Испечати | Затвори го прозорот

Идеално семејство?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7602
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 17:15
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Идеално семејство?
Постирано од: Miriam
Наслов: Идеално семејство?
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 20:55
Колку било идеално вашето семејство кога сте биле деца? Ви влијаело ли тоа на изградбата како луѓе? Постапувате исто како некогаш вашите родители или се стремите да ги поправате нивните грешки?


-------------
Try again. Fail again. Fail better.



Коментари:
Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 21:27
ако воопшто некогаш би имало идеалOuchWacko





-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 12:32
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Колку било идеално вашето семејство кога сте биле деца? Ви влијаело ли тоа на изградбата како луѓе? Постапувате исто како некогаш вашите родители или се стремите да ги поправате нивните грешки?


MOZEBI NE BILO IDEALNO,NO MOITE RODITELI SEKOGASH GI PRIZNAVALE GRESHKITE...TongueA DALI POSTAPUVAM KAKO NIVErmmPA VO ODNOS NA DRUGARSKIOT ODNOS KON DECATA ...TOA DA..TOA E OD NIV...I ZA TOA SUM IM MNOGU BLAGODARNASmile


-------------


Постирано од: maca5
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 12:51
ima i mnogu idealmni semejstvaтрепкање

-------------
Zdravo.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 13:10
ne znam kolku bilo idealno, megjutoa sum izrasnala vo semejstvo so mnogu toplina i pocituvanje. Ona sto jas sekogas nastojuvam denes da go pravam e zaednickiot rucek, iako vo denesni uslovi koga cesto vo privatniot sektor nema tocno odredeno rabotno vreme , toa e malku potesko. Sepak , ne mozam da zamislam, kako sto se pravi vo mnogu semejstva, koj kako ke dojde od skolo ili rabota, sam da jade. Mislam deka semejniot rucek e mnogu vazen.


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 14:03
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

ако воопшто некогаш би имало идеалOuchWacko


Ideal treba da ima, barem vo nash*te glavi.

Zatoa mozebi e interesno prasanjeto, kako go zamisluvate idealnoto semejstvo?


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 30.Август.2007 во 14:12


semejstvoto e za da se prodolzi vrstata ...

od mnogu pricini ...
opravdani ili neopravdani ...
ili nemalo koj toa da ni go kaze ...

smetam deka roditelite sme edna od glavnite pricini
za neuspeh na decata ...

samo vikame ... NE ... NE ... NE ...

a i ne sme tie sto treba da im kazeme kako ...
taka e toa ...

ke kazam eden primer za ova ...

Gledate televizija ...
nekoj kanal ...
ne vi se dopadja toj kanal ...
i normalno go zemate dalecinskoto ...
(ama bateriite vnatre gi nema) ...
i stegajte kolku sakate ...
ke mora toj kanal da go gledate ... !!!

edno sum siguren vo golem procent ...
bateriite od dalecinskoto ne se kaj roditelite ...

Isto e i vo zivotot ...
ziveete nekoj zivot ...
ne vi se dopadja ...
sakate nesto da smenite ...
(no gi nemate bateriite) ...
i kolku da se trudite ...
nemozete da go smenite kanalot na zivotot ...

isto taka ...
obicno taa energija ne e kaj roditelite ...

kaj nekoj e ... sigurno ... !!!

ama treba da najdete kaj koj ?

inaku sekoj e stvoren da bide ZDRAV I USPESEN ...

ako ne e taka ... ima IZVOR ...

i toj izvor treba da sekni ...

a za semejstvoto ...

neophodno za prodolzuvanje na vrstata ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: MENANY
Датум на внесување: 01.Септември.2007 во 20:33
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Колку било идеално вашето семејство кога сте биле деца? Ви влијаело ли тоа на изградбата како луѓе? Постапувате исто како некогаш вашите родители или се стремите да ги поправате нивните грешки?
Idealno e golem zboz i ne bi rekla deka bev izrasnata vo akvo semejstvo,sum imala problemi no seto ta me napravi pojaka za da si formiram edna idealna familija,sogleduvajki gi greskite od minatoto!


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 11:31
Не верувам дека постои буквално идеално семејство. Човекот по природа е несовршен, а семејството е составено од - човекот, нели. Но, постојат семејства во кои има топлина и љубов, поддршка и стремеж кон разбирање. Тоа е најважно.( А грешки прават сите и тоа е природно, дури и добро е што е така).
Така беше во моето семејство. Мојата мајка се трудеше да не повторува некои грешки од нејзините родители во воспитувањето и успеа во тоа, така да имаме напредок во „генерацискиот развој“среќа.
 Јас се уште немам деца, но се надевам дека доброто што го носам од дома ќе го пренесам, а она што мислам дека не чинело ќе успеам да го сменам.


Постирано од: pwincess_bt
Датум на внесување: 02.Септември.2007 во 11:39

Sekoe semejstvo ima svoi karakteristiki i svoi osobini taka da ne mzois da recis ovie ne se idealni ili onie se poarni. Sekoe semejstvo si e sovrseno na svoj nacin.



Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 07:11


FAMILY

F-father A-and M-mother I-I(aj) L-love Y-you.




-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 00:13
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



FAMILY

F-father A-and M-mother I-I(aj) L-love Y-you.




SEKOJA CHEST


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 07:18
Originally posted by sara333 sara333 напиша:

Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



FAMILY

F-father A-and M-mother I-I(aj) L-love Y-you.




SEKOJA CHEST




Go dobiv po e-mail ...

i samo go prenesov tuka ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 07:50
Megjutoa na mesto si e. Sekoja chest na toj koj shto ti go pratil i shto mu tekna za ova. Na mene sigurno ne bi mi teknalo.


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 07.Септември.2007 во 08:23


Sigurno nema idealno semejstvo ...

sepak ubava tema e ...

mislam deka za da bide idealno semejstvoto ...
potrebno e site da bidat iskreni ...
i za dobro i za loso ...
da se bide otvoren ...
da se nema zadni nameri ...
intrigi ...

za semejstvoto da bide idealno...
potrebno e site vo semejstvoto da bidat idealni ...
eden da e lev ... otide idealnosta ...

licno za mene moze da kazam ...
deka koga sum doma ...
sakam da sum si kako doma ...
da bidam otvoren prema site ...
iskren, bez zadni nameri ...

i da znam da presecam ...
ako ima konflikt ...
na primer pomedju soprugata i majkata ...

sekogas e vo pravo soprugata !!!

majkata si e majka ...
neka popusti ...

ova kako eden primer ...

toa e mojot stav !!!



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: macas
Датум на внесување: 08.Септември.2007 во 21:28
mislam deka si vo pravo
majka ta si e majka no soprugata e sopruga
idealno semejstvo za mene e semejstvo sto resava se so razgovor pomejgu site clenovi na semejstvoto.
no na denesnicava nepostoi ideanoto taka da se ni odi vo voda


Постирано од: nemo84
Датум на внесување: 09.Септември.2007 во 16:28
Не постои иделано семесјтво, постојат идеали кон кои што ние треба да се стремиме. Прочитав многу убави мислења на темава-продолжете така.намигнување

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 09:11
Не можам да кажам дека семејството било идеално, впрочем мислам дека во никое семејство не е нон - стоп идеално...секаде има и кризи и убави моменти. Материјалната страна секогаш била во ред, но мене ми недостасувало внимание и љубов. Родителите секогаш работеле по цееел ден ретко седнувале со нас да разговараат. Секогаш сме имале храна и облека и разни задоволства, но барем мене ми недостасувало да ме гушнат и да ме прашаат дали ме мачи нешто. И сега го прават истото работат по цеел ден. тага 

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 09:22
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Не можам да кажам дека семејството било идеално, впрочем мислам дека во никое семејство не е нон - стоп идеално...секаде има и кризи и убави моменти. Материјалната страна секогаш била во ред, но мене ми недостасувало внимание и љубов. Родителите секогаш работеле по цееел ден ретко седнувале со нас да разговараат. Секогаш сме имале храна и облека и разни задоволства, но барем мене ми недостасувало да ме гушнат и да ме прашаат дали ме мачи нешто. И сега го прават истото работат по цеел ден. тага 




interesen post ...

moram da priznaam deka decata mi porasnaa ...
a ne vidov koga ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 10:20
Токму и мене тоа ми е тешко. Живеам 20 и кусур години под ист кров со луѓе за кои незнам ни која им била омилена музика, ни кој им бил идол во младоста, какви биле како тинејџери...тага
А и од нивна страна немало интерес да не ‘‘запознаат‘‘.



-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 10:22
Toa se vika harmonija . . .


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 10:24
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Toa se vika harmonija . . .

Кое? Тоа што родителот не е заинтересиран да го запознае своето дете ?


-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 10:37
Pogledni gi pticite...zarem oni trcaat po svoite pilinja otkako ke naucat da letaat ?


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 10:40
Ех, сега птиците не се соодветен пример. Човекот има по комплексни чувства од птица. Животните се раководат од инстинкт. намигнување Таму важи друго правило. 

-------------


Постирано од: marco_antony
Датум на внесување: 13.Септември.2007 во 10:50


malku naslovot na temata "idealno" ...
malku strci ...

mozebi ke bese podobro "realno" semejstvo ...

kakvo vreme idi ... taka se nosi ...

vo leto po kosula ... vo zima bunda ...

taka i so decata ...

koga bea mali ...
problemi ... mali ni se decata ...

sega koga porasnaa ..
golemi deca ... golemi problemi ...

otprilika maskite vaka razmisluvaat ...
- se znam ...
- tatkoto mi e od staroto kino ...

ama kako vrvi vremeto ...
- tatko mi ova vaka ke go napravese ili taka ...


jas lichno pred godini ...
rano nautro vo 5 casot ...
pred da odam na rabota ...
gi razbudiv majkami i tatkomi ...
i mu rekov:
- od denes ...
ako sakam niz zidot da pominam ...
sopka da ne mi stavaat ...

a na tatkomi:
- od denes jas ke bidam broj 1 ... a ti broj 2 !!!

i taka go "turnav" od prestolot ...

ama se blizi vremeto ...
i mene ke me "turnat" ...

daj Boze ...



-------------
                             PARADISE MACEDONIA


Постирано од: sara333
Датум на внесување: 15.Септември.2007 во 02:47
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Не можам да кажам дека семејството било идеално, впрочем мислам дека во никое семејство не е нон - стоп идеално...секаде има и кризи и убави моменти. Материјалната страна секогаш била во ред, но мене ми недостасувало внимание и љубов. Родителите секогаш работеле по цееел ден ретко седнувале со нас да разговараат. Секогаш сме имале храна и облека и разни задоволства, но барем мене ми недостасувало да ме гушнат и да ме прашаат дали ме мачи нешто. И сега го прават истото работат по цеел ден. тага 



velis rabotat po cel den......zasto za promena ne napravis fina vecera i da se obides da zapocnes da razgovaras so niv, ne e vazno za koja tema, barem da imate nekoja relaksirana atmosfera.....znam deka bi trebalo oni da pocnat da razgovaraat, ali ete ti prva pocni.....sega ne znam, mozebi ti si pocnala ama ne uspealo poradi x pricini, megutoa ne bi trebalo da se otkazes


Постирано од: MENANY
Датум на внесување: 16.Септември.2007 во 15:39
Originally posted by sara333 sara333 напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Не можам да кажам дека семејството било идеално, впрочем мислам дека во никое семејство не е нон - стоп идеално...секаде има и кризи и убави моменти. Материјалната страна секогаш била во ред, но мене ми недостасувало внимание и љубов. Родителите секогаш работеле по цееел ден ретко седнувале со нас да разговараат. Секогаш сме имале храна и облека и разни задоволства, но барем мене ми недостасувало да ме гушнат и да ме прашаат дали ме мачи нешто. И сега го прават истото работат по цеел ден. тага 



velis rabotat po cel den......zasto za promena ne napravis fina vecera i da se obides da zapocnes da razgovaras so niv, ne e vazno za koja tema, barem da imate nekoja relaksirana atmosfera.....znam deka bi trebalo oni da pocnat da razgovaraat, ali ete ti prva pocni.....sega ne znam, mozebi ti si pocnala ama ne uspealo poradi x pricini, megutoa ne bi trebalo da se otkazes
Sega e kasno,ostanuva samo da si gi poprae greskite,seto toa sto i nedostigalo da im go pruzi na nejzinite idni deca.
Samo taka moze da se nadohnade toa sto ni nedostigalo,barem jas taka ke pravamсреќа!


Постирано од: NiNa1
Датум на внесување: 20.Септември.2007 во 22:59
Има и добри и лоши семејства

-------------


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 22.Септември.2007 во 00:33
ne postoi.

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: emi$
Датум на внесување: 27.Септември.2007 во 21:56
vo sekoe semejstvo ima losi raboti no ne treba da gi pomtime samo niv kako sto nikoj ne e sovrsen taka i semejstvoto isto ne cvetaat sekade sekoj den ruzi mora da ima i karanici makar i za sitnica ama ima a idealnost ne postoiсреќа

-------------
... only God can judge me ....


Постирано од: Sho-Sana
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 15:56
Нема идеални семејства. Но, затоа има среќни и несреќни семејства.
И потполно ја уважувам мислата на Толстој:
СИТЕ СРЕЌНИ СЕМЕЈСТВА НАЛИКУВААТ ЕДНО НА ДРУГО; СЕКОЕ НЕСРЕЌНО СЕМЕЈСТВО Е НЕСРЕЌНО НА СВОЈ НАЧИН.



-------------
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 15:56
Ana Karenina среќа

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 23:50
Моето семејство???
Не е едно од најсреќните но не е ни едно од најнесреќните.
Но она што било не мора да биде пак и мојот стремеж е моите деца да имаат поразличен живот од мојот, без малку помалку нервози

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Wonderful_Life
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 09:50
Ne postoi

-------------
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 12:24
Idealno?изненадување
А зошто идеално?
И што е идеално?
Јас би сакала моите деца да имаат семејства како нашето, кога сме лути  се караме, кога ни се весели се веселиме.
А пари? не би сакала да имаат повеќе од колку што им е потребно за нормален живот.изненадување


-------------


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 27.Март.2009 во 13:38
Harmonicno semejstvo , konecno imam takvo kade trzame kon ista cel i se raduvame na sitnicite koj gi delime


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 17:49
kade e


Постирано од: ellie_
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 18:06
Moeto semejstvo od zasega 3 clena ima mnogu razbiranje, harmonija, ljubov, iskrenost, pochit i iskrenost.

Nie trojcata zaedno donesuvame odluki pa duri i da stanuva zbor za fustanceto na kjerkata ili kravatata na mazot, ne zatoa sto ne mozeme sami da si odbereme tuku zatoa sto sakame da si pomagame i da i nudime moznost na kjerkickata da nosi resenija ( sto e dobro, a sto ne ). Za edno 10-ina godini nema da ne "ferma" ama ete barem sega se raduva koga kje i pobarame mislenje.

Koga odime na shoping za mazeto e koshmar, ama miliot nosi kjesi, stoi pred garderober.

Koga ima F1 mi puka glava od 2-chasovnoto brrrrrrrr ama nosam pivo, nudam chips.

Pa ako sme idealni ok, ako ne sme ne e vazno, vazno deka moite dvajca ( zasega ) chlena od moeto semejstvo se najomilenite lica koi sakam da gi vidam koga kje se razbudam i koga kje si legnam.

Samo nivnta pregratka me pravi srekjna, spokojna i mi pomaga da zaboravam na migrena ili "nemame paari za rata za kredot".



Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 00:22

Кога ќе формирам семејство сакам да биде како семејството во кое пораснав......

Мајка ми и татко ми секогаш за се се договараат, заеднички одлучуваат, секогаш за се не вклучуваат мене и сестра ми.....

Кога некој е љут, нервозен, спрема испит, раскинал со дечкото, му каснат со платата и сл. другите не му замеруваат ако подвикне и го оставаат на раат, не му преречуваат........едноставно чекаат да му помине......

Кога некој ќе добие 10-ка на испит се прави торта, а кога ќе добие 6-ка....ма....пак се прави торта....

Се зборува за секакви теми нема табуа (религија, секс и сл)..

Никогаш не се употребуваат навредливи зборови..НИКОГАШ.....кај нас дома не постои ти си оваков ти си онаков....

Мајка ми прибира бездомници, кучиња скитници, чува деца на комшии, бања баби по комшии.....на татко ми понекогаш му доаѓа преку глава, но.........во име на толеранцијата мудро молчи......

ИТН, итн, итн...........мирниот и сталожен животен тек би сакала да биде одлика и на семејството кое сама ќе го формирам еден ден.........

-------------
МИР со сите


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 02.Април.2009 во 10:42
polzavce mnogu ubavo kazano mila ...samo toa ne postoi kaj sekogo


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 15:52
Nema takvo, neznam barem jas nitu sum slusnala nitu videla takvo. голема%20насмевка
 
 


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 16:25
Originally posted by Popi Popi напиша:

Nema takvo, neznam barem jas nitu sum slusnala nitu videla takvo. голема%20насмевка
 

 


Има бе мило.......дојди ми на гости.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 16:43
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

Nema takvo, neznam barem jas nitu sum slusnala nitu videla takvo. голема%20насмевка
 

 


Има бе мило.......дојди ми на гости.....
 
Interesno bi bilo i toa da se vidi.  голема%20насмевка Samo ke posedam edno dve nedeli za vpecatokot da bide traen. Moze taka? големо%20гушкање
 
Koga velat idealno, jas podrazbiram bez tronka nedorazbiranja i vikotnici so decata ili slicno. Toa bi trebalo da bide idealno ili barem jas taka podrazbiram. збунетост
 
 


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 07.Април.2009 во 13:56
Idealno semejstvo e ona vo koe negovite clenovi imaat megusebna doverba i pocituvanje: i koga im e ubavo i koga se karaat, koga se otvoreni kon site, a site golemi problemi i tajni ostanuvaat vnatre vo semejstvoto.


Постирано од: Klapsomun
Датум на внесување: 07.Април.2009 во 15:19
ne postoi idealno semejstvo problemi sekogas ke ima no dokolku nema razbiranje tie ke bidat se pogolemi stom se sluci problem treba brzo da se resi i da se zaboravi sto podolgo se resava tolku poloso i ima sansa uste poveke da se sluci uste nekoj problem zs koga sme luti se ni smeta i vo se barame samo kavga kako bi dokazale deka ne sme nie tie koi gresime deka drugite sekogas gresat taa nekoja si gordost sto ja imame sto ne ni dozvoluva da popustime. |Taka nisto ne se postiga samo poveke nervozi poveke glavobolki pomalku ljubov i poveke sansi da se skrsi taa ljubov


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 13:14
Идеалното семејство не подразбира постоење на апсолутна хармонија...и непостоење на караници, расправии, недоразбирања.......

Напротив........идеалното семејство подразбира брзо, експресно, споразумно решавање на недоразбирањата.....

Во идеалното семејство постои хармонија која повремено е нарушена од некоја причина......Но самото тоа (семејството) има механизми со кои ја возобновува хармонијата и пак има семејна рамнотежа........

Ако ја утупив на крајот....ПРОСТЕТЕ........за вакво семејство зборувам јас........во вакво семејство живеам.....и се плашам дали вакво семејство самата ќе бидам во можност да формирам.......

-------------
МИР со сите


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 14:20
Decata formiraat semejstva na kakvi se naviknati. Dokolku go nemaat toa se trudat da go stvorat.намигнување

-------------


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 15:33
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Идеалното семејство не подразбира постоење на апсолутна хармонија...и непостоење на караници, расправии, недоразбирања.......

Напротив........идеалното семејство подразбира брзо, експресно, споразумно решавање на недоразбирањата.....

Во идеалното семејство постои хармонија која повремено е нарушена од некоја причина......Но самото тоа (семејството) има механизми со кои ја возобновува хармонијата и пак има семејна рамнотежа........

Ако ја утупив на крајот....ПРОСТЕТЕ........за вакво семејство зборувам јас........во вакво семејство живеам.....и се плашам дали вакво семејство самата ќе бидам во можност да формирам.......
 
Taka moze.  Ako veke vo idealnost se podrazbiraat i povremenite raspravii, nedorazbiranja vo vrska so nekoj naiden problem a duri ponekogas i od premorenost, togas veke komotno mozam i jas da se vbrojam vo takvite "idealni semejstva".  голема%20насмевка  A za brzo i sporazumno resavanje na problemite epten sme pogodeni so mojot soprug. Kako cigri sme i dvajcata, ne smee nisto da ni omane. голема%20насмевка
 
I jas rastev vo takva harmanoja za koja sto ti zboruvas, i veruvam deka i ti ke si ja najdes istata ili pak slicna vo koja ke bides srekna i ke se gordees, taka tainstveneno vo sebe. големо%20гушкање
 
 
 
 
 
 


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 08.Април.2009 во 20:36
AMIN

-------------
МИР со сите



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk