deka mestoto mu e tuka i so nas. Se obidov da mu ukazam deka ona sto go cuvstvuva kon nea zanes e od kratkotraen karakter i deka i da ostane so nea sekojdnevieto ke si go napravi svoeto i za mnogu kratko vreme ke se najde vo istata emotivna sostojba vo koja sto e sega so mene, samo bez semejstvoto. Veli deka kaj ne go privleklo toa sto so nea se custvuval onaka kako sto se custvuval so mene na pocetokot na nasata vrska, koja trae poveke od 10 godini. Tragicno e toa sto veli deka e svesen za seto ova i deka e svesen deka taa vrska e utopija, no nemoze da najde sili za da ja prekine. Jas probav so site sredstva sto mi se na raspolagawe kako zena, majka i sopruga da povtorno go privlecam i donekade uspeav bidejki mislam deka da ne bese taka dosega toj veke odamna ke bese zaminat. Megutoa ocigledno seto toa ne e dovolno.
  2. Jas nemam sto poveke da ponudam nitu da probam i on mnogu dobro znae sto ima i sto gubi. Zatoa minatata nedela se razdelivme za da mozeme da si gi preispitame custvata i prioritetite. Se vidovme nekolku pati so soprugot i toj veli deka ovaa oddelenost mu pomaga da uoci sto gubi i deka znae deka nie mu znacime poveke od nea, no deka se uste mu treba vreme da bide 100% siguren deka saka da gi prekine vrskite so nea i ako se vrati deka nema da padne povtorno vo isku{enie da kontaktira so nea. Ne sakal da bide kako porano, da se ubedi deka saka da bide so nas za nabrzo da podlegne na iskusenieto i da i se javi!
  3. Toa nemozam da go svatam. Ako znae sto saka i znae deka treba da e tuka so nas, toa treba da mu e dovolen pottik da proba da go spasi brakot, kolku i da mu e tesko da prekine so nea. Mislam, Ako Jas, posle se ,sum spremna da go prifatam i da prodol`am ponatamu, i sum spremna da si ja progoltam gordosta, da se smeam koga ne mi se smee i da dadam sansa za nov pocetok, zosto toa da ne mu bide dovolno nego!
Od druga strana nemu ocigledno toa ne mu e dovolno. Taka da se prasuvam dali voopsto vredi mojot trud, i dali vredi da se boram i da si gaam iluzii? I sekako neznam dali veke imam sila da proagam nis seto ova. Mnogu sum blisku do toa da se otkazam. Se tesam i si davam sile so slednive izreki:
 

LOVE is when you can’t hate, no matter how much wrong is done to you. If you can love BEYOND all hurt and pain, then it’s LOVE.

You can only go as far as you push.

The HARDEST thing to do is watch the one you love,love somebody else.молитваПостирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 17:47
Немам многу високо мислење за „фраери“ што се спремни да растурат релативно хармоничен брак, остават деца и други обврски затоа што се „заљубиле“. Тоа личи на емотивна незрелост. Тешка ти е ситуацијата, но за се има решение и излез. Некогаш вреди, а некогаш не вреди да се крпи. Што и да одлучиш, треба да е со ладна глава и во твој интерес, затоа што и ти имаш живот.
 
голема%20насмевка
 
 


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 11.Август.2007 во 03:56
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

Немам многу високо мислење за „фраери“ што се спремни да растурат релативно хармоничен брак, остават деца и други обврски затоа што се „заљубиле“. 


Јас па најниско мислење имам за фраери што демек се со семејството ама стално ќе се најде и по некоја швалерка.

Каков и да е маж ти, Тамитами, му прави чест што барем си признава а не изневерува тајно. И дека споделува е со тебе.

Добро сте направиле со времената разделба - на тој начин и двајцата ќе може да си размислите.

Немој да го притискаш да се врати - штом го сакаш значи нема да ти биде доволно да е со вас само заради тоа што си го убедила и заради децата, а срцето да му биде на друго место. Остави го сам да донесе решение. Во меѓувреме гледај да се ангажираш со нешто (најди си некое интересно хоби - јазик, аеробик, било што) за да не се нервираш. И почни да одиш на козметичар, масажа, шопинг да си ја зајакнеш самодовербата.

Ми звучиш како разумна жена и навистина ти посакувам да се заврши ова што побргу - дури и да се разделите сигурно помалку ќе се измачуваш отколку сега кога не знаеш на што си.


-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 11.Август.2007 во 23:29
Имаше во некој од женскиве весници сличен случај. Жената од таа приказна му рекла на сопругот: повели, оди си, живеј со неа... Отишол тој тупавиот, живеел со неа две недели, и еве ти го назад како пупунец кај жената и детето и вели раскинавме... Таа му простила, ама не му заборавила итн...

Во секој случај, немој да го притискаш да ти се врати... Напротив, не обраќај му многу внимание, ами посвети си внимание себеси... Излези навечер со пријатели (ако ти дозволуваат условите(видов дека имаш деца, па разбирливо ми е излегувањето навечер да е скоро утопија)), или пак оди на театар, на кино, каде било, заедно со децата, зашто и тие ја чувствуваат ситуацијата и не им е лесно...

Тој знае дека ти го чекаш и затоа тека прави... Да размислел! Бре, бре, 100% да бил сигурен... Да те види со друг маж под рака ќе биде сигурен и 200%... Будала...


-------------


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 00:55
Се слагам со Јулија. Најважно од се - посвети си внимание и не седи сама дома - штом не живеете заедно децата кај него 2 дена и вечери во неделата и ќе имаш време. 

-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: tamitami
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 14:49

Pred nekolku dena gi odnesov decata vo grad za da se vidat so tatko im. Tolku bea radosni, duri i maloto, }e ka`e{ ni{to ne razbira ama i toa saka{e da se gali. (Inaku vozrasta na decata se 4 godini i 10 meseci). Posle nekolku saati koga treba{e tatko im da si odi postaroto dete po~na da pla~e bidejki si go saka tatkoto doma. On si otide a jas ostanav da go smiruvam postaroto dete. Kakov roditel e toa {to si go ostava deteto da pla~e za nego. Slednite dva dena moeto dete go pomina so slikata od tatko mu vo raka pla~ejki i molejki me da mu pi{am poraka da se vrati doma. Pra{uvav dali saka da se slu{ne so nego za da mu se javi, odgovorot be{e nesakam da razgovaram, go sakam doma. Na kraj veke nemo`ev da izdr`am da go gledam deteto kako pla~e i popu{tiv iako znaev deka gre{am, mu pi{av poraka ka`uvajki mu deka deteto dva dena se {eta so slikata i pla~e, deka nemam namera da go forsiram no ako ima malku sovest i qubov ke znae {to treba da napravi. Odgovorot na porakata be{e:

Blagodaram na razbiraweto, no te molam napravi napor i ka`i deka sum na pat. Ako e za decata vedna{ ke se vratam, ama znae{ zo{to mi treba u{te vreme.. Znam deka ne ti e lesno, Izvini... Se nadevam }e imam mo`nost i }e najdam na~in da ti se oddol`am eden den ...

Na toa mojot odgovor be{e da ne se trudi ni{to da re{ava, da se obiduva, da ne gleda, ni da se javuva da pra{a kako sme! Jas i decata }e bideme dobri i bez nego! Od toga{ nemame kontakt.

Mislam, {to misli so toa :eden den .. .. .. Zarem misli deka jas }e sedam da go ~ekam on da si igra ping pong so na{ite ~uvstva, da bide malku doma, malku so nea pa da vidi kaj ke mu trgne ili dodeka nekoja od nas ne se otka`e?

Vo krajna linija, {to go vrtam. Dokolku na nego ne mu e gajle za nas, i ne ostava za nekoja so koja {to pominal eden mesec vkupno vreme( dali ima i tolku), ne ni treba. ]e bideme dobro i bez nego.

Toa {to mi go pravi mene, nekako mo`ebi i bi mo`ela da mu go prostam, me|utoa toa {to im go pravi na decata, NIKOGA[!!!

Ajde nekoj neka mi ka`e kako da mu objasni{ na dete od 4 godini deka tatko mu ne saka da bide so nego bidejki razmisluva so drugata glava, namesto so taa {to mu e na ramenici!Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 19:16
Sto i da napravat ke se kajat


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 22:03
Просто немам зборови за будалата...

И како тој планира да ти се оддолжи еден ден? Стварно не ми е јасно    Или си мисли дека ако и ти направиш нешто такво како него, ќе те чека и ќе има разбирање... Просто не ја разбирам реченицата...

Многу ми е жал за детенцето... тоа секогаш ќе мисли на него и ќе го бара... Што и да му кажеш (вистината или која било лага) за него е небитно, тоа само знае дека татко му не е со него...-------------


Постирано од: antonijo
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 23:15
ne veruvam vo zena sto se zali..masko ne ostava taka lesno. imalo nesto sto ne go kazuva, treba i drugata strana da kaze nesto


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 23:19
Nema pricina za osuda. Premnogu luge ja delat istata sudbina za da se smeta za nesto nenormalno. Site se neverni, samo e prasanje na vreme koj koga ke se prepusti na nagonite. Sekoe negiranje na istoto e idealisticka budalastina, od majmuni poteknuvame


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 23:40
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Nema pricina za osuda. Premnogu luge ja delat istata sudbina za da se smeta za nesto nenormalno. Site se neverni, samo e prasanje na vreme koj koga ke se prepusti na nagonite. Sekoe negiranje na istoto e idealisticka budalastina, od majmuni poteknuvame


Па јас најверојатно сум идеалист... Според мене секој е верен се' додека не се докаже спротивното...

А будалата можел да има љубовница во Белград или каде беше веќе тоа и да си го има семејството, ако бил паметен и ако добро ја одиграл играта... Што да правиш, зе заљубил ко божем човекот...

Колку време му давате дека ќе и' се врати на жената?

Јас велам: три месеци...-------------


Постирано од: antonijo
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 23:43
zbunet dobro kazano...ne osuduvam.. samo ne veruvam mnogu na takvi prikazni so rezerva sum IZVINI ne ja poznavam moze ti dobro ja znaes


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 13.Август.2007 во 23:54
Originally posted by antonijo antonijo напиша:

zbunet dobro kazano...ne osuduvam.. samo ne veruvam mnogu na takvi
prikazni so rezerva sum IZVINI ne ja poznavam moze ti dobro ja znaes


А зошто па да не веруваш? Многу често жените си го извлекуваат подебелиот крај... Или не се веќе доволно млади и убави, или биле преокупирани со децата и домашните проблеми, или со проблеми на работа и не знам си какви се' не изговори...


-------------


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 02:13
Тамитами, убаво што се виделе децата со таткото - ама следниот пат не ги носи ти и не седи со нив. Остави ги, макар за 2 часа сами. Прво, за да не се малтретираш гледајќи го и да не ти се отвара раната од изневерата, второ за да имаш два саати за себе и да отидеш на кафе со пријателка или било што (уф сама со толку мали деца, ич не ти завидувам), и трето за да види дека не е лесно сам човек да се справи со 2 мали деца.

Не би го молела да се врати заради децата. Може и ќе се врати, може ќе ти биде полесно еден месец затоа што е пак со семејството, ама во долгорочна перспектива цел живот ќе знаеш дека не се вратил затоа што САКА да биде со ТЕБЕ, туку заради друга причина. Разбирам зошто реагираш така, човечки е човек да се обидува на секој начин, ама не вреди.

Инаку, звучиш малку пооптимистички, браво.

Малку поинакво мислење за страдањето на детето. Сигурно му недостига таткото, ама сигурно му е потешко заради тоа што чувствува дека тебе ти е тешко. Колку побрзо ти ќе се стегнеш и ќе му ја претставиш (на негов јазик) ситуацијата како не толку страшна, толку побрзо ќе престане да страда. Знам дека не е лесно, ама малку по малку.

А имаш ли поддршка од родители, пријатели...? Во вакви моменти е важно да имаш на кого да се пожалиш. А и форумот е добра опција.
-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 02:16
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Nema pricina za osuda. Premnogu luge ja delat istata sudbina za da se smeta za nesto nenormalno. Site se neverni, samo e prasanje na vreme koj koga ke se prepusti na nagonite. Sekoe negiranje na istoto e idealisticka budalastina, od majmuni poteknuvame


Збунет, така мислиш и за жена ти, сестра ти, мајка ти? Или само за мажите важи оправдувањето?
-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 07:26
Не сакав да пишувам на темава пошто немам утешни зборови за tamitami,
очигледно е дека човекот е добар татко...

Не знам дали е спремна tamitami да живее со човек кој не ја сакатага. Ја не би можела...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 17:21
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Nema pricina za osuda. Premnogu luge ja delat istata sudbina za da se smeta za nesto nenormalno. Site se neverni, samo e prasanje na vreme koj koga ke se prepusti na nagonite. Sekoe negiranje na istoto e idealisticka budalastina, od majmuni poteknuvame


Збунет, така мислиш и за жена ти, сестра ти, мајка ти? Или само за мажите важи оправдувањето?

Mislam deka ne bev jasen za nekogo. Nema opravduvanje, nema osuda, toa e nesto sto se slucuva. Sto vredi da go kolnes dozdot, on seedno ke paga


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 22:03
Originally posted by zbunet zbunet напиша:


Originally posted by Miriam Miriam напиша:


Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Nema pricina za osuda. Premnogu luge ja delat istata sudbina za da se smeta za nesto nenormalno. Site se neverni, samo e prasanje na vreme koj koga ke se prepusti na nagonite. Sekoe negiranje na istoto e idealisticka budalastina, od majmuni poteknuvame
Збунет, така мислиш и за жена ти, сестра ти, мајка ти? Или само за мажите важи оправдувањето?
Mislam deka ne bev jasen za nekogo. Nema opravduvanje, nema osuda, toa e nesto sto se slucuva. Sto vredi da go kolnes dozdot, on seedno ke paga


Блазе си ти што си си толку ладнокрвен...-------------


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 23:04
ГОВЕДО. Драга госпоѓо по сето ова што го прочитав едноставно сум згрозен. Начекал па си игра со тебе како што сака. Премногу му попушташ, барај од него и тој како родител да ги земе децата на по една недела кај тебе па кај него. Каква е таа свња неодговорна, ги створил децата па сега пу,пу неважи сакам да размислам, сакам да бидам беќар. Не му попуштај затоа што цел живот ќе си игра со тебе, едноставно покажи и ти заби, тој не те заслужува тебе. Ретки се жени со толкава љубов према мажот. Не се предавај ќе дојде ден кога и тебе среќата ќе ти се насмее.

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 23:11
Kako mali ni raskazuvaat prikaski i bajki pred spienje, a nie kako prv kontakt so svetot veruvame vo niv t.e. vo pravilatata koj e dobriot , a koj losiot. Dedo Mraz ke ni donese darovi dokolku sme dobri, a Baba Roga ke ne odnese dokolku sme losi. I preku mali lagi sme veke spremni vojnicinja na verbata za da poveruvame na pogolemite lagi, kako rasteme : - Pravda, Mir, Komunizam, Demokratija, Religija, Ljubov.
Uviduvame deka nisto ne funcionira kako ni e prethodno kazano kako i deka  seuste uporno ne ubeduvaat, da ne ja izgubime nadezta, a u stvari nema niedna zdrava pricina da prodolzime da veruvame vo dosegasnata fantazija bez pokritie .
Nikoj za sebe ne misli deka e los, sto znaci postoi i druga verzija na prikaznata sto znaci dobroto i losoto se ponistuvaat


Постирано од: patilec
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 23:38
смеењеAMA SI GA NAJEBAJAAA намигнување
TOCNO E


-------------
?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 14.Август.2007 во 23:42
Originally posted by NAPOLEON NAPOLEON напиша:

ГОВЕДО. Драга госпоѓо по сето ова што го прочитав едноставно сум згрозен. Начекал па си игра со тебе како што сака. Премногу му попушташ, барај од него и тој како родител да ги земе децата на по една недела кај тебе па кај него. Каква е таа свња неодговорна, ги створил децата па сега пу,пу неважи сакам да размислам, сакам да бидам беќар. Не му попуштај затоа што цел живот ќе си игра со тебе, едноставно покажи и ти заби, тој не те заслужува тебе. Ретки се жени со толкава љубов према мажот. Не се предавај ќе дојде ден кога и тебе среќата ќе ти се насмее.
-------------


Постирано од: tamitami
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 15:08

[Nikoj za sebe ne misli deka e los, sto znaci postoi i druga verzija na prikaznata.] - citat Zbunet
 
Zbunet, nema druga verzija na prikaznata i toa e najtragicniot del od celata rabota.
 
Kako sto vika "maz mi" go citiram : Ti si se ona sto maz bi posakal, vo smisol na zena, sopruga, prijatel, ... i jas sum najgolemata budala na svet sto go pravam ova sto go pravam i nemozam da si najdam nikakvo opravduvanje pred samiot sebe sto dozvoliv ova da se sluci. Znam deka gorko ke se kaam, verojatno cel zivot, zatoa sto dodeka gledam deka ti se trudis da ne zacuvas "nas", jas nemozam da najdam sili da go napravam ona sto znam deka e ispravno da go napravam. Dodeka jas se pronajdam sebe si ti verojatno ke se svestis deka ne sum vreden da se trudis i nema da sakas poveke da bides so mene.
I da ti kazam deka verojatno za ova poslednovo ke bide vo pravo. Razdeleni sme veke 10 dena od koj sto  poslednite 4 nemame nikakov kontak. "Maz mi" kako da propadna vo zemja. Nie poleka se priviknuvame da funkcionirame bez nego i zacuduvacki i ne ni e tolku loso. Sepak e uzasno tesko da ostavis tretina od svojot zivot pozadi tebe i da gledas deka se sto si stvaral za vo idnina, odi vo nepovrat. Megutoa zivotot tece ponataka i covek mora da gi prifati  rabotite sto mu se slucuvaat  i da gleda napred. Se ke si dojde vo svoe vreme. Ima edna izreka vo koja sto veruvam, a toa e deka vo zivotot " se se vraka i se se plaka" na ovoj ili na onoj nacin. Jas nemam poveke namera da trosam nervi i solzi za nekoj koj sto frla 10 dobri godini i unistuva tri zivoti za 10/20 dena zabava.
 
 


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 20:34
Originally posted by tamitami tamitami напиша:

.........................

Vo krajna linija, {to go vrtam. Dokolku na nego ne mu e gajle za nas, i ne ostava za nekoja so koja {to pominal eden mesec vkupno vreme( dali ima i tolku), ne ni treba. ]e bideme dobro i bez nego.

Toa {to mi go pravi mene, nekako mo`ebi i bi mo`ela da mu go prostam, me|utoa toa {to im go pravi na decata, NIKOGA[!!!

Ajde nekoj neka mi ka`e kako da mu objasni{ na dete od 4 godini deka tatko mu ne saka da bide so nego bidejki razmisluva so drugata glava, namesto so taa {to mu e na ramenici!

 
Дури и да се врати, треба да го избркаш. Ако некој е спремен за „врска“ од еден месец да растури фамилија, тури му пепел, тој не ни заслужил да има фамилија, тој е незрела личност. лутиналутиналутиналутиналутина


-------------
You are fired!


Постирано од: antonijo
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 23:50
 gi prasuvam mazit ...koj bi ostavil zena ako vredi....JAS NE... "ti si ona sto maz bi posakal"..go posakuva i go ostava.. KUKLE DA NE SI MU ZGRESILA  nesto


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 00:14
Originally posted by antonijo antonijo напиша:

 gi prasuvam mazit ...koj bi ostavil zena ako vredi....JAS NE... "ti si ona sto maz bi posakal"..go posakuva i go ostava.. KUKLE DA NE SI MU ZGRESILA  nesto


изненадување изненадувањеизненадување

1. Што ти е тебе Тамитами па и се обраќаш со "кукле"???

2. "Koj bi ostavil zena ako vredi..." ако не вредела сигурно немало 10 години да биде со неа и да и прави две деца. Може и да му згрешила, на никој не му е 100% погодено ама можело да му текне пред да прави деца.

До авторката - многу ми е мило што полека се средуваат работите кај вас со децата. Сигурно ќе има и тешки моменти ама многу е важно да знаеш дека можеш без него.


-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: tamitami
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 14:17
STO SUM ZGRESILA?
 
Zar mislis deka jas ne sum se zaprasala istoto? Ili deka ne sum go prasala nego, sto zgresiv za da go zasluzam ova ili sto ne bilo vo red??? 
 
Ne ednas, tuku sto pati! I sekogas go dobivav istiot odgovor. "Nisto ne si zgresila i se bilo vo red. Ne e do tebe, tuku e do mene. Ne znam sto se slucuva so mene i nemozam ni da se prepoznaam ni da se podnesam samiot sebe za se sto napraviv"
 
Odsekogas sum smetala deka ako nesto ne e vo red vo brakot, ako na nekoj nesto mu smeta, deka treba kako dvajca vozrasni i razumni luge da se sedne i da se obide da se najde resenie na problemot. Na krajot na kraistata, Brakot e institucija na kompromisi, bez toa nemoze da funkcionira. Dokolku nesto do tolku ne e vo red, da i posle nekolku obidi da se resi i sanira, problemot e se uste prisuten, togas da se razgleduvaat drugi opcii na ziveenje. Megutoa ako on i imal nekakov problem, sto vo momentov ne go kazuva, tebalo da ima dovolno doblest vo sebe i dovolno pocit kon naseto minato i nas, da sedne na masa i da kaze sto go maci.
 
Iskreno ne mozam da najdam nekoe logicno objasunvanje, nitu pricina. Site gresime vo zivotot, verojatno i jas nekogas nesto sum zgresila, megjutoa sto i da sum napravila vo minatoto i sto ida sum zgresila, ne bilo nitu namerno, nitu tolku golemo za da on ima potreba da mi vraka na vakov nacin.
 
Zbunet , edno prasanje do tebe: Dali si zenet i imas deca? Bidejki komentarite sto gi davas se krajno sovinisticki i mi deluvaat kako na nekoj koj sto nema bracno iskustvo vo zivotot ili pak bil krajno razocaran i povreden od nekoja zenska osoba, pa sega vo site nas, ja gledas nea!


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 20:20
Еве што му згрешила: била тука за него и со него, му обраќала внимание, му готвела, му чистела, му перела, средувала низ куќи, го планирала семејниот буџет и такви некои работи, коишто не се ич секси... Ете тоа му згршила... Тоа некој ептен зелен тип...

Јас сум сто посто убедена Тамитами дека маж ти ќе те моли да ти се врати веднаш откако девојката ќе го изгустира...


-------------


Постирано од: antonijo
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 22:40
Originally posted by Julija Julija напиша:

Еве што му згрешила: била тука за него и со него, му обраќала внимание, му готвела, му чистела, му перела, средувала низ куќи, го планирала семејниот буџет и такви некои работи, коишто не се ич секси... Ете тоа му згршила... Тоа некој ептен зелен тип...

Јас сум сто посто убедена Тамитами дека маж ти ќе те моли да ти се врати веднаш откако девојката ќе го изгустира...
ova e do julija vo denesno vreme koja devojka znae da gotvi,cisti,pere pazi sreduva po kuki pa i da sreduva budjet najdi mi takva odma ja zimam pa ne mora da e tolku ubava


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 00:46
Originally posted by tamitami tamitami напиша:

STO SUM ZGRESILA?
 
Zar mislis deka jas ne sum se zaprasala istoto? Ili deka ne sum go prasala nego, sto zgresiv za da go zasluzam ova ili sto ne bilo vo red??? 
 
Ne ednas, tuku sto pati! I sekogas go dobivav istiot odgovor. "Nisto ne si zgresila i se bilo vo red. Ne e do tebe, tuku e do mene. Ne znam sto se slucuva so mene i nemozam ni da se prepoznaam ni da se podnesam samiot sebe za se sto napraviv"
 
Odsekogas sum smetala deka ako nesto ne e vo red vo brakot, ako na nekoj nesto mu smeta, deka treba kako dvajca vozrasni i razumni luge da se sedne i da se obide da se najde resenie na problemot. Na krajot na kraistata, Brakot e institucija na kompromisi, bez toa nemoze da funkcionira. Dokolku nesto do tolku ne e vo red, da i posle nekolku obidi da se resi i sanira, problemot e se uste prisuten, togas da se razgleduvaat drugi opcii na ziveenje. Megutoa ako on i imal nekakov problem, sto vo momentov ne go kazuva, tebalo da ima dovolno doblest vo sebe i dovolno pocit kon naseto minato i nas, da sedne na masa i da kaze sto go maci.
 
Iskreno ne mozam da najdam nekoe logicno objasunvanje, nitu pricina. Site gresime vo zivotot, verojatno i jas nekogas nesto sum zgresila, megjutoa sto i da sum napravila vo minatoto i sto ida sum zgresila, ne bilo nitu namerno, nitu tolku golemo za da on ima potreba da mi vraka na vakov nacin.
 
Zbunet , edno prasanje do tebe: Dali si zenet i imas deca? Bidejki komentarite sto gi davas se krajno sovinisticki i mi deluvaat kako na nekoj koj sto nema bracno iskustvo vo zivotot ili pak bil krajno razocaran i povreden od nekoja zenska osoba, pa sega vo site nas, ja gledas nea!Ne mozam da bidam razocaran zosto bezgresnost ne postoi, ne mozam da si dozvolam opsesija kon edna licnost, ne mozam da ocekuvam deka nekoja zasekogas ke bide vljubena vo mene. Sovinista go vozdiga sopstveniot pol na steta na drugiot, ne se cuvstuvavm kako maskoljubec, niti bev ekspliciten vo rangiranjeto na polovite.Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 04:54
ехехее колку вакави примери има може и да остане во брак чисто зашто неговата љубовница не сака да се врзува за нешто сериозно ( зс може он и деца  да има )али па затоа може да си теркаат до кога сакаат а жена му хехе па има да избира суета ( да се разведе и да си брка свој самостоен живот ) или да трпи се заеади децата да бидат со татко, мн просто .....

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 17:21
Originally posted by antonijo antonijo напиша:

Originally posted by Julija Julija напиша:

Еве што му згрешила: била тука за него и со него, му
обраќала внимание, му готвела, му чистела, му перела, средувала низ
куќи, го планирала семејниот буџет и такви некои работи, коишто не се
ич секси... Ете тоа му згршила... Тоа некој ептен зелен тип...

Јас сум сто посто убедена Тамитами дека маж ти ќе те моли да ти се врати веднаш откако девојката ќе го изгустира...
ova e do julija vo denesno vreme koja devojka znae da
gotvi,cisti,pere pazi sreduva po kuki pa i da sreduva budjet najdi mi
takva odma ja zimam pa ne mora da e tolku ubava


Јас мислам дека такви девојки има многу, ама можеби се лажам... Не знам...
-------------


Постирано од: napoleon
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 17:37
Мислам дека тема е како тамитами да го реши најдобро проблемот и да се држиме до темата. Мое мислење е дека тамитами треба под хитно да го шутне говедото, под хитно да поведе бракоразводна парница и да бара поделба на имотот и одговорностите со него. Знам дека тоа многу тешко ќе и биде, но ќе видиме тогаш дали говедото со ороспичето ќе може да се шета кога и каде сака, а дома ќе треба да чува мало дете. Ороспичето под хитно ќе го откачи, а он ќе и ги бакнува нозете на тамитами за да се врати дома. Куче кое се научило пред месарница повторно ќе го направи тоа, затоа не треба да му се опрости.

-------------
NEMA POTPIS


Постирано од: Mr.Trump
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 18:11
Говедо е вистински збор. Знам дека е тоа тешко за мајка, но опни му едно дете, закачи му алиментации, земи му се што има, да видиш, нема повеќе да му се дига на к*рвичиња, подобар лек од шкопење е тоа. лутиналутиналутиналутиналутина

-------------
You are fired!


Постирано од: antonijo
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 23:31
govedo koj e toj sto otisol ili toj sto go pustil da odi...izgleda i dvajcate se goveda sto pravat deca koga nema ljubav ili da go zadrzat brakot...izgleda denes e moderno deca pa razvod..


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 23:34
Pa na filmovite svite se razvedeni tamu u Amerika, a makeata ili ocuvot sekogas se poarni od originalite


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 17.Август.2007 во 23:51
Имаш три опции:
1.Да го оставиш и да го казниш со тоа што децата нема да му дозволуваш да ги гледа.Ова под услов ако си економски независна.Тој некое време може ќе тагува по децата ама бргу ќе се прежени и ќе си има други деца, а твоите ќе ги сака од далеку, но набргу ќе се помири со фактот дека не може да ги гледа, а за тоа ќе те обвини тебе и така ќе си ја олесни совеста.
2.Да останеш во брак заради децата, да се преправаш дека си му простила, а всушност да му вратиш со иста мера(може и повеќе оти заслужил).
3.Да се разведеш и да останеш со него во контакт заради децата.Тој сепак нив им е родител и добро е да има обврска спрема нив .Не да им плаќа издршка изречена со пресуда(издршките се многу мали), туку да му ги оставаш по неколку дена.Исто да не ги прекинуваш врските на децата со фамилијата на татко им. За тебе и децата ќе биде подобро.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 03:05
ллелелеее каква крајност ејј голема%20насмевка аман бееее така ли па затоа има и простување ....
 
 
ако и е за децата ке му се смири и ке си кути па он може и те како пак да си терк по свое а па уште повеќе ако економски е слаба....
 
ке трпи и те како....


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 09:46
Ma neka mu plati na nekoj sto vozi bulduzer da go smacka, a na decata ke im kazuva deka od sto ne ucel bil opst rabotnik i zatoa nastradal. I decata se so petki ke bidat, volkot sit ke bide i ovcite na broj


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 14:41
Е ајде сега пак и вие - говедо, да платела да го згази булдожер... Малку е претерано. Како што кажав уште во најпрвиот пост, чест му прави што кога се заљубил во друга и кажал и се разделиле - место цел живот да лаже и да си има швалерка за надвор и жена за дома. Не е убаво што се случило во таков момент, тешко е и за Тамитами и за децата, ама не е најголемата трагедија во светот. На луѓето им се случува да се заљубат во момент што најмалку очекуваат. Доколку остане добар родител на децата (да контактира со нив, да ги сака, да плаќа алиментација) и искрен со Тамитами, нема зошто да го категоризирате како во примерите во првата реченица.

Опцијата 3 на Ванеса за мене е најразумна. Сепак има деца во целата ситуација и треба односите да се држат на цивилизирано ниво.

 

-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 21:57
ne zabagavejte vo krajnosti najlesno so se vika e da se razvedes a nejtesko e decata toa kako ke go podnesat,,,,,

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Август.2007 во 23:42
Site deca uglavnom tatkovcite gi smetaat za moroni taka da nema da bide predizvikana golema steta


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 01:12
најлошо е ако почнал да се дрогира.
затоа што во неколку наврати, tamitami кажа, дека типот сам признавал оти не се препознава самиот себе. интересно, нели?
а такви девојки кои се спремни за забава по службени патувања може знаат и повеќе од едно трикче.
затоа децата подалеку од него, барање за медицински преглед, кој знае што има до сега фатено и плус забрана за приближување, бидејќи кој знае што може да направи во афектна состојба.
сигурно си е сигурно!


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 04:34
Последново мислење не знам дали да газење%20од%20смеење или хипнотизиран

-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 07:53
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

ne zabagavejte vo krajnosti najlesno so se vika e da se razvedes a nejtesko e decata toa kako ke go podnesat,,,,,


Od kade pa deka razvodot e najlesen?

Ne e vrska pa aj kje raskinam i povekje nisto ne me interesira za nego...

Sepak tamitami sama kje si odluci kako ponatamu bez razlika nie ovde sto "laeme"... ona najubavo si ja znae situacijata doma...


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 10:56
taka e, ona treba da si resi. Ima poveke opcii, samo treba da pazi da ja odbere  taa sto nema da se kae cel zivot, i od koga ke ja odbere da prodolzi da si go zivee mirno zivotot i bez nervozi, zato sto nervoite go rasipuvaat zivotot zdravjeto a eden ni e zivot.  I treba da se znae deka toa veke e sekojdnevie , 50% izneveruvaat i mazi i zeni i stana normalna rabota sto ne treba da se svati tolku tragicno nego da se najde resenie za prodolzuvanje na vesel zivot, zvuci grubo no toa e toa, napravenoto ne se poprava.

-------------


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 11:30
Brmm,sakas da kazes deka ako tvojata zena te izneveruva ti bi prostil tuku taka i bi prodolzil taka lesno (so ogled da imate deca)? A, sto ako ti i prostis i ona pak go napravi toa po 2 pat? Kako velat "tesko e prviot pat, lesno e 2 pat".


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 11:43
Originally posted by sara333 sara333 напиша:

Brmm,sakas da kazes deka ako tvojata zena te izneveruva ti bi prostil tuku taka i bi prodolzil taka lesno (so ogled da imate deca)? A, sto ako ti i prostis i ona pak go napravi toa po 2 pat? Kako velat "tesko e prviot pat, lesno e 2 pat".
Ne rekov ova sto mi nametna. Ubo kazav, deka ona treba da si resi, a deka denes e to normalno i sekojdnevie toa e fakt. E sea....dali treba da si go rasipuva zivotot nekoj deka go izneverile? Pa ziveeme prosek da receme 60-70 god ( i to e mnogu na denesnicav) i sega treba cel zivot da sedime doma i da placeme i se zalime ? ne zezaj, to treba da se resi (kako sto misli ona) sto pobrzo i da se prodolzi da se zivee sto ponormalno se moze, vremeto leci se kako i da e. 

-------------


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 19.Август.2007 во 12:01

Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Последново мислење не знам дали да газење%20од%20смеење или хипнотизиран


поарно да се смееме сега, отколку да го премолчиме како опција, па да плаче некој после. во животот сите опции се возможни, а како што знам, најдобро е да се предвиди најлошата, за да се превземат најдобрите мерки.
сигурно има причина зошто еден татко би се одалечил од своите деца.
а и уште нешто ми падна во очи.

Originally posted by tamitami tamitami напиша:

(Inaku vozrasta na decata se 4 godini i 10 meseci).второто детенце е десет месеци, што значи дека е скоро родено и дека најверојатно имало недостаток на секс. пред и после породувањето.
тоа се најосетливите периоди за еден брак.
посебно заради промените во лачењето на хормоните и сите други хемиски промени во организмот на жената. која треба да се чува од тие нагли промени во своето тело.
а тоа како што гледам не им се објаснува многу, многу, на младите мајки.
системот како систем, сакајќи да ја зачува клетката на општеството, семејството, одредил насоки како тоа да се прави. брачни советувалишта, социјални мерки, закони за семејство и сите други легални мерки.
затоа со бистра глава, само напред, tamitami.-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 00:23
Колку што разбрав човеков е навистина заљубен па затоа и си заминал од дома да размислува.Не се работи дали Тамитами ќе му прости, туку прашање е дали тој навистина сака да се врати.
Точно е дека неверствата се многу чести, ама тоа да се прави малку поумешно.Фамилијата да не се запоставува и барем да се потрудел жена му да не дознае.
А и лесно е вака од страна совети да се даваат, ама јас ни самата не знам што би правела доклолку би се нашла во слична ситуација.


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 18:38
Tamitami ova sto go procitav mi dava do znaenje deka ti svesno ili nesvesno si se pretvorila vo "majka na svojot maz"mazite gi sakaat i gi pocituvaat svoite majki "no ne gi posakuvaat".
(ova e odgovorot na tvoeto prasanje :"Zosto te ostavil?")Mazite baraat....
 
I iskreno da ti kazam ne mi se dopaga sto na decata t.e. na 4g kerka da i kazes se kako sto e(pa taa e se uste dete,decata do svojata 6g vozrast gi prifakaat rabotite kako sto se t.e. kako sto ke im gi prezentiras)
 
Sum pobornik za da se borime za onie koi sto gi sakame so site raspolozivi sredstva(osven decata)No dokolku ne ne saka toa e samo izmacuvanje i za dvajcata.
 
p.s.zivotot prodolzuva so nego ili bez nego samo treba da go pronajdes vistinskiot pat


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 20.Август.2007 во 21:21
I dovolno pari


Постирано од: maca5
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 12:49
ima mnogu neverstva vo brakтагазагриженост

-------------
Zdravo.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 14:35
Originally posted by maca5 maca5 напиша:

ima mnogu neverstva vo brakтагазагрижености многу или една јака причина за тоа..


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 17.Октомври.2011 во 05:12
Sekoe zohsto si ima svoe zatoa shto
 
Za da ima neverstvo vo brakot mora da ima prichina i toa mnogu dobra. Koga vekje se prashuvame zoshto brachniot drugar ne zamenil so drug/a, treba najprvin da se prashame dali nie ja imame vinata. Ako nema vina vo nas, togash so eden dobar razgovor bi se reshila idninata. Vo sekoj sluchaj kje sakam da go zadrzam mazot, ama ako toj ne me saka povekje togash lep provod so drugata!


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 17.Октомври.2011 во 20:23
Неверство ни во врска ни во брак... ни би простил НИКАКО...нити би барал да ми простат... тоа е тоа... со 2 збора.... потоа КРАЈне


-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 18.Октомври.2011 во 21:08
Ќе го убијам ако ме изневери....во брак

А јас ... ма неее.. јас не изневерувам

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Мај.2012 во 10:41
Нешто што ме испровоцира и натера да се вклучам и напишам неколку збора

http://www.time.mk/read/NONE/c2cc47b1f3/index.html" rel="nofollow - Ова е домашното видео на наставничката од Прилеп

Што ме испровоцира?
Сите ние кои коментирале за настанот сме го повредиле “достоинството“ на жената која е жртва на неморален љубовникзбунетост Пази богати-неморален љубовник???? Да е жртва на мажот , да е девојка жртва на својот дечко, ај да разберам, ама да жалам жртва на љубовник???? Нееее, јас не, тие нека ја жалат, нивно право, нивно убедување.Јас прашувам-А што мајка достоинствена жена  бара со  љубовникзбунетост. Мојот став е јасен -Секоја жена може да се разведи  бре, па нека има љубовник, не еден десетина ако и чини.
И чудно, се прашуваат зошто била суспендирана од работа? Каква врска има тоа што децата (и родителите) ја виделе на клипчето во малку поинтимна поза со својот љубовник?збунетост
Еве јас ги прашувам нив-Како една учител/ка (наставничка) може да им зборува на учениците за семејни вредности, ако самата не ги почитува? Кој од децата ќе верува? Нема ли пред себе да ја имаат сликата од клипот со љубовник?  Да се разбереме-едно е да си разведен/а, вдовец/а, но друго е да те знаат сите дека си прељубница.
И друго нешто многу важно, била жртва на љубовникот. ОК. Има закон за тоа (или нема). Нека си го тужи, нека си бара отштета.Ја уценувал? Па нека го тужи бре. Љубовник и е! Се прашувам- во такви случаи дали луѓето очекуваат мажот (изневерениот) да оди да го  брани “достоинството“ на својата “изневерничка“
Ни од жеска солидарност неможам да се сложам со оние кои ја сметаат за жртва.Жалам, ама немам милост за такви.Може сум простичка, може сум бездушна, не велам не. Ама горнион гледа, што посеала тоа пожнеела-секоја која се одлучила на таков чекор. Нека си го носи срамот, требала да го очекува.-------------


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 12.Јуни.2013 во 23:11
za tie sto neznaat kako

http://sakassvaler.com/" rel="nofollow - http://sakassvaler.com/  газење од смеење


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 13.Јуни.2013 во 00:48
Модерни времиња ..... газење од смеење

-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!Постирано од: yuiop
Датум на внесување: 13.Јуни.2013 во 00:51
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

za tie sto neznaat kako

http://sakassvaler.com/" rel="nofollow - http://sakassvaler.com/  газење од смеење


Јас се регистрирав.......сега ќе знам како.......


Постирано од: yuiop
Датум на внесување: 13.Јуни.2013 во 01:06
Originally posted by yuiop yuiop напиша:

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

za tie sto neznaat kako

http://sakassvaler.com/" rel="nofollow - http://sakassvaler.com/  газење од смеење


Јас се регистрирав.......сега ќе знам како.......


абе се педери ваму....................


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 13.Јуни.2013 во 01:25
 изненадување
и ова ли го има газење од смеење


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 13.Јуни.2013 во 05:37
Originally posted by yuiop yuiop напиша:

 

абе се педери ваму....................
 

епа според тебе кој нормален дечко или девојка ќе се регистрира таму дури да е и со просечна убавина ? Таму треба или да си педер или ропак невиден . Во краен случај тинејџер на 9-11 години и да ѕвери по цицки и да се понаша како да е на 40 .


-------------


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 13.Јуни.2013 во 09:05
jas pa se prasuvam kako Gabi znaela za toa...taa ni kaza na site najprvaгазење од смеење

-------------
vivi


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 13.Јуни.2013 во 19:35
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

jas pa se prasuvam kako Gabi znaela za toa...taa ni kaza na site najprvaгазење од смеење
,

,,,,aj pa sega i ti ,,,komshivkata i kazhala,,,смеење


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 14.Јуни.2013 во 00:37
ti pa da ne ja znaes i komsivkataзбунетост

-------------
vivi


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 14.Јуни.2013 во 01:05
,,,,,ahm,,,,bev tamu koga i kazhuvashe,,,,загриженост

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Јуни.2013 во 14:32
Originally posted by емил емил напиша:

... Во краен случај тинејџер на 9-11 години ...


Емил, ептен ме збуни!изненадување
не кажувај никому
На оваа возраст не може да се рече дека е тинејџер туку е дете.  голема насмевка

Тинејџери се од 13 до 19 години.
______________________________
македонски        англиски   изговор   
13                        thirteen      (тин)
 
...   ...    ...   ...   ...   ...
19                       nineteen      (тин)
______________________________
возраст                     age       (ејџ)      

teen + age = teenage    (тинејџ)


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 19.Јуни.2013 во 16:16

-''A http://en.wikipedia.org/wiki/Teen" rel="nofollow - teen or teenager is a person aged from puberty to maturity.''

..........
-"Puberty is a period of several years in which rapid physical growth and psychological changes occur, culminating in sexual maturity. The average onset of puberty is at 10 or 11 for girls and age 11 or 12 for boys.


...ama  , jas veruvam deka zlatniov nash....povekje znae !да

...barem koga se raboti za toa,... neshto....bukvalno da go sfakjash !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 20.Јуни.2013 во 11:01
Беровчани би рекле: „ Малеее “!ма ајде-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Јуни.2013 во 12:22
....a na toa gevgelichani bi rekle:


-"mi meer!!'' да

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 30.Март.2016 во 14:03
Originally posted by tamitami tamitami напиша:

Sto da pravis koga ke doznaes deka mazot to te izneveruva so druga zena.  Eve situacija:
.......
Dali da go prekine brakot ili da se bori da go socuva iako nema pozitivni signali od drugata strana?сршено%20срце


Eve eden primer kako eden soprug resava slichna situcija , i spored mene ova e najpravilnoto resenie ...
Nekade na forumov od nekogo procitav (ne se sekjavam kade bese toa ) ...Koga kucheto/kuchkata ednas ke posegne po koskata togas ke posegne i sleden pat bidejki go znae odlichno patot do kasapnicata....

Љубовната афера на сопругата ја претвори во интернет “сапуница“

Еден оженет човек го „запали“ интернетот и социјалната мрежа Редит, со својот блог за откривањето дека сопругата го мами со друг маж.

Целиот негов текст има повеќе од 10.000 знаци, а во него напишал како дознал дека сопругата го изневерува и дека потоа изнајмил приватен детектив да ја следи, а патем дознал дека веројатно и брат му е измамен од својата сопруга.

Оженетиот маж минатиов викенд ја запали социјалната мрежа „Редит“ откако во реално време ги објавуваше сознанијата за измамата на сопругата.

Три дена пишуваше за сите настани, најпрво претставувајќи се себе си и сопругата Џени.

Весникот „Хагингтон“ објави текст со најинтересните делови под наслов „Маж во живо го пренесува неверството на својата сопруга и ова е подобро од било која сапуница“.

Еве како изгледаше тоа:

„Мојата сопруга Џени и јас сме во брак 8 години. Кога се запознавме имавме само 22 и двајцата дипломиравме. Беше супер досега, никогаш не сме се расправале за да се разделуваме не некое време или нешто слично. Еден на друг си дадовме лозинки од телефонот и е – поштата.

Џени утрово спиеше и мојот брат и прати порака. Сопругата на мојот брат Карла и Џени планирале да одат на излет надвор од градот, додека јас и брат ми заедно со неколку пријатели сакавме да гледаме фудбал.

Одлучив да одговорам нешто глупаво и смешно, па ја отворив претходната порака за да смислам добра фора. Другата порака по ред беше од некој тип кој се вика Зак. Не знаев кој е тоа, но последното што и го испратил беше срценце.

На мој ужас таму се наоѓаше експлицитна сексуална расправа за тоа што сака да и направи на Џени во кревет. Пронајдов неколку заеднички голи фотографии. Поголемиот дел беа испратени меѓу 1 и 4 наутро.

Сфатив дека жена ми ме изневерува.

Ми требаше некое време да разберам дека ова е крајот на нашиот брак. Сето среќно време што го минавме заедно, сите убави моменти, патувања, романтични вечери, сето тоа не и значело ништо. Го затворив телефонот и заминав во тоалетот да се освежам додека Џени спиеше.

Во соработка со „редиторите“  изнајмив приватен детектив. Како што очекував Џени се најде со Зак, но и Карла – жената на брат ми, се сретна со некој.

„ Стигнаа во хотел. Џени и еден странец влегоа внатре, а Карла е веќе таму. Странецот е веројатно личноста со која Карла ме изневерува. Тој изгледа како просечен човек, иако е прилично низок. Не разбирам како детективот успева да ги следи, а да не изгледа сомнително.

Џени зема клуч од соба и тројцата луѓе се упатија кон лифтот. Моментално не знаеме повеќе, не знаеме што се случува во собата. Истражувачот го интересира дали да чека пред хотелот или за денес е готово? Веројатно остатокот од денот ќе го поминат во хотелот и тука ќе спијат.

Во ред, значи сите во хотелот прават нешто, веројатно имаат сексуални односи. Помислата на мојата жена со друг човек ме тера на повраќање, но некако се носам со сето тоа. Нема начин мојот детектив да се качи на спратот од хотелот и да дознае што се случува. Ќе остане пред хотелот уште неколку часа.

Работите дополнително се искомплицирале кога измамениот сопруг одлучил да му каже на својот брат што се случува. Најпосле двајцата одлучиле да поразговараат со своите сопруги.

Разводот е неминовен.

„ Од она што ми го кажаа, Џени спие со мажот, а Карла не, иако имала намера. Не знам веќе во што да верувам. Џени ме прегрнуваше и плачеше, ми ја уништи маицата. И Карла плачеше, но не му пријде на својот сопруг.

Мојот брат имаше израз на олеснување, но и лутење. Некои 15 минути ја навредуваше. Јас бев бесен. Мислев дека имаме одличен брак.

Ја прашав колку долго трае ова и како се запознале таа и Зак, ми рече пред неколку недели. Бев скршен, но јасно ми е дека е тоа нешто што таа го сакала. Нормално, си поигра со моите чувства, но очигледно не е личност која се врзува со срце.

Сака да спие наоколу, и што се однесува до мене тоа е во ред. Но, тоа нема да се случува додека сме ние заедно, така што продолжувам со развод, според првобитниот план.
-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 30.Март.2016 во 14:07
Eve uste eden slichen primer , neverstvo koe sopruznikot go obelodenuva preku (po mene degutantni ) show emsii od tipot na sprskata Preljubnici .....
No sepak,sigurno i ne bi se vpustil vo vakva drama dokolku ne se posomneval deka sepak zhenata go izneveruva i sigurno imal namera da ja ocrni javno ...


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Nurce26
Датум на внесување: 02.Октомври.2016 во 15:48
Море го оставам ич око не ми трепнува. И децата нема да ги види веќе. Не е тоа за простување во никој случај, се пакувам и од тој момент сме непријатели.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 02.Октомври.2016 во 21:32
Originally posted by Nurce26 Nurce26 напиша:

Море го оставам ич око не ми трепнува. И децата нема да ги види веќе. Не е тоа за простување во никој случај, се пакувам и од тој момент сме непријатели.


,,,,a sho da ti naprai on ako ti na dezurstvo ,,,akhm,,,,плазење


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: диди
Датум на внесување: 30.Март.2017 во 12:21
само да те поздравам и да ти кажам дека јас го поминав и тој пат. Го фатив маж ми со друга во која очигледно е заљубен. се разделивме доаѓаше молеше да се вратиме дека наводно расчистил со неа и сватил што губи. После неколку месеци дознав дека всушност воопшто не расчистил со неа и дека понатаму се гледа со неа. Згора на се имаме 3 деца и сме жртви на семејно насилство. Никогаш нема да заборавиш и никогаш вистински нема да му простиш. Секогаш во срцето ќе го имаш тој црв кој што на секое негово излегување ќе те наведува да размислуваш дали е со неа или не. Расчистиси во главата дека вината не е до тебе. Не си ти таа што фатила друг, не си ти таа што ги остава децата на милост и немилост. И на крај не си ти таа која што го растура семејството. Нападот е најдобра одбрана да знаеш. А дека ќе успееш, ќе успееш. Јас сум среќна што децата конечно ми се насмеани, весели и јас сум смирена и сталожена и реално можам да гледам на работите и да се соочам со проблемите за разлика од него. Вината нека си ја бара он не ти.


Постирано од: jov4e82
Датум на внесување: 22.Ноември.2018 во 18:46
Zdravo na site imam 37 godini vo brak sme 8 godini imame 2 decinja
imavme ubav brak no od moja negriza odnosite ni se zaladija.
sednavme razgovaravme i rabotite se smenija pocnav nova stranica ispolneta so ljubov no posle nekoe vreme i fativ na soprugata chat ovi flertuvacki so eden nejzin prijatel, bese bolno iako mi kazuvase deka nema nikakva vrska se bilo sala, od revolt i bes najdov edna i samo ja slikav perverzno bez nikakov fizicki kontak se desi samo ednas i poveke ne mi paga ns pamet takvo nesto, soprugata mi gi najde slikite ja skrsiv totalno a sakam da promenam se sakam nov pocetok zasto ja sakam a znam deka i taa mene iako ne mi pokazuva, razgovarame i na sekoj mozen nacin baram da mi dade sansa. dajte nekoj sovet


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 22.Ноември.2018 во 22:55

најдете заедничко хоби, можеби планинарење, пинг-понг, велосипеди, таман за децата бонус дружба ...

не сум во брак, но ко да сум заради икс околности, та можам да кажам ако сте венчани нормално амортизер треба да е Црквата, најдете заеднички Духовник дури и не сакале да живеете Воцрковено, та од спунт да ве спомне во Молитвите, во спротивно терајте психолошки консултации, просто е, за секоја криза треба амортизер, по некогап доволно е самоиницијативно тоа да се истера, понекогаш ниту цело пошироко Семејство не може да помогне, особен случај со градските и веќе ни по Комшии не одат на кафе а не пак редовно со Роднини да си полираат Чест, останува само пријателско колегијално амортизирање а тоа е повеќе за шмирглање чалам отколку полирање Чест ...

скинете го фејкбук од својот живот, сакале нејќеле местото пред се' се користи за маркетинг и војаеризам агитпроп и сајбер-секташтво за претурање претежно трендови и похоти, дека е лесно не е, лајкохолизам не е заебанција ама ќе треба време за да разбереме дека Народ по социјалките се навлекува, тоа еФорум знае да навлече Чоек каде под псевдоним се тера дебата, а не пак ќумез ко фејкбук каде личното прераснува во себично, каде најчесто најдобрите амортизери се живеење туѓи животи и сплеткарење од немукает, сетне чорба и еден убав збор на Ќена ти да и каже некој лично ојде Бате ти утре од инат кај комшиката и ето га кој ви е крив што не сте разбрале дека местото и за небрачни е жива кал од аспект на К*рвалук, просто е и 50% само да се изврзани таму луѓе заради вакви или онакви телесни похоти и вас а за жал и вашите Деца ќе ве заплиснува таа енергија, зар живеејќи во Скопје не го дишете од спунт сето загадување, шти очекувате!?

знам горниов абер болно звучи, посебно ако фејкбук ви станал главна спона за информирање комуникација и дружење, капак ако најубаите спомени таму ги споделувате и тоа е тоа, електро-бројлери кои само чекаат ден кога че спука некоја електро-депресија од каква и да е природа, та чим тоа го верглаат виртуални гуруа што понатака [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PID=229442#229442" rel="nofollow - 1 ]
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk