Испечати | Затвори го прозорот

Leonardo da Vinci

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Уметност , култура и традиција
Опис на форумот: Литература, театар, сликарство, дијалекти...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5097
Датум на принтање: 08.Мај.2024 во 14:16
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Leonardo da Vinci
Постирано од: Alekta
Наслов: Leonardo da Vinci
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 12:31
vi se molam komentari za gospodinov....
 
so mislite za nego....?


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....



Коментари:
Постирано од: ivana
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 12:38
најкреативниот ум...
иновативен и мудар, далекувид истражувач и целосно талентиран тип кој остава и денес без здив...

е додуше со терсене табиет LOL


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 12:49
so tersese tabiet? LOL
potersene kade....
 
covek bez nikakvo cuvstvo na odgovornost i neverojatna sposobnost za samozalazuvanje.
 
covek koj nikogas ne uspeal da vleze vo svetot na realnosta i pokrraj toa sto toj svet cesto mu ja pokazuval svojata surovost
covek zeden za ljubov
covek so nenormalen talent za slikanje, so ludi idei, "naucnik i istrazuvac" LOLLOLLOL 
covek zeden za ljubov (koja nikogas ne ja dobil)


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 12:57
Алекта...
секогаш љубовта и уменоста се на тенок лед. Некаде дури и сум прочитала дека ако им била возвратена љубовта сите големи уметници ќе и се посветеле на љубовта а не на уметноста... (бетовен, вангог...)

Ете на пример Тулуз Лотрек кога бил во ,,возвратена,, љубов воопшто не творел


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 13:12
Originally posted by ivana ivana напиша:

Алекта...
секогаш љубовта и уменоста се на тенок лед. Некаде дури и сум прочитала дека ако им била возвратена љубовта сите големи уметници ќе и се посветеле на љубовта а не на уметноста... (бетовен, вангог...)

Ете на пример Тулуз Лотрек кога бил во ,,возвратена,, љубов воопшто не творел
Umetnosta mi e profesija pa od licno iskustvo tvrdam deka i ljubovta odi zaedno so kreativnosta.Ne deka ja se filmam deka sum golem umetnik ili deka se sporeduvam so ovie genijalci,samo znam deka koga sum mnogu zaljubena i srekna itekako sakam da tvoram...normalno ona sto go sozdavam vo takvo raspolozenie e razlicno od ona koga sum tazna i depresivna.
A so se tice Leonardo Da Vinci mozam samo da recam deka linijata pomegu genijalnosta i ludosta e tenka.


Постирано од: ivana
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 13:16
Да, да секако Кандид, не сакав да бидам баш црно=бела...
секако дека и љубовта е инспирација итн...

ама според мојата логика уметниците низ уметноста си ги искажуваат ќувствата а кога не се реализирани се многу посилни (ај поконцентрирани како посоодветен термин) од оние што се реализирани (веќе се насочени во 2 насоки)..


-------------
Motivation is game in my hands


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 13:33
Pa normalno...Bez nekoi ekstremi u emociite(bilo da e golema radost ili golema taga u prasanje) nema ni sozdavanje na umetnicki dela.Koga si u nekoe sivo,"ramno" raspolozenie,nemas zelba ni inspiracija za tvorenje.Silni custva se neophodni za kreativen pottik.
Uh,koj filozof sumLOL


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 18:28
A znaevte li deka Leonardo bil Peder i deka Mona Liza bil avtoportret ustvari ... u zenska verzija ???

Inace od mnogu genijalnost neuspeal sve da realizira vo delo jebiga na sto pameta koga bil...Wink


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 20:30
Originally posted by ivana ivana напиша:

Алекта...
секогаш љубовта и уменоста се на тенок лед. Некаде дури и сум прочитала дека ако им била возвратена љубовта сите големи уметници ќе и се посветеле на љубовта а не на уметноста... (бетовен, вангог...)

Ете на пример Тулуз Лотрек кога бил во ,,возвратена,, љубов воопшто не творел
 
Smile Tuluz Lotrek e posebna prikazna Wink


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: UK25
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 20:44
Originally posted by ivana ivana напиша:

Алекта...
Ете на пример Тулуз Лотрек кога бил во ,,возвратена,, љубов воопшто не творел
 
umre coekot u zabluda deka znae shto e ljubov rabotata... bash dirliv komentar ... dobro e shto jas ne skinav konci do sega inaku i jas kkao nego 


Постирано од: streetxspirit
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 18:24
[QUOTE=nindza]A znaevte li deka Leonardo bil Peder i deka Mona Liza bil avtoportret ustvari ... u zenska verzija ???

Mona Liza avtoprtret vo zenska verzija?!
Bre..
 


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 20:22
mona liza e delo na da vinci koe e polovina maz pollovina zena

-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: boli glava
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 20:24
Sekoj covek e sostaven od dve polovini,toa ne e nekoja novina!~

-------------


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 20:28
znam ama koga ke ja vidis slikata vo luvr ednata polovina e pogolema od drugata

-------------
Don't drink and drive, just walk and fly


Постирано од: boli glava
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 20:34
Originally posted by sexyemma sexyemma напиша:

znam ama koga ke ja vidis slikata vo luvr ednata polovina e pogolema od drugata

Nema toa vrska on sakal da pokaze na svetot deka vsusnost postoi bogo covekot- Nice


-------------


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 23:10
Use malku pa ke ispadne deka Leonardo bil alien...
Tipot bil genie,a Mona Lisa e porteret na zena napraven po naracka i nisto vise.

-------------
I posle mene-POTOP!!!


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 23:12
Tipot bil genie,a Mona Lisa e porteret na zena napraven po naracka i ubav e.

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 23:24
Originally posted by mikus mikus напиша:

Tipot bil genie,a Mona Lisa e porteret na zena napraven po naracka i ubav e.
Konecno ok komentar na temava(mozda zatoa sto e epten slicen na mojot postLOLLOL)


-------------
I posle mene-POTOP!!!


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 23:25
pa slicen e
no ne e katoden kako gorniot

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 02.Ноември.2006 во 17:02
Mona Liza e obicna zena od sredniot vek i ne e ni pola maz pola zena, ne e ni maz ... ni nisto drugo....

ima mnogu pretpostavki i mnogu izmislici ...... ama sepak vaznosta na taa slika e vo toa sto.....valjda vo toa sto e edna megju retkite sliki sto Leonardo gi zavrsilLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL odnosno pocnalLOLLOLLOLLOLLOLLOL

tipot e stvarno.....LUUUUUUUUUUDNICA.....ne ziveel vo relanosta....ama ustvari koj umetnik ziveel vo realnostaSmile


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 02.Ноември.2006 во 17:14
Vaznosta na Mona Liza ne e vo portretot tuku vo stilot na crtanje.Takov stil prv pat e primenet od Leonardo i togas bil za toj del od svetot nepoznat.Iako prethodno vo pravoslavniot svet stilot bil dosta razvien Leonardo prv go napravil toa na platno.Da se doobjasnam koga ste vo blizina na slikata i ako ubavo se zagledate ke zabelezite deka pogledot na slikata ve prati na bilo koja strana i da trgnete e toa istoto se slucuva i so ikonite vo crkvite ako se zagledate i vo niv ke vidite deka sekoja slika kako da ve gleda i prati so svojot pogled

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: UK25
Датум на внесување: 02.Ноември.2006 во 17:28
Ова со очите е далеку од она што Мона Лиза ја прави толку уникатна и неповторлива.
Доловувањето на погледот го имало и пред и после него.

Она што всушност е фасцинантно за сликата е сферичното прекршување на светлото (доловено преку тонот и бојата, заедно со пирамидното поставувањето на ликот во целокупната слика), кое на Мона Лиза и дава една доза на мистерија т.е. од нејзе извира една митериозна аура. Најбрилијантното нешто е насмевката, и единствениот дел од сликата кој со векови предизвикува невиден интерес.


Постирано од: lupo100
Датум на внесување: 20.Јули.2007 во 16:48
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

vi se molam komentari za gospodinov....
 
so mislite za nego....?

што има да се коменира за Леонардо, генијалец !!!


-------------


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 26.Јули.2007 во 23:16
Pa mora da priznaemo toj e eden od najintelegentite vo istorija


Постирано од: connected
Датум на внесување: 27.Јули.2007 во 01:41
fala mu na Boga sto go stvori Leonardo.



-------------


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 15:00

SAMO MALKU DA SE POSMEEME....AKO E OZBILNA TEMATA


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:15



-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:17


Mona Liza ili Jaconda


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:20



Leda( Testa di Faniciulla Detta)




-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:28


sv.Ana


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:30


eve edna slikana od nego koga bil pomladсреќасреќа


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:33


Tajnata Vecera


-------------


Постирано од: connected
Датум на внесување: 06.Септември.2007 во 19:38

Devicata, Sv.Ana i deteto so Jagneto



-------------


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 12.Октомври.2007 во 23:55
Леонардо бил дете на Катерина, селанка, и Сер Пиеро, адвокат и сопственик на земјиште. Имал домашно образование и немал формална едукација на Грчки и Латински.

Бил свирач  на харфа. Првото претставување на Миланскиот двор му било како музичар, а не како научник.

За малку избегнал апсење поради содомија. Веројатно бил вмешан и некој од неговите машки модели.
-------------------------------------------------------------------
Мона Лиза теорија #1: Нејзинaта насмевка значи дека била тајно бремена.

Мона Лиза теорија #2: Била забавувана од музичари и кловнови кои ја забавувале додека Леонардо ја сликал. (Има уште една теорија која вели дека Мона Лиза е портрет на самиот Леонардо, но многу прикриено насликана)

Научници од Универзитетот во Амстердам и Универзитот во Илиноис користејќи програм за препознавање на лице, откриле дека Мона Лиза е: 83% среќна, 9% згадена, 6%уплашена и 2% лута.

------------------------------------------------------------

Леонардо бил прв кој објаснил зошто небото е сино(поради тоа што воздухот ја распрскува светлината).

Леонардо можел да црта нанапред со едната рака, цртајќи со другата наназад, произведувајќи "слика во огледало", слика која на останатите им била многу тешка за читање.

Портретот со црвена креда, (цирка 1512 до 1515 година), се верува дека е авто-портрет (но не веруваат сите). Лувр потрошил 5.5 милиони долари за да ја закачи Мона Лиза внатре во зид, 2 метра позади дрвена препрека.

Бил голем обожавател на зборови со игра, и неговиот Codex Arundel содржи долга листа од синоними за... Пенис.

Неговите студии за ерозијата на реките го убедиле дека Земјата е далеку постара од тоа што Библијата пишувала. Исто така тврдел дека спуштањето на морското ниво ги создало фосилите и планините, а не Потопот на Ное.



-------------


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 00:04
Bravo , bravo , bravo...!!!! Lani bev vo Luvr i imav prilika da ja vidam Mona Liza ostava bez zdiv! Problemot e sto mnogu se iskomercijalizira nejziniot lik , se napravi parodija i smea ,a seto toa e taka bidejki lugeto ne se svesni za mokta na genijot i za dusata na edna posebna zena. Sustinata e vo edostavnosta i cistotata na emociite koi se preneseni na toa platno. Ke reces obicen portet , a tolku magija.....

-------------
people are strange


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 00:10
Zenata si bila super,on si teral po svoe,ispadnalo cudo,jas veruvam vo cuda,vo cetka i maslo, vo ljubov i mok.

-------------
people are strange


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 00:30
a,shto bila super?,...najobichna seljanchica,...od toa vreme,...ne bila ni nekoja "plavokrvna",.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 00:34
E pa bas vo toa e marifetot!Da bila plavokrvna sega nemase da pisuvame jas i ti.Znaes li kolku genijalni portreti visat po muzeite na takvi gospogi od visokiot kov,no gabe,site se isti,nisto ne te golica vo nivnoto drzenje i lik.

-------------
people are strange


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 00:34
Originally posted by ekaterina ekaterina напиша:

Zenata si bila super,on si teral po svoe,ispadnalo c
udo,jas veruvam vo cuda,vo cetka i maslo, vo ljubov i mok.
 
...СЕКОЈА НЕОБЈАСНЕТА ПОЈАВА Е ЧУДО...ЈАС НЕ ГЛЕДАМ НИШТО ТУКА ЧУДНО...ЖЕНА ,ПЛАТНО ,БОЈА,ЧЕТКА....ЕМОЦИИ,СТРАСТ,ЉУБОВ...САМО НА ФИЛМ...големо%20гушкање


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 00:40
Ajde malku razmislete pa ke vidite deka e cudo: covekot izmislil tolku mnogu raboti sto naukata i naucnicite mu pagaat na kolena, a sepak site go vrzuvaat za "selankata Gokonda",pa neli nisto ne slucajno.Jas kako zena sakam taka da si gi dozivuvam nastanite,a osobeno tie sto se vrzani za umetnosta.Tuka nema foliranje ima strast

-------------
people are strange


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 00:44
toj ne napravil nishto,..samo dal idei,...deka se vozmozni nekoi raboti,...koi shto mnogu podocna bile i realizirani,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: VladimirCHE
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 01:16
ve citam i se smam iskreno Leonardo bil po profesija anatomist studiral anatomija pa taka da vo poveketo sliki moze da se vidat i skici od covecki organi primer ke ja spomnam skicata na utrobata na trudnicata.. ali toa nema veze samo sakav da vi pisam za Mona Liza monaliza se pretpostavuva deka vo tajnata nasmevka ja krie svojata bremenost navodno taa bila bremena i smetala deka nekoj ne ja znae nejzinata tajna ete toa e toa i za mona i za leo - vi blagodaram


-------------


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 03:12
Originally posted by Vladimir Vladimir напиша:

ve citam i se smam iskreno Leonardo bil po profesija anatomist studiral anatomija pa taka da vo poveketo sliki moze da se vidat i skici od covecki organi primer ke ja spomnam skicata na utrobata na trudnicata.. ali toa nema veze samo sakav da vi pisam za Mona Liza monaliza se pretpostavuva deka vo tajnata nasmevka ja krie svojata bremenost navodno taa bila bremena i smetala deka nekoj ne ja znae nejzinata tajna ete toa e toa i za mona i za leo - vi blagodaram


mona liza se porodila baagi vreme pred da go sretnit leonardo da vinci i nemet vrska site tie vrevi okolu nejze


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: ekaterina
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 10:23
super si se druzele tie dvajca,si imale sto da si kazat stom prikaznata traela tolku dolgo! verojatno i bilo prekrasno da se podgotvuva za portretiranjeto osobeno vo toa vreme koga i nemale bas nekoja zabava.ne mozelo tolku lesno da se dojde do maski prijatel,a nastrana sto bil covekot top!

-------------
people are strange


Постирано од: VladimirCHE
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 14:46
http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=1245&FID=55 - Alekta - sakam da te potsetam da ja otvoris knigata na umetnost prevedena na makedonski jazik ja ima skoro vo site biblioteki i koga ke ja pobaras mona ke ja procitas ovaa moja pretpostavka koja ja procitav i razarabotiv - pozdrav
 
P.S. ne pisuvaj dezinformacii ako tie nese konkretni


-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 17:48
Originally posted by Vladimir Vladimir напиша:

ve citam i se smam iskreno Leonardo bil po profesija anatomist studiral anatomija pa taka da vo poveketo sliki moze da se vidat i skici od covecki organi primer ke ja spomnam skicata na utrobata na trudnicata.. ali toa nema veze samo sakav da vi pisam za Mona Liza monaliza se pretpostavuva deka vo tajnata nasmevka ja krie svojata bremenost navodno taa bila bremena i smetala deka nekoj ne ja znae nejzinata tajna ete toa e toa i za mona i za leo - vi blagodaram

interesno so ja spomna skicata na utrobata na trudnica poso to ti e skroz futnata rabota,imat vidni greski vo taa skica,a duri i samiot frojd se obidel nestoto da go razrabotit spored negovata psihoanaliticka teorija,sakat da kazit za negovata seksualnost,ali to e druga tema na muabet,tuku sakav da kazam deka ako vekje bil anatomist togas bil slabголема%20насмевка


-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 13.Октомври.2007 во 17:57
Originally posted by Vladimir Vladimir напиша:

http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=1245&FID=55 -


-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Mousquetair
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 20:09
моментално во Брисел е поставена светска изложба на делата на Да Винчи, на која се изложени и дела кои се отстапени од приватни колекционери од целиот свет и истите за прв пат се изложуваат во јавност. Доколку сте заинтересирани, сите експонати можете да ги погледнете на овој сајт  http://www.lucnix.be/main.php?g2_itemId=43288 - http://www.lucnix.be/main.php?g2_itemId=43288  

-------------
un pour tous et tous pour un


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 08.Февруари.2008 во 22:37
Интересна тема. ДаВинчи бил далеку од своето време, живеел многу понапред. Тој ги дал првите нацрти и планови за машини и направи, кои дотогаш не биле измислени, а биле созданени неколку века после него. Бил гениј, и според бројни претпоставки, хомосексуалец.

Еднаш присуствував на едно сесија, каде централна тема беше ДаВинчи и неговото творештво. Акцентот секако беше ставен на Мона Лиза (ака Џаконда) и Тајната вечера.

Забележани се неколку “грешки“ на портретот, поради кои што навистина делува мистериозно. Еве ја сликата, разгледајте ја убаво и обидете се да ги открите.
(Оние кои што ги знаат, нека не кажуваат, понатака ќе откриеме за што се работи)


-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: CONTESSA
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 14:47
USTVARI MENE MI E POZNATO DEKA KAKO NAJ NOV PODATOK MONA LIZA NE BILA NITU LJUBOVNICA NA LEONARNO,NITO AVTO PORTRET NA SAMIOT LEONARDO TUKU ZENA NA TIPOT KOJ GO NARACAL PORTRETOT NEKOJSI (NEZNAM KAKO TOCNO)NO PO NEGOVOTO PREZIME GO DOBILA IMETO DGAKONDA.


Постирано од: CONTESSA
Датум на внесување: 09.Февруари.2008 во 14:51
INAKU TOA E TOCNO DEKA COVEKOT SI BIL TOLKU NAPRED STO MOZE DA SE RECE DEKA ISTO KAKO DA ZIVEEL VO 21 VEK PA SE VRATIL NAZAD DA SE POFALI STO VIDEL.A I TOA DEKA UCEL ANATOMIJA,SE POZNAVA I PO NEGOVITE SLIKI VO KOI MOZE COLOSNO DA SE VIDI SEKOJ MUSKUL ILI GRIMASA TOLKU REALNO DOLOVENA STO DO DEN DENES NIKOJ NE GO DOSTIGNAL NIVOTO NA NEGOVATA SOVRSENA KREACIJA


Постирано од: Itilija-Lucina
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 19:26
A sto bidna so otkrivanjeto na tajnite greski na Mona Liza...


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 22:57

Чекав некој да проба да ги пронајде, меѓутоа бидејќи до сега никој не се обиде, еве јас ќе ги наведам трите речиси очигледни “грешки“:

~ Прво што би требало да упадне во очи е тоа што Мона Лиза нема веѓи. Имено веѓите како дел од лицето кое е способно за гестикулација, открива многу за моменталното расположение. Бидејќи портретот нема веѓи тешко е да се определи неговата психо-физичка состојба и затоа делува мистериозно. (Леонардо често пати ги оставал своите дела недовршени.)

~ Фамозната насмевка е исто така недовршена. Ако добро се погледне, лесно може да се забележи дека краевите на устата ги нема, поради што повторно не може да се добие точен впечаток дали се смее или не.

~ Позадината е нелогична. Приметете како десната страна е повисока и несразмерна со левата.

-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: Itilija-Lucina
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 00:11
Eeej, stvarno bile ocigledni, no barav nekoi poinakvi greski...Nema vrska, bez razlika na se Mona Liza si ja ima slavata i toa i e dovolno


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 17:59
И што всушност докажуваат овие „грешки“? Не ја следев темава, па ако може некој да ми објасни.

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 20:30
Originally posted by Itilija-Lucina Itilija-Lucina напиша:

Eeej, stvarno bile ocigledni, no barav nekoi poinakvi greski...
А ти какви грешки бараше? Бау-бау филмске грешке?
Зезам, не ми замерувај.

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

И што всушност докажуваат овие „грешки“? Не ја следев темава, па ако може некој да ми објасни.
Можда “грешки“ не е среќно одбран термин, па настанаа недоразбирања. Со овие, ајде да ги крстиме недостатоци, се објаснува мистериозноста на делото Мона Лиза.

-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 22:28
Аха, така може... Инаку Мона Лиза ми се допаѓа, кому не, но и Богородица пред карпите (мислам дека така беше насловена) е исто така прекрасно дело на Леонардо

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 23:05
На оваа мислиш?

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 23:11


-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 23:20
Речиси се што создал Леонардо е фасцинантно, затоа што живеел вон својата доба. Бил ексцентрик, кој на животот гледал поинаку од другите.

А делото, што го спомна исто така е доста интересно и импресивно. И за него има многу претпоставки, меѓутоа сега не можам да се сетам.

Еве ја сликата, а доколку се сетам на нешто ќе пишам пак.

-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 23:42

DA VINCI OTKUPUVAL MRTOVCI I GI SEKCIRAL ZA DA GI DOLOVI KOSKITE I POSTAVENOSTA NA MUSKULITE.ZATOA NA NEGOVITE SLIKI MOZE DA SE VIDI PRAVILNA POSTAVENOST NA MUSKULITE



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 21.Февруари.2008 во 23:45


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Февруари.2008 во 00:45
...СУДЕЈЌИ ПО СЛИКИТЕ,ИЗГЛЕДА БИЛ ГОЛЕМ ФРАЕР(..ДА НЕ РЕЧАМ ШТО,СЕПАК ГО ОДБЕЛЕЖА СВОЕТО ВРЕМЕ НА ПОСТОЕЊЕ..), А ИЗГЛЕДА И НЕГОВИТЕ СЛЕДБЕНИЦИ...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 22.Февруари.2008 во 12:05
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

На оваа мислиш?



Да на оваа мислев, прекрасна е...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: Red`Black
Датум на внесување: 26.Февруари.2008 во 18:07
Sve OK bese amo nesto negativno kaj nego e zs bil HOMO


Постирано од: doriangray
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 02:05
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Sve OK bese amo nesto negativno kaj nego e zs bil HOMO
А каква разлика прави тоа?

-------------
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!


Постирано од: BidiFit
Датум на внесување: 27.Февруари.2008 во 10:42

Тајната вечера е ѕидна слика во доминиканската црква „Санта Марија дела Грација“ во Милано, сликана од 1494 до 1498 година. „Тајната вечера“ го прикажува клучниот момент на последниот оброк што Исус им го поделил на 12-те апостоли. Сликана е од Леонардо да Винчи по порачка на кнезот на Милано Лудовико Сфорца.

-------------
http://www.bidifit.com.mk - http://www.bidifit.com.mk


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 02.Март.2008 во 12:40
СТРАДАЛ ОД КОМПЛЕКС ДЕКА НЕМА ФОРМАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ, ПА ЗАТОА МНОГУ СЕ ТРУДЕЛ ДА СЕ ДОКАЖУВА. БИЛ ПЕДАНТЕН И СЕ ЗАПИШУВАЛ.СЕСТРАН УМ, СВЕТОТ ГО ЗНАЕ ПО МОНА ЛИЗА И КАКО СЛИКАР,А ТОЈ НАСЛИКАЛ САМО ДВАНАЕСЕТ (МИ СЕ ЧИНИ) СЛИКИ.ПРВИТЕ СКИЦИ ЗА ЛЕТАЛА СЕ НЕГОВИ,КОНСТРУИРАЛ ОКЛОПНИ СРЕДСТВА(БОРБЕНИ),ПИШУВАЛ СОНЕТИ,ЈА ПРОУЧУВАЛ АНАТОМИЈАТА,СЦЕНОГРАФ,...ЕКСПЕРИМЕНТИРАЛ СО ВРЗУВАЧКИТЕ СРЕДСТВА,ПА НЕКОИ ДЕЛА НА КОИ ИМ СЕ ВОСХИТУВАМЕ НЕ СЕ ОРИГИНАЛИ, ТУКУ КОПИИ.ТРАНСПОРТОТ НА МОНА ЛИЗА ЧИНЕЛ ПОВЕЌЕ ОД САМАТА СЛИКА.


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 31.Март.2008 во 15:22
sto i da se kaze da leonardo da vinci ke bide malku,vo sporedba so toa sto go napravil......
golem broj negovi dela izobiluvaat so misterioznost,sto te tera se poveke i poveke da razmisluvas....

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 19:17
интересно е што Леонардо бил фасциниран од водата.
,,Водата на земјата е она што е крвта во телото,,.
Го проучувал нејзиното кружење во природата, а напишал и неколку статии за морската струја и движењето на брановите.
 
Водата е неопходна и незаменлива за луѓето, животните и растенијата, но таа исто така може и да ги уништи,
Честа тема во неговите цртежи се поплави, невреме и надојдени реки, кои со себе носат цели куќи, мостови, добиток и луѓе.
 
направил нацрти за градење брана, канали, измислил дури и машина за копање канали,
разработил и планови за исушување мочуришта
Направил и нацрт за градење на огромен пловен канал кој би ги поврзувал Фиренца и морето.
 - ама за кого?плазење ( никогаш не бил изграден)


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 03.Октомври.2011 во 21:55
Originally posted by doriangray doriangray напиша:


Чекав некој да проба да ги пронајде, меѓутоа бидејќи до сега никој не се обиде, еве јас ќе ги наведам трите речиси очигледни “грешки“:

~ Прво што би требало да упадне во очи е тоа што Мона Лиза нема веѓи. Имено веѓите како дел од лицето кое е способно за гестикулација, открива многу за моменталното расположение. Бидејќи портретот нема веѓи тешко е да се определи неговата психо-физичка состојба и затоа делува мистериозно. (Леонардо често пати ги оставал своите дела недовршени.)

~ Фамозната насмевка е исто така недовршена. Ако добро се погледне, лесно може да се забележи дека краевите на устата ги нема, поради што повторно не може да се добие точен впечаток дали се смее или не.

~ Позадината е нелогична. Приметете како десната страна е повисока и несразмерна со левата.

Zalam druze, no edna rabota izgleda si zaboravil. Vegite mozes i da gi iscupas skroz. Nasmevkata moze ti e takva poso si deformisan u surat. I so e najbitno-Pozadinata e crtana spored cusyvata na Mona Liza, odnosno kako gi dolovil Da Vinci. Ne mora da e simetricno, naprotiv, ako e raseana kako sto se tvrdi deka bila, voopsto ne treba da e simetricno...


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk