Испечати | Затвори го прозорот

МОЌТА НА ЗБОРОВИТЕ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21819
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 12:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: МОЌТА НА ЗБОРОВИТЕ
Постирано од: dejanpp
Наслов: МОЌТА НА ЗБОРОВИТЕ
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:23
Dali znaete   deka  sekoj  zbor   ima  odredena  mojk   vrz  odredeno  lice.pa   taka  so  naseto  zboruvajne  mozeme    licata  da  gi  naterame  da  pravat  nesto  ili  da  se  otkazat  od  nesto.od  tuka   sledi  prasajneto
 
 DALI  TREBA  DA  GO  SLUSAME  SEKOJ  STO  ZBORUVA?



Коментари:
Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:25
Ова некоја теорија е или...?


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:34
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Ова некоја теорија е или...?

DALI  E  TORIJA   ILI  FAKT  ILI  NESTO  DRUGU  KAKO  KE  GO  NARECES  NE  E  VAZNO  NO  VAZNO  E  DEKA  E  REALNOST   ZA  KOJA   KAZAL  I  ISUS   PRED  2000  G   
  PA  KOLKU  SE  GRIZIME  NIE  ZA  TOA  STO  GO  SLUSAME  ILI  ZA  TOA  STO  GO  KAZUVAME  -  KAKVI  POSLEDICI  KE  IMA  OD  TOA.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:36
Јас те прашав дали е некое научно истражување или само претпоставка. Ако имаш некој линк каде може да се прочита нешто повеќе, добро би било. намигнување


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:44
POGLEDAJ   DALI  KOMUNIKACIJATA  VO   SVETOT  E  NAJVAZNOTO  SREDSTVO  ZA  UPRAVUVAJNE  SO  SE  STO  POSTOI.I  SE  KE TI  BIDE  JASNO.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:47
Decata, a kako i nie sme bile deca, znaeme kolku e golema mokta na zborovite dodeka sme rastele, posebno koga ne sme imale pojma kogo ne treba da slusame. Pogovorkata " Kakvo ti e drustvoto takov ke bides i ti " znaci deka roditelite se zanemarliv faktor vo odnos na oblikuvanje na nasite misli, a so samoto toa i karakter t.e. nacini na reakcija. Kolku mozat glupi drugari da te upropastat pa toa e cudo edno, da te unakazat bukvalno kako psihicki invalid, no toa kako dete ne mozes da go svatis i razlikuvas t.e. ni drustvoto ne mozes da go biras, tie sto ti se najblisku, a tie podalecnite se neprijateli i glupi, znaci " bingoo ".

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 14:54

Сите ние грчевито се држиме за минатото и фантазираме за иднината... Затоа не нема во сегашноста.



-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 14:56
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

<h3 ="GenericStory_Message" -ft="{"":"msg"}">Сите ние грчевито се држиме за минатото и фантазираме за иднината... Затоа не нема во сегашноста.</h3>

Nekoj i kazal deka e taka

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 14:57
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by MyWay MyWay напиша:

<h3 ="GenericStory_Message" -ft="{"":"msg"}">Сите ние грчевито се држиме за минатото и фантазираме за иднината... Затоа не нема во сегашноста.</h3>

Nekoj i kazal deka e taka


голема%20насмевка e pa inaku od kaj ke znamплазење


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 10:27
Две нешта ја исполнуваат мојата душата со восхит: ѕвезденото небо над мене и моралниот закон во мене...

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 12:47
Kazi mi so kogo se druzis i ke ti kazam koj si.

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 14:04
Mudriot mnogu malku zboruva.....samo oseka!Za da ja osetis mokta na zborovite treba da bides nivni gospodar,ostri se kako noz koga ke gi izbalansiras....Nisto nemoze da te sopre na patot kon celosnoto spoznanie!
Zborovite vo izvrten redosled se sekogas ubavi...podredeni vo red davaat slika na covek koj gi ima,no nikojpat ne znae da upravuva so niv!

ZAPAMTI,PAMETEN COVEKU,DELUVAJ SO SVOETO SRCE I SVOITE CUVSTVA!


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 18:34
Луѓето ќе заборават што си рекол.
Луѓето ќе заборават што си направил.
Но никогаш нема да заборават какви чувства во нив си разбудил
".

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 19:59
Како беше она: Убавиот збор  железни врати отвара!!! (ако нема љубов, нема убав збор; дали љубовта е “збор“?)

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: pagane
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 20:45
убедена сум дека зборовите се наj мокното оружие што го совладал човекот во текот на историското време.
знам дека со силата на зборовите можеме планината да е претвориме во море, а морето во небо.
знам дека зборот е едината причина за насмевката и тагата, за радостта и плачот...
знам дека зборовите се тие които предизвикуват во нас едно или друго чувство.
знам дека зборовите можат да запалат лjубов , но и омраза.
знам дека играта со зборовите е таа коjато може да промени светот или просто светот на еден човек...за добро или зло.


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 12:20
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Сите ние грчевито се држиме за минатото и фантазираме за иднината... Затоа не нема во сегашноста.

TOA  E NAJNOVIOT  METOD  NA  FUNKCIONIRAJNE  NA  KOPjUTER  KOJ  TREBA  DA  GO  ZAMENI  COVECKIOT  UM.potrebno   e  nonstop   barem  po  ednas  vo  edna  stotinka  da   gi   procituva  site   vneseni  podatoci   i   posle  da  gi  procituva   postoeckite  dadeni  celi  za  rabota   i  tret   cekor  e  da  izberi   od  site  podatoci  soodvetna  funkcija.  .eden  od  problemite  se  javuva   vo  memorirajneto  na   mnogute  podatoci.za  da  ima  kompjuterot    IMA  intelegencija    e   potrebno  vreme  od  30  god-toa  e  ednakvo  na  vreme  dodeka  covek  zavrSi  fakultet,  i  drugiot  prblem   e  sto  bazata  za  memorirajne  na  podatocite   hardverot   ima   sovrsen   vek  na  postoejne   15  god.DODEKA   NE  SE  PRONAJDAT   MAtERIJALI   OD  KOI  KE   SE  IZRABOTI   SOFTVEROT   KOI  KE  TRAAT  SO  PRECIZNA  RABOTA  DO    50   GOD  

tvojava   teorija  nemoze  da  se  primeni  - dotogas  lujgeti  ke  gi  zamenuvaat  tie  kompjuteri   i   najvazo  sredstvo  za  nivno   upravuajne  KE  BIDE  ZBOROT 


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 13:00
Zavisi koj ke gi izgovori t. e. kakov statuv poseduva. Ne e isto koga ke ti kaze od ESM ( pojma nemam kako se vika sega ) deka ne si platil smetka i deka ke ti ja isklucat strujata ili cistackata u vlez deke ne si i platil oti mozes da se vadis deka zaboravila 

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 12:28
Јас пак никако не можам да ја сватам моќта на зборовите. И затоа сите погрешно ме сваќаат. Битно на крајот, секогаш ја оплескувам. глупчо

-------------


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 12:31
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

Јас пак никако не можам да ја сватам моќта на зборовите. И затоа сите погрешно ме сваќаат. Битно на крајот, секогаш ја оплескувам. глупчо
 
Ke bide podobro .... samo ne trcaj .... голема%20насмевкаголемо%20гушкање


-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 12:36

.........ниедна вода не може да го измие  она што излегува од устата намигнување 



-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 13:02
Плукањето во празно е чиста патетика, кога пред себе имаш чиста мета.

-------------


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 14:18
Patetika e nasata zelba za licemerie...cistata meta e samo objekt za obrabotka ili za pojadok...hi hi hiсреќа

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 15.Март.2010 во 18:17
Originally posted by pagane pagane напиша:

убедена сум дека зборовите се наj мокното оружие што го совладал човекот во текот на историското време.
знам дека со силата на зборовите можеме планината да е претвориме во море, а морето во небо.
знам дека зборот е едината причина за насмевката и тагата, за радостта и плачот...
знам дека зборовите се тие които предизвикуват во нас едно или друго чувство.
знам дека зборовите можат да запалат лjубов , но и омраза.
знам дека играта со зборовите е таа коjато може да промени светот или просто светот на еден човек...за добро или зло.
 
После овој пост на  Пагане ,јас нема потреба да пишувам било што...све е кажанода


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 01:20
da, moze i planini da pomesti


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 09:15
Колку полезно и добро можат да зборуваат луѓето кои умеат да молчат!!!!

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 09:41
Originally posted by pagane pagane напиша:

убедена сум дека зборовите се наj мокното оружие што го совладал човекот во текот на историското време.
знам дека со силата на зборовите можеме планината да е претвориме во море, а морето во небо.
..................
.....se zavisi od toa ,..koj gi zbori,....a ushte povekje ,..i ako ima nekoj da gi primi !


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 09:45
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

убедена сум дека зборовите се наj мокното оружие што го совладал човекот во текот на историското време.
знам дека со силата на зборовите можеме планината да е претвориме во море, а морето во небо.
..................
.....se zavisi od toa ,..koj gi zbori,....a ushte povekje ,..i ako ima nekoj da gi primi !


i od toa kolku se bitni i kolku vredatголема%20насмевка


-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: brza
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 10:07
...povazno e koj gi prima!..ako primachot i nema glava za razmisluvanje,..togash za nego ,..nekoi zborovi ,..od nekoi...mu se edinstvenoto neshto po koe se vodi!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 10:14
Zborovite imaat mok koga se vo sovrsena ravnoteza so nasiot intelkt i duh.Ostanatoto e samo prefrlanje od suplo vo prazno ili vo najekstremen slucaj manipulacija.
Auditoriumot nikogas nemoze da bide predmet na razmisluvanje,sekoj si gi poima zborovite vo sklad so svojata mok na percepcija i obrabotka na istite.


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 10:14
Сепак ЗБОР е широк поим, дали и колку ќе влијае врз некого и нешто зависи од тоа кој го кажал, на кого, зошто и што сакал да постигне со тоа...некогаш доволен е еден збор да ти го сруши целиот свет, а некогаш доволен за да го изгради...мислам дека кога има да се каже нешто добро и паметно нека се зборува а кога нема, подобро е да се молчи за џабе не рекле старите “молчењето е злато“....

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 18.Март.2010 во 10:15
I od najbanalnoto i najglupavoto mozes da izvleces po nesto dobro...

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 21:25
Onaa sto moze da go napravi zborot nemoze da go napravi nitu edno oruzje ....
Kolku vie stoi pozadi kazanoto?
Dali onaa sto vi izleguva od ustata e potvrdeno i zapecateno?
Ili vagonite odat pred lokomotivata?


-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: Орка
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 22:16
"И ѓаволот знае да чита од библијата"... рекол Шекспир и во контекс на темава се кажал

-------------


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 23.Март.2010 во 22:44
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Сепак ЗБОР е широк поим, дали и колку ќе влијае врз некого и нешто зависи од тоа кој го кажал, на кого, зошто и што сакал да постигне со тоа...некогаш доволен е еден збор да ти го сруши целиот свет, а некогаш доволен за да го изгради...мислам дека кога има да се каже нешто добро и паметно нека се зборува а кога нема, подобро е да се молчи за џабе не рекле старите “молчењето е злато“....
             Bogat e onoj koj znae koga treba da zboruva, a koga da molci  bidejki eden zbor kazan u pogreshno vreme ne go lechi nishto.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 22:16
....i taka ke mu vlezes vo glavceto,ke mu go podnavednes vratceto za da moze podobro da gi zaries svoite zabi



-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 10:38
iskazhani vo pravo vreme na pravo mesto .....
nuklearen potencijal...

-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 10:53
Следниов цитат има огромна моќ,скоро неограничена.

"Лесно е да умреш за човек кој што си го сакал, но е тешко да најдеш човек кој ќе заслужува да умреш за него."


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 14:09
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

Dali znaete   deka  sekoj  zbor   ima  odredena  mojk   vrz  odredeno  lice.pa   taka  so  naseto  zboruvajne  mozeme    licata  da  gi  naterame  da  pravat  nesto  ili  da  se  otkazat  od  nesto.od  tuka   sledi  prasajneto
 
 DALI  TREBA  DA  GO  SLUSAME  SEKOJ  STO  ZBORUVA?



Prasanjevo ti e nesoodvetno postaveno , bidejki odgovorot odnapred se znae : Ne treba ,,,,,, zarem ke go poslusas nekoj sto ke ti rece da se frlis vo Vardar ?збунетост


Inaku , moe mislenje okolu temava e deka sekoj zbor kazan vo odreden moment na odredena licnost moze da povredi, navredi, raspace, usreki, ohrabri  itn.....

Mokta na zborovite e golema, no zavisi vo kakva situacija i koi zborovi ke bidat iskazani


Постирано од: Mindy
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 14:11
A da , zaboraviv i na izrekata : " dobriot zbor, zelezni vrati otvara" 


Постирано од: Ѕвончица
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 18:06
Кога го прочитав насловот на темата, помислив на зборовите ‘‘Извини‘‘, ‘‘Благодарам‘‘, ‘‘Те сакам‘‘ и слични. Помислив на тоа, како од еден збор може да ни се сруши целиот свет над глава, или да не воздигне во облаци. Но истите тие зборови, не секогаш се искрено изговорени..


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 18:15
...samo ne bile nameneti za tebe

tie zborovi se sekogas iskreni...


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: Ѕвончица
Датум на внесување: 10.Август.2010 во 18:16
Не реков за мене, општо.. Ти вели некој ‘‘Извини‘‘ а од внатре си мисли ‘‘Да можев уште 3 пати ќе ти го направев истото‘‘.. Не можеш да влезеш во туѓ ум и да провериш дали е искрено изговорен зборот..


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 12.Август.2010 во 16:18
Внимавај кои зборови ти излегуваат од устата,каде е насочен умот кога устата зборува,а срцето е отворено,затоа што целиот живот  оди таму каде што зборот е упатен,а умот насочен!!!

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: abnormalen
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 09:28
а кои зборови се помоќни,
пишаните или изречените?

-------------
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 14:24
Предноста на кажанит збор е што можеш да му погледнеш на соговорникот во очи,да го видиш неговиот израз на лицето,да ја слушнеш бојата на гласот додека тој ги изговара зборовите и врз основа на тоа можеме да пресудиме за икреноста на изречените зборови.
Но далеку од тоа дека пишаниот збор нема моќ.....и пишаните зборови имаат своја душа,оживуваат....но, пишаниот збор може многу лесно да одведе некого на'' бесилка'',доколку биде погрешно протолкуван.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 14:26
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

а кои зборови се помоќни,
пишаните или изречените?
 
Dali mokjta lezi vo kazanoto i napisanoto ili vo onoj sto go napisal i kazal toa?


-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!



Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 26.Август.2010 во 18:18
Izvorot nikogas ne mu se vraka na vodata....

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 12.Септември.2010 во 17:15
 
 
  Понекогаш  за ... отровот  што го содржи  зборот ....
 
.... змијата  може само да сонува ........


-------------


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 14.Септември.2010 во 13:47
мокни се само тие зборови които допират срцето.
мокни се само тие зброви които одговарат на интересот.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 14.Септември.2010 во 16:18


 Sekoj koj ne ja znae mokjta na zborovite, zaostanuva so vremeto.

                   Florens Skovel Sin 


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 14.Септември.2010 во 16:51
Секој е господар на неизговорениот збор, а слуга на изговорениот.

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 08.Октомври.2011 во 19:04
Se e do dobra kombinacija... Edno nesto moze da se kaze na milion nacini, no nekomu toa ne mu e bitno pa sto na um to na drum. Ok e da se kaze, jas ne sum za toa da se golta - no se si ima svoj nacin.


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 23.Октомври.2011 во 23:39
 
 
 
Благ збор... победува и најтврди срца...ангел


-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 26.Октомври.2011 во 21:37
ne veruvam veke ni vo mokta na zborovite... mi se razjasnijna nekoi raboti denes sto ne znam kakva mok ke uspee da me povrati... ali jbg... ednas defekt zasekogas defekt... nekoi raboti se ednostavno vrodeni ednostavno ne mozam preku ova


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 26.Октомври.2011 во 21:55
zborovite imaat mok ., onolku kolku ke gi vrednuvash., ne se napushta verbata vo nivnata sila ., mozhat da sokrshat no mozhat i da izlechat., ...samo eden zbor e dovolen..........sekoj zbor si ima svoja tezha no sekoe slovo vo zborot ne..,големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање 

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 11.Декември.2011 во 10:09
 

Многу зборување е опасно...!
Тишината честопати  е средство за избегнување на несреќа.... 
Зборливиот папагал е затворен во кафез....
 Другите птици... не зборуваат... но слободно летаат....


-------------


Постирано од: dedanoe
Датум на внесување: 11.Декември.2011 во 10:23
jazikot e zhiva materija se dur SE negovite zborovi mutabilni (abe ne znachi toa da gi stavash na mute)



i kako se drugo zhivo so nagon za opstanok ramno EDEN, i MKD jazikot ima potreba da se izbori da e uvazhen za vtor ofizijalen jazik vo Sveto oti samo vo nego smisol ima ADeda's_lever_sword-ot: "trAjnOtO slOvO A AsO trOjnAtA slAvA O" kak off bik O za A tak off sum A za O. bik = torus = O.

in case of emergency Donot dials 841-148

isus vo svoe vreme kazhuval (sea ne sum informishan da citiram do detalj ama) kako semeto frleno na kamen ne viree, tureno vo plevel ne ke nadvladee a go bidva samo vo plodna pochva... jas imav isto takvo nesho isposteno daj mu na chovek 2B$ i prati go na mesechinata sho toj kee vo mozhnost da im zapoveda na kamenjata lunarni... nisho, parata ima mokj samo vo choveshtvoto, kaj gi turash parite tamu se zazverue chovekot... epa muslim da e jasno deka mokjta na zborovite e analog na mokjta na parite... you have my word for it !!!

EDIT: A da navrh jazik mi bea tie zborovi... vo ramki na choveshtvoto za najmokjni soglasno nivnite praichni prihodi se politicharite. tochno e toa? da, ama duri i taa nivna mokj e zborovna oti za da proglasish izglashash, usvoish i nametnesh politichki dogovor-zakon prvo nesho sho ti treba e da si GRAMATICHAR (kade e-GRAMER moje vrste jest top-utopija). ne ghabe se narekuva usta-ven-A-sud... ne ghabe AIKIDO borbenata tehnika e metod (DO) na koordinacija i harmonizacija (AI) na spiritot (KI), koj voin molum ti se mozhe protiv dobro uvezhban "AIKIDO Lever & Vicious Master".

-------------
https://sites.google.com/site/dedanoesphilosophia/home/eggcell_vs_spermatozoa_large-small_scale_of" rel="nofollow - The Impregnation Principle -- ORGASM JOY equals ARGEEDON BLAST


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 13.Декември.2011 во 14:52


Mokjta na zborovite ponekogash e golema... a ponekogash nemaat nikakvo znachenje...

KOGA NEKOMU ILJADAPATI KJE MU KAZHESH DEKA GO SAKASH - NISHTO NE MU ZNACHI .

NO ZATOA, KOGA KJE MU KAZHESH DEKA NE SI BASH NAJSIGUREN DALI I KOLKU GO SAKASH - NIKOGASH NEMA DA ZABORAVI!

Mooji

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Декември.2011 во 15:17
Toa e vistina... lugjeto skoro nikogash ne go pomnat dobroto, no zatoa nikogash ne go zaboravaat loshoto.

Zoshto ?


Od dve prichini.


Prvata e najvazhna i e povrzana so opstanokot...


1. Od strav.
Zatoa shto ligjeto znaat deka od dobroto nema da postradat, no od loshoto... ako go zaboravat mozhe eden den da gi iznenadi ! Zatoa toa se pomni. Toa e gradenje tvrdina za odbrana od eventualen napad vo idnina.


Vtorata e od...

2. Egoto i suetata..
Egoto nema nikogash da prifati deka e pobedeno, deka ne e vo pravo, deka ne dobilo neshto shto posakuva...



Zartoa dobroto se zaborava, a loshtoto se pomni.












-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 13.Декември.2011 во 17:11
,,,,,,,,ogromno ,,,,,,,,stopati kazhana lazhga ., sto i prviot stanuva vistina........
  
 a rabotata e prosra za dobrite i/ili losh*te zborovi...............nezavisno od toa dali se objektivni ili subjektivni., losh*te zborovi ostavaat luzni,,,,,,,,,a dobrite ., so tek na vremeto bledneat.....


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 13.Март.2012 во 10:50
А моќта кога ќе си заминеш без збор? Моќта на недореченоста? Кога зборовите умираат во грлото и излегува само реа која што зборува многу повеќе од самите зборови?

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 25.Март.2014 во 21:18
tie se kako semenki frleni vo zemja i pocnuvaat da rastat, pazete sto zboruvateсреќа

-------------
vivi


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 00:18
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

tie se kako semenki frleni vo zemja i pocnuvaat da rastat, pazete sto zboruvateсреќа

,,,,,, ,,,,,,
,,, tiki zborovite nemaat mokj,,,ami ja sodržat vo sebe silata na kontrolata na mokjta sodržana vo niv,,,, ,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 04:40
Зборовите имаат моќ доколку им се даде внимание и се земат при срце.

Со други зборови, тие се моќни доколку им се даде таа важност.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 09:23
Прозбори, за да видам каков човек си.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 13:14
,,,,,aj ke prozbori shto ke prozbori,,,ama ako mu,,,mirisa od ustata trulezh,,,,
,,,,i sega zborovite ,,,vakvi onakvi ,,,im se dalo ,,,im se zelo,,ili neshto sosema drugo,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 13:22
imaat mokj, samo koga im pridavash vazhnost...да



-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 13:39
imav edna mnogu sakana baba sto bese vo asramot na Sai Baba....toj nisto ne prozbori 5 minuti a na site im buktea solzi od ocite bez kontrola...среќа



-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 13:41




-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 13:46
ovojpat samo se slozhiv....намигнување i nema potreba od dodavanje.....koga kje pochustvuvam deka ima kje dodadam ...голема насмевка
p.s.  ova - nemash sopstveni zborovi - me potsekja na nekogo...плазење


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 13:49
eve kje dodadam....намигнување

koga kje pochustvuvash deka zborovite se pogrdi od vistinata - molchi! намигнување


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 14:08
somnezot nosi samo taga...

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 14:10
taka e Jo za somnezhot....

a za vistinata - taa nikogash ne e grda duri ni vo ogledalo....намигнување


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 01:26
,,,, ,,

   ,,,,znachi sepak mozhe da bide grda,,,намигнување,,pa duri i vo ogledalo

,,,/a za vistinata - taa nikogash ne e grda duri ni vo ogledalo....намигнување/


,,aj eve za da ne bidne tintiri mintiri,,,голема насмевкаплазење,,,,



-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 12:58
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

imaat mokj, samo koga im pridavash vazhnost...да


nemaat.... koga tie ne ja otslikuvaat vistinata, odnosno- koga ednostavno chustvuvame deka zborovite se lazhni...
i togash ne im pridavame vazhnost....
i taka otpagja lazhnoto samo od sebe...

vistinata e sovrshena vo svojata ne sovrshenost, ne e grda среќа




-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 13:58

Моќта не е во зборовите, туку во мислите, намерите, чувствата... кои стојат зад нив.
А тие можат да се искажат и на невербален начин.
Исто толку моќно, како и со зборови.



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 14:01
mmmmmmmmmm...ubavo

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 14:02
mislite se mokjni, da

no, ima neshto pomokjno i od mislite....среќа


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 14:12
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

mislite se mokjni, da

no, ima neshto pomokjno i od mislite....среќа

,,,,,mha ,,,,crveni patiki ,,onaka lefterni ,,,плазењесреќа


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 14:12
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

no, ima neshto pomokjno i od mislite....среќа


Пиштолите? плазење




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 27.Март.2014 во 14:21
ma neeeee ...голема насмевка.tuku  "iznad"...намигнувањеголемо гушкање

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Лазиќ
Датум на внесување: 15.Јули.2014 во 20:44
Беспрекорно користете го својот збор !
На почетокот беше зборот, и зборот беше со Бога, и зборот беше Бог.
Зборот е како семка, а човечкиот ум е толку плоден !
На човечкиот ум нерекинато паѓаат семки. Тие семки се мислењата, идеите и концептите. Кога ќе посадиме едно семе, една мисла, таа почнува да расте.
Бог кога рекол: ШТО ЌЕ ПОСЕЕШ ТОА И ЌЕ ЖНЕЕШ мислел баш на ова...


Постирано од: nikolceo
Датум на внесување: 29.Јули.2014 во 20:53
Interesna tema!!!!
Potsvesta ima ogromna memorija i sve sto videla ili slusnala se se zapisuva vo tekot na zivotot no ne nise dostapni vo skeoj mig samo vo odredeni situacii koga ke ni zagusti ke ni tekni nekoj sto kazuval ili sto ni rekol. taka da se se snima i okolinata duri n akoja ne vnimvamae. 
ako nekoj saka da ja pro buricka malku vo igrata so zborovite neka ja procita knigata seksualno uzbudjivanje od nikolas viktor i ke doznae kolku nie mazite i zenite imame razlicni zborovi koi gi koristime.
aj sega dosta e od mene


-------------
Nikolce


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 13.Ноември.2017 во 21:07
Го начекав на фејсбук,али кратено сечено.Онака како
како што ние си знаеме за да ни одговара.Во делот со цигарите.
https://www.youtube.com/watch?v=Iqq1roF4C8s" rel="nofollow - Али друга е причата кога не е извадено од контекс и е цело.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Ноември.2017 во 01:46


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 18.Јуни.2018 во 20:42
И не само тоа, туку и говорот на телото.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: connected
Датум на внесување: 17.Јули.2018 во 21:39
Зборовите немаат моќ ако нема со кој маабет да си направам. 🐵


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 07.Август.2018 во 04:30
Originally posted by dejanpp dejanpp напиша:

DALI  TREBA  DA  GO  SLUSAME  SEKOJ  STO  ZBORUVA?


прилично интересно прашање кое мислам дека треба да стои на секој еден форум каде дебатирањето зависи од пристапот и на набљудуванот, но и од она што се набљудува! форумите денес сеуште се турлитава и зборовите архивирани така без критичност од ниту една страна се душепогубни ако се истурени од полуписмен чоек а со задни намери!

зошто го велам ова, можеби не треба никој да слушаме доколку не треба секој, но тогаш зошто потреба од форум т.е. дебата! значи ние имаме потреба или сакаме да слушаме некого, но дали изнесеното е точно тоа е друга работа, заради што битно е набљудувачот да има Став кој за нас Македонците е Православно Христијанство како основен Постулат во нашиот Живот кој се потпира на искуството т.е. добрата пракса на нашите предци како Живот во Подвиг заради Христа ... ова значи темелите ако ни се Христијански ние потем лесно се снаоѓаме во каква и ситуација да сме доведени бидејќи тоа не го правиме само со своја сила туку помогнати во овој Живот преку Христа ...

во ред е да се посочи од овој аспект што значи да бидеш Православен Христијанин а за да ви биде поразбирливо еве абер од претпоставувам Протестант со детективски бекграунд http://coldcasechristianity.com/2014/whats-the-difference-between-heresy-and-orthodoxy/" rel="nofollow - http://coldcasechristianity.com/2014/whats-the-difference-between-heresy-and-orthodoxy/


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 28.Октомври.2018 во 22:46
Викаат дека високите дрва чавките ги се**т 
 има ли разлика дали е чавка или славеј?



Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 08.Август.2020 во 20:17
10 моќни цитати од Филип Петровски (фото) – Кумановски Муабети



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk