Испечати | Затвори го прозорот

како сне странци македонци башка од останатите

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7391
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 01:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: како сне странци македонци башка од останатите
Постирано од: rome
Наслов: како сне странци македонци башка од останатите
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 18:30
ние што сне во странство оти башка мислиме и живееме од македонците во македониа?се прашувам ама сакам да знам вие како не гледате,со животот што го живееме и со нашите мисли за живото кон све.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel



Коментари:
Постирано од: misa
Датум на внесување: 07.Мај.2007 во 23:09
znaes li kako ne gledaat kako dolari
i oni mislat deka nie ziveeme prekrasno vo nasata tugina  i nikogas ne mozes da i dokazes deka ne e taka a i ne i zameravam zatoa sto i nie sme bile takvi pred da dojdme i da videme kolku e teska tuginata
oni mislat deka nie ziveeme nesto nedostizno vo makedonija mislat deka zimame po 5-6000 dol mesecno mislat oti mozeme da si dozvolime se i sesto sto tie ne mozat a nikako ne mislat na losata strana se sto ke slusnat li procitat veruvaat ama ete zalno e sto dodeka ne osetat na svoja koza nema da poveruvaat mnogu se imat pokajano a i uste mnogu ke se pokajat sto ja barat idninata i ubavinata vo tugina
da si se vrateme site doma i da si ziveeme ubav zivot  pa koj kako saka neka misle neka ide neka vide


Постирано од: brza
Датум на внесување: 08.Мај.2007 во 00:54
pa shto chekash?!,...ajde vrati se pobrzo,..samo nemoj da solish pamet tuka..............ne si ni zasluzila ,da bidesh tamu kaj shto si!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: rome
Датум на внесување: 08.Мај.2007 во 14:17
misa se slozvam so toa shto go pisha oti bevne 2 pati i navistina ne gledaat ko dolari ama najpojke me nervirashe shto se plachat od siromashtija a site so mobilni duri i mali deca.ko je taka ne mi plachi jas mnogu se bunev oti se javuvaat po tel za pari a najgolema moda brkat a nie ovde ke si odime po tranjerki,a tie stegnati vo farmerki ili ubavi pantoloni.i drugo ne borzat a nie so krediti do gusha koj je na poarno mesto.i go zivee zivotot.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: misa
Датум на внесување: 08.Мај.2007 во 18:44
a gledaj go pa ovoj brza so se zanesuva misle kojznae kakvo e a i da ti kazam brza ako ne zasluzuvam da sum ovde toa ne si ti da procenes kako prvo ne znaes so koj zboris a jas rado bi zborila so luge sto se na strana i znaat da ja cenat makedonija
sigurno kako sto vika rome imas 5 mobilni i ako imas deca sigurno i bebeto ima mobilen site praznici  i site slavi i site odmori se vasi
jas ziveav vo makedonija 30 god i 4 ovde i ti ne mozes da mi kazes deka e podobro ako si veke nekadee kazi kade si pa ajde da napravime sporedba a ako si vo makedonija i si nekoj patilec po stranstvo da dade gospod za mesec dena da izlezes i nikogas poveke da ne se vratis som taka mislis samo da ne pises i ti taka po forumite kasko nas barajhki nekoja uteha a za mene jas za 2-3 meseca se vrakam zasekogas doma a ti eve ti gi aerodromite letaj kade sakas zivej so tugincite vo dolgovi do gusa raboti za kreditite i koga ke se vratis ke me vides mene kako odam za grcija na odmor i so 2-3 mobilni
a rome u pravo si i mene me mnogu nerviraat jas ne znam kolku si ti nastrana u avstralija ama jasne sam mnogu i znam kako se zivee vo makedonija kako tuka i nikoj da ne mi kazuva da sum poveke vreme mos i ke poveruvam t.e na crnoto ke vikam belo ama sega ne za 4 god nisto ne e promeneto a pak tuka podobreno ne taj sto raboti i doma mu e dobro
 pozdrav do rome i pobrzo vrakanje od dalecna avstralija 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 00:54
zanesenjakot samo ova ke ti go kaze,.....i ciganite mozesh da gi vidish nasekade niz skopje preku den,...ama ,teshko deka bi izdrzale podolgo vreme bez da se vratat vo svojata "tatkovina",....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Droga
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 01:19
Originally posted by misa misa напиша:

znaes li kako ne gledaat kako dolari
i oni mislat deka nie ziveeme prekrasno vo nasata tugina  i nikogas ne mozes da i dokazes deka ne e taka a i ne i zameravam zatoa sto i nie sme bile takvi pred da dojdme i da videme kolku e teska tuginata
oni mislat deka nie ziveeme nesto nedostizno vo makedonija mislat deka zimame po 5-6000 dol mesecno mislat oti mozeme da si dozvolime se i sesto sto tie ne mozat a nikako ne mislat na losata strana se sto ke slusnat li procitat veruvaat ama ete zalno e sto dodeka ne osetat na svoja koza nema da poveruvaat mnogu se imat pokajano a i uste mnogu ke se pokajat sto ja barat idninata i ubavinata vo tugina
da si se vrateme site doma i da si ziveeme ubav zivot  pa koj kako saka neka misle neka ide neka vide
Незнам од кај си,ама незнам зошто мислиш дека некој те гледа како долар.Имено имам блиски роднини таму кај вас во „туѓина“како шо вие милувате да велите,е тие таму живеат победен живот од тука,иако се финансиски моќни,не само моите роднини,ами и останатите доселеници таму.
Знаеш градат куќи на три спрата,а живеат во подрумот оти горе ново му било,ќе му се валкало...Не се тие изживеани,работат ко црнци за кога ќе дојдат на лето тука во Македонија да се пичлемат,и како шчаг на се ќе изнајмат рентакар некое БМВ и тоа кабриолет за уште поселски да биди цел заслужен годишен одмор!Clap
Ама респек за исклучоци од нив!!!
 


Постирано од: misa
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 16:45
e droga bravos tocno e taka i jas mislam isto kako tebe rabotat kako crnci za da zarabotat za toa bmv eto ti sto vikas a kako sto gledam od ovaa strana i go zimaat na kreditna karticka i posle edna god ne  mozat da se isplatat od kreditite
tocno e taka kako sto misles ama samo edno da znaes mnogu se pobedni i u dusa i so pari od makedoncite sto ziveat u makedonija
pa kako saka neka vika brza tecigani te sutka isto mi se faka se nesto okolu ciganite se vrti ama srpak sekoj si ima pravo da misli kako saka
 a toa droga so vikam kako dolar ne mislam deka imame mnogu pari ama toa e toa sto sme siromasi i u dusa i so pari a  nasite u makedonija mislaat kojznae sto imame i koga ke i kazes vistinata kako so ne ti veruvaat


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 16:48
Ima golema razlika pomegju makedoncite zaminati na vremeto vo Avstralija i Amerika i pomegju makedoncite koi poslednite godini se iselija vo Zapadnas evropa...veruvajte se razlikuvaat kolku crno i beloTongue

-------------


Постирано од: misa
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 18:57
sosema se soglasuvam so tebe
ama potoplno si vo pravo
mnogu e golema razlikata
nekogas odele luge koi stvarno odele na pecalba i bez obrazovanie sega se site so visoko obrazovanie i  bogati luge i naiduvaat na golemo razocaruvanje i zatoa mnogu od niv se na pat za nazad


Постирано од: MacedonianGuide
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 23:04

Imate malku chudna pretstava za nashata emigracija... Prvo - ne mozhe da ja stavite pod ista kapa celata emigracija. Tie shto odele vo 60-tite, odele bez obrazovanie, bile rabotnici, cel zhivot go pominale vo rabota, so ideja da se vratat vo Makedonija. Mnogu malku od niv se vratile...

Novata emigracija se sostoi od obrazovani lugje, koi imaat sosema razlichni viduvanja. Nie ne sme dojdeni vo Kanada za da spechalime pari i da se vratime za da gradime kukja na tri sprata, tuku za da zhiveeme vo Kanada. Kolku do razocharuvanjata - da, mnogu lugje pominuvaat niz toa, ama iskreno - na prsti se brojat onie koi se vratile nazad... Ako ne im chini tuka, a tamu im bilo poubavo - odma mozhe da se vratat...
Kolku do idejata deka ovde site se do gusha vo dolgovi i se kupuvaat na kredit - samo da znaete - ima OGROMNA razlika megju idejata za kredit shto ja imate vo Makedonija i toa shto postoi tuka. Tuka celiot finansiski sistem funkcionira taka.
A kolku do toa kako se zhivee, bednosta na dushata i slichno - toa e samo i edinstveno lichen izbor. Pred da dojdam se iznaslushav prikazni za toa kako e teshko ovde, kako te smetaat za gragjanin od vtora kategorija, kako nema kade da se izleguva, lugjeto se ladni, nemash prijateli, itn itn itn.
NISHTO od toa ne e tochno - lugje sekakvi, prijateli kolku sakash, rabota dovolno, i odlichno platena (za razlika od MK, ovde sekoj saat se plakja i sekogash dobivash plata na vreme), nikoj nikogash ne me poglednal krivo zaradi toa shto sum od Makedonija.
A osnovniot problem znaete vo shto e - toa shto doagjaat porasnati deca ovde, koi do 30 godini zhiveele vo MK so mama i tato, vo stanot na mama i tato, vozele kola na mama i tato, eventualno neshto podrabotuvale i zarabotuvale pari koi im odele za kafichi i zezanje i odmori... doagjaat ovde i gledaat deka ovde se raboti 8 saata na den i gi fakja panika!
Ne e tochno deka celo vreme lugjeto samo rabotat tuka... rabotat 8 saata... ama za makedonche toa e igleda premnogu...:)
 


-------------
www.macedonianguide.ca - www.macedonianguide.ca


Постирано од: rome
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 23:48
da ne se site isti no tie shto odele vo 60- god bile bashka misli no stvarta je oti nie strancite koga ke odime vo makedonia da se vidime so svoite ne gledaat kako ?jas po moe vidov oti makedonskiot narod se takmichat na koj svoeto od stranstvo im ima dadeno poveke'eve eden primer koga stignavne tamu na sekoja fam im dadovne po $100 i podaroci za decata ama na mazotmi brached praeshe kuka so golema teshkotija i go prashavne kolku ti treba za da ja zavrshish i vlezish toj reche $500 i mu dadovne,posle  se slushashe oti negovite prijateli se zachudile kako mu sni pomozile oti syrancite ne davale bile cicija.ama ne velat mnogu teshko se raboti za tie pari pa pazat kade gi davaat,i znaete shto sekoj poslem ke te zezni i ako im pomoze i nishto ne im napravi no takvi se makedoncite samo da te zafrknat i upotrebat.a za tamu ziveenje nie od stranstvo sne mnogu naivni i mislam nemozime  da se snajdime oti ne lazime i kradime.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 23:53
rome ne treba da im davash pari...zoshto im davash...Confusedznam ti si vernik i sakash da podadesh,no jas mislam netreba..dovolno e edno chokolado...i dobar zbor..nishto drugo

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 00:10
beleg nebevne videni dosta god ko pojdovne prviot pat vo 2005 no istoto um dadovne vo 2006 god a prashaj dali imaat edno pismo pushteno ni eden .za 200 den se kolat a da bile tie na nashe mesto kako ke reagirale od respect oti se rodnina edno pismo da pratat ,ama izgleda ko pojdovne dobro dojdovte dolarchina a ko sjojdovne so zdravje da si odite nepoznati.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 00:13
sramota...mozat barem za decata za rodenden da se setat..ili za nova godina,veligden....

-------------


Постирано од: misa
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 15:50
ne koga ke odes pak nikakvi pari ti ne si bila odamna zatoa si daval ama ne samo na makedonceto na nikoe covecko sustestvo pari ne e za davanje site u makedonija se pobogati od nas i da im davam pari jas koga ziveev u makedonija bev pobogata od kolku sega nikoj koga ides od stransvo ne mi davase ne davam i jas po nekoe skromno poklonce nosam sto mislam i toa ne treba a pari new toa nikogas dodeka sum ovde nema da go vidat a za sebicnost za da mu dades do deka mu davas e dobar a potoa ne te poznava e znak za sekoe covecko sustestvo bez razlika od kade e ne od makedonija ili bilo od kade zatoa za sledniot pat nisto ne davaj odi prosetaj odmori mozok i da ne mu ja misles


Постирано од: rome
Датум на внесување: 11.Мај.2007 во 00:07
misa ubavo velish ama koga ti se praat kako da se kuznaj kolku siromasi ti ostanva tezina na srceto i ako ne im dajsh celo vreme ke se pishmanish.no ako sjodam pak samo vo domovite ke dam pomosh.jas si mislev da otvoram biznis a neznam kakov vo makedonia i profitot da go davam vo domovite ili da izgradam dom specialno za deca ama koga vidov oti navistina mnogu retko ima poshteni luge me fati strav i se vrativ nazat.ama sum ushte za toa da go uspeam ama koga i kako neznam.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: misa
Датум на внесување: 11.Мај.2007 во 23:05
ee rome ti si odamna izlezen od makedonija sigurno mnogu god pa ednostavno se imas odviknato od lugeto  nikade nema posten svet ni tuka u kanada ni kaj vas sigurno ne se posteni
za biznis u makedonija jas rabotev u makedonija i mnogu ubavo mi odese ama samo sam koga si teras i koga si sledes vo sekoj pogled a ako prakas pari i drug da ti go vodi otkazi se uste sega
ako imas sopstveno zivealiste u makedonija zivoto e mnogu poubav i na taj sto mu se raboti ke raboti ke vadi za zivot a i ke si bide doma so site domasni obicai i slucuvanja jas sum samo 4 god nastrana pa gledam deka doma mi bese mnogu poubavo i posrekni i se so nas sopstven biznis a sega ovde moras da rabotes za dva skromni ceka i koga ke vides i dvata zavrsuvaat nabrzina  nemas dovolno za tebe a kamoli na nekoj da dades
site sto se tuka okolu mene site istoo kazuvat krpat od viza master i se toa pa toa
ne znam mos avstralija e drugo ama sepak tuka nekade e jas barem taka mislam
i jas sum o istata misla doma i raboti si sam za sebe
pozdrav


Постирано од: rome
Датум на внесување: 12.Мај.2007 во 00:36
misa da ti kazam mazot mi sega da se slozam za vo mkd odma pred mene trga ama mene mie strav .da mora sekade da se raboti ama vo makedonia kade i kaj koj?kaj grcite ?shto ne gi plakaat rabotnicite kako shto e poshteno?a za vo offic nemi odi makedonskiot jazik bash tolku.i kako da rechish sedi si kade shto si.a za viza kard i tuka taka ziveat ama jas i mazot mi sne protiv i nemame.a i mnogu luge im je chudno ko ke slushnat oti nemame kredit kard.sistemo saka da te zazemi i da mu bidish vo borz cell zivot.rodniot kraj si e roden kraj i uvek ke mi bide vo dushata i srceto ama nema shto da pram.ponekogash mi se plache oti tuka sum doshlak a i vo makeonia isto.ama chekam za Bog da mi otvori pat i prilika za ako sum za tamu da mi se ispolnat zelbite,nesakam nishto poveke samo da imam izvor od kade da ziveam.a za ziveenje vo makedonia koga bevne tamu se osekavne pozivi ovde pola umreni lele lele teshko nas i na sekoj eden shto izleze od makedonia na dva stola sedi.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: misa
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 16:59
ooo rome isti dusi mozat dobro da se razberat toa sto vikas
lele lele teshko nas i na sekoj eden shto izleze od makedonia na dva stola sedi.  tocno taka e sekoj den so nekoja nadez so nekoja neizvesnost  ama uste ednas ti vikam  mos mnogu odamna si izlezena od makedonija zatoa ti e strav nie sme samo nekolku god i ne mi e uc problem da rabotam i da ziveam  i vo makedonija ke zivees dobro duri i kako sto vikas bez kreditna karta ziveestamu ne se plasi i tamu lugeto ziveat ete si videala a koga ke mi tekne so vikas sekoj den samo tufkame i ufkame i togas da se prasame zosto ziveeme eve sega u makedonija ima i skola na angliski jazik nie imame deca pa mi bese za niv tesko ke se vkopat vo ucenje makedonski pa ete ke imaat moznost pa neka ucat na angliski
a za jazikot so vikas pa ti dobro pisuvas makedonski super si sekoj jazik se uci co zboruvanje pa i angliskiot ne ni e nas jazik ama ete se snaogame nekako sepak da bides tugina e mnogu tesko da bides cel vek u tugina i toa e uzas ima polno primeri vo penzija dosle i vikat cel vek se borime da si odeme doma a na stari god se resavaat i odat doma i vikaat cel vek ke ziveete pod stres odete si dodeka ste skoru
ako vie ste otideni odamna i ako eimalo nekoja golema pricina da zaminete od doma sepak e opravdano ama nie sega ovie nekolku god site sto zaminuvaat od doma i odat u tugina a zaminuvaat od uzur ostavatt raboti kuki i so specalenite pari idat vo tugina toa e celosen propast toa e golema greska mnogu toa go cuvstvuvat mnogu priznavaat a nekoj ne saka da priznae ili receno ne saka glasno da kaze
pozdrav


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 00:49
member_profile.asp?PF=9341&FID=48 - misa
Нов член
Нов%20член

Регистриран: 01.Март.2007 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 23
new_reply_form.asp?M=Q&PID=570834&PN=3&TR=21">Цитирај misa   new_reply_form.asp?PID=570834&PN=3&TR=21">Одговор forum_posts.asp?TID=7391&PID=570834#570834">bullet Испратена: од вчера во 16:59
ooo rome isti dusi mozat dobro da se razberat toa sto vikas
lele lele teshko nas i na sekoj eden shto izleze od makedonia na dva stola sedi.  tocno taka e sekoj den so nekoja nadez so nekoja neizvesnost  ama uste ednas ti vikam  mos mnogu odamna si izlezena od makedonija zatoa ti e strav nie sme samo nekolku god i ne mi e uc problem da rabotam i da ziveam  i vo makedonija ke zivees dobro duri i kako sto vikas bez kreditna karta ziveestamu ne se plasi i tamu lugeto ziveat ete si videala a koga ke mi tekne so vikas sekoj den samo tufkame i ufkame i togas da se prasame zosto ziveeme eve sega u makedonija ima i skola na angliski jazik nie imame deca pa mi bese za niv tesko ke se vkopat vo ucenje makedonski pa ete ke imaat moznost pa neka ucat na angliski
a za jazikot so vikas pa ti dobro pisuvas makedonski super si sekoj jazik se uci co zboruvanje pa i angliskiot ne ni e nas jazik ama ete se snaogame nekako sepak da bides tugina e mnogu tesko da bides cel vek u tugina i toa e uzas ima polno primeri vo penzija dosle i vikat cel vek se borime da si odeme doma a na stari god se resavaat i odat doma i vikaat cel vek ke ziveete pod stres odete si dodeka ste skoru
ako vie ste otideni odamna i ako eimalo nekoja golema pricina da zaminete od doma sepak e opravdano ama nie sega ovie nekolku god site sto zaminuvaat od doma i odat u tugina a zaminuvaat od uzur ostavatt raboti kuki i so specalenite pari idat vo tugina toa e celosen propast toa e golema greska mnogu toa go cuvstvuvat mnogu priznavaat a nekoj ne saka da priznae ili receno ne saka glasno da kaze
pozdrav
IP IP логиран report_post.asp?PID=570834&FID=48&TID=7391&PN=2">Report%20Post






ziti boga,....iljadu bukvi i zborovi,...a, niedna tochka,....i samo eden nov red,....i posle ochekuvash da se vklopat takvi "ucheni",vo drug svet,osven ovoj,...nishto chudno shto im nedostasuva ovaa bedotija,...mizerna.
LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: rome
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 01:24
brza ne si igraj majtap oti ne je ubavo.nie mak niz cel svet se mrazime eden so drug i zatoa nema drzava da bidime edna zaednichka i finansiska poodebrena.site se koi od koi da ukradat i da se nashegaat so na drugiot makata.eh lele lele kakvi narod.nikakva respekt.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 01:30
kako mozesh da ochekuvash respekt od i za luge, koi ne chule za tochki i slichni neshta,....ne se majtapam,...stvarno e taka,...koga komshijata moze koga saka bez tropanje da ti vleze doma,........shto moze da ochekuvash od takvi luge,..Big%20smile

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: misa
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 15:38
ha ha ha ha  ne veruvah tolku deka makedonceto e tolku da ne recam glu........ eeeeee  brza znaes sto nikogas nema da pisuvam tocki i zapirki zatoa sto forumot go smetam za mesto za slobodni razgovori  a ne za obrska  ili pravopis ili domasna rabota
eve jas ne menuvam nisto prodolzuvam da pisuvam taka i nikogas nema da stavam tocki na forumot a ti ednas ti rekov i eve uste ednas ne go citaj napisanoto od misa a jas da ti  kazam veke ne obrakam vnimanie na tvoeto napisano oti samo vlevas na forumot za inaet i se si protiv nekoj i ne e cudno koga vikat starite ovoj e roden zainaet pa nesto slicno takvo
ako si za razgovor ok ako ne teraj si rabota
moj zivot moe pisuvanje moj razgovor  mozes da bides ucitel na tvoite deca da gi uces na pravopis a ne pokusuvaj na drug posebno koga ne znaes na koj jas segogas prifakam kritiki od nekoj poveke od mene i menam ama po tvoeto pisuvanje nikogas nema da prifatam da pisuvam kako tebe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 00:41
,....sepak si se potrudila da ti bide textot porazbirliv,...duri i bez tochki i slichni k*rci,....izvini,.....a,ti shto mislish,....bash me zaboleLOLLOL,...............................tuku,...koga ke napishesh neshto pametno,...ke bidam za tebe,....nemoj da mislish deka tvoeto mislenje za nadvor e generalno i tochno!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 00:43
e jebi ga brzo
sekoj si ima svoj stil
bre
jas naprimer obozavam ENTERLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 00:53
gledam!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 00:56
gledaj gledaj
od gledanje fajde nema
LOL


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 01:18
zavisi shto gledash.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: rome
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 01:27
se nadevam ja gledate vistinata so ljubov od eden kon drug.a ne omraza

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 01:42
paaa,...koj me mrazi,...go mrazam,....i obratno,....taka e najpravilno,...i pametno!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 01:44
NEMA POTREBA OD OMRAZA,SAMO ILI GO-JA SAKAS ILI NE JA -GO SAKASLOL

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 01:50
so omraza nema dobri dela ama koj me mrazi poveke ke go sakam i taka samiot ke si pukne od inaet oti ne mozi loshoto da probie i da me kontrolira

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 18:08
Факт е дека имате поубав живот тсаму, иначе не би биле сега таму, туку уште првиот месец би се вратиле назад, а тоа дека некому му е тешко таму, па тоа е до самиот него, што не успеал да си го среди животот како што треба... На тој што му е тешко таму, гарантирам дека ќе му биде три пати потешко тука, и он тоа самиот го знае, затоа и не се враќа WinkWinkWink Лесно е да плаче и да се кука цело време како им било тешко, па не биле у својата си родна Македониичка и бла бла бла... Имам многу пријатели по туѓината, и ретко кој ми рекол не чини, не ми де допаѓа животот овде и ред се редат мале... А баш напротив, кога сум ги прашувал Абе ќе се враќаш ли у Мкд??? Одговорот бил: абре ти луд ли си??? Никад у таа циганштаана таму, заостанатост, минато...

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 14:26
da ghost taka je za toa ama eve jas so fam pojdovne vo mk 2 god edno po edno i si velev da beshe do mene site ke gi zemev vamu.ne za neshto drugo ama zara di decata.za tie shto nemaat pari.ama zaprimetiv i kolku da nemaat imaat mnogu golema gordlivost vo sebe lugeto shto se vo mk ostanati.i posle ke ne praat nas glupaj oti nie ne sne takvi.pa narochito nie mojata fam nikako ne se falevne i nema zoshto.ama narodot ochekuvashe za nie od falbi kuznaj shto da prajme ili da zborvame .ama inaet me faka oti ne sne gordlivi ne praat zaspani.toa me nervirashe najpojke.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 14:40
Ovde rome imash em siromashni em birat rabotaConfusedabe ko imash deca,a nemash pari bi trebalo se da rabotish da gi preranish...ne si sam...

-------------


Постирано од: misa
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 15:30

 celosno se soglasuvam so vas da se raboti se i da ne se bira rabota site vo makedonija ke ziveat isto kako i sekade vo svetot ama makedoncite dodeka se doma se uceni fakultetliii a koga idat vo stranstvo nikoj i ne gi pita i tie prifakaat se da rabotat rabotat po mesari nosat vesnici  a i cistaci na pocetok obavezno ako seto toa go rabotat i doma drug zivot ke se zivee zivotot e takov treba da si sposoben da znaes i so motika i so penkalo da rabotis a ne kako jaj nas sto vika rome  gordelivosta  e na nivo a plus toa odsekogas sum mrazela luge sto  kukaat pa nikoj ne moze da ti pomogne kaj i da si zatoa nema sto da kukas  napravi si da zivees kako ti odgovara i ne kukaj  a nikade ne e idealno sekade ima i arno i loso a kako sto citam nekoj demek na strana svetki svetaat zatoa ne se vrakaat i toa ne e tocno sekoj si znae sam za sebe nikade ne e idealno a i nikoj covek ne e idealen site si imame nekoja maana



Постирано од: rome
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 15:43
ok ama bez veze je za se fakultet vo makedonia sinkir za vo fabriki trebalo fakulteti.pa so toa gi odbervaat koj da raboti i koj ne

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 17:18
/


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 17:19
[QUOTE=misa]

 celosno se soglasuvam so vas da se raboti se i da ne se bira rabota site vo makedonija ke ziveat isto kako i sekade vo svetot ama makedoncite dodeka se doma se uceni fakultetliii a koga idat vo stranstvo nikoj i ne gi pita i tie prifakaat se da rabotat rabotat po mesari nosat vesnici  a i cistaci na pocetok obavezno ako seto toa go rabotat i doma drug zivot ke se zivee zivotot e takov treba da si sposoben da znaes i so motika i so penkalo da rabotis a ne kako jaj nas sto vika rome  gordelivosta  e na nivo a plus toa odsekogas sum mrazela luge sto  kukaat pa nikoj ne moze da ti pomogne kaj i da si zatoa nema sto da kukas  napravi si da zivees kako ti odgovara i ne kukaj  a nikade ne e idealno sekade ima i arno i loso a kako sto citam nekoj demek na strana svetki svetaat zatoa ne se vrakaat i toa ne e tocno sekoj si znae sam za sebe nikade ne e idealno a i nikoj covek ne e idealen site si imame nekoja maana

Точно, така е, потполно се согласувам. Познавам луѓе доктори на науки кои биле спремни во туѓина да одат и чистачки да бидат, но тоа никогаш не би го направиле во Македонија. Во Македонија сите сакаат да бидат директори и професори. Па затоа огромен дел се уште чекаат од мама и тато кои и како пензионери работат да ги финансираат школувањата на внучињата, додека децата здрави и прави чекаат “работа на струка“, седат пред ТВ дома и фрлаат дрва и камења по државата која е апсолутно за се „крива“.
Никаде не е совршено. Ни богатите земји веќе не се она што биле: безработица, тешко се добива стален работен однос, огромен тренд е самостојно работење (free lence), се повеќе и повеќе е оставен човекот сам на себе...


Постирано од: rome
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 17:33
chuchuliga da za toa si vo pravo ama toa je od gordlivost shto ne odat na poniski raboti.vidov vo makedonia sekoj eden da je nad drugiot samo za falbi.ama decata shto se kako shto se je se od roditelite.tuka jas i kolku da imam nema da mu dam na decata oti nema da poshtuvaat za toa shto ne rabotele taka ke go iskockaat ili prodaat.pa sami neka rabotaat i ako treba i chistachi ama sami da si spechalat.pa makedoncite od shto se krenati glaj si sami kopaat dupka.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 18:25
Za celava rabota mislam sledno:

Nikoj ne e otiden od tuka  prisilno!!
Toa e  slobodna volja na sekoj koj zaminal!
Ako  smeta deka zgresil vo izborot-nikoj ne mu zabranuva da se vrati!!
Zosto imam vpecatok deka vi e zal sto ste otisle-a i po tolku godini
ne se vrakate???
Inaku vo potpolnost se slozuvam so postot na chuchuliga i misaThumbs%20Up


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 18:29
pa jas od gore prochitanoto sfativ deka misa otisla pred nekolku godini..znachi svoevolno...a rome e kako malo dete odnesena vo tugjinaWinke tie kako rome nemale togash pravo da odluchat dali ke im emigrira semejstvoto...a sega se zaglaveni nekade pomegju "dve"domi

-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 18:38
Da,no otkako porasnale,ako ne im se dopadjalo-imale izbor da se vratat!!
Imam jas nekoi rodnini koi otkako se otideni kukaat deka ne im e dobro i uste ne se vrakaat.Tamu se preku 30 godini!!
Ne mi e jasno!!!


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 18:47

LOLLOLLOL koi deca koj porasnale vo bilo koja evropska ili prekuokeanska zemja se vratile nazad.decata se skoluvale izrasnale vo druga sredina bez razlika sto bile vospituvani vo duhot na svoite roditeli da ja sakaat zemjata od kade poteknuvaat.mnogu roditeli se sooceni so problemot koga nivnite deca ne sakaat da ja posetat Makedonija , davaat otpor, a zasto e toa taka??? mili moi dodeka ne izlezete , no DA ZIVEETE vo druga zemja ne gi razbirate site mani i ubavini na toj zivot.vaka zborete si edno jas ke zboram drugo, ke se vrtime vo krug bez zaklucok,;KADE TOA E PODOBRO?sekomu ONAMU kade sto vgnezdil gnezdo!!!



-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 18:49
Teshko na tie chie srce e rastegnato so ljubov kon dve tatkovini,kon dva naroda,dve sredini...a deka e teshko e tesho...kolku samo vrvni svetski dela se sozdadeni na taa tema...rastrgnatost megju ovde i tamu-tamu i ovdeCry

-------------


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 18:53
tesko e beleg na prvata generacija , koja e rastrgnata pomegu dvata "doma" ni vamu ni tamo.vo svojata drzava stranec, vo drugatata tugjinecv, znaci isto.Cry
dodeka vtorite generacii veke se svoi na svoeto


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: rome
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 19:00
taka je luge oti jas i da sakam sega za nazat decata nekat za stalno tamu.nivnata tatkovina je avstralia.i shto ke prajme samo ke si boledvame i podgoltnuvame.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 19:10
abe barem vizi da nema pa lugjeto ke si se posetuvaat poveke i tagata ke bide mala

-------------


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 19:16
ova nedostasuva, vizite vovedeni za Makedonija  definitivno ne "oddelija".ednas godisno a nekoi i na dve tri godini se gledaat, da ne zboram za onie sto so vo avstralija CryCry ke recat  denes svet na internet,no ne e isto, bi sakala moite da mozat da me posetat a ne da cekaat viza so predhodna moja garancija deka doagjaat kaj mene a ne da baraat rabota vo zemjata kade sto sum, znaci Makedonija e vo zemjite na siromastijata, toa znaci vizata, za da ne moze makedonceto da ja napusti MkdOuch

-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: misa
Датум на внесување: 04.Јуни.2007 во 15:27
postojano sme site vo dilema zosto site sto se otideni ne se vrakaat nazad moze samo opsto toa da se kaze a ne e taka jas veke znam od mojata okolina najmalku 5-6 familii se vratija vo ova god pa i mnogu drugi se so tie planovi i ne mozam da kazanm deka ne se vrakaat  a sto se razmisluva deka kukaat a zasto ne se vrakaat znam sega kako e i zatoa ne vikam nisto porano i jas vikave  zosto ne se vratat ako ne im e ubavo ama koga si od drugata strana ne e taka   na drug nacin gi gledas rabotite veke od koga si dosol si vikas sega kade pari specaleni od doma  za nekolku god gi potrosis za mig  ednostavno se zbrkas i si vikas barem da zemam dokument -pasos od koga veke sum ja napravil taa greska
ne e ednostavno ni odenjeto ni vrakanjeto veruvajte a mnogu se vratile mnogu idaat i taka trkaloto se vrti koj ne e izlezen saka da ode a koj e veke drugo gi gleda rabotite i taka
a za zivot sekade sto e tesok sto bese pogore spomnato tocno e taka zivotot nikade ne e lesen pa koga e taka zosto da ne ti e tesok  zivotot a i da ne si doma
pa ako rabotis ke zivees sekade sekade imas za osnoven zivot i vo makedonjia agenciite se prepolni i se e rezervirano pred mnogu vreme za odmori ili maj ili nova god duri mozam da kazam mnogu poveke od bilo kade samo sepak postoi onaa naseto makedonsko em ke idam na odmor grcija turcija bugarija spanija em posle ke kukam kako nemam pari
a ne mi se raboti
ee toa go nema nikade zatoa ako se raboti sekade ima sredstva i nacin a sekogas najmnogu doma


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 04.Јуни.2007 во 15:56
Originally posted by beleg beleg напиша:

abe barem vizi da nema pa lugjeto ke si se posetuvaat poveke i tagata ke bide mala


sve ke porazbegne i samo scum-ot ke ostane tuka.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: pero
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 19:51
razlikata od stranstvo i od makedonija e vo toa sto vo stranstvo polesno ke najdes rabota, a kako ke zivees toa zavisi od tebe kako ke se snajdes i tuka i tamu.uspehot vo zivotot zavisi poveke od samiot sebe otkolku od drzavata kade zivees.druga rabota e pak sto drugite drzavi se pobogati i na nesnaodlivite im gi ovozmozuvaat osnovnite potrebi za prezivuvanje.tuka ste vo prednost vie sto ziveete vo tugina  od nas sto sme vo makedonija.Shocked


Постирано од: misa
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 22:22
e da ama sepak poveketo od nas makedoncite na nekoj nacin se boraat i si zarabotuvaat za osnovnite potrebi  a toa sto vikas drzavata sistemot e taka napraven zatoa sto takvi im se lugeto nesnaodlivi nesposobni tie luge da dojdat u makedonija na drug jazik drug zivot tie ke umraat za leb zatoa sto ne se sposobmni ni za leb da izvadat
a da ne mislete deka i ovde site imaat ne i tuka ima mnogu sto rabotat samo da preziveat i nisto ne i ostanuva nemaat ni tel ni internet
i kako sekade i vo bilo koja zemja i vo makedonija sekade ima i negativno i pozitivno
toa e samo sto tuka drzavata e bogata a narodot siromav a bogata zosto zatoa sto sekoj sto raboti edna tretina dava na drzavata a toa da e taka i kaj nas i ke bide isto a nie sakame bogata drzava a ne sakame da rabotime a za taksa- danoci ee begame kako od ogin tuka nema beganje ke plates prvo a posle sto ke ostane za tebe ke ti go dadat pa  kako sakas taka prezivevaj
 


Постирано од: pero
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 20:31
Izgleda nie ne si ja sakame drzavata ine si ja cenime.Misa izgleda si vo pravo za toa, zosto ni e siromaska drzavata i ne se plakaat davackite.No,na toa ne naucija dovcerasnite kradci na svojot narod i drzava.Da se nadevame deka ke preovladee i kaj nas doverbata i disciplinata i ke trgneme i nie napred,pa da ne se nadevame na nekoja druga"majka"deka ke ni dade lepce.A posle da trcame na site strani po svetot aso toa da go ostavime svoeto da se pusti.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 22:30
Ne se plakaat danociShockedzavisi kojOucha i tie pari shto se sobiraat od danoci odat vo privatni dzebovi na politichariteAngry

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Јуни.2007 во 00:45
Originally posted by pero pero напиша:

Izgleda nie ne si ja sakame drzavata ine si ja cenime.Misa izgleda si vo pravo za toa, zosto ni e siromaska drzavata i ne se plakaat davackite.No,na toa ne naucija dovcerasnite kradci na svojot narod i drzava.Da se nadevame deka ke preovladee i kaj nas doverbata i disciplinata i ke trgneme i nie napred,pa da ne se nadevame na nekoja druga"majka"deka ke ni dade lepce.A posle da trcame na site strani po svetot aso toa da go ostavime svoeto da se pusti.
,..koja ,be, drzava e siromashna?!,...tuka e siromashen samo narodot,....drzavata i te kako ima pari ,...samo ,nema luge koi shto pametno ke gi iskoristat,....osven da si gi napolnat djebovite na grbot na glupaviot narod.....


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: pero
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 17:23
ErmmPa um sigurno ne ni nedostasuva samo nemame kade da go prodademe.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 00:57
bash toa i mu nedostasuva,...koga bi go imal,....bi znaeel i da go prodava,.... ama,umot mu sluzi samo za pljachkanje,....ama ne banki ili neshto slichno(za toa treba hrabrost),...tuku ona najk*rvinsko pljachkanje,....na toa, shto site ti go doverile na "chuvanje",...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: rome
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 14:39
ok luge za temata oti nie sne pobaska ili sne gledani ko baska a dali ne priznavate za mak ili za doslaci.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 11.Декември.2019 во 01:18

дали навистина се башка сој македонците иселеници од трето четврто па и потака колено кои веќе ги асимилирала поприлично некоја тамошна култура!? хм, пример ако шкотите се антички македонски наследници во добар дел [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=30901&KW=%F8%EA%EE%F2%E8&PID=3133519#3133519" rel="nofollow - 1 ] зар тие не се сеуште македонски сој макар асимилиран веќе, тука веќе би помогнала посреди ваква дилема однесувањето односно табиетот, еве пример Макс Кајзер е шкот [ http://archive.is/zHYud" rel="nofollow - 2 ][ https://en.wikipedia.org/wiki/Clan_Maxwell#History" rel="nofollow - 2 ] а ѕирнете му табиетот асли миле паника само у економски штих [ https://youtu.be/tNxZPhEJxSA?t=63" rel="nofollow - 3 ]

не ми мерете по досеткава сакав само да ја споделам 3-тава фуснота, тачка еј!!! закон од емисија, камо и кај нас да беа волку креативни продуцентите, мислам не дека не сме креативни како македонци, но навистина боли глава од покондурени новинари кои чалам наместо низ мајтап да стегнат ќе крцкаат вцентрирано заби небаре ја откриле америка а таму диносауруси тераат стоматолошка генетичка агенда врз малолетници виа школски систем, во тој случај ок ќе разберев, ама ко мисири да дреметат по сите контактни информативни и забавни емисии тоа никако не го контам!

знае ли некој за наш шоумен на запад, може имаме некој оригинален стндап комичар а да не знаеме, ве молам субвенции за да му отвориме летен камп тука да подучуе Народ на весело трпение, нели додека му цицаат сржта воа еа-вазалите бидејќи крвата веќе и така ја донирал беспари виа рамнодушност апропо асномско корнење од корен со се тресетот заедно, бреј уште не можам да поверувам дека и Ченто и Внукот ги снајде иста судбина а на Народ пак ко ништо да небило, запрашајте се кој е покрив оној кој предизвикал пожар или оној кој влетал да го гасни па види фората пошто гаснејќи закачил некој пироман меѓурогои оп ајт зандана, каде бе со кој памет и во овој век поминува ова!?


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 11.Декември.2019 во 17:17

горнава би рекол провокација до медиумската фела директно иако вака бутната на мала врата преку иселеничка тема колку и да е полезна кога нема никој на форумов исто ко и да не била, а и некој да ја претимарил, доколку нема апропо неа дебата која е поентата!? таквата дебата денес за жал се случува на фејкбук но освен чалам таа социјалка не вади како нус-ефект ништо друго!

една паметна работа која би ги споила македонците ширум светот, незнам само како не му текне на СМК да турка ваква идеја, е да се формира македонска социјална мрежа, прва проста причина е бизнис како полесно од земјачки причини соработката би се туркала и на бизнис и на научно ниво, блогерски пример имав запознае наш астрофизичар од Холандија кој додека беше платформата блог.мк активна канализираше слободно време токму таму наместо на фејкбук ко денес, НО зошто фејкбук пак не е подобна појава за ваква комуникација, хм причини многу но еве да речемe https://www.lifewire.com/reasons-to-quit-facebook-2654270" rel="nofollow - неколку се критично воочливи , просто дефокусирани сме преку глобалната социјална центрифуга за поозбилна соработка, ниту пак фејкбук како платформа нуди прегледен тематски фокус туку како во каша се’ си е одтагирано а и’ да е тагирано подобно само директно засегнат истражувач или бизнисмен ќе стигне да се изврзи со свои колеги и евентуално партнери така натака, речиси идеална споредба би било како рибари сред океан и рибари на река ...

веројатно најбрзо чаре е да се забрани директен пристап до фејкбук а виа македонска прокси франшиза да се протурка ваква платформа, но таква насилна гетоизација би била неопходна само доколку се потврди и официјално дека виа постојниот фејкбук си експериментираат социјален инжињеринг едикојси светски елити, што за сега е само низ магла демистифицирано а сеуште недостасува инсајдер свиркач од типот на Сноуден за да шпекулациите се потцрдат па бидне и повеќе од неопходно самиот Народ референдумски да се изјасни позитивно апропо една ваква рокада ...

сепак попаметно би било да се наштима од државата содветна алтернатива која социјална мрежа прво би имала кластерска форма за поврзување или промовирање сонароднички профили на професии и професионалци значи нешто како линкедин опција посреди неа, а во исто време тоа да е покриено и со блогерски и форумски првиврзоци за секој кластер, сето ова логично би требало да се мултилицира и во однос културата и науката, а Логично вака би се отворило простор и за институционална соработка каде македонските иселеници би можеле да ги споделуваат своите искуства знаења и мислења како би се подобрувале или чешлале институционалните гачки, на некој начин тоа би било и Институционален Портал за комуникација како со граѓаните така и со иселениците, останува прашањето како да се мотивира Народ да земе активно учество на една таква македонска социјална мрежа а што логично најефективно би се постигнало доколку постои некаков бонус систем за членовите пр. можеби бесплатна правна помош за средовечните или пак стипендиски поени за студентите и учениците, и слично ... ова и сега постои во одредена форма преку засебниот портал uslugi.gov.mk но како засебен сервис многумина не ни знаат дека може да им биде од корист, додека вака вмрежен би потикнал дебата на ангро и на право место наместо да си тера е-социјалниот живот ко до сега фејкбуковско-кашаталистички!

би рекол единствен проблем е удбашана да не ви спинуваат така профил па штом се оформи една ваква мрежа паметно би било секој еден да си регистрира свој профил за да нема спинови, иако уште попаметно би било за да вакви гачки се спречат треба некакво биометрискп но фингерпринт логирање евнтуално ако се гласа онлајн па да мора да се верифицира гласот и со ирис или фасцијална биометрија кои во секој случај сега cia ви ги истоварија глобалистички на фејкбук додека глумат нели либерте социјализација, а конечно надзорто на серверите на една ваква мрежа сакале или не мора да биде во државни раце, претпоставувам иселениците ни најмалку заради тоа би се нечкале, напротив ако знае дека не е каша муабетот и’ дополнително ќе се одважат дали за бизнис за наука или пак приватна комуникација со сонародниците, да видам кој ќе хакира кого така!? хм можеби ако му исече показалец :) сепак треба супер екстра граѓански надзор над пазачите за да не стане таквата платформа место за тренирање тоталитарни вајбои [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19528&KW=%EE%E7%E8%2D%E1%EB%F3%EF%F0%E8%ED%F2&PID=3151239#3151239" rel="nofollow - 1 ] она кој колку пати некого му навредил чест и достоинство, комотно може за такво нешто да има хајдпарк-филтер при што сите кои сакаат да се испцујат или дрмаат конспиративно односно филтрираат гнев социјално тоа да можат да го сторат а притоа само на +21 да им е дозволено доколку сакаат да си ги кркаат таквите гурабии, а не ко на фракинг фејкбук да им гасат сметки бидејќи нели на некој метросексуалец му ги навредиле шарените врвки те на левата те на десната патика! сега пак како е на фејкубк комотно може некој од дома кај мене некому да му се заканува пример а утре тоа удбашана да си го спинуваат како доказ, навистина идеално се им сте се натртиле да ви маваат клоци како им драго нели бидејќи фејкбук нема хејт-филтер па тој ви е!

еве некои спунт-размисли на оваа тема

https://www.researchgate.net/publication/273324027_Bi-national_Social_Networks_and_Assimilation_A_Test_of_the_Importance_of_Transnationalism" rel="nofollow - https://www.researchgate.net/publication/273324027_Bi-national_Social_Networks_and_Assimilation_A_Test_of_the_Importance_of_Transnationalism

https://english.thesaigontimes.vn/72641/national-social-networks-will-not-replace-foreign-ones-minister.html" rel="nofollow - https://english.thesaigontimes.vn/72641/national-social-networks-will-not-replace-foreign-ones-minister.html

https://remi-grumeau.com/blog/1680-world-map-of-social-networks/" rel="nofollow - https://remi-grumeau.com/blog/1680-world-map-of-social-networks/

https://www.quora.com/What-are-the-largest-national-social-networks-and-will-they-survive-against-Facebook-and-why" rel="nofollow - https://www.quora.com/What-are-the-largest-national-social-networks-and-will-they-survive-against-Facebook-and-why

https://www.quora.com/Is-social-networking-a-threat-to-national-security" rel="nofollow - https://www.quora.com/Is-social-networking-a-threat-to-national-security



Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 10.Јануари.2020 во 18:44

вакво нешто треба бар индиректно ФИНКИ да протурка ако не директно државата како Национална СОцијална Мрежа, корисно за да се заштитат Малолетните Лица, но заради што би требало државен-фејкбук-прокси како во Македонија би можело да се регистрира фејкбук сметка само преку регистриран телефонски број односно преку f2a регистрација, проото главниот проблем од секаков вид ризици е фејкбук, додека останатите глобални социјални мрежи како Инстаграм Твитер или ЛинкедИн чинам не се поозбилен гајрет дали од пропагандна конзуеристичка или девијатна природа, конечно фејкбук воведува биометриско логирање па кои чифтијани cia да ве има во китап а вам да ви е склет ако фејкбук сметка ви е условена тука преку f2a регистрација т.е. постпејд личен телефонски број, ако сте вака верифицирани воедно добиваат и на поинаква тежина вашите електрофизиолошки празнења на фејкбук односно каквo и' да е мобирање закани или омраза лесно ќе биде ресетирани, а вака најнапред Децата ќе бидат заштитени од тоа F-воајерското дувло на дипстејтовци, што пак би било амортизирано преку Локални Социјални Мрежи за нив, а доколку таквите социјалки се оштроумно склепани за конектирање и на бизнис заедницата локално ем со сите Сонародници низ Светот чинам истата ќе збревта и поозбилно! еве абер за
https://www.youtube.com/watch?v=91dKXJZ1cRs" rel="nofollow - социјалка од Полска а еве и од програмерoт на https://www.youtube.com/watch?v=eL3c_Sg8HTY" rel="nofollow - латвиската социјалка а еве и поука од Сем Вакнин во следниот документарец ...



ако има бафер посекако ќе се отвори простор за ресетирање на алгоритамските шеми но и какви и да се emf ризици, конечно ова мора да е резултат на поозбилна Јавна Дебата ем Референдум на крај ... инаку велам државен-фејкбук-покси, за да фејкбук не ви праќа смс кодои за регристрација, туку тоа да е некаков државен бафер како сервер на финки пример, кој би посредувал при регистрација се’ со цел фејкбук да ги нема и вашите телефонски броеви, вака пак воедно државата може да гарантира дека македонските сметки не се фејк па и нема да мора фб-членство да е условено со биометриска идентификација, што има потреба дипстојвскиот октопод да ви има и вашиот личен опис биометриски!?

може ова вам ви звучи орвеловски, НО ве уверувам овие думи се контра глобалистичката центрифуга, дали и како ние ќе го осигураме граѓански ваквиот бафер тоа навистина може да се злоупотреби од некого доколку не е сето ова добро обмислено, а во основа главната придобивка е што сите Родени и Сонародници во/од Македонија би можеле на купче да бидат така помагајќи се на повеќе ниво, а доколку ваква една мрежа биде норма и за комуникација по нституционални е-Форуми тоа би било чакмак од повеќе аспекти ...


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 26.Јануари.2020 во 13:19

бидејќи имет многу Македонци по белио свет греота е истите ако не да се дружат да има место кај во инто би се помогнале, логично тоа го чинат и сега роднински или пријателски, но во секој град роднини и пријатели секој нема, а кoга веќе ошле печалба по некогаш се сучува да им треба или инстант совет или инстант некаква помош, во кој случај бар Иселечничка Социјална Мрежа би била поприлично од корист особено ако е некако помогната и од Македонија давајќи им некакви бенефиции пример можност за е-гласање доколку се членови на еден таков Иселенички Национален Портал, а кога една таква мрежа би станала секојдневие нормално дека ќе стане воедно подобна и како бизнис кластер та и извозот или соработката со Матицата би оделе далеку поагилно него постојно најчесто непотистички, вистина зошто некој да не извезе од тука некаде Зеленчук за нечиј супермаркет на некој нашинец та дури и негов комшија, иако за ова неопходно е да профункционира потурбо тоа индивидуалната фармерска стандардизација [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=216050#216050" rel="nofollow - 1 ] но и потребата од ука како земјоделците кај нас би ваделе финален производ на пазар ...

во сличен контекст сега пример глобалстички функционира internations [ https://www.internations.org/" rel="nofollow - 1 ][ https://www.youtube.com/watch?v=U7S4vYQaZpo" rel="nofollow - 1 ] и можам да кажам има фајде од таквата нивна пред се дружба, нешто налик каучсурфинг комуникација но на ниво на експати наместо бекпакери, во секој случај корисно за да Човек ко туѓинец полесно се снајде во некоја меѓународна касаба, арно ама таму можностите за бизнис соработка се речиси на минимум а за тоа си го имаат linkedin, впрочем многу нашинци сега вака функционираат, и ништо страшно дури и пожелно, но имањето Национале Портал кој ќе понуди на едно место линкедин фејкбук и еФорумска атмосфера мислам дека ќе ги сплоти топтан сите Македонци каде и да се!

вакво нешто порано требало да протурка Агенцијата за Иселеници, потоа можеле да го инцираат СКМ, но ми се чини ова треба да е научен проект баш под патронат на ФИНКИ за да како архитектура и мрежа постојано би се надградувал со лесно, a во кој случај ќе се стави поголем акцент и на научната соработка помеѓу сонародниците ширум светот, ем Народ порпво би имал доверба во проект парафиран од научници него удбалитичари, бреј семинарски да го одржуваат ако потфрлиле некако на испити па ќе тера со лезет муабетов ... при вакво нешто стрaнци башка од останатите би биле пример балканци кои од спунт би можело да влетуваат пример во бизнис кластерите за еФорумска дебата ете како би побарале некоја услуга или пак би добиле поука како до Македонски Производи да стигнат, бреј со дрон ајвар дома да им носат :) којзнае можеби Иљачи Тинктури Чаеви и слично поспецифично за Здравје а до кое не би можело со лесно да се стигне поинаку, комотно ваквата мрежа потоа може да стане и Пивот за Организирање Туристички Промоции и Саеми низ светот каде како логистика бар инфомациски би биле локално ангажирани Македонци кои нормално дека така доколку ова е државна направија и би се одважиле да се ангажираат ...















Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk