Испечати | Затвори го прозорот

Биологија

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=20663
Датум на принтање: 10.Мај.2024 во 00:38
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Биологија
Постирано од: DDarko
Наслов: Биологија
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 14:20
Ајде да се провериме колку знаеме биологија. За мене е најубава наука на светот. За почеток, еве нешто воведно:
Биологијата е природна наука кој се занимава со проучувањето на животот на живите организми, вклучувајки ја и нивната структура, функција, раст, потекло, еволуција, дистрибуција и таксономија. Биологијата содржи многу поделби, теми и теории. Пет обидинувачки принципи на биологијата се: теорија на келијата, еволуција, ген теорија, енергија и Хомеостаза.
Зборот биологија потекнува од грчкиот збор Bios - живот и Logos - наука.

Овде постирајте ги основните работи за одредени растенија, праживотни, примитивци, фосили, животни, едноклеточни организми и слично...среќа



Коментари:
Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 14:31
Парамециум - ( Paramecia )...

Големина: 50 - 350 микро метри во должина.
Движење: синхронизирано како кај гасеница.
Исхрана: бактерии и некој ќелии.
Распространетост: слатководни води.








-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 14:37
Амеба.

Распространетост: речни и езерски води, најчесто по лисјата на водените растенија.
Форма: променлива поради движењето.
Каректеристика: лажни ножиња.
Вакуола: некој собираат храна, а некој од нив и складираат вода.
Кислород: влегува во амебата преку келијна мембрана.




-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 14:51
Мегалодон.

Ова било животно кое живеело во предисториското време, голема ајкула и добар предатор. Големината му била околу 17 метри и било најмоќната ајкула позната до сега.

Царство: животни.
Тип: хордати.
Поттип: 'рбетници.
Класа: chondrichthyes.
Поткласа: elasomobranchii
Подреди: Lamniformes
Род: Спорен.
Вид: B.Megalodon.

Најчестите фосили денес се нивните заби. Скелетот бил формиран од 'раскавица, а не од коски...




-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 14:52
Ве молам да се обрати повеќе внимание на класификацијата на организмот, бидејќи тоа ми е најтешко во биологијата, па првите две класификации не ги постирав...среќа

-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 06.Ноември.2009 во 17:26
Лигави габи - ( Myxomycetes )

Лигавите габи имаат повеќе сличности со протистите отколку со вистинските габи, поради што можат да се одделат во посебна група. Тие се изградени од гола протоплазматична маса, наречена плазодиум, кој содржи голем број јадра. Плазмодиумот е сличен на амебата и тоа не само според формата на телото и начинот на движење, туку и по начинот на исхрана со фагоциотоза. Тие се класифицирани во следните класи:

Нижи габи - Phycomycetes
Столчести габи - Basidomycetes
Торбести габи - Ascomycetes


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 20:33
аплауз    bravoooooooooooooo   DDarko !!!

taka be src .......biologija....
a ne tamu mi se nervirash na veroispovest.....
apstrahirash na tvoi godini.....
eeee sega zasluzi бакнеж.....
i eden post od mene ......големо%20гушкање



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 21:04

молец


http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Emperor_Gum_Moth.jpg">Вид%20на%20Австралиски%20молец,%20Opodiphthera%20eucalypti   
  http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=Opodiphthera_eucalypti&action=edit&redlink=1 - Opodiphthera eucalypti
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Научна класификација
Царство: http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8 - Животни
Тип: http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=Arthropod&action=edit&redlink=1 - Arthropoda
Класа: http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=Insect&action=edit&redlink=1 - Insecta
Ред: http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=Lepidoptera&action=edit&redlink=1 - Lepidoptera

Молецот е инсект сроден со пеперутката, од истиот биолошки ред на опнокрилци (lepidoptera). Разликите меѓу молците и пеперугите се во обликот и составот на антените, поврзувањето на крилата за телото, изгледот на куклата, боите на крилата, но најзначајни особини по кои ги разликуваме се:

  • Времето на активност - молците се главно активни ноќе, и
  • Структурата на телото - молците имаат поздепасто и влакнесто тело и здебелени крилца.

 Економски штети од молецот             

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Tineola.bisselliella.7218.jpg -
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Tineola.bisselliella.7218.jpg"> Ларвите на домашниот молец (Tineola bisselliella) јадат волна.

Молците, односно нивните гасеници се големи земјоделски штетници во многу делови од светот. Гасениците на циганскиот молец (Lymantria dispar) предизвикуваат големи штети на шумите во северниот дел на САД.

Во Македонија најчести штетници од семејството молци се:

  • губар (Porthetria dispar l.)
  • жолто (Euproctis chryscorrhoea l.)
  • дабов (fam. Tortricidae)
  • боров четник (Thaumatopoea pityocampa Schiff.)

Tие главно ги напаѓаат шумите, и зависно од климатските услови, можат да се рашират и на површини од десетици илјади хектари.Молците се обично поотпорни на пестицидите од комарците и мувите.Иако се обвинети дека јадат облека, најголемиот дел од возрасните молци воопшто не јадат. Дури, некои видови немаат ни уста. Кога јадат, молците обично се хранат со нектар. Само ларвите од еден вид молци (Tineola bisselliella) јадат волна.

Молецот како домашно животно

Некои молци се одгледуваат, најпознати од овие се свилени буби Bombyx mori). Тие се одгледуваат заради свилата од која ја формираат кукла (чаурата).

Природни непријатели

Ноќните инсектојади често се хранат со молци: некои видови на лиљаци и буфови и птици. Исто така, и некои видови на гуштери, мачки, кучиња, глодачи па дури и мечки е забележано дека јадат молци.



-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 21:09
Тип:Protozoa
Класа:Mastigophora
Ред:Euglenoidea

Еуглената е обвиткана со пеликула.Доминантни се пигментите од групата на хлорофили и под дејство на процесот на фотосинтеза се создава парамилон-резервна материја.Поседува и очно петно-стигма со чија помош се движи кон светлината за да врши фотосинтеза.Активно се движи со помош на еден или два флагелуми.Поседува издиференцирано место за влегување на храната,а за изнесување нема.Се размножува бесполово со надолжна делба




Ваквата градба на еуглената ја сместува и во типот Protozoa-праживотни и во типот Xanthophyta-зелено-жолти алги






-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 21:11
ako ne se lazam toa bese najprosto ednokletocno zivotno kako amebata?изненадување


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 21:13
посложено градена од амебата,а попросто градена од парамециумот

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 21:14
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

ako ne se lazam toa bese najprosto ednokletocno zivotno kako amebata?изненадување


Мислеше на Еуглената?


-------------


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 07.Ноември.2009 во 23:16
Ја мразев биологијата и во основно и во средно! Така да Дарче...голема%20насмевка


-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 11:09
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Ја мразев биологијата и во основно и во средно! Така да Дарче...голема%20насмевка


Само неколку читања на лекција и повеќе обрќање внимание на латинските, старогрчките, грчките термини и за деталните работи во организмот и тоа е тоа... Лесно е.среќа


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 11:15
Прстенести црви

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8_%D1%86%D1%80%D0%B2%D0%B8


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 12:21
Даре Мафија многу добра тема,ама требаше малу поинаков концепт да и направиш.

Требаше од Клетка да почнеш или најдобро од поделба на организмите на Прокариоти и Еукариоти,па потоа разлики,па како шо оди Вируси,Бактерии па Клетка и нејзини органели,потоа ДНК и РНК и понатамо,но многу добра тема е ова и ќе се трудам да ја напрајме со изобилство на информации.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 14:56
Originally posted by fiks fiks напиша:

Даре Мафија многу добра тема,ама требаше малу поинаков концепт да и направиш.

Требаше од Клетка да почнеш или најдобро од поделба на организмите на Прокариоти и Еукариоти,па потоа разлики,па како шо оди Вируси,Бактерии па Клетка и нејзини органели,потоа ДНК и РНК и понатамо,но многу добра тема е ова и ќе се трудам да ја напрајме со изобилство на информации.


Да, па имаш право, но тоа повеќе би личело на биолошки игри во форум фосумски игри...голема%20насмевка
Туку добро е и вака, а почнав од едноклеточните затоа што тие ми се најпознати, а напишав за нив само малку она што е најбитно...се радувам што темата оживеа..среќа
Поздрав!големо%20гушкање




-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 15:04
Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.




-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 15:19
Дефинитивно, мој најомилен предмет...Интересен е пред се, а тоа, барем мене ми е најважно...


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 15:20
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.



Е поради оваа глупа вакуола, добив 4 на тестлутина


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 15:29
И еве конечно за нај биолошкото, биолошко нешто!среќа

Клетка - Cellula

Универзална дефиниција за клетка е дека таа е освновна, функционална, жива, градбена, единка на живите организми. За клетките има многу да се зборува, но ќе кажам нешто основно, а за органелите ќе наведам надолу, ќе се обидам за секоја посебно, а имам напишано и за вакуола малку погоре.
Клетките ги има во најразлични форми: ѕвездести, правоаголни, цефчести и слично... Обично, растителните се поголеми од животинските, а човековата клетка во просек изнесува 13 микрометри. Клетки кај човекот има 100 милијарди, а еретоцити или крвни клетки има 75 милијарди.
За разлики кај животинска и растителна може да се каже дека ги има во органелите и во процесот за исхрана.
Животинската се исхранува хетеро, а растителната авто ( трофно ).
основни органели кај двете клетки се: Мембрана ( плазмалема ), Јадро, Митохондрии, Голџжиев комплекс или апарат, зрнца со резервни материи...
Кај растителната разликуваме: вакуола, клеточен ѕид и пластиди.
Оставам и за другите ако сакат или имат нешто дополнително да ни кажат за клетката...среќа





-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 15:36
Митохондрии

Митохондриите се органели во животинските и растителните клетки. Тие овозможуваат клетката да дише ( да биде аеробна ). Ги нема само во бактериите. Таа има респираторни торби кој содржат ензими. Тие се состојат од две мембрани и тоа внатрешна и надворешна. Внатрешната се протега во матрицата, а надворешната граничи со внатрешната.

Е сега сакам да прашам што значи тоа А Т П не можам ниту малку да го сватам?тага




-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 15:38
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.



Е поради оваа глупа вакуола, добив 4 на тестлутина


Во средно и основно се спомнува само малку за вакуолата, што значи тоа не смее да се повтори. Вакуолата е една од наједноставните органели...

И уште нешто што испуштив погоре.
Вакуолата има функција да ја поттиснува цитоплазмата кон мембраната.

А мислиш дека 4 е лоша оценка?збунетост


-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 16:19
Шематски приказ на растителна клетка







-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 16:40
Структура на животинска клетка




-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 16:58
Клеточната мембрана-плазмалема претставува селективно пропустлива бариера спрема надворешната средина.По својата структура претставува липиден двослој во кој се вклопени мемрански протеини.Дел од липидите и протеините врзани за кратки полисахаридни ланци ја формираат карбохидратната компонента-гликокаликс.





-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 17:08
Многу добар приказ Сања на пресек на Клеточна мембрана,се што треба е прикажано.

Двослојот од хидрофилни и хидрофобни липиди(масти) е многу сликовито прикажан големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Топчињата се дел од двослојот кој е хидрофилен а средината со зелено е хидрофобниот дел од мембраната.

Од каде е цртежот и текстот ако може да ми кажешнамигнување


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 17:14
Храната која што ја консумираат автотрофните и хетеротрофните организми е богата со хемиска енергија.Клетките неможат директно да ја искористат оваа енергија.Поради тоа во клетките се одвиваат сложени катаболички процеси-дишење во кои настанува разградување на органските материи(глукоза) до неоргански.Ослободената енергија од нив,веднаш се користи за синтеза на високоенергетско соединение АТР(аденозин три фосфат).

Синтезата на АТР е позната како оксидативна фосфорилација.

Енергетската придобивка за клетката во текот на аеробното разградување од една молекула на глукоза е 38 мола АТР.

Даре се надевам сега е малку појасно за АТРголемо%20гушкање


-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 19:24
Поглуп предмет од биологијата неам сретнато (да се разбереме оваа шо се учеше у основно). Никако не можев да ги научам лекциите.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 22:27
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Храната која што ја консумираат автотрофните и хетеротрофните организми е богата со хемиска енергија.Клетките неможат директно да ја искористат оваа енергија.Поради тоа во клетките се одвиваат сложени катаболички процеси-дишење во кои настанува разградување на органските материи(глукоза) до неоргански.Ослободената енергија од нив,веднаш се користи за синтеза на високоенергетско соединение АТР(аденозин три фосфат).

Синтезата на АТР е позната како оксидативна фосфорилација.

Енергетската придобивка за клетката во текот на аеробното разградување од една молекула на глукоза е 38 мола АТР.

Даре се надевам сега е малку појасно за АТРголемо%20гушкање


Благодарам.среќа


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 22:39
Mesozhderni rastenija
 (droseraceae)

saracenija

saracenia%20purpurea Saracenije spadaju u porodicu Droseraceae a njihova prirodna staništa su slićna našem. Ova mesožderka se može uzgajati i kao vrtna biljka a listovi joj liće na tuljke ili trube.
odgleduvanje
Saracenija treba puno direktnog sunca i dosta vode a raste u kiselim supstratima. Period mirovanja počinje im tokom jeseni a u proljeće biljke počinju sa intenzivnim rastom. Smjestite ga na vanjske balkone kuće i nemojte ga micati niti tokom zime jer ove biljke dobro podnose smrzavanje zemlje. Voli vlagu najmanje 50% no nemojte ih prskati kako bi izbjegli mrlje na lišću.

saracenia presaduvanje
Čim kupite ovu mesožderku presadite ju u veću posudu u mješvinu svijetlog treseta stiropora i sphalagnuma u jednakim dijelovima. Presađuje se svake dvije godine u duboke lonce. Razmnozavaju se dijeljenjem busena. Ukoliko ih ne dijelite buseni će lješe izgledati tokom vremena.

Kako se hranat mesozhderkite .....
Biljke mesožderke rastu gotovo na svim područjima zemlje a po nekim izvorima do danas je otkriveno oko 1000 različitih vrsti ove biljke. Kada govorimo o mesožderkama bolje bi se bilo izraziti biljke kukcožderke. Ove biljke su evoluirale iz potrebe za mineralnim solima i ostalim elementima na način da su postale sposobne izvlačiti iste iz organske tvari odnosno kukca.
 Kako se odgleduvat mesozhderkite Droseraceae vole jako puno direktnog sunca i većina ovih biljki nisu kućne biljke (osim Nepenthesa). To znaći da je za njihov uzgoj najbolje da tokom cijele godine borave vani posađene kao vrtna biljka ili uzgajane kao lončanica. Dioneu,saraceniu,droseru je najbolje držati zimi na oko 5 C u hladnom stakleniku i smanjiti zalijevanje. Drosera dobro preživljava na sunčanom prozoru no morate smanjiti grijanje ukoliko se radijator nalazi ispod prozora, te na radijator stavite cvjetni podložak u kojemu će se uvijek nalaziti voda.
Dohranuvanje na mesozhderkite..
Nemojte dohranjivati ove biljke jer one rastu u siromašnom supstratu. U suprotnom neće razviti lijepe zamke odnosno neće nastati potreba za dušikom te neće nastojati loviti insekte.
 Presaduvanje na mesozhderkite
Prilikom presađivanja najbitnije je dobro isprati korijenje biljke od ostataka supstrata. Prije sadnje biljku očistite od suhog lišća i trulog i oštećenog korijenja. Korijenje u premalim cvjetnim posudama oblikuje krugove oko korijenove bale a što korijenje prepletenije apsorpcija hranjivih elemenata iz zemlje je manja.Mesožderke se sade uglavnom u mješavinu svijeltlog treseta i perlita u jednakom omjeru. Pazite da dobro prorahlite treset jer se treset obično pakira u velikim pakiranjima kada se kupuje u vrtnim centrima još uz to je i prešan kako bi zauzimao što manje mjesta. Svijetli treset se ponaša kao prirodna spužva i vrlo je kiseo (pH 4 do 5). Radi se od mahovine Sphagnum ili od trstike i nedostatak mu je da jednom kada se osuši do kraja, vrlo ga je teško ponovo navlažiti.
Dionaea muscipula
Dionaea%20muscipulabiljke-mesozderke

-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 22:41
ова растението што ги јаде бубамарите

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 22:41
Biljka – kobra

 

     U Sjevernoj Americi, u močvarama Misisipija, živi biljka saracenija, sa čudnim lišćem savijenim u obliku krčaga. Taj list – krčag služi saraceniji za hvatanje insekata, kojima se hrani. Saracenija je bubojeda biljka. Saracenija je barska biljka sa dugim listovima smotanim u krčažić, veličine od 20 do 30 centimetara. Te prirodne posudice sakupljaju kišnicu, a odozgo se zatvaraju posebnim listićem, kao poklopcem. Gornja ivica „krčaga“ natopljena je slatkom ljepljivom tečnošću koja privlači halapljive insekte, dok ne skliznu u sam „krčag“ i ne udave se. A onda ih sarcenija natanane svari. Neki prirodnjaci sarceniju nazivaju „biljkom – kobrom“. Ona zaista izdaleka podsjeća na tu zmiju otrovnicu kad se nagne na plijen. Razlika je u tome što kobra juri za plijenom, a saraceniji plijen dolazi „na noge“.

 



-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 22:45
Во течноста на Сараценијата има ензими кои ги разложуваат  инсектите и на тој наич доаѓа до храна.
Нема многу растенија кои се хранат со животинско ткиво.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 08.Ноември.2009 во 22:48
Од растението порано тоа го знаев најдобро, нај впечаток ми остави...среќа


-------------


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 14:22
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.



Е поради оваа глупа вакуола, добив 4 на тестлутина


Во средно и основно се спомнува само малку за вакуолата, што значи тоа не смее да се повтори. Вакуолата е една од наједноставните органели...

И уште нешто што испуштив погоре.
Вакуолата има функција да ја поттиснува цитоплазмата кон мембраната.

А мислиш дека 4 е лоша оценка?збунетост


Па да...Навикната сум се на петки...Посебно за овој предмет...


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 09.Ноември.2009 во 21:25
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.



Е поради оваа глупа вакуола, добив 4 на тестлутина


Во средно и основно се спомнува само малку за вакуолата, што значи тоа не смее да се повтори. Вакуолата е една од наједноставните органели...

И уште нешто што испуштив погоре.
Вакуолата има функција да ја поттиснува цитоплазмата кон мембраната.

А мислиш дека 4 е лоша оценка?збунетост


Па да...Навикната сум се на петки...Посебно за овој предмет...


Само напред!големо%20гушкање


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 10.Ноември.2009 во 15:46
Имам едно прашање кое ме збунува...

Ако калинката е орган, а нејзините црвени зрна клетки, тогаш што е ткивото, а каде е меѓуклеточната материја?


-------------


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 10:30
me interesira, koe rastenie najbrzo rasti? znaci, ako zemam edna plasticna casa, ja napolnam so zemja, i posadam vnatre nekoe rastenie, cveke, bilo shto, me interesira koe najbrzo ke iznikne, i od prilika za kolku vreme, i koi uslovi mu trebaat. znaci, to sakam da go napraam doma...

pozdrav


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 10:44
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

me interesira, koe rastenie najbrzo rasti? znaci, ako zemam edna plasticna casa, ja napolnam so zemja, i posadam vnatre nekoe rastenie, cveke, bilo shto, me interesira koe najbrzo ke iznikne, i od prilika za kolku vreme, i koi uslovi mu trebaat. znaci, to sakam da go napraam doma...

pozdrav


Јас мислам дека гравот. Почекај можеби ќе најдам и нешто повеќе за него.


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 10:47

Грав е едногодишно растение од фамилијата http://mk.wikipedia.org/wiki/Fabaceae - Fabaceae , со големо видово разнообразие, од кои околу 15 се култивирани. Најраспространет е обичниот грав ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82. - лат. Phaseolus vulgaris), кој се дели на два подвида: висок (веткач) и низок (легач).

Според формата на семето, постојат пет вида: sphericus, elipticus, oblongus, compresus, subcompresus.

Потекнува од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%B0_%D0%90%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0 - Јужна Америка . Во светот се одгледува на околу 230.000.000 хектари. Кај нас е застапен на 4.500 - 5.000 хектари во чист посев и на 8.000 - 9.000 хектари во здружен посев. Топлољубиво растение, оптималната температура за одгледување е 20 – 22 степени целзиусови. Се одгледува главно заради зрелото зрно (семето), кое има висока хранлива вредност:

  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - белковини (26%);
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8&action=edit&redlink=1 - масти (2%);
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B0%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8 - јаглени хидрати (52%);
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - минерални материи (2,5%);
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - витамини (B1, B2, С, Е, К, PP) и
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - аминокиселини .
Значи не ти препорачувам само да го засадеш, но и да јадеш многу еве ја неговата хранлива вредност со плави букви...

Само не ми е јасно зошто пишува аминокиселини кога горе пишува белковини, а тие се разложуваат на аминокиселини.


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 12.Ноември.2009 во 10:49
А за услови еве ти, ќе земеш добра земја и на топло и ладно место најизменично во текот на денот ќе го променуваш неговото место. Ќе ставеш само едно зрно, а тоа за 4 часа расте околу неколку милиметри, така за едно 3 - 4 дена по наводнување ќе се познава доста добро изникнато гравче, чувај го повеќе, а и ќе даде плод од кој ќе можеш да засадиш пак. Запомни ова е само едногодишно растение. Позз!

-------------


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 17:11
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Ја мразев биологијата и во основно и во средно! Така да Дарче...голема%20насмевка


Сеуште си стојам на истово мислење...но ајде за Дарче еден постнамигнување

Најголем број од бактериите се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - едноклеточни организми . Тоа се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - микроорганизми од кои најмалите видови имаат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80 - дијаметар помал од 1 http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80&action=edit&redlink=1 - микрометар .

Бактериите се многу ситни http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - организми составени само од една http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0 - клетка , која е поедноставна и значително поинаква од http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0&action=edit&redlink=1 - растителните и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0&action=edit&redlink=1 - животинските клетки. Тие живеат и се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5 - размножуваат таму каде што можат да најдат извор на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0 - енергија за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82 - живот . Некои живеат во или на друго http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%B8_%D1%81%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0&action=edit&redlink=1 - живо суштество , било да се штетни (предизвикуваат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82 - болести ) или корисни, на пример, заштитуваат од некои штетни бактерии. Повеќето од бактериите, меѓутоа, живеат во или на угинати http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5 - растенија или http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE - животни и нивнито дејство предизвикува http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%93%D0%B0%D1%9A%D0%B5&action=edit&redlink=1 - распаѓање ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%93%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%9A%D0%B5&action=edit&redlink=1 - гниење ).

Кај бактериите отсуствуваат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B4 - пластиди и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - митохондрии . Кај нив е присутен http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%84%D1%83%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0 - дифузно распределен http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE_%D1%98%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%BE - јадрен материјал http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9D%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D0%B8%D0%B4&action=edit&redlink=1 - нуклеоид . http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B0 - Цитоплазмата е ограничена со http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%95%D0%B8%D0%B4 - клеточен ѕид , кој, во поглед на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0 - биохемискиот состав, се разликува од клеточниот ѕид на другите http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - растенија . Тој се состои од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE_%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0 - амино киселини , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D0%BF%D0%B8%D0%B4 - липиди , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B8%D0%BD - протеини и трансформиран шеќер. Според ова, може да се каже дека претставува жива творба, за разлика од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%D0%BB%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B0 - целулозниот ѕид кај http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0 - клетките на другите растенија. Во состав на бактерискиот клеточен ѕид влегува и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%B8%D0%BD&action=edit&redlink=1 - муреинот , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D1%81%D0%BE%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5 - хемиско соединение со доста сложен состав кое содржи http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B8%D0%B4&action=edit&redlink=1 - мукопептиди . Под клеточниот ѕид се наоѓа http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B5%D0%BC%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - клеточната мембрана . Некои бактерии имаат однадвор еден лигав слој, наречен капсула, кој има заштитна улога. Исто така, одредени видови поседуваат http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A4%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D1%83%D0%BC&action=edit&redlink=1 - флагелуми (камшичиња), кои служат за движење.

Според формата на клетката, бактериите се делат на:

  • Топчести ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BA%D0%B8&action=edit&redlink=1 - коки )
  • Стапчести ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%91%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BB&action=edit&redlink=1 - бацили )
  • Спирални ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB&action=edit&redlink=1 - спирили и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%85%D0%B5%D1%82%D0%B0 - спирохети ).

Освен овие форми, има и многу други т.н. преодни форми. Такви се на пример:

  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BB&action=edit&redlink=1 - Кокобацили
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%BD - Вибриони
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BA&action=edit&redlink=1 - Стрептококи
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BA&action=edit&redlink=1 - Стафилококи итн.

Во поглед на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%98%D1%81%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0&action=edit&redlink=1 - исхраната , имаме http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84 - автотрофни и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84 - хетеротрофни бактерии. Дел од автотрофните содржат http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%91%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BE%D1%85%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%BB&action=edit&redlink=1 - бактериохлорофил и можат да вршат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B0 - фотосинтеза ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - фотосинтетски бактерии ), а дел кои не содржат фотосинтетски http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%B8%D0%B3%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82&action=edit&redlink=1 - пигменти , ја користат http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=edit&redlink=1 - хемиската енергија за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B0 - синтеза на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D1%81%D0%BE%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5 - органски соединенија , во процесот http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B0 - хемосинтеза ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - хемосинтетски бактерии ). Хетеротрофните бактерии се исхрануваат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%82 - сапрофитски или http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC&action=edit&redlink=1 - паразитски . Сапрофитите се хранат со органски материи од изумрени http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - организми , при што ги разложуваат до неоргански материи, потребни за процесот фотосинтеза кај растенијата. Сапрофитските бактерии (уште наречени и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B5%D0%B4%D1%83%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82&action=edit&redlink=1 - редуценти ) се главните алки во синџирот на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0&action=edit&redlink=1 - кружење на материите во природата . Паразитските бактерии паразитираат на растенијата, http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8 - животните и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA - човекот , предизвикувајќи притоа најразлични http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%97%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5&action=edit&redlink=1 - заболувања . Наречени се уште и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - патогени бактерии (како на пример http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80 - хеликобактер ). Некои бактерии (како http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8 - Ешерихија коли ) се составен дел од организмот на човекот, животните и растенијата, без кои тој не може да функционира.

Бактериите се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5 - размножуваат бесполово (со проста делба, а некои со http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B8 - спори ) и полово. Спорите служат и за заштита на бактериите при неповолни http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82 - животни услови, а при поволни се развиваат во нови единки, и тоа за многу брзо време (за само 20 минути, односно за само од 24 часа од една единка се создава http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - популација од 636 милиони бактерии). Меѓутоа, http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5 - сончевата светлина, http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0 - температурата и некои други фактори (како ограничена количина на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - храна ) влијаат за намалување на нивната бројност. Половото размножување кај бактериите се одвива само во многу поволни услови, по пат на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%98%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=edit&redlink=1 - конјугација .

Бактериите се распространети насекаде околу нас и на/во нас. Огромен број нивни единки ја населуваат целата http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B0 - Земја . Живеат во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%B0 - водена средина, во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0 - почва , во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%85 - воздух , како и на сите предмети.




-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: Evenstar
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 18:11
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Грав е едногодишно растение од фамилијата http://mk.wikipedia.org/wiki/Fabaceae - Fabaceae , со големо видово разнообразие, од кои околу 15 се култивирани. Најраспространет е обичниот грав ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82. - лат. Phaseolus vulgaris), кој се дели на два подвида: висок (веткач) и низок (легач).


Според формата на семето, постојат пет вида: sphericus, elipticus, oblongus, compresus, subcompresus.


Потекнува од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%B0_%D0%90%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0 - Јужна Америка .
Во светот се одгледува на околу 230.000.000 хектари. Кај нас е застапен
на 4.500 - 5.000 хектари во чист посев и на 8.000 - 9.000 хектари во
здружен посев. Топлољубиво растение, оптималната температура за
одгледување е 20 – 22 степени целзиусови. Се одгледува главно заради
зрелото зрно (семето), кое има висока хранлива вредност:


  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - белковини (26%);
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8&action=edit&redlink=1 - масти (2%);
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B0%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8 - јаглени хидрати (52%);
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - минерални материи (2,5%);
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - витамини (B1, B2, С, Е, К, PP) и
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - аминокиселини .
Значи не ти препорачувам само да го засадеш, но и да јадеш многу еве ја неговата хранлива вредност со плави букви...Само не ми е јасно зошто пишува аминокиселини кога горе пишува белковини, а тие се разложуваат на аминокиселини.




Кога пишува белковини со тоа обично се потенцира вкупната вредност на протеини во производот, а кога потенцираат аминокиселини, тогаш тоа значи дека содржи некои есенцијални аминокиселини кои човекот мора да ги внесе преку исхраната затоа што организмот не може да ги синтетизира... човекот внесува протеини преку исхраната, а тие во организмот се разложуваат до аминокиселини - како најпрости соединенија од кои меѓу другото се создаваат нови протеини или други биомолекули.

Есенцијални аминокиселини
Изолеуцин
Леуцин
Лизин
Метионин
Фенилаланин
Треонин
Триптофан
Валин


Неесенцијални аминокиселини
Аланин
Аспарагин
Цистеин*
Глутаминска киселина
Глутамин*
Глицин*
Пролин*
Серин*
Тирозин*
Аргинин*
Хистидин*

*овие се есенцијални само во одредени случаи

Инаку, есенцијалните аминокиселини се важни пред се затоа што некои од нив претставуваат прек*рсори за добивање на одредени соединенија, т.е се метаболички меѓупроизводи со чија помош се добива крајниот производ без кој организмот не би можел да функционира, на пример невротрансмитери (гама-аминобутерна киселина), порфирин (хемот во хемоглобинот), нуклеотиди...

-------------
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 21:02
Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Грав е едногодишно растение од фамилијата http://mk.wikipedia.org/wiki/Fabaceae - Fabaceae , со големо видово разнообразие, од кои околу 15 се култивирани. Најраспространет е обичниот грав ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82. - лат. Phaseolus vulgaris), кој се дели на два подвида: висок (веткач) и низок (легач).


Според формата на семето, постојат пет вида: sphericus, elipticus, oblongus, compresus, subcompresus.


Потекнува од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%B0_%D0%90%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0 - Јужна Америка .
Во светот се одгледува на околу 230.000.000 хектари. Кај нас е застапен
на 4.500 - 5.000 хектари во чист посев и на 8.000 - 9.000 хектари во
здружен посев. Топлољубиво растение, оптималната температура за
одгледување е 20 – 22 степени целзиусови. Се одгледува главно заради
зрелото зрно (семето), кое има висока хранлива вредност:


  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - белковини (26%);
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8&action=edit&redlink=1 - масти (2%);
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B0%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8 - јаглени хидрати (52%);
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - минерални материи (2,5%);
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - витамини (B1, B2, С, Е, К, PP) и
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - аминокиселини .
Значи не ти препорачувам само да го засадеш, но и да јадеш многу еве ја неговата хранлива вредност со плави букви...Само не ми е јасно зошто пишува аминокиселини кога горе пишува белковини, а тие се разложуваат на аминокиселини.




Кога пишува белковини со тоа обично се потенцира вкупната вредност на протеини во производот, а кога потенцираат аминокиселини, тогаш тоа значи дека содржи некои есенцијални аминокиселини кои човекот мора да ги внесе преку исхраната затоа што организмот не може да ги синтетизира... човекот внесува протеини преку исхраната, а тие во организмот се разложуваат до аминокиселини - како најпрости соединенија од кои меѓу другото се создаваат нови протеини или други биомолекули.

Есенцијални аминокиселини
Изолеуцин
Леуцин
Лизин
Метионин
Фенилаланин
Треонин
Триптофан
Валин


Неесенцијални аминокиселини
Аланин
Аспарагин
Цистеин*
Глутаминска киселина
Глутамин*
Глицин*
Пролин*
Серин*
Тирозин*
Аргинин*
Хистидин*

*овие се есенцијални само во одредени случаи

Инаку, есенцијалните аминокиселини се важни пред се затоа што некои од нив претставуваат прек*рсори за добивање на одредени соединенија, т.е се метаболички меѓупроизводи со чија помош се добива крајниот производ без кој организмот не би можел да функционира, на пример невротрансмитери (гама-аминобутерна киселина), порфирин (хемот во хемоглобинот), нуклеотиди...


Баш сега пред да седнам на форум го учев ова за есенцијалните и неесенцијалните аминокиселини и метаболизамот на протеините.големо%20гушкање


-------------


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 21:03
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Ја мразев биологијата и во основно и во средно! Така да Дарче...голема%20насмевка


Сеуште си стојам на истово мислење...но ајде за Дарче еден постнамигнување

Најголем број од бактериите се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - едноклеточни организми . Тоа се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - микроорганизми од кои најмалите видови имаат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80 - дијаметар помал од 1 http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80&action=edit&redlink=1 - микрометар .

Бактериите се многу ситни http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - организми составени само од една http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0 - клетка , која е поедноставна и значително поинаква од http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0&action=edit&redlink=1 - растителните и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0&action=edit&redlink=1 - животинските клетки. Тие живеат и се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5 - размножуваат таму каде што можат да најдат извор на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0 - енергија за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82 - живот . Некои живеат во или на друго http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%B8_%D1%81%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0&action=edit&redlink=1 - живо суштество , било да се штетни (предизвикуваат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82 - болести ) или корисни, на пример, заштитуваат од некои штетни бактерии. Повеќето од бактериите, меѓутоа, живеат во или на угинати http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5 - растенија или http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE - животни и нивнито дејство предизвикува http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B0%D1%81%D0%BF%D0%B0%D1%93%D0%B0%D1%9A%D0%B5&action=edit&redlink=1 - распаѓање ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%93%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%9A%D0%B5&action=edit&redlink=1 - гниење ).

Кај бактериите отсуствуваат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B4 - пластиди и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - митохондрии . Кај нив е присутен http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%84%D1%83%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0 - дифузно распределен http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE_%D1%98%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%BE - јадрен материјал http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9D%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D0%B8%D0%B4&action=edit&redlink=1 - нуклеоид . http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B0 - Цитоплазмата е ограничена со http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%95%D0%B8%D0%B4 - клеточен ѕид , кој, во поглед на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0 - биохемискиот состав, се разликува од клеточниот ѕид на другите http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - растенија . Тој се состои од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE_%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0 - амино киселини , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D0%BF%D0%B8%D0%B4 - липиди , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B8%D0%BD - протеини и трансформиран шеќер. Според ова, може да се каже дека претставува жива творба, за разлика од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%D0%BB%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B0 - целулозниот ѕид кај http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0 - клетките на другите растенија. Во состав на бактерискиот клеточен ѕид влегува и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%B8%D0%BD&action=edit&redlink=1 - муреинот , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D1%81%D0%BE%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5 - хемиско соединение со доста сложен состав кое содржи http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B8%D0%B4&action=edit&redlink=1 - мукопептиди . Под клеточниот ѕид се наоѓа http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B5%D0%BC%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - клеточната мембрана . Некои бактерии имаат однадвор еден лигав слој, наречен капсула, кој има заштитна улога. Исто така, одредени видови поседуваат http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A4%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D1%83%D0%BC&action=edit&redlink=1 - флагелуми (камшичиња), кои служат за движење.

Според формата на клетката, бактериите се делат на:

  • Топчести ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BA%D0%B8&action=edit&redlink=1 - коки )
  • Стапчести ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%91%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BB&action=edit&redlink=1 - бацили )
  • Спирални ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB&action=edit&redlink=1 - спирили и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%85%D0%B5%D1%82%D0%B0 - спирохети ).

Освен овие форми, има и многу други т.н. преодни форми. Такви се на пример:

  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BB&action=edit&redlink=1 - Кокобацили
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%BE%D0%BD - Вибриони
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BA&action=edit&redlink=1 - Стрептококи
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BA&action=edit&redlink=1 - Стафилококи итн.

Во поглед на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%98%D1%81%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0&action=edit&redlink=1 - исхраната , имаме http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84 - автотрофни и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84 - хетеротрофни бактерии. Дел од автотрофните содржат http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%91%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BE%D1%85%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%BB&action=edit&redlink=1 - бактериохлорофил и можат да вршат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B0 - фотосинтеза ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - фотосинтетски бактерии ), а дел кои не содржат фотосинтетски http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%B8%D0%B3%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82&action=edit&redlink=1 - пигменти , ја користат http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=edit&redlink=1 - хемиската енергија за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B0 - синтеза на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D1%81%D0%BE%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5 - органски соединенија , во процесот http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B0 - хемосинтеза ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - хемосинтетски бактерии ). Хетеротрофните бактерии се исхрануваат http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%82 - сапрофитски или http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC&action=edit&redlink=1 - паразитски . Сапрофитите се хранат со органски материи од изумрени http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - организми , при што ги разложуваат до неоргански материи, потребни за процесот фотосинтеза кај растенијата. Сапрофитските бактерии (уште наречени и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B5%D0%B4%D1%83%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82&action=edit&redlink=1 - редуценти ) се главните алки во синџирот на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0&action=edit&redlink=1 - кружење на материите во природата . Паразитските бактерии паразитираат на растенијата, http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8 - животните и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA - човекот , предизвикувајќи притоа најразлични http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%97%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5&action=edit&redlink=1 - заболувања . Наречени се уште и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - патогени бактерии (како на пример http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80 - хеликобактер ). Некои бактерии (како http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8 - Ешерихија коли ) се составен дел од организмот на човекот, животните и растенијата, без кои тој не може да функционира.

Бактериите се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5 - размножуваат бесполово (со проста делба, а некои со http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B8 - спори ) и полово. Спорите служат и за заштита на бактериите при неповолни http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82 - животни услови, а при поволни се развиваат во нови единки, и тоа за многу брзо време (за само 20 минути, односно за само од 24 часа од една единка се создава http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - популација од 636 милиони бактерии). Меѓутоа, http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5 - сончевата светлина, http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0 - температурата и некои други фактори (како ограничена количина на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - храна ) влијаат за намалување на нивната бројност. Половото размножување кај бактериите се одвива само во многу поволни услови, по пат на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%98%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0&action=edit&redlink=1 - конјугација .

Бактериите се распространети насекаде околу нас и на/во нас. Огромен број нивни единки ја населуваат целата http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B0 - Земја . Живеат во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%B0 - водена средина, во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0 - почва , во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%85 - воздух , како и на сите предмети.




Благодарам за учеството на темата.
Ќе направиме од тебе биолог ВАЖНА, биологијата не е толку тешка наука.среќа
Само пред тоа треба од мене астроном да се направи.голема%20насмевка


-------------


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 21:46
Хехе даголема%20насмевка
Астрономијата е многу интересна наука па и биологијата исто но сега зависи за кого како...тебе ти е интересна мене не баш...но сепак ќе учествувам во темава можеби ќе ми стане интересносреќаЧленовите имаат постирано многу интересни податоци па...среќа


-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 21:55
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Хехе даголема%20насмевка
Астрономијата е многу интересна наука па и биологијата исто но сега зависи за кого како...тебе ти е интересна мене не баш...но сепак ќе учествувам во темава можеби ќе ми стане интересносреќаЧленовите имаат постирано многу интересни податоци па...среќа


Посебно интересно е тоа за месојадните растенија, мора да си најдам едно такво.среќа


-------------


Постирано од: ВАЖНА
Датум на внесување: 16.Ноември.2009 во 22:01

Животните се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - многуклеточни http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84 - хетеротрофни организми, од кои поголем дел минуваат одредени растојанија во потрага по http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - храна , а друг, помал дел, има http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82&action=edit&redlink=1 - седентарен начин на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82 - живот . Науката што ги проучува животните се нарекува http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BE%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0 - зоологија . Порано, во животинското http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A6%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%28%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0%29&action=edit&redlink=1 - царство било вклучени и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8 - праживотните и некои други претставници, но со денешните поделби на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%96%D0%B8%D0%B2_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82&action=edit&redlink=1 - живиот свет , тие се во посебно царство - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0 - протисти .

Од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0 - еколошки аспект, животните претставуваат потрошувачи (консуматори) во рамките на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - екосистемот . Може да се исхрануваат со http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - растителна (хербивори или растенојади), животинска (карнивори, месојади) или мешана храна (омнивори, сештојади). Исто така, одредени http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%B7%E2%80%98%D1%80%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8 - без‘рбетници и http://mk.wikipedia.org/wiki/%E2%80%98%D0%A0%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8 - ‘рбетници се исхрануваат со мртва органска материја (сапрофаги) и со тоа придонесуваат за побрзо разградување на органската материја, правејќи ја полесно достапна за редуцентите - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - бактериите . Со својата хетеротрофност, животните всушност вршат природна контрола врз бројноста на популациите од живи организми во природата.

Животинската http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0 - клетка , како и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - растителната , е изградена од универзалните http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%B0 - органели : http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B5%D0%BC%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - клеточна мембрана , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B0 - цитоплазма , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE_%D1%98%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%BE - јадро , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%B1%D0%BE%D0%B7%D0%BE%D0%BC - рибозоми , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - митохондрии , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%83%D0%BC - ендоплазматичен ретикулум и други. Меѓутоа, за разлика од растителната клетка, животинската не е толку компактна поради отсуството на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%95%D0%B8%D0%B4 - клеточен ѕид . Исто така, во животинската клетка не се сретнати http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BE%D0%BB%D0%B0 - вакуоли , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BE%D0%BC - сферозоми и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B4 - пластиди .

Кај животните се разликуваат четири основни видови на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BA%D0%B8%D0%B2%D0%BE - ткива : http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB&action=edit&redlink=1 - епително , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D1%80%D0%B7%D0%BD%D0%BE_%D1%82%D0%BA%D0%B8%D0%B2%D0%BE - сврзно , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D1%81%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%BD%D0%BE_%D1%82%D0%BA%D0%B8%D0%B2%D0%BE - мускулно и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9D%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BD%D0%BE_%D1%82%D0%BA%D0%B8%D0%B2%D0%BE&action=edit&redlink=1 - нервно . Покрај овие ткива, некои клеточни наслаги во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%BE - телото на животното се одликуваат со посебен изглед и имаат специјални улоги. Тие, според своите http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%80%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0_%28%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0%29 - морфолошки белези, не би можеле да се наречат ткива, но, сепак, се ткива. Тоа се половите продукти, http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B2 - крвта и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D0%BC%D1%84%D0%B0 - лимфата . Половите продукти од http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%D0%B6%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%B8&action=edit&redlink=1 - половите жлезди стојат во тесна врска со епителот ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB&action=edit&redlink=1 - герминативен епител ), а крвта и лимфата како телесни сокови со неповрзани клеточни елементи, обично се доведуваат во врска со сврзното ткиво (иако можат да бидат толкувани и како посебни творби).

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Органските системи се доста добро развиени кај животните. Всушност, секој http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD - орган во животинскиот http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - организам не функционира самостојно, туку секогаш е во некаква врска со други, слични по форма или функција органи. Се среќаваат неколку органски системи:

  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Локомоторен систем , или систем на органите за движење, кој се состои од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B0 - коските и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D1%81%D0%BA%D1%83%D0%BB - мускулите
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC_%D0%B7%D0%B0_%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%9A%D0%B5 - Дигестивен систем , или систем на органите за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%9A%D0%B5 - варење на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - храната
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D1%80%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Циркулаторен систем , или систем на органите за транспорт на материите низ телото, а понекогаш тука се вклучува и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - имунолошкиот систем за одбрана од различни видови болести или инфекции
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Екскреторен систем , или систем на органите за излачување на непотребните или штетни материи од организмот
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Респираторен систем , или систем на органите за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%88%D0%B5%D1%9A%D0%B5 - дишење
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Нервен систем , или систем за брзо регулирање на работата на сите останати органски системи
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Ендокрин систем , или систем за побавно регулирање на работата на органите, потоа растот и развитокот на истите



-------------
Последна изјава на црвенкоски: државата ни е на раб од провалија ако се вратиме ние на власт ќе направиме чекор напред.


Постирано од: VTZ
Датум на внесување: 20.Ноември.2009 во 07:53
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Грав е едногодишно растение од фамилијата http://mk.wikipedia.org/wiki/Fabaceae - Fabaceae , со големо видово разнообразие, од кои околу 15 се култивирани. Најраспространет е обичниот грав ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D1%82. - лат. Phaseolus vulgaris), кој се дели на два подвида: висок (веткач) и низок (легач).


Според формата на семето, постојат пет вида: sphericus, elipticus, oblongus, compresus, subcompresus.


Потекнува од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%B0_%D0%90%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0 - Јужна Америка .
Во светот се одгледува на околу 230.000.000 хектари. Кај нас е застапен
на 4.500 - 5.000 хектари во чист посев и на 8.000 - 9.000 хектари во
здружен посев. Топлољубиво растение, оптималната температура за
одгледување е 20 – 22 степени целзиусови. Се одгледува главно заради
зрелото зрно (семето), кое има висока хранлива вредност:


  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - белковини (26%);
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8&action=edit&redlink=1 - масти (2%);
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B0%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8 - јаглени хидрати (52%);
  • http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9C%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8&action=edit&redlink=1 - минерални материи (2,5%);
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - витамини (B1, B2, С, Е, К, PP) и
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8 - аминокиселини .
Значи не ти препорачувам само да го засадеш, но и да јадеш многу еве ја неговата хранлива вредност со плави букви...Само не ми е јасно зошто пишува аминокиселини кога горе пишува белковини, а тие се разложуваат на аминокиселини.




Кога пишува белковини со тоа обично се потенцира вкупната вредност на протеини во производот, а кога потенцираат аминокиселини, тогаш тоа значи дека содржи некои есенцијални аминокиселини кои човекот мора да ги внесе преку исхраната затоа што организмот не може да ги синтетизира... човекот внесува протеини преку исхраната, а тие во организмот се разложуваат до аминокиселини - како најпрости соединенија од кои меѓу другото се создаваат нови протеини или други биомолекули.

Есенцијални аминокиселини
Изолеуцин
Леуцин
Лизин
Метионин
Фенилаланин
Треонин
Триптофан
Валин


Неесенцијални аминокиселини
Аланин
Аспарагин
Цистеин*
Глутаминска киселина
Глутамин*
Глицин*
Пролин*
Серин*
Тирозин*
Аргинин*
Хистидин*

*овие се есенцијални само во одредени случаи

Инаку, есенцијалните аминокиселини се важни пред се затоа што некои од нив претставуваат прек*рсори за добивање на одредени соединенија, т.е се метаболички меѓупроизводи со чија помош се добива крајниот производ без кој организмот не би можел да функционира, на пример невротрансмитери (гама-аминобутерна киселина), порфирин (хемот во хемоглобинот), нуклеотиди...
Баш сега пред да седнам на форум го учев ова за есенцијалните и неесенцијалните аминокиселини и метаболизамот на протеините.големо%20гушкање

Мора да има некоја грешка во горе наведените есенцијални амино киселини. Постојат 22 аминокиселини од кој само 7 се есенцијални, а другите не.
Есенцијални аминокиселини се: лизин, леуцин, аргинин, фенилаланин, триптофан, хиланин, метионин.


Постирано од: VTZ
Датум на внесување: 20.Ноември.2009 во 07:57
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

Животните се http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - многуклеточни http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84 - хетеротрофни организми, од кои поголем дел минуваат одредени растојанија во потрага по http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - храна , а друг, помал дел, има http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82&action=edit&redlink=1 - седентарен начин на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82 - живот . Науката што ги проучува животните се нарекува http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BE%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0 - зоологија . Порано, во животинското http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A6%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%28%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0%29&action=edit&redlink=1 - царство било вклучени и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8 - праживотните и некои други претставници, но со денешните поделби на http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%96%D0%B8%D0%B2_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82&action=edit&redlink=1 - живиот свет , тие се во посебно царство - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0 - протисти .


Од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0 - еколошки аспект, животните претставуваат потрошувачи (консуматори) во рамките на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - екосистемот . Може да се исхрануваат со http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - растителна (хербивори или растенојади), животинска (карнивори, месојади) или мешана храна (омнивори, сештојади). Исто така, одредени http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B5%D0%B7%E2%80%98%D1%80%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8 - без‘рбетници и http://mk.wikipedia.org/wiki/%E2%80%98%D0%A0%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8 - ‘рбетници
се исхрануваат со мртва органска материја (сапрофаги) и со тоа
придонесуваат за побрзо разградување на органската материја, правејќи
ја полесно достапна за редуцентите - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - бактериите .
Со својата хетеротрофност, животните всушност вршат природна контрола
врз бројноста на популациите од живи организми во природата.

Животинската http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0 - клетка , како и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - растителната , е изградена од универзалните http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%B0 - органели : http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B5%D0%BC%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - клеточна мембрана , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B0 - цитоплазма , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%BE_%D1%98%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%BE - јадро , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%B1%D0%BE%D0%B7%D0%BE%D0%BC - рибозоми , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - митохондрии , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%83%D0%BC - ендоплазматичен ретикулум и други. Меѓутоа, за разлика од растителната клетка, животинската не е толку компактна поради отсуството на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D1%95%D0%B8%D0%B4 - клеточен ѕид . Исто така, во животинската клетка не се сретнати http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BE%D0%BB%D0%B0 - вакуоли , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BE%D0%BC - сферозоми и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B4 - пластиди .


Кај животните се разликуваат четири основни видови на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BA%D0%B8%D0%B2%D0%BE - ткива : http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%95%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB&action=edit&redlink=1 - епително , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D1%80%D0%B7%D0%BD%D0%BE_%D1%82%D0%BA%D0%B8%D0%B2%D0%BE - сврзно , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D1%81%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%BD%D0%BE_%D1%82%D0%BA%D0%B8%D0%B2%D0%BE - мускулно и http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9D%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BD%D0%BE_%D1%82%D0%BA%D0%B8%D0%B2%D0%BE&action=edit&redlink=1 - нервно . Покрај овие ткива, некои клеточни наслаги во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%BE - телото на животното се одликуваат со посебен изглед и имаат специјални улоги. Тие, според своите http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%80%D1%84%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0_%28%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0%29 - морфолошки белези, не би можеле да се наречат ткива, но, сепак, се ткива. Тоа се половите продукти, http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B2 - крвта и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D0%BC%D1%84%D0%B0 - лимфата . Половите продукти од http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%D0%B6%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%B8&action=edit&redlink=1 - половите жлезди стојат во тесна врска со епителот ( http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB&action=edit&redlink=1 - герминативен епител ),
а крвта и лимфата како телесни сокови со неповрзани клеточни елементи,
обично се доведуваат во врска со сврзното ткиво (иако можат да бидат
толкувани и како посебни творби).


http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Органските системи се доста добро развиени кај животните. Всушност, секој http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD - орган во животинскиот http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC - организам
не функционира самостојно, туку секогаш е во некаква врска со други,
слични по форма или функција органи. Се среќаваат неколку органски
системи:


  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Локомоторен систем , или систем на органите за движење, кој се состои од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B0 - коските и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D1%81%D0%BA%D1%83%D0%BB - мускулите
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC_%D0%B7%D0%B0_%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%9A%D0%B5 - Дигестивен систем , или систем на органите за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%9A%D0%B5 - варење на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0 - храната
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D1%80%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Циркулаторен систем , или систем на органите за транспорт на материите низ телото, а понекогаш тука се вклучува и http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - имунолошкиот систем за одбрана од различни видови болести или инфекции
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Екскреторен систем , или систем на органите за излачување на непотребните или штетни материи од организмот
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Респираторен систем , или систем на органите за http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%88%D0%B5%D1%9A%D0%B5 - дишење
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Нервен систем , или систем за брзо регулирање на работата на сите останати органски системи
  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BD_%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC - Ендокрин систем , или систем за побавно регулирање на работата на органите, потоа растот и развитокот на истите



Многу важно е да се знае хранливиот назив на животните. Бидејќи се исхрануваат хетеротрофно, со друго име ѓи нарекуваме, а и се нарекуваме консументи


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 02.Декември.2009 во 20:31
Форумџии ај некој ако знае добра страница посветена на Човечката Анатомија да пушти линкче тука?

Не мора да е во детали,само основни работи ми требаат.
Пример некој орган,градба,функција и слично.

На Вики има ама Македонската Вики е многу сиромашна во однос на ова,некоја друга страна специјализирана ако постои.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 29.Декември.2009 во 22:25
Абе јас фикс ти препорачувам да си ја најдеш на нет(ако разбираш англиски)и да си ја симнеш gray's anatomy-од хенри греј(по оваа книга е именувана серијата)напишана е во 18ти век а сеуште ја користат студентите по медицина во западните земји,најубавите илустрации од анатомијата што сум ги видел,еве дел од нив:









Е сега за темава-ептен сакав биологија(посебно во основно-во најдобрите бев)нај интересен дел ми е човечката анатомија-дури и за медицински факултет размислував.Ама после се запишав во гимназија и по биологија ми предаваше(и уште ми предава)една стока што неможам ни човек да ја наречам и од неа ја замразив биологијата.
Сеуште потчитнувам по нешто ама не е тоа што беше-иначе сега едвај 2ка имам биологија...

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 01:30
Многу комплицирано ова е Зајцеф,мене ми требаше поедноставно но во меѓувреме се снајдов,сепак фала што пиша на темава.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 30.Декември.2009 во 19:12
Vo ovaa tema slobodno mozhe da se zboruva i za fiziologija i anatomoja oti neli biologija e nauka za zhivite organizmi a nie sme zhivi.. i toголема%20насмевка

-------------


Постирано од: sanja-a
Датум на внесување: 07.Јули.2010 во 19:09
Нервните клетки, т.е. невроните се основните единици во градбата на нервниот систем. За разлика од другите клетки во телото, невроните се карактеризираат со надразливост, осетливост и спроводливост. Овие карактеристики се во согласност со нивната специфична функција.
Најголем дел од човечките неврони се создаваат одприлика во првити три месеци од интраматеричниот живот.По раѓањето,невроните не се делат и ако некој нерв е изгубен од некоја причина тој не се заменува со друг,што е главна причина за релативно ограниченот закрепнување од сериозни мозочни и 'рбетни повреди.

Секој неврон се состои од:

    * Тело на нервната клетка или neurocit
    * Дендрити
    * Нервни влакна или аксони (neurit-и)
    * Шванова клетка,која лачи миелинска обвивка
    * Везикули
    * Неврофибрили
    * Нислови телца
    * Пигментни гранули.

Човековиот мозок содржи 10 на 11-та неврони и 10 пати повеќе глија клетки.

-------------
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 08.Јули.2010 во 19:25
Значи не се регенерираа?
Фино. -.-

Иван исцелителот лечи од “искинати неурони“ -така пишува во неговата “книга“.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: hermiona
Датум на внесување: 03.Декември.2010 во 16:37
Хибернација е состојба кога при ниска надворешна температура се намалува енергетскиот метаболизам како и телесната температура на животните при што тие престануваат да се движат,да се хранат а им престануваат и сите други активности меѓутоа тие остануваат во живот.Некогаш температурата кај поикилотермните животни паѓа до 0 ۫C.Ваквата состојба е позната како анабиоза.Меѓу цицачите пред се меѓу глодачите ,има такви кои во текот на зимата паѓаат во т.н зимски сон.Пред да паднат во летаргија овие животни се обезбедуваат со резервна храна(масти и гликогенски резерви) кои ги користат како ендогена исхрана така што на тој начин тие ја преживуваат зимата Бројот на отчукувања на срцето и дишењето се намалува, а температурата опаѓа. Во оваа состојба, на животните им треба многу малку храна. Сите потребни материи ги добиваат од мастите во своето тело, и не треба да јадат ништо друго во текот на целата зима!Меѓутоа има и такви животни кои во текот на зимата се будат се хранат и потоа повторно паѓаат во зимски сон.

За појава на зимскиот сон има повеке причини помеѓу кои можат да се спомнат најважните како:
-ниската температура на надворешната средина
-слабо развиената физичка терморегулација (крзно , влакна) и
-сезоната(есен-зима)

Зимскиот сон покажува сличности со спиењето меѓутоа тоа значајно се разликува и тие разлики се состојат од следново:
     -неактивност
     -напуштање на хомеотермната состојба
     -намалена телесна температура
При паѓање во зимски сон последна се исклучува активноста на хипоталамусот во однос на другите делови од мозокот и значајно се зголемува присуството на серотонин.
Овде можат да се забележа успорени бранови на ЕЕГ меѓутоа нема типичен РЕМ сон.

Постојат 2 вида на зимски сон:природен и вешта чки зимски сон.Експериментално вештачкиот зимски сон се добива кога животното се доведува во хипотермија.Постои разлика помеѓу природниот и вештачкиот зимски сон по тоа што тие кои се во природен зимски сон се многу почуствителни од тие во вештачки зимски сон.
Меѓу најпознатите и најдобро проучените презиму вачи е текуницата потоа мрмотот,ежот,хрчкот, лилја кот, мечката,верверичка и др.

Ладнокрвните животни мораат да хибернираат таму каде што надворешната температура се спушта под точка на смрзнување. Еднакво на хибернација за време на лето е естивација.

НЕКОИ ПРЕЗИМУВАЧИ

Во умерената зона сонливците хибернираат во ладниот период, сон кој трае околу 6 месеци. Поради оваа особина го добиле своето име.
   Верверичките живеат во дупки на дрвјата или копаат дупки во почвата со многу тунели,отвори и различни соби наречени комори.Тие ја собираат храната ја носат во засолништата и во текот на зимскиот сон тие се будат на секои 10-14 дена и имаат “закуска ”. Возрасните мажјаци паѓаат во хибернација кон крајот на јуни а возрасните женки тоа го прават кон крајот на јули.Младите остануваат преку летото меѓутоа во есенските месеци кога веќе ќе нема храна и тие паѓаат во хибернација.Повторното излегување од хибернација е во март или април т.е во почетокот на пролетта.
   Во есента големи групи на лилјаци бараат засолништа за во зима.При хибернацијата тие висат наопаку и ги повлекуваат своите крилја и опашки до телото за да тоа може да се задржи топло.Лилјаците хибернираат од октомври до април и се будат еднаш месечно во среде ноќ.
   Жабите хибернираат на дното на потоците и езерата каде што водата не замрзнува.Шумските жаби пак наоѓаат засолништа под лисја и нечистотии.од хибернација се будат на почетокот на пролетта.
   Се претпоставува дека повеќето мечки од северните региони хибернираат преку зимата. Иако многу видови ја поминуваат зимата во длабок сон, сепак тоа не е вистинска хибернација. За време на вистинска хибернација, температурата на телото паѓа на ниво приближно на надворешната температура и ритамот на срцето е драматично намален, но животните повремено се будат за да јадат од складираната храна, и да извршат физиолошки потреби (уринирање и дефекација). За разлика од овие животни, телесната температура на мечките паѓа само неколку степени под нормалната и ритамот на срцето е многу малку намален. Тие не сте будат за време на оваа „хибернација“, што значи дека не јадат, не пијат, не уринираат и не вршат дефекација за време на целиот овој период, и не ја напуштаат пештерата. Сепак се случува мечките да се разбудат од зимскиот сон, доколку се нападнати или во случај кога мајката раѓа младенчиња.Повлекувањето на мечките гризли во своите дувла најчесто е после првата снежна бура. Во регионите каде што живеат, тоа се случува во октомври. Мечките одбираат заштитени пештери или дупки во кои ќе ја поминат зимата. Пресметано е дека овие животни поминуваат половина од животот во состојба на псеудо-хибернација. Псеудо-хибернација е состојба во која гризлито не е во длабок сон, туку лесно може да се разбуди доколку има некаква опасност.
   Дивите поларни мечки иако го маат истиот хормон за хибернација како и останатите мечки тие не ја преспиваат зимата освен бремените женки.

ЗНАЧЕЊЕ НА ХИБЕРНАЦИЈАТА
Во услови кога е потешко да се најде храна во текот на зимата,паѓањето во зимски сон значи и можност за преживување.



Постирано од: благојче
Датум на внесување: 05.Јануари.2011 во 09:24
Биолошки организации на живите организми:
1.прокариотна организација
-прокариотните клетнки немат морфолошко дифренцирано јадро
-наследниот материјал е расфрлан низ цитоплазмата и се нарекува хуклеид
-клетката има:
*клеточен ѕид
*мембрана
*цитоплазма(рибозоми-учествуваат во синтезата на протеините;мезозоми-учествуваат во клеточното дишење)
2.еукариотна организација
-има морфолошки дифренцирано јадро
-повеќето еѕкариотни клетки функционираат самостојно како што се протоза(амебата,еуглената...)
*разликуваме два вида на клетки
-животинска клетка
-растителна клетка



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk