Испечати | Затвори го прозорот

Татко, тате, татичко

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21423
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 18:39
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Татко, тате, татичко
Постирано од: *moon*
Наслов: Татко, тате, татичко
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 02:18
vo sovremenite semejstva...imam cuvstvo deka mnogu ne se zainteresirani za svojte deca....sakam da veuvam deka toa e zaradi trkata so vremeto no....imam cuvstvo deka se posigurni koga ke im gi ostavat na majkite



Коментари:
Постирано од: Agapi
Датум на внесување: 29.Јуни.2008 во 02:54
epa ne znam za dr jas ke ti kazam za mene....
Voosto ne e  taka barem kaj mene, tatko mi i majka mi imaat podednakva uloga vo mojot zivot odnosni se grizat za mene podednakvo. I tatko mi kako i majkami se zainteresirani za mojot zivot, kako mi e na uciliste, sto se desava so mene koa sum tazna i tn. Mozam slobodno da razgovaram so tatko mi na sekakva tema i ako mi e potreban pomos toj sekogas e tuka za mene. Duri ponekogas tatko mi pojke mi dozvoluva od majkami, i ne znae da mi rece NE (pa zatoa i pocesto od nego baram dozvoli koa mi treba neso) среќа
 
Za drugite i nivniot odnos so nivnite tatkovci ne znam kakov e, no kaj mene e super i se nadevam taka ke ostane


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 02:17
koga bi znaele kolku im znacat na svoite deca nema sto bi mozelo da gi razdeli od niv

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: seka
Датум на внесување: 30.Јуни.2008 во 09:45
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

vo sovremenite semejstva...imam cuvstvo deka mnogu ne se zainteresirani za svojte deca....sakam da veuvam deka toa e zaradi trkata so vremeto no....imam cuvstvo deka se posigurni koga ke im gi ostavat na majkite
 
Ne znam kako e vo Makedonija no tuka kaj sto sum jas, bas vo sovremenite semejsta ovaa teme nema diskutiranje среќа ... Znaci i Tatkoto i Majkata isto vlijevaat i se okolu decata!
 
Mozam da kazam deka kaj nas toa nikogas ne bese diskuzija, dvajcata isto se ponasame sprema nasata kerka, ako imam jas nesto rabota, taa odi so tatko i ili obratno, ili ako posle naporen den jas kapnata se vratam doma, toj ne ceka jas da e izbanjam...ednostavo go pravi toa!
 
Mislam deka ne e do "vremeto"vo koe ziveeme...koga ke se setam, jas dodeka bev dete (mada moeite se razvedeni) tatkoto rabotese i nosese pari a majkata se grizese okolu domot i semejstvoto. Vo denesno vreme toa ne e vise mozno i retko koja familija toa go prakticira...Zatoa i bitno e da bides edno, da se poddrzuvas, postuvas i da se grizis zaednicko za naj ubavoto nesto na ovaj svet, a toa se decata, koi i dvajcata gi posakuvale!!!


-------------
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 10:48
Во Семејство имаме многу теми, за мајки, свекрви, свекори, деца а татковците сме ги оставиле настрана.
Секавајки се на своето детство, растена покарј трпелив, добар но одлучен татко често размислувам за денешниве татковци. Мојот маж е добар татко, другар кој знае да игра фудбал, да гледа утакмици заедно со синовите, да оди на планинарење на Водно, да изненади со добар (нарачан ) ручекголема%20насмевка да се сојузат во машки сојуз против мене и некои мои диктатуритага, но и да пресече кога ќе се помине дозволената линија.
Каков треба да биде вистинскиот татко?
да учествуваат во воспитувањето, негата и во образованието на своите деца, да  е присутен,  позитивно да влијае  врз карактерот на детето,  на неговите особини и навики. или да биде  авторитативна фигура од која децата се плашат?


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 11:19
Па Мамамд ти веќе кажа каков треба да биде вистинскиот татко во твојот пост.
 
Само заборави дека истите игри како со машките треба да ги прави и со девојче,ако треба и ќе игра со неа со кулички и во краен случај ќе научи и ластик да игра,а да не прајме муабет дека треба Титаник да го гледа со неа по неколку пати годишносреќа
 
 
Има една поговорка во однос на ова што сум ја слушнал многу пати до сега а која ја искажале некои при муабет за некои разгалени деца и оди вака:-Дете се сака кога спие.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 12:48
Mojot tatichko e primer   kako treba da se odnesuva eden roditel.....
Nie sme  dve sestri vo semejstvoto,a jas od sekogash bev tatina mezimica...no toa ne znachi deka  sestra mi  pomalku ja saka,tuku zaradi slichnosta vo izgledot ,vo karakterot toj nekako e povekje povrzan so mene.
Nie znaeme  zaedno da sedneme da gledame fudbal iako navivame za razlichni timovi jas za Milan ,toj za Juventusголема%20насмевка,znaeme  so chasovi da diskutirame za politika,saka da zirne  i vo mojata intima ponekogashнамигнувањеda mi  dade nekoj mudar sovet....so nego gi delam problemite koi   gi nosi zivotot ,baram sovet   i  najchesto i go primenuvam.
Ete toa bi bilo nakratko za mojot tatichkoголема%20насмевка


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 13:24
Со татко ми немам однос дете-родител...
Другари сме...
Кога бев мала, ме третираше како момче...
Игравме фудбал, се боксувавме (јас секогаш задавав најаки удариголема%20насмевка) и игравме некои такви машки игри...
А сега!? Никаков однос...
Единствено што правиме заедно е гледање телевизија...рамнодушност


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 13:36

среќаTatko mi e chovek koj non stop saka neshto da raboti...

I koga ima malku vreme vo denot, zastane vo gard i me tera da pravime karate - sparing... ( t.e da se mlatime, ama so karate pravila na poeni ).
Ne e nasilnik, i znae da prostuva celi 3 PATI!среќа


-------------


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 16:44
Чале мој е 24/7 на работа последниве неколку години и неможеме да се изнамуабетиме како прво кога ќе се вратиголема%20насмевка

кога бев помал цело време одев со него... на состаноци од работа, на шетање, в кафана со неговото друштво, на механичар.... секаде тој кај што одеше....


Во последно време најчесто гледаме некој филм заедно, пошто може да испее високи ноти (отприлика колку Жељко Бебек) често пееме заедно.... и така...

се помалку и помалку заеднички активноститага


-------------


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 09.Јануари.2010 во 17:04
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Во Семејство имаме многу теми, за мајки, свекрви, свекори, деца а татковците сме ги оставиле настрана.
Секавајки се на своето детство, растена покарј трпелив, добар но одлучен татко често размислувам за денешниве татковци. Мојот маж е добар татко, другар кој знае да игра фудбал, да гледа утакмици заедно со синовите, да оди на планинарење на Водно, да изненади со добар (нарачан ) ручекголема%20насмевка да се сојузат во машки сојуз против мене и некои мои диктатуритага, но и да пресече кога ќе се помине дозволената линија.
Каков треба да биде вистинскиот татко?
да учествуваат во воспитувањето, негата и во образованието на своите деца, да  е присутен,  позитивно да влијае  врз карактерот на детето,  на неговите особини и навики. или да биде  авторитативна фигура од која децата се плашат?
tocno taka treba da izgleda eden fin i kulturen tatoголемо%20гушкањеi mojot tato e takov mamadбакнеж


-------------
druzhba si e druzhba,a sluzhba si e sluzhba...


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 17:32

Порано имавме ваков однос... среќа

Сега...


Он е ваков.
А јас ваква.

Ваљда дека почна да келави, па нема како да се утеши, па 24/7 вика по мене. голема%20насмевка





-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 18:24
хех...
се ќе беше во ред да беа попаметни од мене не
вака , ко зоолошка е , само ги гледам како се тркалаат по своите глупости...
ех колку е тешко да си дете...смеење


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 12.Мај.2010 во 19:10
Ауф, сакаш да кажеш попаметен си од твоите? ма%20ајде

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 13:44
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Ауф, сакаш да кажеш попаметен си од твоите? ма%20ајде


Да.


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 13:51
Значи не сум била единствена, заедно со уште куп луѓе шо ги знам. голема%20насмевка дада

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 15:52
pa, i noirmalno e slednata generacija da e popametna od prethodnite!збунетост.....osven tuka ,..tuka i taka ne vazat ...opshtite "pravila".намигнувањеголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 16:11
Originally posted by brza brza напиша:

pa, i noirmalno e slednata generacija da e popametna od prethodnite!збунетост.....osven tuka ,..tuka i taka ne vazat ...opshtite "pravila".намигнувањеголема%20насмевка



не...
во овој случај мислам...
за мои години , моите постапки , се пооправдани и попаметни од нивните...трепкањеголема%20насмевка
голема%20насмевка

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 16:27
ova ti e dobroда.... po tvoe mislenje!

ama , zavisi i shto si pravish ( ili napravil)намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 17:40
Најчести и најпознати фрази на татко ми:

- кога излегуваш, пази да не ти стават дрога во сокот!

- не зимај толку кратки суќни... земи си три-четврт пантолони.

- не ти треба штикли... доволно си висока

- ма каков дечко, ти си мала за дечко! немаш 17 години па а бркаш дечковци!

- батали ти цртањето, гледај математиката!


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 18:34
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Најчести и најпознати фрази на татко ми:

- кога излегуваш, пази да не ти стават дрога во сокот!


- не зимај толку кратки суќни... земи си три-четврт пантолони.
-аман облечи едни нормални панталони, на што личиш со овие смкнативетага

- не ти треба штикли... доволно си висока
-аман бре дете и лете и зиме во патики, нозеве ке ти се сварат бреее

- ма каков дечко, ти си мала за дечко! немаш 17 години па а бркаш дечковци!
-Што е бре ова менување, најди една асолна

- батали ти цртањето, гледај математиката!


Јас користам многу од овие фрази, ама јас мислев дека ова се советиголема%20насмевка


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 18:49
pa, sovetite i se toa ,..frazi,...osobeno koga chesto se upotrebuvaat od razlichni lugje.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 20:31
Originally posted by brza brza напиша:

pa, sovetite i se toa ,..frazi,...osobeno koga chesto se upotrebuvaat od razlichni lugje.


И да не заборавиме...
Често...
Тие совети , или фрази...Преминуваат во Вицови.....газење%20од%20смеење

Абе пак си се збуцкал...
-А Он...120 кила...=.=
Мене ми одговара малце облога околу телото , онака , за преку зима да не се смрзнам , и лете да не се удавам,...
Ама он , мислиш цела Пивска боца има у стомакот...газење%20од%20смеењесмеење


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 20:55
ме нервира - и тоа многу.... го гледам еднаш во три месеца, ако му текне да ме побара... јас сама да го барам - не фала, не ми треба... кога и да ме види зборува нешто против за мајка ми, за баба ми, за дедо ми... си умислува работи и сам си направи да го имам ова мислење за него ааа, и ќе ми даде 150-200 денари... не ми е за парите, туку ми е за тоа што мисли дека е којзнае кој фактор во мојот живот со тие пари...

пробав еден период со арно, да го прашам што, како правиш... ми рече да не го прашувам, ,,кодошите,, ( мајка ми и фамилијата ) се ќе разбереле... едноставно, негативна, повлечена, затворена личност... не комуницира со луѓе, мисли дека мајка ми го следи ( да баш, немаме ние дома друга работа )... се сомнева во се живо и диво.... и мислам дека полека заборава што значи да се има нормална комуникација...

-------------


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 22:09
sto i da vu kupu , kolko i da platu
vreme kako raste ne mozu da ga vratu
vreme si provadja sve si dojde i si projde
ja sam u p.m. a ona u esen u skolu ce pojde...

-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 13.Мај.2010 во 23:46
Си го сакам многу,многу мојот татичко,да си ми жив и здрав уште  многу годинибакнежголемо%20гушкање

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 14.Мај.2010 во 11:57
Имам ептен старомоден татко јебига... тоа е... судбина. воздивнување
Али некад е супер...
Си се шалиме на наша сметка демек, дебел си, дебела си, гуце... ваму-таму, а факт е дека јас набацив бајаѓи периодов. А и он богами, пивски стомак доби. И ми вика:
-Дете, ти вака ако продолжиш... незнам... не планирам прасе да чувам дома.
И јас му викам:
-Бегај бре стари.. (тоа баш го боли, не прифаќа дека старее) иди најади се таму, нешто ми ти спласнал стомакот (а не е дебел до толку голема%20насмевка)

Ама има и некои ситуации кај што не го трпам... Пример, има пари, ама не ми дава. Зошто? Ќе ги трошам на глупости.
Мајка ми била во град и ми земала две маички, едната црвена другата виолетова... Ги гледа, ги гледа и вика:
-Зашто трошите пари на глупости? Па ова се исти маици! х(
И ај најди му го крајот... Или па:
-Не ја пеглај косата! Не идеш на модна ревија во школо! Облечи си тренерки ко неормално девојче!

А и да не заборавам една битна случка. Ми имаше човекот купено тренерки! Ај погодете какви беа? Машки! Широки и неверојатно грди.
А биле женски... Yeah right...


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 14.Мај.2010 во 12:04
татичко мое , секогаш кога губи од мене во билошто се вади , и се правда...
пример...
Бевме на полигон , со воздушна пушка , го победив 30:16 , ми се правда демек стар бил и видот му бил лош...
А цело време со наочари пукаше...газење%20од%20смеење
Втор случај . . .
Се тркаме , пливаме 3 плажи по ред - околу 2 ипол километри , и го победив пак , и пак се вади , демек , сме требале на претходната плажа да пливаме...газење%20од%20смеење
Го победив во билијард...
Ми вика - почетничка среќа...
Абе ајде...3 пати по ред...
Еми не сум ни почетник ни среќник.....газење%20од%20смеење


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 19:19
 
  Многу спомени.....  голема тага..... болка во душата...
  солзи кои не се сопираат..... денес .....
  Иако ..години веќе ... не е со нас....  мојот  татко ... тато...
  е постојано со мене..........


-------------


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 19:23
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

 
  Многу спомени.....  голема тага..... болка во душата...
  солзи кои не се сопираат..... денес .....
  Иако ..години веќе ... не е со нас....  мојот  татко ... тато...
  е постојано со мене..........



                 сршено%20срце  ............големо%20гушкање...............тага


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 20:19
Кога ми беше лошо...
Кога бев болна...
Кога се чувствував сама...
Кога сакав да го прегрнам...
Кога сакав да му се пожалам за нешто...
Кога добивав петки во школо...
Кога за прв пат засакав некого...
Кога бегав од часови во средно...
Кога се разболев од...
Кога ја добив првата десетка на факултет...

Никогаш не беше тука...и сега ми вика..тоа беше за твое добро...
Јас доброто не го видов, само осаменоста, тагата, болката...
Ми останаа само солзите и залудно кажаните зборови...залудно кажаните реченици..ми недостига тато, кога ќе се врати......
Ми остана како спомен реченцата...Тато кај си?..а тој по телефон...Душо имам работа сега, ај ќе ти се јавам после...Ама не се јавуваше...а јас чекав и чекав и чекав....и ќе заспиев...
Ми останаа сите болни спомени...а ништо добро...
И сега ќе ми рече..Душо барем сега помнуваме повеќе време заедно...Да тато..ама јас пораснав..немам сега време за тебе, имам свој живот. Живот кој те вклучува тебе само службено...и ништо повеќе..Колку и да ме боли, научив да поминам преку тоа...но тоа не значи дека не те сакам...и животот би го дала за тебе кога би морала...
Плачев кога имаше несреќа, се радував кога беше среќен...ама тоа јас..ти не..
Тешко м беше...ама помина...
Тоа е само мојот татко...тотална спротивност од тоа што треба да биде еден родител...



-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 04.Јули.2010 во 21:32
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Кога ми беше лошо...
Кога бев болна...
Кога се чувствував сама...
Кога сакав да го прегрнам...
Кога сакав да му се пожалам за нешто...
Кога добивав петки во школо...
Кога за прв пат засакав некого...
Кога бегав од часови во средно...
Кога се разболев од...
Кога ја добив првата десетка на факултет...

Никогаш не беше тука...и сега ми вика..тоа беше за твое добро...
Јас доброто не го видов, само осаменоста, тагата, болката...
Ми останаа само солзите и залудно кажаните зборови...залудно кажаните реченици..ми недостига тато, кога ќе се врати......
Ми остана како спомен реченцата...Тато кај си?..а тој по телефон...Душо имам работа сега, ај ќе ти се јавам после...Ама не се јавуваше...а јас чекав и чекав и чекав....и ќе заспиев...
Ми останаа сите болни спомени...а ништо добро...
И сега ќе ми рече..Душо барем сега помнуваме повеќе време заедно...Да тато..ама јас пораснав..немам сега време за тебе, имам свој живот. Живот кој те вклучува тебе само службено...и ништо повеќе..Колку и да ме боли, научив да поминам преку тоа...но тоа не значи дека не те сакам...и животот би го дала за тебе кога би морала...
Плачев кога имаше несреќа, се радував кога беше среќен...ама тоа јас..ти не..
Тешко м беше...ама помина...
Тоа е само мојот татко...тотална спротивност од тоа што треба да биде еден родител...





Многу се потресов од овој текст, посебно ми падна жал бидејќи постојат луѓе кои не ја добиле потребната татковска љубов и грижа. Татко ми беше сосема различен (кога бев мал) од ова што го опиша ФБаба...

Сигурен сум дека ти си (или ќе бидеш) предобра мајка...


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 07.Јули.2010 во 20:06
LiDivio животот е суров. Не го добива секој она што го сака.
Има родител...и родител...А најтешко е кога ќе те одгледа...баба ...па незнаеш кого повеќе..или помалку да го сакаш...

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: moni34
Датум на внесување: 09.Јули.2010 во 08:38
mojot taticko:najdobar,najsmiren,sekogas so poln so razbiranje,moja poddrska ,sekogas spremen da dade se od sebe za mene,vecen dolznik ke mu bidam,premnogu mi znaci,ne mozam da go zamislam mojot zivot bez moite roditeli,sekogas tuka za mene,sekogas jas za niv spremna da napravam se
mojot tatickoголемо%20гушкањеmnogu vazna licnost vo mojot zivot
si go sakam mnoguголемо%20гушкање


Постирано од: moni34
Датум на внесување: 09.Јули.2010 во 12:07
http://www.youtube.com/watch?v=8yAZpeDjU-8 - http://www.youtube.com/watch?v=8yAZpeDjU-8 големо%20гушкање


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 13.Јули.2010 во 17:07
од чале мој денес по толку долго време побарав помош, ама баш како од најдобар другар....

и наидов на апсолутно разбирање и поддршка...
големо%20гушкање фала стари....


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 26.Јули.2010 во 02:24
Изменето.


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 15:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Во Семејство имаме многу теми, за мајки, свекрви, свекори, деца а татковците сме ги оставиле настрана.
Секавајки се на своето детство, растена покарј трпелив, добар но одлучен татко често размислувам за денешниве татковци. Мојот маж е добар татко, другар кој знае да игра фудбал, да гледа утакмици заедно со синовите, да оди на планинарење на Водно, да изненади со добар (нарачан ) ручекголема%20насмевка да се сојузат во машки сојуз против мене и некои мои диктатуритага, но и да пресече кога ќе се помине дозволената линија.
Каков треба да биде вистинскиот татко?
да учествуваат во воспитувањето, негата и во образованието на своите деца, да  е присутен,  позитивно да влијае  врз карактерот на детето,  на неговите особини и навики. или да биде  авторитативна фигура од која децата се плашат?


моjот татко / вечна му памет/
сосема инстинктивно jа пронаjде златната средина- го обожавав, но секогаш имав едно на ум пред да направам нешто или да кажам нешто.
во моjот живот ме има плеснато еднаш---но го запамтив, не со лошо, туку сфатив дека за многу луге можеш да кажеш многу работи, за многу личности можеш да дадеш мислене, но односно родителот- носи во себе само лjубовта. дури и кога ги оцениш како личности...таа лjубов ке направи и недостатокот - квалитет.


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 21:14
moj cale , moja gordost .......sekogash e tuka koga mi e potreben,poln e so ljubov i razbiranje, me poddrzuva vo se shto ke napravam, zraci so pozitivna energija , nasmean e uvek големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеgo obozavam , stalozen,principielen,reper mi e u zivot ............љубовsi go sakam mnogu . jas sum si tatina mazaсреќа

-------------
"If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic."


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 22:59
Originally posted by renatax renatax напиша:

Си го сакам многу,многу мојот татичко,да си ми жив и здрав уште  многу годинибакнежголемо%20гушкање


Каква иронија....ова сум го напишала на средината на месец мај,а денес се што остана од него се само спомените.....

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: mariija
Датум на внесување: 31.Октомври.2010 во 23:08
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by renatax renatax напиша:

Си го сакам многу,многу мојот татичко,да си ми жив и здрав уште  многу годинибакнежголемо%20гушкање


Каква иронија....ова сум го напишала на средината на месец мај,а денес се што остана од него се само спомените.....
тагаzalamголемо%20гушкање


-------------
"If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic."


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 30.Јануари.2011 во 14:09

Мојот татко...

       http://1.bp.blogspot.com/_pk2tbRi9IEY/SUHilvrj5pI/AAAAAAAAAC4/WSXshvtiJcw/s400/sad+little+girl.jpg

Денес …

денот  необичен …

многу емоции во мене се испомешаа …

посебно видео клипот ми украде неколку воздишки , неколку преголтувања и неколку солзи…

денес  …

се присетив на мојот татко …

спомен… болка …рана со години неизлечива…бев многу приврзана за него јас бев негова мезимица , а тој ми беше  све… другар , пријател , татко , учител … бесконечна љубов со која може да се сака еден родител…

http://www.youtube.com/watch?v=mNK6h1dfy2o&feature=player_embedded - - What is that? ...кликни


-Што е ова??

-Врапче !!

-Што е ова??

-Веќе ти кажав татко , врапче !!!

-Што е ова??

-Врапче , татко враааааапче… В.Р.А.П.Ч.Е !!

-Што е ова ??

-Зошто ми го правиш ова ? …ти кажав толку пати …ВРААААПЧЕ…  не можеш да разбереш??

-Каде одиш сега????????

Таткото влезе во куќата носејќи го стариот дневник , вртејќи ја саканата страница покажувајќи му ја на синот да ја прочита…

-ГЛАСНО  !!

-Денес , мојот најмал  син кој пред неколку дена наполни три години , седеше со мене во паркот кога едно врапче се појави  спроти нас… мојот син ме праша 21 пат ,, Што е тоа ? ,, а јас му одговорив 21 пат дека тоа е врапче… го прегрнував секој пат кога ќе  ме прашаше истото прашање … повторно и повторно… без да се наљутам или да се нервирам на моето невино мило момченце…

……………………

доколку  имате  ТАТКО…

грижете се за него…

не сте свесни колку сте богати со тоа што ГО  имате!!!!

http://www.rat-race-escape-artists.com/images/father-daughter2.jpg




-------------


Постирано од: moni34
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 15:59
me rasplaka ova sto go vidovтага


Постирано од: annaja
Датум на внесување: 31.Јануари.2011 во 23:58
Сочуство до сите што ги изгубиле татковците...многу жално,јас сум една од тие...Кога се живи,си ги сакаме,ама кога ќе ги изгубиме....само ќе се сеќаваме,кој за добро,кој за лошо....мене ненормално ми фали,легнувам и станувам со неговиот лик,со неговите зборови, како вчера да бил со мене,а поминаа тешки 3год.без 2 месеца...и така ќе биде додека постојам,додека ме има.Порачувам, до тие што ги имаат,да ги пазат и сакаат додека се тука.Многу е тешкоооо!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 02.Јуни.2011 во 14:08
Татко ми физички постои, но нешто е мртво меѓу нас. Ме разочара максимално со неговите манипулации и лажни ветувања. Сега е он под кирија, јас живеам кај баба ми и дедо ми и постојано ми зборува дека се ќе се среди а лаже. Тука ме фрли кај што дедо ми не се однесува со мене како со човек. Ме фрли во тага. Откако ја изгубив мајка ми заради неговата непромисленост изгубив се. Имав некогаш кров над глава, сега трпам глупости. Не можам да си одам дома затоа што му остави долгови на брат ми и он не сака да чуе да се вратам таму затоа што се сам платил. А и башка доста ми е од неговите наркоманско хероинистички тортури. Уморна сум од се, а ова што ми се случува е заради татко ми. Разбирам секаква деструктивна порака, сум ги примала и ќе ги примам, ама неговото е крајно безобразно. Откако почина мајка ми , по година ипол почна да ми расправа за која му се пуштала со која бил до степен како сака да се самоубие. Го мразам и многу сум лута затоа што ме фрли во бездна од која јас не можам да се опраам.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 02.Јуни.2011 во 14:27
 mnogu raboti ne zavisat od nas ., vsashnost i celiot zhivot ., na nekoj nachin e so nekoi smernici na koi ne mozhe da se vlijae., no., mnogu raboti istite tie shto ni donele to shto ni  donele ., mozhe NIE da gi promenime., odnosno nie samite da se promenime ., so svojata svest ., da se isturka periodot koj ., ednostavno ne mozhe da se odmine ., bidejki sme  objektivno od nekoi raboti zavisni., pak no ., ne znam ni kolku godini imash ., ni kaj uchish ili shto ., i toa taka neka ostane ., ekszi., izlezot ti e vo periodot shto nadoagja i e pred tebe ., i kolku pati da ti pak jas dosaden., shto poskoro zavrshuvaj chkolii ., da stanesh svija ., ., verbata vo sebe morash da ja imash., gazi chvrsto., so krenata bglava izvlekuvaj pouki ., ne pravi greshki koi ti se pred ochi., ti i samo ti mozhesh se da promenish ., izdrzhi., lesno vaka od strana samo da napisham ., no zhivotot e pat so trnlivi ruzhi koj sepak na krajot na kraishtata mora da se izodi takov kakov shto e ., ., izborot e sekogash tvoj ., odberi ja pozitivnosta  za idninata na tebe i za tebeголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањенамигнување


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 02.Јуни.2011 во 14:43
Јас знам дека на крајот од тунелот има светлина. Јас сум свесна за татко ми дека има однесување како пубертетлија и дека нема што многу да се очекува од него, но тоа не го менува фактот дека сум му лута. Да, некогаш и ми паѓа тешко за нештата кои ги имам загубено, но јасно ми е дека тоа грчевито држење не резултира со ништо освен со разочарувања и болка. Да, во еден период ние се држиме грчевито за нештата кои ни значат, но доаѓа период и кога го пуштаме јажето да отплови онаму кај што припаѓа... Сепак и покрај се јас го немам изгубено контактот со себеси, кога сфаќам дека околу мене нештата отишле у К тогаш сум тука јас за себеси. Знам моментите во животот да си ги направам радосни и да внесам живост во настаните, паааа еве на пример денес ќе се почастам еден голем, вкусен сладолед плазење


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 19.Јуни.2011 во 12:39
...tatko mi......beshe prekrasna lichnost...od nego uchev ...se nadevam deka sum nauchila.....poradi nego sum onakva kakva sum...zamina togash koga trebashe da mu se raduva na zivotot ...... da uziva vo penzionerskite denovi... da igra so vnuchinja....  
  роза......i posle tolku godini  seushte mi nedostasuva...premnogu...... роза

-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 05.Август.2011 во 13:34
Уф........тагатагатага
Колку го сакав...а пред некоја година ни заминатага
јас покрај него бев главен шеф дома...смеев да правам се што ќе посакам и никој не смееше да ми каже збор...среќа
Премногу добар татко кој никогаш не повиши глас на мене..Се секавам како студент секој пат кога си идев дома...тој цела ден во двор ме чекаше...не влегуваше дома дури не стигнам..
Секој пат ми викаше...кога ќе завршиш факултет ќе одиш со главата горе....мора малку да се занесуваш...Денес кој знае колку ќе беше среќен со тоа кај стигнав да бидам...Ама сигурно гледа од некаден и се гордее...



-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 08.Август.2011 во 21:23
не зборуваме еве веќе 9 дена ...

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 13.Август.2011 во 23:59
Моментално се збогувам со него... односно со моите очекувања дека татко ми некогаш ќе биде татко. Го бришам.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 14.Септември.2011 во 14:49

Tatko mi? Si ja "shtrumfna" ushte koga imav tri godini. Pa shto sega... negov izbor, ne e moj... i sega ich ne mi e gajle. A zoshto bi mi bilo???

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 22.Септември.2011 во 13:45
На денешен ден точно пред една година...мојот татичко замина од овој свет....

Ме остави сама,како пиле без крила................
Ме водеше низ животот,ме советуваше,се гордееше со мене,а јас со него а кога имав грижи ми велеше...ти сине не грижи се за ништо ,се додека сум јас покрај тебе...

А сега што да правам?
Почивај во мир мој татичко,те сакам премногу!!!

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 22.Септември.2011 во 13:55

Tatko ti i sega e so tebe(iako ne e fizichki). Negovata ljubov e so tebe i vo tebe. Neka i tvojata ljubov bide so negovata.

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 22.Септември.2011 во 13:58
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Tatko ti i sega e so tebe(iako ne e fizichki). Negovata ljubov e so tebe i vo tebe. Neka i tvojata ljubov bide so negovata.


Благодарам Викторија...твоите зборови се како лек за мојата душа!

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 10.Ноември.2011 во 10:57
Татко ми ми се нема јавено... 11 дена. Јас не знам што да мислам повеќе за тој човек. Толку незаинтересирано створење немам сретнато Не ми е веќе тажно, ама чудно ми е. Не му се ни лутам како што му се лутев некогаш, ама ова не е здраво. Бетер од пубертетлија е, брка пи**и, а децана кој ги шмиргла. Мислам, никој нит пари му бара нит ништо, ама ова ги преминува сите граници. Коректен човек, нема што.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Ноември.2011 во 15:41
Ne se vrzuvajte za nishto.

Sekoj si odgovara samiot za sebe.

Nikoj ne odgovara za nikogo.

Uzhivajte go momentot onakov kakov E, a otkoga kje zamine ostavete go vo arhiva... za da mu se posvetite potpolno na segashniov moment.


Oti postoi samo SEGA.



Tatko mi beshe onakov kakov shto beshe. Od negovoto odnesuvanje nauchiv onoa shto nauchiv. Praveshe onoa shto smetashe deka treba da pravi, pa moeto vrednuvanje na negovite postapki bi bilo bespredmetno. Toa edinstveno bi pokazhalo koi se moite vrednuvanja, znaenja i iskustvo, a ne bi imalo apsolutno nishto so nego.

Poslednite negovi zborovi koi mi ostanaa vo sekjavanje se vo momentot koga odednash zastana na sred evociranje spomeni i iznenadeno konstatira:

- Zhivotot bil luk i voda !

Prosvetluvachki zborovi za chovek koj na krajot od zhivotot uvidel deka investiranjeto vo matrijalnite i egoistichnite iluzii nemaat nikakvi vrednosti i ne isplakjaat nikakvi dividenti.

Teloto mu se vrati vo prav, a dushata se nadevam deka mu se naogja vo povisoko sferi od onie od koi pristigna na ovoj svet.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 12.Ноември.2011 во 17:18
До утре две недели како го немам слушнато... ниту пак имам појма што се случува со него ниту пак он со мене


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Ноември.2011 во 19:28

Razmisli ubavo pred da si odogovorish na ova prashanje:

Dali ti nedostiga ljubov ili potvrda za tvojata vrednost od strana na tatko ti ?





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 14.Ноември.2011 во 10:32
Jasno mi e sto mi fali.среќа Ne mi fali tatko mi koj me stvoril kako licnost, mi fali model na tatko koj ke me poddrzuva i saka. Zatoa i cesto znam da go isproektiram nesvesno na drugi licnosti. Ne znam kolku cesto me sfakas, no jas si go prepoznavam toa vo mene. 


Постирано од: smilegirl
Датум на внесување: 25.Декември.2011 во 22:26
Имам прекрасен татко, кој секогаш е тука за мене за се.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 25.Декември.2011 во 23:22
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

До утре две недели како го немам слушнато... ниту пак имам појма што се случува со него ниту пак он со мене

ti dve nedeli jas tri meseci


-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 26.Декември.2011 во 10:34
Abe ja pocnav da se slusam so nego... ama ne znam kolku mi e dobra odlukava... imam cuvstvo kako se fakjam za negovite lagi pak.. pogolem lazgo vo mojov zivot nemam sretnato i poneodgovoren covek. Jas stvarno ne znam ni samiot sebe kako se podnesuva so toj svet oboen vo lagi.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 27.Декември.2011 во 00:10
jas iskreno nemam takvi problemi, samo sto nekoi negovi postapki me nateraa da se oddalecam od nego... iskreno ne se kaam... mozebi ne sum vo pravo ama sepak mislam deka sum dovolno zrel da mozam da odlucuvam sam za sebe...

големо гушкање 

-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 27.Декември.2011 во 07:48
Ne e bitno dali pred svetot si kriv ili prav... bitno pred sebesi da si. Ako za tebe e pravilno, ako za tebe e podobro, togas si vo pravo големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 27.Декември.2011 во 12:57
tacno! se soglasuvam so tebe големо гушкање svetot kakov e svoj leb jade tugjo gajle beri намигнување

-------------


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 27.Декември.2011 во 13:03
I toa nema da prestane da se slucuva.. no sepak mozeme da sprecime da ne ne dopira tolku mnogu za srce. Jas mozam da zboram kolku mi dusa saka, no onoj koj navistina te razbira i koj znae zasto si napravil odredeni postapki si samo ti... makar i so tekot na vremeto spored tebe da se pokazat kako greska.. sekogas za nasite postapki imame silna pricina vo toj daden moment. Spored mene nisto ne e greshka. Zatoa bidi si spokoen, razberi se i teraj dalje... големо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 08.Јануари.2012 во 17:39
....Tato...vo ovie denovi koga site  se srekni i veseli....koga site go slavat Hristovoto raganje.. ti seushte mi nedostasuvash...premnogu....iako minaa godini....za mene ovoj den nema da e nikogash poveke ubav....sreken...i iako znam deka nema da se slozish so toa......jas sum seushte luta...na onoj gore..koj reshi da te zeme od nas ....od mene...tolku predvreme...
....mi nedostasuvash.....
http://www.youtube.com/watch?v=IGkcVFxFrAw" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=IGkcVFxFrAw роза


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јануари.2012 во 21:02
Многу пати си разговарам во мислите со тебе и потоа некако полесно донесувам правилни одлуки.Ми недостасуваш кога незнам како да постапам во донесувањето одлуки поврзани со твоите внуци. Често сакам да те прашам-Како се справуваше ти со нас и како секогаш знаеше како треба.
Чудно како годините не ја избришаа таа потреба од твоите совети.тага
 

-------------


Постирано од: Jovanovska
Датум на внесување: 25.Март.2012 во 00:19
почина пред 2 години, кога имав скоро 16 години, ми беше доста тешко, сега ми е уште потешко бидејќи заборавам како изгледа, си замислувам дека можеби некаде ќе го видам и пак ќе биде исто. Имам целосна подршка од мајка ми и брат ми и многу се поврзавме не би можела да замислам и нив да ги изгубам..првите месеци после таа трагедија на сите им опишував како се чувствувам и премногу зборував за татко ми, ама сфатив дека секој си има свој живот и дека тоа за нив не е никаква трагедија, да имаше некои луѓе кои искрено ме слушаа, сите други беа глумци. Сега се почесто се присетувам на тој ден и постојано мислам на него, но не се доверувам никому.. :worried: Во татко ми го гледам идеалниот човек, маж и неможам никого да споредам со него!!! Се што правам помислувам што би мислел за тоа и колку би бил задоволен, сакам да го направам најгорд татко. Неколку пати во друштво ќе ме погодеше некоја песна и плачев, но се чувствував виновна бидејќи им ја расипувам забавата.. :| Според ова што ви опишав во кратки црти ме интересира вашето мислење да не претерувам во сето тоа и да не се одрази на мојата психичка состојба и дали ако имате таков познаник ве нервира некогаш кога зборува за својата тага, а знам не сум единствената, но ме боли..и би сакала да ви дадам совет-сакајте ги и почитувајте си ги родителите и бидете благодарни за се што ви даваат и прават за вас, бидејќи кога ќе ги нема, ќе го нема и вашиот најдобар пријател, тогаш за секој лош збор што сте им го рекле и за секоја солза што сте ја поттикнале кај нив ќе се каете и тоа ќе ви јаде душата...


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 04.Април.2012 во 21:45
Татко, тате татичко... ти се еден срам невиден!!!лутина

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 06.Април.2012 во 00:47
Денес ми е смир замисленост

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 16.Април.2012 во 11:40
Татко, тате, татичко... ти благодарам за тоа што ми го помодре пределот кај окото и што ми ја отече раката. бакнеж Не ти е првпат, ама вака, велигденски, да се памти големо гушкање

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 27.Април.2012 во 20:44
Зошто упорно се потпирам на тебе кога те нема?

Зошто сеуште очекувам дека еден ден ќе станеш подобар татко?

Зошто очајно верувам дека се трудиш да се средиме, а ти ме буткаш со тебе во калта?

Зошто очајно те барам тебе за да ми бидеш заштита кога ти си оној кој што тоне и неможејќи да ја поднесе сопствената немоќ ме убиваш во секој поим?

Зошто кога ми е најтешко, кога имам кошмари, флешбекови, кога имам потешкотии во комуникација надвор ти ме дотолчуваш уште толку?

Зошто ти е помила чашката од кровот над глава?

Зошто упорно те барам тебе? Барајќи те тебе е толку залудно... Ти го бараш животот во дното од чашката не можејќи да средиш ништо околу.. а јас барам малку семејство. Дури од очајание ти верувам слепо, а не гледам дека со тоа си правам полошо. Зошто потојано го губам контактот со реалната слика за тебе? Зошто не сакам да видам дека ако продолажам да се потпирам на тебе ќе станам уличар? 


КАКО ДА СЕ ОДВОЈАМ ОД ТЕБЕ?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 00:43
Zoshto?

Zatoa shto ochajno barash negovata ljubov, blagoslov, proshka i podrshka.

Zatoa shto mislish deka toa kje te napravi prifatena, zadovolna, ispolneta i srekjna.

Ne sakam da ti go puknam iluzorniot balon, no  kje ti kazham deka NE TI TREBA NICHIJA LJUBOV, BLAGOSLOV, PRIFAKJANJE I ODOBRENIE za onoa SHTO SI bidejkji ti vekje si LJUBENA, BLAGOSLOVENA I PRIFATENA  OD BOGA i TOJ S'E TI PROSTUVA! BOG E SEKOGASH SO TEBE!

Raskini gi tie atachments koi kako okovi te vrzuvaat za ochajot i bedata i pojdi vo zhivotot kako shto te kreiral Bog. Oti kolku shto pivekje se zhalish i se plachesh, tolku povekje kje go dobiesh istoto.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 08:07
Да, пукни ми го тој илузиорен балон.. ми треба да пркнам во својот живот. големо гушкање


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 11:44
,,,,,,,mnogumina okolutebe ,,,,mozhat da se obiduvaat ,,,,,no,,,
 
 ,,,samo Ti mozhesh i morash da go puknesh balonot,,,,,,,
 
 ,,,a i samiot da se rasprsne ne ochekuvaj,,morash samata,,,,,,,големо гушкање


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 11:47
Знам дека е така. Не очекувам друг да ми пријде затоа што ова е моја битка која нема да трае уште многу долгосреќа


Постирано од: Anita1
Датум на внесување: 28.Април.2012 во 12:33
Децата во својата МАЈКА гледаат ЗАШТИТНИК, а во ТАТКОТО - ХЕРОЈ!!

-------------
jas sum jas....


Постирано од: LGBT
Датум на внесување: 30.Април.2012 во 10:41
Тате, тато, татичко! Пресреќна сум што те имам!


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 20:07
Тато тато ... абе татоох
 
Зошто бе за другите трчаш повеќе него за мене...посвој си ги..глупчоизнервираност


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 05.Мај.2012 во 20:18
Тато? Дојде ред виртуелни ликови повеќе да се грижат за тоа каде сум и дали сум безбедна. А и башка тоа што сакаш да ти го вадам газот од неволји, мене ме ставаш измеѓу. Леле бе колку си ми одмилен само!!!

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 17:27
И дали јас премногу лудо размислувам што сакам да си заминам? Help?

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 17:32
А зошто постојано сакаш да бидеш одговорна за туѓите постапки ???

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 17:37
Не, не сум одговорна за неговите постапки, само он ме влече со него. Тука нема сум ставила јас граници не сум ставила. Јас не сакам да му се мешам повеќе во неговиот живот ниту се лупам од земја како јас да го сменам него. Тој е, не се менува, мое е јас да се сменам и се сменив многу. Но дилемата останува... дали да останам со него или не затоа што тоа што он го прави искрено не е играчка.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 18:48
Љубовта и помошта, никогаш не откажувај му ја , на твојот татко!


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 18:55
Ова на мене ли се однесува? Или само се препознав.. среќа

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 19:16
За тебе и за сите нас .


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 19:20
Ја една помош од него... веќе накај две смеење али у секој случај мир

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 19:27
Погрешно ме свати,како и вообичаено,..,,
љубов и помош и од нашите татковци,но јас зборувам за љубов подарена,,,...,,,


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 19:30
да, да.. те сфаќам.. али ова не е случај со мојон.. јас сум си и татко и мајка сеа мир

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 19:34
Токму за тоа зборувам,,,...,,кога не добиваш љубов, сепак давај љубов,,...,,,


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 19:41
Најубаво е кога однатре кружи и кога не ја трошиме енергијата очекувајќи ја од надвор. Се што е дојдено однадвор е добредојдено, но очекувањата нека ти е срам очекувањата од тато, мама, бато итн... е само начин како да заборавиме самите ем да си дадеме ем да подариме онаму каде што ние сакаме 

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 09.Јануари.2013 во 17:15
Originally posted by Феникс Феникс напиша:

....Tato...vo ovie denovi koga site  se srekni i veseli....koga site go slavat Hristovoto raganje.. ti seushte mi nedostasuvash...premnogu....iako minaa godini....za mene ovoj den nema da e nikogash poveke ubav....sreken...i iako znam deka nema da se slozish so toa......jas sum seushte luta...na onoj gore..koj reshi da te zeme od nas ....od mene...tolku predvreme...
....mi nedostasuvash.....
http://www.youtube.com/watch?v=IGkcVFxFrAw" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=IGkcVFxFrAw роза
|
Сеуште истото...татич.....ми недостасуваш...годинава посебно....роза


-------------
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 09.Јануари.2013 во 21:50
Деновиве.. или периодов.. не сум ти лута ко што бев. До некаде успеав да те разберам но не и да те оправдам. Полека продолжувам со својот живот и те оставам ти да го живееш својот. Не дека така лесно ќе преболам  што изгубив, ама хеј, јас сум сега тука за себеси.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Aureus
Датум на внесување: 10.Јануари.2013 во 03:48
Тате си е примитивец и глупав ама нема лоша душа, само не знае да размисли пред да тропне нешто, а такви луѓе многу мразам... И вечно ќе сум на ратна нога со него иако попуштам ете де, несабилен е. Пушти будала нека се радува.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 29.Јануари.2013 во 23:21
Сакам да прекинам било каков контакт со него, но еден глуп дел од мене нема да престане да го чека. Денес ме повреди за сва времена - ама ако ми е.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 23.Ноември.2015 во 23:50
Denes tochno godina otkako si zamina ....vremeto ne lechi, toa e laga, povekje bi rekol soochuva, kako minuva taka se povekje sfakjam deka te nema.
Imav ushte mnogu prasanja za tebe, no ostanaa bez odgovor.
Ne znam dali znaeshe deka mnogu te sakam?
...Mi nedostashuvash premnogu...
...Pochivaj vo mir....роза


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Devojcence
Датум на внесување: 24.Ноември.2015 во 01:35
Eh da beshe ziv tatko mi vane ke mi pomagashe vaka se moram sama da pominuvam da se celicam. :(



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk