Испечати | Затвори го прозорот

Седативи

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4646
Датум на принтање: 15.Мај.2024 во 17:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Седативи
Постирано од: монте кристо
Наслов: Седативи
Датум на внесување: 17.Јули.2006 во 14:15
DALI GI KORISTITE I KOLKU CESTO , VO KOJ SITUACII ,leksilium ovo ono

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .



Коментари:
Постирано од: blue
Датум на внесување: 17.Јули.2006 во 14:24
voopshto, recisi i da ne pijam apcinja, za sramota doma ni aspirin ne mi se naogja...
 
leksilium dva tri pati sum se napila, ednas koga na bliska moja prijatelka i pocina majkata, i drugite pati poradi neizdrzliva nesonica


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 17.Јули.2006 во 14:58
malce weed onaka za raspolozenie....porano epten mnogu i redovno sega onaka ipak redovno ama ni tretina od toa porano...

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 18.Јули.2006 во 11:27
Уф не сакам лекарства ич никакви, но понекогаш во неизбежни ситуации мора седатив за да се смириш..

-------------


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 18.Јули.2006 во 11:32
nepoznato e za mene zasega .....ama sekako se izmisleni da pomognat vo dadena situacija...


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 19.Јули.2006 во 18:25
досега освен кафетин кога ке ме заболи заб или глава друго појако не сум се напила

-------------


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 20.Јули.2006 во 08:42
Навистина ми треба некој седатив, навистина што по јак толку подобар.. Можеби и ке ме успие не се знае..
Дајте димитрин од 100 мг..


-------------


Постирано од: Kroki
Датум на внесување: 01.Август.2006 во 17:02
Za sekoja bolka postoi soodveten sedativ.............. NELI!??!?! Samo izberete go praviot...........

-------------
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote


Постирано од: Dana
Датум на внесување: 03.Август.2006 во 15:19
Diazepam se napiv koga polagav priemen za na fax.. Pa pak koga mi umre prvoto kuce..

-------------
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />


Постирано од: kandid
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 02:22

Definitivno skoro na sekoj mu treba ponekad sedativ.Bolje da se smiris nego da se mucis sebe,a i drugite okolu tebe.Druga prikazna e koga gi koristis non-stop i gi mesas so alhohol samo za da se ustoniras(togas si vise zavisen,i ne ti pomagaat nego imas problem).Ja licno imam pieno diazepam,helex,lexilium i nekoi antidepresivi,ali uvek spored dozite i nikad predolgo(zoso i u samite upatstva na sedativite pisuva deka posle izvesen period na zimanje organizmot sozdava tolerancija i se javuva zavisnost)



Постирано од: EVGENIJA
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 11:19
TESKO E KOGA TI PREPISUVAAT NEKOJ SEDATIV NO KOGA MORAS DA GO PIES I KE GO PIES ZA ZAL MORA DA BIDE TAKA.NO BEZ NIV VERUVAJTE NEMOZEME DA SI POMOGNEME VO NEKOI TESKI SITUACII.SEPAK MISLAM DEKA E VO RED PONEKOGAS DA SE PIJAT.

-------------
ZDRAVO


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 13:16
mrazam apcinja......epten koga e zor go pijam inace spijam namesto da se butam so apcinja...bljjjjjjjak

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 24.Ноември.2006 во 16:50
Vnimatelno so pilulite za spienje
 


 

Некогаш сте премногу загрижени и изнервирани за да заспиете, а можеби и времето е премногу топло за спиење, или... Често ви е тешко да заспиете, а морате – имате премногу обврски за да си дозволите неспиење.

Така посегнувате по пилули за спиење, се почесто и почесто. Не е тешко да се набават – ги има многу за кои не е неопходен рецепт. Убаво заспивате и се одморате. Супер!

Ако е тоа и ваш начин на размислување и постапување, внимание! Навистина пилулите за спиење делуваат и навистина помагаат да заспиете. Не е никаков проблем ако една или две ноќи земете пилула за спиење, ништо лошо не може да ви се случи. Меѓутоа, секако би требало да избегнувате да посегнете по пилули четири ноќи една по друга, затоа што тоа е доволно време да се развие зависност. Токму така: четири ноќи со ред се сосема доволни. Што тогаш?

Тогаш веќе нема да можете да заспиете без "волшебните пилули". Главни состојки во пилулите за спиење, слично како и кај аналгетиците кои ги ублажуваат предменструалните болки, се антихистамини: по прекинувањето на земање лекови кои содржат антихистамини, може да дојде до напад на несоница. Тогаш единствено решение ќе биде повторно да посегнете по пилула, или да се борите со несоница додека организмот повторно не се навикне да заспие без вештачка хемиска помош.

Затоа, колку и да ви е неопходно да се наспиете, избегнувајте да се навикнувате на пилули. Постојат и други методи за опуштање и заспивање, поточно методи кои не предизвикуваат зависност. Помага топла купка пред спиење, или прошетка, или физичка активност во текот на денот (ако работата ви е "седечка", ако не сте се движеле доволно во текот на денот, мозокот може да е изморен, но телото нема да е поспано), помага смирувачка музика, вежби за дишење, медитација, чаша топло млеко...

Постојат многу начини да станете "спанковци" – пилулата можеби е инстант решение, но поздраво е да се употреби нешто што можеби не помага во истиот миг, но сепак помага и не не загозува на некој начин.



-------------
kuliraj


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 20.Јуни.2007 во 21:56

Во последно време многу често пијам диазепам, па се плашам да не станам зависна од нив.Наутро доколку не се напијам и тоа од 5 милиграми, мислам дека не сум способна да го поминам денот на работа.Не можам да најдам друг начин за да се справам со континуираниот стрес кој го доживувам на работното место.



Постирано од: Julija
Датум на внесување: 20.Јуни.2007 во 22:32
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Во последно време многу често пијам диазепам, па се плашам да не станам зависна од нив.Наутро доколку не се напијам и тоа од 5 милиграми, мислам дека не сум способна да го поминам денот на работа.Не можам да најдам друг начин за да се справам со континуираниот стрес кој го доживувам на работното место.



Внимавај на црниот дроб! Да си купиш инекции Солкосерил (најмалку 5) и ако не можеш да си ги ставиш сама оди кај матичниот лекар тој да ти ги стави. Одлични се!

Иако не пијам никакви седативи, си дозволувам еднаш годишно да си ставам барем 5 инекции.



-------------


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 20.Јуни.2007 во 22:47

Првпат слушам за вакви инекции.Какво е нивното дејство? Се купуваат без рецепт или пак мора да се препишани од матичен лекар.



Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 21.Јуни.2007 во 10:59
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Во последно време многу често пијам диазепам, па се плашам да не станам зависна од нив.Наутро доколку не се напијам и тоа од 5 милиграми, мислам дека не сум способна да го поминам денот на работа.Не можам да најдам друг начин за да се справам со континуираниот стрес кој го доживувам на работното место.

i ne samo na rabotnoto mesto, nasekade stresovi.sreka sto tabletite te drzat vo budna sostojba.so niv koristi i magnezium sumeci tableti.a zasto ne razgovaras so nekoj privaten lekar za sostojbata vo koja se naogjas.tesko e da zivees pod stres, vo strav, vo nekoe glupavo iscekuvanje deka nesto ke ti se sluci, zasto anksioznosta e "moderana" bolest na ovoj vek od koja poveketo patat.

-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 21.Јуни.2007 во 21:44

 Мојот проблем со ансиозноста е од пред 5или 6 години.Почна со притисок во градите, чувство на непријатност во поголемо друштво, раздразливост, во определени ситуации  тресење на рацете,  јако потење,  напнатост ,  страв  дури и неможност да се најдат доволно зборови  за изразување.Едноставно не се однесувам во некои ситуации  ,,соодветно,, , така како што  би постапила кога би била смирена.Сето ова го чувствувам  само додека сум  на работа

Знам дека е од премногу работа,   притисок од кратки рокови,  работа со многу луѓе..Можеби е и од мојот карактер, сакам се да е совршено добро направено и секогаш мислам дека  можев и подобро.

            Одев неколку пати кај мојот доктор кој ми препишуваше Хелекс, Димитрин, Диазепам.Додека ги пијам е добро, а по некое време повторно исто.И така во круг еве неколку години.Сега си пијам и на своја рака, а знам дека тоа не е добро, ама незнам што да правам.Ако некој знае техники за релаксација нека каже.



Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 22.Јуни.2007 во 00:06
Toa e toa , te svativ potpolno i odma stom go procitav tvojot  predhoden tekst jasno mi bese za sto se raboti.
Ovaa taka receno e emocionalno poremetuvanje a ne boles.kade sto stravot da ne ti se sluci nesto te pobeduva, te zatvara vo sebe, ne dozvoluva dvizenje na rabota, druzenja, ednostavno se bega  od sekojdnevieto,zatvoren doma kade sto najsigurno se cuvstvuvas.zatoa i ti e tesko na rabota ili koga e potrebno da odis vo kupuvanje, na rodendeni, ti smeta guzvata.ne smees da dozvolis da si nejzin SLUGA.da te POBEDI!!
ja vikaat uste lebdecka boles, zasto se osekas vo dadenite panicni sostojbi kako da lebdish kako da ke se strupolis na zemja od blagata vrtoglavica .moze da dojde i do brzo cukanje na srceto koe reagira kako odbrnben sistem na stravot koj go pretrpuvas vo tie momenti, sto e so tebe,potoa susenje na ustata, duri mozat , da se pojavat bolki vo muskulite, gadenje, stomacni bolki, kako i site onie simptomi koi gi opisa.
 
e sega , lecenjeto zavisi od tebe.znaci da svatis deka nemas nikakvo organsko zaboluvanje, deka nema da dobies srcev napad, nema da dobies mozocen udar, tuku da svatis deka toa e toa.osobeno vo denovite koga imas menstruacija koga anksioznosta znae da te legne enostavno vo postela.NE SMEES DA DOZVOLIS.Ti ne si BOLNA nema od sto da se plasis.
za lek, samo SPORT, zemi vozi velosiped, koga ke te fatat vakvi losi napadi, tusot e toj koj smiruva toplata voda i opustanjeto vo kada.i obavezno ne zatvorena doma naprotiv RAZDVIZUVANJE, pulsot da e pokacen.
bolesta tera i na spienje, mrzovolija,podolgo leenje vo krevet.ova NIKAKO!!ne smee BOLESTA a ne e BOLEST ne spagja vo grupata na bolesti , DA TE POBEDI.Moras TI NEJZE , da svatis deka ne si BOLNA.
 
eden dobar lek e LEKSILIUMOT zasto se lekuva anksioznosta so bromazepam a toa e leksiliumot.dozata ke ti ja prepise tvojot lekar, kolku da piesi kako da pies.I POVEKE DRUZENJE SO PRIJATELKI i pomalku mislenje sto e so tebe, za bolesti muabetenje , ne!!! nemas tolku godini za da dozvolis da zboruvas sto ti e.
 
 
 


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 08:58

Решив повеќе да не пијам од таблетите,  бидејќи вештачки ме држат во смирена состоба.Сама ќе се изборам со мојата состојба.Морам!  Дојдена сум до точката на вриење и ако итно не превземам нешто, ќе согорам.

Затоа решив да не се трујам со таблети, ами да завртам нов лист во животот.Да расчистам сама со себе, со емоционалните трујачи на работа и си  т.н.  пријатели.Да бидам малку посебична и да мислам повеќе на себе, а не што мислат другите за мене. 


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 13:35

 Toa be Vanesa se gordeam sto slusam takov muabet od tebe,BraosClap za takva odluka da se donese ne e lesno i + zavisi od toa kakvi sedativi si natrupuvala vo organizmot zasto ne site se razlozuvaat i izlacuvaat podednakvo i zavisnosta kaj nekoi e pogolema ama se ke bide vo key!!! .Sea samo zdrava hrana ovosje zelencuk plus Multivitamini i minerali po nekad, mnogu voda i sokovo negazirani i sport posle 7 popladne deka mn. e zesko!I zdrav t.e dobar seks ne e na loso!

Pozdrav
Z.


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 25.Јуни.2007 во 14:56
http://forum.idividi.com.mk/member_profile.asp?PF=11089&FID=24 - vanesa   bravos, samo NAPRED Hug

-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 15.Октомври.2007 во 21:32
да, користам: домашна пакија и вино. 

-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 11.Јуни.2008 во 10:42
[QUOTE=vanesa] Мојот проблем со ансиозноста е од пред 5или 6 години.Почна со притисок во градите, чувство на непријатност во поголемо друштво, раздразливост, во определени ситуации тресење на рацете, јако потење,напнатост , стравдури и неможност да се најдат доволно зборовиза изразување.Едноставно не се однесувам во некои ситуации,соодветно,, , така како што би постапила кога би била смирена.Сето ова го чувствувам само додека сум на работа


Знам дека е од премногу работа, притисок од кратки рокови, работа со многу луѓе..Можеби е и од мојот карактер, сакам се да е совршено добро направено и секогаш мислам дека можев и Одев неколку пати кај мојот доктор кој ми препишуваше Хелекс, Димитрин, Диазепам.Додека ги пијам е добро, а по некое време повторно исто.И така во круг еве неколку години.Сега си пијам и на своја рака, а знам дека тоа не е добро, ама незнам што да правам.Ако некој знае техники за релаксација нека каже.

[/QUOTE
imas simtomi kako da si konsumirala boen otrov pa ne   e cudno sega e situacija na nekakva si vojna kade sto sekoj protiv sekogo na nekoj nacin e
ako ti   e   od toa sozdadena bolesta pojdi kaj voen lekar i obavezno nekolku pati proverija venskata krv

-------------


Постирано од: Monuska
Датум на внесување: 11.Јуни.2008 во 15:27
Мене утре ќе ми треба...

-------------
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 14.Јуни.2008 во 15:10
најдобар седатив е алкохолот

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: dudulovski
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 13:04
da, ama koga kje se otreznish, se osekjash polosho. Mislam, ako preterash so pienjeto. Kako jas vchera

-------------
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 13:16
Дефинитивно се сложувам со Забеган но само во некој случаеви. Еве пример. На работа редовно кога имам некоја си комисија и е многу битно за фирмата, знаат баш мене да ми се закачат на врат што се вели зашто сум на повеќе места (повеќе лаборатории сум). И наместо Диазепам за смирување од таквиот плашчив стрес (јас така го викам), знам една или две текили да си удрам и немам гајле голема%20насмевка.
Но еве уште нешто интересно-последен пат кога имав комисија и тоа европска (стануваше збор за акредитација на фирмата по ИСО стандарди) и можеа за секаква глупост да не не примат и да не шутнат решив ништо да не правам. Ни седатив ни алкохол. Едноставно се опуштив и си реков нека биде она што треба да биде...па на крај краева баш ради мене сигурно нема да не одбијат. Искрено да ви кажам право, појке на нашиве сум се тресела, а на тие ни во еден момент не попуштив. Само самодовербата и сигурноста дека мојата работа е по законот и дека нема дупки и исклучитоци во неа-знаев дека се ќе помине во најдобар ред. Е сега малце е преоптоварување кога си на повеќе места и 3 Бугари (кои се гледаше дека политиката им удрила во глава) и 3 Срби ти висат на врат...но помина и бидна и тоа. И се акредитиравме јасно....голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 20:09
ne pijam apcinja nikakvi, epten ako imam visoka temperaura i da moram da se napijam togash.cel zivot dali deset apcinja imam ispieno

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: seka
Датум на внесување: 15.Јуни.2008 во 20:30
mene trebaat 2 za race 2 za noze 1 za glava i eden na zos da me drzad za da ispijam apce црвенеење.... skoro za se ima nesto na prirodna baza, imam sekakvi vrsti na alternativni medicinski "sredstva" doma


Постирано од: dudulovski
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 14:44
Подобро е јога, или некој понапорен спорт, како трчање по 5-6 км, бокс, аикидо...

-------------
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.


Постирано од: alexa
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 22:55
Јас сум таблетоман.Си ги голтам како бонбончиња.По една рака.

-------------
Najveci covek uvek ostaje dete


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 22:55
и колку кила имаш? 40?

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: seka
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 23:24
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

и колку кила имаш? 40?
 
aaaa znaci toa bila fintata za slabeenje намигнување 


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 23:26
јас знам 4 или 5 девојки кои не можат да качат килажа од тоа..патем познато е дека многу пејачки и манекенки така ја задржуваат тенката линија.....и нормално се слабее од тоа.....

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 23:42
Od....goltanje sedativi?????se slabee????
ne mi se veruva....изненадувањеa ...glavata posle???-bunar..


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 16.Јуни.2008 во 23:49
епа срц некој се мислат дека ги боли нешто и само апчиња пијат...патем од тоа нездраво се слабее

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 11.Април.2009 во 14:41
Jas za ova navistina prv pat slusham,slabeenje od koristenje sedativi? Da se stvori zavisnost od dolgotrajna upotreba na sedativi e opshtopoznata rabota,ama da se slabee od niv...neznam


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 13.Април.2009 во 23:47
slabeenje od sedativi


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 14.Април.2009 во 16:55
Slabeenje od sedativi............

TOCNO !!!

Ama ne kako osnovna indikacija na sedativite nego kako posledica........

Eve so edna recenica ...........
Sedativi se grupa na psihofarmakoloski sredstva koi imaat depresivno dejstvo na CNS ja smaluva budnosta i otamu ima smiruvacki psiholoski efekt .......vo pogolemi dozi imaat hipnoticko( zaspivacko) dejstvo ....

Ja razbravte poentata???

Znaci so koristenje ne sedativi osobata e mrzovolna i najmalku pomisluva na jadenje......ili ako zema pogolema doza ili pocesto veke taa osoba nonstop spie.....

I togas sto ???
So spienjeto se preskocuvaat i dorucek,rucek pa i vecera i ete slaabeenje.....pri dieta prvite denovi da ne recam nedela se najkriticni.........e sega , koga osobata spie "trup" veke teloto se naviknuva na NE JADENJE........... i to e to........

Mnogu prosto , a dosta opasno !!!!


Inaku ovie lekarstva treba da se izbegnuvaat poradi stvaranje na zavisnost vo dolgotrajna upotreba..........

Megjutoa koga organizmot se naogja pod "stres" veke nekolku dena , a nie nemame moznost na samokontrola na smiruvanje togas pravilno e da mu pomogneme na organizmot so minimalna doza nekolku dena kolku da se stabilizirame.....i nisto poveke.......


Vo Vasite komentari primetuvam neopravdanost na koristenje na vakvi lekarstva........sekogas treba da se spravate so problemot lice vo lice ...dali na miren ili buren ili najburen nacin no nikako so lekovi............

Raspravii so pretpostavenite , razni inspekcii i komisii.
eve vi edna tajna.......sekogas imajte na um deka se tie obicni luge kako Vas i deka i tie gresavaat kon drugi kako ste zgresile mozebi i Vie.....a i da zgresite sto ?
ke se popravite......i da ve kaznat !! Sto !! I tamu ke se poravite....mnogu e vazno da ste silni vo duhot i da ne se plasite....i sve ke se resi...


-------------


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Април.2009 во 19:38
Бјонсе бееееее...човек после тебе пост не може да напише.....се си напишала......се знаеш секогаш.....

Туку зборот беше за седативите, да......еве го мојот став...

Седативите нема да ни ја сменат стварноста.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 16.Април.2009 во 00:16
Никад не сум се труела со такви глупости, освен асприн во палетата на медикаменти не сум имала ништо појако.
Тоа е тешко срање и освен ако не ти е препишано од доктор наменски-не треба да се лапаат на секој чекор и секојпат кога ќе се изнервираш за нешто.
Секој стрес ти ги јача нервите уствари.(се зезам)

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 17.Април.2009 во 00:10
А не е лошо пред да посегнете по седативот да си помислите вака:

ОНА ШТО НЕМА ДА МЕ УБИЕ ЌЕ МЕ НАПРАВИ ПОСИЛЕН/ПОСИЛНА........

-------------
МИР со сите


Постирано од: 0day
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 23:57
Pijam Helex i Asentra poradi, anxiety disorder :(



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk