Испечати | Затвори го прозорот

Колку души можат да постојат?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25626
Датум на принтање: 16.Јуни.2024 во 07:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Колку души можат да постојат?
Постирано од: zoranjanev1
Наслов: Колку души можат да постојат?
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 20:49
(прашањето од насловот на темава е јасно, иако, мое мислење е дека одговорот на ова прашање е несознатлив за староземаљскиот ум.).



Коментари:
Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 22:02
6 милијарда .Нели току  луѓе се водат живи на планетава .

-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 22:06
А животните немаат души? изненадување

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 22:07
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А животните немаат души? изненадување
 

Они се водат понизши созданија .


-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 22:13
Според кого? среќа


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 22:22
Според нас луѓево .Но усеќам дека не си согласна со мене и за тоа ќе те замолам да одиш да ги преброиш глушеците.....Нели со нив се прават човечки експерименти оти   организмот им бил најблизок до човечкиот .

-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 22:25
Мојот став е дека никој не знае колку души има воопшто... дури и не е наведено за конретно каде се мисли.. А и башка јас верувам дека целиот универзум е еден жив организам и дека сето ова е само енергија а ние сме исто дел од таа енергија, некаква форма како и се останато што гледаме околу нас.. ама хеј, ова е само некое мое верување и не мора да значи дека сум во право.среќа

Брррр, не сакам да бројам глувци хихихихи, језиви се! плазењенамигнување


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 22:28
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Мојот став е дека никој не знае колку души има воопшто... ! плазењенамигнување
 

и нема и да дознае додека им се овозможуват ....



Messenger: нека ти е срам



-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 22:29
смеењесмеењесмеење е тука се слажем и јас!

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 23:51
Колку ѕвезди можат да постојат ?

Колку мравки можат да постојат ?

Колку тревки можат да постојат ?

Колку снегулки можат да постојат ?

Колку ... можат да постојат ?





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 23:52
dve...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: brza
Датум на внесување: 28.Март.2012 во 23:56
niedna!

onaka kako shto e zamislena.



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 00:02
Originally posted by brza brza напиша:

niedna!

onaka kako shto e zamislena.



Zarem nikoj ne ti rekol, dusho moja!?плазењеголема насмевка


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 00:03
....togash samo..........edna! голема насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 00:06
Ne zborete za Zamislena vo nejzino otsustvo...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 00:08
Originally posted by brza brza напиша:

....togash samo..........edna! голема насмевка


да... sega bi se slozhil dedanoe i eve jas голема насмевка


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 00:23
...stvarno ...kaj e toj?изненадување

...da ne ima pak potop,...pa  gradi  negde drug brodзбунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 09:00
Има многу,но ниедна не е твоја!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 29.Март.2012 во 18:05
Originally posted by емил емил напиша:

6 милијарда .Нели току  луѓе се водат живи на планетава .
Толку има инкарнирани т.е. отелотворени човечки души на земјава отприлика. Но вкупниот број е далеку поголем.
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А животните немаат души? изненадување
Инсектите, и сличните ситни животинки немаат индивидуална душа туку припаѓаат на тнр. „ природни колективи на свест„. Слично е со растенијата и минералите.
Но домашните и дивите животни(гулаб, орел, мачка, куче, крава, слон, волк, ајкула, делфин, кит и тн.) имаат тнр. делумни души. Постепено низ духповна еволуција тие се водени во потполен развој.

Луѓето имаат потполно развиена душа со комплетно развиена слободна волја на движење и постапување но тоа подразбира и комплетна одговорност за своите мисли, зборови и постапки. Живогтните тоа го немаат и затоа нивните делумни души не можат да се засенат со грев од погрепното однесување, за кое директно или индиректно е виновен човекот.

Планетите исто така имаат еден вид души - изворни духовни облици кои еден ден повторно ќе бидат вратени во Вечното постоење. Во чистото постоење кое е бескрајно, постојано се создаваат нови и нови битија низ духовната еволуција. Такада души има бесконечно многу.

повеќе информации во духовната објава за деца и возрасни примена од божествениот свет, http://www.rijec.com.hr/Za-djecu-i-mlade/LIOBANI-Ja-pri%C4%8Dam-slusas-li-od-ro%C4%91enja-do-6-g.html" rel="nofollow - „Лиобани: Јас раскажувам - слушаш ли?„ и објавата
http://www.rijec.com.hr/Isus-i-zivotinje/Ti-zivotinjo-Ti-%C4%8Dovje%C4%8De-Tko-ima-vise-vrijednosti.html" rel="nofollow - „Ти животно, ти човек - кој има повисоки вредности?„



-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 07:02
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Има многу,но ниедна не е твоја!


Zavisi "koj gleda"? - "bozhjiot" ili chovechkiot sinнамигнување
Levata na pr. strana na hemisferata od nashiot mozok -bi rekla:" Jas i celiot univerzum, bezbroj...). dodeka desnata... - bi rekla:"Nitu edna ne e moja , site se moi" ili "nema drugi"среќа 


I zatoa, Edna - ama kako celina, ne neshto posebno.среќа  ili pak - bezbroj....намигнување, vibrirajki na razlichno nivo na svesta...so razlichna frekfrencija... 


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 08:42
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Zavisi "koj gleda"? - "bozhjiot" ili chovechkiot sinнамигнување
Levata na pr. strana na hemisferata od nashiot mozok -bi rekla:" Jas i celiot univerzum, bezbroj...). dodeka desnata... - bi rekla:"Nitu edna ne e moja , site se moi" ili "nema drugi"среќа 
I zatoa, Edna - ama kako celina, ne neshto posebno.среќа  ili pak - bezbroj....намигнување, vibrirajki na razlichno nivo na svesta...so razlichna frekfrencija... 


Победнички ник имаш.
Или што би рекол некој,добро срочено.

Голема разлика има од "bozhjiot" ili chovechkiot sin,зошто е тоа така?
Секој гледа на свој начин,едниот и другиот се во право,а сепак толку одалечени еден од друг.
Зошто?


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 08:57
Ama, "Tie" ne se odalecheni, Edno se!плазење  
...i ne deka sega ova zvuchi pobednichki-ne e bitna ambalazhaголема насмевка



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 09:22
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Ama, "Tie" ne se odalecheni, Edno se!плазење  
...i ne deka sega ova zvuchi pobednichki-ne e bitna ambalazhaголема насмевка<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">






Тоа е како наместена со фигури табла шах,најдобро е да се понуди реми и да се прегрнат спротиставените разлики уште пред да се повлече потез.
Бидејќи!
Колку едниот да носи закони и правила,другиот ќе ги надмине.
Колку едниот ќе присвојува,другиот ќе ослободува.

А ако било кој повлече потез!

Колку и да се стремиме кон рајот-победата,пеколот ни е постојано зад петици.

Така да и утре ако се појави "божјиот човек" и каже нова заповед,тоа ќе стане проклетство за луѓето.

Ти си на потез!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 09:38
... togash ambalazhnata jas - prifakja remiголемо гушкање

...samo edno prashanje ako dozvoluvash? (a za eventualen potez od moja strana kje bidne, ama najverojatno druga prilika...) kade e chovechkiot sin? vo umot ili mozhe ti mislish poinaku?


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 10:08
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

... togash ambalazhnata jas - prifakja remiголемо гушкање<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

...samo edno prashanje ako dozvoluvash? (a za eventualen potez od moja strana kje bidne, ama najverojatno druga prilika...) kade e chovechkiot sin? vo umot ili mozhe ti mislish poinaku?



Истото прашање може да биде и "каде е божјиот човек".

Одговорот е исти за двајцата....во очите(умот) на другите.
Ти си тоа што ќе видат другите во тебе.

Сега ти пробај да ги затвориш очите и умот и кажи што гледаш во другите?
А воедно затвори ги ушите и слушни што ќе кажат другите за тебе.
Ова ти го кажувам вака бидејќи ако слушнеш што ќе кажат другите може да се возгордееш,а друг да понижиш.


Ти си на потез!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 10:18
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А животните немаат души? изненадување
Инсектите, и сличните ситни животинки немаат индивидуална душа туку припаѓаат на тнр. „ природни колективи на свест„. Слично е со растенијата и минералите.
Но домашните и дивите животни(гулаб, орел, мачка, куче, крава, слон, волк, ајкула, делфин, кит и тн.) имаат тнр. делумни души. Постепено низ духповна еволуција тие се водени во потполен развој.

Луѓето имаат потполно развиена душа со комплетно развиена слободна волја на движење и постапување но тоа подразбира и комплетна одговорност за своите мисли, зборови и постапки. Живогтните тоа го немаат и затоа нивните делумни души не можат да се засенат со грев од погрепното однесување, за кое директно или индиректно е виновен човекот.

Планетите исто така имаат еден вид души - изворни духовни облици кои еден ден повторно ќе бидат вратени во Вечното постоење. Во чистото постоење кое е бескрајно, постојано се создаваат нови и нови битија низ духовната еволуција. Такада души има бесконечно многу.

повеќе информации во духовната објава за деца и возрасни примена од божествениот свет, http://www.rijec.com.hr/Za-djecu-i-mlade/LIOBANI-Ja-pri%C4%8Dam-slusas-li-od-ro%C4%91enja-do-6-g.html" rel="nofollow - „Лиобани: Јас раскажувам - слушаш ли?„ и објавата
http://www.rijec.com.hr/Isus-i-zivotinje/Ti-zivotinjo-Ti-%C4%8Dovje%C4%8De-Tko-ima-vise-vrijednosti.html" rel="nofollow - „Ти животно, ти човек - кој има повисоки вредности?„






Као ние имаме најдуша од се останато? Според кои критериуми? Само затоа што останатите нешта се разликуваат од нас имаат помалку душа? И што е душа всушност? Сите зборуваме овде за душа - но дефиниција за душа? Ко и по обичај сето ова ми е толку многу нејасно. Мислам дека ние луѓето сме малку надуени само затоа што имаме ронка појќе свест од останатиот жив свет... или сакаме така да веруваме, шо знам..  Па нели е душата енергија, а енергијата ја има насекаде? Барем во моите верувања се е енергија. Ако грешавам, нека ме опраи некој од патов... зашто не сакам да се правам сезнајка, затоа и поставив можда и многу прашања... не ми е јасно и ми е неприфатливо дека некој има помалку душа од мене зашо не бил човек.


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 13:05
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

[QUOTE=viktorija123] ... togash ambalazhnata jas - prifakja remiголемо гушкање<div id="isChromeWebToolbarDiv" style="display:none">

...samo edno prashanje ako dozvoluvash? (a za eventualen potez od moja strana kje bidne, ama najverojatno druga prilika...) kade e chovechkiot sin? vo umot ili mozhe ti mislish poinaku?



Истото прашање може да биде и "каде е божјиот човек".

Одговорот е исти за двајцата....во очите(умот) на другите.
Ти си тоа што ќе видат другите во тебе.

Сега ти пробај да ги затвориш очите и умот и кажи што гледаш во другите?
А воедно затвори ги ушите и слушни што ќе кажат другите за тебе.
Ова ти го кажувам вака бидејќи ако слушнеш што ќе кажат другите може да се возгордееш,а друг да понижиш.  


(imam vreme za eden potegголема насмевка)

"Bozhjiot sin" e ovde i sega- sekogash i sekade....

"Chovechkite sinovi" se "Negova materijalna ekspresija"-nishto drugo, za da se dozhivuva....

Za "Bozhjiot sin" ne postojat "drugi" taka da koga si so otvoren(chist) UM si "bozhji sin" i nema potreba od zatvaranje na bilo shto.намигнување

Nema vozdignati i ponizheni, pogolemi i pomali dushi ili kako i da kazhesh.... energija koja kreira "tochki" na svesnost... Toa e igra na umot... 

No, chovechkite umovi razlichno razmisluvaat, pa zatoa predlagam, remi!?голема насмевка



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 14:25
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


(imam vreme za eden potegголема насмевка)

"Bozhjiot sin" e ovde i sega- sekogash i sekade....

"Chovechkite sinovi" se "Negova materijalna ekspresija"-nishto drugo, za da se dozhivuva....

Za "Bozhjiot sin" ne postojat "drugi" taka da koga si so otvoren(chist) UM si "bozhji sin" i nema potreba od zatvaranje na bilo shto.намигнување

Nema vozdignati i ponizheni, pogolemi i pomali dushi ili kako i da kazhesh.... energija koja kreira "tochki" na svesnost... Toa e igra na umot... 

No, chovechkite umovi razlichno razmisluvaat, pa zatoa predlagam, remi!?голема насмевка

Човечките синови се стремат да имаат отворен УМ,за да примат.

Додека божјите синови се затворени и во параболи зборат.


Реми прифатено

Нова партија може?
Ако најдеш време за потег.
Имам вечност за реми да играме


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 14:50
Viktorija i Pica ... аплауз

Ова веројатно беше еден од најдобрите дијалози направени до сега на форумов.

Респект ! 








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 15:02
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Као ние имаме најдуша од се останато? Според кои критериуми? Само затоа што останатите нешта се разликуваат од нас имаат помалку душа? И што е душа всушност? Сите зборуваме овде за душа - но дефиниција за душа? Ко и по обичај сето ова ми е толку многу нејасно. Мислам дека ние луѓето сме малку надуени само затоа што имаме ронка појќе свест од останатиот жив свет... или сакаме така да веруваме, шо знам..  Па нели е душата енергија, а енергијата ја има насекаде? Барем во моите верувања се е енергија. Ако грешавам, нека ме опраи некој од патов... зашто не сакам да се правам сезнајка, затоа и поставив можда и многу прашања... не ми е јасно и ми е неприфатливо дека некој има помалку душа од мене зашо не бил човек.



Добри прашања поставуваш.

Секако дека и животните имаат душа. Но разликата меѓу нив е и нас е тоа што ние имаме свест и будност што тие ја немаат. 

И тоа е оноа што ја разликува нашата душа од другите, вклучувајќи ги и луѓето... некои се поблизу до Божјиот Син, некои поблизу до човековиот син... а некои, за жал, поблизу се до животните.

И тоа е оноа што не разликува од животните - додека тие егзистираат како Еднобитие, ние можеме да станеме свесни дека СМЕ Еднобитие.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 15:50
Според моите убедувања ништо не е гаранција дека ние сме поблизу до синот божји или животните. Сите ние функционираме, во нас движат одредени вибрации на одреден начин и се е веројатно со некоја цел. Не за некој да биде поблиску до ова или до она, туку затоа што ние сме само еден орган на земјата како што и панкреасот е наш орган. Така да на крајот од краиштата според моето толкување на нештата е дека ќе испадне или е една душа или бесконечно многу. Ќе испадне на крај дека секое нешто си има своја вибрација, фреквенција. Или една душа, душа на универзумот која што се ситни на бесконечно многу вибрациони полиња или бесконечно многу души кој го оддржуваат овој унверзум во некаква хармонија.

Не знам, можеби и трескам нешто... јас само го произнесувам она што јас мислам сега по повод прашањето на темава. Е да, и ко што кажа во последново... додека тие егзистираат како Еднобитие, ние можеме да станеме свесни дека СМЕ тоа Еднобитие...  Откако ми ги појасни нештата со океанот и бранчињата многу работи ги гледам од еден поинаков агол. Ти благодарам многу за тоа Меси... уште едно тектонско пореметување во мојот свет за повисоки и подобри цели. големо гушкање


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 16:17
Не трескаш ништо злато...  големо гушкање

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 19:49
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

А животните немаат души? изненадување
Инсектите, и сличните ситни животинки немаат индивидуална душа туку припаѓаат на тнр. „ природни колективи на свест„. Слично е со растенијата и минералите.
Но домашните и дивите животни(гулаб, орел, мачка, куче, крава, слон, волк, ајкула, делфин, кит и тн.) имаат тнр. делумни души. Постепено низ духповна еволуција тие се водени во потполен развој.

Луѓето имаат потполно развиена душа со комплетно развиена слободна волја на движење и постапување но тоа подразбира и комплетна одговорност за своите мисли, зборови и постапки. Живогтните тоа го немаат и затоа нивните делумни души не можат да се засенат со грев од погрепното однесување, за кое директно или индиректно е виновен човекот.

Планетите исто така имаат еден вид души - изворни духовни облици кои еден ден повторно ќе бидат вратени во Вечното постоење. Во чистото постоење кое е бескрајно, постојано се создаваат нови и нови битија низ духовната еволуција. Такада души има бесконечно многу.

повеќе информации во духовната објава за деца и возрасни примена од божествениот свет, http://www.rijec.com.hr/Za-djecu-i-mlade/LIOBANI-Ja-pri%C4%8Dam-slusas-li-od-ro%C4%91enja-do-6-g.html" rel="nofollow - „Лиобани: Јас раскажувам - слушаш ли?„ и објавата
http://www.rijec.com.hr/Isus-i-zivotinje/Ti-zivotinjo-Ti-%C4%8Dovje%C4%8De-Tko-ima-vise-vrijednosti.html" rel="nofollow - „Ти животно, ти човек - кој има повисоки вредности?„


Као ние имаме најдуша од се останато? Според кои критериуми? Само затоа што останатите нешта се разликуваат од нас имаат помалку душа? И што е душа всушност? Сите зборуваме овде за душа - но дефиниција за душа? Ко и по обичај сето ова ми е толку многу нејасно. Мислам дека ние луѓето сме малку надуени само затоа што имаме ронка појќе свест од останатиот жив свет... или сакаме така да веруваме, шо знам..  Па нели е душата енергија, а енергијата ја има насекаде? Барем во моите верувања се е енергија. Ако грешавам, нека ме опраи некој од патов... зашто не сакам да се правам сезнајка, затоа и поставив можда и многу прашања... не ми е јасно и ми е неприфатливо дека некој има помалку душа од мене зашо не бил човек.


Не ме разбра. Не реков дека имаат помалце душа, туку дека нивната душа е сеуште во еволуциски развој како битие. Тоа животните воопшто не ги прави помалце вредни, и тие се дел од божественото создавање. На пр. детето кое оди на забавиште не е помалце вредно од детето кое е четврто одделение, но нивниот развоен степен е сепак различен.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 30.Март.2012 во 19:50
Аха.. сега те сфаќам. Извини ако некако те навредив. големо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 31.Март.2012 во 07:59
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


(imam vreme za eden potegголема насмевка)

"Bozhjiot sin" e ovde i sega- sekogash i sekade....

"Chovechkite sinovi" se "Negova materijalna ekspresija"-nishto drugo, za da se dozhivuva....

Za "Bozhjiot sin" ne postojat "drugi" taka da koga si so otvoren(chist) UM si "bozhji sin" i nema potreba od zatvaranje na bilo shto.намигнување

Nema vozdignati i ponizheni, pogolemi i pomali dushi ili kako i da kazhesh.... energija koja kreira "tochki" na svesnost... Toa e igra na umot... 

No, chovechkite umovi razlichno razmisluvaat, pa zatoa predlagam, remi!?голема насмевка

Човечките синови се стремат да имаат отворен УМ,за да примат.

Додека божјите синови се затворени и во параболи зборат.


Реми прифатено

Нова партија може?
Ако најдеш време за потег.
Имам вечност за реми да играме

Za nova partija kje treba i nova temaнамигнување pa poveli otvori....(jas denovive i nemam mnogu vreme ...)
A eve shto velat belite figuriголема насмевка,

"Chovechkite sinovi" se stremat da imaat otvoren UM(spored mene chist UM), ama nemaat...голема насмевка

A "bozhjite sinovi" imaat tokmu takov UM i kako i da zboruvaat...(najchesto vo paraboli, da) mnogu mal broj od lugjeto gi razbiraat a toa e najverojatno poradi egoto - nema drugoголема насмевкаголемо гушкање



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk