Испечати | Затвори го прозорот

Општо... правила, прописи, закони...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22840
Датум на принтање: 19.Мај.2024 во 22:10
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Општо... правила, прописи, закони...
Постирано од: brza
Наслов: Општо... правила, прописи, закони...
Датум на внесување: 11.Јули.2010 во 19:17
Aj , neshto poseriozno i od mene голема%20насмевка....samo, nemashe kade na konkretno mesto.pa vikam aj novo neka bide!изненадување

znacji vaka:

Dvajca se pod zavod za nevraboteni, od koi  samo edniot dobiva od zavodot kartonchinja za zdravstveno osiguruvanje. Potoa drugiot naogja da raboti neshto   i prijaven e ,...pa, pochnuva da zema  plavi ... od rabota na negovo ime.

Znachi, istovremeno zemaat "osiguruvanje" i toj shto raboti, od rabota  a i toj shto e prijaven vo zavodot, od zavodot!

Pa,moze li taka da ostane,...ako ne moze ...shto ...kako...?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 18:15
Dali dvete hipotetichni lichnosti se edno semejstvo ili se dve potpolno raznichi individui koi nemaat nikakvi semejni vrski?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 12.Јули.2010 во 21:02
изненадувањеete, sosema zaboraviv! I  dvete se "glavi" vo edno te isto semejstvo.

..fala bogu, inache epten bi bilo glupavo  prashanjeto !

tuku, ne gledam deka ti od tamu duri , bi znael neshto....збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Јули.2010 во 03:53
Vo pravo si, jas od tuka nemozham da dadam precizno objasnuvanje, no mozham da se pushtam vo troshok na pretpostavuvanje... iako znam deka toa ne e blagodarna rabota.

Ako se pretpostavi deka site imaat edno osnovno socijalno osiguruvanje, bez obzir na vrabotenosta, togash razbiram deka za evidencija dovolno e edniot od niv da ima zdravstven karton. Toj mozhe da se koristi semejno.

Dokolku vtoriot se vraboti, togash bi trebalo toj da dobie svoj "rabotnichki" zdravstven karton koj verojatno mu dava nekoi povlastici vo odnos na onoj prvichniot.

Vo toj sluchaj vtoriov karton ne go negira prviot, pa zatoa nema potreba da bide odzemen, dokolku vtoriov ne go zamenuva potpolno so svojata vazhnost.

Pa duri i togash, brojot na kartonite shto gi imaat ovie lugje na svoite lichni iminja, ne menuva nishto vo nivnata upotrebna vrednost. Imeno, tie mozhat da imaat i sto kartoni, no toa ne znachi deka kje mozhat stokratno da gi upotrebat.

Ako nekoj e bolen sekako deka mu e potreben samo eden karton.

Dozvoluvam objasnuvanjevo da e kompletno pogreshno poradi nepoznavanjeto na vash*te pravila i propisii vo Makedonija. No vo sekoj sluchaj mi beshe zadovolstvo da ponudam objasnuvanje na eden predizvik... kako reshavanje na nekoja zagadka. Ne mi zameraj na obidot.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Јули.2010 во 12:56
Messenger, јас колку што знам и кај нас е токму онака како што ти објасни. Единствено осигуреното лице, како што се на пример децата, кои употребуваат здравствени картони од своите родители, се осигурани од еден од родителите, а возрасните, доколку се вработени двајцата, секој ги употребува оние кои ги добива од работа.
Не гледам причина зошто сите вработени во фамилијата не би земале здравствени картончиња од своите работни места.

-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 13.Јули.2010 во 13:05
...ако дознаат во бирото дека еден од родителите или сопружникот се вработил ,тогаш престанува доделување на картони од бирото ,а правото на осигурување се остварува преку осигуреникот кој е вработен...
така е кај нас,а зошто е така,врска немам...
пр.што ако не сакам да и дадам на сопругата картончиња...или обратно?

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 13.Јули.2010 во 14:37
Originally posted by zagor zagor напиша:

...ако дознаат во бирото дека еден од родителите или сопружникот се вработил ,тогаш престанува доделување на картони од бирото ,а правото на осигурување се остварува преку осигуреникот кој е вработен...
така е кај нас,а зошто е така,врска немам...
пр.што ако не сакам да и дадам на сопругата картончиња...или обратно?


Дали и сега е така, откако со најновите промени дури и невработените имаат право на доделување здравствени картони?

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јули.2010 во 02:08
chudna rabota!...na kristalno jasno prashanje,..sosema stranichni muabetenja!
изненадување
....sepak,...ova ne e amerika,..ista planeta ama,...epten dva sveta!да

inache,..prashanjeto beshe ,...dali e dozvoleno dvete glavi da imaat istovremeno zdravstveno i od rabota edniot i od zavodot  drugiot!...toa besje prashanjeto!
...za, da ne  sluchajno i tekne na drzavava eden d en , da mu prati na ovoj "nivniot" pokana za u banka ili poshta,..da i gi vrati parite shto samata sebe si si gu plakjala ,...za negovoto osiguruvanje.

eve eden  slichen primer:

...majka mi ,..otide kaj sveti petar, nekade na 21-22 , a jas na prvi si ja zemav nejzinata bedna penzija!среќа

Arno ,ama , po nekoj mesec mi stignuva plik so drzaven nekoj pechat, i nvo nego ,deka se molam da im vratam pari za onie desetina dena shto majkami ne uspeala da gi dozivee.изненадување  prvo si vikav, ah , sega ima da im idam tamu vo na penziskiot i da i se isturam na nekoja sii grozna,debela na shalterot,...ama, si vikam pa,..pushti gi budalite,..i otkach gi,..i gi otkachiv ,..plakjajki im edno 15 -tina evra,..kolku shto mim preplatile!!

ete,...za toa se plashat dvete imaginarni" glavi,..da ne im dojde neshto slichno,..ama , nema da pominat samo se nekoe evro , zatoa shto edno 2-3 godini imaa duplo osiguruvanje.

...inache,... bez gajle,..ne e se taka crno....ama , vo amerika!данамигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 00:53
Е сега да ви кажам.Јас и мажот ми до пред 4 год. земавме картони од заводот пошто бевме пријавени двајцата,а гласаа на име на мажот ми.2004г.он регистрираше фирма и јас го изгубив правото за картони преку завод.Во меѓувреме му истече лиценцата за работа (како таксист) нема толку примања за да ги плаќа придонесите и ние сега немаме ништо.Мене од завод не ми даваат картони за лечење,затоа што мажот ми има (сеуште) фирма, а неможе да ја затвори се додека не ги плати придонесите.Значи заводот не го интересира ништо,ако еден има другиот неможе да се осигура.Дури бев во социално,мислев дека со тој закон ќе земам картони ама ништо,за мене не важи тоа,се додека не се затвори фирмата.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 01:01

gordiev ....chvor!изненадување

ako ne plakjash pridonesi ,..nema ni potvrdi!
 
...ni likvidiranje na firmata...збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 01:14
Originally posted by annaja annaja напиша:

Е сега да ви кажам.Јас и мажот ми до пред 4 год. земавме картони од заводот пошто бевме пријавени двајцата,а гласаа на име на мажот ми.2004г.он регистрираше фирма и јас го изгубив правото за картони преку завод.Во меѓувреме му истече лиценцата за работа (како таксист) нема толку примања за да ги плаќа придонесите и ние сега немаме ништо.Мене од завод не ми даваат картони за лечење,затоа што мажот ми има (сеуште) фирма, а неможе да ја затвори се додека не ги плати придонесите.Значи заводот не го интересира ништо,ако еден има другиот неможе да се осигура.Дури бев во социално,мислев дека со тој закон ќе земам картони ама ништо,за мене не важи тоа,се додека не се затвори фирмата.


Бидејќи фирмата е основана во брак, таа е заедничка сопственост, па следствено на тоа, ти секаде се водиш како вработена, па затоа и не можеш да се повикаш на најновите мерки на Владата за невработените лица.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 01:18
...a, koi se ti najnovi merki?збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 01:20
...odma mi treba odgovor,..ne "dogodina"!изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 01:31
Originally posted by brza brza напиша:

...a, koi se ti najnovi merki?збунетост


Согласно истите, невработените, иако не се пријавени во агенцијата за вработување дека бараат работа, истотака имаат право на сино картонче, а истото го добиваат Фондот за здравствено осигурување.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 01:37
kako ?.збунетост..zarem tek taka ke im otidesh u fondot,..i ke ti dadat...bez razlika dali si prijaven  kako nevraboten ..
 
...bogami ova stvarno novo,..изненадување
 
...fali ushte samo penzija da im da davaat ,...na tie shto cel staz imaat ,..chekajki tamu !да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 01:43
Originally posted by brza brza напиша:

kako ?.збунетост..zarem tek taka ke im otidesh u fondot,..i ke ti dadat...bez razlika dali si prijaven  kako nevraboten ..
 

...bogami ova stvarno novo,..изненадување

 

...fali ushte samo penzija da im da davaat ,...na tie shto cel staz imaat ,..chekajki tamu !да


Чинам не е тоа туку така, не случајно се бара да се донесе извод, сепак, доколку работникот е пријавен, тоа лесно ќе се провери, бидејќи работодавачот ќе го пријави. Доколку не е пријавен, формално-правно истиот е невработен. Секако, веднаш ќе се провери и брачниот другар, затоа и се носат изводи, па доколку и тој е невработен, барателот ќе добие сини картончиња од ФЗОМ.

Еве нешто http://www.fzo.org.mk/default.asp?ItemID=71D36FBD90E4594FB318C55B3F2A2905 - повеќе за тоа.

Конкретно: Државјанин на Република Македонија кој не е задолжително здравствено осигуран по ниеден основ или по ниту една од точките (1 до 14 од Законот за здравствено осигурување), кон пријавата за задолжително здравствено осигурување приложува:

- ЗО -1 пријава за задолжително здравствено осигурување
- Извод од матичната книга на родени
- Уверение од Управата за јавни приходи дека не остварува приход од вршење дејност или имот
- Лична карта во ( копија), со согласност на подносителот на пријавата
- Здравствена легитимација (со слика)

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 02.Септември.2010 во 01:54
aha,..so toa znachi,.. mislat deka ke im se namali brojot na nevraboteni vo agencijata,..
 
...( i posle ke se falat so ospeshno namaluvanje)...изненадување
 
zatoa shto ima golem broj,..shto samo radi potvrdite se prijavuvaa tamu dosega,..
 
...


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 03.Септември.2010 во 01:50
ДА и сега нај ново што слшнав,ќе бидат избришани од евиденција сите што нема да докажат дека активно бараат работа.Јас немам шанси да добијам работа,годините не ми се прилагодени.И да очекува ме,наскоро владата ќе излезе со нови податоци на 50%намалена невработеност.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Септември.2010 во 17:54
Originally posted by annaja annaja напиша:

ДА и сега нај ново што слшнав,ќе бидат избришани од евиденција сите што нема да докажат дека активно бараат работа.Јас немам шанси да добијам работа,годините не ми се прилагодени.И да очекува ме,наскоро владата ќе излезе со нови податоци на 50%намалена невработеност.


Тоа не е нешто ново, тоа отсекогаш било така. Доколку невработениот кој се води во списокот на невработени одбие работа или пак не се пријавува редовно како таков, за што добива потврда дека е невработен и не прима никаков надоместок, по истекот на определен период, се брише од списокот. Дури и да биде избришан, доколку се пријави, без никаков проблем ќе биде внесен во тој список.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Септември.2010 во 23:09
kolku shto kontam, ..drugo kaza taa...



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 05.Септември.2010 во 00:45
Добро нема везе,него некој да не упати како да се затвори фирма без плаќање придонеси????


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 05.Октомври.2010 во 11:19
Ме интересира, како произлезе да иселениците имаат право на глас и го користат.
Тоа е исто како во едно семејство, синот кој си создал своја фамилија во друга куќа, сеуште одлучува ( не помага, учествува, туку одлучува) за тоа како ќе живее и што ќе прави семејството. Не ми е јасно, дали е тоа во согласност и со европските закони?
Македон, ако сакаш да ми објасниш, вака правнички среќа


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Октомври.2010 во 13:29
Originally posted by Kali Kali напиша:

Ме интересира, како произлезе да иселениците имаат право на глас и го
користат. Тоа е исто како во едно семејство, синот кој си создал своја
фамилија во друга куќа, сеуште одлучува ( не помага, учествува, туку одлучува) за тоа како ќе живее и што ќе
прави семејството. Не ми е јасно, дали е тоа во согласност и со европските закони?Македон, ако сакаш да ми објасниш, вака правнички среќа


Toа произлезе oд Законот за изменување и дополнување на изборникот законик (Службен весник на РМ, бр. 136 од 30.10.2008 година), кога се овозможи на македонската дијаспора и на лицата привремено отсутни од земјата да гласаат во дипломатско-конзуларните претставништва.

Тоа е во согласност не само со европските закони, туку гласање на дијаспората и на лицата отсутни од земјата е овозможено и во Австралија, Канада, а чинам и САД.

Од правен аспект ова е остварување на правото на глас на сите македонски државјани, загарантирано со Уставот и законите на Република Македонија.

-------------


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 05.Октомври.2010 во 18:16
Уффф не знам дали ми се допаѓа Изборниов законик голема%20насмевка Имам и про и контра ставови... среќа
Од една страна, државјанинот мора да има право да гласа и одлучува за матичната земја, па каде и да се наоѓа.
Од друга страна, луѓе кои 10-20-30 години не живеат во оваа земја и се трајно не привремено отсутни, кои имаат и други/дупли државјанства, сеуште да можат да одлучуваат за ’’судбината’’ на земјата, не е праведно.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Октомври.2010 во 00:21
Originally posted by Kali Kali напиша:

Уффф не знам дали ми се допаѓа Изборниов законик голема%20насмевка Имам и про и контра ставови... среќаОд една страна, државјанинот мора да има право да гласа и одлучува за матичната земја, па каде и да се наоѓа.Од друга страна, луѓе кои 10-20-30 години не живеат во оваа земја и се трајно не привремено отсутни, кои имаат и други/дупли државјанства, сеуште да можат да одлучуваат за ’’судбината’’ на земјата, не е праведно.


Oтвори ако сакаш и посебна тема за тоа, нема проблем.
Сосема нормално е да се има и одобрување на одредбите, но и искажување резерва во однос на истите. Затоа и се поставува хиерархија на целите при носење на законите. Не може сите прашања да бидат регулирани идеално, но сепак, дури и недоволно ефикасен закон е подобар отколку никаков закон.

-------------


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 06.Октомври.2010 во 23:39
Порано можеше,сега незнам. Тие што чуваат стари,деца или се кучни помошнички дали може да се пријават како вработени?


Постирано од: brza
Датум на внесување: 07.Октомври.2010 во 10:40
....ako si plakjash  se shto treba i se baraзбунетост,...ne gledam zoshto ne bi mozel da se prijavish i kako ,...ulichen chistach na  ....chevli! !!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 07.Октомври.2010 во 18:12
А без регистрирана Фирма?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 07.Октомври.2010 во 18:16
Originally posted by annaja annaja напиша:

Порано можеше,сега незнам. Тие што чуваат стари,деца или се кучни помошнички дали може да се пријават како вработени?


Секако дека може. Погледни во член 53 од Законот за Работни односи.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Март.2011 во 23:17
ajde momche Makedonsko...fati se  za rabota:намигнување

...imash zabrana za upravuvanje na motorno vozilo ,ama , ti inatchija k'o shto si , ne ebavash takvi  zabrani i,...i si vozish i ponataka.да

...e pa,...koga ke te fatat,...shto ke  ti ''sleduva'' togash,...od najmalku pa do maksimalno?збунетост

...aj , ziti , pomachi se malku i za mene.голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 26.Март.2011 во 00:58
Originally posted by brza brza напиша:

ajde momche Makedonsko...fati se  za rabota:намигнување...imash zabrana za upravuvanje na motorno vozilo ,ama , ti inatchija k'o shto si , ne ebavash takvi  zabrani i,...i si vozish i ponataka.да...e pa,...koga ke te fatat,...shto ke  ti ''sleduva'' togash,...od najmalku pa do maksimalno?збунетост...aj , ziti , pomachi se malku i za mene.голема%20насмевка



Многу е важно дали забраната за управување со моторно возило е изречена како прекршочна санкција или како казна за кривично дело. Ако е изречена како прекршочна санкција, тогаш евентувално непочитување на таа забрана повлекува глоба од 300 евра во денарска противвредност и повторна забрана за управување со моторно возило од 3 до 12 месеци, во согласност со закон.

Доколку е изречена казна забрана за управување со моторно возило, во самата пресуда е утврдена парична казна, или казна затвор која ќе се изврши ако сторителот не ја почитува оваа забрана.





-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Март.2011 во 00:43
Originally posted by Македон Македон напиша:



Многу е важно дали забраната за управување со моторно возило е изречена како прекршочна санкција или како казна за кривично дело. Ако е изречена како прекршочна санкција, тогаш евентувално непочитување на таа забрана повлекува глоба од 300 евра во денарска противвредност и повторна забрана за управување со моторно возило од 3 до 12 месеци, во согласност со закон.


...aa, sega me razochara?...pak ke ti zabranat?изненадување

...sepak , fala za trudot!да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 27.Март.2011 во 01:17
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Многу е важно дали забраната за управување со моторно возило е изречена како прекршочна санкција или како казна за кривично дело. Ако е изречена како прекршочна санкција, тогаш евентувално непочитување на таа забрана повлекува глоба од 300 евра во денарска противвредност и повторна забрана за управување со моторно возило од 3 до 12 месеци, во согласност со закон.


...aa, sega me razochara?...pak ke ti zabranat?изненадување...sepak , fala za trudot!да


Штом станува збор за прекршочна санкција, да, повторно се забранува. Додека пак, ако е казна за кривично дело, следува парична казна или затвор.

Повели и другпат.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Март.2011 во 13:09
...ma , bolje i zatvor ,otkolku ...bez dozvola!

...pogotovo shto slusham,..makedonskive zatvori bile bez konk*rencija vo svetot!
...mozebi ,...samo onoj vo BASTILJA, vo koj kisnel onoj so zeleznata maska,.od toa vreme..moze da im se fati na ovie tuka!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 02:09
ja ne duzam na nikoj nishto,....niti ke duzam nekogash ama,
 
 
 
-shto tochno pravat onie  izvrsh*teli i  koga i kako ?збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 02:25
Originally posted by brza brza напиша:

ja ne duzam na nikoj nishto,....niti ke duzam nekogash ama,
 

 

 

-shto tochno pravat onie  izvrsh*teli i  koga i kako ?збунетост


Извршителите извршуваат судски одлуки. Ако со правосилна и извршна судска одлука некој треба нешто да стори, не стори, направи или трпи, а не го стори тоа дури и по правосилноста и извршноста на пресудата, тогаш, извршителот ќе го стори тоа. На пример, доколку некој треба да плати нешто, а тој не го стори тоа, извршителот ќе ја изврши одлуката.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 03:05
aa, jas pa mislev da ne si go pravi toa toj samiot, samo ako nekoj go pobara toa od nego,....bez razlika dali '''prav ili kriv'' bil !
 
fala za objasnuvanjeto.да


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 15:44
Originally posted by brza brza напиша:

aa, jas pa mislev da ne si go pravi toa toj samiot, samo ako nekoj go pobara toa od nego,....bez razlika dali '''prav ili kriv'' bil !
 

fala za objasnuvanjeto.да


За да го побара некој тоа од извршителот, треба да има правна основа за тоа. А правната основа е судската одлука.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Април.2011 во 21:15
pa, bidejki tuka  e se naopaku, nishto chudno nema da beshe ,...nekoj shto mu duzish da gi angazira tie izvrsh*teli za da ti go ''uteraat'' dolgot .намигнување
 
 
tuku,...vo razvienite zemji kukjniot pritvor se znae kako 'ide''
 
...me interesira  kako toa go pravat ,...tuka?збунетост
 


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 23.Април.2011 во 11:49
Originally posted by brza brza напиша:

pa, bidejki tuka  e se naopaku, nishto chudno nema da beshe ,...nekoj shto mu duzish da gi angazira tie izvrsh*teli za da ti go ''uteraat'' dolgot .намигнување
tuku,...vo razvienite zemji kukjniot pritvor se znae kako 'ide''...me interesira  kako toa go pravat ,...tuka?збунетост


Не може да ги ангажира без одлука на суд, иако и тоа ќе се измени, па наместо одлука на суд, потребна ќе биде одлука на нотар. Платните налози повеќе нема да ги издаваат судови. А и веднаш не се пристапува кон извршување, затоа што извршителот е прво должен да го предупреди должникот дека треба да го исплати долгот.

Куќниот притвор е една од мерките за обезбедувњае лица. На лицето ќе му се изрече мерка куќен притвор доколку има основи за изрекување мерка за обезбедување притвор, a лицето е старо, болно и потребна му е постојана нега поради таа болест или старост или постојат други животни околности поради кои може да настапи штета по неговото здравје. На лицето може да му се забрани да комуницира со определен круг лица, како и да се нареди да се почитуваат мерките на електронски и видео надзор. Ако лицето го прекрши ова, ќе му се определи мерка притвор. За истото се опоменува уште во решението кое го носи судот за определување куќен притвор.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 13:44
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

pa, bidejki tuka  e se naopaku, nishto chudno nema da beshe ,...nekoj shto mu duzish da gi angazira tie izvrsh*teli za da ti go ''uteraat'' dolgot .намигнување
tuku,...vo razvienite zemji kukjniot pritvor se znae kako 'ide''...me interesira  kako toa go pravat ,...tuka?збунетост


Не може да ги ангажира без одлука на суд, иако и тоа ќе се измени, па наместо одлука на суд, потребна ќе биде одлука на нотар. Платните налози повеќе нема да ги издаваат судови. А и веднаш не се пристапува кон извршување, затоа што извршителот е прво должен да го предупреди должникот дека треба да го исплати долгот.

Куќниот притвор е една од мерките за обезбедувњае лица. На лицето ќе му се изрече мерка куќен притвор доколку има основи за изрекување мерка за обезбедување притвор, a лицето е старо, болно и потребна му е постојана нега поради таа болест или старост или постојат други животни околности поради кои може да настапи штета по неговото здравје. На лицето може да му се забрани да комуницира со определен круг лица, како и да се нареди да се почитуваат мерките на електронски и видео надзор. Ако лицето го прекрши ова, ќе му се определи мерка притвор. За истото се опоменува уште во решението кое го носи судот за определување куќен притвор.
.....aha...znachi , sepak ke bide ,,.(iako sega ne e !)...kako shto i mislev.
..ako samo notar ti odluchuva za tvojot dolg,...mozam da zamislam do kade ke stignat rabiotite,...znaejki go mentalitetot na makedonecot.
----------------------------------------------------------------------------------------------
...a, za kukniot pritvor,..ochigledno ne sim me razbralизненадување
 
,...ne mislev na pravno kako ''izgleda'' , tuku,...na tehnichkata strana ,...kako se izveduva tuka?
 
...valjda ne na chesen( pritvorski) zborголема%20насмевка....ushte pomalku deka nekoj ke ti ''visi'' prwed vrata 24/h,...
 


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 15:31
Originally posted by brza brza напиша:


.....aha...znachi , sepak ke bide ,,.(iako sega ne e !)...kako shto i mislev.
..ako samo notar ti odluchuva za tvojot dolg,...mozam da zamislam do kade ke stignat rabiotite,...znaejki go mentalitetot na makedonecot.----------------------------------------------------------------------------------------------...a, za kukniot pritvor,..ochigledno ne sim me razbralизненадување
,...ne mislev na pravno kako ''izgleda'' , tuku,...na tehnichkata strana ,...kako se izveduva tuka?
...valjda ne na chesen( pritvorski) zborголема%20насмевка....ushte pomalku deka nekoj ke ti ''visi'' prwed vrata 24/h,...



Околу прашањето за издавањето платни налози од страна на нотарите, немам конкретно мислење, иако сметам дека е подобро да постои судска контрола над побарувањата, иако и нотарите ќе мора да внимаваат на веродостојноста на исправата.

Во однос на куќниот притвор, судот може да определи и видео и електронски надзор над притворениот, со што ќе може да го следи движењето на истиот.Надзорот судот може да и го довери на полицијата. А секако, може да забрани и контакт со определени лица. Најчесто тука се врши и комбинација со другите мерки за обезбедување лица, како што е одземање патна исправа. Но, судиите ретко ја изрекуваат оваа мерка. А и самите обвинители најчесто бараат изрекување мерка притвор.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 19:48
Originally posted by Македон Македон напиша:


Околу прашањето за издавањето платни налози од страна на нотарите, немам конкретно мислење, иако сметам дека е подобро да постои судска контрола над побарувањата, иако и нотарите ќе мора да внимаваат на веродостојноста на исправата.

Во однос на куќниот притвор, судот може да определи и видео и електронски надзор над притворениот, со што ќе може да го следи движењето на истиот.Надзорот судот може да и го довери на полицијата. А секако, може да забрани и контакт со определени лица. Најчесто тука се врши и комбинација со другите мерки за обезбедување лица, како што е одземање патна исправа. Но, судиите ретко ја изрекуваат оваа мерка. А и самите обвинители најчесто бараат изрекување мерка притвор.
toa ke bide glupa rabota...barem na ovoj prostor!изненадување...zatoa shto , kolku shto znam , sudiite ne mozesh da gi birash, ama notarite se na sekoj chekor,...kako neizbezen korov,
...pa, uvek ke bide mozno,...nekoj bash i da ne vnimava mnogu,...osobeno so debeli vrski nekoj i......epten ''chista''sovest!
 
...pogotovo shto tuka ,..kontrolite se  kako izmisleni za ....''kontroliranje'' na nechija rabota!
----------------------------------------------------------------------------------------------
...a , za pritvorot edinstveno me interesira ne kako moze , tuku , kako i navistina se ''pravi'' tuka,...pogotovo shto se namnozija kukjnite pritvorenici kako pechurki posle dozd.збунетост


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 25.Април.2011 во 02:25
Во случај на невнимание ќе се тужи нотарот за надомест на штетата, а и може да ја изгуби работата, затоа што ќе има промени и во однос на нотарите и најверојатно тие ќе бидат како адвокатите, односно нема да има потреба нивниот избор да го врши извршната власт.

Во однос на куќниот притвор, кај нас, колку што знам, надзорот се доверува на полицијата. Не сум детално запознаен со тоа на кој начин се врши притворот.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Април.2011 во 02:30
...e, bash toa mene me interesira,...kako se ''izvaduva''praktichno tuka,
aj,...ako mozesh ,...potrudi se da se zapoznaesh ,...ne radi mene , tuku ete i ti ke doznaesh povekje.голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Мај.2011 во 19:06
Originally posted by brza brza напиша:

...e, bash toa mene me interesira,...kako se ''izvaduva''praktichno tuka,
aj,...ako mozesh ,...potrudi se da se zapoznaesh ,...ne radi mene , tuku ete i ti ke doznaesh povekje.голема%20насмевка


Најдов решение со кое мерка притвор се заменува со куќен притвор.

Во решението пишува дека надзорот над спроведеувањето на оваа мерка за обезбедување се доверува на МВР кое по пат на ненајавени посети ќе проверува дали лицето се држи до она што е определено во судското решение. Ќе се потрудам да го поставам и решението овде, да го видиш како изгледа.

-------------


Постирано од: zverka_
Датум на внесување: 01.Мај.2011 во 19:11
Moze li da mi odgovori nekoj kolku rabotni saati treba da ima eden rabotnik vo tek na mesec i kolku prekuvremeni saati moze da ima vo tek na istiot mesec?

-------------
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 01.Мај.2011 во 19:16
Kolku jas znam, nedelni 40 rabotni casa spored zakonot.
A za prekuvremeni kolku e dozvoleno, ne zman postoi li takov clen vo zakonot.
Se nadevam nekoj znae da ti odgovri!

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: zverka_
Датум на внесување: 01.Мај.2011 во 19:27
eeee blu mene me macat bash tie prekuvremeniтага....treba da natamanam saatnina( vo tabela za redovnost) za izminatiot mesec,a vrska nemam kolku  e dozvoleno zakonskiвртење%20со%20очи

-------------
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Мај.2011 во 19:27
Originally posted by zverka_ zverka_ напиша:

Moze li da mi odgovori nekoj kolku rabotni saati treba da ima eden rabotnik vo tek na mesec i kolku prekuvremeni saati moze da ima vo tek na istiot mesec?


Согласно Уставот на Република Македонија полното работно време не смее да изнесува повеќе од 40 часа неделно. Истото е потврдено и со Законот за работни односи.
Прекувремената работа може да трае најмногу 8 часа неделно, но не повеќе од 190 часа годишно. За вработените од МВР, со оглед на спецификите на работата, прекувременото работно време може да изнесува и повеќе од 190 часа, ако се во прашање итни и неодложни работи. Сепак, мора да се напомене дека режимот на работа се менува при природни катастрофи, кога се врши работа за спасување човечки животи итн.
Ако работникот не отсуствувал повеќе од 21 ден, а има повеќе од 150 часа прекувремена работа во текот на годината, има право на награда во висина од една македонска просечна плата.

И дежурството во здравството поинаку е уредено со здравствените прописи.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2011 во 19:42
oo,...pa jas se ''izdrav'' poradi zverkata,
 
...ne vidov deka i mene si mi odgovoril.изненадување
 
...e , bash toa me interesirashe.да
 
...ama , kako shto gledam ...epten neozbilen bil toj kukjen pritvor tuka  ,ako navistina samo taka go ''upraznjavaat'' ...so nenajaveni poseti,a?....hahahaha
 
...znachi,...koga nekoj ke go ''posetat'' i otkako ke si otidat ''gostite''....ke moze ''zatvorenikot''komotno da si prosheta kaj mu dusha saka i gazot dozvoluva!..( ne veruvam deka nekoj pozadi nekoe kjoshe ke go demne).
 
...epten glupo neshto...koeshto ni za pred tri veka ne bi odgovaralo!
 
 
...jas pa mislev,...kako i vo svetot ,...gi okovuvaat so nekoi alki na nogata ili rakata i elektronski gi sledat od kaj niv !...
 
 
...stvarno sum bil naiven ,...hahahahaha


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Мај.2011 во 20:02
zverka_, зачисти во сандачето, не можам да ти одговорам, преполно е.

brza, тоа е еден начин, но, за жал, мислам дека е и најчест кај нас. Но, куќниот притвор мошне ретко се изрекува. Се изрекува на стари, болни и лица на кои им треба нега и кои не би се оддалечувале од местото на живот, затоа што треба постојана нега и имаат потреба од лекови и друг вид помош.

Штотуку најдов одлука на Апелациониот Суд во Скопје, по жалба, во која надзорот се доверува на МВР, но во оваа одлука, се забранува напуштање на домот, при што, не се предвидени ненајавени посети.

Најчесто се одредува притвор. Судиите речиси секогаш го прифаќаат предлогот на обвинителот за определување мерка притвор.
Во Законот за кривична постапка, предвиден е видео и електронски надзор, но, колку што знам, електронскиот надзор не се применува, а видео надзорот не сум слушнал да се применува истотака.


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 01.Мај.2011 во 20:18
...znachi....vo makedonijava kukjniot pritvor e prava,.....farsa!изненадување
...dodushe ,...kako i se drugo tuka!
 
...zatoa i onoj bajrushon milioni ''davashe''...za da bide doma ''zatvoren''!
 
 
...glupo,glupo da,.....gluplje nimoz' biti !!.......hahahahaaa.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 23.Октомври.2011 во 23:41
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=0413BF7C892D3F4A9FE0856873F4885D - Правната помош е луксуз за сиромашните деца во Македонија

Пропустот во Законот за малолетничка правда очигледно, за жал, некому му остава одврзани раце да ги искористува сопствените овластувања.
Како ли можеше во предистражната постапка, во која согласно ЗКП постои можност за барање адвокат, да остане нерегулирана кај најранливата категорија лица кои можат да бидат гонети, навистина не ми е јасно...



-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 00:20
Ме интересира,дали Циле ја одлежа затворската казна или пак беше поништена одлуката и ослободен потоа од повисок суд.
Ако била потврдена,а не ја одлежал,зошто е тоа така?

Како е тоа правно издржано да лежи некој во притвор за основано сомнение за сторено кривично дело,едно 6 месеци и повеќе и потоа да добие ослободителна пресуда..и никому ништо?...ни да тужи,ни да се жали,ниту пак некој да одговара за превидот...?ова ставрно ме загрижува,ако е во ред вака,тешко нама бре..

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 00:26
shto e be pa ti?!....shto si skrivil sega ?намигнување

a, cileto debelo ,...si go spasi gazot debel,......bog da go ....smachka!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 13:53
Originally posted by zagor zagor напиша:

Ме интересира,дали Циле ја одлежа затворската казна или пак беше поништена одлуката и ослободен потоа од повисок суд.
Ако била потврдена,а не ја одлежал,зошто е тоа така?

Како е тоа правно издржано да лежи некој во притвор за основано сомнение за сторено кривично дело,едно 6 месеци и повеќе и потоа да добие ослободителна пресуда..и никому ништо?...ни да тужи,ни да се жали,ниту пак некој да одговара за превидот...?ова ставрно ме загрижува,ако е во ред вака,тешко нама бре..


Судската пресуда на Васил Тупурковски беше укината од Апелациониот суд и случајот беше вратен пред првостепениот суд за повторно одлучување.
Согласно ЗКП истражниот судија може да одреди притвор ако постои основано сомневање дека осомничениот е извршител на кривично дело, а постои можност истиот да избега, да ја попречува истрагата преку сокривање траги или влијание врз сведоци, како и да го доврши обиденото, или изврши ново кривично дело. Притворот до подигнување на обвинение, согласно Уставот на Република Македонија, може да трае најмногу 180 дена. По подигнувањето на обвинението, притворот може да трае најмногу една година доколку за казненото дело за кое лицето е осомничено се изрекува казна затвор до петнаесет години, а најмногу две години, доколку се изрекува казна затвор над петнаесет години.
Доколку подоцна лицето биде осудено, деновите додека било во притвор се засметуваат во казната, а доколку биде ослободено, лицето има право на надомест на штета поради тоа што било во притвор, што буџетот на Република Македонија може да го чини доста.

-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 24.Октомври.2011 во 23:50
.значи за Циле треба нов процес. ќе има !
и нема притвор за близу ми се чини 200,000 УСД .тоа е ситница.

..за нетужењето на државава(поштедување од штета) и заштита на буџетските средства им честитам на членовите од СДСМ кои беа и излегоа "чисти' од Шутка.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Октомври.2011 во 00:34
...jas edvaj chekam da me pritvorat ,..za neshto shto ne sum go napravil.збунетост

...pa, da vidi  drzavata ...kako izgleda koga te ...derat na zivo ! !да..........голема%20насмевка


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 25.Октомври.2011 во 21:22
Originally posted by zagor zagor напиша:


и нема притвор за близу ми се чини 200,000 УСД .тоа е ситница.


Од кога она за што човек е осомничен е услов за одредување притвор? Условите за одредување мерка притвор во Законот за кривичната постапка се мошне јасно и прецизно дефинирани. Доколку лицето кое е осомничено редовно се јавува на судењата, не ја попречува истрага и не влијае на сведоците, не се заканува да го доврши делото, или да стори ново, ниту пак да го доврши започнатото, а и не покажува намери да избега и да стане недостапен, нема причина на истото да му биде изречена мерка притвор.

-------------


Постирано од: roses
Датум на внесување: 28.Октомври.2011 во 23:35
me interesira kako glasi clen 42 od pravilnikot za koristenje ortopedski pomagala,imeno se raboti za peleni za vozrasni.tatko mi e nepodvize edno 15 god i do sega nemavme potreba od peleni,ama veke mora.podnesovme za da ni dadat od fondot ama odbieni sme od komisijata .po clen 42 ,pa me interesirakoj e toj clen.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Октомври.2011 во 14:23
Originally posted by roses roses напиша:

me interesira kako glasi clen 42 od pravilnikot za koristenje ortopedski pomagala,imeno se raboti za peleni za vozrasni.tatko mi e nepodvize edno 15 god i do sega nemavme potreba od peleni,ama veke mora.podnesovme za da ni dadat od fondot ama odbieni sme od komisijata .po clen 42 ,pa me interesirakoj e toj clen.


Најверојатно станува збор за член 43.

На страната на ФЗО ги има http://www.fzo.org.mk/default.asp?ItemID=35A55813C0912D4B91B50016DE297272 - правилниците за индикациите за остварување на право на ортопедски и други помагала.

Отворете ги правилникoт за индикациите за остварување на право на ортопедски и други помагала (Сл. весник 33 од 2011 година) и правилникот за индикациите за остварување на право на ортопедски и други помагала (Сл. весник 62 од 2011 година).

Во членот 43 од првиот правилник е опишана состојбата за која говорите и кои документи се потребни за остварување на правото на Вашиот родител, а во последниот, наведени се измените и видете кои измени се предвидени за член 43, иако танува збор само за додавање нова алинеа 5 на ставот 2 од истиот член.

-------------


Постирано од: roses
Датум на внесување: 29.Октомври.2011 во 14:46
Фала ,ги прегледав правилниците,и според тоа што го процитав таму сите документи се во ред и дијагнозата исто ,а незнам зосто сме одбиени.а за членот ,грешка сум пошто документите не се кај мене ,па се збунив.ке мора да поднесуваме пак .


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 29.Октомври.2011 во 14:49
Originally posted by roses roses напиша:

Фала ,ги прегледав правилниците,и според тоа што го процитав таму сите документи се во ред и дијагнозата исто ,а незнам зосто сме одбиени.а за членот ,грешка сум пошто документите не се кај мене ,па се збунив.ке мора да поднесуваме пак .


Повелете и другпат.
Пред да поднесете, мој совет е да разговарате со специјалистот кој го лечи Вашиот родител, тој најдобро ќе ве упати. Според тоа јас што го знам, тој треба да ги напише сите дијагнози и да напише дека Вашиот родител има потреба од користење пелени, потоа, истото да го напише и матичниот лекар, врз основа на напишаното од специјалистот, да ги соберете и останатите документи, па да ги поднесете онаму каде што треба.

-------------


Постирано од: roses
Датум на внесување: 29.Октомври.2011 во 14:57
ке мора така,од понеделник ке почнам со повторно прибирање на документи.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 04.Декември.2012 во 23:52

само "да те питам"намигнување...дали документот за државјанство има важност?. 

Ми се причинува дека имаше некоја одлука со која еднаш изваден документ за државјанство без промена на податоци важи повеќе од 6 месеца.... 

чекање



-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk