Испечати | Затвори го прозорот

Што е Дух, а што е Душа?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2299
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 10:19
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Што е Дух, а што е Душа?
Постирано од: Miralem
Наслов: Што е Дух, а што е Душа?
Датум на внесување: 27.Ноември.2005 во 19:20

Gledam deka ima potreba i edna vakva tema da se otvori. Malku opsirno ke napisam,no,da se doznae nesto,treba da se procita.


Vo sekojdnevniot govor,sekogas gi mesame poimite Dusa i Duh (Nefs ve Ruuh). Taka na primer kazuvame za nekoj deka Duhot mu izlegol,ili deka duhot za nekoi raboti ima zelba, deka duhot mu se maci ili mu e smiren. Site ovie izrazi pogresno se upotrebuvaat,zatoa sto se tie osobini koi se odnesuvaat na Dusata a ne na Duhot.Zatoa sto dusata e taa koja vo tekot na smrtnoto vozdisuvanje go napusta teloto. Vo Qur'anot melekite (angelite) vo casot na umiranje velat na pristupnosta: Spasite se sada ako možete! Od sada ćete neizdrživom kaznom biti kažnjeni." (El-En'am, 93)


Dusata e taa koja iskusuva smrt a ne duhot: "Svako živo biće (nefsun) okusit će smrt." (El-Enbijja, 35)


Dusata okusuva smrt,no ne umira. Okusuvanjeto na smrtta e pat na negovoto napustanje od fizickoto telo.Dusata postoi uste pred ragjanjeto.(za onoj koj rece deka Isus bil stvoren pred da se rodi)Taa e prisutna vo tekot na celiot ovosvetski zivot i ostanuva vecno i posle smrtta. Za postoenjeto na dusata pred ragjanjeto na negoviot vlasnik Allah dz.s veli: Deka go stvoril potomstvoto od tatkovata kicma pred nivnoto ragjanje i Im pobaral da posvedocat deka Toj e nivni Gospodar,da nebi se pravdal nekoj deka bil nevernik zatoa sto i nivniot tatko bil nevernik; "I kad je Gospodar tvoj iz kičmi sinova Ademovih izveo potomstvo njihovo i zatražio od njih da posvjedoče protiv sebe: Zar ja nisam Gospodar vaš? Oni su odgovorili : Jesi, mi svjedočimo." (El-Araf, 172)


Taka dusite,pred stvaranjeto na teloto,ragjanjeto,postoele i nikoj nemoze da se opravda deka bil nevernik,zatoa sto tatkomu bil takov. (Ebu-Irfan:- Sekako,osobite koi umrele kako nevernici a da do niv ne uspeala da stigne Bozjata Objava,po pat na direkten kontakt so Bozjite pratenici ili nivnite prestavnici ili barem Bozjata Kniga,nema da bidat kazneti so pekol posto pekolot e za onie koi ja odbile verata koga im se predocila. Sto se odnesuva do negoviot vlez vo rajot tuka ima mala nesoglasnost pomegju Islamskite Uciteli.Edno mislenje e deka tie ke vlezat posle cekanjeto na el-arafu,dodeka drugoto e deka tie ke bidat staveni na iskusenie na sudniot den pa ako go polozat Iskusenieto ke vlezat,ako ne ke vlezat vo pekolot. Postoi,naime,i treto mislenje,od golemiot Islamski Ucitel i evlija Imam Rabbani Ahmed Sirhindija (Kuddise sirruh),po kogo takvite osobi,posle obracuvanjeto ke bidat ponisteni te. ke ja izgubat svojata egzistencija.Toj obrazlozuva,deka za Raj,dusata mora da umre so Iman (vera) a za pekolot,dusata treba da bide predocena so verata.Posto osobite,koi umiraat bez kontrola so nekoj od prestavnicite na Bozjite objavi,ne ja odbile verata a nemale nitu vera,so toa nemozat da vlezat,nitu vo rajot nitu vo pekolot,tuku,ostanuva samo tretata solucija a toa e ponistuvanje,kako i so zivotnite. (A Allah naj dobro znae) Sekoja dusa imala svoja posebeno (odvoeno)sretnuvanje so Gospodarot.Na toj nacin e Bozanskata vistina stavena vo nasite dusi.Duhot,nema volja,zelba,ne se nervira,ne se dosaduva,ne se maci,ne dozivuva padovi,koi mozat da se prepisat na dusata a ne na duhot.


Qur'anot veli:


"I duša njegova navede ga da ubije brata svoga, pa ga on ubi." (el-Maide, 30)


"Mi stvaramo čovjeka i znamo šta mu sve duša njegova haje." (Kaf, 16)


"(tako Mi) duša i Onoga koji ih stvori, pa im put dobra i put zla shvatljivim učini." (eš-Šems, 7-8)


"U dušama vašim je ponikla zla misao, reče on i ja se neću jaditi, od Allaha ja tražim pomoć protiv ovoga što vi iznosite." (Jusuf, 18)


"I kad im se bilo stisnulo u dušama njihovim i kad su vidjeli da nema utočišta od Allaha nego samo u Njega." (et-Tewba, 118)


"Allah hoće da ih njima kazni na ovom svijetu da im duše dotuže i da skončaju kao nevjernici." (et-Tewba, 55)


"Vjeru Ibrahimovu izbjegava samo onaj koji ne drži do sebe." (el-Bekara, 130)


"A oni koji sebe čuvaju lakomosti, oni će sigurno uspjeti." (el-Hašr, 9)


Ta ljudi (duše) su stvoreni (e) lakomi (e)." (en-Nisa, 128)


"Ja ne pravdam sebe, ta duša je sklona zlu." (Jusuf, 53)


Dusata,vo Qur'anot e optuzena za lakomost,sklona na zlo,zavidliva e. Na dusata e prepisano i vozdignuvanje i pad. Dusata e vo moznost da se ocisti i da napreduva,so toa e opisana kako zadovoluvacka,zadovolna,smirena,vdahnata:


"A ti, o dušo smirena, vrati se Gospodaru svome zadovoljna, a i On tobom zadovoljan, pa uđi među robove Moje i uđi u Džennet Moj!" (el-Fedžr, 27-30)


Sto se odnesuva do Duhot,toj se spomnuva vo Qur'anot sekogas vo Superlativ,pogolemo stapuvanje na svetost,cistota i pocest.Na duhot ne mu se pripisuva macenje,lakomost,zelba,nitu vozdignuvanje nitu pagjanje,kako sto ne se spomnuva napustanje na teloto,nitu duhot deka ja iskusuva smrtta,ne mu se pripisuva na covekot,tuku samo na Allah. Svevisniot Allah dz.s veli:


"Mi smo njoj Našeg duha poslali (meleka Džibrila) i on joj se prikazao u liku savršeno stvorenog muškarca." (Merjem, 17)


A za Adem a.s vo Qur'anot se veli:


"I kad mu dam lik i u njega udahnem Svoj Duh, vi mu se poklonite." (el-Hidžr, 29)


Silniot Allah dz.s veli: Mojot Duh (Ruuh),a ne veli: duhot na Adem a.s Allah dz.s,Duhot,sekogas go prepisuva Nemu.


"Njima je On u srca njihova (Duhom Svojim) vjerovanje usadio." (el-Mudžadela, 22)


Tuka Allah dz.s Duhot go narekuva Qur'anski govor:


"Onome Najuzvišenijem, koji svemirom vlada, koji šalje Objavu, riječi Svoje - kome hoće od robova Svojih da upozori na Dan susreta međusobnog." (Gafir, 15)


"On šalje meleke s Objavom, po volji Svojoj onim robovima Svojim kojima hoće. Opominjite da nema boga osim Mene i bojte Me se!" (en-Nahl, 2)


Duhot,tuka e Bozenstven zbor i Bozenstvena zapoved. Duhot,sekogas se prepisuva na Allah dz.s vo stalen pokret i na duhot nemozat da se primetat covecki stanja nitu covecki atributi,a pogotovo nemoze da bide predmet na zelba,simpatija,posakuvanje ili pak macenje.Zaradi toa Duhot se opisuva so vozviseni atributi. Qur'anot za Dzibril a.s veli:


"On je Ruhul Quddus (Sveti Duh) er-Ruhul Emin (Povjerljivi Duh) a o 'Isa (`alejhi selam) kaže: "Svoju Riječ dao je Merjemi."


Dusata sekogas se prepisuva na svojot vlasnik:


"Sreća koja ti se dogodi od Allaha je a nesreću koja te zadesi sam si zaslužio." (en-Nisa, 79)


"Onaj koji ide Pravim Putem, od toga će sam on koristi imati." (el-Isra, 15)


"I stislo im se u dušama njihovim." (et-Tewba, 118)


"Ja ne pravdam sebe, ta duša je sklona zlu." (Jusuf, 53)


"Tako je u mojoj duši ponikla zla misao." (Ta-Ha, 96)


"A oni koji svoju dušu sačuvaju lakomosti, oni će sigurno uspjeti." (el-Hašr, 9)


"Vjeru Ibrahimovu izbjegavaju samo oni koji ne drže do sebe." (el-Bekara, 130)


A onda kada se duša pripiše Allahu, u tom slučaju je to Allahovo Biće:


"Allah vas podsjeća na Sebe." (Ali Imran, 28)To je Allah, koji nema Sebi ravnog. Njemu ništa nije slično. Pogrešno je da poredimo Allahovu Dušu prema svojim dušama. Allahova Duša je tajna koju mi ne možemo dokučiti.


Toa e Allah,koj nema raven na sebe. Nemu nista slicno nemu e. Pogresno e da ja sporedime Allahovata dusa so nasite dusi. Allahovata dusa e tajna,koja nie nemozeme da ja otkrieme.


Isa (`alejhi selam) kaže svom Gospodaru: "Ti znas šta je u mojoj duši a ja ne znam šta Ti znaš." (el-Maide, 116)


Bozjata dusa,nemoze da se sporedi so coveckata dusa,osven po oblik na zborovi.Toj e nesto drugo.


"Niko nije kao On." (eš-Šura, 11) "I niko Mu ravan nije." (el-Ihlas, 4)


Sega se postavuva prasanje,kolku sekoj od nas ima dela vo duhot ? I sto podrazbirame koga velime deka poseduvame Duh i Telo ? Ponataka,kakov e odnosot na nasite dusi so Duhot i Teloto ? Nasiot del vo duhot e vdahnuvanje koe vo Qur'anot se spomnuva vo poglavjeto kade sto se zboruva za nastanakot na Adem a.s


"Stvoriću čovjeka od ilovače, pa kad mu savršen oblik dam i Svoj duh u njega udahnem, vi mu se poklonite!" (Sad, 71-72)


Ona sto se spomnuva za stvaranjeto,oblikuvanjeto i vdahnuvanjeto vo likot na Adem a.s,toa se povtoruva vnatre vo matericata na stvaranjeto na sekoj od nas. Na sekoj od nas mu se dava sovrsen oblik,se vrsi oblikuvanje,potoa Bozanskoto vdahnuvanje vo momentot koga tkivata ke bidat spremni i koga plodot ke bide spremen da go prifati toa. Toa se slucuva vo tretiot mesec vo zivotot na plodot vo matericata.Toa stvorenje,preminuva,od edno stanje vo drugo. Za ova etapa Allah dz.s veli:


"Pa onda kap sjemena ugruškom učinimo, zatim od ugruška grudu mesa, pa od grude mesa kosti napravimo, a onda kosti mesom zaodijemo i poslije ga, kao drugo stvorenje oživimo pa neka je uzvišen Allah, Najljepši Stvoritelj." (el-Mu'minun, 14-15)


Kaj vdahnuvanjeto veli:


".., kao drugo stvorenje oživimo - pa neka je uzvišen Allah, Najljepši Stvoritelj."


a toa e ukazuvanje na sovrsenosta,koga grada meso,zavitkana okolu koskite,Allahoviot Duh ja ozivuva. Toa e mozno samo kaj Allah,naj dobriot Stvoritel.


Vo drugi aet,na prasanjeto za vdahnuvanjeto vo plodot,odkako mu e daden sovrsen oblik,veli:


"A potomstvo njegovo stvara od kapi tekučine, zatim mu savršeno udove uobliči i život mu udahne i On vam sluh, vid i pamet daje." (es-Sedžda, 8-9)


Od ova sleduva,deka sluhot,vidot i razumot se plod na vdahnuvanjeto i deka so pomos na ovie osobini covekot preminuva od edno stanje vo drugo,od edno nivo na drugo,


"poslije ga, kao drugo stvorenje, oživimo, pa neka je uzvišen - Najljepši Stvoritelj."


Ponataka,nasiot del vo duhot e vdahnuvanje i sekoj od nas prima onolku kolku sto e spremen za toa.Blagodarejki na ova vdahnuvanje,nie poseduvame mastanje,sovest i uzor. Teloto i duhot vo nas nalikuvaat na tloto na stvarnosta i neboto na uzorot. Vrskata na nasite Dusi so Duhot i teloto,licat na odnosot koj postoi pomegju zeleznite cesticki i dvospolnoto magnetsko pole.


Teloto i Duhot se predmet na ispit i iskusenie.Dusata se iskusuva i ispituva so ovie privlecni snagi,da bi se otkrila nejzinata tajna,nejzinata stvarnost,da nejzinoto dobro i zlo izleze na videlina.


Ovdeka spoznavame,deka stvarnosta na covekot e negovata dusa,deka dusata e taa koja se ragja,povtorno ozivuva,podlegnuva na ispitite (odgovara za delata).Dusata e taa koja taguva,posakuva,zelna e.Dodeka Duhot i teloto se samo prostor,isto kako zemjata i neboto vo svojot domen,prostorot na dvizenje vo odnos na covekot da gi stekne svoite sposobnosti i nadarenosti.Kako sto Allah na dusata i podari telo taka i poklonil i duh,ziv,raboti i gi otkriva tajnite na teloto i negovite sodrzini.


Na osnova na ova znacenje,izrazot "povikuvanje duhovi" e netocen. Duhovite ne se povikuvaat i nitu eden Duh ne e vo moznost da bide povikan,zatoa sto toa e svetlo koe se odnesuva samo na Allah i Allah ova svetlo go vdahnuva vo nas,da se Nemu posvetime.Ova svetlo,pripagja samo na Allah i na Allah mu se vrakja. "Inna lillahi ve inna ilejhi radži'un." (el-Bekara, 156). Nemozno e toa da se povikuva ili odbacuva.Ponataka,dusata e taa koja se povikuva a ne Duhot; ako e voopsto tocno deka nekoj vo svoite sansi gi povikuvaat dusite... Zatoa sto duhovite ne e mozno da se povikuvaat.Dusite nikoj ne e sposoben da gi povikuva niti da gi sobira,osven nivniot Gospodar.


Ne e mozno dusata da se pretvori vo duh.Edinstveno moze da se vozdigne,da se oblikova so duhot dokolku e vo stanje da se priblizi "na svetliot primer" (Duhot koj Allah go vdahnal vo covekot).


Isto taka,mozno e dusata da se preceni i padne do tamu da se oblikova so satanata,da se izednaci so Iblis vo nagoviot Ogan.


Dusata,koja ke se ocisti,koja e nevina,moze da se rodi so duh.Takvata dusa,Allah dz.s ja priblizuva do Svojot prestol na Sudniot Den.Za takva dusa Allah dz.s veli deka ke bide "na mjestu u kome će biti zadovoljna kod Vladara Svemogućeg". (el-Kamer, 55)


So vakva cistota i vozvisenost,dusata postanuva "posvetena"i nejzinoto mesto e vo Allahovata blizina. Dusite,koi so svojata precenetost i pakost dostignat satanski stepen,se onie za koj Allah dz s veli,deka na sudniot den "uistinu oni će toga Dana od milosti Gospodara svoga zaklonjeni biti". (el-Mutafifin, 15) Na ovie ke im bide mesto so pekolnite dusi na dnoto na temnicata i pekolot,dodeka Duhot,negovoto mesto ne e nitu vo Dzennetot (rajot) nitu vo Dzehennem (pekolot),zatoa sto toj e Allahova svetlost koja pripagja Nemu.Duhot nemoze da se upati na prigovor,nitu kazna,nitu nagrada.Duhot e vozvisen primer,kako sto stoi vo slednive Qur'anski aeti:


"Allah ima Svojstva najuzvišenija; On je Silan i Mudar." (en-Nahl, 60)


"On je Uzvišen i na nebesima i na Zemlji; Onje Silan i Mudar." (er-Rum, 27)


Toa e Bozanski svet koj svojata svetost i svetlost pripagja od Allah dz.s


"Pitaju te o duhu, reci šta je duh - samo Gospodar moj zna, a vama je dato samo malo znanja." (el-Isra, 85)




Коментари:
Постирано од: sard
Датум на внесување: 27.Ноември.2005 во 21:46
Моите познавања на христијанското учење за трите елементи на човечкото суштество: дух, душа и тело се слични на изложените од исламот од страна на Миралем. Горе долу со мали разлики е исто. Духот на човекот е од Бога, телото влечи кон телесното, душата е на средина помеѓу нив. Нејзе ја влечи и духот и телото. Личноста која ќе одлучи да го слуша духот се приближува кон Бога велиме се продуховува, обратно личноста која ќе оди да ги задоволува своите телесни потреби кои по правило одат до бескрајност и прават зависник од тој човек ја заробуваат неговата душа. Душата може да биде и чиста и валкана. Човекот одлучува кое од двете ќе ги избере. Ние имаме и желба за светлина и желба за темнина. Претходно пред првородниот грев, пред вкусувањето од плодот на познавањето на доброто и злото душата тежнеела само кон добро, но од тогаш човечката душа влечи и кон злото или се вели на едно место. Нам гревот ни омилел. Но не сосема и исклучиво. Тука можи има една мала разлика. Сепак душата на човекот е створена од Бога. Иако таа е проткаена со тежнеења кон гревот и злото сепак во најдлабоката своја есенција таа (душата) го сака доброто бидејќи е создадена од Бога и невозможно е да не тежнее кон Него. Но од површината па се до тоа најесенцијалното (Божјото) таа е проткаена со желби кои ја влечат кон грев. Затоа иако сакаме добро правиме зло. Од ова може да се извлечат многу заклучоци, но сега најмногу ме потсетува на нешто кое го прочитав на едно место кај Жан Жак Русо. Зборува за феноменот да дури и општества кои се составени од мнозинство зли луѓе јавното мислење на истото општество сеуште е праведно и праведно суди. Бидејќи во јавната сфера на нашата личност ние никако не сакаме да си признаеме дека злото не победува дури и кога несомнено го правиме. Значи иако го правиме злото и тогаш сакаме да го оправдаме како добро бидејќи сепак во нас длабоко постои желбата кон доброто. Ве потсетува ли ова на нешто. Мене ме потсетува на исламот кој иако прави монструозни злосторства соодветно на сопствената зла природа, сепак сака да најде јавно оправдување дека истото се прави во името на доброто, а од друга страна безобразно продолжува во практиката да прави неоправдливо зли дела.

Веројатно и тие мали разлики може понатаму да си имаат свои покрупни последици во догматиката и да ја искриват вистината меѓутоа има и едно крупно разликување.
Тоа е за моментот на создавањето на душите. Господ кој се ' створил нема потреба од тоа душите да му биле веќе створени. Тој ги создава во моментот на зачнување. Или како што велат некои светители: „ме створи и ме повика од небитие во битие“.
Исто така обично нема толку мистицизам во библиските текстови кога пишуваат за овие прашања иако секогаш има нешто во позадина да се извлече при секое читање и размислување.


Постирано од: sard
Датум на внесување: 27.Ноември.2005 во 21:53
Можеби само заборавив, а доволно вредно е да се спомене дека трите елементи на човечкото битие: дух, душа и тело заеднички прават една интегрална целина која се нарекува човечка личност. Таа интегрална целина е со карактеристики кои произлегуваат од трите елементи но нивната симбиоза не е механичка туку таквата човекова целина - личност има свои дополнителни интегрални последици. За ова е најмногу пишувано и образлагано од православните светители и писатели во последниве 100 години.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 27.Ноември.2005 во 23:03

Neise... jas vo mojot post nikogo ne navrediv. Samo kolku da gi potsetam "moderatorite" a toa si ti moderator... si zede pravo :) Nema vrska. Istata vina,sto te potsetuva na Muslimanite,so ista i so mnooogu poveke pravo ja zemam i jas da ja prenasocam na Hristijanite. Za Islamot,samo so zbor do sega se spomnuva kako pravi "monstruozni zlostorstva" no do sega nitu eden toa ne go dokaza. Dodeka,so dokazi dokazuvam deka toa e Hristijanstvoto. Vo prviot post,imase mnogu interesna pouka,no se nadevam deka ke ja procita nekoj so zdrav razum i so dusa koja ja bara vistinata a ne dusa,veke otruena.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 27.Ноември.2005 во 23:16
Ете пак незнае што да напишепа бара спас на душата а незнае дека вистинскиот спас е во крстот и крстевањето

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: sard
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 00:22
За злосторствата вистинскиот збор е злосторство. Ако не се критикуваат ставовите и однесувањата кои прават зло, сторителите не би се нашле под притисокот да престанат така да мислат и така да се однесуваат.
Затоа ако имаш забелешки слободно критикувај го христијанството или било кое верување, а ние ако христијанството е Божјата вера секогаш ќе имаме одговор. Но да не се користат погрдни зборови за соговорниците како и за други субјекти пример Црква, џамија, ИВЗ, МПЦ. оџа, поп и слично.

Моето барање е да се критикуваат ставовите со вистинските зборови, но не и субјектите според христијанското правило го осудуваме гревот но не и сторителот. Бидејќи и за тој сторител Господ страдал и ако се покае и тој може да се спаси. Во спротивно ние би им суделе на субјектите, а на субјектите само Господ има право да им суди.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 00:33

Цитирај За злосторствата вистинскиот збор е злосторство. Ако не се критикуваат ставовите и однесувањата кои прават зло, сторителите не би се нашле под притисокот да престанат така да мислат и така да се однесуваат.
Затоа ако имаш забелешки слободно критикувај го христијанството или било кое верување, а ние ако христијанството е Божјата вера секогаш ќе имаме одговор. Но да не се користат погрдни зборови за соговорниците како и за други субјекти пример Црква, џамија, ИВЗ, МПЦ. оџа, поп и слично.

Моето барање е да се критикуваат ставовите со вистинските зборови, но не и субјектите според христијанското правило го осудуваме гревот но не и сторителот. Бидејќи и за тој сторител Господ страдал и ако се покае и тој може да се спаси. Во спротивно ние би им суделе на субјектите, а на субјектите само Господ има право да им суди.

Cekajki gi vasite odgovori,cekalna ke si napravam. Toa za navredite,sigurno ne si mu napisal PP na tvoeto bratce. Tvoeto baranje e inaku sosema pogresno. Jas mozam na sekoj posta da ti pisuvam: "Hristijanstvoto e terorizam" (toa jas sekogas so dokazi go pravam) i na sekoj post taka da go napagjam hristijanstvoto i da go kritikuvam,kako vise Islamot. No,koga se kritikuvame,daj,jas sakam dokazi,da ne kazam deka toa e moeto baranje. Ako mislis deka Muslimani go napravija toa vo Madrid,ne e dovolno samo da kazes,tuku da dokazes. A jas ti dokazav deka go napravija Hristijani,sorabotnici Evrejski. Ili (da bidam malku poprecizen i da vidis deka sum Iskren) poveke mislam deka se samo Evrei a onie koi se prestavuvaat kako hristijani,samo se krijat pod toa ima,kako bi privlekle,kako vlijatelni hristijani,gnev i kaj hristijanite nad Islamot.

Posto e temava Duh i Dusa,odma ke kazam deka Ti,so statusot,kako "moderator" na ovoj podforum,veke pocna da si ja valkas dusata. Si zede premnogu za pravo a i go imate na ovoj svet.

Pozdrav



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: sard
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 01:01
Ако сакаш да се уништува овој топик тогаш да пишуваме овде ама нели тоа го правевме на топикот Veruvanja кој затоа сега го носи името Вероисповедите и политиката. Таму пишувај за агресивноста на христијанството и користи докази. Истото ќе го правиме и ние кои го мислиме спротивното исто така со докази. Во размислување сум и да се отворат два топици. Едниот со назив „Досие за исламот“, а другиот „Досие за христијанството“ и таму секој овде христијанин или муслиман или било кој да постира се што ќе најде како доказ за злосторствата на лажната вера. Големината на досиејата како и широчината и тежината на сторените дела ќе зборуваат за тоа која од двете вери е Божја, а која е ѓаволска.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 03:00

Тоа е кога некој ќе направи нешто добро во твојот живот а ти ќе му возвратиш со Благослов. Благослов Дарувам
На пример:
-Господ нека те балгослови
-Биди благословен во Името на Господ Исус Христос
-Благословение Господово на Вас
А што е
Благослов ?
Тоа е Благодатно Слово, односно Слово Полно со Благодат
Благодат е дар на Светиот Дух, кој не исполнува со Божја Љубов Целото Богооткриено Слово е полно со Благодат, со Св Духовна Љубов А ние кога го имаме Божјото Слово во нашето Срце Тогаш ова Божјо слово го осветува и нашето слово Секоја наша ољубовена помисла се преобразува во
Благотатно Слово секоја молитва се преобразува во Божја Наредба секојанаша помисла, е Божја помисла така: Благодарејќи му на нашиот Бог, Татко за се околу нас, во името на Исуса Христа ние целата наша околина ја преобразуваме во Благослов не преобразува во Рајската Градина, во Царството Не*есно
Луѓето, домот, патиштата, планините, водата, лебот, ...   ето тоа преку нашите благослови се овечнува и се соединува со Отца во еден момент ке приметиме дека старото помина  ете ново небо и нова земја, Нов Ерусалим, Ново Скопје
Благословението Господово насекаде 

Слава на Отца и Сина и Св Дух, Слава ти Боже Наш, Слава Ти
Слава е полнотија на сите духвни дарови кои произлегуваат од БОГ, Св Троица
Кога ние кажуваме, Слава на Отца и Сина и Св Дух, или Слава на Твоето Воскресение, или Друга Слава
Со тоа ние ја повикуваме Божјата Слава да се всели во нас и да не прослави
Тоа значи полнотијата на Св Дух во која пребива Христос, и ние да ја примиме
Христос на Отца вака се моли:
Славата што си ми ја дал, на нив им ја дадов, за да бидат едно како што сме и ние
Како што Троица, се Еден БОГ, така и ние што ке поверуваме, преку славата постануваме Едно Вечно Тело

И на крај јасно и гласно

Според Учењето на Православната Црква Животните Немаат Душа
На едно место пишува дека душата на животните е во крвта нивна
Но тука под душа не се мисли на душа буквално но на живот
Само човекот има душа Односно ние сме Жива Душа.
 Под душа се подразбира сите елементи на личноста
1. Телото 2. Силата 3. Чувствата 4. Духот Божји 5. Разумот

 



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 03:20

imate procitano deka (jas imam) ne znam kolku e vistina NO.... imaat testirano naucnici vo Anglija ...odma posle smrta na covek go merele primer tezel 90kgr, posle okolu 30 minuti mislam pisuvase go merat pak...tezinata mu se namalila za 25-30 grama... a od nego ne izlegle nikakvi tecnosti... ne znam kolku e vistina no go citav ova sto izjavile Angliski naucnici, kao demek dusata izleguvala od covekot.



-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 03:31
Јас пак слушнав дека разликата во тежината после смртта била за 2 кг.


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 28.Ноември.2005 во 03:43

pa ne znam, mozebi e i tolku... jas ova go citav, mozebi e i 2kgr...vazno imalo nesto...valjda



-------------


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 10.Декември.2005 во 18:44

Миралем,

незнам колку си запознат со Платонизмот и Платоновите идеи во врска со душата. Имено, Платонизмот и Гностичките филозофии кои се појавувале во периодот пред Христос и после него (отприлика 400-500 год) се единствените кои поучуваат за предпостоењето на Душата. Ниту во Јудаизмот ниту во Христијанството не постои таква идеја за предпостоење на душата.  Напротив, кога духот од Бога е вдахнат во човечкото тело, тоа постанува жива душа.

Ти викаш Dusata postoi uste pred ragjanjeto

Мене ми изгледа дека Платонизмот извршил големо влијание врз Муслиманската мисла, штом идејата постои само во Исламот и кај Паганските Филозофии, а паганските филозофии се појавиле пред Исламот.

Инаку да, има разлика меѓу дух и душа...

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 10.Декември.2005 во 22:08

Ne prijatele... ovoj fakt se pobiva zaradi sto odi vo voda tvrdenjeto deka samo Isus e stvoren od pocetokot. Vo Qur'anot se veli deka,Allah,Ademovoto potomstvo go stvoril od negovata (Ademova) kicma. Pa gi prasal dali svedocat deka nema drug Bog osven Nego (Allah) za da posle ne recat deka ne znaele. Pa potoa se prakjaat na Iskusenie.Te. na ovoj svet.

Za paganizmot,i za religijata... ima ne pobitni fakti deka Hristijanskata e Pretopena religija so Paganskata.So onaa na cija glaven vodac bil Konstantin veliki. Simbologijata vo Hristijanstvoto,nemoze da se porekne deka ne e povrzana so paganskite obicai. Navedov eden dosta golem text vo vrska so toa.

Deka dusite postojat uste pred stvaranjeto na covekot,imav prilika na mnogu pati vo Biblijata da vidam kako i drugite (proroci) za sebe tvrdat deka se stvoreni od pocetokot.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 10.Декември.2005 во 22:53

Ми го замачка одговорот Миралем и веднаш ја префрли топката на моја страна... Ако викаш дека пророците во Библијата тврдат дека се створени од почетокот, наведи некој пример оти јас незнам за такви...?

Викаш Pa potoa se prakjaat na Iskusenie.Te. na ovoj svet.

Муабетот ми беше, ако предпостоењето на душите е вистина, како тоа ни Евреите ни Христијаните не го веруваат...? Тоа на Мухамед му било откриено нешто ново што не било откриено до тогаш, или од секогаш Бог им го откривал на пророците...?

Те прашувам бидејќи во официјалните врувања на двете религии ја нема таа наука. Само во Исламот и кај паганските филозофии го има (и кај Хиндуизмот ама тоа е малку подалеку од нас). Само не ја префрлај топката кај Христијанството... еднаш кажа за паганизмот и христијанството... јас разбрав што веруваш... сега ме интересира како тоа толкава сличност на Исламот со паганизмот?

Уште нешто, нема врска со темава... Одсекогаш ме интересираше Петокот како ден во Исламот. Во Христијанството Неделата е ден во кој се прославува Воскресението на Исус - тоа го знаеш... Кажи ми повеќе за петокот, (или ако се работи за друг ден - ако не сум сфатил) ме интересира... а до сега не сум добил одговор, зошто е битен?

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 00:28

Цитирај

Муабетот ми беше, ако предпостоењето на душите е вистина, како тоа ни Евреите ни Христијаните не го веруваат...? Тоа на Мухамед му било откриено нешто ново што не било откриено до тогаш, или од секогаш Бог им го откривал на пророците...?

Prijatele... eve uste eden problem. Problem e sto mislite i veruvate deka Islamot e nova religija. Ne,istoto im Bilo objaveno i na Hristijanite i na Evreite... no izmeneto. Izmeneti mnogu mnogu raboti. Pa zatoa se zivi zapaleni mnogu naucnici. Veruvas ti vo toa deka Bog na nekogo mu objavil deka Zemjata e ravna ploca ? A ne KUGLA ? (Biblijata tvrdi deka zemjata e nepokretna i deka e ravna ploca)Se sto e objaveno na Muhammed s.a.w.s bilo objaveno i na Isus i na Mojsie (mir neka bide so niv).. no Bilo Izmeneto. Allah s.w.t.a go objavuva Qur'anot kako konecna,posledna objava. I go zacuval od promeni i bilo kakvi spletkarenja. Mozes da zamislis,Qur'anot e sifriran. Koj nema da go prifati,vo Sehar (pekol)ke bide frlen.Nad niv e 19. A znaes sto e 19 ? EDINSTVENIOT I NAJ GOLEMIOT. ALFA I OMEGA. Ako te interesira poveke toj broj,ke ti objasnam naknadno.

Drugo... trebase da ja objasnis koja e Paganskata religija i vo sto potocno se veruvalo kaj niv. Tie,sigurno ne veruvale deka ALLAH (BOG) Dusite gi stvoril prvo.Deka site dusi ziveele vo tekot na celiot ovoj zivot. Ona sto go mislis ti e sosema pogresno a eve sega te ti kazam odma sto mislis. Mislis na reinkarnacija (vo sto do nedavna Hristijanstvoto vo toa veruvalo).  Denes "naukata otkriva" deka,kako sto vo temata Budizam spomnav,postojat sedum nivoa na svesnosti. Deka,covekot,so "svoite zivoti" ja pokacuva svesta i odat vo povisok denzitet=gustina=nivo na svesnost. Toa e spomnato vo Qur'anot. Allah dz.s veli deka Toj stvoril sedum neba i vo niv odredil sto ke se naogja. Ona sto naukata go otkriva e sekako pogresno,no neznaci deka Qur'anot od tamu zema. Tie "naucnicite" tvrdat deka Bog ne postoi.A Allah vo Qur'anot veli deka seto toa Toj go sozdal. Znaci duri denes naukata sto otkriva,seto toa e zapisano. Paganite veruvale deka deka dusite na zemjata postojat.No ne se rabotelo za dusi. Tuku za demoni (dzinovi).Dusata posle smrtta ne ostanuva na zemjata,tuku odi tamu kade sto mu e mestoto i tamu kade sto pripagja. Taa odkako ke go pomine iskusenieto na zemjava,nema poveke ovosvetski zivot za nea. Ovdeka ziveat i drugi nevidlivi bitija,pokraj nas. Pred da bideme doneseti na ovoj svet,site sme bile poslusni i pokorni,pravedni i so silna verba.Vidi sto veli Isus. Isus ustvari go potvrduva toa. No ti toa go tolkuvas onaka kako sto go tolkuvas,zatoa sto uste eden "dokaz" koj mislite deka "dokazuva" deka isus e Bog odi po voda.

Inaku na Muhammed s.a.w.s mu e otkrieno ona sto ni denes ne e otkrieno.Ona sto TEK ke se otkrie a posle ke vidime deka vo Qur'anot e veke zavedeno i na toa sme bile opomenati. Koga moreplovecot Kusto otkril deka slatkata i solenata voda ne se mesaat ? Poglednigo slucajot vo Qur'anot kako e opisan. Ke se iznenadis. Koga go otkrija toa kako nastanal celiot kosmos. Pogledaj vo Qur'anot ke vidis. Koga go otkrile razvojot na Embrionot,vidi vo Qur'anot........... i mnogo mnogu mnogu raboti,za koi Muhammed s.a.w.s nemalo teoretski sansi da znae,pa i bilo koj drugi pameten covek vo toa vreme.

Znaci i paganite nesto zele od Bozjite religii,religiite nesto od paganite... pa e praten Qur'anot kako konecna objava i kako posledno Bozje otkrovenie.

Za petokot

Vo petok e stvoren ADEM A.S. Vo Petok e IZBRKAN OD DZENNETOT. VO PETOK KE BIDE I SUDNIOT DEN. Ako ti treba poveke objasnuvanje,bujrum. :) Gledas kolku sme pravedni,,, sega za sega,nisto ne e vo cest so Muhammed a.s :) Nego onaka kako sto ni e od BOGA naredeno.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 01:49

Викаш

Se sto e objaveno na Muhammed s.a.w.s bilo objaveno i na Isus i na Mojsie (mir neka bide so niv).. no Bilo Izmeneto.

Во еден поранешен пост те прашав како е можно и во двете религии Христијанството и Јудаизмот, кои се ривали на некој начин, на ист начин да се изменат работите. Но ти не ми одговори. Мислиш дека заедно се договориле или што? Па тоа не се двајца луѓе па да се договорат да изменат нешто - тоа се цели религии кои егзистираат со години.

Затоа те прашав... како е можно овие „ривали“ заедно нешто да изменат... а тоа да остане во Паганските филозофии, и во Исламот... Ми се причини дека идејава е Платонистичка и гностичка а Мухамед бил под нејзино влијание.

Викаш

Mislis na reinkarnacija (vo sto do nedavna Hristijanstvoto vo toa veruvalo). 

Не, не мислам на реинкарнација (и христијанството никогаш не верувало во тоа - ако тоа го тврдиш тогаш понуди документи и податоци да се види на лице место, кој и во кое време верувал во тоа)... туку мислам на Платонизмот - затоа и те прашав дали си запознат. Платон развил идеологија дека се што постои, па така и луѓето предпостојат во Божјиот Ум - ова тешко се преведува од грчки, значи многу повеќе од обичен ум. Во моментот кога се раѓаат, луѓето всушност само влегуваат во тело - оние кои и предходно постоеле кај Бога. За Гностицизмот не можам многу да ти кажам затоа што ни јас не можам да им го фатам крајот (не можеле ни тие сами - тоа е систем на многу различни идеологии) - но и тие зборуваат слични работи во врска со душата.

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 02:24

Цитирај

Во еден поранешен пост те прашав како е можно и во двете религии Христијанството и Јудаизмот, кои се ривали на некој начин, на ист начин да се изменат работите. Но ти не ми одговори. Мислиш дека заедно се договориле или што? Па тоа не се двајца луѓе па да се договорат да изменат нешто - тоа се цели религии кои егзистираат со години.

Затоа те прашав... како е можно овие „ривали“ заедно нешто да изменат... а тоа да остане во Паганските филозофии, и во Исламот... Ми се причини дека идејава е Платонистичка и гностичка а Мухамед бил под нејзино влијание.

Pa SimeonNT se rabotelo za Golema misija be prijatel. Ti propusti mnogu od mojot post.Kako na primer ne mi kaza zasto e zapalen ziv Dzordano Bruno ? Luge prijatele palele zivi za da ja pokrijat vistinata a kamo li izmena na kniga. Sto ako receme deka dvete se pisuvani zaedno. Ne tolku Bukvalno da se svati seto toa. Dali Bog vo Biblijata objavil deka zemjata e RAVNA PLOCA ? Koj bil vo pravo,obicniot naucnik (Bruno) ili "Bog" "Bog" vo biblijata veli deka zemjata e ravna ploca a bruno veli deka zemjata e Kugla. Ako Evreite go izmenile prvo Stariot Zavet,zasto podocna da ne go izmenat i Noviot a,sto vikas ? Ako se sledat Bozjite propisi,nemoze nikoj da bide Bogatas,vladar,poseben covejk,kako sto tie nastojuvaat da bidat. I celta im se ispolnuva... no ke im dojde krajot.

Hristijanstvoto i den denes veruva vo reinkarnacija.Zarem ne veruvate deka Bog se inkarniral vo covecko telo... ili makar slovoto ili makar bilo sto.

Vo Allahovoto znaenje,inaku,kolku informativno,se sto se slucuva,se e.... kako da kazam,znaeno. Jas okolu toa,ne mozam mnogu mnogu da ti raspravam,toa se veke dlaboki temi.Jas kako naiven,laik,mozam samo vaka,nesto osnovno. Pa sega,zemi nekoj islamski ucenjak,doktor i razberi se so nego. Dali me razbiras ?

Vo Qur'anot stoi deka Allah go stvoril Ademovoto potomstvo (od negovata,Ademova,kicma) i gi prasal: "Zar ja nisam vas Gospodar ? Jesi,mi svjedocimo. Odgovorile. "Ovo zato,da nebiste na sudnjem danu rekli: Mi o ovome nismo znali nista. Ili da nebi ste rekli,nasi preci su druge bogove obozavali a mi smo pokolenja poslije njih zar ces nas kazniti za ono sto su lazljivci cinili ?

Jasno moze da se vidi,deka,potomstvoto Ademovo (lugeto) posvedocilo ednas za Allah,pa da ne ispadne posle vaka taka :) Za Gnosticizmot i za drugite raboti,spomnav onolku kolku za primer.Nivnoto veruvanje e sekako pogresno. Vo Qur'anot isto taka e spomnato,no ne onaka kako sto tie go tolkuvaat,tuku ISPRAVNO. Uste edna rabota koja sluzi za Primer. Abdullah se vikal tatkoto na Muhammed a.s AbduLLAH e dadeno spored Allahovoto ime. Od kade znaele za imeto od Allah togas ??? Vikam,Islamot bil objaven na site pratenici. Imeto od Allah e dadeno na site... pa so tek na vreme,povtorno izgubeno i izgubena nivnata smisla. Vo Arabija,postoele bogovi (kipovi) koi se vikale "Kaballah" (ili taka nesto) Znaci,imeto od Allah zloupotrebeno.Verata Izgubena.Imeto veke dadeno ednas za Stvoritelot,za Svevisniot,no po vremeno izgubena verata,spletki sekogas imalo.I taka imeto pocnale da go davaat (so mali promeni) po razni veri,kipovi i razni "bogovi" no Qur'anot zatoa e objaven,kako Posledna objava. Koja se' ispolnuva.Site zakoni.Konecniot zakon. Vo koja se' e kazano.Sto bilo,sto se slucuva i sto ke se sluci.

 



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 12:44

Здраво Миралем

Ti propusti mnogu od mojot post

Не, не пропуштив ништо - туку сакам да се држиме на едно - две прашања... доста пишувавме долги пстови - ќе не караат... :) Предлагам ако може навистина да се држиме на дикусија на што помалку теми одеднаш за да не биде многу долго.

Викаш Ako Evreite go izmenile prvo Stariot Zavet,zasto podocna da ne go izmenat i Noviot a,sto vikas ?

Добро, ај да ти верувам, ама аргументирај... покажи, тоа се стотици години историја... кој, каде, кога, на каков начин... покажи како се смениле документите.

Викаш Hristijanstvoto i den denes veruva vo reinkarnacija.Zarem ne veruvate deka Bog se inkarniral vo covecko telo... ili makar slovoto ili makar bilo sto.

Постои огромна разлика помеѓу Инкарнација и Реинкарнација. Да ти објаснам:

Реинкарнација - значи дека сите души постојат одсекогаш со Бог... Тие души, бесконечен број пати се отелотворуваат. Значи, кога ќе умрат, повторно биваат вратени назад во тело (или било која жива материја - цвеќе, дрво, крава...), Една душа може да се реинкарнира илјадници пати се додека не доживеат совршенство и единство со Бог. Тоа е накратко филозофијата на Хинду религиите. НИЕ ВО ТОА НЕ ВЕРУВАМЕ. Веруваме дека еднаш се раѓаш, живееш а потоа на СУД Божји да се види како си живеел, и кај ти е конечната дестинација.

Инкарнација - значи дека нешто/некој се инкарнирал - отелотворил. Всушност вие верувате во Инкарнација - дека сите души се предпостоечки и во одреден период, влегуваат во тело. НИЕ И ВО ТОА НЕ ВЕРУВАМЕ. Никој не е предпостоечки со Бог па да се инкарнира - единствено СЛОВОТО БОЖЈО КОЕ ОДСЕКОГАШ ПОСТОИ СО БОГ се инкарнира. И никој друг, оти само Словото одсекогаш псотои со Бог.

А тоа за научниците, црквата и несреќниот „Среден Век“... Католочката црква за време на средниот век подпаднала на искушението ОД БИБЛИЈАТА ДА НАПРАВИ НАУЧНА КНИГА а црквата да контролира се што се случува во државата.

Но, ако се сеќаваш во 1989-1990 (не ми текнува точно која година беше) тие се извинија за се што правеле, за сите научници кои ги запалиле, ги контролирале, итн... Но, Миралем, католичката црква не е целото Христијанство - не го правеле ниту верувале сите христијани тоа... (Кажи ми, ако една група од муслиманите почнат да изјавуваат глупости - суните или шиите, дали тоа значи дека целиот Ислам е во грешка?)

Библијата не е научна книга - НЕ Е ФИЗИКА, ГЕОЛОГИЈА, ГЕОГРАФИЈА, АСТРОНОМИЈА, МЕДИЦИНА... итн. Погрешно е да се толкува така. Библијата е книга на Христовата Заедница - Црквата, и целта му е да поучува поправа, воспитува итн... а не да докажува наука - си има научни дисциплини за тоа. Оние кои грешеа, сега се покајаа.

2 Тим. 16 Целото Писмо е од Бог вдахновено и е полезно за поучување, за прекорување, за поправање и за воспитување во праведност, 17 за да биде Божјиот човек совршен и подготвен за секое добро дело.

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Постирано од: mikus
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 12:57
ima li razlika?

Dusata na violinata ja vnel majstor Stradivari.

So duhot na revolucijata ,zapocnata od Lenin ,borcite na Crvenata armija se borea i ginea.

Imali nekoja razlika?

mozebi dusata e deminutiv od duh

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: la fille
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 16:01
dzabe e da go dobies celiot svet koga nisto ne ti vredi dokolku ja izgubis dusata


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 17:39

Цитирај

Не, не пропуштив ништо - туку сакам да се држиме на едно - две прашања... доста пишувавме долги пстови - ќе не караат... :) Предлагам ако може навистина да се држиме на дикусија на што помалку теми одеднаш за да не биде многу долго.

Hehe... ajde,neka bide taka. Mada,imase vrska so temata,kako edno potprasanje a i prasanjeto bese odgovor na tvoeto. Vsusnost,sakav da kazam deka,vistinata bila druga od onaa vo biblijata,pa onie koi VISTINATA ja tvrdele,bile zivi zapaleni od strana na cuvarite na Biblijata.Zosto kako,bidi malce iskren,razmisli iskreno... ke dojdes do odgovor.Da ne ti go davam jas,da ne ispadne deka begam od temava.

Цитирај Добро, ај да ти верувам, ама аргументирај... покажи, тоа се стотици години историја... кој, каде, кога, на каков начин... покажи како се смениле документите.

Ocekuvas sega vo detalji da ti opisam koj go storil toa. Mozeme nie samo da si pretpostavuvame... Kako sto kazav,ednata pretpostavka e deka Biblijata (verovatno se misli i za noviot i za stariot zavet) ja ima sredeno Konstantin Veliki. Zaradi koi pricini,vrati se na temata kade sto objasniv,objasneto e ubavo i so fakti i dokazi. Deka e Biblijata izmeneta i pogresna,toa e mnogu poveke od ocigledno... (zatoa bese i prasanjeto vo vrska so zapalenite naucnici) Koj ja izmenil,iako e i toa ocigledno,i zosto... no ne e tolku bitno. Drugo,tocno da se dokaze e bas problemot sto e Istorija od stotici godini... sekogas i vo sekoe vreme izmenuvana. Taka se gubi sekoja traga. No ostana faktot deka e promeneta. Evreite,od sekogas go ocekuvaat kako nivni spasitel poslednio lazen Mesia (Dedzdzal te. Antihrist) Rim uste od togas,pred stotici godini,bil so golema funkcija,tamu vladeenjeto od sekogas odelo so nasledstvo,po pokolenija.... Ako jas od pradedomi sum dobil toa i toa... dedomi mi kazal i me opomenal za nekoi raboti,koi se slucuvaat posle negovata smrt. No,mi kazal isto deka se sto se slucuva se e toa lazno,deka seto toa treba da go prepravam,vo sklad so zakonite koi toj mi gi ostava,so ona sto im bilo niv objaveno (a toa seto dedomi go prepravil)... vaka vo prikaski samo mozeme da si pretpostavuvame kako doslo do IZMENATA a deka e Izmena toa e nepobiten FAKT.Prifatile vie ili ne. Nikoj ne go poreknuva od nas toa deka ISUS E ALLAHOV PRATENIK,EDEN OD ODBRANITE BOZJI PRATENICI,EDEN OD SAKANITE BOZJI PRATENICI,NO GRESKA STE KOGA VELITE DEKA E SIN BOZJI ILI BOG I TOA GOLEMA I NEOPROSTIVA GRESKA.

Цитирај Постои огромна разлика помеѓу Инкарнација и Реинкарнација.

Цитирај Всушност вие верувате во Инкарнација 
Baraja temata "Budizam" tamu objasniv. Nie ne veruvame nitu vo inkarnacija nitu vo reinkarnacija... tuku toa veruvanje e samo del te. ukradeno od ona sto veke bilo objaveno,no pogresno tolkuvano. 

Цитирај

Библијата не е научна книга - НЕ Е ФИЗИКА, ГЕОЛОГИЈА, ГЕОГРАФИЈА, АСТРОНОМИЈА, МЕДИЦИНА... итн. Погрешно е да се толкува така. Библијата е книга на Христовата Заедница - Црквата, и целта му е да поучува поправа, воспитува итн... а не да докажува наука - си има научни дисциплини за тоа. Оние кои грешеа, сега се покајаа. 

Kako ? Zasto togas tvrdi deka zemjata e ravna ? Znaci biblijata e pogresna. Pogresno e da se tolkuva biblijata kako nauka,fizika,geografija,astronomija,medicina.... itn zatoa sto toa vo Biblijata go nema,i ako go ima nekade e pogresno. Velis: "Оние кои грешеа, сега се покајаа. " Ne stanuva zbor za toa. Znam deka se pokajaa,hehe... samo neznam dali mislis ti sto jas mislam. Za sto se pokajale,zatoa sto nitu krivi nitu dolzni gi zapalile ? Zatoa sto na Pravdinata gi zapalile ? Toa e sekako taka,no zosto ???  Ovdeka doagja drugo prasanje... zasto da se kaat ako toa e Bozja Inspiracija ? Bi se pokajal covek ako toj napravi greska a potoa da se dokaze obratnoto,pa bi ja priznal greskata i bi rekol e se izvinuvam sto tvrdev taka. No nema nikogas i besmisleno e da se kaze e Bruno,vo pravo bese,se izvinuvam,"bog gresi" navistina zemjata e Kugla,kako sto ti rece a ne ploca,kako sto "Bog rece" Subhanallah. Ako e Bozja objava,mora i za medicinata da pisuva i za fizikata i za astronomijata i za astrologijata... Dali sega ke mi dokazuvas deka Qur'anot ne e vistina zatoa sto zboruva i za naukata ?  Znaci,sekako deka ke se kaat,zatoa sto ogromna greska napravile (ne prema naucnikot) tuku prema Boga i biblijata. Ima mnogu slucaevi koi dokazuvaat deka Biblijata e sosema pogresna i deka nema vrska so Bozjata inspiracija.  Ova samo onaka,patem go spomnav,da se nadovrzam na toa,deka gi imalo i onie koi ja znaele vistinata,no takvite progonuvani bile i spaleni.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 18:37

Здраво Миралем,

Додека ти претпоставуваш дека Константин ја оформил Библијата која ја имаме денес (Ocekuvas sega vo detalji da ti opisam koj go storil toa. Mozeme nie samo da si pretpostavuvame... Kako sto kazav,ednata pretpostavka e deka Biblijata (verovatno se misli i za noviot i za stariot zavet) ja ima sredeno Konstantin Veliki.) јас ќе ти испратам некои информации за до сега пронајдените артефакти. Имено, со помош на Археологијата, денес имаме манускрипти и папируси кои датираат уште од најстаро време.

Во својата најнова книга Eyewitness Dr. Carsten Thiede нуди СУМАРИЗАЦИЈА - ПРЕГЛЕД на до сега пронајдените манускрипти што содржат делови од Новиот Завет или пак цели книги.

 

Во оваа графа се подредени по година на датирање манускрипти кои содржат делови од Новиот Завет.

Имињата (шифрите) на Манускриптите (MS)

 

Што содржат

 

Од кога датираат

Референца на страна.

Magdalen Papyrus (P64)

Матеј 26:7-8, 10, 14-15, 22-23 и 31.

Пред 66 г. по Христа

125

Dead Sea Scroll MSS 7Q5

Марко 6:52-53

Пред 68 г.
"а можно е и порано – 50г."

46

Dead Sea Scroll MSS 7Q4

1 Тимотеј 3:16-4:3

Пред 68 г. по Христа

140

Barcelona Papyrus (P67)

Матеј 3:9, 15; Матеј  5:20-22, 25-28

Пред 66 г.

68-71

Paris Papyrus (P4)

Лука 3:23, 5:36

"не покасно" од 66г.

70

Pauline Codex (P46)

Павлови посланија (??)

85 г. по Христа

70-71

Bodmer Papyrus (II) (Johannine Codex P66)

Евангелие по Јован "скоро целосно"

125 г. по Христа.

71

P32

?

175 г.

71

P45

?

150 г.

71

P77

?

150 г.

71

P87

?

125 г.

71

P90

?

150 г.

71

John Rylands Greek 457 (P52)

Јован 18:31-33, 37-38

100-125 г.

115, 126, 138

Papyrus Oxyrhynchus 2683 (P77)

Матеј 23:30-39

150 г.

126

P. Oxyrhynchus 2 (P1)

Матеј 1:1-9, 12, 14-20

"не покасно" од P4 (околу 100 г.)

126

P. Oxyrhynchus 3523 (P90)

Јован 18:36-19:7

ca. 125-150 A.D.?

127

  

Во оваа графа се подредени по година на датирање манускрипти кои содржат цел Нов Завет (податоците се според проф. McDowell)

Имињата (шифрите) на Манускриптите (MS)

Од кога датираат

Белешки

Chester Beatty Papyri

200 г.

Најголемиот дел на НЗ, но не и се се наоѓа на папируси

Codex Vaticanus

325-350 г.

Кодекс претставува книга, за разлика од папирусите кои се само замотани свитоци.

Codex Sinaiticus

350 г.

 

Codex Alexandrinus

400 г.

 

Codex Ephraemi

400 г.

 

Codex Bezae

450 г. +

 

Codex Washingtonensis

Прибл. 450 г.

 

Codex Claromontanus

500ти г.

 

 

Инаку се заедно постојат околу 5.300 Манускрипти на Грчки јазик, 10.000 на Латински, и 9.300 на други јазици (Египетски, Сиријски...) Се заедно, до сега имаме нешто повеќе од 24,000 документи. И сите овие се идентични. А како што можеш да видиш, најголемиот дел од нив датираат од пред Константин. Сега повторно те прашувам, кога, кој и како ја изменил Библијата?

 

 

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 23:11

Pozdrav SimeonNT...

Ova istovo veke go kaza ednas a na istovo i ti dadov odgovor. Ako Konstantin,kompletiral 4 evangelija i site onie delovi koi spagjaat vo Noviot Zavet,gi sozdal taka kako sto gi sozdal... pa sekako deka bi se setil i datumite da gi promeni. Toa vsusnost bilo prvoto sto trebal da go napravi,datumite da gi promeni.Sekako,ako Konstantin ja napisal Biblijata,toj znael koga taa se zapisala,i "originalite" od koga bile.(ako zboruvame za Falsifikat,togas,jasno e deka i datumite se promeneti)Toj gi prepisal pa datumite gi stavil isti. I jas koga bi zel da prepisuvam novo Evangelie,pritoa sakam da zalazam na nekogo,nema da napisam deka sum go pisuval jas,nitu ke napisam deka e od 2005.(Pa i bilo kakov drugi dokument  ) Pa potoa kazav,imalo luge,koi ne go prifatile konstantinoviot predlog,te. luge koi videle i na koi im bilo jasno deka ona sto go napravil toj e pogresno. Luge koi ja znaele vistinata,no,za eden vladar,ne bilo tesko da gi sotre takvite i nivnite knigi. Zatoa,onie koi ja znaele vistinata,ja cuvale duri vo nekoi umetnicki dela.Kako na primer,Leonardo Da Vinci,vo negovite sliki dosta tajni sokril,nekoi drugi vo nekoi pesni,stihovi,vo nekoi gravuri.... Zatoa sto se' bilo unistuvano.Koga bile spaleni zivi luge,prasuvale za knigite. Mnogu jasno,tie Manu skripti nisto ne menuvaat. I denes nekoj moze da napise nesto i da izjavi deka go pronasol i da kaze deka datumot na toj dokument bil od togas i togas... :"Onie sto ja izbrale,izvornata istorija na Hristos bile prvite eretici na svetot. Za Istoricarite bilo srekja toa sto nekoi Evangelija sto konstantin se obidel da gi izbrise nekako preziveale. Vo 1950 godina kaj zapadniot breg vo Mrtvo More,vo edna pestera,nedaleko od Kumran,vo Evrejskata pustina bile pronajdeni stari hebrejski rakopisi.I,se razbira,Koptskite dokumenti od 1945 godina vo Nag Hamada. Tie dokumenti za koi se smeta deka krijat dosta od vistinata... se razbira,vatikan,so soglasnost na svojata tradicija na pogresno informiranje se obidel da go spreci objavuvanjeto na tie dokumenti. A Zosto ? Zatoa sto od niv se gledaat jasni istoriski nesoglasuvanja i izmislici koi jasno potvrduvaat deka sovremenata biblija ja sostavile i uredile lugje sto imale odredeni politicki celi,a toa e da ja promoviraat bozestvenosta na covekot (bozjiot pratenik) Isus Hristos i da go koristat negovoto vlijanie za da ja zgolemat nivnata mok."

 



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: SimeonNT
Датум на внесување: 11.Декември.2005 во 23:44

Ах Миралем пријател,

добро е што си цврст во твојата вера, но жал ми е што не сакаш да се соочиш со реалноста

pa sekako deka bi se setil i datumite da gi promeni. (Константин)

Потеклото на документите што ти ги покажав се одредува по Хемиски пат преку Ц 14 технологијата. Тоа ти е распаѓање на јаглеродот во предметите под дејство на радијацијата.... Преку таа технологија јасно е дека секој предмет може да се датира од кога потекнува - со многу мали разлики... А има и други методи... Ваљда Константин не бил толку памете па да го скрие потеклото од оваа технологија. Миралем, живееме во време кога се се знае, технологија, интернет, физика, хемија... Денес е се достапно дури и за најголемите лаици како нас. Немој да веруваш во такви наивни работи дека некој некогаш нешто искривил и сите ги прелажак... па не сме среден век повеќе Миралем... Денес постои технологија, па докажи дека си во право - јас ти покажав дека не си - датирањето на датумите се утврдува по научен пат.

А тоа за Документите од Мртвото Море... дека Ватикан не сака да ги објави... очигледно е дека не си ги ни погледнал податоците од горе - зашто вториот и третиот документ во графата доаѓаат точно од Кумран (Dead See Scrolls) и содржат делови од Новиот Завет каков што го имаме денес. Напротив, објавени се и се знаат кои се и што се - и фала му на Бог за нив, оти ни разрешија многу мистерии...

Но, ти верувај си како сакаш - верувај дека Константин ги променил датумите... 

 

Милост, Благодат и Мир од Господ Исус Христос.



Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 12.Декември.2005 во 00:05

Simeon... ne deka cvrsto stojam vo Islamot.Ti se kolnam... da mi ja dadat mesecinata vo levata raka a sonceto vo desnata raka,nema da me ubedi nekoj vo druga religija i da me ottrgne od Islamot. NE. Togas,vo toa vreme,ustvari,sekoj se sluzel so tie raboti,Simeon. SEKOJ. Pa nemalo togas PC koga vo e-mail podatocite bi gi stavil i sekogas se tuka. Nitu telefon pa da se javi do sorabotnikot pa da mu ja kaze tajnata. Koga bile vo prasanje takvi doverlivi raboti,bile (i mozelo) samo na toj nacin da se zacuva tajnata. Ili da se ima potpolna doverba vo k*rirot preku kogo ja prakjaat. A za poveke pari,sekoj se laze. Pa ete i predavnikot na Isus. Zatoa,vo toa vreme,sekoj so takvi raboti se sluzel.

Za dokumentite,pronajdeni vo Mrtvo More,pa ne se raboti za Isti dokumenti. Sekogas porakite do detal gi citam,zatoa i spomnav,samo ne me razbra. Kako sto ja izmislile izvornata biblija,pa taka i tie dokumenti,prijatelu,pa eve,rekle,da videte deka se e isto zapisano.... pa cekaj,ima luge koi rabotat na toa,koi se zapisuvaat.

Ponataka,jas striktno ne mislam i ne sum siguren deka Konstantin ja izmenil Biblijata. Jas sum siguren 100% deka BIBLIJATA E IZMENETA. Kako sto i sam mozes da si vidis,samo sto ne sakas da mi priznaes. A koj ja izmenil,voopsto ne mi e bitno.No na prasanjeto koj ja izmenil,go davam samo toj primer,koj jas licno ne sum go otkril,ami Istoricari,strucnjaci,teolozi,doktori.......

Jas ti kazav toa sto e. No,ti,veruvaj si i ponataka,deka zemjata e ravna ploca. 

Allah da vi upati na praviot pat,insAllah.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 16:49

Сите живи суштества имаат душа.А,пак духкои многу луѓе го поистоветуваат со душа,претставува единство на умот,телото и душата.А духовите од кои се плашат луѓето,не се совршени и затоа не треба да се викаат духови,туку изгубени души.



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 18:53
Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Сите живи суштества имаат душа.А,пак духкои многу луѓе го поистоветуваат со душа,претставува единство на умот,телото и душата.А духовите од кои се плашат луѓето,не се совршени и затоа не треба да се викаат духови,туку изгубени души.

Tocno... site zivi sustestva imaat dusa.Se' se ragja,raste i umira. Za Duhot i Dusata napraviv razlika. Edno ne e tocno,deka ima izgubeni dusi. Sekoja dusa,posle napustanjeto na fizickoto telo odi na odgovornost.Odi onamu kade sto mu e mestoto. Odi da polaga racun. Secija dusa,zivee vo tek na celiot ovosvetski zivot. Od Ademovata kicma,Allah dz.s go stvoril i negovoto potomstvo.Pa gi povikal potoa da posvedocat za Allahovoto edinstvo,postoenje,mok i sila... sekoja edna dusa e bidena pred Allah dz.s i ima posvedoceno... posle toa,so sekoe ragjanje odredena dusa,doagja na ovoj svet na iskusenie.Posle smrtta,se vrakja da polaga racun. Se prenesuva deka,na zemjata,pred Adem a.s ziveele Dzinni (kako sto e kazano nekolku pati... ne se raboti za dzinovi kako sto se opisani po bajkite).Tie pravele nered na zemjava,pa Allah pratil Vojska Meleki da gi progonat po morskite ostrovi.I denes,prestolot na Iblis se naogja vo More (se pretpostavuva deka toa e Bermudskiot Triagolnik). Postojat poveke svetovi. Taka postoi i nevidliv svet,vo koj ziveat tie Dzinovi.Ona sto do denes se znae kako izgubeni dusi,toa se Dzinovi. Allah stvoril 7 neba i odredil sto ke se naogja vo sekoe nebo.I ne opomenal deka TOJ e Kontrolor na seto toa. Naukata so ova malku zakasni.I koga go  otkri,go otkri pogresno. Deka postojat sedum nivoa na svesnosti. 1.Minerali,bilki 2.zivotni.3.luge.4.vonzemjani (kako sto naukata tvrdi) 5. deka e mesto kade sto dusata odi otkako ke go napusti teloto pa posle odbira kade povtorno ke se inkarnira (pak kako sto naukata tvrdi). 6 bitija so pogolema razviena svest i 7. e se'. No spored niv Bog ne postoi. Seto toa e spomnato vo Qur'anot i nad seto toa Vladar e svevisniot Allah dz.s. Sekoj povisok stepen se hrani so poniskiot.Taka,zivotnite se hranat so rastenijata,lugeto so zivotnite "vonzemjanite" (Dzinovite) so lugeto.Kako Dzinovite so lugeto ? Denes znaeme site,kolku luge ima opsednati od demoni. Dzinovite od lugeto crpat energija. Edinstveniot lek ZNACI EDINSTVEN LEK za zastita protiv tie zli "dusi" e Qur'anot.  Qur'anot ako se uci na Arapski jazik. Se prasuvate kako koga ne razbiram Arapski. Dzinovite,koi gi opsednuvaat lugeto,ziveat po iljadnici godini.Gi poznavaat site jazici na svetot. Moze duri sekoj proverka da si napravi. Allah dz.s i posledniot pratenik s.a.w.s ni odredile posebni aeti i Qur'anski surinja za zastita od takvite "sili"

Duhovi(kakvi sto se zamisluvaat),Vonzemjani,Izgubeni dusi.... ne postojat. Se' se Dzinovi. Sekoj eden covek,na planetava zemja,ima svoj Dzin (Karin). Jas imam svoj dzin i vo tekot na celiot moj zivot toj e somene,moze da zavladee so mene (dokolku gi slusam svoite strasti) Mozam i da zavladeam so nego.Dokolku se boram protiv fitnata negova pa da go ubedam na svoeto.Posle mojata smrt,toj i ponataka prodolzuva da zivee. Ako ne sum go naucil,toj ke prodolzi so manipulacija i lagi. Da me emitira mene (zatoa sto vo celost me znae,cel zivot e so mene) da pravi nered po kukjava,da se ponasa kako sto sum se ponasal i jas... da se poveruva deka dusata moja ili jas sum se vratil od mrtvite. Zatoa se' e protiv Islamot,zatoa sto Islamot ja ima edinstvenata zastita. Vo Qur'anot na se' sme opomenati.Nisto ne e izostaveno.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 01:11
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Сите живи суштества имаат душа.А,пак духкои многу луѓе го поистоветуваат со душа,претставува единство на умот,телото и душата.А духовите од кои се плашат луѓето,не се совршени и затоа не треба да се викаат духови,туку изгубени души.

Tocno... site zivi sustestva imaat dusa.Se' se ragja,raste i umira. Za Duhot i Dusata napraviv razlika. Edno ne e tocno,deka ima izgubeni dusi. Sekoja dusa,posle napustanjeto na fizickoto telo odi na odgovornost.Odi onamu kade sto mu e mestoto. Odi da polaga racun. Secija dusa,zivee vo tek na celiot ovosvetski zivot. Od Ademovata kicma,Allah dz.s go stvoril i negovoto potomstvo.Pa gi povikal potoa da posvedocat za Allahovoto edinstvo,postoenje,mok i sila... sekoja edna dusa e bidena pred Allah dz.s i ima posvedoceno... posle toa,so sekoe ragjanje odredena dusa,doagja na ovoj svet na iskusenie.Posle smrtta,se vrakja da polaga racun. Se prenesuva deka,na zemjata,pred Adem a.s ziveele Dzinni (kako sto e kazano nekolku pati... ne se raboti za dzinovi kako sto se opisani po bajkite).Tie pravele nered na zemjava,pa Allah pratil Vojska Meleki da gi progonat po morskite ostrovi.I denes,prestolot na Iblis se naogja vo More (se pretpostavuva deka toa e Bermudskiot Triagolnik). Postojat poveke svetovi. Taka postoi i nevidliv svet,vo koj ziveat tie Dzinovi.Ona sto do denes se znae kako izgubeni dusi,toa se Dzinovi. Allah stvoril 7 neba i odredil sto ke se naogja vo sekoe nebo.I ne opomenal deka TOJ e Kontrolor na seto toa. Naukata so ova malku zakasni.I koga go  otkri,go otkri pogresno. Deka postojat sedum nivoa na svesnosti. 1.Minerali,bilki 2.zivotni.3.luge.4.vonzemjani (kako sto naukata tvrdi) 5. deka e mesto kade sto dusata odi otkako ke go napusti teloto pa posle odbira kade povtorno ke se inkarnira (pak kako sto naukata tvrdi). 6 bitija so pogolema razviena svest i 7. e se'. No spored niv Bog ne postoi. Seto toa e spomnato vo Qur'anot i nad seto toa Vladar e svevisniot Allah dz.s. Sekoj povisok stepen se hrani so poniskiot.Taka,zivotnite se hranat so rastenijata,lugeto so zivotnite "vonzemjanite" (Dzinovite) so lugeto.Kako Dzinovite so lugeto ? Denes znaeme site,kolku luge ima opsednati od demoni. Dzinovite od lugeto crpat energija. Edinstveniot lek ZNACI EDINSTVEN LEK za zastita protiv tie zli "dusi" e Qur'anot.  Qur'anot ako se uci na Arapski jazik. Se prasuvate kako koga ne razbiram Arapski. Dzinovite,koi gi opsednuvaat lugeto,ziveat po iljadnici godini.Gi poznavaat site jazici na svetot. Moze duri sekoj proverka da si napravi. Allah dz.s i posledniot pratenik s.a.w.s ni odredile posebni aeti i Qur'anski surinja za zastita od takvite "sili"

Duhovi(kakvi sto se zamisluvaat),Vonzemjani,Izgubeni dusi.... ne postojat. Se' se Dzinovi. Sekoj eden covek,na planetava zemja,ima svoj Dzin (Karin). Jas imam svoj dzin i vo tekot na celiot moj zivot toj e somene,moze da zavladee so mene (dokolku gi slusam svoite strasti) Mozam i da zavladeam so nego.Dokolku se boram protiv fitnata negova pa da go ubedam na svoeto.Posle mojata smrt,toj i ponataka prodolzuva da zivee. Ako ne sum go naucil,toj ke prodolzi so manipulacija i lagi. Da me emitira mene (zatoa sto vo celost me znae,cel zivot e so mene) da pravi nered po kukjava,da se ponasa kako sto sum se ponasal i jas... da se poveruva deka dusata moja ili jas sum se vratil od mrtvite. Zatoa se' e protiv Islamot,zatoa sto Islamot ja ima edinstvenata zastita. Vo Qur'anot na se' sme opomenati.Nisto ne e izostaveno.

 

     Јас пак ќе речам дека има изгубени души.Еве и зошто.Од нашето создавање од страна на бог,нас ни е дадена слобода да избираме,апсолутна слобода.Ако пробаме да убиеме некого,иако тоа е лошо и е против божјите закони,бог нема да се материјализира и да не спречи да не извршиме убиство,се разбира секаде има исклучоци.Зборот ми е дека имаме слобода да правиме што сакаме,ова е наш свет,свет на луѓето.Кога ни се дава слобода на сите полиња,треба да ни се даде слобода дали сакаме да одиме по патот на светлината кон бог,или не.Бог ни ја дава таа слобода.Ако душата не сака да ја напушти оваа димензија заради разлишни пришини како на пр. мајка која не сака да ги остави своите деца,богати луѓе,материјалисти кои не сакаат да го остават богатството,остануваат на земјата како изгубени души.Се разбира тие не можат да има наштетат на живите.На овие изгубени души треба да им се покаже патот кон светлината,онаа божествената.Затоа се тврди дека во замоците има најмногу духови,па сопствениците целиот свој живот живееле во тие огромни замоци кои вределе цело богатство,па дури и по смртта не сакале да ги напуштат



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 01:24
   А тоа што го велиш за Џиновите јас го толкувам на друг начин.Факт е дека сите религии имале големи влијанија меѓу се*е,и во сите свети книги на различен начин се објаснети исти работи.Несомнено,повеќе, а можеби се што е напишано во Коранот е вистина.Јас мислам дека џиновите го симболизираат човековиот ум,најмоќно и најмрачно човеково оружје.умот не ни е под контрола,и треба да успееме да го контролираме,односно да направиме една благосостојба помеѓу умот,телото и душата.Секој си има свој џин и секој си има свој ум.Светите книги се симболични дела и не треба толку буквално да се сваќаат,тие се приказни со поента која мораме да ја сватиме иначе ќе останиме во заблуда.Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.А за бермудскиот триаголник,објаснив во таа тема,да не се повторувам ќе прочиташ таму,тоа повеќе не е мистерија.Не сваќај се толку буквално,читај малце меѓу редови

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 02:55

Zdravo White Eagle. Vo postot imas nekolku pogodoci a i nekolku greski. Ke probam sega jas na svoj nacin da ti objasnam nesto. Od Islamska gledna tocka. (povtorno velam,za zbor nikoj ne sakam da me drzi,sekoj treba da si cita i uci,ova e poveke moe mislenje,kako jas sum ja svatil verata i odredeni raboti).

Цитирај Јас пак ќе речам дека има изгубени души.Еве и зошто.Од нашето создавање од страна на бог,нас ни е дадена слобода да избираме,апсолутна слобода.Ако пробаме да убиеме некого,иако тоа е лошо и е против божјите закони,бог нема да се материјализира и да не спречи да не извршиме убиство,се разбира секаде има исклучоци.Зборот ми е дека имаме слобода да правиме што сакаме,ова е наш свет,свет на луѓето.Кога ни се дава слобода на сите полиња,треба да ни се даде слобода дали сакаме да одиме по патот на светлината кон бог,или не.Бог ни ја дава таа слобода.Ако душата не сака да ја напушти оваа димензија заради разлишни пришини како на пр. мајка која не сака да ги остави своите деца,богати луѓе,материјалисти кои не сакаат да го остават богатството,остануваат на земјата како изгубени души.Се разбира тие не можат да има наштетат на живите.На овие изгубени души треба да им се покаже патот кон светлината,онаа божествената.Затоа се тврди дека во замоците има најмногу духови,па сопствениците целиот свој живот живееле во тие огромни замоци кои вределе цело богатство,па дури и по смртта не сакале да ги напуштат

Kazav i vo prethodniot post. Allah dz.s,tocno e deka ni sozdal slobodni,so slobodna volja na Izbor.Da ne bese slobodata,nemase da mozeme razlika da napravime. Vsusnost,znaeme kolku e ubavo da mu se pomogne na nekogo (da mu se spasi na nekogo zivotot) tokmu zaradi toa sto postoi Moznosta i da mu se odmogne (ili nekoj da bide ubien). No,ona sto ne se slozuvame e toa sto,nie veruvame (a siguren sum deka toa e taka i vo hristijanstvoto) deka,slobodata,covekot e ima vo tekot na ovoj zivot. Znaci,pricinata sto sme stvoreni e kolku ke izdrzime vo borbata protiv zloto. Slobodata ja imame vo ovoj zivot i tuka mozeme da odmereme,dali ke bideme zli ili dobri luge.Ke go sledime Djavolot ili Boga. Toa e "Misijata". Posle smrtta,sekoj covek,za sekoe delo,ke polaga racun. Mnogu e pogresno da se veruva deka dusata posle smrtta e slobodna.Zatoa sto sekoj bi posakal mrtov da bide.Bez odgovornost,pokraj familija,nikoj od nego nema nisto da bara.Ne.Dusata,posle smrtta,odi na odgovornost. A apsolutna sloboda nemame. Toa e logicno prijatele. Tokmu zaradi primerot koj go spomna za majkata i decata i bogatiot za gomilanje kapital.... Covekot,posle smrtta,so sebe gi nosi samo negovite dela. Drugo se' ostava. Ako covekot zasluzi na ovoj svet,ke dobie na drugiot. Ako majkata dobro gi vaspita svoite deca (toa e dolznost na sekoja majka) taa decata ke gi ima vo rajkot,za sekogas i bessmrtni. Ako Bogatiot pomaga so toa sto go ima (sto povtorno Bog mu go dal) toj Bogatstvo i raskosen zivot ke ima na Onoj svet,za sekogas. Slobodata ja imame samo tuka na ovoj svet. I tuka mozeme da odbereme sto e za nas podobro. Za zamocite... isto e ona sto predmalku go spomnav. Vo toj slucaj,podobro da se bide mrtov,neli ? Kako sto kazav. Se se tie raboti Mit-ovi. Se' se toa Dzinovi. Kako sto kazav,sekoj covek ima svoj Dzin (karin) i toj so nego e vo tekot na celiot negov zivot.Ne razdvoen. Posle smrtta na covekot,Dzinovite i ponataka ostanuvaat da ziveat. Dzinovite se denes naj golema manipulacija. Ako pocnam da ti tvrdam deka upravuvaci na leteckite cinii se Luge od planetava zemja i Dzinovi,sekako deka ke reces toa ne e vistina. No Vistina e. Naj golema opasnost za covekot se dzinovite.Sekogas covek moze da "nagazi" na toa i da bide od nego opsednat. Dzinovite gi ima kako ilugeto.Eskimi,kinezi,makedonci,bugari,muslimani,hristijani, evrei,ateisti,budisti.... isto kako i lugeto. Na ovaa tema,mozam so denovi da ti zboruvam,zatoa sto sum licno jas,slucaj i licno iskustvo sum imal. A deka e Qur'anot lek edinstven za toa,jas sum isto taka licen svedok.

Цитирај    А тоа што го велиш за Џиновите јас го толкувам на друг начин.Факт е дека сите религии имале големи влијанија меѓу се*е,и во сите свети книги на различен начин се објаснети исти работи.Несомнено,повеќе, а можеби се што е напишано во Коранот е вистина.Јас мислам дека џиновите го симболизираат човековиот ум,најмоќно и најмрачно човеково оружје.умот не ни е под контрола,и треба да успееме да го контролираме,односно да направиме една благосостојба помеѓу умот,телото и душата.Секој си има свој џин и секој си има свој ум.Светите книги се симболични дела и не треба толку буквално да се сваќаат,тие се приказни со поента која мораме да ја сватиме иначе ќе останиме во заблуда.Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.А за бермудскиот триаголник,објаснив во таа тема,да не се повторувам ќе прочиташ таму,тоа повеќе не е мистерија.Не сваќај се толку буквално,читај малце меѓу редови

Dzinovite ne go simboliziraat coveckiot um,no,mozat da go kontroliraat. Dzinovite duri mozat i da go razdvizuvaat coveckoto telo. Dzinot ima sposobnost i da se seta po covekovite veni,znaci,celosno da go kontrolira covekot... onolku kolku sto ke mu dozvoli licnosta. Ako covek se pridrzuva kon Bozjite zakoni,zapovedi,propisi... takvata sila nemoze da go poseti toj covek ili da mu nasteti,naprotiv,vo toj slucaj,ti ja prilagoduvas kon sebe. Ako klanjas namaz,ako slusas Qur'an,los dzin nemoze da izdrzi vo taa kukja i vo toj covek.A onoj koj go poseduvas,go priviknuvas (sopstveniot). Deka svetite Knigi se simbolicni dela i deka ne treba bukvalno da se svakjaat Fakt e. Muhammed s.a.w.s spomnuva deka Dedzdzal (naj golemoto iskusenie za covekot) ke se dvizi so svetlosna brzina,na zivotno (so golemina onolku kolku sto odgovara na edna letecka cinija) so brzina,kako sto se dvizi dozdot koga ima i veter.Deka za 40 dena,nema grad nitu selo a da ne poseti.Osven gradovite mekka i medina. Tie ke bidat zastiteni od Meleki (Angeli). Ako spomnel letecka cinija,sekako deka nemalo da mu veruvaat,zatoa sto togas nemalo nisto slicno na toa. No denes,znaeme sto moze toa da bide. Qur'anot e poln so naucni dokazi,koi skoro se otkrile i koi doprva ke se otkrivaat.

Цитирај Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.

Gledas... nesto sto ima smisla ne veruvame a veruvame nesto sto e totalno besmisleno. Ne veruvate deka Bog pratil meleki da gi proteraat Dzinovite. Ne veruvate vo toa deka Allah go prakja Dzibril a.s (Gabriel) da go unisti nekoj narod,ili,nekoi narodi,zatoa sto pravele grev. Ne veruvate vo toa deka Allah ima slugi,meleki,dzinni,luge,drvja,kamenja... i se sto posto,se sto e stvoreno,stvoreno e Nemu da mu robova.Zasto ne veruvate ? Velis Bog e kadar sam da go izvrsi toa. VISTINA,NO BOG IMA I ROBOVI I SLUGI,KOI BESPREKORNO GI IZVRSUVAAT NEGOVITE NAREDBI. A veruvate deka Allah (Bog) go izmacil "svojot sin" (subhanallah) ili,sto e uste po nevozmozno,Bog se izmacil samiot sebesi,ili Bog izmacil del od nego... zosto ? Za da spasi hristijanite ? Zaradi grevovite necivi ? Ne mozese li Bog da gi oprosti grevovite bez da se maci samiot sebesi,ili negoviot "EDINSTVEN SIN"

I... megjuredovi ne citam. :) Vo ovoj podforum (veroispoved) ne sretnav tema okolu bermudskiot triagolnik:)

 

Ti Posakuvam Sekoe Dobro !



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: Corporal^^
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 16:36

шо сторе бе, како не ти беше мака брат?



-------------
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 17:25
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Zdravo White Eagle. Vo postot imas nekolku pogodoci a i nekolku greski. Ke probam sega jas na svoj nacin da ti objasnam nesto. Od Islamska gledna tocka. (povtorno velam,za zbor nikoj ne sakam da me drzi,sekoj treba da si cita i uci,ova e poveke moe mislenje,kako jas sum ja svatil verata i odredeni raboti).

Цитирај Јас пак ќе речам дека има изгубени души.Еве и зошто.Од нашето создавање од страна на бог,нас ни е дадена слобода да избираме,апсолутна слобода.Ако пробаме да убиеме некого,иако тоа е лошо и е против божјите закони,бог нема да се материјализира и да не спречи да не извршиме убиство,се разбира секаде има исклучоци.Зборот ми е дека имаме слобода да правиме што сакаме,ова е наш свет,свет на луѓето.Кога ни се дава слобода на сите полиња,треба да ни се даде слобода дали сакаме да одиме по патот на светлината кон бог,или не.Бог ни ја дава таа слобода.Ако душата не сака да ја напушти оваа димензија заради разлишни пришини како на пр. мајка која не сака да ги остави своите деца,богати луѓе,материјалисти кои не сакаат да го остават богатството,остануваат на земјата како изгубени души.Се разбира тие не можат да има наштетат на живите.На овие изгубени души треба да им се покаже патот кон светлината,онаа божествената.Затоа се тврди дека во замоците има најмногу духови,па сопствениците целиот свој живот живееле во тие огромни замоци кои вределе цело богатство,па дури и по смртта не сакале да ги напуштат

Kazav i vo prethodniot post. Allah dz.s,tocno e deka ni sozdal slobodni,so slobodna volja na Izbor.Da ne bese slobodata,nemase da mozeme razlika da napravime. Vsusnost,znaeme kolku e ubavo da mu se pomogne na nekogo (da mu se spasi na nekogo zivotot) tokmu zaradi toa sto postoi Moznosta i da mu se odmogne (ili nekoj da bide ubien). No,ona sto ne se slozuvame e toa sto,nie veruvame (a siguren sum deka toa e taka i vo hristijanstvoto) deka,slobodata,covekot e ima vo tekot na ovoj zivot. Znaci,pricinata sto sme stvoreni e kolku ke izdrzime vo borbata protiv zloto. Slobodata ja imame vo ovoj zivot i tuka mozeme da odmereme,dali ke bideme zli ili dobri luge.Ke go sledime Djavolot ili Boga. Toa e "Misijata". Posle smrtta,sekoj covek,za sekoe delo,ke polaga racun. Mnogu e pogresno da se veruva deka dusata posle smrtta e slobodna.Zatoa sto sekoj bi posakal mrtov da bide.Bez odgovornost,pokraj familija,nikoj od nego nema nisto da bara.Ne.Dusata,posle smrtta,odi na odgovornost. A apsolutna sloboda nemame. Toa e logicno prijatele. Tokmu zaradi primerot koj go spomna za majkata i decata i bogatiot za gomilanje kapital.... Covekot,posle smrtta,so sebe gi nosi samo negovite dela. Drugo se' ostava. Ako covekot zasluzi na ovoj svet,ke dobie na drugiot. Ako majkata dobro gi vaspita svoite deca (toa e dolznost na sekoja majka) taa decata ke gi ima vo rajkot,za sekogas i bessmrtni. Ako Bogatiot pomaga so toa sto go ima (sto povtorno Bog mu go dal) toj Bogatstvo i raskosen zivot ke ima na Onoj svet,za sekogas. Slobodata ja imame samo tuka na ovoj svet. I tuka mozeme da odbereme sto e za nas podobro. Za zamocite... isto e ona sto predmalku go spomnav. Vo toj slucaj,podobro da se bide mrtov,neli ? Kako sto kazav. Se se tie raboti Mit-ovi. Se' se toa Dzinovi. Kako sto kazav,sekoj covek ima svoj Dzin (karin) i toj so nego e vo tekot na celiot negov zivot.Ne razdvoen. Posle smrtta na covekot,Dzinovite i ponataka ostanuvaat da ziveat. Dzinovite se denes naj golema manipulacija. Ako pocnam da ti tvrdam deka upravuvaci na leteckite cinii se Luge od planetava zemja i Dzinovi,sekako deka ke reces toa ne e vistina. No Vistina e. Naj golema opasnost za covekot se dzinovite.Sekogas covek moze da "nagazi" na toa i da bide od nego opsednat. Dzinovite gi ima kako ilugeto.Eskimi,kinezi,makedonci,bugari,muslimani,hristijani, evrei,ateisti,budisti.... isto kako i lugeto. Na ovaa tema,mozam so denovi da ti zboruvam,zatoa sto sum licno jas,slucaj i licno iskustvo sum imal. A deka e Qur'anot lek edinstven za toa,jas sum isto taka licen svedok.

Цитирај    А тоа што го велиш за Џиновите јас го толкувам на друг начин.Факт е дека сите религии имале големи влијанија меѓу се*е,и во сите свети книги на различен начин се објаснети исти работи.Несомнено,повеќе, а можеби се што е напишано во Коранот е вистина.Јас мислам дека џиновите го симболизираат човековиот ум,најмоќно и најмрачно човеково оружје.умот не ни е под контрола,и треба да успееме да го контролираме,односно да направиме една благосостојба помеѓу умот,телото и душата.Секој си има свој џин и секој си има свој ум.Светите книги се симболични дела и не треба толку буквално да се сваќаат,тие се приказни со поента која мораме да ја сватиме иначе ќе останиме во заблуда.Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.А за бермудскиот триаголник,објаснив во таа тема,да не се повторувам ќе прочиташ таму,тоа повеќе не е мистерија.Не сваќај се толку буквално,читај малце меѓу редови

Dzinovite ne go simboliziraat coveckiot um,no,mozat da go kontroliraat. Dzinovite duri mozat i da go razdvizuvaat coveckoto telo. Dzinot ima sposobnost i da se seta po covekovite veni,znaci,celosno da go kontrolira covekot... onolku kolku sto ke mu dozvoli licnosta. Ako covek se pridrzuva kon Bozjite zakoni,zapovedi,propisi... takvata sila nemoze da go poseti toj covek ili da mu nasteti,naprotiv,vo toj slucaj,ti ja prilagoduvas kon sebe. Ako klanjas namaz,ako slusas Qur'an,los dzin nemoze da izdrzi vo taa kukja i vo toj covek.A onoj koj go poseduvas,go priviknuvas (sopstveniot). Deka svetite Knigi se simbolicni dela i deka ne treba bukvalno da se svakjaat Fakt e. Muhammed s.a.w.s spomnuva deka Dedzdzal (naj golemoto iskusenie za covekot) ke se dvizi so svetlosna brzina,na zivotno (so golemina onolku kolku sto odgovara na edna letecka cinija) so brzina,kako sto se dvizi dozdot koga ima i veter.Deka za 40 dena,nema grad nitu selo a da ne poseti.Osven gradovite mekka i medina. Tie ke bidat zastiteni od Meleki (Angeli). Ako spomnel letecka cinija,sekako deka nemalo da mu veruvaat,zatoa sto togas nemalo nisto slicno na toa. No denes,znaeme sto moze toa da bide. Qur'anot e poln so naucni dokazi,koi skoro se otkrile i koi doprva ke se otkrivaat.

Цитирај Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.

Gledas... nesto sto ima smisla ne veruvame a veruvame nesto sto e totalno besmisleno. Ne veruvate deka Bog pratil meleki da gi proteraat Dzinovite. Ne veruvate vo toa deka Allah go prakja Dzibril a.s (Gabriel) da go unisti nekoj narod,ili,nekoi narodi,zatoa sto pravele grev. Ne veruvate vo toa deka Allah ima slugi,meleki,dzinni,luge,drvja,kamenja... i se sto posto,se sto e stvoreno,stvoreno e Nemu da mu robova.Zasto ne veruvate ? Velis Bog e kadar sam da go izvrsi toa. VISTINA,NO BOG IMA I ROBOVI I SLUGI,KOI BESPREKORNO GI IZVRSUVAAT NEGOVITE NAREDBI. A veruvate deka Allah (Bog) go izmacil "svojot sin" (subhanallah) ili,sto e uste po nevozmozno,Bog se izmacil samiot sebesi,ili Bog izmacil del od nego... zosto ? Za da spasi hristijanite ? Zaradi grevovite necivi ? Ne mozese li Bog da gi oprosti grevovite bez da se maci samiot sebesi,ili negoviot "EDINSTVEN SIN"

I... megjuredovi ne citam. :) Vo ovoj podforum (veroispoved) ne sretnav tema okolu bermudskiot triagolnik:)

 

Ti Posakuvam Sekoe Dobro !

 

    Тоа е само твое мислење,секој има право на свое,така? Јас со повеќе работи што ги тврдиш не се сложувам,како христијанин сметам дека и преку христијанството,како и преку други религии се стигнува до бога.За бермудскиот триаголник прочитај во мистерии и астрологија



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 18:13

Prijatele... toa e zapisano taka. Toa e ona na sto ne opomenal Svevisniot Allah dz.s i Muhammed s.a.w.s,Negoviot posleden pratenik. Nisto ne e slucajno receno. Vo Biblijata,duri i jas,kako musliman,mozam da ti kazam deka falat mnogu raboti za koi trebase da bide(me)te opomenati. Nikogas,ona sto go tvrdi Qur'anot i praksata na Muhammed s.a.w.s (Hadisite) nemoze so nisto da se pobie. Edinstveno vaka,da se terorizira po amerika,spanija.... pa da se stekne gnev kaj lugeto kon muslimanite... a terorot sekako poteknuva od samite se-besi.Od Hristijanite i Evreite. Allah dz.s Vo Qur'anot veli deka,nema da da gi opati na prav pat,onie koi sami se-be nepravda cinat. Tokmu vo Aetot kade sto se zboruva za dve struseni kuli. (a Allah naj dobro znae za sto se tocno raboti). A za dusi izgubeni,ili duhovi,onakvi kakvi sto se zamisluvaat denes i po FILMOVITE so toa mozat da zamackuvaat oci na luge,koi pomalku znaat a koi MNOGU FILMOVI GLEDAAT.

Sekoe Dobro.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 18:29
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Prijatele... toa e zapisano taka. Toa e ona na sto ne opomenal Svevisniot Allah dz.s i Muhammed s.a.w.s,Negoviot posleden pratenik. Nisto ne e slucajno receno. Vo Biblijata,duri i jas,kako musliman,mozam da ti kazam deka falat mnogu raboti za koi trebase da bide(me)te opomenati. Nikogas,ona sto go tvrdi Qur'anot i praksata na Muhammed s.a.w.s (Hadisite) nemoze so nisto da se pobie. Edinstveno vaka,da se terorizira po amerika,spanija.... pa da se stekne gnev kaj lugeto kon muslimanite... a terorot sekako poteknuva od samite se-besi.Od Hristijanite i Evreite. Allah dz.s Vo Qur'anot veli deka,nema da da gi opati na prav pat,onie koi sami se-be nepravda cinat. Tokmu vo Aetot kade sto se zboruva za dve struseni kuli. (a Allah naj dobro znae za sto se tocno raboti). A za dusi izgubeni,ili duhovi,onakvi kakvi sto se zamisluvaat denes i po FILMOVITE so toa mozat da zamackuvaat oci na luge,koi pomalku znaat a koi MNOGU FILMOVI GLEDAAT.

Sekoe Dobro.

   Штом ве опоменал свевишниот Алах што не можи тие џинојте да ги отеба па пушта ангели и неговиот последен пратеник Мхамед да не си фаќам работа со вас,опасно е.Можи одвреме навреме да ви текни и по некој џихад па да не кркните сите,оти вас ве предупредил свевишниот Алах,се разбира највероватно ве предупредува само кога не е зафатен со тепање на Џинојте,оти тоа не е лесна работа,треба и стратегија да се напрај,стрелците ангели пукаат од подалеку на облачиња качени,а другите пак на јуриш одат со мечови божествени.Мислам дека ова поке е како филмче,целиот коран мене ми личи на филмче со содржина,но некои не ја сваќаат содржината туку само слепо веруваат во филмот.

   Секое добро срце мое и господ да ти е напомош,ќе ти треба,вервај ми!!! 



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 18:39

Navistina me iznenadi :) Prethodnite postovi ti bea navistina ubavi... so ovoj,gi pokaza i ti "rogovite" Se si mislam deka se raboti za boogie i negovoto cinicno smeenje na sekoja recenica.Toa naj cesto se pravi koga se nema odgovor.

Boogie,udarna ti bese replikata,zarem ne ?

Цитирај
Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.

Gledas... nesto sto ima smisla ne veruvame a veruvame nesto sto e totalno besmisleno. Ne veruvate deka Bog pratil meleki da gi proteraat Dzinovite. Ne veruvate vo toa deka Allah go prakja Dzibril a.s (Gabriel) da go unisti nekoj narod,ili,nekoi narodi,zatoa sto pravele grev. Ne veruvate vo toa deka Allah ima slugi,meleki,dzinni,luge,drvja,kamenja... i se sto posto,se sto e stvoreno,stvoreno e Nemu da mu robova.Zasto ne veruvate ? Velis Bog e kadar sam da go izvrsi toa. VISTINA,NO BOG IMA I ROBOVI I SLUGI,KOI BESPREKORNO GI IZVRSUVAAT NEGOVITE NAREDBI. A veruvate deka Allah (Bog) go izmacil "svojot sin" (subhanallah) ili,sto e uste po nevozmozno,Bog se izmacil samiot sebesi,ili Bog izmacil del od nego... zosto ? Za da spasi hristijanite ? Zaradi grevovite necivi ? Ne mozese li Bog da gi oprosti grevovite bez da se maci samiot sebesi,ili negoviot "EDINSTVEN SIN" 

Odgovor milina :)

PS: I treba nickovite da gi menuvas,boogie,i jas goga bi pisuval gluposti,kako sto ti pisuvas,bi se kriel,veruvaj mi.Znam kako ti e.

PPS: Sard,Pravoslavie,SimeonNT,,, i drugi.... ne se sramite so vakvi lugje ?



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 18:49
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Navistina me iznenadi :) Prethodnite postovi ti bea navistina ubavi... so ovoj,gi pokaza i ti "rogovite" Se si mislam deka se raboti za boogie i negovoto cinicno smeenje na sekoja recenica.Toa naj cesto se pravi koga se nema odgovor.

Boogie,udarna ti bese replikata,zarem ne ?

Цитирај
Прво, Алах,бог и како и да е,е апсолутен,семоќен,затоа што тој е се и е во се.И не можи тој да испраќа некои војски да се борат со џинови,кога е семоќен и постои само тој,ништо друго,се друго е илузија на човекот.

Gledas... nesto sto ima smisla ne veruvame a veruvame nesto sto e totalno besmisleno. Ne veruvate deka Bog pratil meleki da gi proteraat Dzinovite. Ne veruvate vo toa deka Allah go prakja Dzibril a.s (Gabriel) da go unisti nekoj narod,ili,nekoi narodi,zatoa sto pravele grev. Ne veruvate vo toa deka Allah ima slugi,meleki,dzinni,luge,drvja,kamenja... i se sto posto,se sto e stvoreno,stvoreno e Nemu da mu robova.Zasto ne veruvate ? Velis Bog e kadar sam da go izvrsi toa. VISTINA,NO BOG IMA I ROBOVI I SLUGI,KOI BESPREKORNO GI IZVRSUVAAT NEGOVITE NAREDBI. A veruvate deka Allah (Bog) go izmacil "svojot sin" (subhanallah) ili,sto e uste po nevozmozno,Bog se izmacil samiot sebesi,ili Bog izmacil del od nego... zosto ? Za da spasi hristijanite ? Zaradi grevovite necivi ? Ne mozese li Bog da gi oprosti grevovite bez da se maci samiot sebesi,ili negoviot "EDINSTVEN SIN" 

Odgovor milina :)

PS: I treba nickovite da gi menuvas,boogie,i jas goga bi pisuval gluposti,kako sto ti pisuvas,bi se kriel,veruvaj mi.Znam kako ti e.

PPS: Sard,Pravoslavie,SimeonNT,,, i drugi.... ne se sramite so vakvi lugje ?

       Вака сега.Прво не знам дали се однесува до мене репликата оти малку неразбирливо ја имаш напичшано.И,ај дај ми прав одговор на мојата претходна реплика,размислувај логично малце,не качи зелени.Затоа ни е умот за да го користиме,само не сум сигурен дали алах ви го кажал тоа или пропуштил нешто.Против исламот воопшто не сум,а за разлика од мене, ти си ептен против христијанството.Што ти згрешиле толку христијаните,трауми од детството или? Со должно почитување,сметам дека алах не рекол да се сакаат само една врста на луѓе,само приврзаниците на исламот,тоа е поќе нацизам, не пбил хитлер тој.Заради некои луѓе што погрешно ја толкуваат библијата и светите книги,некои луѓе ќе страдаат и умираат во светите војни.Се надевам дека не спаѓаш меѓу нив.



-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 18:53

Boogie... Hristijanite sto zgresile,ke odgovaraat pred Stvoritelot. Pred mene nema da odgovaraat,neka mu ja mislat za toa sto gresat.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 23.Јули.2006 во 01:26
Е ова го барав, сега ќе ги прочитам од збор до збор сите постој.

-------------
и то...


Постирано од: Miralem
Датум на внесување: 23.Јули.2006 во 17:10
Originally posted by YODA YODA напиша:

Е ова го барав, сега ќе ги прочитам од збор до збор сите постој.
 
Ajde pa ke vidis kako odma slednata te. drugata poraka e cista provokacija samo kolku da se izbega od temata.... verovatno zaradi toa sto vo Hristijanstvoto ne se zboruva za ovaa tematika. Nitu za mnogu BITNI raboti koi covekot treba da gi zapoznae. Zapecatija vo vasite srca deka Islamot e terorizam i ne vi e vazno dali ima dokaz za toa ili nema.... dovolno e sto se kaza na mediumite. Toa bese i nivnata cel... da se stekne gnev vo srcata na lugeto kon Islamot za da vi sprecat da go proucuvate... za da mislite deka Islamot e mracen a edinstveno SVETLINA OD NEGO IZGREVA.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak. Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje.


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 23.Јули.2006 во 22:41
PROCITAV SE !!!

-------------
и то...


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 07.Август.2006 во 15:34

Добра опомена са тие што го сакаат телото.

Телото мора да се отврли колку и скапо да го негуваме и украсувале.
Кога душата ке сака да се оддели таа без предрасуда ке го отврли.
Како бродоломец кога ке дојде на копно и го отврли дрвото за кое са држел.
А кога душата ке го отврли телото тоа тело никој го неќе, и него го одфрлаат од куката.
Додека сме во тело да го искористиме за спасение покоруваки и се на волјат Божја вршеки Божји дела.
Со гола душа доагаме кон Судот Божји.Што ке речиме на судот Божји, на кои цели во овој земен живот.Господе праведен судијо, насочиго нашиот ум кон вистината.


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 12.Август.2006 во 17:06
TRUTHFULLY.

-------------
и то...


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 15.Септември.2006 во 10:51
Originally posted by aaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa напиша:

Добра опомена са тие што го сакаат телото.

Телото мора да се отврли колку и скапо да го негуваме и украсувале.
Кога душата ке сака да се оддели таа без предрасуда ке го отврли.
Како бродоломец кога ке дојде на копно и го отврли дрвото за кое са држел.
А кога душата ке го отврли телото тоа тело никој го неќе, и него го одфрлаат од куката.
Додека сме во тело да го искористиме за спасение покоруваки и се на волјат Божја вршеки Божји дела.
Со гола душа доагаме кон Судот Божји.Што ке речиме на судот Божји, на кои цели во овој земен живот.Господе праведен судијо, насочиго нашиот ум кон вистината.
 
Телото е храм на душата!
Должни сме да го негуваме, и да направиме се во наша моќ, да го продолжиме животот, кој ни е од Бога даден!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: aaaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 20.Септември.2006 во 21:18

Да но за спасение на душата.

Телото е распадливо и се врака од она што Бог не создаде од земја, не врака во земја.
Бог не создаде од дух во живи души, но смртни души ако живееме по тело смртно.
Затоа сака да не приведе во вечен дух одкаде и доагаме од вечноста.
Да живееме како духови а не како душевни.
И ни даде тело да се обожиме.
Смртта влезе преку Адам а животот преку Исуса Христа.


Постирано од: bela
Датум на внесување: 23.Септември.2006 во 13:47
Tokmu taka aaaaaa;
Dobro go poznavas patot!
 
Pozdrav!


Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 08.Март.2007 во 17:22

Го поставувам коментаров за да темава не биде избришана како “стара“.              

 
Доколку имате нешто конструктивно да кажете, Ве молам продолжете да коментирате на темава.  


-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 23:35
nash*te tela postepeno propagjaat,no duhot vo nas sekojdnevno se obnovuva


Kakva ke mu bide polzata na chovekot,ako i siot svet go dobie,a svojata dusha ja zagubi(Ev.Marko 8:36-37)


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 23.Јуни.2007 во 15:11
За жал, светот живее со обратната аксиома: што ќе му е на човекот душата, ако целиот свет го придобие. Затоа и гинат несреќни...

-------------


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 01:22
Ama nema tuka be Aksiomi teoremi i hipotezi se znae Dusa Telo Duh tie se trite fundamentalni delovi na covekot Edno bez drugo ne moze tocka


Постирано од: R-C-F
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 18:26
duh   i   dusa   toa   e  kako  pozitiv    i  negativ  
    kompletnata   sostojba  vo   koja  sto  se  grupirani   site  najmali  covekovi  edinki(kletki)  i   kako  takvi   funkcioniraat    davaat   edno   vnatresno   custvo   koe   site   ko   custvuvame  i  toa  se  vika  dusa
     a    pak   custvoto   koe   go  imaat    site   lica  potiknato    od   funkcijata  na  nasite   edinki*  go  pretstavuva   nasiot  duh  i  zatoa  lujdze  so   razlicna  percepcija   razlicno   ne  svajkaat
   a  koga   ke  se  izednacat  duhot  na  edno    lice  i   dusata   na   drugo  pomejdzu  niv  se  pojavuva  ljubov.......................................................................


-------------
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 21.Јуни.2008 во 18:43
Бог е Дух, и ние сме дух призлезени од Духот, но не сме Бог самиот. Дух - e она што секогаш останува чисто и божествено, јадрото на битието. Пред многу многу време кога ние како дух сме посакале да станеме богови, божјата љубов се оладила во нас и сме станале души кои во тек на многу милијарди години сосема постепено станале луѓе.

Па така, се вели дека човекот е троединство: Дух, душа и тело.

За душата се вели и дека е книгата на животот - таму е запишано она ЗА и ПРОТИВ на самиот поединец, и тоа е единственото нешто што после физичката смрт на телото го носиме со себе а соодветно збирот на ЗА и ПРОТИВ ни оди потешко или полесно во отадестраните невидливи подрачја. Кога нашите души ќе ги просветлиме со богоугодни постапки и мисли а со сите луѓе(независно од верата, нацијата полот) ќе ги расчистиме работите во смисла ќе си простиме едни на други за сторените мали и големи неправдини тогаш повторно ќе станеме дух во Духот Божји и како духовно небесни битија ќе се вратиме во нашата вистинска вечна Татковина каде не постојат солзи, болести, тага, маки туку вечен Мир и блаженство.   


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 09:29
Бог е еден во три личности: Таткото, Синот и Светиот Дух.

Човекот е еден во три личности: Дух, душа и тело.

А Дух и Душа интересна работа не правам разлика...


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Февруари.2024 во 07:32
Дух е вечната боженствена креација која во суштина сме ние (вклучувајкји и после смртта). Душа е животната енергија која го анимира телото (оноа што подразбираме како "мртва природа") под контрола на духот. Затоа кога човек умира се вели дека "испушти душа". Тоа е народно изразување - животната енергија го напушти телото и затоа човекот починува. Никогаш не се вели "човекот испушти дух", иако практично тоа се збиднува - духот го напушта телото бидејќи душата ја прекинува својата функција.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk