Испечати | Затвори го прозорот

Менаџери

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Бизнис и економија
Опис на форумот: Берза, менаџмент, вработувања, инвестиции...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26045
Датум на принтање: 15.Мај.2024 во 18:06
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Менаџери
Постирано од: gogic
Наслов: Менаџери
Датум на внесување: 01.Октомври.2012 во 17:22
Кој се успешни а кој не успешни менацери теорија за тоа ми треба и нивни карактеристики



Коментари:
Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 01.Октомври.2012 во 20:43
Originally posted by gogic gogic напиша:

Кој се успешни а кој не успешни менацери теорија за тоа ми треба и нивни карактеристики

Успешни се оние што...
успеале...
другите се неуспешни...намигнување



Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 02.Октомври.2012 во 10:59
menadjerot na coca-cola prashaj goнамигнување

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 02.Октомври.2012 во 13:23
Дали збориме за генерални менаџери или за менаџери на сектори.. има разлика.. збунетост

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 02.Октомври.2012 во 13:31
puka na vrvot

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 12.Октомври.2012 во 18:17
Оние менаџери кои сами со свој труд ќе дојдат до менаџерска позиција,односно сами ќе ја создадат, со сигурност можат да се кажат како успешни и докажани менаџери.За разлика од оние кои само ќе го наследат менаџирањето.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 27.Октомври.2012 во 18:24
Голема мисла од мал м....!

Менаџерството е наука и се учи. Меѓутоа, добрите менџери мора да поседуваат и други квалитети. Тие квалитети ќе бидат точката на диференцијација меѓу добрите, медиокритетите и лошите!

Лидерски и ораторски спосбности, работливост, храброст да превземаат ризик, како калкулиран така и невкалкулиран, да бидат мотиватори, да покажуваат со личен пример, ги пратат трендовите во идустријата за која се експерти, да бидат еден чекор пред кокуренцијата, латентно да размислуваат и бидат отворени на нови идеи и сугестии.....да знаат да работат со луѓе..., а богами и дебела кожа!

Секој кој ќе дојде на менаџерска позиција доаѓа со сопствен труд (барем сите ние така мислиме за самите себе), ама друг треба предходно да се увери дека кандидатот е зрел за промоција пред да биде донесена одлуката.

Тоа е нормалната процедура, а дали тоа секогаш работи во праксата тоа е веќе друга работа. Онај кој решава сигурен сум дека има свои мотиви.



-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Октомври.2012 во 19:20
Малку објаснение, се мисли на менаџер-менаџер, или менаџер во Македонија, оти има гооолема разлика. Ако е за во светот, препиши од Платеникголема насмевка, ако е за во Македонија да се распишеме ние од тука, ама кажи на колку страници е ограничено оти литературата за менаџирање во Македонија е  неограниченаразмислување

-------------


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 27.Октомври.2012 во 20:19
Менаџирањето не е исто во микро компании, макро или корпорации.
За да се стигни до топ менаџментот особено на запад треба квалитет,знаење,интуиција и голем багаж од успех зад вас.
Кај нас според мене за избор на топ менаџмент или линиски менаџери во претпријатијата особено од државен карактер треба да се поставуваат луѓе кои имаат најмалце 10 годишно искуство во водење на бизнис или работа во неколку компании а при тоа се докажани како успешни.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 05:29
Принципот е ист, пристапот кон обавување на функцијата и стручноста се различни.

Ние зборуваме за врвни менаџери, а не за некои оперативни и линиски менаџери. Тие на пониските позиции немаат одлучувачка моќ, туку само го организраат процесот и ги спороведуваат одлуките.

Сите менаџри, вклучувајќи ги и врвните се изнајмена работан сила. Газдата, газдите акционерите се е над сите нив. Така да и во развиениот запад не секогаш најспосбните изпливуваат на површина. И тука важи, не колку занеш, туку кого знаеш! Во секој случај квалитетот во поголем процент испливува на површина!

Генералниот директор или ЦЕО, мора да има големо работно искуство, но во некоја рака повеќе е поставен на таа функција како јавна личност. Тој ќе го преставува лицето на компанијата, а меѓу друготе треба да биде и идеолошки подбна личност, се разбира доколку станува збор за јавна или државна компанија.

Стратешките одлуки се донесуваат колективно од страна на колегиумот или како овде се нарекува Board of Directors. Бордот има свој Претседател, а член на бордот е и ЦЕО-то. Тој е врската меѓу бордот и извршните директори, кои пак се задолжени да ги спорведуваат одлуките и репортираат за постигнатите резултати од спорведените одлуки.





-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 08:14
За менаджирането се е написано оддамна во Арт оф уор од генерал Су Дз'


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 13:09
јеп, гуд ридинг!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 15:27
Стратешкото менаџирање е на топ менаџментот и тој е задолжен за формулирање на стратегијата и нејзината контрола .
Точно е дека во јавните претпријатија тоа се повеке личности кои се поставуваат поради идеолошки карактер наспроти квалитетите особено кредибилитетот кој мора да го има лидерот во организацијата.
И кај нас исто како и на запад имаме одбор на директори и надзорен одбор кој треба да ја прати работат на првите но со оглед на тоа дека јавните претпријатија се акционерски друштва во сопственост на државата, контролата не функционира за жал.
Патем менаџментот ни е не го измисливме нити модифициравме само го користиме но во дивергентен правец.
Во приватните компании поставеноста е поразлична зошто стејкхолдерите и на најмала отстапка реагираат.
Таму важи принципот на профит и не е научна фантастика да од оперативец со диверзификацијата стигните на висока положба.


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 15:38
Cadres are a key to everything
                          Joseph Stalin


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 16:58
Мислиш,контролирај ги кадрите за да ја контролираш организацијата!

Како што правел Тодор Живков, а и Богдан Филов!

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 17:23
мислиш ли дека мислам?

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 17:40
Имаш ли галвоболки, од време на време?

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 18:37
не

во континуитет


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 28.Октомври.2012 во 22:21
Добро е да те боли глава од време навреме. Тоа е потсетник, демек имаш нешто во главата. Лошо е кога никогаш не те боли. Тоа значи дека е празна, лејка!

Е сега чим констатиравме дека имаш нешто во главата, тоа не наведува на заклучок дека нешто мислиш. Е што мислиш и колку мислиш тоа е друга работа.





-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 13.Јануари.2014 во 18:19
Се шо знаев за бизнис и менаџерство падна во вода....
Од денес ке ја барам Талевска да ми кажи како да го направам првиот милион,а сум сигурен дека знае и финта како и до милијарда да се стигни.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 07.Март.2014 во 16:58

http://www.alfa.mk/News.aspx?ID=72617#.UxnsUPl_sY8" rel="nofollow - Успешните менаџерки од Македонија ќе им помагаат на жените од ранливите категории



-------------


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 29.Декември.2014 во 20:43
Prvo da ne se osetlivi
i da imaat istovremeno menadzerski i liderski sposobnosti.
Liderot ne gi prinuduva vrabotenite toj gi inspirira
menadzerot go nasocuva naporot na vrabotenite kon celite.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk