Испечати | Затвори го прозорот

Живот во странство

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Македонци ширум светот
Опис на форумот: Новости и активности на нашинците од сите континенти
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5692
Датум на принтање: 05.Мај.2024 во 18:07
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Живот во странство
Постирано од: joli
Наслов: Живот во странство
Датум на внесување: 21.Ноември.2006 во 00:16
mene me interesira kako im e na lugeto sto se otideni vo strastvo kako gi prebroduvaat prvite godini tamu i sto mislat za zivootot tamu dali imate premnogu nostalgija za svoite doma-roditeli,braka,sestri i drustvo kako useale nekoi luge-sakam da znamUnhappy

-------------




Коментари:
Постирано од: LAV
Датум на внесување: 21.Ноември.2006 во 00:32

pa vaka jas sum momentalno vo france , pa okolu 3meseci sum vo REIMS-FRANCE. Pa vidi jas licno custvuvam nedostig na roditeli,rodnini,pijateli.... (pa toa e normalno)



Постирано од: maja
Датум на внесување: 21.Ноември.2006 во 08:43
Normalno e deka sekoj pocetok e tezok, deka ti nedostasuvaat tvoite najmili, te faka povremeno nostalgija, no bidejki sum vo Italija zemja koja ne e daleku od Makedonija taka koga ke me fati "krizata" jas sum domche:)iako Italija e veke moj dom.

Zivotot e sekade ist so toa sto troshocite vo evropskite zemji se pogolemi, no moznosta za vrabotuvanje uslovite koi ti gi nudi zemjata se znacitelni podobri od Makedonija.Taka da rabotish, sozdavash i rezultatite se vidlivi.

Sepak Makedonija ja nosam vo srceto, kade i da sum ostanav Makedonka so evropski maniri :)

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Ноември.2006 во 13:35
imam mnogu rodnini vo stranstvo, site od niv kopneat po ova nase Skopje, i site od niv koga ke dojdat, posle nekolku dena, edvaj cekaat da si odat, ime smeta nekulturata na sekoj cekor , koja sepak tamu e na mnogu povisoko nivo. Site sakaaat da dojdat vo poseta, ima nedostasuvaat rodninite , prijatelite, bliskite,...no nieden ne posakal ili rekol deka bi sakal da dojde povtorno ovde da zivee.

Bratucetka mi vo Hrvatska ne i zboruva na svojata kerka makedonski, od pricina deka bi imala problemi na uciliste i bi gi mesala jazicite, a istata sekogas imase zamerki kon bratucetka mi od Germanija, koja sepak gi nauci svoite deca barem da mozat da se razberat koga ke dojdat ovde.

Sekoja promena e teska, pa i devojkata koga se mazi , odi vo druga kuka , no so tek na vreme se naviknuva pa ja cuvstvuva kako svoja, a vo rodenata odi na gosti, taka i onie koi ziveat vo stranstvo.


Постирано од: maja
Датум на внесување: 21.Ноември.2006 во 13:53

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Site sakaaat da dojdat vo poseta, ima nedostasuvaat rodninite , prijatelite, bliskite,...no nieden ne posakal ili rekol deka bi sakal da dojde povtorno ovde da zivee.
Ova e taka, zosto tamo kade sto sme veke e toa nash doma, sozdavame, sme ja prifatile veke taa zemja kako svoja, nejzinata kultura, sme se integrirale vo nacinot i sistemot na zemjata vo koja sme.Pak ke recam zalam sto Makedonija ne nudi premnogu za nas mladite, taka da ja napushtame..A onie koi veke imaat svoi deca koi se rodeni veke ovde, daleku e toa da bi se vratile,zosto decata se tie koi ne vodat napred vo zivotot.Zarem jas bi go vratila moeto dete koe treba da se rodi ovde nazad vo Makedonija, koga ovaa zemja ke mu dade sigurnost, dobro skoluvanje i dobra integracija vo svetot narecen Evropa

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 19:20
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

iBratucetka mi vo Hrvatska ne i zboruva na svojata kerka makedonski, od pricina deka bi imala problemi na uciliste i bi gi mesala jazicite, a istata sekogas imase zamerki kon bratucetka mi od Germanija, koja sepak gi nauci svoite deca barem da mozat da se razberat koga ke dojdat ovde. 
.
 
 
Gluposti 
 
Jas svojata kerka ja učam makedonski i zboruva mnogu ubavo iaku ima malku mešanje na slovenečkiot sepak zboruva mnogu ubava i sum gorda što možam da i prenesam nešto od mojata zemja i edinstvenata rabota što ja zemav so menebeše jazikot moj


Постирано од: vasi44
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 19:23
Originally posted by joli joli напиша:

mene me interesira kako im e na lugeto sto se otideni vo strastvo kako gi prebroduvaat prvite godini tamu i sto mislat za zivootot tamu dali imate premnogu nostalgija za svoite doma-roditeli,braka,sestri i drustvo kako useale nekoi luge-sakam da znamUnhappy
dure ne pojdes nema da znaesConfused


-------------


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 19:23
Sekoja promena e teska, pa i devojkata koga se mazi , odi vo druga kuka , no so tek na vreme se naviknuva pa ja cuvstvuva kako svoja, a vo rodenata odi na gosti, taka i onie koi ziveat vo stranstvo
 
 
Ušte sega posle  četiri godini  ne možam da se naviknam i imam kerka  imam svoja kuća i sreden život ama ne možam  Nostalgijata e mnogu jaka  


Постирано од: vasi44
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 19:25
mora da ti e tesko aCryCry

-------------


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 19:26
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

, edvaj cekaat da si odat, ime smeta nekulturata na sekoj cekor , koja sepak tamu e na mnogu povisoko nivo. .
 
 
Toa ti se vika visoka nekultura


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 19:27
Sepak Makedonija ja nosam vo srceto, kade i da sum ostanav Makedonka 
 
 
 
 
I toa ostanav gorda Makedonka


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 19:30
    Težinata zavisi i od toa koj  čovek  kolku ima razviena sposobnot  da se navikne vo druga država
 
   Za žal kaj mene taa sposobnost ne e mnogu izrazena zatoa e i poteško prilagoduvanjeto


Постирано од: maja 30
Датум на внесување: 22.Ноември.2006 во 19:31
 site od niv kopneat po ova nase Skopje
 
 
 
 
Butel jas kopneam po Kumanovo


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 09:15
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

Sepak Makedonija ja nosam vo srceto, kade i da sum ostanav Makedonka 
 

 
I toa ostanav gorda Makedonka

Браво за муабетов... драго ми ешто го читам ова ClapClapClapClapClapClap


-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 09:17
Мене многу ми недостасуваат пријателите кои ми се во странство CryCryCry
Знам дека ке помине многу време кога повторно ке ги гушнам..Но, ете колку и да пишувам меил со нив радувам, не е тоа тоа.. Многу од нив си имаат дечиња на кои не можам ни да си се изнагушкам...CryCryCryCry
Сега ми е многу битно што се добро, за другото, ке има време кога тогаш пак ке ни се вкрстат патиштата..


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 10:02
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

 site od niv kopneat po ova nase Skopje
 

 

 

 

Butel jas kopneam po Kumanovo



Mislev na onie koi jas gi poznavam, a se vo stranstvo :), sekako deka sekoj kopnee po krajot od kade poteknuva


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 10:25
Чекајте бе луѓе или жени требаше да кажамLOL

Девојчето е тукушто отидено во странство и и е тешко прилагодувањето односно одвојувањето од домашните...

Не е темава патриотска па да се докажуваме колкави македонци смеBig%20smile

Јас на пример бев една година немажена во Германија, за да видам дали ќе можам да се прилагодам. Многу голема подршка имав од маж ми (тогаш дечко)... во ниеден момент не се осеќав дека сум на нечиј товар, запоставена итн... Кога он беше на работа јас шетав по музеи, со точак се развозував, по продавници, по трговски центри... најубаво ми беше во библиотека...  е таму се заборавав... земав книги на англиски (германскиот не го знаев), а и на спрски (се и сешто има по библиотекиве овде). После земав документарци, филмови и ЦДиња за учење на германски. Кога почнав на к*рс веќе бев за повисок степен... таму запознав најразлични луѓе од најразлични нации и супер се дружевме. Еднаш неделно се збиравме да готвиме начи национални јадења... За тие шест месеци на к*рс, супер си поминав..
Исто со маж ми многу шетавме, по дворци, па на излети, на концерти итн.

После се вративме во МК се венчавме, почекав два месеца за фамилијарна виза и дојдов во Германија. Едноставно првата година ми беше бурна... немав време за плачењеBig%20smile


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 18:07
Блазе си ти..... 

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 25.Ноември.2006 во 10:41
Originally posted by joli joli напиша:

mene me interesira kako im e na lugeto sto se otideni vo strastvo kako gi prebroduvaat prvite godini tamu i sto mislat za zivootot tamu dali imate premnogu nostalgija za svoite doma-roditeli,braka,sestri i drustvo kako useale nekoi luge-sakam da znamUnhappy



sekoj pocetok e tezok dodeka da se naviknes na lugjeto i na burniot zivot vo stranstvo.

by the way mene nostalgija me faka sekoj pat koga ke pomislam na moite i na sestra mi Cry

drugoto se e ok


-------------


Постирано од: maja
Датум на внесување: 25.Ноември.2006 во 11:13

Zivotot e uvab osobeno ako devojkata , zenata e vrabotena.Pri razgovor so moi prijatelki koi ne se vraboteni velat deka cela nedela se zatvoreni doma cekajki nedela da izlezat i toa ako soprugot ne e umoren od teshkata fizichka rabota, zosto vo Italija pogolem del na makedonci rabotat vo gradezni firmi, ne se druzat so italijani, odnosno samo so makedonci i taka se cuvstvuvaat malku ne prilagodeni vo noviot nacin na zivot.Mnogumina i ne go poznavaat dobro jazikot, nemaaat svoj avtomobil(so avtomobilot koj go imaat soprugot im odi na rabota) i imaat poteshkotii okolu nabavki, potoa okolu razgovor so nastavnicite vo ucilishtata na nivnite deca itn...jazikot e osnovnoto nesto vo edna zemja kako i vrabotuvanjeto.Ne se raboti za setanje i da ja vidime Italija i nejzinata ubavina, zosto izgleda Italiaj povekemina niv gi gleda otkolku tie nea.

Sepak maldite generacii odlicno go prifatile zivotot, taka da za niv e neverovatno lesno za se, zosto se tretiraat ednakvo kako so italijanite.

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 13:14
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

Sepak Makedonija ja nosam vo srceto, kade i da sum ostanav Makedonka 
 
 
 
 
I toa ostanav gorda Makedonka
Samo ova ke ni ostane, drugoto so tekot na vremeto se gubi.Se e poinaku, kako pominuvaat godinite navikata i semejstvoto go pravi svoeto.


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 08.Мај.2007 во 01:34
Никогаш не би заминала имам пријатели во Лондон и се молат што побрзо да се вратат. тешко е далеку од ближните....

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: gocefbn
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 15:42
    Zivotot vo stranstvo e daleku mnogu podobar i poorganiziran i toa vo site sferi od zivotot za razlika od ovdesniot vo Makedonija.
Toa e fakt !


  



-------------
Make love and respect your profession



Постирано од: gocefbn
Датум на внесување: 11.Мај.2007 во 23:42
    - Za najbliznite bi mi bilo mnogu zal no za Makedonija ...mozebi DA, no sepak ne sum tolku mnogu siguren zatoa sto glavnata pricina poradi koja sum zaminal vo stranstvo na argatlak e se razbira sto drugo ako ne - teskiot i nepodnosliv zivot i bezraboticata.






-------------
Make love and respect your profession



Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Мај.2007 во 01:36
Originally posted by gocefbn gocefbn напиша:

    Zivotot vo stranstvo e daleku mnogu podobar i poorganiziran i toa vo site sferi od zivotot za razlika od ovdesniot vo Makedonija.
Toa e fakt !


  

  aj ,ne zaebavaj,...pa tamu trerba da r"mbash celi deset minuti za kilo meso,be,....a,tuka si uzivash osum chasa na rabota za da go kupish istoto,.....ama ,polosho,................tamu mu bilo podobro,....zimi k*rov!!Angry


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 12.Мај.2007 во 10:18
me iznasmea Brza. Kolku za da go potvrdam ova sto go kaza, ke kazam deka edna moja bliska rodnina ne sakase da ostane vo Kanada iako imase moznost, obezbedana rabota i mesto na ziveenje dodeka da stekne nesto svoe....i samo 2 dena otide na rabota, bidejki tamu se raboti....a ovde se potpisuvase na rabota, pa si setase navamu natamu i na kraj potpis .... uzivancija


Постирано од: maruska
Датум на внесување: 12.Мај.2007 во 23:44
јас не можам да разберам што народ сме си...........не ни чини во странство....многу се работело!!!......не ни чини тука.....немаме никакви можности за работа!!!.............итн....па што ни чини на нас..............по се изгледа ништо Confused


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 21:35
Originally posted by maruska maruska напиша:

јас не можам да разберам што народ сме си...........не ни чини во странство....многу се работело!!!......не ни чини тука.....немаме никакви можности за работа!!!.............итн....па што ни чини на нас..............по се изгледа ништо Confused
 
 
ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 22:23
Originally posted by maruska<font color=#ff0000> maruska напиша:

јас не можам да разберам што народ сме си
...........не ни чини во странство....многу се работело!!!......не ни чини тука.....немаме никакви можности за работа!!!.............итн....па што ни чини на нас..............по се изгледа ништо Confused



na ova prasanje samo brza e najkompetenten da odgovori

ke cekame toj da pise sto narod sme


-------------


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 03:09
Откако ќе помине првичниот период на адаптација, што може да биде денови или години, животот во странство во суштина е ист како и животот дома.

Има разлики, се разбира, ама работите што го прават човек среќен или несреќен не зависат толку од тоа што е околу него, туку од тоа што е во него.

Затоа и тие што си мрчат колку е тешко во Македонија кога ќе излезат се жалат со иста сила, само за други нешта. Позитивните луѓе, тие што им се работи, насекаде ќе го најдат своето место и ќе бидат задоволни.

Се разбира, тоа не значи дека не ми недостига ништо од Мк... Да, ми недостигаат разни луѓе, места, чувства. Ако бидам таму, ќе ми недостигаат работи од тука.








-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: Tonchie
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 03:19
Секој има различен праг на адаптибилност.

Баш на работа правиме муабет за тоа кој колку работи и колку зима плата.
Најтрудољубивиот дечко, зима само малку повеќе од најслабоплатените во фирма, итоа затоа што тој работи 6 дена неделно додека другите работиме по 5.
Најдобро платените, доаѓаат на работа у 10, пијат кафе на работа до 11, чепкаат по нет портали и мејл до 13, потоа одат на Кеј на кафе, се враќаат и можеби подработуваат по нешто.

Е сеа, Душко, така се вика момчето, да е во средина во која се цени трудот има многу да просперира, додека овие шмизлите со добра плата, доколку не успеат таму да си најдат спонзор во брзо време, чисто се сомневам дека ќе остнат.

Е сеа мојот случај: За овие 5 години како активно менувам работни места, имали ситуации коа не ми давале плата па сум забушавал и јас, но најголем дел од времето сум рмбал поштено, и што на крај?! Нит иам ден стаж, нит иам нешто спечалено у живот.

Роднините има неколку што ги сакам и почитувам но од презафатеност или од тоа што живеат далеку ретко ги гледам. Пријатели...  се чувствувам како социјална личност и верувам дека секаде би нашол пријатели. Бај д веј имате интернет поѓаволите, пишувајте по форуми, киснете на месинџер.


-------------
Немам потпис, ама имам http://www.youtube.com/user/tonchie23 - профил на YouTube


Постирано од: maruska
Датум на внесување: 17.Мај.2007 во 12:09
ајде, чекам јас да ми одговори брза......брза, брза кај си??? Smile


Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 00:31
marushka,....da ne si hargitay?,...edna glumica,.....a,shto si me prashala pa da ti odgovoram?,....ne sakam da chekashBig%20smile

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: maruska
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 08:29
јас не те прашав, туку беше прозван дека си ти најкомпетентен да одговориш на оваа тема.....види претходна страна .....не се секирај не брзам никаде Big%20smile
 
 


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 11:02
Sea edni rodnini od strancija skoro gi oterav u picku mater. Trosis na niv da gi precekas kako luge, gi setas kao vodic i uste ne sekoe doaganje komentiraat kako dobro sme ziveele


Постирано од: that's me
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 23:56
hahah
si imal pravo,
ama,ne si trebal ili
ne treba da gi pustis
da se v'rnat naz'd
frli im gi pasportite
pa nek' ziveat tuka.LOL


-------------
Пази,памтам к'ту слон.


Постирано од: speed
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 02:41
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Никогаш не би заминала имам пријатели во Лондон и се
 молат што побрзо да се вратат. тешко е далеку од ближните....

ALI ZAPAMTI EDNA POGOVORKA KOJA E MNOGU VISTINITA:'NIKOGAS NE VELI NIKOGAS' i jas porano velev nikogas za mnogu raboti so mi se slucuvaat sega... pa taka sega mislis dodeka si mlada uste i dodeka te izdrzuvaat tvoite...ali za zal nekogas vo zivotot se slucuvaat i raboti koga nemozeme da izbirame...i edinstvena opcija ni ostanuva da otideme vo stranstvo i da specalime po neso za zivot...eve na primer ti da imas deca i da dojdat crni denovi da pocnat nokti da grickaat decata i da zaribas so pari a pritoa da ti se otvori sansa da otides na rabota vo stranstvo?so bi odbrala?sigurno custvata so gi imas nema da dades da ti upravyuvaat so odlukite i ke zamines odma...


-------------
speed


Постирано од: gocefbn
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 10:15
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Никогаш не би заминала имам пријатели во Лондон и се
 молат што побрзо да се вратат. тешко е далеку од ближните....

ALI ZAPAMTI EDNA POGOVORKA KOJA E MNOGU VISTINITA:'NIKOGAS NE VELI NIKOGAS' i jas porano velev nikogas za mnogu raboti so mi se slucuvaat sega... pa taka sega mislis dodeka si mlada uste i dodeka te izdrzuvaat tvoite...ali za zal nekogas vo zivotot se slucuvaat i raboti koga nemozeme da izbirame...i edinstvena opcija ni ostanuva da otideme vo stranstvo i da specalime po neso za zivot...eve na primer ti da imas deca i da dojdat crni denovi da pocnat nokti da grickaat decata i da zaribas so pari a pritoa da ti se otvori sansa da otides na rabota vo stranstvo?so bi odbrala?sigurno custvata so gi imas nema da dades da ti upravyuvaat so odlukite i ke zamines odma...

Clap


-------------
Make love and respect your profession



Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 11:31
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Откако ќе помине првичниот период на адаптација, што може да биде денови или години, животот во странство во суштина е ист како и животот дома.

Има разлики, се разбира, ама работите што го прават човек среќен или несреќен не зависат толку од тоа што е околу него, туку од тоа што е во него.

Затоа и тие што си мрчат колку е тешко во Македонија кога ќе излезат се жалат со иста сила, само за други нешта. Позитивните луѓе, тие што им се работи, насекаде ќе го најдат своето место и ќе бидат задоволни.

Се разбира, тоа не значи дека не ми недостига ништо од Мк... Да, ми недостигаат разни луѓе, места, чувства. Ако бидам таму, ќе ми недостигаат работи од тука.






bas taka, adaptiranjeto e kaj sekoj razlicno so so vremeto se naviknuvas.Rabotnikot ostanuva NERABOTNIK kaj  da se naoga, dal vo MK ili nadvor od nejze, ako saka da legaci , a na zapad nema legacenje zasto samite na primer norvezani, italjani, belgijani ne legacat a ne dojdeniot, ondak ne mu cini ni stranstvo.Kukaat tie sto ne se snasle  i bas takvite se vratile nazad, so izgovor deka im bil preskap stanot koj go plakale, deka nemalo rabota,(ima rabota samo da rabotis) deka davackite bile golemi.Seto ova e isto za italjanite ili norvezanite , ali i za nas dojdencite.Ne rabotis NEMAS, rabotis IMAS.Nauceni od MK na legasenje i spienje do 12 , ili idenje na rabota i tepanje vreme na internet i odenje na kafinja kao vreme za pauza, e ovde nema toa.Internetot se znae zs ke go koristam na rabota, a ne da mircam,ondak ke si gi izrabotam posteno 8 casa i zatoa ke sum platena, a kaj nas ni ke gi izrabotis kao sto treba tie 8 sati , a koa ke ti ja dadat platata e ondak e MALKU, e malku e za toa sto ste go srabotile. ako voopsto i ste rabotele


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 13:32
Точно Мисица,

Мора да се работи, инаку никој нема да те трпи. Никаков интернет на работа, никакви кафиња со колешки и оговарање, мора да бидеш љубезен со клиенти и со колеги...

Многу луѓе се навикнати на малку поинакво темпо и немаат дисциплина, ама ако не успеат да се приспособат, се враќаат назад. Или уште полоша варијанта - седат тука ама воопшто никако не се интегрираат, само оговараат колку лошо било а во Мк каков рај е.

Но и во Мк веќе се работи здраво на многу места, особено во приватизираните компании - работев една година и сум се враќала од работа исцедена како лимон. Колегите што останаа таму уште работат по многу повеќе од 8часа без да им се плати дополнително. Така да и во Мк на некои места почнуваат да се менат работите.




-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: Miriam
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 13:41
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Никогаш не би заминала имам пријатели во Лондон и се
 молат што побрзо да се вратат. тешко е далеку од ближните....

ALI ZAPAMTI EDNA POGOVORKA KOJA E MNOGU VISTINITA:'NIKOGAS NE VELI NIKOGAS' i jas porano velev nikogas za mnogu raboti so mi se slucuvaat sega... pa taka sega mislis dodeka si mlada uste i dodeka te izdrzuvaat tvoite...ali za zal nekogas vo zivotot se slucuvaat i raboti koga nemozeme da izbirame...i edinstvena opcija ni ostanuva da otideme vo stranstvo i da specalime po neso za zivot...eve na primer ti da imas deca i da dojdat crni denovi da pocnat nokti da grickaat decata i da zaribas so pari a pritoa da ti se otvori sansa da otides na rabota vo stranstvo?so bi odbrala?sigurno custvata so gi imas nema da dades da ti upravyuvaat so odlukite i ke zamines odma...


Спид, ако ви се пружи шанса и ако треба да одите заради финансии, не го прифаќајте тоа толку трагично. Никој не рекол дека ако заминете не смеете да се вратите. А ако се прави било што без никакво позитивно чувство, заради тоа што се чувствуваш приморан, многу потешка ќе ви биде адаптацијата и на вас и на децата.

Барем во денешно време кога има авиони и за неполн ден си на другиот крај на светот, не е како порано кога по 3 месеца се патувало со брод за да се отиде на печалба. Има интернет, телефони, веб-камери, така да не се прекинува сосема врската со блиските.

Маж ми, на пример, повеќе прави муабет со брат му откако сме тука отколку кога живееја во иста куќа. Не велам дека е исто, полека се оддалечуваш од луѓето, ама не е како да праќаш писмо и со месеци чекаш одговор.

Подобро да проба човек, макар и да не успее, отколку да нема леб на маса и да се кае отпосле

-------------
Try again. Fail again. Fail better.


Постирано од: speed
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 19:54
e daSmile

-------------
speed


Постирано од: krin
Датум на внесување: 08.Ноември.2007 во 02:49
GRENLAND

-------------
DALI ZIVOTOT E UBAV ZA DA SE ZIVEE?


Постирано од: MENANY
Датум на внесување: 14.Ноември.2007 во 11:51
Mene mnogu me bendisva zivotot vo stranstvo od samiot pocetok i ne bi sakala da se vratam da ziveam nazad vo mk,a toa sto mi nedostigaat mnogu nesta i sto me faka nastalgija vistina e ali ima lek i za toa ,kao ne ziveam mnogu daleku cetiri sati samo so avion se vrakam sekogas koga imam sansa.Sega si kupiv bilet trgnuvam vtornik za Makedonija,odvaj cekam da mu go pokazam moeto angelce na site moi bliskiголемо%20гушкање


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 15:29
Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...


Постирано од: alekso_2000
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 15:48
Originally posted by anastea anastea напиша:

Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...



Na site tie luge sigurno ne im bilo ubavo ovta pa zatoa zaminale i toa e mozebi edna od pricinite zosto sakaat da zaboravat na Makedonija vo slucajov!
Istoto go pravat i drzavjani na drugi drzavi!
Na pr. si bil vo zatvor i sega koga ke izlezes od zatvor im se falis na site kaj bese ili ke probas da go sokries toa ili pak ke gledas pak tamu da se vratis!
Ako drzavata od kade so izbegale tie na pecalba bila dobra i mu nudela dobar zivot tie na prvo mesto ne bi i zaminale vo druga drzava!
Znaci ne gi opravduvam tie predavnicki odnosi na nekoi luge no i ne mozeme da gi obvinuvame zatoa sto ne im sme vo kozata!!!

-------------
car's freack


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 18:17
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...



Na site tie luge sigurno ne im bilo ubavo ovta pa zatoa zaminale i toa e mozebi edna od pricinite zosto sakaat da zaboravat na Makedonija vo slucajov!
Istoto go pravat i drzavjani na drugi drzavi!
Na pr. si bil vo zatvor i sega koga ke izlezes od zatvor im se falis na site kaj bese ili ke probas da go sokries toa ili pak ke gledas pak tamu da se vratis!
Ako drzavata od kade so izbegale tie na pecalba bila dobra i mu nudela dobar zivot tie na prvo mesto ne bi i zaminale vo druga drzava!
Znaci ne gi opravduvam tie predavnicki odnosi na nekoi luge no i ne mozeme da gi obvinuvame zatoa sto ne im sme vo kozata!!!




Sekako deka ima luge sto izbegale od drzavata no toa ne moze da se kaze za site sto se nadvor!Nekoi otisle i od drugi pricini:gi pratile po sluzbena dolznost,nekoi otisle od ljubov,nekoi izbegale od ljubov..Ama toa ne znaci deka treba da se zaboravi od kade si dosol i sto si bil!Naprotiv!Drzavata ni e takva kakva sto e (za zal!),no ima i doma luge sto mizeruvaat pa sepak si ja sakaat drzavata.Ako mislis deka ke zaboravis koj si i sto si i od kade si taka lesno sto ke izbegas vo druga drzava,epten si greska.Toa sto sme - sme i treba da go prifatime kakom takvo.
Ne mozes da izbegas od losata smrdea - taa ke te stigne kaj i da si..


Постирано од: ellie_
Датум на внесување: 14.Април.2008 во 09:58
Sekogas koga doagjame vo Makedonija, i od avion koga kje go vidam Skopje grutka cuvstvuvam vo grloto. I kolku i da mi e ubavo i da se raduvam na sredbata so moite rodnini sepak uste na aerodromot me "udira" realnosta.

Za zal imame mnogu da ucime, i mnogu mi e krivo sto koga kje doagjam ne retko se slucilo da "davam" suveniri i globa za licni potrebi.

No, gorda sum da kazam deka vo Amsterdam si zapekov ajvar (mnogu skrisno vo nasiot dvor), deka vo New York redovno pravime kjebapcinja, a ne samo hamburgers, vo Milano pieme vino so bitolsko sirence...

Taka da kade i da sme nasata Makedonija si e so nas. Doma si imame pokraj mnogute suveniri i makedonski opinci.

A makedonskata muzika e del od moeto sekojdnevie. mojot soprug mnogu se raduva koga kje mu recam "ajde utre da bideme makedonci", a toa znaci se sto imame da podelime, da zapeeme, da se sakame.

Pozdrav


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 14:51
Originally posted by anastea anastea напиша:

Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...
 
 Mila Anaseta,ne velam deka nemas pravo no mnogu zavisi ,dali navistina se çuvstvuva çovek kako presaden ........
 Ziveam vo stranstvo veke 18 godini so moeto semejstvo i toçno imam i jas momenti na golema nostalgja!Decata mi se rodeni tuka i kaj nas doma se zboruva makedonski.Site nasi prijateli ,ovdesni,ja obozavaat nasata kujna i na nasite praznici !Voduseveni se so makedonskata kultura i makedonskite obiçai!Ne se çustvuvam kako presadena ,ne ,voopsto!Samo iman sreka da ziveam daleku od Makedonija i  da im pokazam na lugeti koi ne ja poznavaat ,deka Makedonija e prekrasna zemjaсреќа


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: seka
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 15:07
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:


 

 Mila Anaseta,ne velam deka nemas pravo no mnogu zavisi ,dali navistina se çuvstvuva çovek kako presaden ........

 Ziveam vo stranstvo veke 18 godini so moeto semejstvo i toçno imam i jas momenti na golema nostalgja!Decata mi se rodeni tuka i kaj nas doma se zboruva makedonski.Site nasi prijateli ,ovdesni,ja obozavaat nasata kujna i na nasite praznici !Voduseveni se so makedonskata kultura i makedonskite obiçai!Ne se çustvuvam kako presadena ,ne ,voopsto!Samo iman sreka da ziveam daleku od Makedonija i  da im pokazam na lugeti koi ne ja poznavaat ,deka Makedonija e prekrasna zemjaсреќа


... i kaj nas e toa taka. I nie doama zboruvame Makedonski, sakam jazikot da ne se zaboravi! Sakam kulturata na drugi da im e pokazam, i ako po nekogas tesko e da im se objasni, no sepak uspevam! I gordo ke kazam ( denes nesto mnogu gordo kazuvam) deka kerkami ja OBOZAVA Makedonija!!!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2008 во 15:54
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE
KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...
 
 Mila Anaseta,ne velam deka nemas pravo no mnogu zavisi ,dali navistina se çuvstvuva çovek kako presaden ........
 Ziveam vo stranstvo veke 18 godini so moeto semejstvo i toçno imam i jas momenti na golema nostalgja!Decata mi se rodeni tuka i kaj nas doma se zboruva makedonski.Site nasi prijateli ,ovdesni,ja obozavaat nasata kujna i na nasite praznici !Voduseveni se so makedonskata kultura i makedonskite obiçai!Ne se çustvuvam kako presadena ,ne ,voopsto!Samo iman sreka da ziveam daleku od Makedonija i  da im pokazam na lugeti koi ne ja poznavaat ,deka Makedonija e prekrasna zemjaсреќа
 
_____________________________________________________________
Jas rekov eden del od nasincite, ne site, za sreka.намигнување
I 100 godini da zivees vo stranstvo,kolku i da si adaptiran,ako si roden vo Makedonija, sekogas ke bides PRESADENO RASTENIE, bez razlika dali se cuvstvuvas taka ili ne, zatoa sto toa e FAKT! Sekogas nesto ke te vlece kon korenot... bez razlika dali uspealo presaduvanjeto na novoto tlo ili ne... kako sto vikas, momenti na golema nostalgija... na toa i mislev..тага


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk