Испечати | Затвори го прозорот

Вештачко оплодување со донатор на сперма?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26028
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 08:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Вештачко оплодување со донатор на сперма?
Постирано од: nana21
Наслов: Вештачко оплодување со донатор на сперма?
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 02:11
zdravo jas sum nova na forumov i sakam da vidam vase mislenje za ovaa tema kako razmisluvate na ovaa problematika bidejki mnogu bracni parovi go imaat problemot da maskiot partner po mnogu ispituvanja da bide neploden i za da se ostvari zelbata za semejstvo se odlucuvaat na donor na sperma sega vo makedonija e dozvoleno toa poz



Коментари:
Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 09:31
Originally posted by nana21 nana21 напиша:

zdravo jas sum nova na forumov i sakam da vidam vase mislenje za ovaa tema kako razmisluvate na ovaa problematika bidejki mnogu bracni parovi go imaat problemot da maskiot partner po mnogu ispituvanja da bide neploden i za da se ostvari zelbata za semejstvo se odlucuvaat na donor na sperma sega vo makedonija e dozvoleno toa poz

Доколку мажот се согласи, зошто да не?среќа


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Pavaroti
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 09:50
Originally posted by Santijago Santijago напиша:


Originally posted by nana21 nana21 напиша:

zdravo jas sum nova na forumov i sakam da vidam vase mislenje za ovaa tema kako razmisluvate na ovaa problematika bidejki mnogu bracni parovi go imaat problemot da maskiot partner po mnogu ispituvanja da bide neploden i za da se ostvari zelbata za semejstvo se odlucuvaat na donor na sperma sega vo makedonija e dozvoleno toa poz


Доколку мажот се согласи, зошто да не?среќа


За ваква работа треба и двајцата да се согласат. Проблемот настанува кога балканскиот менталитет ќе почне да му го е*б егото на мажјакот. Јас лично се согласувам секако, дали да се посвои или да се направи вештачко осеменување.


Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 10:00
Па очигледно е дека женава сака, затоа и прашува што мислиме. среќа
Затоа реков доколку мажот се согласи.

Инаку секогаш постоеле и ќе постојат такви што ќе гледаат повеќе за другите отколку за себе. Лично мене не ме засега што ќе кажат тие што не се прашани.среќа


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 20:42
http://www.time.mk/read/fb12871d3d/24b3d04c95/index.html" rel="nofollow - Скандал на данска банка на сперма ја потресе Скандинавија


Се погоди темава...


-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 01:31
С'е се случува, с'е биднува... и со трансфузија на крв беа испозаразени луѓе со AIDS.

И натаму ќе има вакви нешта с'е додека не се откријат сите можни генетски аномалии и потенцијални опасности по човековото здравје (ако воопшто некогаш можат да се откријат сите), но тоа не значи дека вештачкото (во суштина нема ништо вештачко во тоа) оплодување нема да се сопре.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 25.Септември.2012 во 08:52
,,,,,kolku nepoznati do sega se prijavija,,,,плазење,,,prvite veke se proiznesoa,,,,,,

 ,,,e sega dilemata e nepoznat in vivo ili in vitro,,,,глупчо,,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 29.Март.2014 во 00:14

Hmm ,verojatno ovde I e mesto na temava ....збунетост

Inaku muabetov mi bese "Lud BIP zbunjenoga" vo "bajkava" sto sledi смеење
 
http://mkd-news.com/im-spie-so-zhenite-a-mu-vikaat-fala-ovoj-chovek-e-tatko-na-100-bebina/" rel="nofollow - Им спие со жените, а му викаат фала – овој човек е татко на 100 бебиња
Ед Хубен, дежурен донатор на сперма од Холандија, веќе 12 години со своите донации ги усреќува паровите на кои тоа им е потребно. Тоа го прави бесплатно, чисто заради неговата неограничена великодушност – во превод, заради задоволството што работата му го овозможува. Имено, тој донира на олд-скул начин, со тоа што спие со жените кои сакаат да затруднат.

sperm donorНаскоро, го очекува јубилеј – на свет ќе пристигне неговото 100-то дете.

Хубен бил невин до 34-тата година од својот живот, а сега пружа услуги и на хетеросексуални и на хомосексуални парови, достигнувајќи просек од 15 жени месечно. Предноста што Хубен ја има пред клиниките за вештачко оплодување е… цената, се разбира.

Секој би помислил дека мажите на неговите клиентки мора да се љубоморни на тоа што Хубен спие со нив. Но, барем како што тврди тој, тоа не е случај. „Неодамна ме посети еден пар. Беа овде 3 пати, а сега имаат дете. Тоа е причината што овие мажи ја немаат помислата: Жена ми спиела со странец“, вели тој.

Хубен, во меѓувреме, сонува дека ќе ја пронајде љубовта за која мечтае цел живот и дека таа ќе биде следната што ќе му роди дете.



-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 24.Јануари.2019 во 23:43

БИРА ЖЕНИ ОД 18 ДО 42 ГОДИНИ: Секој месец прави од две до пет деца

January 24, 2019
http://ulica.mk/wp-content/uploads/2019/01/500735_najpoznatiji-donor-sperme-na-svetu_ls.jpg" rel="nofollow">БИРА ЖЕНИ ОД 18 ДО 42 ГОДИНИ: Секој месец прави од две до пет деца

Кели Гордон кој има 27 години, самиот се нарекува “најпознат донатор на сперма во светот“. Тој е од Лос Анџелес, татко е на дури 18 деца во САД, а уште четири се на пат. Тие се родени последниве четири години. Неговите квалитети што го прават добар донатор на сперма се: “ Не се дрогира, не пуши, не пие алкохол и кафе и квалитетно се храни“.

Кели кој претходно имаше фесјбук страница каде ги нудеше своите услуги, секој месец има стотина барања за донација. Тој вели дека секој месец донира сперма за две до пет деца, а прифаќа и секс како опција за зачнување на дете.  За услугите тој не добива пари.

Прв пат за ваквиот потфат се одлучил кога сватил дека му е досадно во љубовта и кога прв пат им помогнал на еден брачен пар во години. Тој донира сперма во разни градови во Америка, а сега планира “бизнисот“ да го прошири и во Велика Британија.

Неговите клиентки имаат од 18 до 42 години, а Кели претходно ја проверува нивната финансиска состојба се со цел неговите деца да не живеат во сиромаштија.

Гордон планира за дваесет години да организира забава на Денот на татковците на која би ги собрал сите свои биолошки деца.



Постирано од: Katina2019
Датум на внесување: 25.Јануари.2019 во 21:07
Имаме ли ние воопшто во нашава држава банка за сперма?



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk