Испечати | Затвори го прозорот

Како Ѓоковиќ го урниса Алкараз

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Спорт
Име на форумот: Останати спортови
Опис на форумот: Одбојка, тенис, планинарење, пливање, точаци, висење по форуми...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31648
Датум на принтање: 22.Јули.2024 во 19:06
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Како Ѓоковиќ го урниса Алкараз
Постирано од: pajser
Наслов: Како Ѓоковиќ го урниса Алкараз
Датум на внесување: 25.Јануари.2024 во 22:47

Карлос Алкараз важи за најдобар млад тенисер во светот, Шпанецот успеа да мине и кратко време на врвот на АТП-листата, по што почна се почесто да говори за темата „уривање на Новак Ѓоковиќ“, на само од светскиот ранкинг, туку и за рекордите што Новак ги постави со децении макотрпна работа, а Алкараз преоптимистично најавува дека е пдготвен да ги достигне.

Реалноста е сосема поинаква, откако последниот пораз од Александар Зверев во четвртфиналето од Австралија Опен само потврди дека младиот Шпанец се наоѓа во сериозна резултатска криза, која почна од – еден болен пораз од Новак Ѓоковиќ.


Станува збор за Матерс-турнирот во Синсинати, каде Алкараз замина полн со самодоверба по освоениот трофеј на Вимблдон по победата над Ѓоковиќ. Во финалето повторно против себе го имаше Србинот, имаше и водство од 1-0 во сетови и брејк во вториот сет, но тогаш Новак воскресна, не само што се врати, туку со голем пресврт стигна и до победата.

Резултатите велат дека од тој пораз во Синсинати, Алкараз веќе не личи на оној тениски џин што е недопирлив за ривалите. Впрочем, потврда за тоа е фактот дека во последните пет месеци тој не само што не освои ниту еден трофеј, туку и не успеа да стигне до ниту едно финале.

На УС Опен играше полуфинале каде беше декласиран од Данил Медведев, следеше Пекинг каде во полуфиналето загуби од Синер, а потоа на Матерс-турнирот во Шангај беше поразен од Григор Димитров. Сензација беше неговиот пораз на Мастерсот во Париз од Роман Сафијулин, а на завршниот турнир во Торино Алкараз налета на расположениот Ѓоковиќ, кој во полуфиналето лесно го демолираше со 6-3, 6-2.
-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontroliranaИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk