Испечати | Затвори го прозорот

Наркоманите во Македонија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4346
Датум на принтање: 15.Мај.2024 во 07:17
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Наркоманите во Македонија
Постирано од: StRaNeC
Наслов: Наркоманите во Македонија
Датум на внесување: 01.Јуни.2006 во 23:13
ajde malku za mladite da pisuvame kakvi se tie i kolku se tie zastiteni za da ne dojdat do nekoj vid droga

-------------
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ



Коментари:
Постирано од: StRaNeC
Датум на внесување: 01.Јуни.2006 во 23:26
...Мајко моја зошто ми недостига храброст за живот, зошто ме мачи овој живот,зошто таа бесмисленост во мене,зошто ми недостига волја за живот,морав ли со хашишот,со тоа лажно проклетство,да се измамам се*еси да се измамам и да станам она што сум сега пред вас...ПЛАЧЕ... Докторе,не можам повеќе,верувајте ми,се чуствувам заморно,душевно сум многу потиштен,апатичен,незаинтересиран за се*е и за мојот живот,пренапнат сум,сакав да побегнам од овој живот и од овој свет што ме опкужува,зошто мислев дека постои нешто подобро од овој свет,мислев дека тоа го знам и само јас можам да го разберам бидејки сум го доживеал тоа, но видов дека многу ГРЕШЕВ...                                             ОВА СЕ ЗБОРОВИТЕ НА ЕДЕН МЛАД ПАЦИЕНТ, УЧЕНИКОТ В.,НАРКОМАН, СТАР 17 ГОД.


-------------
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 02:17
a da definiras so e narkoman spored tebe....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: StRaNeC
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 13:56
slengot na narkomanot                                                                           ------------------------------------------------------------------------------------------------        govorot na narkomanot ima specificen sleng i prestavuva nivno specificno prepoznavanje sto istovremeno znaci i  zastita,medzusebna konspirativnost, medzusebno cuvanje na intergritetot i komunikacija.                                                      Jazikon na slengot e dosta bogat so stranski izrazi koi cesto pati nemozat da se prevedet vo naseto govorno podracje ili pak toa se novi kovanici koi za neupateniot prestavuvaat problem sto tesko moze da se svati i razbere.                                                                                                    PR:koristev odlicen stereosistem  za da go dobijam flesot-se bockav vo dvete race odednas so dobar spric i golema doza za da predizvikam sostojba na faciniranje.                        Vakviot cuden govor za roditelite, za prijatelite ili za sredinata vo koja ziveat i bitisuvaat nivnite deca treba da prestavuva siguren znak za nivno vklucuvanje vo toj nepoznat svet i zadolzitelno razjasnuvanje na taa enigma narecena-DROGA                                                                                             


-------------
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 14:04
     http://www.vutra.org/marihuana.php?PHPSESSID=234346a0a0dd82514b886b5ff1e25b85 - KLIKNI ME!!!!!

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 14:07
Originally posted by StRaNeC StRaNeC напиша:

...Мајко моја зошто ми недостига храброст за живот, зошто ме мачи овој
живот,зошто таа бесмисленост во мене,зошто ми недостига волја за
живот,морав ли со хашишот,со тоа лажно проклетство,да се измамам се*еси
да се измамам и да станам она што сум сега пред вас...ПЛАЧЕ...
Докторе,не можам повеќе,верувајте ми,се чуствувам заморно,душевно сум
многу потиштен,апатичен,незаинтересиран за се*е и за мојот
живот,пренапнат сум,сакав да побегнам од овој живот и од овој свет што
ме опкужува,зошто мислев дека постои нешто подобро од овој свет,мислев
дека тоа го знам и само јас можам да го разберам бидејки сум го
доживеал тоа, но видов дека многу ГРЕШЕВ...     
              
              
        ОВА СЕ ЗБОРОВИТЕ НА ЕДЕН МЛАД
ПАЦИЕНТ, УЧЕНИКОТ В.,НАРКОМАН, СТАР 17 ГОД.


    Со дрога од животот не се бега нити од е*ената реалност.. Ако е за уживање обична трава не те става на зависност доколку имаш во тиквата што ја носиш...
Сето тоа го имам многу многу пати слушано, како нем зид слушајки им ги мизериите и плачките ..
Знаеш не можев да престанам, сакав повторно да го почувствувам тоа блажество, тоа меко прекрасно струење по телото.. Но, сега се ме боли во агонија сум.. ах како не се убив кога можев...
Во еден момент ги жалиш тешко ти е во друг ти се ствара револт за тоа дете сакајки да го наплескаш по газот.. инамика време не се прибираат родителите дома за на крај не не мојот син не е на шприц..
Дали и хашиш или кока тоа е тоа..

-------------


Постирано од: StRaNeC
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 14:54
ali mama ti opet places.Znam da te tata opet bio,ja sam kriva jer to nisi znala...Jasam narkoman vec dixe vremena,idem na vecni put,idem u pakao droge.Mama molim te,o meni svima pricaj najbolje.bati daj gitara jer je voleo da svira na njoj,Marija daj moj dzemper jer ga mnogu volela, a Mikita daj moj dnevn ik da procita i vidi koliko sam ga volela. Dolazi povremeno na mom grobu, zapali edna cigareta,mozda imam nesto da ti kazem.  MAMA IDI SAD!   imam samo 16 godina,a osecam se kao isnemogli starac... Sada,zbogum mama, ostavi me da se vratim i utonem u veciti san.                                                                              MAMA ZBOGUM!!!!         ova e prostalno pismo na edno 16 godisno devojce ucenik-narkoman napisano samo pred nekolku saat pred da si go odzeme zivotot.                                


-------------
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 14:59
i sea...-..

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 16:40
ne ve razbiram...nemozam da ve pratam...dali saka tuka nekoj da kaze deka narkomanijata e dobra ili deka vakva tema netreba da ima ili pak  sto e ...nerazbiramConfused

-------------


Постирано од: StRaNeC
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 18:47
temava moze da bide kako priracnik za drogata za toa kako mladite da se zastitat od nea i da naucat da prepoznavaat opasnos od droga ete toa e vo plan ama tesko odi

-------------
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 19:46
Originally posted by StRaNeC StRaNeC напиша:

temava moze da bide kako priracnik za drogata za toa kako mladite da se zastitat od nea i da naucat da prepoznavaat opasnos od droga ete toa e vo plan ama tesko odi
togas temava e super i treba da i dademe podrska........Big smile


-------------


Постирано од: StRaNeC
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 20:27
FALA NA PODRSKATA AMA OD EDEN ILI DVAJCA DZABE E KO NA DRUGITE DA NE IM E VAZNO 

-------------
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 02.Јуни.2006 во 21:24
Pa narkomanijata ne e problem koj treba da se ignorira i stvarno ne mi e jasno zosto takov odnos???Ermm

-------------


Постирано од: StRaNeC
Датум на внесување: 03.Јуни.2006 во 18:35
ajde malku da vidime kakvi se vasite mislenja za toa kako mladite se zastiteni za da ne dojdat do dopir so drogata

-------------
napravi i ti nesto za tatkovinata primer: EMIGRIRAJ


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Јуни.2006 во 18:41

Nikako...se zavisi od odnosot vo semejstvoto...od opsestvoto nikako...........



-------------


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 04.Јуни.2006 во 15:02
Originally posted by StRaNeC StRaNeC напиша:

FALA NA PODRSKATA AMA OD EDEN ILI DVAJCA DZABE E KO NA DRUGITE DA NE IM E VAZNO 

    

EBATI PODRSKA KOA U SEKOJA TRAFIKA IM PRODAVAT DROGA NA MALOLETNITE.....cigari i alkohol

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Delfin
Датум на внесување: 04.Јуни.2006 во 15:40
Originally posted by StRaNeC StRaNeC напиша:

ajde malku za mladite da pisuvame kakvi se tie i kolku se tie zastiteni za da ne dojdat do nekoj vid droga
 
колку е грижата за младите поголема толку и тие се позаштитени од дрогата ....
 
но денес можам да речам дека освен  грижата на семејството (каква таква )  не приметувам други облици на делување во таа насока ..............лично сметам дека треба да се има стратегија на делување и кампањи кои ке се лепат една на друга во континуитет .....да, државата е сиромашна  што не е некое оправдување бидејки е подобро да се оди со посиромашни кампањи но континуирани......


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 07.Јуни.2006 во 10:38
Оваа тема е секако добра за разговор но е поставена на погрешно место.
Наркоманијата е проблем на кој мислам дека не му се дава големо значење ниту нешто се прави за нејзино сузбивање.
За жал денес наркоманијата како да е нешто сосема нормално, во средно училиште 95 % од учениците пушат или пробале марихуана. Тоа што мислам дека е најлошо е што марихуаната се смета за безопасна, дури се бара и нејзино легализирање, а таа е сепак првиот чекор


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 29.Јули.2006 во 13:34
чудно е тоа каков ти е потписот, а каква тема форсираш. со оглед на тоа дека повеќето наркомани станале тоа што се откако дошле во допир со расипаниот запад. така не учеа во школо, нели?
плус како да се заштитат децава од дрогата не е прашање за размислување. прашањето е како да ја снема дрогата? од улиците, од школите, од земјава или од планетава. затоа што искушението е искушение ако има што да го предизвика.
значи наместо да се тркаат израел и америка кој повеќе нафта ќе си прибере за црни денови, треба малку да се размислат и за белата чума. ако сакаат да им останат луѓе за да им се троши тоа нафтата.
тоа треба да биде глобална битка на светско ниво, нешто слично како борбата против тероризмот, но многу многу посериозно.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: JoeyTribbiani
Датум на внесување: 17.Септември.2006 во 09:29
Originally posted by StRaNeC StRaNeC напиша:

ajde malku za mladite da pisuvame kakvi se tie i kolku se tie zastiteni za da ne dojdat do nekoj vid droga
 
Mladite vo Makedonija si nemat vrska sho znaci drogata.Taka si se laici, i veruvaat na sekoja dezinformacija.Treba edukacija,treba sovetuvanje kako bi ja izbegnale.Posebno za mladite od 12-18 godini,treba ekstra griza zato sho ova se godinite,kriticni za posegnuvanje po poroci.
Kako i da e,ne konzumirajte droga,nema nisto kul,interesno vo toa.Toj sho go ispushil the odd one,dzoint,neka si ostani so nego,i da ne prodolzuva ponataka po toj pat.
 


Постирано од: naum
Датум на внесување: 29.Септември.2006 во 13:56
nemat problem so narkomanijata,se e to industrija
hahahahahah
ako ne bi bilo pusenjeto,pienjeto alkohol i drogiranjeto so bi ne delelo od zivotnite a ?
izvinite mislenjeto i rabotata?
ne mislam taka zs tie raboti se potvrdija ko mislovna imenka za ovoj narod
POVDRAV
P.S. Zivejte ko so sakate
bidete zdravi i zivi
i too fast to live too young to die
 


-------------
hahahahahah


Постирано од: connected
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 18:18
бидејќи никогаш до сега сум немала работа со личност која конзумира дрога, ме интересира дали некој знае да препознае наркоман?
не од оние на тешки дроги, туку од оние кои мислат дека можат да се скријат? збунетост



-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 18:32
Po ocite naj mnogu se poznavaat , umorni oci ! Ako razgovaras so nego probaj da skokas temi za razgovor kolku i da e iskusen ke bide baven ili ke prestane da ti pravi muabet .

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: connected
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 18:42
se raboti za licnost koja ne priznava deka go pravi toa. tocno kako sto velis ti, se poznava po ocite. no nikako nesaka da priznae. majka i mi kaza pred izvesno vreme i me zamoli da i pomognam nekako, no navistina neznam kako.
se obidov da razgovaram so nea, da priznae...nema sansi.
neznam kako da ja fatam na delo? kade obicno ja krijat drogata?
ima li nekoi drugi finti? celta mi e da ja nateram da priznae, posle mislam deka ke bide polesno тага


-------------


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 01.Ноември.2007 во 19:09
ќе штрајкуваат......среќа

-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: connected
Датум на внесување: 02.Ноември.2007 во 00:00
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

ќе штрајкуваат......среќа


ili nikoj ne znae, ili pak gi ima poveke i ne sakaat da kodosatголема%20насмевка
pozdrav do zenmaster


-------------


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 25.Декември.2007 во 14:02
drogata e golem biznis na sekoja vlast da se razbereme..poznavam nekolku dileri na teski drogi..koi se nedopirlivi za nasata policija..no zatoa narkomanite redovno si go krkaat..i da ne se zalazuvame..site vie vo vasa blizina imate narkomani..problemot e vo toa sto ne znaete da gi prpoznaete...a koga ke skontate..najcesto e prekasno тагатага

-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: mandy
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 13:06
Ima mnogu raboti koi se toksicni, a se legalni. Nas panika ne faka od nelegalnite drogi, no nikako ne smeeme da gi stavame vo ist kos heroinot i na primer marihuanata. Jas sum za legalizacija na marihuanata i odanocuvanje i taka ke moze da se kontrolira. Istoto vazi i za prostitucijata.

-------------
First Rule, I Rule


Постирано од: diogenskopje
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 13:08
Originally posted by mandy mandy напиша:

Ima mnogu raboti koi se toksicni, a se legalni. Nas panika ne faka od nelegalnite drogi, no nikako ne smeeme da gi stavame vo ist kos heroinot i na primer marihuanata. Jas sum za legalizacija na marihuanata i odanocuvanje i taka ke moze da se kontrolira. Istoto vazi i za prostitucijata.

...mapolno se soglasuvam so tebe...marihuanata i heroinot sve dva posebni sveta..samo laik moze da gi stava u ist kos лутина


-------------
When I die, I want to go peacefully like my grandfather did, in his sleep. Not yelling and screaming like the passengers in his car."


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 26.Декември.2007 во 13:14
Originally posted by mandy mandy напиша:

Ima mnogu raboti koi se toksicni, a se legalni. Nas panika ne faka od nelegalnite drogi, no nikako ne smeeme da gi stavame vo ist kos heroinot i na primer marihuanata. Jas sum za legalizacija na marihuanata i odanocuvanje i taka ke moze da se kontrolira. Istoto vazi i za prostitucijata.


taka e.....legalni drogi ima kolku sakas.....

inace ima samo edno da dodadam.....



-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Паланчански
Датум на внесување: 10.Јануари.2008 во 14:03
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


Originally posted by mandy mandy напиша:

Ima mnogu raboti koi se toksicni, a se legalni. Nas panika ne faka od nelegalnite drogi, no nikako ne smeeme da gi stavame vo ist kos heroinot i na primer marihuanata. Jas sum za legalizacija na marihuanata i odanocuvanje i taka ke moze da se kontrolira. Istoto vazi i za prostitucijata.
...mapolno se soglasuvam so tebe...marihuanata i heroinot sve dva posebni sveta..samo laik moze da gi stava u ist kos лутина

Среќен сум што сум лаик.

-------------
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Јануари.2008 во 14:45
ја сум мирно дете и уште не сум посегнал по дрога

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 10.Јануари.2008 во 15:02
siguren si?....alkohol, tutun.....

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Јануари.2008 во 15:07
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

siguren si?....alkohol, tutun.....
добро тоа го сметам за втора дрогаголема%20насмевка


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 21.Јануари.2008 во 12:55
Дрогата ја употребуваат премногу луѓе. Јас сум постојано со луѓе кои пушат џоинт а за не журка земаат по некоја таблета и за нив тоа не е страшно А инаку порано имав дечко кој е на хероин, катастрофа, сега кога гледам колку е пропаднат многу ми е жал. Премногу е фин. Затоа подалеку од се што спаѓа под поимот дрога зашто нема далеку да стигнете. Животов нема граници и никој не може да не спречи во нешто доколку ние самите не се спречиме, ама пред да земете дрога нема ништо да ве чини ако размислите што може да ве чека понатаму. Верувајте нема ништо убаво.


Постирано од: ...Well...
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 08:12
...i na forumov imame nekolku dzanaci,,,jas mozam da gi prepoznaat po zargonot koj ponekogash nesakajki im se ispushta, poshto se dvizat vo takvi krugovi, kajsho se vrtat takvi zargoni...

-------------
...I feel like there is no need for conversation...


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 04.Јули.2008 во 20:04
gi ima se povekje za zal... imav edna prijatelka od drug grad, pred nekolku godini beshe samo na treva ama sega epten e zagazena, ne lichi na sebe, nemam poima shto pravi sega vo zivotov...ja vidov pred nekoja nedela, izgledashe uzasno

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: mileg
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 13:51
Kako be porano nemase narkomani?Pa aj vi se molam.Narkomanijata izleze pred nekolku godini i toa ne e dobro za covekot no i za okolinata


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 14.Јули.2008 во 22:35
narkomani imalo od sekogash i ke gi ima...

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 11.Јануари.2011 во 23:07

Создадена е вакцина против кокаин

Вакцината ја спречува дрогата да допре до центарите на мозокот, кои биохемиски влијаат на чувството на пријатност.

Станува збор за модификација на вирус на грип, кој е насочен кон производство на соединение мошне слично на кокаинот.

- Вакцината е изработена од протеин од безопасен вирус на настинка и еден молекул кој го имитира коакинот и таа може да ја издвои дрогата и да ја спречи да допре до центрите на мозокот, кои го создава чувството на пријатност, изјави Роналд Кристал, научник од Одделот за генетика и медицина при Медицинскиот факултет Веил Корнел во Њујорк.

Кристал го предводеше тимот научници, кои вакцинирале глувци, а потоа им инјектирале кокаин, повторувајќи ја постапката еднаш неделно во период од 12 недели.

- Да речеме некој излегува на забава и еднаш неделно ужива во кокаин. На глувците ништо не им се случуваше во првата, втората, третата, четвртата недела. Ние им даваме кокаин, а глувците само седеа како да сме им дале вода, вели тој.

Кристал истакнува дека оваа вакцина е мошне делотворна, барем досега во случајот со глуците, затоа што е здружена со честичка на вирус, на кој телото е мошне добро навикнато.

Обединетите нации во 2008 година проценија дека во светот меѓу 16 милиони и 38 милиони лица се зависници од дрога.

 



-------------


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 16.Јануари.2011 во 04:01
Za zal ima mnogu ljuge navleceni na heroin,so tesko potoa mozat da se otkazat poznavav prijateli koi poveke godini zemvaja heroin,nekoi od niv se na lecenje hrvatska nekoi si prodolzvat po staro ama do koga a nekoi se jovan bigorski so mislam deka dokolku ostanat tamu ili hrvatska i samo uporno da rabotat i da si ja vratat samodoverbata bi imalo nekoi sansi da se izvlecat,inaku mnogu tesko heroinot gi ubiva zalno no toa e a ima mnogu ljuge koi nikogas nemase da povervam deka ke zemat a tie veke stanale teski zavisnici zalno bez komentar za drogata nesto strasno i neopravdano e mislam so gi tera po takvo ludilo ljugeto stvarno neznam,tie si znat ama toa e toa .....

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 16.Јануари.2011 во 04:50
A be ic ne mi e zal za tie so koristat drogi, niven izbor, nivna rabota.
Sum bil mnogu pati vo drustvo so takvi lugje, pred mene se bodele u vena, udisuvale, pusele  i sto li uste ne, mi bile drugari, prijateli, uste od detstvoto, zlatni momci bea do pred toa, posle se pretvorija vo ruini, bez identitet, dusa, nisto vo niv ne ostana, gi upropastija sopstevnite semejstva, pola od niv ne se ni zivi veke.

Ke gi citiram zborovite na majka na moj drugar od detstvoto koj so ne e vise megju zivite.
"Bolje so otide, raat sme sega, pominavme niz pekol, poradi negovite "dela" go upropasti zivotot na sestra mu, na brat mu, mojot i na tatko mu. Nikoj ne moze ni da zamisli niz sto se pominavme. Mnogu mi e zal so go nema ama podobro sto e taka".

Sakam da kazam stom majka moze takvo nesto da kaze mozam da zamislam so se se slucuvalo i niz kakvi maki ima semejstvoto pominato poradi neodgovornosta na eden od clenovite.

Narkomanijata ne moze da se tretira kako bolest, zasto svesno narkomanite vleguvaat vo takva avantura, nikoj ne im stava pistol na glava i da gi tera da se drogiraat.
Da se deca aj da razberam, ne znaat so pravat, ama poveketo od niv se polnoletni lugje, taka da nema opravduvanja.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 22.Јануари.2011 во 22:20
Наркоманија
Posted on Август 25, 2010 by totalinternauta
Наркоманија или зависност од дрога е тешка болест. Заблуда е да само слаби личности можат да подлегнад под овој проблем. Секој е загрозен, а поготову тие што патат од други психолошки проблеми како што се депресија, социјална фобија и напади на паника.

Депресија сама по себе може да биде опасна. Не ретко, како последица на депресија, личност може да има суицидални мисли, кои што можат и да се реализират ако не се делува на време.

Да се излечи наркоманија не е доволно само да се симне од дрога веќе исто така мора да се излечи тоа што ја предизвикало зависноста.

Депресијата се јавува код луѓе кога е пореметено лачење на хормони како серотонин. Лекување на депресија се врши со медикаменти и терапија, кроз која пацијент се учи да се справува со животни проблеми со изменет, попозитивен став.

Депресија може да се врати и после лекување, а самото лекување може да траје дури не се најде добра комбинација на терапија и лекови кои што се викаат антидепресиви.

Личноста која што болува од депресија се често осеќа напуштено и осамено и може да и се чини како не постои излез од ситуацијата. Излез се тогаш бара во алкохолот или во наркотиците.

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 24.Јануари.2011 во 17:59
Treba da se otvorat poveke institucii vo nasata drzava za zavisnicite od droga,mislam deka ke bide poarno dokolku na ovie ljuge mu se pomogne da se lecat,posto golem del od tie ljuge stanuvaat opasni za ljugeto posto mnogu od takvite zavisnici koga obicno nemaat pari kradat i gi napagaat starite ljuge so odzemuvanje na paricnicite kako mnogu slucaevi sto se imaat deseno kako vo bitola taka i niz cela drzava,zatoa mislam deka koga ke se otvaraat poveke centri za zavisnicite ke bide mnogu poarno kako i za niv taka i za nivnite roditeli......

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan


Постирано од: stigma04
Датум на внесување: 25.Јануари.2011 во 23:49
Зависниците во манастирот во Црна Река ги лекуваат со тепање


Лекови на штитениците им препишува протереј, кој студирал земјоделство, "медицинските сестри" се овластени за претепување, а чувари се питбул териери и добермани. По овј начин на "лечење" се наметнува прашањето дали медицината, психијатријата и законодавството имаат каква и да е смисла, се вели во натписот во српскиот неделник "Време"


Штитеници во Духовно-рехабилитационен центар на Српската православна црква како дел од "лекувањето" се изложени на претепување со лопати, тупаници и клоци, пишува белградскиот неделник "Време", на чиј интернет сајт www.vreme.com има видеоматеријал од претепувањето штитеници во Центарот Црна Река, чиј управител е протерејот Бранислав Перановиќ.
Во овој случај се наметнува прашањето дали медицината, психијатријата и законодавството имаат каква и да е смисла, ако лекови на штитениците им препишува протереј, кој студирал земјоделство, "медицинските сестри" се овластени за претепување, а чувари се питбул териери и добермани, наведува "Време".

Неделникот цитира еден од штитениците кој ја минал "рехабилитацијата" во Центарот, што се наоѓа во близина на Нови Пазар.
"Во дворот на Центарот зависниците поредени во круг се принудени да гледаат како го тепаат непослушниот. Го тепаат со лопати, тупаници, метални прачки, ремени, со што ќе стигнат", тврди поранешен штитеник во Духовно-рехабилитациониот центар.

Друг соговорник за српско "Време" ја раскажал својата приказна, но потоа им рекол воопшто да не се објавува бидејќи имал страв од лицата кои работат таму. Тој се обидел да избега. "Ме фатија и ме претепаа како куче. Неколку пати се онесвестив, подобро да умрев веднаш отколку што поминав низ тој пекол", вели соговорникот.

На прашањето зошто случајот не го пријавил на полицијата, одговара дека не сака да има работа со нив и се прашува "Кому да пријавам? На полицијата? Полицијата многумина ги фатила и ги враќа токму тука".

Од разговорите со познавачи на состојбите внатре во црквата, како и институции и црковни лица на служба во и околу Нови Пазар, може да се заклучи дека Центарот имал сосема поинаква намена. Центарот го благословил и владиката Артемије, но кренал раце, кога видел дека работите излегле од контрола",
bez komentar e ova stvarno ljugeto barat spas da se lecat a sto mu se desava.....

-------------
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk