Испечати | Затвори го прозорот

Histogrami

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5867
Датум на принтање: 14.Мај.2024 во 02:47
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Histogrami
Постирано од: Zoran K
Наслов: Histogrami
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 03:56
Me interesira kolku chlenovi na ovoj sajt koristat histogram dodeka fotografiraat?

Povelete javete se i ako moze objasnite go vasiot stav po ova prashanje.



Коментари:
Постирано од: bobicar1
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 09:48
Бидејќи на дисплејот фотографиите ми изгледаа добро експонирани, а дома беа ќутук темни, започнав да користам хистограм, но само да се уверам дали е добро експонирано.

Сега го научив сонито, па и гледањето во хистограмот е се поретко

-------------


Постирано од: dimi
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 11:16
histogramot go koristam za da proveram dali ima izgoreni delovi na fotografijata, no edinstveno za toa. mozebi koga ke imam podobar aparat, mnogu pocesto ke go koristam histogramot

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: Mire
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 21:45
Zoran, pri fotografiranje ne go koristam, bidejci histogramot pred i po snimanjeto ne se istovetni.

Po fotografiranjeto proveruvam histogram samo koga imam ekstremno teski svetlosni situacii. Toa bese malku pocesto vo vremeto koga prejdov od film na digitalec poradi namaleniot dinamicki opseg, no so tek na vreme se polesno mi e da procenam i so oko.

Donekade pomaga i toa sto sum relativno efikasen vo koristenje na kombinacijata na spot metering i nekakva skratena varijanta na zonskiot sistem ;)


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 08.Декември.2006 во 22:40
Originally posted by Mire Mire напиша:

Zoran, pri fotografiranje ne go koristam, bidejci histogramot pred i po snimanjeto ne se istovetni.


??? Mozes ovoj del da go objasnis? Kako toa mislis deka histogramot ne e ist pred i posle snimanjeto? Za kakov histogram zboruvas pred da napravis slika i na kakov histogram mislis po slikanjeto?


Постирано од: nikola_bb
Датум на внесување: 09.Декември.2006 во 17:58
i jas go koristam za da vidam da ne imam izgoreni delovi na fotografijata najcesto.a ponekad i da ne imam mnogu temni zavisi kako sakam da iskoci fotkata.kraj kraeva slikam u nef format taka da posle si menjam so mi tekne


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 10.Декември.2006 во 08:51
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Zoran, pri fotografiranje ne go koristam, bidejci histogramot pred i po snimanjeto ne se istovetni.


??? Mozes ovoj del da go objasnis? Kako toa mislis deka histogramot ne e ist pred i posle snimanjeto? Za kakov histogram zboruvas pred da napravis slika i na kakov histogram mislis po slikanjeto?


Zoran, ti si profi i sigurno imas rabota so DSLR-ovi, no onie sto koristat hibridi kako mene (Fuji S9000 im live preview na LCD) imaat moznost da go vklucat i gledaat histogramot od slikata vo viewfinderot i pred da ckrapnat. Problemot e sto tie dve ne se sekogas isti i cesto pati ne se ni isplati covek da si ja narusuva slikata vo VF-ot so toa sto ce ima histogram prikazan kako PIP (picture in picture).

Pozdrav


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 10.Декември.2006 во 11:11
So Olympusot (C750UZ) koristev redovno, pred i posle eksponiranjeto, zaradi kontrola.
Na DSLR-ot mozam da gledam samo otposle, so dodatna 'blinking' indikacija na potencijalno pretemni ili izgoreni delovi.
Koklku sto jas znam, edinstveni proizvoditeli koi nudat live preview na LCD (a so toa i histogram pred okinuvanje) se Fuji i Olympus.
Najverojatno i ke imav Olympus dokolku imase AS sistem.
Sto se odnesuva do histogramot, ednas veke pisuvav za prednosta na blago preeksponiranje (histogram na desno), vo kontekst na snimanjeto vo RAW.
Zoki najverojatno dobro se sekava na diskusijata.
Ne sum pobornik na simplificiran zonski sistem (merenje vo nekolku tocki i racunanje, iako e mnogu precizna metoda), bidejki mislam deka e logicno toa da i go prepustam na kamerata, iako moram da priznaam deka vo teski svetlosni uslovi, taa odi po linija na najmal otpor (da nema izgorenici). So tek na vreme se steknuva oset. Pa i da zgresam, sekogas imam histogram, neli?

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 10.Декември.2006 во 11:26
Hehe, Angel toa e maalku pokompliciraniot zonski sistem, so merenje na najtemen i najsvetol del sto treba da sodrzi detali i presmetka na vrednost za 5ta zona.
poednostavnoto e da pamtis sto se spadja vo 5ta zona ;)


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 11.Декември.2006 во 20:26
Mire,

Nesto ne mi e jasno okolu toa histogram pred i posle slikanje. Kako moze pri nepromeneti svetlinski uslovi na slikanje na ist objekt da imas dve razlichni vrednosti na histogrami. Toa e vozmozhno samo ako prviot go meri vistinskite vrednosti, a vtoriot go meri onoa kako sto go zabelezil aparatot. Vo toj sluchaj prvoto ne ti ni treba bidejki za tebe edinstveno e relevantno samo sto si zapishal i sto ke ponesesh doma. Vo takviot sluchaj bi trebalo da go konsultiras samo histogramot od napravenata slika.

A sega vo vrska so onoa, pomestuvanje na histogramot na desno. Toa e edna od finesite na rabota so overekspozicija za da se dobie poramnomerna raspredelba na gustinata na informacijata preku celata dolzina na histogramot. Kako takva taa ne se koristi za sekoja situacija na slikanje, tuku togas koga objektot na slikanjeto ima tesna dinamichka reflektivnost (karakteristichen primer e koga objektot na slkanjeto ima samo edna boja so nejzinite nijansi), pa so pravilnata ekspozicija seta informacija bidnuva natrupana nekade vo sredinata na histogramot - 5-ta zona vo zonskiot sistem. Vo toj sluchaj se preporachuva pomestuvanje na desno so sto gustinata na informacijata bi se rasporedila na pogolema dolzhina na histogramot. Vo ostanati priliki, kade sto ima shirok dinamichki opseg vo koj ke vi se javat znachitelni vrednosti od edniot do drugiot kraj na histogramot, i vo sluchaj ako fotoaparatot ne nudi vistinski RGB histogram za potpolna, vistinska i kritichna kontrola, toa ne e mnogu preporachlivo.


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 11.Декември.2006 во 23:09
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Mire,
Vo ostanati priliki, kade sto ima shirok dinamichki opseg vo koj ke vi se javat znachitelni vrednosti od edniot do drugiot kraj na histogramot, i vo sluchaj ako fotoaparatot ne nudi vistinski RGB histogram za potpolna, vistinska i kritichna kontrola, toa ne e mnogu preporachlivo.


ne bi se slozil, ama me mrzi pak da ti objasnuvam.




http://www.normankoren.com/digital_tonality.html#Human_vision - citaj tuka



-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 12.Декември.2006 во 02:55
Angel,

Koga opfakas sirok dinamichki opseg od edniot kraj do drugiot kraj na histogramot, toa znachi deka gi zadrzuvas maksimalnite vrednosti na temni i svetli detali bez da gi izgoris ovie poslednive. Koga veke stoish na limitot od desnata strana, kako mislis da eksponiras uste poveke na desno bez da platis cena za toa?
Sigurno ima nesto sto do sega ne mi bilo poznato od tehnikata na eksponiranje...dokolku te mine mrzata mozes da napishesh dva-tri zbora.

Vo megjuvreme go vidov linkot sto si go postiral i navistina ne zabelezav nisto sto bi go negiralo onoa sto veke go rekov. Ako sum propustil nesto, svrti mi vnimanie, ili isechi i postiraj tuka.

Onie koi sakaat da razberat na poednostaven nachin nesto poveke za ulogata i upotrebata na histogramot mozat da pojdat tuka:

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/understanding-series/understanding-histograms.shtml

Imate objasnuvanje so ednostaven jazik i so dobri slikoviti primeri. Za zal, tekstot voopsto ne navleguva vo vaznosta na RGB histogramite. Mislam deka kamerite sto poveketo od vas gi imaat ne pokazhuvaat takvi histogrami, pa taka toa sega ne e ni tolku vazno za diskutiranje.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 12.Декември.2006 во 05:00
Angel, bas nesto razmisluvav okolu temava i pomisliv deka mozebi ne se razbirame sto tochno mislime dodeka pisuvame na forumov. Koga velam ekspozicija so maksimalni vrednosti na svetli detali bez izgoruvanje, mislam na histogram koj odi na desno bez da klipira. Ako toa ne bese jasno od onoa sto go zborev prethodno, eve go povtoruvam uste ednas.

Ne razbiram dali ti velis deka i pokraj takviot histogram, koj samo sto ne dopirnal na desnata granica, ti bi go pridvizil uste poveke vo desno (preeksponiral)? Ili mozebi mislese na nesto drugo?


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 07:39
Istoto go kazuvame site trojca (koga stanuva za histogramot posle slikanje).
Sto se odnesuva do razlikite vo dvata histogrami, problemot e voobicaeno vo AD konvertorot i vo in-camera algoritmite.
Najcesto razlikite ne se znacajni, no mene sekako mi ide na zivci da mi se seta histogram pred oci dodeka komponiram. Jas sum od onie sto pretpocitaat da si dadat vreme ubavo da ja poglednat slikata vo VF-ot pred da ckrapnat. Ekspozicijata e tehnikalija, a so digitalcite, sekogas ima second shot i ako utnam nesto, iako, retko koga sum povece od 1/3 EV nadvor od ona sto sum go sakal Wink

RGB histogramot e biten samo po prasanje na gorenje na odredeni delovi na histogramot ... na primer OK eksponirani sin i crven kanal, a izgoren zelen i sl.
Vo sekoj slucaj, site poasolni digitalci ce dadat indikacija vo konecniot, master histogram, taka sto nema bas tolkava potreba od RGB histogram.


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 12:00
edno prasanje!

Kakvi rezultati se dobivaat ,ako na histogramot se prikazuva priblizno prava linija koja pominuva horizontalno po sredina??

Dali ke se dobie Flat fotografija , izmiena , ili nesto so celosen Dinamicki tonalitet....



                         (malku mozocna gimnastika ili mozmost za testiranje na opremata)

P.S.

Imam svoi rezultati , no bi sakal da slusnam(citnam) vasi razmisluvanja ( koga vekje postoi vakva tema na forumov) ili da vidam nekoi vasi eksperimenti

Pozdrav


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 17:50
Izvini Zoki, misinterpretacija od moja strana.


Se navrativ uste ednas na linkot sto go preporacuvam. Mozebi e malku e kompliciran za lica koi nemaat tehnicki background. No, koristejki go tvojot link, dojdov do nesto poednostavno i se nadevam razbirlivo za povekemina:

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/expose-right.shtml - tuka

Ova sakav da ko kazam, izvini uste ednas.
Angel

-------------


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 17:54
Originally posted by moz pos moz pos напиша:

edno prasanje!

Kakvi rezultati se dobivaat ,ako na histogramot se prikazuva priblizno prava linija koja pominuva horizontalno po sredina??

Dali ke se dobie Flat fotografija , izmiena , ili nesto so celosen Dinamicki tonalitet....



                         (malku mozocna gimnastika ili mozmost za testiranje na opremata)

P.S.

Imam svoi rezultati , no bi sakal da slusnam(citnam) vasi razmisluvanja
( koga vekje postoi vakva tema na forumov) ili da vidam nekoi vasi
eksperimenti

Pozdrav


Izvini Borat, bi sakal li da ni se pretstavis, pred da se vpustime vo diskusija. Preku glava mi e od fantomi (gi ima mnogu na foto-sajtot).
Prasanjeto i ne e bas nekoe (sto se odnesuva do mozocnata gimnastika)


-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 19:04
Blagodaram za linkot

....Sto se odnesuva za mojot predlog ....sam se zamarav za podobro razbiranje na vrednostite od histogramot ,pa mislev slucajno nekoj  drug da  ne dosol do nokoi interesni soznanija...
Nema potreba od diskusija ako nekoj ne smeta deka nesto treba da kaze, sepak postoi otvorena tema za Histogrami  i smetav deka dobro bi bilo da postavam takvo prasanje..

uste RGB histogram mi preostanuva (sega za sega) da go testiram



P.S. Se pretstavuvam samo koga licno se zapoznavam (mislam deka toa e nacin kon potrajni prijatelstva, a ne virtuelni i BEZIZRAZNI. Mozebi koga kje dojde denot koga ke se gledat nasite izrazi vo viruelen svet vo realno vreme , bi se odlucil da se zapoznaeme so CEL identitet),
ne smetam teka imeto e hendikep za diskusija...

P.P.S
Nikoj ne e prisilen da odgovara na moite prasanja, toa e samo otvoreno pole na koe moze da se razmisluva i da se donesuvaat zaklucocci...


Pozdrav


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 20:34
OK Angel, znachi site sme zborele za ista rabota!


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 20:45
moz pos,

Neli e podnestovno i poefikasno da ne pochestish so tvoite naodi prvo, pa potoa nie da gi sporedime eventualno so naseto iskustvo, vmesto vaka da pretpostavuvame sto ti e poentata.

Ako po tvoeto objasnuvanje imam nesto da dodadam ke se javam, ako nemam ke ti se zablagodaram na informacijata sto ke ni ja dades. Sigurno deka sekogas ima nesto da se nauchi od teorija ili od praksa...


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 22:33
Uf

ne znam kako da stavam slika na forumov..
ona sto go dobivam kako histogram izgleda priblizno vaka
" llllllllllllllllllllllllllllllllll "
(ramen horizontalen histogram vo visina na polovina od negovata maksimalna vrednost )


Vo sustina prasanjeto e dali vo relna situacija vi se slucilo da dobiete
priblizno vakov histogram, i kakov rezultat bilo toa...

So manipulacija na fotografija dobiv nesto takvo i zadovolen sum od rezultatot..Dobro bi se videlo na print za razlika od razlicno kalibriran monitor...Zdravje ponataka mozebi kje ima moznost da vi pokazam
(koga kje najdam vreme bi iskontaktiral za Foto Akcija druzba )...
 


P.S.
Veke nekolku meseci se zanimavam so digitalno procesiranje na fotografija,
pa se dobivaat interesni rezultati...ako vi teknuva imase ednas na forum  link za "DeBluring"

, toa ne e nesto posebno zatoa sto se raboti za ednostavni algoritmi...
koj e zainteresiran i se sekjava na ovoj link bi obrazlozil povekje...






Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 22:50
Mene toa do sega ne mi se sluchilo, no kolku sto mozam da razberam od opishanoto toa e ista gustina na informacija raspredelena po celiot spektar, sto histogramot bi ja prochital kako edna prava horiziontalna linija od edniot do drugiot kraj.
Ako nemozes da postiras na forumov, togas prati ja slikata do eden od nas i nie ke go napraviome toa za tebe, pa potoa ke imame zosto da diskutirame. Vaka...nesto zapochna i go ostavi na pola pat...i sega si imame edna neresena gatanka...


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 23:21
bidejki si zainteresiran bi mozel da ti pratam primer  (Vo sustina ne prakjam digitalna forma od moite fotografii ,samo moze da se vidat na print, toa ja namaluva moznosta od zloupotreba na avtorski prava, i ne zavisi od kalibracija na monitor)


iskoristi ja da ja vidis, i proveris za sto zboram...
Samo bi sakal da ne odi taa fotografija-(digitalna alternacija) javno ...

kazi kade da ti ja pratam...



Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 23:38
moz pos,

1. Jas ziveam vo Kanada.
2. Ne znam kolku bi bilo "kosher" samo jas da ja vidam taa slika i so zborovi da im objasnuvam na chlenovite sto sum videl, bez da im ja pokazam.
3. Ne sakam samo jas da bidam vkluchen vo seta ova rabota, koga ti javno gi povika site chlenovi na diskusija.

Ako se plashish da ja objavis slikata pod minimalna rezolucija na sajtov, togas mislam deka nema smisla tvojot povik za razgovor so posetitelite na sajtov.

Blagodaram na ponudata, no jas sakav tvojot primer da go spodelam so site, a ne da go chuvam za mene.


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 23:44
Vo red kje vi da dadam vo minimalna rezolucija (mislev po mail da si ja razmenite,  a ne da ti ja prakjam kako print Smile)

(ne deka smetam za nesto dobra fotografija tuku, problemot e vo toa sto korstam aparat so mala rezolucija)

uste ednas : kade da ti ja pratam (se razbira vo digitalna forma , samo taka kje se vidi histogramot Smile)


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 13.Декември.2006 во 23:55
Ajde, da napravime kompromis...


Prati na:
zorankarapancev@rogers.com


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 02:19
Nasiot nov prijatel moz pos mi dozvoli da ja objavam negovata slikata so histogramot sto jas go dobiv kaj mene.

Povelete komentirajte.

Jas imam dobieno nesto slichno takvo, no vo nikoj sluchaj tolku drastichno ramno od edniot do drugiot kraj na histogramot.

Koi se vasite iskustva, kakvi se vasite viduvanja i komentari? Dali nekogas ste pomislile na nesto vakvo, dali smetate deka e originalno kako artistichki priod vo obrabotkata na fotografiite?

Mislam deka moz pos ke vi bide blagodarenm na dobronamernite komentari.


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 14:17
Zoran, od moe licno iskustvo ova e sosema mozna situacija i nema nikakva indikacija flat fotografija koga e vakov histogramot.  Flat fotografija po pravilo ima histogram koncentriran vo cenbtarot na rasponot bez jasno razvieni highlights i shadows. Vo slucajov e ocigledno deka duri ima i klipuvanje na istite.
Od zabestiot izgled na histogramot e jasno deka stanuvalo zbor za kolor fotografija i koristenje na filtri (ili da receme algoritmi) koi pristapuvaat po poedinecni kanali. My best guess e deka konverzijata vo BW e napravena napravena naknadno.
Elem, flat histogram ne e ednakvo na flat fotografija, se e do rasporedot na pikselite, koj tonalitet e nasprotiv koj. Ce probam da generiram nesto slicno vestacki, no vo crno bela varijanta (imam nekakva ideja za tehnicko prikazuvanje na poslednava moja recenica) pa ce vidime dali ce uspeam Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 14:38
Se slozuvam so tebe Mire. Jas veke mu prativ na moz pos kolor fotografija so slichen histogram na koja se gleda deka vsushnost ramnata karakteristika vo toj sluchaj dava golem kontrast.
Slikata ne mozam da ja objavam javno na sajtov bidejki ne e moja i ja zemav od internet.


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 15:51
Vo sustina vestacki Da moze da se generira...No dali "prirodno" ima nekoj dobieno ( kako izgleda taa fotografija)

Zoran mi pokaza edna color relna fotografija i zadovolen sum od rezultatot...

Sakav da vidam relni primeri zaradi specificnosta na histogramot....

P.S.
Advanced:
Postoi moznost vo idnina da postoi Firmware
(definicija: http://www.photoshopelementsuser.com/glossary.php?letter=F )

So koi moze kako Cusom seting da se manipulira direktno so fotoaparatot (nesto kako nov "mode")...

Ne se odnesuva ova samo da vrednostite so histogramot (moze da bide i "metering mode" , "HDR" -obrabotka , "infrared",  itn...)

seto ova mislam deka kje otvori novo pole vo razvojot na fotografijata, od koja direktno bi dobile posakuvana Digitalna Alternacija na ona sto vo toj mig go Observirame...Kako i da e , ova e samo del od fantazija ( vo momnetov) ...Ponataka mozebi kje ima i konkretni rezultati...


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 17:02
moz pos,

od moja tocka na gledanje, nekoi foto-aparati se vece sega pretovareni so 300 nepotrebni opcii i filtri (softverski), a seto toa e na steta na mnogu pokorisni fotografski opcii. Koja e svrhata na vgraduvanje na firmware koj sodrzi in-camera moznost za invert, solarize i sl gluposti, a ne dozvoluva opcija za povece od 4sec ekspozicija?!?!!
Po moe licno gledanje toa e cista nebuloza.
Na primer, za da mozes da se spravis so site opcii na Canon S3pro ti treba doktorat...rezultatot ce bide povece vreme da pomines igrajci si so kopcinjata otkolku vo fotografiranje, za na kraj da zavrsis so fotografija koja ce ja imas vo samo eden oblik, unakazena.
Za igrarii, sekogas postoi PS, a najdobroto od se e sto na kraj, sekogas ce go imas na raspolaganje originalot od fotografijata Wink

PS Navistina nema da bide loso da ni dades nekakvo ime, ili barem ID od eden prepoznatliv zbor

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 17:47
Pa da prav si za nepoterebnostite sto gi nudi taa opcija, no sepak posti moznost da se modificiraat i "zaklucenite" varijanti... zosto samo 4 sec ekspozicija, zosto da ne 4 min....

Seto toa e softver vo ROM na hardverot na aparatot...
koga vekje ke se sovlada nacinot na zapisuvanje i menuvanje na tie performansi ,togas ne sprecuva nisto...

sega sum vo faza na hardver/softver varijanta na fotografijata, sekako se naogja vreme i za fotoproekti...


za zapoznavanje, ke bide i toa...
me interesira dali kje ima izlozba od organiziraniot konk*rs na foto Akcija 2006...
ucestvuvam vo toj konk*rs , kje imas moznost i da vidis sto imam sraboteno.... Smile pa mozebi tamu licno bi se zapoznale (sekako so zadovolstvo)


P.S.
Kje dojde denot koga kje se plakja za igrarii u PS Wink LOL


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 18:26
Cudna rabota vo posledno vreme...

kolku povekje se priblizuvaat Poin&Shot do DSLR tolku povekje im kratat BITNI opcii...

pr.. Brend Canon

-star model A510, nov model A530, (nema AV/Tv priority....)

-G7 tip (isklucena e moznosta RAW, nema remote control... )

Marketing :(

ednostavno ne mozes za si dozvolis komakten back up kakov sto imalo vo kategorijata na postari modeli (G6)



Постирано од: Mire
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 18:27
Moz Pos, iako nemam nisto protiv licno zapoznavanje, post scriptumot go pisav samo za da si ja poednostavam komunikacijata. Sto se odnesuva do mene mozes da se pises i Benedikt ako sakas. No dobro, ce si go resam problemot sam, pa ce ti gi pisuvam odgovorite samo so "moz" :))

Izlozba ce ima, vo kolkav obem i kade, seuste e diskutabilno. Dali ce gi vidam i tvoite fotografii e isto taka prasanje.
Imeno, jas ne sum nitu vo nekakva komisija, nitu imam zadaca ili pravo da gi pregleduvam fotografiite. Jas sum samo uste eden od ucesnicite na toj konk*rs.

Foto-akcija e zvanicno organizator na konk*rsot, no najgolemiot del od rabotite odi preku ZFM i MIM, a ova osobeno vazi za izbor na ziri-to. Ako se odi po tertipot na minatogodisniot konk*rs, zirito ce bide sostaveno od majstor(i) na fotografijata, a vo foto-akcija site sme amateri i sme daleku od takvi zvanja.

Pozdrav, Mire


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 14.Декември.2006 во 20:04
Originally posted by Mire Mire напиша:

Za igrarii, sekogas postoi PS, a najdobroto od se e sto na kraj, sekogas ce go imas na raspolaganje originalot od fotografijata WinkPS


100% se slozuvam so tebe Mire.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk