Испечати | Затвори го прозорот

Мачки (и мачори)...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Општо
Име на форумот: Животински и растителен свет
Опис на форумот: Раси, одгледување, ветеринарска заштита...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26935
Датум на принтање: 18.Јули.2024 во 20:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Мачки (и мачори)...
Постирано од: Анастеа
Наслов: Мачки (и мачори)...
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 00:20


Не сум приметила досега дека имаме посебна тема за кучиња, а немаме за мачки...
Како сме дозволиле таква дискриминација? трепкање

Ги сакате ли мачките, дали сте чувале/чувате во моментот, проблеми со исхрана, негување, болести, парење, паразити и се околу мачките на темава.
Не мора да е само со слики.
Имаат посебен карактер, независни, своеглави и каприциозни, можеби затоа и посебно сакам мачки.
Знаат како да го добијат од тебе тоа што го сакаат, закачливи се и ќе те заиграат баш и кога не ти е до игра.

Кој го интересира http://en.wikipedia.org/wiki/Cat" rel="nofollow - повеќе за мачките , да си прочита на викито оти мене ме мрзи да препишувам за уводплазење

Две сликички од мојот Мичо: каков го зедов и каков шкембар го направив за година иполљубов
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.Коментари:
Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 00:29

http://www.kafepauza.mk/zivot/zoshto-da-chuvate-machka/" rel="nofollow -

Имаат меко крзно

Една од најдобрите причини зошто да чувате маче е нивното убаво, меко крзно. Тие се толку нежни и рунтави што едноставно не може да им се одолее. Ќе сакате цело време да ги гушкате и да си играте со нив. Едноставно се прекрасни.

Лесни се за одржување

Мачките се многу лесни за одржување. Тие се одлични за луѓе кои се премногу зафатени. Вие само ставете им доволно храна, тие самите се негуваат, си ги средуваат ноктите и се мијат.

Зошто да чувате мачка?

Независни се

Добрата работа кај мачките е што не мора секогаш да сте со нив. И да излезат надвор, паметните мачки секогаш ќе се вратат дома кога ќе бидат гладни. Затоа, нема потреба од грижи.

Мирни чувари

Мачките имаат остри нокти, опасни очи и изострен слух на кој ништо не може да му избега. Можеби нема да ве разбудат со силен лаеж, но бидете сигурни дека држат сѐ под контрола.

Зошто да чувате мачка?

Сакаат да си играат

Мачките навистина сакаат да си играат. Тие на новиот, убав кауч гледаат како на ново место за истражување и играње, а секој предмет што им изгледа интересен, веднаш станува нивни плен.

Мрзливи се

Мачките се доста мрзливи суштества. Тие само зеваат, спијат, јадат и уживаат во топлата атмосфера на домот. Никако не смеете да им бидете љубоморни на тоа.

Зошто да чувате мачка?

Сакаат да се галат

Мачките уживаат да се галат, а најмногу ценат кога тоа го прават со вас. А, ако вие не сте расположени, ви го земаат мобилниот, далечинскиот управувач или што и да користите во моментот, само за слатко да ве нервираат.

Дружељубиви се

Мачките се многу опуштени животни. Не мора да се грижите ако донесете уште некој папагал или кученце дома. Тие веднаш ќе се приспособат на новата ситуација и срдечно ќе ги прифатат.-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 00:59

-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 08:49

Како на мачката да ѝ го олесните долгото патување со автомобил


Често може да прочитате совети за тоа како да го подготвите вашето  http://petsportal.mk/shto-e-potrebno-za-bezbeden-prevoz-na-kucheto-vo-avtomobil/" rel="nofollow - http://petsportal.mk/vozete-vnimatelno-so-mileniche-vo-avtomobilot/" rel="nofollow - http://petsportal.mk/wp-content/uploads/2014/02/macka-vo-kola.jpg" rel="nofollow">macka vo kola

Сместете ја во голем жичен кафез во кој ќе ставите многу предмети што ѝ се драги и до кои може да си легне

За почеток, подгответе место во автомобилот што ќе ѝ се допадне, наместо да ја затворите во кафез што ја потсетува на одењето кај ветеринар. Наместо транспортер, пробајте со голем жичен кафез во кој ќе ставите многу предмети што ѝ се драги и до кои може да си легне во текот на патувањето.

Страничните прозори од возилото можете да ги покриете со некаква хартија, секако, ако тоа не ви пречи во возењето, за мачката да не се плаши од брзото движење. За да ѝ го направите патувањето поудобно, можете дури и автомобулот да го попрскате со феромони, кои можете да ги купите во пет-шоповите.

Погрижете се и за амбиентот. Ако знаете дека мачката е нервозна во автомобил, набавете музика и звуци што ѝ одговараат. Какви звуци сакаат мачките, можете лесно да најдете ако малку пребарате на Интернет.

Правете паузи во текот на патувањето за да ја пуштите да прошета во возилото, но ако е вознемирена, внимавајте да не ви побегне. Додека возите, не вадете ја од кафез за да не ви пречи во возењето.

Кога ќе стигнете на посакуваната цел, не пуштате ја да скита во околината, додека не се навикне на новата околина. Ставете и синџирче со адреса за да можете полесно да ја најдете во случај да се изгуби, истражувајќи го местото што ѝ е ново и непознато.-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 12:46

Јас не сум патувала до сега со мачорот во кола. И не би се нафатила на таков потфат на подолг пат, освен ако не е нешто итно за до ветеринарот.не знам

Еднаш го носев на ветеринар, беше преплашен во колата и плачеше како што плачат малите деца.
На враќање од ветеринарот до дома, не знам како издржав. Не расплача сите во колата, одвај чекав да стигнам дома.
Едно жално завивање, ми се скина срцето.
Кога си дојдовме дома, само што ја виде вратата, влезе и се смири, ама трепереше како лист.
Мислам дека има трауми од патување, колку и да му го направам пријатен амбиентот во колата...
Не можат да ги поднесат тие вибрации и не би го мачела повторно, а ни јас со него.тага-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 13:09

-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 13:09

Одвај го видов мачето кај е.хи, хи...
Ова е тоа без опавчето?-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 13:13
абе тоа без опавчето погоре го ставив, над постот од Емил...е тоа кратко време беше мое хи, хи...
па го дадов на посвојување трепкање


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 13:17

Е ова некое трето ли е?
Колку мачиња врткаш околу тебе? изненадување-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 13:26

Ова додека ми помагаше при новогодишното украсување...хи, хи...
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 16:38


Мојата мачка е многу слаба иако јаде нормално

Имам две женски мачки. Едната има година и два месеци и е стерилизирана, а другата има единаесет месеци и не е стерилизирана. Постарата мачка изгледа добро ухранета, дури може да се каже дека има и вишок тежина. Но, помалата е многу слабичка. Плешките и колковите ѝ се силно изразени, а исто така ѝ се гледаат и ребрата. Двете мачки ги хранам двапати дневно со сува храна, а на помалата поради тоа што е толку слаба еднаш дневно ѝ давам и храна од конзерва или паштета и тоа ѝ го давам настрана за да не може постарата да ѝ ја изеде храната. Но, и покрај додатната храна мачката и понатаму е слаба. Дали нешто не е во ред со неа? Што да направам за да ја доведам до нормална тежина? Не знам дали ќе помогне, но мачката беше во циклус пред нешто повеќе од еден месец.

Одговор:

Можно е да станува збор за едно од следниве три работи. Едната можност е дека вашата мачка има  http://petsportal.mk/moeto-mache-ima-paraziti/" rel="nofollow - Втората опција е дека слабоста на вашата мачка е резултат на тоа што пред еден месец таа имала еструс (полов циклус). За време на половиот циклус мачките трошат многу енергија, а во исто време не покажуваат многу интерес за јадење. Ако по завршувањето на нејзиниот циклус мачката продолжила да јаде нормално, тогаш за некое време таа ќе си ја врати тежината на нормала, освен ако повторно не влезе во циклус. Доколку се решите да ја стерилизирате и помалата мачка, тогаш таа веќе нема да троши толку енергија поради тоа што веќе нема да влегува во циклус и дури ќе почне да качува тежина.

Третата опција е дека вашата помала мачка не стига да го изеде својот дел од храната поради тоа што постарата веќе го изела и нејзиниот дел (рековте дека постарата изгледа како да има вишок тежина). Ова можете да го проверите со тоа што ќе ги храните двете мачки одвоено. Ако помалата мачка си ја изеде храната и понатаму продолжи да биде слаба, тогаш станува збор за некој друг проблем.

Проверете ги овие работи, а доколку вашата мачка и понатаму остане слаба, тогаш однесете ја на ветеринар за подетални анализи.-------------


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 18:33
Сакам мачиња и сум чувала. Добро е што не одземаат премногу време.
Омилена ми е руската сина мачка

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 22:26
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Е ова некое трето ли е?
Колку мачиња врткаш околу тебе? изненадување


па што љубител ќе бидам само со една мачка хи, хи...


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 22:32

Е сега ми ја кажа...изненадување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: д4б3
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 22:37
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:


па што љубител ...


ме изгуби овде

мислев дека си профешанал


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 15.Февруари.2014 во 23:23
еве и некои изложбени примероци среќа

  

     -------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Февруари.2014 во 00:13

Е тие ќелавите мачки не ги сакам. Многу ми се бррррр..... језиво...
Бев на една изложба и меѓу сите убави примероци на секакви мачки,, овие изгледаа како некои монструми.
Не можам да чувам дома такво чудо.загриженост

http://it.wikipedia.org/wiki/Sphynx" rel="nofollow -

http://it.wikipedia.org/wiki/Sphynx" rel="nofollow -Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 16.Февруари.2014 во 00:24
јас па најмногу сакам такви необични голема насмевка

и кога имав аквариум си чував такви необични 

    хи, хи...

а мачките сакаат риби газење од смеење


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 16.Февруари.2014 во 00:26

А бе ова риби се или мачки? изненадување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 16.Февруари.2014 во 00:27
леле каква сииииизненадувањеплазење

одма ќе искорегирам голема насмевка


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 16.Февруари.2014 во 16:30
Оваа Габи кој знае дали мачки или риби чувалазбунетост

И Бирманските мачки ми се многу убави.Бирманска мачка


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 17.Февруари.2014 во 08:31-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 18.Февруари.2014 во 21:56
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 18.Февруари.2014 во 22:27
 

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 19.Февруари.2014 во 23:20
ова ми едно од најинтересните видеа поврзани со животнинскиот свет
-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 20.Февруари.2014 во 00:27
 

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Февруари.2014 во 14:48

Омилена играчка на Мичо му се кутии и хартиени ќесиња.
Може со саати да се мота околу (или во) некоја кутија, влези-излези, влези-излези..., па ќе трча низ дома, па трааааас во некој ѕид...хи, хи...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: д4б3
Датум на внесување: 20.Февруари.2014 во 14:50
мичор


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Февруари.2014 во 15:31

Среќа што немам посебен процесор на компјутерот, инаку и таму ќе влезеше да провери што има, радозналкото.голема насмевка


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 17:30
12_10lub.jpg

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 18:01
Лучшие фото National Geographic за февраль 2014

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 27.Февруари.2014 во 21:44


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 04.Март.2014 во 11:05

Куклите од децата му се омилена играчка вртење со очи

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Март.2014 во 12:28
  

-------------


Постирано од: that's me
Датум на внесување: 07.Март.2014 во 13:56


-------------
Пази,памтам к'ту слон.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Март.2014 во 14:56


-------------


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 07.Март.2014 во 21:52

,,,,micho che pukne od maka,,,,ѓавол


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: емил
Датум на внесување: 08.Март.2014 во 05:41


-------------


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 09.Март.2014 во 23:25


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 10.Март.2014 во 00:11


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Март.2014 во 07:35


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 10.Март.2014 во 15:57
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 11.Март.2014 во 15:41
,,,,^,,,,,,смеење,,,,
-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 12.Март.2014 во 12:23

Мичо чита книга, па малку гимнастика, лева-десна нога, рака...
И на крај заспа врз книгата, сигурно му беше досадна смеење
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 12.Март.2014 во 15:05


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 12.Март.2014 во 15:10


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 17.Март.2014 во 09:21

Понекогаш ми прави ноќни журкиизнервираност


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 17.Март.2014 во 13:03


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 04:57
Честита Първа пролет 2014

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 05:18
Фотоподборка за деня / Funny pictures 20-03-2014

-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 09:30

Уф ох
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 12:07
,,,e ova e faca ,,,a ne eden machor,,samo,,смеење,,,micho de,,,плазење-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 15:00

Curiosity killed the cat...хи, хи...
Се чудам дали ѕирка или сака да се бања.
Некој ден ќе ми падне во кадата, и не знам кој ќе избега побрзо: јас или он.голема насмевка
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 20.Март.2014 во 16:11


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Март.2014 во 15:28


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Март.2014 во 05:16


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2014 во 05:49
 В мире животных

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2014 во 10:05
Подборка прикольных фото №861 (91 фото)

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Април.2014 во 10:09
Подборка прикольных фото №861 (91 фото)

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 06.Април.2014 во 06:38
Забавные животные (26 фото)

-------------


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 23:20


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Април.2014 во 10:36

Може и кај кучињата, ама ај нека е кај мачките голема насмевка

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Април.2014 во 11:33

поспаност
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 09.Април.2014 во 12:06


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 10.Април.2014 во 09:56

Видеото е 18+... хи, хи...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 00:49

Освен што покажува љубов (ама он кога сакавртење со очи), се чудам што сетила има и како знае кога нешто не ми е добро.
Па ќе дојде да ми се мота околу нозете, да се шушка-мушка во мене, да ми преде и да се гали.
Понекогаш ми делува како апче за главоболка.
хи, хи...http://petsportal.mk/gestovi-koi-machkite-vi-kazhuvaat-deka-ve-sakaat/" rel="nofollow - -

http://petsportal.mk/gestovi-koi-machkite-vi-kazhuvaat-deka-ve-sakaat/" rel="nofollow -

Мачките се малку посуптилни кога станува збор за искажувањето љубов кон сопственикот. Иако некои тврдат дека се скржави во искажувањето наклоност, тие всушност имаат свои начини на кои покажуваат дека ви се приврзани.

Контакт со очи

Некои стручњаци велат дека задржувањето на погледот на сопственикот со нежно и суптилно трепкање е еден од начините на кои мачката покажува доверба.

Предење

Тоа е најчест начин за покажување на мачешката љубов. Покрај тоа, постојат многубројни показатели дека предењето на мачките е лековито за луѓето.

Ги згрчува шепите

Кога мачката ги згрчува шепите како да меси, слично како новородените мачиња кога цицаат, се смета дека е спокојна. Доколку притоа ја галите, а таа почне да преде, тоа значи дека е задоволна што е покрај вас. Говорот на нејзиното тело значи – љубов.

Дремка во прегратка

Ако мачката легнува покрај вас (или врз вас) веднаш штом ќе се спуштите на кревет, бидете сигурни дека ве сака. Во вашата прегратка ѝ е убаво и затоа сака да спие покрај вас, без оглед што сте ѝ купиле прекрасен мек кревет за мачки.

Ја спушта главата на вашата

На овој начин таа ве закача и бара да ја галите. Некои стручњаци велат дека токму ова однесување е еквивалент на човечко гушкање.

Ви носи подароци

Мачките што живеат во дворови умеат да ги изненадат сопствениците со понекое глувче или инсект што го уловиле. Иако повеќето сопственици не се баш среќни од глетката, треба да знаат дека ова е еден од начините на мачките за искажување љубов и почит. Мачките се горди на своите ловечки вештини и сакаат да ги пофалите. Мачките што живеат во станови го прават тоа со стегачи за коса, со ќеси или со играчки


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.Постирано од: емил
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 09:42
Подборка прикольных Гифок №11 (15 гифок)

-------------


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 09:55
Оваа е Пуфи. Мојата нова мазаљубов-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 09:56

Имаш мачка? изненадување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 09:59
Да. Нова ми е, да видиме до кога ќе потрае. Затоа што сите животни бегаат од менесмеење

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 10:00

Зошто, да не забораваш да им ставаш јадење? плазење-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 10:02
Не, напротив. Дури и купена храна им давамголема насмевка.
Имав една многу убава, шаренка. Ми ја украдоаизнервираност
Па слична на неа, си роди еден куп мачиња, ги вдомивме па имаше масовно труење кај нас и ете ти жртваизнервираност
Да не зборам понатаму, срцево ме боли.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 10:07

Е па тогаш среќно со Пуфи, да ти потрае.голема насмевка

Туку јас приметив дека Мичо ми е љубоморен и скока на секој што ќе ми се приближи. изненадување
Не знам што ќе му правам.
Изгледа ќе треба да му најдам некоја мачка.ох

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 15.Април.2014 во 10:10


Ќе ставам апдејти за Пуфи, нека е само жива и здраваголема насмевка
Инаку мачево има долга историја на менување газди, последниот и почина, па ја чуваа внуците негови, ама ми ја дадоа мене затоа што живееле во стан и не можеле со мачки да се расправаат. Штета за неа, а каква маза ељубов
Само преде, лежи, јаде и се гали.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Април.2014 во 09:59
Подборка прикольных фото №869 (97 фото)

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 18.Април.2014 во 13:12


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 22.Април.2014 во 14:31


-------------


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 23.Април.2014 во 14:24
,,,e sega malku oftopik ,,,ama,,,смеење,,,
-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 23.Април.2014 во 14:28
,,,,ova micho che da e,,,ѓавол,,,,
-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Април.2014 во 14:30

газење од смеењеголемо гушкање

Инаку Мичо има нова фризура, малку е потстрижан.
Ќерка ми пред некој ден земала ножицата и му направила една дупка во крзното на грбот.
Арно не и текнало мустаќите да му ги потскрати или не дај боже некое уво да му отишло зијан...
ох
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: BIBI_G_3
Датум на внесување: 23.Април.2014 во 17:39
http://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&docid=yTHUA31fXcA8rM&tbnid=0C_09_-4KcHzoM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fforum.femina.mk%2Fnasmevka%2Fsmesni-sliki-t305%2F4720.html&ei=md5XU97lNorJtQaC3YCgDQ&bvm=bv.65177938,d.bGQ&psig=AFQjCNFIyAXohRHDn-R6C9TEXQiw9752_w&ust=1398353874227669" rel="nofollow">


-------------
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ


Постирано од: емил
Датум на внесување: 10.Мај.2014 во 09:25
Милые и забавные животные (31 фото)

-------------


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 19.Мај.2014 во 10:53
,,,mha ,,,micho go nema neshto vo posledno vreme,,,смеење,,
-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 19.Мај.2014 во 15:03

Се крие под масата или во некоја кутија плазење-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 19.Мај.2014 во 15:08

Моментално се сонча на терасата хи, хи...


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 20.Мај.2014 во 11:03

Ванѓе, што стана со Пуфи, камо слики да ја видиме? ајде


Originally posted by evangeline evangeline напиша:Ќе ставам апдејти за Пуфи, нека е само жива и здраваголема насмевка
Инаку мачево има долга историја на менување газди, последниот и почина, па ја чуваа внуците негови, ама ми ја дадоа мене затоа што живееле во стан и не можеле со мачки да се расправаат. Штета за неа, а каква маза ељубов
Само преде, лежи, јаде и се гали.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 20.Мај.2014 во 16:47
Пуфи е на гости сега, додека ми заминат другите гостиголема насмевка

Ама имам слика од едно друго, малечко е, 2-3 недели, што сигурно ќе го засакаш одматрепкање


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 20.Мај.2014 во 17:14
Мразат да се сликаат, одма вртат глава ако не ги "фиксираш"изненадување

Ова го обожавамљубовА ова му е братче/сестриче, не знам уштеголема насмевка


Овие ги прават најдобрите масажи, подобро и од газдата нивни масираатзадоволство

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 21.Мај.2014 во 02:10
Еве ми го масерот, штета што е далекутагаљубов
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 21.Мај.2014 во 12:57
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Еве ми го масерот, штета што е далекутагаљубов
,,изненадување,,OMG,,,,i ti li po machkite,,,machorite de,,ako ,,,ako taka trebit,,смеење


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Мај.2014 во 00:01

Имало акција “Вдоми маче“, оваа и следната недела.
Кој сака да си чува дома влакнесто другарче, еве
му шанса.да

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 09:19
Подборка прикольных фото №893 (119 фото)

-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 09:58
Подборка прикольных Гифок №37 (15 гифок)

-------------


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 14:24
смеење

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: емил
Датум на внесување: 30.Мај.2014 во 12:21


-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 04.Јуни.2014 во 15:16

Го мерев денеска Мичо - шест кила.
Не знам дали е нормално за мачор кој нема ни 2 години да тежи 6 кила?загриженост-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 04.Јуни.2014 во 16:47
Мислам до кај 5 треба да се.

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: емил
Датум на внесување: 04.Јуни.2014 во 17:58


-------------


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 04.Јуни.2014 во 23:09
тешко дека ќе се снајдам јас со мачкава ух
3 вида храни и купив, и плус нешто домашно и спремам
ко аждер јаде и пак е гладна изненадување
или беснее, или мјаука за некој да ја гали замисленост


-------------
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 04.Јуни.2014 во 23:13
Стави ја во машина за перење и пушти на центрифига едно 10 минути...цела недела после тоа нема да и се јаде...

-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk