Испечати | Затвори го прозорот

Каква архитектура има Скопје?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Aрхитектура и дизајн
Опис на форумот: Хармоничен спој на наука и уметност...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22390
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 00:31
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Каква архитектура има Скопје?
Постирано од: zabegan
Наслов: Каква архитектура има Скопје?
Датум на внесување: 01.Август.2009 во 17:55
Стара железничка станица Скопје


тоа што остана јбг




-------------
размисли пред да напишеш глупост



Коментари:
Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 17.Август.2009 во 19:02


-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 19.Август.2009 во 18:07
Originally posted by ana sk ana sk напиша:

големо%20гушкање

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 05.Септември.2009 во 20:08
Hotel%20Ambasador

-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 15:19


-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 15:20


-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 06.Септември.2009 во 23:46
аман бе ана, ти го сакаш градов и повеќе од мене среќа
само железничката не ми се допаѓа бидејќи не е никогаш довршена според замислата на Танге, а во денешно време со функционалност е нула за жал, а е една од ретките со надземни перони, и било кој архитект ќе рече дека треба да ја цениме




-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 11.Септември.2009 во 19:31
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

аман бе ана, ти го сакаш градов и повеќе од мене среќа
само железничката не ми се допаѓа бидејќи не е никогаш довршена според замислата на Танге, а во денешно време со функционалност е нула за жал, а е една од ретките со надземни перони, и било кој архитект ќе рече дека треба да ја цениме


kakov e takov e sepak vo nego ziveeme i treba da si go sakameсреќа


-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 23.Септември.2009 во 21:08
а каде на друго место инаку ќе се препуцаваа нашите драги политичари голема%20насмевка



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ana sk
Датум на внесување: 24.Септември.2009 во 20:57


-------------
...moze ne sum sovrsena ama sekogas sum jas...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Октомври.2009 во 21:54
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а каде на друго место инаку ќе се препуцаваа нашите драги политичари голема%20насмевка



Не можам а да не искоментирам.
Собраниски Дом. Толку неинвентивна градба (не зборувам за “пентаграмот“ кој секако ќе бил запазен и во друг стил), толку сив показател за едно време, за една ера која просто се бореше против се што се вика-УБАВО.

Ни малку свијочиња, столбчиња, никаков стил-права слика на време во кое се рушеа едни естетски и морални вредности во име на колективното лудило. Униформа. Површна еднаквост и ред, а внатре-лом.

Мрак.болен


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 00:26
кога ќе речеш убаво се работи за вкус, а собранието не е никакво сивило, туку е најмодерно за времето кога е изградено, не се обидувај да го споредиш со комиблоковите од пеесетите, бидејќи е изградено во триесетите, заедно со градската болница и уште неколку објекти (неколку години по официрски и железничката намигнување)

плус немој со тоа тагување по некоја средноевропска архитектура, тоа никогаш не сме го имале ние и не е карактеристично за нас (јебига, под турско сме биле пет века), никогаш зградите не ни биле „украсени“ и не гледам причина зошто би се граделе кај нас, никогаш не сме имале некоја буржоазија за да постои такво нешто, единствено кога сме биле под СХС, се граделе такви ствари, кои сепак биле архитектура задоцнета околу пола век
во триесетите се одело на едноставност (и не, не е тоа поради социјализмот) и затоа нема „украсна фасада“

стварно не гледам што е толку неубаво и неинвентивно во зградата? и зошто мислиш дека внатре е лом, баш напротив, фасадата се распаѓа а салите и ходниците и општо ентериерот е тип топ


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 12:07
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

кога ќе речеш убаво се работи за вкус, а собранието не е никакво сивило, туку е најмодерно за времето кога е изградено, не се обидувај да го споредиш со комиблоковите од пеесетите, бидејќи е изградено во триесетите, заедно со градската болница и уште неколку објекти (неколку години по официрски и железничката намигнување)

плус немој со тоа тагување по некоја средноевропска архитектура, тоа никогаш не сме го имале ние и не е карактеристично за нас (јебига, под турско сме биле пет века), никогаш зградите не ни биле „украсени“ и не гледам причина зошто би се граделе кај нас, никогаш не сме имале некоја буржоазија за да постои такво нешто, единствено кога сме биле под СХС, се граделе такви ствари, кои сепак биле архитектура задоцнета околу пола век
во триесетите се одело на едноставност (и не, не е тоа поради социјализмот) и затоа нема „украсна фасада“

стварно не гледам што е толку неубаво и неинвентивно во зградата? и зошто мислиш дека внатре е лом, баш напротив, фасадата се распаѓа а салите и ходниците и општо ентериерот е тип топ


Од крајната реченица на твојот коментар гледам дека воопшто не си разбрал што кажувам-ломот воопшто не се однесува на ентериеротнамигнување

А дали зградите кај нас биле секогаш сивило и неукрасени, исто така нема да го коментирам, погледај слики на старо Скопје па ќе ти се разјасни малку дека не зборувам за Европска средновековна уметност.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 12:31





збунетост.....идејаГрадежен Факултет










-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 12:35
http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/412C4F971746A047A6C7410F7D53C1EE.jpg - http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/412C4F971746A047A6C7410F7D53C1EE.jpg

болен


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 21:32
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

кога ќе речеш убаво се работи за вкус, а собранието не е никакво сивило, туку е најмодерно за времето кога е изградено, не се обидувај да го споредиш со комиблоковите од пеесетите, бидејќи е изградено во триесетите, заедно со градската болница и уште неколку објекти (неколку години по официрски и железничката намигнување)

плус немој со тоа тагување по некоја средноевропска архитектура, тоа никогаш не сме го имале ние и не е карактеристично за нас (јебига, под турско сме биле пет века), никогаш зградите не ни биле „украсени“ и не гледам причина зошто би се граделе кај нас, никогаш не сме имале некоја буржоазија за да постои такво нешто, единствено кога сме биле под СХС, се граделе такви ствари, кои сепак биле архитектура задоцнета околу пола век
во триесетите се одело на едноставност (и не, не е тоа поради социјализмот) и затоа нема „украсна фасада“

стварно не гледам што е толку неубаво и неинвентивно во зградата? и зошто мислиш дека внатре е лом, баш напротив, фасадата се распаѓа а салите и ходниците и општо ентериерот е тип топ


Од крајната реченица на твојот коментар гледам дека воопшто не си разбрал што кажувам-ломот воопшто не се однесува на ентериеротнамигнување

А дали зградите кај нас биле секогаш сивило и неукрасени, исто така нема да го коментирам, погледај слики на старо Скопје па ќе ти се разјасни малку дека не зборувам за Европска средновековна уметност.


како што реков, се тоа е архитектура задоцнета околу пола век која се градела кај нас и кај србите (другото од југославија било под австроунгарија, и затоа ги имаат тие градби, на пример Босна)
сликите од старо скопје не кажуваат ништо, Скопје почнал да станува таков град откако потпаднал под СХС како што кажав, пред првата поливина на 20-ти век никаде кај нас нема такво праче на неокласицизам, или готика и т.н.
сите примери на таа архитектура се од Франција, Германија, Австрија, или некоја од северноевропските земји, сите се изградени во  други времиња, најдоцна до почетокот на 20-век
или пак постојат примери како во америка, каде се мешани стилови поради недостиг на култура и историја


не го разбирам фанатизмот кон таквата архитектура општо кај народот, еве на пример ако дојде некој французин тука, ќе сака да го гледа истото што го има кај него?
ај замисли ги французите како плачат зошто Версај бил неокласичен, а не во стилот на охридската архитектура?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 21:33
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:






збунетост.....идејаГрадежен Факултет








е тука си веќе во право, градежен е дамка на комунизмот


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 21:39
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/412C4F971746A047A6C7410F7D53C1EE.jpg - http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/412C4F971746A047A6C7410F7D53C1EE.jpg

болен
еве тука повторно не си во право, ние ги викаме комиблокови но не се, вакви примери имаш во секој нормален град во светот, или низ европа, ако повеќе ти се свиѓа тој муабет
и мене ми сметаат стамбени блокови, но оние кои се во центарот, и некогаш узурпирале урбанистички целини (еве на пример ми сметаат блоковите на ул. Македонија оној на Дал мет фу на плоштад)
но блоковите во Карпош, Аеродром, Ново лисиче и други пост земјотресни населби се дел од таква целина, и целата населба е таква, Карпош не ми е познат толку многу, но Аеродром и Лисиче се можеби најдобрите населби за живеење во градот


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Октомври.2009 во 21:42
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

кога ќе речеш убаво се работи за вкус, а собранието не е никакво сивило, туку е најмодерно за времето кога е изградено, не се обидувај да го споредиш со комиблоковите од пеесетите, бидејќи е изградено во триесетите, заедно со градската болница и уште неколку објекти (неколку години по официрски и железничката намигнување)

плус немој со тоа тагување по некоја средноевропска архитектура, тоа никогаш не сме го имале ние и не е карактеристично за нас (јебига, под турско сме биле пет века), никогаш зградите не ни биле „украсени“ и не гледам причина зошто би се граделе кај нас, никогаш не сме имале некоја буржоазија за да постои такво нешто, единствено кога сме биле под СХС, се граделе такви ствари, кои сепак биле архитектура задоцнета околу пола век
во триесетите се одело на едноставност (и не, не е тоа поради социјализмот) и затоа нема „украсна фасада“

стварно не гледам што е толку неубаво и неинвентивно во зградата? и зошто мислиш дека внатре е лом, баш напротив, фасадата се распаѓа а салите и ходниците и општо ентериерот е тип топ


Од крајната реченица на твојот коментар гледам дека воопшто не си разбрал што кажувам-ломот воопшто не се однесува на ентериеротнамигнување

А дали зградите кај нас биле секогаш сивило и неукрасени, исто така нема да го коментирам, погледај слики на старо Скопје па ќе ти се разјасни малку дека не зборувам за Европска средновековна уметност.

што се однесува до реченицата, признавам, не ја разбрав не%20знам


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 08.Октомври.2009 во 18:51


За архитектура зборувам како обичен граѓанин, жител на Скопје со некое свое видување, затоа момче релаксирај се и не замерај.големо%20гушкање

Се согласувам дека Аеродром е убаво урбанизирано место за живот, средено, со убава инфраструктура, а многу ми се бендисува и овој комплекс во Кисела Вода (иако искрено заради местото никогаш не би живеела таму, многу прометно, бучно, нечисто, али кој ги проктирал комплексов-секоја чест).

Ми се бендисуваат и овие на Илинденска, карши Лира оној луксузниот комплекс згради.





-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 13:21
и ја сум обичен жител на Скопје, ама убаво ми е ако граѓаните имаат свест за она вистинското што му се случило и што му се случува на градов

и мене ми се допаѓа неокласицизмот и пластиката по фасадите, и за тоа има добри примери кои ги имам постирано во нишката за слики од твојот град
глупо ми е што народот се однесува некако збунето, и јас не знам многу за архитектурата и урбанизмот, ама кога сакам, се информирам за нешто и го критикувам


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 13:34
еве го она за кое коментираше во времето кога е изградено



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 16:14
непрепознатливоизненадување, така е кога кај нас за свое се смета само она што е после влезната врата на сопствениот стан, и навистина е така, многу тешко е да се убедат станарите да дадат пари за одржување, за поправка, за промена...

Не ми се верува, јас живеам во оваа населба, да не ми кажеше немаше да ја препознаам.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 20:39
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

непрепознатливоизненадување, така е кога кај нас за свое се смета само она што е после влезната врата на сопствениот стан, и навистина е така, многу тешко е да се убедат станарите да дадат пари за одржување, за поправка, за промена...

Не ми се верува, јас живеам во оваа населба, да не ми кажеше немаше да ја препознаам.
е така е така е, исто така само ги интересира политиката позади одредени објекти, а не и самиот објект или проект


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Октомври.2009 во 15:16
според мене, една од поубавите згради во Скопје



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 02:48
Generalniot urbanisticki plan za Skopje e donesen vo 1967, a trebal da se realizira najdocna do 1981...
So Juzen bulevar kako centralna gradska ulica, i Severen bulevar kako obikolnica...

...2009, konecno napravena obikolnicata, ne celosno...
...2010, od Juzen bulevar ni traga...
...Haos vo K.Voda, Debar maalo, Centar...

Toj haos i slikata na gradot koj sekojdnevno go gledate, vlijae na site nas...


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 12:30
Тема: Каква архитектура има Скопје?

Uste nekoja godina, pa anticka...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 03.Мај.2010 во 00:36
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Generalniot urbanisticki plan za Skopje e donesen vo 1967, a trebal da se realizira najdocna do 1981...
So Juzen bulevar kako centralna gradska ulica, i Severen bulevar kako obikolnica...

...2009, konecno napravena obikolnicata, ne celosno...
...2010, od Juzen bulevar ni traga...
...Haos vo K.Voda, Debar maalo, Centar...

Toj haos i slikata na gradot koj sekojdnevno go gledate, vlijae na site nas...
за жал, тие утопистички планови во кои ја имало иднината ни која Баба ванѓа не можела да ја предвиди, не се реализирани
инаку, Јужен не е централен, туку си е ист во позиција како и во име глупчоа централни се Партизанска, К.Ј.Питу и Јане Сандански, а како централни може да се земат Илинденска и Гоце Делчев и целата делница од булевари кои досега се користеа како автопат
е сега, околу централниве би требало да се формира прстен од повеќе булевари крстени според републиките од Југославија, Србија (недовшен), Војводина, Хрватска (не постои), БИХ (недовршен), Словенија, Црна гора (не постои) и сите овие го формираат Северен булевар, а заедно со Јужен формираат прстен, а околу во далечината треба да биде скопската обиколница, поврзана со булеварите преку клучки
со ова се добиваат повеќе прстени (вклучувајќи ги и Голем и Мал ринг) измеѓу кои се шпартани повеќе улици и булевари кои ги поврзуваат, со што па се добива контролиран сообраќај и кога има голем проток на возила
во моментов има само краци кои водат кон една точка, што доаѓа до задушување

епа власт, фати таму нешто да работиш!


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 06.Октомври.2010 во 23:16
Тема: Каква архитектура има Скопје?

Haoticna... so po nekoj isklucok, kako mal blesok vo temninata...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 06.Октомври.2010 во 23:23
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Тема: Каква архитектура има Скопје?

Uste nekoja godina, pa anticka...



Мислиш на проектот 2014?

Со толку многу измешани стилови,тек тогаш би била хаотична.намигнување


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 06.Октомври.2010 во 23:34
toj stil se vika - "bez stil"... ili "ne stil", kako sakas...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 06.Октомври.2010 во 23:38
да

Антика си е антика!голема%20насмевка







-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 06.Октомври.2010 во 23:49
da, i dobro ide so shopska

-------------
Incredible Blue


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 10.Март.2011 во 21:44
за одредено време во иднина би требало да добие и оваква среќа
ова се некои од рендерите за објекти кои веќе се во почетна фаза на изградба, за некои не сум многу оптимистичен, но останува да видиме

G-mall (поранешна алумина)



Станбено комерцијални објекти (сеуште немаат име) (на бул. Србија)


City mall Skopje (Карпош 3)






-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: hariing
Датум на внесување: 17.Март.2011 во 19:19
muabetot bese ,
ova pogore povekje bi sakal da go vidam vo sk , otkolku segasniot proekt "izgubeni vo prostor i vreme"


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 17.Март.2011 во 21:22
Originally posted by hariing hariing напиша:

muabetot bese ,
ova pogore povekje bi sakal da go vidam vo sk , otkolku segasniot proekt "izgubeni vo prostor i vreme"
ќе го видиш кога тогаш бидејќи веке е почната изградбата на сите објекти, единствено G-mall заостанува, каде земјиштето уште не е расчистено, Citty mall веќе има изградено две три плочи, а за турскиве кули е ископана дупката


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 19.Март.2011 во 00:57
kulive ic ne me bendisvaat, ova finalni renderi se?

-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 19.Март.2011 во 02:52
Originally posted by fichot fichot напиша:

kulive ic ne me bendisvaat, ova finalni renderi se?
мислиш на турските во Аеродром што се?
не знам дали е финален рендерот или е само груба претстава


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 08.Мај.2011 во 06:21
  
 

Даут Пашиниот Амам е еден од најубавите споменици на Исламската архитектура во Македонија.

Изграден е во 15 век од страна на Даут Паша. Порано се користел како амам, а после деталната реставрација во 1948 година, Даур Пашиниот се користи како галерија и место каде се одржуваат концерти и многу други културни настани.

Даут Пашиниот Амам денес претставува еден интересен пример  за убавината на некогашното Скопје, како и прекрасен и репрезентативен објект на дрвната балканска култура.



-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 08.Мај.2011 во 19:56
немаме тема за османлиска архитектура или кулчтурно наследство, па го преместив постов тука


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 24.Мај.2011 во 23:04
Ajde, dojde vreme i za edna pofalba...

Samo moram prvo povtorno da si gi iskazam stavovite...
Iako sum ZA toa da se gradi i vo drzavava i posebno vo Skopje (kako negov zitel), no NE na onoj nacin na koj sto se gradi, odnosno "stilovite" koi gi preferira nasata ni vlada, sepak vcera, vozejki se po "ilindenska" od Karpos prema Centar, mi se otvori edna prekrasna vizura koja mozebi vekje ste ja zapazile, no sepak sakam da ja spodelam so vas ...

Ilindenska, onaka ubavo sredena vo toj del (kaj "fontana", na vlezot u park), bez mnogu soobrakjaj, mirno vozenje, dovolno vreme da primetis nesto levo-desno-pravo, neli-nov asfalt,ubavo obelezena, so site onie semafori, pa koj zeleno, koj crveno, od stranite ulicata oivicena so onie postari Skopski zgradi, u pozadina nekoe temno nebo cinis kje go poplavi Skopje ako pocne da vrne, pa ponekoja svetkavica od grom kolku da ti ja dopolni slikata... a nekade megju ulicata i temnoto nebo - konstrukcijata od dvete kupoli od noviot ustaven sud sto se pravi pored kej...
nekako mi ostavi dosta pozitiven vpecatok, kako edna kompletna, ubava gradska slika...

-------------
Incredible Blue


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 24.Мај.2011 во 23:19
што се однесува до визурите, баша на илинденска ништо не е променето, освен тоа што има две нови ленти и посредени тротоари, се друго е просек и нема што да се чудиме особено не на семафори и уреденост, па не сме диво племе мајко му, дури и на одредени делници има моменти кои се крајно лоши и нелогични... мислам, во ред е да се зборува за одредени моментални чувства, ама техничките фактори кои се мешаат со визуелната слика не можам да ги игнорирам

плус, кога сме веќе кај Дебар маало, си видел ли во каква очајна состојба се објектите во него? да не збориме за општата урбана состојба на населбата...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 24.Мај.2011 во 23:32
Dobro, zborev za edna odredena vizura, slika, koja mi se dopadna... mene licno, ne mora da go delite mislenjeto so mene.

A Debar Maalo e apsolvirana tema. Ne mi se ni zbori za toa.

-------------
Incredible Blue


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 25.Мај.2011 во 01:36
Originally posted by Marko Polo 1 Marko Polo 1 напиша:

Dobro, zborev za edna odredena vizura, slika, koja mi se dopadna... mene licno, ne mora da go delite mislenjeto so mene.

A Debar Maalo e apsolvirana tema. Ne mi se ni zbori za toa.
па токму за тоа зборма, не се работи само за една моментална визура туку многу повеќе, а и претпоставувам ти се разбираш во тие работи и ме разбираш што зборам
фала богу и мене интересен ми е Уставниот суд кога ќе го видам од Илинденска, но кога ќе помислам каков архитектонски и урбанистички грев е...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 07.Февруари.2012 во 02:01
малку да се образоваме околу културата на градов од 20-ти век која очигледно за жал многу малку луѓе ја познаваат, ниту пак некогаш се потрудиле да ја запознаат
на пример жалосно е како некои луѓе сеуште мислат дека некои објекти се изградени под влијание на комунизмот и дека се правела некаква деградацијуа на културата...
многу од објектите кои треба денес да ги третираме како архитектонски ремек дела, денес скапуваат и се фрлени или во заборав, или во краен презир и омраза, што води кон нивно губење

Денешната градска болница (оригинално биро за осигурување) објектот е во стилот на функционализмот и за свое време ултра модернистички, особено се нагласени правите непрекинати линии на прозорите и нестандардната, но чиста геометриска форма


Иконичниот објект, познат уште како Метропол, изграден во стилот на тогаш современиот Streamline/art moderne стил, со нагласени заоблени рабови и делумно стаклена површина
Веднаш до него се наоѓа Стоковна куќа Нама, подоцна ТИПО, па денес Сити галери, надоврзана стилски вклопена лепенка на Метропол, изградена во 1954 година


Парламент на Р.М. оригинално седиште на тогашната Локална управа на Србија, нагласен облик на петоаголна тврдина, со внатрешен двор и чисти геометриски форми на фасадата, низ неговата историја е неколку пати модифициран и надградуван со неколку сали и кабинети, интересен е енериерот кој е богат со домашни резби и слики



Работнички дом, сегашен ССМ, заедно со ЕСМ-ЕВН се првите „облакодери“ во градот, во склоп на тогашниот модернизам
 

Соборниот храм, започнат во 1966 година и сеуште недовршен, направен е да биде показател на сопственото модено време, но да ги задржи сите стандарди на македонската сакрална архитектура, брилијантна комбинација од стилови
денес му фалат некои фасадни елементи, а фреските во внатрешноста не се ни половично завршени


О.У. Песталоци, објект кој за жал е помалку познат и доста неценет, а е иконичен, изграден е како еден од објектите на постземјотресната солидарност и е еден од првите асеизмички објекти во градов, и пионер кај објектите со базна изолација од земјотреси (и тоа во пошироки светски рамки)



ќе пишам уште нешто во скоро време, сега немам време
инаку сликите и дел од информациите ми се од фејсбук страната на ПАБ (прва архи бригада)


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Јануари.2014 во 01:30
проект за основно школо во Капиштец... се надевам дека навистина покрај сето ѓубре во градов ќе добиваме повеќе вакви светли точки

http://besianmehmeti.com/kapistec-primary-school/" rel="nofollow - http://besianmehmeti.com/kapistec-primary-school/




инаку... се навратив назад во темава, со постови од 2011 и се смеам... од G-mall добивме уште една вековна дупка, City Mall крајно ме разочара, а Џеваир кулите (кои беа само концепт) се градат изненадувачки брзо


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: kocko
Датум на внесување: 19.Јануари.2014 во 23:29
glupo li pitanje.изненадување

pa barokna  koja druga?


-------------
Бог да чува!


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 20.Јануари.2014 во 22:54
Originally posted by kocko kocko напиша:

glupo li pitanje.изненадување

pa barokna  koja druga?
да беше барокна ќе бев значително позадоволен отколку што сум сега смеење


-------------
размисли пред да напишеш глупост



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk