Испечати | Затвори го прозорот

Кaкoв e Бoг?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25419
Датум на принтање: 18.Мај.2024 во 01:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Кaкoв e Бoг?
Постирано од: zoranjanev1
Наслов: Кaкoв e Бoг?
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 14:25
     Нe сaкaм дa вe плaшaм, нo и сaмиoт сум збунeт и уплaшeн; имeнo, нeкoи нajнoви случувaњa вo мojoт живoт, пoврзaни сo други случувaњa низ цeлиoт мoj живoт (кoи случувaњa нe сe зa кaжувaњe) мe oсвeстиja: мoжeби визиитe нa вeчниoт пeкoл (зa кoи визии избeгнувaв дa вeрувaм дeкa сe вистинa) кoи ги имaлe нeкoи луѓe сe вистинa; сo други збoрoви: мoжeби Бoг e зoл и сaдист.
    
     A мoжeби jaс сум Aнтихристoт штo oлку хулaм нa Бoгa ?
 
     П.С.: кoмeнтaритe нa oвaa тeмa, eднoстaвнo, ќe ги игнoрирaм.



Коментари:
Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 14:30
Bog? Zol i sadist? Pa koga ke poglednam nanazad, koga ke poglednam i sega vo mojot i tugite zivoti.. seto toa mi izgleda kako edno mnogu loso scenario. Jas ne znam za vizii, jas ne go znam bog, jas i ne veruvam vo onoj milostiv bog za koi mnogumina govorat... Mojot pesimizam, nihilizam, shto god da e e vrz baza na site onie nesta koi se slucuvaat okolu. Ne e deka gi negiram ubavite nesta, no krajnosta na ona sprotivnoto zabeguva do edna sosema surova krajnost.. taka da sto dokolku postoi nekoj si sevishen dotolku e da, spored mene sadist i zol. Dobar krimi film, po nekoja tragicna drama.. kako dividiteka, a glumcite sme nie... 

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 14:41
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">     Нe сaкaм дa вe плaшaм, нo и сaмиoт сум збунeт и уплaшeн; имeнo, нeкoи нajнoви случувaњa вo мojoт живoт, пoврзaни сo други случувaњa низ цeлиoт мoj живoт (кoи случувaњa нe сe зa кaжувaњe) мe oсвeстиja: мoжeби визиитe нa вeчниoт пeкoл (зa кoи визии избeгнувaв дa вeрувaм дeкa сe вистинa) кoи ги имaлe нeкoи луѓe сe вистинa; сo други збoрoви: мoжeби Бoг e зoл и сaдист.
<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">
<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">     
<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">     A мoжeби jaс сум Aнтихристoт штo oлку хулaм нa Бoгa ?
<DIV style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">      П.С.: кoмeнтaритe нa oвaa тeмa, eднoстaвнo, ќe ги игнoрирaм.


Пријателе, кога некој би се соочил со вистинскиот Антихрист,нема да види ништо грозно, ништо ѕверско, нема да види чудовиште, но она што ќе го види ќе го натера по таа средба, својот најголем душман, оној кој го мразел од дното на душата, да го гушне со солзи радосници. Бог не може да биде зол садист. Бог е чиста љубов, светлината која не осветлува такви какви што сме. А такви какви што сме, бегаме од својата вистина во темнината. Зошто во темнината можеме да ги скриеме сите наши гнасни мисли, идеи, зла кои секој од нас ги поседува. И во нормалните ситуации, не ги сакаме луѓето (или барем не ни се пријатни) кои ни ја кажуваат вистината за нас. Пр. ако ти смрди здивот, дојдеш до мене и ти кажам дека ти смрди здивот, тоа е вистина, но ќе имаш негативна асоцијација за мене. Пример само. Бог е толкава љубов, што како таков ти простил се, те прифаќа целосно таков каков што си (со усмрден здив примерот). И се со што те соочува, те соочува за да прифатиш. Нам секогаш ни одговата за своите недостатоци да проектираме вина кон некој друг, па однесувањето на другите и настаните кои ни се случуваат ги чувствуваме како неправда. Не, не е Бог садист, туку ние сакаме да уживаме во себеизмачувањето. Ние не сакаме да ја извадиме на виделина целата вистина за нас, како таква да ја прифатиме и да продолжиме понатаму. Подобро ни е да се лажеме самите себе си и да тврдиме секогаш дека некој друг е виновен за се, не ние.

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 14:44
Амин!

Егото и суетата се страшна работа. ТОА се ѓаволот и пеколот.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 15:06


Персона = суета

Егото е само во свесниот дел. Од вкупно 8 архетипови, само 4 допираат до свсноста и до Егото. И тие допираат само со дел. Персоната е дериват на Егото. Персона е ништо друго освен од она што сакаме да бидеме, делот што го прикажуваме во јавноста. Егото е свесниот дел, каде ги контролираме деловите од 4 архетипа. Кои сме ние вистински е во несвесниот дел. Дел кој уште Јунг, Карл Роџерс, Торндајк, Фројд и сите дурги тврдат дека е вистинскиот ЈАС.
Персоната и Егото настануваат како продукт на општествените влијанија, морални кодески, научени однесувања.Вистинскиот ЈАС е дел од Бог, она што Бог ме направил.
Само кога ќе се прифатам себе си таков каков што сум,можам да почнам да се менувам - Карл Роџерс.

Па, одтука, каков е Бог?
СОВРШЕН

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 17:12
Ne ste me sfatile; jas ne se zhalam sebesi; naprotiv, mozham da recham deka mojot zhivot e (prosechno) ubav.


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 17:20
Jas ne pijam alkohol, ne se drogiram, nitu jas lichno sum imal vizii na pekolot; zboruvam za vizii na pekolot opishani vo teologijata, a mozhe da se vidi i na YouTube pod search /vision of Heaven and
hell/, na pr.:
 
http://www.youtube.com/watch?v=8Xzq-uNOyjk" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=8Xzq-uNOyjk
 
 
 


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 17:58
I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 19:50
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Jas ne pijam alkohol, ne se drogiram, nitu jas lichno sum imal vizii na pekolot; zboruvam za vizii na pekolot opishani vo teologijata, a mozhe da se vidi i na YouTube pod search /vision of Heaven and
hell/, na pr.:

 

http://www.youtube.com/watch?v=8Xzq-uNOyjk" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=8Xzq-uNOyjk

 

 

 


   

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: zoranjanev1
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 20:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?
Pa, shto da pravam ? Zbunet sum. Kako da se objasnat viziite na pekolot ? Ti kako gi objasnuvash tie vizii ? Bi mi bilo drago ako, na nekoj nachin, me uteshish !


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 21:27
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?



Pa, shto da pravam ? Zbunet sum. Kako da se objasnat viziite na pekolot ? Ti kako gi objasnuvash tie vizii ? Bi mi bilo drago ako, na nekoj nachin, me uteshish !
Можеби имал такви визии, но тие би можеле да бидат погрешни визии, можеби визијата не ја разбрал, можеби и немал визија, туку го измислил тоа за да си придодаде себе си важност и добие признание од околината. и тн. и тн.

Јас можам да ти наведам други луѓе, верници, мистици, пророци и тн. кои имале исто визии во врска со животот после смртта, но со сосема поинакви содржини. Тоа што кај овој се вели дека е црно, кај другиве е бело и обратно. Прашањето што самиот себе си можеш да си го поставиш е: зошто токму на одредени лица би им верувал а не на други?

Секој самиот има разум и слобода кои може да ги користи за да одбере во што ќе верува а во што не.

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 21:35
Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?



Pa, shto da pravam ? Zbunet sum. Kako da se objasnat viziite na pekolot ? Ti kako gi objasnuvash tie vizii ? Bi mi bilo drago ako, na nekoj nachin, me uteshish !




Sekoj kje bide zbunet ako veruva deka rajot i pekolot se odeleni neshta

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 23.Јануари.2012 во 22:56
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by zoranjanev1 zoranjanev1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ti sega veruvash deka seto toa e vistina, neli ?



Pa, shto da pravam ? Zbunet sum. Kako da se objasnat viziite na pekolot ? Ti kako gi objasnuvash tie vizii ? Bi mi bilo drago ako, na nekoj nachin, me uteshish !
Прашањето што самиот себе си можеш да си го поставиш е: зошто токму на одредени лица би им верувал а не на други?

Секој самиот има разум и слобода кои може да ги користи за да одбере во што ќе верува а во што не.


Зошто би му верувал нему, а не самиот себе си? Зошто би ни верувал нам, а не на самиот себе си.
Секоја визија е проекција на човековата потсвест. Велиш дека животот ти е убав и благодетен. Не веруваш дека Бог е милостив и добар, туку му веруваш нему дека Бог е садист. Зошто? Зошто се плашиш од овој човек? Што те уплаши па да се прашаш себе си? Тоа се негови визии, не твои. Твоите визии се поинакви, поблагодетни, поубави, посовршени. Верувањето во неговите визии ќе го поткопа и твојот дух. Верувај во своите визии (мисли, претстави, интуиција), само така Бог може да те води.

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: MalcolmX
Датум на внесување: 18.Март.2012 во 14:44
Според библијата и куранот: Бога никој никогаш не Го видел


Во Тевратот се наведени извадоци кои недвосмислено кажуваат дека Возвишениот Аллах е чист ,без недостатоци и

дека ништо на Него не наликува. Во Второзконие (4:12,15) стои: "(12) Господ ви зборуваше вам од средината на огнот; вие го чувте гласот на зборовите, но не видовте образ, а само глас. (15)...Во оној ден кога Господ,вашиот Бог,ви зборуваше пред огнот на Хорив, не видовте никаков лик...".

И новиот завет исто така потврдува дека е невозможно на овој свет да се види Господ. Погледнете го текстот во Евангелието според Јован (1:18) :

"Бога никој никогаш не го видел."

Во Прво Послание до Тимотеј (6 : 16) стои:

"...Кого никој од луѓето не Го видел ниту може да го види".

Во Прво Јованово Послание (4 :12) се вели:

"Бога никој никогашне Го видел...".

23 Тој е Аллах – нема друг бог освен Него, Владетел, Свет, Оној Кој е без недостаток, Оној Кој секого го обезбедува, Оној Кој над сите бдее, Силен, Возвишен, Горд. Возвишен и Чист е Аллах, од она што му го придружуваат!

24. Тој е Аллах, Творецот, Оној Кој од ништо создава, Оној Кој на се му дава облик, Тој има најубави имиња. Него го слави и велича се она што е на небесата и на Земјата, Тој е Силен и Мудар.(сура 59)

31. А џеннетот ќе биде приближен кон богобојазните, нема од ниту еден далеку да биде -

32. „Ова е она што ви е ветено, на секој оној кој се каел и чувал,

33. кој од Милостивиот се плашел, иако не Го видел, и кој оддано срце донел.

34. Влезете во него, во мир, ова е Денот вечен!“

35. Во него ќе имаат што ќе посакаат - а од Нас и повеќе.

Со предходните зборови е докажано дека нема ништо што е слично на Возвишениот Аллах, дека е невозможно да Го видиме на овој свет и дека оној кој во себе содржи човечка димензија, никако не може да биде Бог, па кога и во "божјиот" говор или говорот на веровесникот би се употребил изразот "бог" или "господ". Бидејки, меѓусебните противречни зборови не можат да се земат како разумни докази. На многу места во книгите на двата Завета, со зборчето "бог" се ословуваат: кралевите, Мојсие, Израелевите судии, добрите луѓе, многубројни поединци, па дури и проколнатиот ѓавол. Тоа е затоа што овој збор, ако се користи во било кое значење сем во неговото вистинско, во секоја нова употреба ќе поприми и ново значење. И за да не се појави забуна кај читателот уште на самиот почеток, потребно е да се напомене дека самиот контекст јасно укажува на тоа значење. Затоа на разумен човек не му прилега, со ословување на некои луѓе со овој збор да го прифати како доказ дека тој е навистина Бог или син Божји, а истовремено да ги занемари сите разумни и исправни

Бог создал безброј светови.Ако создал безброј светови,тогаш ќе има безброј манифестации.

Сите овие цитати укажуваат на тоа дека вистинскиот Бог е вечен, жив, пресветол, дека не умира, дека сем Него нема друг Бог, дека е чист од слабости, заморување и немоќност.

Па како е возможно еден слаб и минлив смртник да биде Бог ?! Тие веруваат дека тој Бог кого Исус тогаш го довикувал е вистинскиот Бог, и во тоа не се сомневаат.

На читателот му привлекува внимание извадокот (1:12) од книгата Хабакук кој во старите изданија гласел валка :

"Мој Боже,Светителу мој ? Ти кој не умираш."



http://www.povikkonvistinata.org/islam/index.php?option=com_content&view=article&id=885:2012-03-18-10-31-59&catid=52:nemuslimani&Itemid=100" rel="nofollow - линк

-------------
Кој ќе спаси еден човечки живот е како да го спасил целото човешство, а кој ќе убие еден невин човечки живот е како да го убил целото човештво.- Куран


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 18.Март.2012 во 14:53
"BOG" e blazhensvo; koe ne se gleda, ne se dopira, ne se mirisa, ne se vkusuva, ne se slusha ama se dozhivuva. 

A bez "Nego" nema dozhivuvanja....


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Март.2012 во 17:05
Ако дозволиш, две поправки:


Originally posted by MalcolmX MalcolmX напиша:


Со предходните зборови е докажано...


Со претходните зборови ништо не е докажано, туку е кажано.Досега никој не го докажал Бога, оти ако беше тека тогах сите ќе веруваа во него и немаше да има разноверци или неверци (атеисти).



Originally posted by MalcolmX MalcolmX напиша:

На многу места во книгите на двата Завета, со зборчето "бог" се ословуваат: кралевите, Мојсие, Израелевите судии, добрите луѓе, многубројни поединци, па дури и проколнатиот ѓавол.


Верувам дека си направил грешка во пишувањето. Не се работи за зборот "бог" туку за "господ" (Лорд). неговото вистинското значење е "господар", а од таму потекнува денешниот збор  "господин". Гоподар не може да биде бог, а бог е господар на својата креација. Со некорекното и непрецизното преведување и користење на овој термин најчесто се прави грешка и "господар" од оригиналните писанија се заменува или поистоветува со зборот "бог".




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ManWithoutSoul
Датум на внесување: 18.Март.2012 во 17:21
- Ме мрзеше да ги читам претходните коментари, па оттука можеби во мојов коментар ќе има многу делови кои претходно биле напишани.
Се извинувам однапред за тоа.

- Бог е бог, а луѓето се луѓе.
Во мојов живот, не многу долг, само еднаш сретнав вистински верник. И тој многу добро го имаше замислено каков е Бог. Човекот беше потполен конформист, и искрено иако секогаш одбирам да бидам на секое поле огромен неконформист, нему му завидував.
Се случи случка да почине неговиот брат, и човекот во себе имаше таква смиреност... Болката ја искажа со тишина и молење... СО МОЛИТВА! Додека јас цимев за се и сешто и пцуев по Господ за секоја мака што ја имам, тој во моментот кога го изгуби брат му се молеше за мир на неговата душа! Ништо повеќе!
Тогаш бев голем неверник, и му се развиквав како може да не плаче и знаете што ми одговори? „Ако Господ така одлучил, тогаш тоа е вистинската работа“

Туку што ми беше зборот...
Каков би бил Господ после овој пример што го дадов?
Барем јас од тој ден го гледам како чуство на кое ако му дозволиш да влезе во твоето срце ќе биде НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИР, СПОКОЈ, ЉУБОВ, НАДЕЖ! Само ако му дозволиш да завладее ќе те претвори во најмирниот човек на планетава!

Господ не може да дејствува врз твојот живот. Ако ти создадеш проблем, Господ не може да го реши за тебе.
Затоа е глупаво самото тоа што на секое кукаме “Господ создал бездомници, Господ создал болести, Господ создал неволји, невремиња“



-------------
Оној кој позајмува книга е идиот.
А оној кој ја враќа позајмената книга е уште поголем идиот.


Постирано од: pHp
Датум на внесување: 20.Март.2012 во 11:40
Зошто на Бог му се дава персонификација? Зошто се размислува за Бог како на личност? како на тело одвоено од нас?
Бог не треба да "се пушти во нашето срце", не треба Бог да "завладее со нас", напротив, Бог треба да се доживее во се. @ManWithout Soul, примерот за твојот пријтел, е конкретен показател дека Бог е доживеан и увиден во се, одтука, и во смртта на неговиот брат.
Персонификацијата на битие како личност, како персона и негово претставување како Бог - таков Бог не постои.

-------------
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство


Постирано од: mkd76
Датум на внесување: 21.Март.2012 во 09:37
Каков е Бог?
Бог e Предобар Бескрајна Љубов Креатор на целиот универзум, Бог е чиста Енергија,
Бог е насекаде околу нас во нас во секое живо суштество во секоја материја.
Секој Предизвик, Искушение, Болест, Среќа, Несреќа Што ни се случува во Животот е Дар од Бога. После секое Искуство Што ќе го проживеме не прави посилни.
само Бог го знеа патот Што го одбрал за Тебе, ништо не е случајно што ни се случува во животот.
Разговарај со Бог и он ке ти го покаже твојот пат.
една кратка Молитва:
"Господе Наш што јеси на небесима
Благодарам за сите Предизвици и искушенија
што ги ставаш пред мене.
Затоа Што со секој предизвик и искушение
што ке го поминам станувам се посилен
Амин"



Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 23.Март.2012 во 19:42
Бог... леле колку сум алергична на зборов...

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 07:36
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Бог... леле колку сум алергична на зборов...
Дека е пролет можеби... Обиди се со друг збор, на пр. Сè-Дух, или Апсолутна Интелегенција па види како ти делува

-------------
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 10:17
Не знам..  некогаш го употребувам зборот енергија, некогаш љубов.. ама најмногу ми се вклопува енергија затоа што љубовта е само еден вид на енергија... а се што се дешава наоколу дефинитивно не е љубов.. па така да...

Али ова со пролетта ќе да си у право хехехх


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 15:03
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

...ама најмногу ми се вклопува енергија затоа што љубовта е само еден вид на енергија... а се што се дешава наоколу дефинитивно не е љубов.


Па, луѓето се наоѓаат во овој свет и во таа нивна експресија токму поради нивното ниско ниво на енергија.

Затоа можеш да забележиш дека никогаш не се задоволни, секогаш се негативни, постојано се жалат... љубовта им е на последно место и тоа секогаш е поврзана со некаков интерес (што во суаштина покажува дека воопшто не е љубов)...













-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 15:17
Pre bi rekla razlicen vid na energija a ne nisko nivo. 

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 16:13
голема насмевка Energijata e Edna... ama neka bide po tvoe. да

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 16:27
Хахахах, некад е тешко со мене краставици да се сади...

туку шала на страна.. на крајот на краиштата секој си има своја претстава за нештата, но тоа не значи дека едната е понеправилна од таа на другиот. Ако тоа за тебе ваља, ова мене ми ваља и така... а животот пак иде даље... енергијата си тече.. а сепак не мислам дека енергијата е една... и да е една таа си има свои калапчиња и свои бои


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 16:46
Брановите можат да бидат мали или големи, можат нежно да плискаат или да уништуваат... а и едните и другите доаѓаат од Еден ист океан.  намигнување

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 24.Март.2012 во 16:48
Е сега сфатив... сега имам слика во главата. роза

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 14.Април.2012 во 17:30
Оној кој неверува на библијата за постоењето на Христос,тогаш што правиме кога и самите настани што се одигрувале од тоа време говорат за неговото постоење.....
   СВЕДОШТВО ЗА ОПИСОТ НА ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС Денес, во исчекувањето на Христовото Воскресение, нашите читатели сигурно ќе ги интересира ова писмо упатено на римскиот император од незнабожецот Публие Лентуло, намесникот на Јудеја (претходникот на Пилат), кој како современик Го опишува Христа и Неговите морални особини. Ова писмо е преведено од латински, а оригиналот и денес се чува во семејството Цезарини во Рим, и тоа гласи: „Чув Цезаре, дека сакаш да знаеш она за што сега ти пишувам: Овде се наоѓа човек, кој живее правејќи големи добрини, а се вика Исус Христос. Народот Го нарекува пророк, а неговите ученици Го сметаат за божество. Велат дека е син на Бог, творец на небото и на земјата и на сето тоа што на неа има и биднува. Навистина Цезаре, секој ден се слушаа чудни работи за овој Христос: дека лекува болни само со допир со својата рака и воскреснува мртви само со еден збор. Тој е човек од среден раст и убава става. Изгледот му е благ и достоен за почит. Косата му прилега на бојата на зрел лешник, во кадри му паѓа преку ушите и со бескрајна милина му ги прекрива плеќите, ја носи со патец по средина на темето – на назаренски начин. Челото му е високо и чисто. Образите му се симпатично румени. Носот и устата му се совршено правилни. Брадата му е густа, по боја како и косата, не е долга, на средината разделена. Очите му се убави и сјајни како сончевите зраци и никој не може право да го гледа, поради светлината. Укорува со величественост и опомените му се полни со благост. Кога зборува или твори секогаш тоа го прави со милина и сериозност. Никогаш не го виделе да се смее, ама го виделе да плаче. Многу е мудар, умерен и многу скромен. Со еден збор, тоа е човек кој со својата големина и телесна убавина и своите божански предности ги надминува синовите човечки. Со наука го восхитува целиот Ерусалим. Тој никаде ништо не учел, а ги знае сите науки. Оди бос и гологлав. Мнозина му се потсмеваат, ама во негово присуство треперат и се чудат. Велат дека таков човек никогаш не е ни виден ни чуен во овие предели. Многу Евреи го сметаат за божество и му веруваат, а други го тужат кај мене како да е противник на Твоето Величество Цезаре. Тој никогаш и никаде и никому не сторил зло, сторил само добро. Сепак Твоето Величество Цезаре сум готов да го слушам и како ми наредиш ќе биде извршено. Здраво. Во Ерусалим, седма индикција месец единаесетти. На Твоето Величество најверен и најпослушен слуга.” Намесник: Публие Лентуло


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Април.2012 во 18:03
Не постои историјски доказ за постоењето на Исус. Официјалната историја (како што милува да кажува еден мој сакан и респектиран пријател) не познава такво нешто.  Постојат само кажувања и прераскажувања, како и неколку фалсифициани писма.

Римјаните, кои биле метикулозни архивари за секоја работа во нивната држава и за секој судски случај,  немаат никаков запис за Исусовото судење или негово постоење.

Замисли, римjаните кои владееле на тие еврејски територии, немат никаква забелешка за човек кој одел по вода, кој лечел лепрозни луѓе со еден допир на раката и кој оживувал три дена мртви луѓе.

Ако тоа било буквално така, како што верниците сакаат да веруаат, тогаш тој човек веднаш ќе бил собран од легионарите и испратен кај императорот во Рим.
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 14.Април.2012 во 18:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не постои историјски доказ за постоењето на Исус. Официјалната историја (како што милува да кажува еден мој сакан и респектиран пријател) не познава такво нешто.  Постојат само кажувања и прераскажувања, како и неколку фалсифициани писма.

Римјаните, кои биле метикулозни архивари за секоја работа во нивната држава и за секој судски случај,  немаат никаков запис за Исусовото судење или негово постоење.

Напротив,таков запис за судењето на Христос како престапник од страна на Понтиј Пилат има во архивите римски.И тој запис е сочуван.За жал јас имам само дел од тој запис на бугарски и ќе се обидам нешто да преведам,ако згрешам простете ми,прибидејќи не го владеам добро бугарскиот:
Доклад на Пилат Понтијски до император Тиберии:;Благодарни владетеле поздрав!...Се зборува дека во Галилеја се појавил некој млад човек,кој сеодајно и со присуство на силен дух,проповедал нов закон во името на бога му,които го е пратил.Одначало јас се плашев да не е некој бунтовник,кој то да возбудува народот против римјаните.Не за долго стравот ми исчезна.Исус од Назарет,така се викаше тој млад човек,говореше повеќе во полза на римјаните,отколку на евреите...;Понатака во докладата Пилат дава полна информација,односно осудувањето,распетието,крсната смрт,воскресението на Христа.
   Текстот на СМРТНАТА ПРЕСУДА НА ИСУСА ХРИСТА:;Јас,Понтиј Пилат,кнез на римското царство,во салата на своето кнежество,осудувам и потврдувам крстната смрт на нарицаемиа од народот Исус Христос Назарејски,човек востаник против законот мојсеев и против великоприличието на римскиот цар Тиберии Цезар.Заповедам и решавам смртта да му биде чрез распетие на крст...;

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Замисли, римjаните кои владееле на тие еврејски територии, немат никаква забелешка за човек кој одел по вода, кој лечел лепрозни луѓе со еден допир на раката и кој оживувал три дена мртви луѓе.

Ако тоа било буквално така, како што верниците сакаат да веруаат, тогаш тој човек веднаш ќе бил собран од легионарите и испратен кај императорот во Рим.
 


Тој и бил собран од римјаните и однесен пред Понтиј Пилат кој бил управител на Јудеја и пред првосвештениците јудејски за сведоштво.А пак пред императорот римски не бил однесен затоа што веројатно не верувал на чуда па макар и да ги гледа.Како што и ние видовме чуда во црквата св. Димитрија во Скопје ама тешко да се свестиме и поверуваме...


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 14.Април.2012 во 19:08

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Замисли, римjаните кои владееле на тие еврејски територии, немат никаква забелешка за човек кој одел по вода, кој лечел лепрозни луѓе со еден допир на раката и кој оживувал три дена мртви луѓе.

Напротив има многу забелешки сочувани од тие времиња кои јас изложив само дел од нив кој зборуваат за Христа и чудата негови.
Еве и други:
- Јосиф Флавии(род.37г.),современик на Христа,јудејски генерал во провинцијата Галилеја.Во делото "Јудејски древности"тој пишува:"Во тоа време живееше Исус,еден мудар човек,доколку може да биде наречен човек.ТОЈ ВРШЕШЕ НЕВЕРОЈАТНИ ДЕЛА и беше наречен учител на сите луѓе.Така тој спечали многу последователи меѓу јудеите и јазичниците.Тоа беше Христос.И впреки че Пилат го осуди на крстна смрт,неговите следбеници му останаа верни.И денес има многу христијани кои се нарекуваат според неговото име."
-Корнелии Тацит(род.ок.55 г.) историчар и управител на римската провинција Азија..........
-Плинии Млади (род.ок.61г.)во делото "pisma" го информира римскиот император.......
-Светонии(род.ок.75г.)римски историчар и автор на извесната книга "biografii na 12 cezari".......


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 00:27
goran-twin, ти можеш да си веруваш во што сакаш оти тоа е твое право. Јас смао можам да о повторaм кажаното...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не постои историјски доказ за постоењето на Исус. Официјалната историја (како што милува да кажува еден мој сакан и респектиран пријател) не познава такво нешто.  Постојат само кажувања и прераскажувања, како и неколку фалсифициани писма.

Римјаните, кои биле метикулозни архивари за секоја работа во нивната држава и за секој судски случај,  немаат никаков запис за Исусовото судење или негово постоење.

Замисли, римjаните кои владееле на тие еврејски територии, немат никаква забелешка за човек кој одел по вода, кој лечел лепрозни луѓе со еден допир на раката и кој оживувал три дена мртви луѓе.

Ако тоа било буквално така, како што верниците сакаат да веруаат, тогаш тој човек веднаш ќе бил собран од легионарите и испратен кај императорот во Рим.
 


... и можам уште да додадам дека ако постоеја официјални историјски документи, факти и докази за Исусовото постоење и сите тие чуда кои буквално му се препишуваат, тогаш денес за Исус ќе се учеше во редовната настава по историја насекде во светот, науката ќе се базираше на потполно други основи, ќе постоеше само една религија - Христијанската и сите луѓе на светов ќе беа христијани.

Ама не е така, нели ? намигнување

Човек не мора да биде ракетен инжинер за да ја разбере оваа едноставна работа.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 00:39
не вреден

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 10:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не постои историјски доказ за постоењето на Исус.   Официјалната историја (како што милува да кажува еден мој сакан и респектиран пријател) не познава такво нешто. 

Официјална светска историја нема.Има само државна официјална историја,но државната официјала во друга држава е сосема друга и може да биде дури и спротивна.Како што во Македонија историјата официјална е една,а во Бугарија друга,во Грција официјалната историја сосема трета.Секоја група како милува така ќе си смета за официјална историја.Како што и црковната историја,црквата ја смета за официјална.Како што и секоја држава не се согласува официјално со вистината за гонењето на евреите.Така да една официјала неможеме да повлечеме кога станува збор за толкување на фактите.Но затоа можеме да повлечеме официјални факти.А нивното толкување е друга ствар.
Меѓутоа драг пријателе затоа има некои историски факти кои од тие факти ниедна група неможе да избега и да ги негира.А тоа е дека тие писма што ти ги пишав се во официјални музеи и се сметаат за официјално со историско потекло.Тоа се официјални факти.А останатото дали се официјална вистина или лажни тоа останува на групите.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


...тогаш денес за Исус ќе се учеше во редовната настава по историја насекде во светот... 

Колку за информација сите овие податоци претходно кажани за писмата се изучуваат во бугарските школи по предмет христијанска етика.А да официјалата(одобрено од министирството за образование и наука).
А пак ќе повторам дека за некои ако таа историја,која ти ја бараш,во една држава е официјална за други не е.А фактите,да официјални се.


Постирано од: alexa_1
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 11:07
Blaze si im na onie koi veruvaat, a ne videle!

-------------
Човек гледа добро само со срцето, најсуштественото е невидливо за очите.


Постирано од: blagorodna
Датум на внесување: 15.Април.2012 во 15:33
Bog jet milozliv i blag


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 16.Април.2012 во 08:47
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Оној кој неверува на библијата за постоењето на Христос,тогаш што правиме кога и самите настани што се одигрувале од тоа време говорат за неговото постоење.....

Една исправка,мислев за оние кои се сомневаат за дали воопшто суштествувал Христос на земјата.Кога би се погледнале настаните што се одигрувале од познати и непознати историчари и управници од тој период во делата нивни кои се посветени и на христијанството,но и на други дела кои само го спомнуваат христијанството,би ја согледале јасноста.
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не постои историјски доказ за постоењето на Исус....

Токму така,инаку не би било вера за неверниците.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2012 во 16:55
Види сега, без да ме разбереш погрешно... и ако не постоел требало да биде измислен.

Приказната за Исус е битна, тоа е мудроста и патот кон просветлувањето презервирани во форма која е податна за вечното човеково себеосознавање.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 14:31
CHRIST AO... the USA-MKD Fusion of Words: Kraj, Stao, Izas TAO

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 18:37


se vika ALL ANNIHILATES ako e spoeno napishano ALLANNIHILATES a oti Latino (N) e Kirilsko (H) epa ALLAH NIHILATES.

Shatana Natasha K: 2 x 7 ama ima da mi dadesh i profit, eden profit... e kolku ti e toa eden profit... epa stani kola razmevash per minute

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 17.Април.2012 во 21:27
bog ,,,toa,,,tamu,,,neshto,e toa shto ei e takov kakov e,,,,,,,,
 
 koi sme nie da sudime kakov e bog ,,,toa ,,,tamu ,,,neshto
 
 zatoa e sokrien vo nas ,,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Април.2012 во 01:00
.





Но Новиот Завет што ќе му го дадам на мојот народ во оние дни - вели Господ - ќе му го врежам во мислите нивни, и во срцата нивни ќе го напишам, и ќе бидам нивни Бог, а тие ќе бидат Мој народ.

И ниеден повеќе нема да има потреба да го подучува својот ближен, нити братот свој, велејќи: “Познај Го Господа“, бидејќи сите - од мал до голем меѓу ними - ќе Ме знаат!


(Еп. Евреи 8:10+11)











-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 19.Април.2012 во 01:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

.





Но Новиот Завет што ќе му го дадам на мојот народ во оние дни - вели Господ - ќе му го врежам во мислите нивни, и во срцата нивни ќе го напишам, и ќе бидам нивни Бог, а тие ќе бидат Мој народ.

И ниеден повеќе нема да има потреба да го подучува својот ближен, нити братот свој, велејќи: “Познај Го Господа“, бидејќи сите - од мал до голем меѓу ними - ќе Ме знаат!


(Еп. Евреи 8:10+11)










AMIN ! големо гушкање



-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2016 во 02:25
Моите мисли не се ваши мисли, ниту вашите патишта се Мои патишта, вели Господ.

Исаија 55:8








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 10.Јануари.2016 во 09:40
бог нема мисли,
ниту патишта..

оутлук 123

-------------
едно е - не се две


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Јануари.2016 во 01:44
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

бог нема мисли,
ниту патишта..

оутлук 123


Јас воопшто не се сомневам дека твојот (вашиот) “бог“ нема нити мисли, нити пат, ... ниту дека воопшто постои.

Но, Вистинскиот БОГ има!

БОЖЈИОТ ПАТ е Мудрост и Светлина Совршено чиста!
БОЖЈИТЕ Мисли и Волја се Љубов, Радост, Мир, ... а не омраза, тага, немир,...!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 17.Јануари.2016 во 09:18
spiros, ljubavi Nasha..

Onoj shto mu ja duma i patuva e choekot! ne chistata svest- bi rekla ja...(poekje taka miluam da go kazhuvam bog)

velish- mojot, vashiot BOG!- shto zboruvash TI!?

toa kao zhenata ko kje kazhe - site se lazhni samo eden e Vistinski

Ljubovta ne e misla, nitu pat!

-------------
едно е - не се две


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 18.Јануари.2016 во 18:06


Вистинската Љубов е Пат кој што води во Совршената Љубов!

Патот Кој што води во Совршената Љубов е Вистинска Љубов!

Вистинскиот БОГ е Совршена Љубов, Светлина (Свест), Вистина ...!



Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

...

toa kao zhenata ko kje kazhe - site se lazhni samo eden e Vistinski



За секоја вистинска жена има само ЕДЕН вистински маж,
како што за секој вистински маж има само ЕДНА вистинска жена
поинаквите жени и мажи, не се вистински!









-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 21.Јануари.2016 во 21:25
.

-------------
едно е - не се две


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Јануари.2016 во 06:44
Нема поголема арогантност од обидот да се даде одговор на поставеното прашање и така да се дефинира (ограничи) неограниченото, бескрајното и безвременското.

Дури ниту Бог не може да го стори тоа, па затоа вели:

Јас сум тој што сум.












-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Јануари.2016 во 15:30


Тоа така го мислиш и велиш, бидејќи се’уште не си свесен, како што (Иншалах) еден ден (ако не бидеш неверен) ќе бидеш свесен!

Вистинскиот и Совршен БОГ (Отецот) е безкрајно повеќе од “богот“ и “боговите“ на незнабошците и кривобошците!

http://www.bibleserver.com/text/NIV/Hebrews8,11" rel="nofollow - Неговите вистински Чеда тоа многу добро http://www.bibleserver.com/text/NIV/Hebrews8,11" rel="nofollow - Го знаат !


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Јануари.2016 во 17:15
Фала Богу што барем еден е свесен!  ох
 







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 18:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Фала Богу што барем еден е свесен!


Навистина Фала БОГУ, бидејќи само ЕДЕН е потполно свесен!   



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 18:31
А, тоа не е ни Месенџер, ниту Спирос, за Бог не знам.
Туку јас...

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Noor
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 19:12
Originally posted by spiros spiros напиша:

За секоја вистинска жена има само ЕДЕН вистински маж,
како што за секој вистински маж има само ЕДНА вистинска жена
поинаквите жени и мажи, не се вистински!



Во САД моментално живеат скоро 4.5 милиони жени повеќе од мажите ( http://countrymeters.info/en/United_States_of_America_%28USA%29" rel="nofollow - линк ). Ако хипотетски сите мажи се оженат со една жена според принципот еден маж - една жена, тие 4.5 милиони жени остануваат без мажи.

Ако на ова бројка ја додадеме официјалната бројка на ЛГБТ популацијата во Америка која изнесува 4% (а од ова бројка најмалку 5 милиони жени се идентификувани како лезбејки) тоа значи дека некаде вкупно 9-10 милиони жени нема да имаат со кого да се омажат, и покрај хипотетската ситуација да сите мажи се оженат со по една жена.

Кое е решението за овие 10 милиони жени?



Постирано од: Суада
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 19:18
Во Сад секој еден маж си ја вара жената и дечко i obratno... Врти сучи, никој не останува нејебан...
Опроштете на израз, не знам како поинаку...
Остајте Спирос шо вели, он е во некојси негов свет... Розов свет.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 20:46


-------------
едно е - не се две


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 21:56
Originally posted by Noor Noor напиша:

   Во САД моментално живеат скоро 4.5 милиони жени повеќе од мажите (линк). Ако хипотетски сите мажи се оженат со една жена според принципот еден маж - една жена, тие 4.5 милиони жени остануваат без мажи.

Ако на ова бројка ја додадеме официјалната бројка на ЛГБТ популацијата во Америка која изнесува 4% (а од ова бројка најмалку 5 милиони жени се идентификувани како лезбејки) тоа значи дека некаде вкупно 9-10 милиони жени нема да имаат со кого да се омажат, и покрај хипотетската ситуација да сите мажи се оженат со по една жена.


Кое е решението за овие 10 милиони жени?



Не само за тие 10 милиони жени, туку за целиот свет има само ЕДНО и ЕДИНСТВЕНО Вистинско Решение!



„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Noor
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 22:18
Originally posted by spiros spiros напиша:

Не само за тие 10 милиони жени, туку за целиот свет има само ЕДНО и ЕДИНСТВЕНО Вистинско Решение!



„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”

Не брате, не е тоа решението. Колку сакаш верувај во Христос и колку Исус да те осветли, тој нема да ти ја спушти жената од облаците, или мажот ако зборуваме за овие сироти 10 милиони жени.

Во Коранот е содржано решението.
Ен-Ниса 4:3 „...Женете се со оние жени кои се вам допуштени, со две, со три или со четири. Но ако стравувате дека нема да бидете праведни помеѓу нив, тогаш задоволете се само со една... Така најлесно ќе се чувате од неправдата“

Решението е тоа што Исламот дозволува земање на две, три или максимум четири жени под две услови: Да се допуштени за мажот и да се биде праведен во нивното одржување.

Ова ти е решението кое Исламот го нуди, и ова веднаш го средува проблемот на тие сироти девојки.

Мир тебе брате.



Постирано од: Суада
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 22:48
Rekov ja nikoj nema da ostane bez mazh, (kutrite devojki ) samo ne go znaev reshenieto...

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 25.Јануари.2016 во 14:11
Kje umee li da se snajde..?? hahaha
Lugjeto pravat gluposti pa poslem baraat pomosh i se prashuvaat kakov e bog )))







-------------
едно е - не се две


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Јануари.2016 во 21:24
Originally posted by Суада Суада напиша:

Rekov ja nikoj nema da ostane bez mazh, (kutrite devojki ) samo ne go znaev reshenieto...

голема насмевка

Суада, решението решило да бидеш решена како една 3-4 жени на еден маж. Можеби не веруваш, ама тоа е директна небесна порака запишана лично од секретарот на профетот.

Во меѓувреме, ајде побарај некое решение за жените… за тоа колку мажи максимум можат да имаат, дали во Рајот ги чекаат 99 незаситни младичи, дали…

… колку да знаеме дали има некоја рамноправост меѓу мажите и жените во Исламот.









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 25.Јануари.2016 во 21:33
Ме најдовте тука, нова, наивна, млада и многу ремет ми мавате...
Ама ако...

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Јануари.2016 во 21:40
голема насмевка

А како не беше нова, млада и наивна да го земеш Исламот како единствена, непогрешлива вера, лично пратена од Бога и безгрешно запишана во Коранот… и да тврдиш дека сите други се погрешни ? среќа

Лесно е да се плови со туѓ ветер во едрата следејќи нечии туѓи мапи, тешко е самиот да веслаш и да го бараш патот.

Но верувај, само тогаш навистина ќе го пронајдеш.

Портата е тесна, многумина ќе се натрупаат пред неа, но само поединци ќе се протнат. 

Ова не го велам јас… туку профетот.

Тука имал 100% право, не оти тоа Бог му го шепнал, туку затоа што самиот го открил.











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 28.Јануари.2016 во 18:50
Originally posted by Noor Noor напиша:


Не брате, не е тоа решението. Колку сакаш верувај во Христос и колку Исус да те осветли, тој нема да ти ја спушти жената од облаците, или мажот ако зборуваме за овие сироти 10 милиони жени.

Во Коранот е содржано решението.
Ен-Ниса 4:3 „...Женете се со оние жени кои се вам допуштени, со две, со три или со четири. Но ако стравувате дека нема да бидете праведни помеѓу нив, тогаш задоволете се само со една... Така најлесно ќе се чувате од неправдата“

Решението е тоа што Исламот дозволува земање на две, три или максимум четири жени под две услови: Да се допуштени за мажот и да се биде праведен во нивното одржување.

Ова ти е решението кое Исламот го нуди, и ова веднаш го средува проблемот на тие сироти девојки.

Мир тебе брате.




Мир и тебе Noor, а посебно Вистинска Светлина од ЕДИНСТВЕНИОТ Вистински и Совршен БОГ!

Совршенит БОГ е ЕДЕН и создава само ЕДНА жена за ЕДЕН маж, односно само ЕДЕН маж за ЕДНА жена!

Верувај Му со цело срце и држисе само за Неговата Милост (Мудрост) чиста - за спасение на сите - Отелотворена во Исуса Христа (Кој е Совршениот Син БОЖЈИ) и засигурно ќе доживееш колку Совршениот БОГ (и ОТЕЦ) е Благ!

Се’кое друго учење или верување нее од ЕДИНСТВЕНИОТ Вистински и Совршен БОГ, туку од неговиот противник и лажен “бог“ сатан, кој е инспираторот на антихристијанските лаги, учења, ... дури и лажните сури, во арабско пишаниот кyран!


Мир на сите луѓе, посебно на оние кои со добра волја Му веруваат на ЕДИНСТВЕНИОТ Вистински и Совршен БОГ !!!








-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 28.Јануари.2016 во 19:58
Решениетот е секој маж, дечко поединечно,доколку убива по една девојка дневно и го закопува во дворот телото или во некоја шума, пошто во Сад има многу големи шуми, притоа телото никој да не го најде...
Ете, би било во ред, ем нема да има многу девојки, ќе се намали бројката...

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 29.Јануари.2016 во 22:04
Originally posted by Суада Суада напиша:

Решениетот е секој маж, дечко поединечно,доколку убива по една девојка дневно и го закопува во дворот телото или во некоја шума, пошто во Сад има многу големи шуми, притоа телото никој да не го најде...
Ете, би било во ред, ем нема да има многу девојки, ќе се намали бројката...




Таквите идеи и солуции воопшто не ме изненадуваат од страна на каубојци, индијанци, ... и лажно мухамеданци.

Но, Вистинскиот БОГ (евр.Елоах-араб. Алах) и ОТЕЦ на Вечниот Живот, таквите идеи и солуции со сигурност не ги вдахнува!







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 29.Јануари.2016 во 22:24
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Суада Суада напиша:

Решениетот е секој маж, дечко поединечно,доколку убива по една девојка дневно и го закопува во дворот телото или во некоја шума, пошто во Сад има многу големи шуми, притоа телото никој да не го најде...
Ете, би било во ред, ем нема да има многу девојки, ќе се намали бројката...




Таквите идеи и солуции воопшто не ме изненадуваат од страна на каубојци, индијанци, ... и лажно мухамеданци.

Но, Вистинскиот БОГ (евр.Елоах-араб. Алах) и ОТЕЦ на Вечниот Живот, таквите идеи и солуции со сигурност не ги вдахнува!








Хахахаха, ме изнасмеа... Ти си ми толку сладок значи... Немогуче нешо!
Те сакам Спирос и те гушкам!

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Февруари.2016 во 10:33


Совршениот Творец (Отец на Животот) е Чудесно Убав и секоја убавина (пред се’ духовна) од Него потекнува, ... постои ... и во Него се влева!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk